» »

Nenapovedan izpad elektrike

Nenapovedan izpad elektrike

«
1
2

svenica ::

Torej, dva dni zapored nisem imel elektrike po 6 ur (od 8:00 - 14:00).
Nikjer ni bilo nobenega obvestila o izpadu. Recimo, da imam podjetje
in sem bil oškodovan za 1000 evrov, ker nisem mogel normalno poslovati,
izgubil pa sem tudi pomebnega klienta zaradi neizpolnjenega roka.
Lahko kaj storim? Vsaj to, da bi v prihodnje bil obveščen o izpadu?
Ne zdi se mi ravno sprejemljivo, da si elektro podjetja lahko privoščijo kaj takega.
Dobro, en dan še nekako gre, dva dni zapored brez elektrike celoten delovni čas
pa je malo hecno. Kaj menite?
"Every man takes the limits of his own field of vision
for the limits of the world." - A. Schopenhauer

MTB ::

Vsi planirani izpadi so napovedani, če jih opravlja SODO.

Brane22 ::

Ti kar kompliciraj. Ko boš nakompliciral zadosti, ti bodo uvedli "poslovno tarifo", ki je ohoho dražja.

Boš pa dobil pildek pred _napovedanimi_ izpadi.

svenica ::

Kje so napovedani? Kje lahko to vidim?

Brane22, kdo komplicira? Poslovna tarifa se sliši super,
vse za napovedan izpad. kako si to zrihtam?
Štejem pričakovane tipično 'slovenske' odgovore. Eden je že.
"Every man takes the limits of his own field of vision
for the limits of the world." - A. Schopenhauer

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svenica ()

hojnikb ::

Za naslednič pa generator in problem resen, če je kak resn biznis...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

MTB ::

Na strani tvojega SODO, po javnih občilih.

svenica ::

hojnikb je izjavil:

Za naslednič pa generator in problem resen, če je kak resn biznis...


Ja, to pa seveda obvezno. Zdaj me je reč malo presenetila.
"Every man takes the limits of his own field of vision
for the limits of the world." - A. Schopenhauer

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svenica ()

...:TOMI:... ::

Ne samo agregat, tudi UPS moraš imeti vmes z nemoten preklop iz javnega omrežja na rezervno napajanje.

Če na na kaki strateški lokaciji in imaš kot podjetje svoj transformator, imaš lahko tudi več virov napajanja, vendar to stane...
Tomi

BorutK-73 ::

Takole ima elektro celje urejeno:
http://www.elektro-celje.si/aktualno/ob...
Je pa priporočeno da preveriš skoraj vsaki dan, ker se tudi zgodi da kdaj popoldne ali zvečer spremenijo podatke za naslednji dan.

Brane22 ::

svenica je izjavil:

Kje so napovedani? Kje lahko to vidim?

Brane22, kdo komplicira? Poslovna tarifa se sliši super,
vse za napovedan izpad. kako si to zrihtam?
Štejem pričakovane tipično 'slovenske' odgovore. Eden je že.


Če te nenapovedani izpadi ne motijo, prav. Pač plačaj, da ti semtertja kakšnega tudi napovedo.
Napovedali ti ga bodo na njihovi strani in prek medijev. Finta je AFAIK samo v tem, da poslovnos tranko malo prej obvestijo posebej ali nekaj takega.

Kot so že drugi rekli, brezveze. Če rabiš štrom neprekinjeno, si pač zrihtaj PSU s solidnim batpackom in agregat.

Argonavt ::

Ima kdo informacije kaj dogaja z Elektro Ljubljana? Server down, očitno so brez stroma enako kot del dolenjske (Grosuplje, Ivančna Gorica...) že vec kot uro.

Fsegula62 ::

FiLiPiNKO (Fsegula62) | IT storitve www.linkomp.si | LinKomp |
Kontakt Discord - FiLiPiNKO#7826 | Na voljo za pomoč vsem. |
" Zapomnite si geslo za Google račun in privarčujte 5€! :) "

Argonavt ::

Tnx čekiral redno 24kur, dolgo so rabili.

MxxW5 ::

Preseli se na obrobje Ljubljane, so rekli. Mir je in kul ljudje, so rekli. Podeželski zrak. Zakon.

Na mesec vsaj enkrat vrže ven elektriko. Ne tako kot danes, ko smo že dobro uro ob svečah, ampak za par minut. Ne pomnim, da bi v Ljubljani kdaj zmanjkalo elektrike, pa sem živel tam kar nekaj let.

