» »

Nakup WD Red 2TB. DOA rate?

Nakup WD Red 2TB. DOA rate?

Odpadnik ::

Nekaj berem po tujih forumih da imajo WD-ji Red precejšen DOA (dead on arrival) rate. Ima morda kdo kake izkušnje?

Kupujem namreč en par diskov za v RAID-1 polje. Sistem laufa na SSD, ta dva WD-ja pa bosta za arhiv slik (ukvarjanje s fotografijo - odpoved diska/izguba slik ni dopustna), musko, filme, torrente, ...

Hvala :)
Slike povedo več kot 1.000 besed - zatorej živeli FPSji :) [Amd|Abit|ATi]
AMD Barton 2500+@2200 (11x200)|Abit NF7-S R2.0|Radeon 9800|2x512 Twinmos/Winbond

hojnikb ::

če dobiš mrtvega, ga pač zamenjaš...
sicer pa tudi če ti dela, ga pustiš laufat kak teden ali dva, predn daš kej občutljivega gor.
#brezpodpisa

p|X| ::

Kljub Raid polju toplo priporočam externo kopijo, ker v slabem scenariju udara strele gre vse kar je v kompu v lala land.

Odpadnik ::

Mašina je na: UPS-u, prenapetostni zaščiti, eksterni kopiji in še RAID-1 polju. Izkušnje s trdimi diski so bile grenke in tudi drage. Od Hitachijevih Death-starov, Seagatovih barracud, itn. Marsikaj je že pokrepalo :)
Gledam za tem WD Red. Če bo kaj veliko kazalo na to, da bi lahko crkovali rajši vzamem Black. Rabim zanesljiv disk. Hitrost ni tako zelo pomembna.
Slike povedo več kot 1.000 besed - zatorej živeli FPSji :) [Amd|Abit|ATi]
AMD Barton 2500+@2200 (11x200)|Abit NF7-S R2.0|Radeon 9800|2x512 Twinmos/Winbond

hojnikb ::

zanesljiva serija še ni indikator, da ti disk nebo odletel prvi dan ko ga boš kupo... kot si že ugotovil, je stvar hit or miss....
vzami nekaj z veliko garancije (black recimo)... ker maš raid-1, je šansa da ti oba hkrati odletitat res majhna.. tako da...
#brezpodpisa

Odpadnik ::

Se strinjam s teboj.
Kar se pa tiče možnosti da ti dva enaka diska odletita v RAID-u; rekel bi da so tolikšne, kot da ti odletita dva različna diska v RAID-u :) Trenutno imam v raidu enake velikosti a različna proizvajalca - Seagate in WD. Tale Seagate je refurbished. Eden izmed serije 'Bricked' :) Kar na lepem je odletel in sem vrgel cel kup denarja, da sem dobil nazaj podatke.

P.S.: bogpomagaj mojemu podpisu :) to kišto smo že zdavnaj darovali muzeju v Bistri, haha :)
Slike povedo več kot 1.000 besed - zatorej živeli FPSji :) [Amd|Abit|ATi]
AMD Barton 2500+@2200 (11x200)|Abit NF7-S R2.0|Radeon 9800|2x512 Twinmos/Winbond

Shark-357 ::

Navadni black ne delujejo v raid polju( TLER), če že potem WD Black RE4

Odpadnik ::

Še nekaj, kar nisem omenil prej. Tule gre za klasičen RAID, krmiljen s strani plate. SW RAID, kot ga imenujejo. Tko da any hard drive will do.
Slike povedo več kot 1.000 besed - zatorej živeli FPSji :) [Amd|Abit|ATi]
AMD Barton 2500+@2200 (11x200)|Abit NF7-S R2.0|Radeon 9800|2x512 Twinmos/Winbond

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Odpadnik ()

hojnikb ::

Shark-357 je izjavil:

Navadni black ne delujejo v raid polju( TLER), če že potem WD Black RE4

zakaj pa nebi..
#brezpodpisa

balocom ::

Enostavno, ko bo prišlo do prve napake na disku bo krmilnik diska 1 minuto melel in urejal podatke na ploščah, vmes bo pa neodziven na sata vmesniku. Ko bo prišlo do tega, bo disk, ki bi mogoče tako delal še nekaj časa takoj odletel iz RAID polja, medtem ko pravi "raid edition" disk bo popravljal podatke in bil neodziven maksimalno 7 do 8 sekund, nato pa bo napako javil naprej krmilniku, če že ne bo sam mogel popraviti napake.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Rias Gremory ::

