» »

timing ram-ov

timing ram-ov

«
1
2

c3R4R ::

kaj dosežemo s timingom ramov?
v biosih imam take nastavitve:
- cas latency time 2.5 (možnosti so še:1.5 in 2)
- active to precharge delay 7 (možnosti so še: 5, 6)
- dram ras# to cas# delay 3 (možnost so še: 2)
- dram ras# precharge 3 (možnosti so še: 2)

kaj se dogaja, če te številke zmanjšujem/višam? ali ram potem deluje hitreje? kje so meje najvišjih/najnižjih nastavitev?


lp,
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.
  • spremenil: c3R4R ()

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

jest10 ::

Manj kot je bolje je

Gejmer ::

Da nebom novga topica odpiru: Kupu bom Kingston HiperX PC3500 (2× 256mb) in a mislite da bom lahko šel na Turbo tajminge?
Nanda yo?

c3R4R ::

owca- a daš lahko nov link, zato ker če na tistega kliknem, napiše: strani ni mogoče najti! poskusil sm vsaj 100-krat!
ali pa če mi poveš, na dolgo in široko:D, kaj naj bi bilo na tisti strani!

lp,
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3R4R ()

jest10 ::

gejmer probej pa boš videu

Gejmer ::

A se lahk tak surjo rami? >:D
Nanda yo?

c3R4R ::

kaj pridobivam s tem ko nižam številke timinge ramov? se lahko na tak način uničijo?
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

OwcA ::

Link dela.
Z zniževanjem timingov se pridobi na hitrosti (kaj pa drugega [;)] ), skuriti ne morete ničesar, lahko pa pride do nestabilnosti, če pa popolnoma pretiravate se lahko zgodi, da se računalnik ne bo več niti POSTov. V tem primeru je potrebno resetirati BIOS.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

c3R4R ::

owca- s katerim programom naj preverjam stabilnost ramov? mogoče PC MARK 2002, ali obstaja kakšen boljši, zanesljivejši, realnejši....:D program? če obstaja, kje se ga dobi in kako se mu reče?

LP,
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

OwcA ::

@criLin15: memtest86
Otroška radovednost - gonilo napredka.

frenk ::

Jest sm dolpotegnu tale cd image od memory testa, ga zapeku, poj pa noče bootat.OwcA a teb to uredu dela??:\

c3R4R ::

owca- to tud men ne dela;(! pa ker program je treba sploh dolpotegnt? mam XP-je professional, sistem pa vidš v podpisu!

Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3R4R ()

Jackass ::

Men tut ne dela! Kva je treba narest??

Owca dej mal bl stvar obrazlož! ...prosm!
jAcKaSS

frenk ::

OwcA, zdej si pa napaden s treh strani>:D .

c3R4R ::

le kam se je skril Owca??
Owca: od tebe zahtevamo le pojasnilo:D zakaj ne dela memtest86 oz. kva je treba naredit, da nam bo delal!
sej te ne bomo pojedli....:D
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

OwcA ::

Bom jutri bolj natančno razložil memtest. Trenutno nimam časa, ponoči pa se mi ne bo dalo.
Samo na hitro: ali imate nastavljeno nalaganje iz cd-roma? Torej v BIOSu mora biti Piramry boot device CD-ROM ali pa to ročno izberite po POSTu, kar paomogočajo samo nekatere plošče (pri EPoXih in ASUSih pritisnete "esc").
Otroška radovednost - gonilo napredka.

frenk ::

Ja jest ma tko nastiman, sam se ne boota ceprou je cd not. Mau sumljiva je velikost tega boot cdja. Men kaže da je 0MB. A je to mogoče sam par kilo veliko??? Težko verjetno.:\ Probou sm zapečt in *.bin in *.img pa je pr obeh isto.

Jackass ::

Ja to itak, da mam naštimam (ubistvu sploh nism spreminju odkr sm nasnel winse, ker se mi ne da)!:D

In prišel je jutri... hočm rečt dons!:D
jAcKaSS

OwcA ::

Sam nimam pekača, tako da lahko glede težav pri uporabi CDje le bolj ali manj blefiram.
Da odstranite možnost napačnega zaporedja zagonskih naprav, v BIOSU vse "Boot device" razen primary nastavite na disabled/none.
Če to ne pomaga CD ni bootable. Poglejte če imate v programu za peko kakšno možnost v smislu "bootable" in jo označite, uporaba pomoči ni prepovedana.