Tako je, pravijo. Naravne nesreče, pa gre elektrika. Napaka na daljnovodu, pa gre elektrika. Ampak zanimivo - v Ljubljani nikoli. Če pa se to slučajno zgodi, je pa to itak prva novica pri Dnevniku. Skratka - zanesljiva oskrba z elektriko JE možna. V Ljubljani.

SaXsIm ::

A bejž, res? A si kdaj pogledal s koliko daljnovodi je Ljubljana oskrbovana? Koliko RTPjev ima? Spet ista moraliziranja kot ob žledu, pozabljamo pa, da so območja, kjer so bili ljudje proti gradnji daljnovoda, ki bi preprečili takšne hude izpade, kot so ob žledu bili.
SaXsIm

MxxW5 ::

Jaz sem seveda ZA gradnjo daljnovoda (da le ne gre mimo moje hiše). Naloga elektrokompanij je, da poskrbijo za zanesljivo oskrbo z elektriko za vse prebivalce. Navsezadnje imajo precejšnje dobičke, zadnjič pa sem celo slišal, da smo pri energetiki med vodilnimi v svetu.

Nabavil bom agregat in Elektru poslal račun.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MxxW5 ()

hendriks ::

Imho je elektrika za pod zemljo. Kaki daljnovodi...

SaXsIm ::

Toliko za idejo:
https://novice.svet24.si/clanek/novice/...
https://www.eles.si/prehod-220-kv-omrez...

Kablovodi se uporabljajo, imajo pa zaradi kapacitivnih izgub trenutno tehnološko mejo na 110kV, se pravi da niso uporabni za vse aplikacije.
SaXsIm

MxxW5 ::

Resno sedaj. Javna infrastruktura - in elektrika je IMO na prvem mestu - se mora graditi in vzdrževati v javnem interesu. Parcialni interesi (razne civilne iniciative) naj se seveda upoštevajo, če je to smiselno in mogoče. Ampak zanesljiva in robustna električna infrastruktura je sine qua non. Če se lahko zbere 20 ljudi in ustavi projekte v javnem interesu - potem lahko državo ukinemo.

The Needs of the Many Outweigh the Needs of the Few.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MxxW5 ()

jype ::

MxxW5 je izjavil:

Resno sedaj. Javna infrastruktura - in elektrika je IMO na prvem mestu - se mora graditi in vzdrževati v javnem interesu.
V javnem interesu je tudi hitro železniško omrežje, pa še elektrika teče po njem.

MxxW5 ::

Se povsem strinjam. In se strinja vsak, ki se mora vsak dan - kot jaz - voziti z vlakom.

jype ::

No, če se oba strinjava, potem pa kar hitro zgradit. Od Frankfurta do Beljaka vlak vozi skoraj toliko časa kot od Beljaka do Ljubljane.

hendriks ::

Iz vajinih ust v božja ušesa al kako že pravijo. Takoj, ko me vlak ali kombinacija vlak+mestni avtobus pripelje do šihta v 1 uri, prodam avto.

MxxW5 ::

Iz vasice, v kateri živim, vozi do centra prestolnice vlak, LPP in še Nomago/Ariva. Na vlaku in na Nomagu/Arivi se plačuje (le) z gotovino, na LPP le z Urbano. Da bi lahko kupil karto, ki bi veljala na vseh treh (navsezadnje sta dva v 100% lasti države/občine), so lepe sanje. Kje so še skupni in dopolnjujoči se vozni redi. Neka precej preprosta stvar je pri nas pipe dream. Hitra železnica pa ni preprosta stvar.

Itak sva off-topic, tako da...

Duhec ::

RTVSLO1 Odmevi...
Napaka na 110kV omrežju...

p.s.
Dela na omrežju in s tem izklopi določenih rajonov so vedno napovedani
Seveda defekti pač ne morejo biti.
http://blackbird.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

Miha 333 ::

hendriks je izjavil:

Imho je elektrika za pod zemljo. Kaki daljnovodi...

Pod zemljo bi rabil še hlajenje, v zraku ga pa že imaš. Toplotna disipacija je pri 400 kV daljnovodu lahko tudi 100 kW/km.

Pac-Man ::

MxxW5 je izjavil:

Jaz sem seveda ZA gradnjo daljnovoda (da le ne gre mimo moje hiše).

ROFLOL

NIMBY @ Wikipedia

Zanesljiva oskrba je tudi drugje. V našem malem provincialnem mestecu ni bilo nenapovedanega izpada / zaradi strele skurjene elektronike od kar so dali konec juge kable v tla.