Če te skrbi zanesljivost ko dobiš disk naredi (v tem vrstnem redu):
- poglej SMART
- zalaufi badblocks (dvakrat)
- če te malo bolj skrbi zalaufi dd da piše random podatke na disk par ur
- še enkrat poglej smart

To naj bi bla preventiva.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Dami ::

Meni so 4je (3TB varianta) šli (pač read errors, pending sectors itd...) v roku 1 mesca. Je pa bila to prva serija (kupleni septembra lani). Ostali kupljeni decembra/januarja delajo bp in sem več kot zadovoljen. Hladni, neslišni in najbolj varčni 3.5" diski trenutno. Bi pa priporočal 3tb varianto, ker ni nujno da so 2tb na 1tb platah tako kot 3tb.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

nightbird ::

jaz mam tudi enega WD Red 1TB, res je neslišen, hiter in relativno hladen (v primerjavi z drugimi diski v kišti). lahko samo priporočam.

lp

MK99 ::

4x 3TB Red tecejo v mojem NASu ze cca pol leta, brez vseh tezav in problemov.
Seveda pa to ni nobene garancija, da tebi ne crknejo drugi dan po inštalaciji. Tehnika, nimaš kaj, vedno je prisoten dolocen rizik..

TESKAn ::

IMO je bolje, da kupiš dva diska z enako kapaciteto od dveh različnih proizvajalcev ali pa vsaj enak disk od dveh različnih prodajalcev. Če kupiš hkrati dva diska od istega proizvajalca v isti trgovini in ti eden crkne zaradi latentne napake, imaš precej dobro šanso, da ti bo zaradi iste napake šel še drugi. Če nimaš sreče se ti to zgodi še preden prvega nadomestiš in papa podatki.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Odpadnik ::

TESKAn, kot sem rekel - imaš point :)
Dva komada RED 2TB različice sta naročena. Svojo izkušnjo pa upam, da bom lahko povedal čim kasneje :D
Slike povedo več kot 1.000 besed - zatorej živeli FPSji :) [Amd|Abit|ATi]
AMD Barton 2500+@2200 (11x200)|Abit NF7-S R2.0|Radeon 9800|2x512 Twinmos/Winbond

Brane22 ::

Zanimivo, da so zunaj že 4TB RED primerki...

ivan01 ::

Odpadnik je izjavil:

TESKAn, kot sem rekel - imaš point :)
Dva komada RED 2TB različice sta naročena. Svojo izkušnjo pa upam, da bom lahko povedal čim kasneje :D


Tudi sam se zanimam za RED 2TB različico. Kako se kaj sedaj diska obneseta po nekaj letih? Še vedno delujejeta, ali so se že pojavile kakšne težave? Sam imam še doma RED 1TB, že kakšno leto in zankrat deluje brez težav.
Lp

krneki0001 ::

Shark-357 je izjavil:

Navadni black ne delujejo v raid polju( TLER), če že potem WD Black RE4


Navadni black v mirroringu prav dobro delujejo. Sej on bo imel raid 1, kar je mirroring. To pomeni, da bo pisal na oba hkrati.

Probleme imajo navadni black pri strippingu s sinhronizacijo. Sicer delajo nekaj časa, samo ko sinhronizacija crkne, izgubiš vse.

Sam imam WD blue 500Gb v raid 1 polju in vse skupaj laufa še na windows XP. Pač je to samo istočasno pisanje na oba diska hkrati. Delata v raid 1 že nekje vsaj 7 let, pa ni nobene panike.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Invictus ::

To da se ti RAID polje sesuje, je pač malo verjeten, ampak vseeno možen scenarij.

Mojemu znancu so od 7 diskov v RAIDu 6 odleteli 3. Pol se pa pojdi rebuild ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

Tam je problem, da bi pa v raidu 1 crknila oba naenkrat je pa malo verjetno.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

mitja73 ::

Invictus je izjavil:

To da se ti RAID polje sesuje, je pač malo verjeten, ampak vseeno možen scenarij.

Mojemu znancu so od 7 diskov v RAIDu 6 odleteli 3. Pol se pa pojdi rebuild ...