Ako še vedno ne gre posezite po disketi.

V tem primeru odpairajte vsebino pridobljenega zipa v poljuben direktori in poženite install.bat
Vstavite prazno disketo in se prepustite avtomatiki.
Ko je inštalacija gotova resetirajte in pripravite rečunalnik do tega, da se bo zagnal iz diskete (glej navodila zgoraj).
Memtest se zažene samodejno.

Še nekaj nastavitev s katerimi se da igrati:

Če želite popolen nabor testov potem izberite Configuration (c) -> Test selection (2) -> All tests (3).
Opozoriti velja, da vsi testi vzamejo kar nekaj časa (~30 min za 256 MB, odvisno od konfiguracije), medtem ko je standarden nabor (default tests) gotov v kakih 5 min.

Celovitost testiranja lahko uravnavate tudi s količino pregledanega spomina. S Configuration (c) -> Memory sizing (4) -> BIOS - All določite za testiranje vse segmente ( razen tistih, ki so izven 3 GB), kar pa lahko povzroči na nekaterih plošča težave, saj s tem memtest dostopa tudi do rezerviranih segmentov, kjer so lahko podatki pomembni za delovanje. V kolikor neletite na težave lahko poskusite izklopiti nastavitve kot so BIOS chachable, Video BIOS cachable, memory shadowing in podobne v BIOSu.

Opise napak do katerih je prišlo med testiranjem si lahko ogledate v Configuration (c) -> Error summary (5)
Četudi do kakšne pride, to še ne pomeni, da bo sistem v vsakdanjem delovanju takisto nestabilen, saj je memtest zalo temelit in pomnilnik obremeni bistveno bolj kot ga lahko večina programov. Vprašanje je predvsem, ali lahko živite s "le" 99% stabilnim sistemom.

Po igranju z nastavitvami meni obvezno zaprite z Cancle (0) in ne Restart test (7), saj vam bo slednji zavrgel vse spremembe.

Ne pričakujte konca testa, memtest namreč teče v neskončnost, vam pa izpisuje število opravljenih testov in koliko napak je pri tem nastalo.
Ko ste se prepričali v stabilnost pomnilnika zapustite memtest z ESC.

Veselo testiranje (in predvsem čim manj napak)!
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

frenk ::

Ko odpakiram zadevo se ustvari mapa boot, v njej pa so trije fajli(boot.cat, memtest.img, memtest.bin). Jest ne vidm nbenga install. ???:\

OwcA ::

@frenk install.bat je le v "disketni" verziji. Drugače moraš znati peči bootable CDje.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Dr_M ::

downloadite iso verzijo pol pa nero -> file -> burn image -> burn. konec.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

frenk ::

Sj jest ms tko naredu pa sm posneu *.img in *.bin sam se usen nc ne dela.:\

c3R4R ::

ma pustite ta memory test86 pri miru:D! men je dons uporabnik slo-techa, asPeter, povedal (iz oči v oči:D), da je memtest86, krneki! ta program je za stabilnost, ne pokaže ti pa dejansko kvaliteto rama (kot npr. PC MARK2002)! zato zmanjšate timinge in najprej preverite stabilnost sistema v PC MARK-u 2002 in če je sistem stabiln, poženete 3d Mark 2001/2003, kjer dejansko vidite rezultat (kar ste pridobili s timingi ramov)!


poskusite.... resnično... deluje:D
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3R4R ()

Fury ::

ma dej ne bluzi.. ce hoce folk stestiran STABILNOST rama ni boslga kot ta program..

Golden eye ::

Al pa Prime95 je tud full dober:D

Jackass ::

js bi se neki vprašu:

1. v tem .iso je mapa BOOT => a na CD nasnamem mapo, al njeno vsebino?

2.V tej mapi sta še dva file-a MEMTEST.BIN in MEMTEST.IMG. A tadva pa pustim pr mer? k ce ju hocm odpret piše neki da ni arhiv, pol to kr pustim, a ne?