Se pa sem in tja kaj dela na trafo postaji in pač zmanjka elektrike za tisto uro ali dve.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

MxxW5 ::

Slovenija ima 20.273 km². Zakaj hočeš postaviti daljnovod ravno mimo moje hiše!?

Pac-Man ::

Da se lahko par kilometrov oddaljenim prebivalcem zagotovi kvalitetno oskrbo z električno energijo.

The Needs of the Many Outweigh the Needs of the Few.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pac-Man ()

MxxW5 ::

Ha. Fucked up with my own words (okej, s Spockovimi). Ampak vseeno. Naj postavijo daljnovode na Dolenjskem. Oni grejo itak vsem na živce (pa Štajerci).

Pac-Man ::

Saj jih.

Največji tovarna elektrike je v Šoštanju, sledi ji tista v Krškem. Ampak če želiš zanesljivo oskrbo je treba elektriko spravit do porabnikov. V LJ je tako vozlišče v Beričevem.

The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

MxxW5 ::

Zmeraj sem bil prepričan, da je NEK daleč največja proizvajalka elektrike v Slo. No ja, nisem strokovnjak.

Pac-Man ::

Vsi aktivni bloki v Šoštanju imajo nazivno moč 780 MW, Krško po par nadgradnjah 730 MW, od tega je polovica naša, ostalo gre na Hrvaško.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Duhec ::

TEŠ ima blok 5 z nazivno močjo 345MW, blok 6 s 600MW in dve plinski enoti po 42MW, skupaj torej 1029MW nazivne moči, če vse laufa.
Moč na pragu TEŠ-a je za razliko lastne rabe, ki je cca. 57MW, toliko nižja.
NEK ima moč na pragu 696MW, polovico mi polovico HR.
http://blackbird.si/

Matejjjjj ::

V NM ne pomnim kdaj je nazadnje prišlo do daljšega izpada elektrike... Verjetno leta oz desetletja nazaj? Niti ob žledu nismo bili veliko brez nje. V vaseh okoli Lj si zrihtajte industrijo pa boste imeli zanesljivo dobavo iz strateških vzrokov.

MxxW5 ::

Industrije nočemo, ker hočemo mir in neokrnjeno naravo.

val46 ::

MxxW5 je izjavil:

Industrije nočemo, ker hočemo mir in neokrnjeno naravo.

Daljnovoda mimo tvoje hiše nočeš...industrije v tvoji bližini nočeš...Rad bi pa vseeno imel elektriko 24/7/365 dni na leto brez nobenih prekinjanj. Niti za razna vzdrževalna dela ti je ne smejo odklopit? Postavi si brunarico sredi triglavskega narodnega parka, Jype'ta pa povprašaj za nasvet ob nakupu kolesa. Tako boš imel neokrnjeno naravo, za elektriko si pa nabavi sobno kolo in dinamo nanj zmontiraj, pa boš imel neprekinjeno dobavo električne energije. No, vsaj dokler boš poganjal kolo.

MxxW5 ::

>Daljnovoda mimo tvoje hiše nočeš...industrije v tvoji bližini nočeš...Rad bi pa vseeno imel elektriko 24/7/365 dni na leto brez nobenih prekinjanj. Niti za razna vzdrževalna dela ti je ne smejo odklopit?

Vse drži.


>Jype'ta pa povprašaj za nasvet ob nakupu kolesa.

Sem že, pred kratkim.

Matejjjjj ::

Pod pojem neokrnjena narava ne spadajo:
stalen električni priključek,
cesta,
motor na notranje zgorevanje,
mobilni signal,
...

Mislim, da je čas, da se, tako kot pri elektronskem cestninjenu, porabnike teh storitev obremeni glede na uporabo omrežja in ne pavšalno kot do sedaj. Vzdrževanje vodovoda, cest, mobilnega signala, telekomunikacijskega voda, optike itd do posameznih hiš na podeželju je ekstremno dražje kot do bivališč v strjenih naseljih. Dejansko ti prebivalci mest financirajo tvoje življenje na vasi z vsemi bombončki mestnega življenja.

MxxW5 ::

>Dejansko ti prebivalci mest financirajo tvoje življenje na vasi z vsemi bombončki mestnega življenja.