Statistično je to skoraj nemogoče, razen če ni imel ustrezne zaščite pred kako prenapetostjo ali pa mu je istočasno diske pokvarila NAS ali rač.
Bolj verjetno je da ni menjal diska ko je prvi crknil, spregledal ap pa si je rekel sej bo.....

darkolord ::

Statistično je to skoraj nemogoče, razen če ni imel ustrezne zaščite pred kako prenapetostjo ali pa mu je istočasno diske pokvarila NAS ali rač.
Bolj verjetno je da ni menjal diska ko je prvi crknil, spregledal ap pa si je rekel sej bo.....
Ja, statistično je res to astronomsko majhna verjetnost. Problem je v detajlih :)

Stranki se je enkrat zgodilo podobno - v roku ene ure. Rabil sem kar nekaj časa, da sem zadevi prišel do dna.

Problem je bil, ker je en disk (v bistvu dva) bil poškodovan (poškodovana površina) in je očitno tu in tam prišlo do napake pri branju. Array pa ni javil ničesar, ampak je iz paritete enostavno izračunal manjkajoč podatek in ga poskusil zapisati nazaj na ta disk. Ko je to uspelo, je bilo zanj vse OK in je delal naprej, kot da se ni nič zgodilo.

Ko pa je potem en disk crknil zares ... ne bom niti razlagal naprej, ker imam še travme od takrat.

Zgodovina sprememb…

Brane22 ::

darkolord je izjavil:

Statistično je to skoraj nemogoče, razen če ni imel ustrezne zaščite pred kako prenapetostjo ali pa mu je istočasno diske pokvarila NAS ali rač.
Bolj verjetno je da ni menjal diska ko je prvi crknil, spregledal ap pa si je rekel sej bo.....
Ja, statistično je res to astronomsko majhna verjetnost. Problem je v detajlih :)

Stranki se je enkrat zgodilo podobno - v roku ene ure. Rabil sem kar nekaj časa, da sem zadevi prišel do dna.

Problem je bil, ker je en disk (v bistvu dva) bil poškodovan (poškodovana površina) in je očitno tu in tam prišlo do napake pri branju. Array pa ni javil ničesar, ampak je iz paritete enostavno izračunal manjkajoč podatek in ga poskusil zapisati nazaj na ta disk. Ko je to uspelo, je bilo zanj vse OK in je delal naprej, kot da se ni nič zgodilo.

Ko pa je potem en disk crknil zares ... ne bom niti razlagal naprej, ker imam še travme od takrat.


Težko verjamem v to. Če pride do tega, jasno dobiš znak, da je array degraded. Da je delala v limp modeu brez da bi se pritožila ali da je on to opazil, je kriv on sam.

darkolord ::

Jah, tako sem tudi jaz mislil, pa očitno ni tako. Nobene indikacije, da je karkoli narobe, dokler ni drugi disk komplet odletel.

Tole je iz md(4):
In kernels prior to about 2.6.15, a read error would cause the same effect as a write error. In later kernels, a read-error will instead cause md to attempt a recovery by overwriting the bad block. i.e. it will find the correct data from elsewhere, write it over the block that failed, and then try to read it back again. If either the write or the re-read fail, md will treat the error the same way that a write error is treated, and will fail the whole device.



Takole je pa izgledalo to:
5:51 Drive 4 failed.
6:39 Error occurred while accessing Drive 1.
6:40 Error occurred while accessing the devices of the volume in degraded mode.
6:42 Mount the file system read-only failure.
6:53 RAID Recovery failed: Not enough devices to start the array.

Zgodovina sprememb…

njyngs ::

Dead WD Red - znano :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

ivan01 ::

Ste se zelo razpisali o raidu. :D V bistvu so me samo informacije, kako se kaj obnesejo diski "wd red 2TB" iz izkušenj (glede okvar in obstojnosti).
Sam si sicer lastim wd red 1TB in že kakšno leto deluje brez težav ter sem z njim zelo zadovoljen in nekako zaradi prostorskih težav razmišljam o nakupu še dodatnega 2TB.
Hvala in lp.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj kupiti za shranjevanje 10T podatkov

Oddelek: Kaj kupiti
4711896 (9337) HighBane
»

Zanesljivost diskov tretjič: 4 TB najbolje, Seagate Barracuda katastrofalno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Diski
10628032 (20967) Miha 333
»

Software raid 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5710628 (9770) uporabniik
»

Kateri HDD ?

Oddelek: Kaj kupiti
181926 (1713) Anney

Več podobnih tem