Zdej grem pa sprobat!;)
jAcKaSS

Fury ::

samo IMAGE zapeces.

c3R4R ::

Fury:
kaj ti koristi stabilnost ramov, če pa ne vidiš dejanske moči ramov! pc mark 2002 ti preveri stabilnost rama, pa še točke ti na konc ven pljune:D! vsaj veš koliko si pridobil s timingi ramov!
mem test-a 86 še nism poizkusil in me tudi ne mika....:\ pravijo, da je program v redu, vendar je veliko bolje če uporabiš pc mark 2002 ali pa 3d mark2001!

lp,
criLin15
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Fury ::

jao nespo en.. men se dostkrat zgodi da mi pc mark pa 3d mark pride skos pa grem z mem testom in mi errorje prbije .... in ceprov vse dela dobim blue screen na vsake 5 ur

OwcA ::

@criLin15: ne bluzi! Prvo kot prvo, si spraševal po programu, ki preveri stabilnost. Poleg tega "kvaliteta" RAMa pomeni koliko ga lahko naviješ pri čim bolj agresivnih timingih. Da to lahko določiš, moraš stestirati stabilnost, za kar PCMark ni niti slučajno zadosti. Testom RAMa posveti le kakšno minuto, kar seveda ni dovolj za gotovost o 100% stabilnosti.

@Golden eye: memtest je boljši od Prima95 predvsem zato, ker se lahko hitreje prepričaš o stabilnosti (1h proti 24-48h).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Malecky ::

Danes sem vrgle notri Kingston PC2700, ki ga imam za enga kupca in glej ga hudiča...to sr... dela na 225mhz FSB na NF7-S Dual channel 2x256MB pri 7/3/3/3 cas2!!!

Nisem mogel verjeti...za to sem rabil 1.6V VDD pa je še kr stabilno... in to 15min testiranja0:)

Škoda ker gre jutri na pošto čene se bi še malo zabaval...kdor rabi ram na hitro je Kingston PC2700 zakkkon! 13KSIT za palčko pa steal za takle performance.

NF7-S se zgleda super obnaša...ramu malce zamerim da ne dela na 230mhz pri CAS2 in 7/3/3/3 ampak bomo že prežveli kajne:D Ps...ram sem od vsega začetka fural na 2.95V pač...ker rabi burn-in sigurno. V deloivanju je bil pa vsega 1h:D

upirna ::

Memtest je zelo dober, če želiš naviti sistem na frekvenco, pri katerih bo vse delal zelo stabilno. Ne vem zakaj bluzite s CD-ji, narediš disketo pa je. Jaz sem ga uporabil kakšna dva meseca, da sem ga stestiral, pa sem ugotovil, da so ram-i zanč pa sem jih nazaj nesu, od takrat pa še nisem uporabil memtesta.

Glede PC-MARK-a. Jaz ga zelo veliko uporabljam, ker imaš zelo hitro stetstirano stabilnost računala, vendar pa rezultat ni popolnoma realen, posebej pri disku. Po mojem mnenju, se benchmark programi ne bi smel zaganjati v operaciskem sitemu (razen recimo v primerih, kot je 3D Mark, ki rabi DirectX 9).

LP

upirna ::

Uf, Malecky, si me prehitu. Maš pa hud ram. Koliko si rekel, da hočeš za njih:D ? Sam kaj mi bo, če mam IT7-Max2, ki podpira samo 266 MHz ram, pol pa sem spravu proc na 3GHz pa je RAM delu na 333 MHz.

R33D3M33R ::

Kaj mi lahko poveste od kod preberete te timinge?
Mam sicer CPU-Z pa mi kaže nekaj takega:

CAS Latency -----2 clocks
RAS to CAS Delay ---- 3 clocks
RAS precharge-------- 3 clocks
Cycle Time (Tras)------- 6 clocks

Nimam pojma kak naj zdaj primerjam. CAS piše, ono pa ponavadi nimam pojma.

Pa to verjetno niso nevem kaki timingi, kaj pravite?

Hvala za odgovore!
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Malecky ::

cena je zdaj 14900SIT, spravu sem ga že na 230mhz CAS2 sam pol plata ne dela da bi šli več...tudi na AS3 ne gre več:( :D

Jackass ::

torej js sm sprobov ta test!

...in občutki:
torej grafični vmesnik je nadve presunljiv!:D :D tiste barve...

ja zgleda v redu test, sam mal je dolg!

Ampak kaj posamezni timingi pomenjo pa še zmer ne vem!
jAcKaSS

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jackass ()

OwcA ::

@Jackass: klik, klak, klok (polinkana in še par naslednjih strani).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Jackass ::

Hvala OwcA, ampak sm ugotovu, da jst to lohk testeram cel dan, da bi sprobov vse nastavitve, tko da bom mel še kr naprej avtomatsko.;)
jAcKaSS

OwcA ::

@Jackass: načeloma velja, nižje je boljše.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Jackass ::

ja sej to sm že dojel, sam vseen predolg traja d bi jst vse to probavu.