Zelo kul. Se priporočam še naprej. Rabil bi še električni avto z dolgim dosegom (da lahko pridem v civilizacijo) in polnilno postajo. Ene 100 kWh baterija, pa naj bo stvar narejena tako (ziher se da), da lahko v primeru izpada elektrike napaja celo hišo s štromom iz baterije. Itak imate mestni škrici dovolj denarja, da lahko nam, revnim vaščanom, kupite vsakemu eno Teslo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MxxW5 ()

imagodei ::

MxxW5 je izjavil:

Slovenija ima 20.273 km². Zakaj hočeš postaviti daljnovod ravno mimo moje hiše!?

Slovenija ima 20.273 km2. Daljnovod gre vedno mimo hiše od nekoga. Ker tako kot ti v Sloveniji razmišljajo vsi (zaradi bolj ali manj trivialnih idej posameznikov, trpi celotna skupnost), pri nas minejo desetletja, preden se kaj premakne. Obvoznica okoli Bleda (proti Bohinju) je v planu že več kot 20 let, ampak nobena trasa ni bila OK, ker gre vedno nekomu 5m čez del zemlje, ki ga nikakor ni pripravljen prodat. Pa hrup. Pa "nevarno sevanje" iz daljnovodov. Pa hidroelektrarne se ne sme zgradit, ker ravno tam živi ogrožena vrsta avtohtonih slovenskih žab, ki bodo utonile, če jim uničimo habitat. Pa veternih elektrarn se ne sme gradit, ker pobijajo ptiče... Nuklearke so nevarne in sevajo... Cepljenje Drugo cev skozi Karavanke so Avstrijci že skoraj zgradili (do meje), mi še sploh vemo ne, kdo bo izvajalec... Kot narod smo nenormalno zakomplicirani, pišemo zakomplicirane zakone, kompliciramo pri izvedbi, pri izbirnih postopkih, pri birokraciji... Faktografsko se držimo vsake vejice, zakone sprejemamo (in zakompliciramo še bolj) še preden Bruselj to sploh zahteva... Vsaj v nečem blestimo :)
- Hoc est qui sumus -

tony1 ::

Ah, vedno se lahko izgovorimo, da je to vse v nas vsadila A-O birokracija, katere edini cilj je bil vladati deželi - tako, da se nič ne spremeni. :D

MxxW5 ::

imagodei: Kot sem napisal, ima splošni javni interes prednost pred parcialnim. Pri razlogih, ki jih navajaš, mi sicer pride na misel citat: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."

Čeprav so novinarjev in ljudstva na splošno polna usta udobmafije, vzporedne države, stricev v ozadju in na splošno grdih posameznikov, ki nam uničujejo Deželo, gre, vsaj v moji branži, v večini primerov bodisi za globoke sistemske težave, bodisi za delovanje večine po inerciji in po poti najmanjšega odpora. In seveda - povsem na vrhu - stalno in sistemsko redčenje odgovornosti oziroma tendenca, da nihče o ničemer ne odloča (in za odločitev prevzame odgovornost), ampak se odgovornost prelaga in deli med čedalje več ljudi, tako da na koncu ni nikogar, ki bi sploh lahko prevzel odgovornost.

Posledica je država in družba, ki plove sem ter tja po inerciji, marsikateri podsistem (tipičen primer je šolstvo) pa drži glavo nad vodo le še zaradi požrtvovalnih posameznikov, ki so se kljub nizki plači pripravljeni boriti z milini na veter in kvalitetno opravljati svoj poklic, čeprav imajo zaradi tega več težav, kot bi jih imeli, če bi dali od sebe predpisani minimum in plavali s tokom.

Furbo ::

Matejjjjj je izjavil:

Mislim, da je čas, da se, tako kot pri elektronskem cestninjenu, porabnike teh storitev obremeni glede na uporabo omrežja in ne pavšalno kot do sedaj. Vzdrževanje vodovoda, cest, mobilnega signala, telekomunikacijskega voda, optike itd do posameznih hiš na podeželju je ekstremno dražje kot do bivališč v strjenih naseljih. Dejansko ti prebivalci mest financirajo tvoje življenje na vasi z vsemi bombončki mestnega življenja.

In kaj narediti, ko se ti mestni ljudje zapeljejo na podeželje po teh cestah? Posebne vinjete za vožnjo izven mest? Doplačilo za uporabo telefona izven mest? Naj tisti na podeželju ne plačujemo več davkov iz katerih se napajajo gledališča, zdravstveni domovi in vse, kar imate v mestih prikladno pri roki?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Matejjjjj ::

Ne živim nesporedno v mestu. Vem pa, kaj nam vsem draži stroške, tj. razpršenost poselitve. Še posebej lokalne volitve, ki prinesejo asfaltiranje vikendaških cest, vodovod do vsakega vikenda... Dokler smo kot narod/država bili složni in si delili skupno pogačo, je šlo. S privatizacijo posameznih segmentov te skupne torte pa se bodo stvari komplicirale. In prav je, da se ljudje izven mest zavedajo, kako draga je infrastruktura, potrebna za razpršeno poselitev.