Če bi bil kdo tolk car, da bi napisu svoje nastavitve, d bi vsaj vidu kje oz. s čim nej začnem, bi mu bil precej zlo ful močno hvaležn!:D
jAcKaSS

boštjan ::

začni z privzetimi nastavitvami,pol pa počasi nižaj,ker boš moral sam ugotovit kje je meja.Drugi lahko da ma iste rame,pa mogoče ti ne boš mogel uporabit istih nastavitev

rap3r ::

Kot prvo ker od vas umetnikov ni mogu zapečt boot cdja za memtest?
Edin kar lahko rečm je:\ :\ :\
Drugo model ti je dou že ene 5 linkov a ti še zmerm bluziš kakšne nastavitve mamo drugi...kaj ti pomaga da ti povem kake mam jz? Pol jih boš pa probu in biu vs nesrečn ker ti nebo tko delal pač probi usak rač je drugačn kukr usaka baba!!!:D
Ne droga, ne trava me ne mika, le kakšna promilja alkohola se učasih po krvi mi potika:)

Jackass ::

Js mam možnost AUTO in MANUAL. In tm pr manual niso default nastavitve ampak take k si jih nazadne pustu (če daš nazaj na auto, pa pol spet štimaš), niso nč obdelane! No zato sploh ne vem kje nej začnem ane? K verjetn ne bom začel tm, pr ne vem nekje maš 16 teh cycle-ov, če je naprimr to še šlabš kt pa če komp sam pa pr auto nastav na 4.

Zato me zanima kje nej začnem. K če bom začel od začetka si lohk vzamm tedn dopusta. Pa sej nism glup da ne bi vedu da se vsaka stvar obnaša drgač! Sam približn sm hotu vedt za orientacijo, ampak pozabte, se opravičujm da sm kej vprašu.

S tolkimi besedami k si me napizdil bi lohk že vse nastavitve napisu!
jAcKaSS

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

rap3r ::

Glede usega tega so navodila od plate ker ti lepo piše kake so default nastavitve!
Zakaj bi računu kolk cajta rabš da to nardiš? Nared pa boš pol povedu drgač pa obstaja tud google kjer najdeš 90% stvari!
Nism te napizdu in če bi ti res un post pogledu k sm ti dou link bi lepo vidu že na prvem odgovoru kake timingi folk uporabla, sam ti se raj tle pizdiš in v tem cajtu k si tole pisu bi lahk že nastavitve probavu in post prebrou, sam ne laži je rečt jz sm pa bogi men pa noben ne pomaga...:|
Ne droga, ne trava me ne mika, le kakšna promilja alkohola se učasih po krvi mi potika:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

frenk ::

Jackass>> ja sicer je teh timingou res velik in tud pousod so, če jih pa še usen nis najdu poj pa začni z cas3 3,3,5. Timing so pa tud odvisni od hitrosti pri kateri deluje ram. Večja frekvenca==večji timingi. Max timingi so pomoje cas3 3,3,7(na žalost moje trenutne nastavitve;( )

OwcA ::

Samo da ne bo prišlo do preveč hude krvi...
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Jackass ::

rap3r: js nism nikjer vidu tvojih linkov??????:|
...in jih še vedno ne najdm, če sm pa kje kej spregledu se opravičujm, sam js sm sam tiste od Owce vidu, pokliku, pogledu, delno prebral...
jAcKaSS

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jackass ()

rap3r ::

Hm:| sori my bad zgleda da nism poslou unga posta k sm ga napisu z linkom...
Evo link!
Ne droga, ne trava me ne mika, le kakšna promilja alkohola se učasih po krvi mi potika:)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DDR2 Rami 2GB ----BIOS--CLOCK

Oddelek: Navijanje
151491 (1252) pozitron
»

Kingston HyperX PC3500. Problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
582969 (2409) JIM22
»

par vprašanj glede navijanja 2400+...

Oddelek: Navijanje
191214 (873) boštjan
»

Zakaj se mi hladen računalnik ne prižge?

Oddelek: Strojna oprema
201460 (1221) OwcA
»

testiranje navitega procesorja

Oddelek: Navijanje
251714 (1277) schurda

Več podobnih tem