Pac-Man ::

Duhec je izjavil:

TEŠ ima blok 5 z nazivno močjo 345MW, blok 6 s 600MW in dve plinski enoti po 42MW, skupaj torej 1029MW nazivne moči, če vse laufa.
Moč na pragu TEŠ-a je za razliko lastne rabe, ki je cca. 57MW, toliko nižja.


Se mi je zdelo nekam nizko, ampak sem verjel njihovi uradni strani v Angleščini.
http://www.te-sostanj.si/en/

Zgleda gre za stare podatke, zdaj vidim, da je na slovenski posodobljeno
http://www.te-sostanj.si/si/
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Furbo ::

Matejjjjj je izjavil:

Ne živim nesporedno v mestu. Vem pa, kaj nam vsem draži stroške, tj. razpršenost poselitve. Še posebej lokalne volitve, ki prinesejo asfaltiranje vikendaških cest, vodovod do vsakega vikenda... Dokler smo kot narod/država bili složni in si delili skupno pogačo, je šlo. S privatizacijo posameznih segmentov te skupne torte pa se bodo stvari komplicirale. In prav je, da se ljudje izven mest zavedajo, kako draga je infrastruktura, potrebna za razpršeno poselitev.

Ja, govoriš kot pravi blokar.

Ljudje na podeželju res ne vemo kakšne so cene, sploh ker smo si sami kopali vodovode, ki jih zdaj kradejo občinska komunalna podjetja, sami s samoprispevki asfaltirali ceste in drago plačevali telefonske linije.

Vodovod do vsakega vikenda? Kdo pa misliš, da ima vikende? Domačini?

Ne vem kdo ti polni glave s temi neumnostmi, ampak povsem si v zmoti.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Invictus ::

Furbo je izjavil:


Ljudje na podeželju res ne vemo kakšne so cene, sploh ker smo si sami kopali vodovode, ki jih zdaj kradejo občinska komunalna podjetja, sami s samoprispevki asfaltirali ceste in drago plačevali telefonske linije.

Saj vas ni nihče silil.

Lahko bi imeli vodo iz vodnjaka, makadam, in danes mobitel, ali pacelo brez, kar je zadnje čase tako ali tako in...

Tiste udarniške akcije so predvsem poskrbele, da se je zagonilo več za hrano in pijačo kot samo delo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hipertija ::

Furbo je izjavil:

Matejjjjj je izjavil:

Ne živim nesporedno v mestu. Vem pa, kaj nam vsem draži stroške, tj. razpršenost poselitve. Še posebej lokalne volitve, ki prinesejo asfaltiranje vikendaških cest, vodovod do vsakega vikenda... Dokler smo kot narod/država bili složni in si delili skupno pogačo, je šlo. S privatizacijo posameznih segmentov te skupne torte pa se bodo stvari komplicirale. In prav je, da se ljudje izven mest zavedajo, kako draga je infrastruktura, potrebna za razpršeno poselitev.

Ja, govoriš kot pravi blokar.

Ljudje na podeželju res ne vemo kakšne so cene, sploh ker smo si sami kopali vodovode, ki jih zdaj kradejo občinska komunalna podjetja, sami s samoprispevki asfaltirali ceste in drago plačevali telefonske linije.

Vodovod do vsakega vikenda? Kdo pa misliš, da ima vikende? Domačini?

Ne vem kdo ti polni glave s temi neumnostmi, ampak povsem si v zmoti.


Enako mi, 100m od glavnega voda smo si na lastne stroške kopali: koaksialca in pred tem baker, sami poasfaltirali cesto, vodovod: naredili smo si ga sami skupaj s sosedi cca. 2-3km, pa vseeno plačujemo prispevke, enako velja za kanalizacijo...

Machete ::

Vse se poplača. Ste pa kralji na svojem lepem koščku domovine in ne v gajbi v Fužinah. Tudi to je nekaj vredno.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj se dogaja z evropskim električnim omrežjem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13748744 (38672) Oldi
»

Prenapetostna zaščita

Oddelek: Pomoč in nasveti
253931 (3242) shintaro
»

Naravne katastrofe v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
40475542 (64675) Pšenični
»

Strela v mestu

Oddelek: Strojna oprema
111442 (1038) Damiani

Več podobnih tem