» »

Izbolšanje računalnika

Izbolšanje računalnika

timi:95 ::

Pozdravljeni!
Sem nov član. Vnaprej se opravičujem za vse napake.

Imam Mac mini (2009) in zadnje čase je začel delati malce počasneje kot običajno. Redno ga posodobujem ... Imam: Version: 10.8.4 Ker se sliši ropotanje diska bi narjaje menjal disk. Sedaj imam 120 GB SATA Disk in zunaji dik 250 gb (verbatime)
Moja rešitev je takšna:
Za startup bi vgradil SSD disk (120 GB je in bi bil za moje programe čisto dovoj). Zunanji disk bi pa zamenjal z kakim večjim 2TB(za glasbo , filme, slike). Igric ne igram od programov uporabljam autoCAD, Office (za šolske potrebe), GIMP, photoshop, I tunes, Safari.

Najprej vas vprašam, je moje razmišlanje pravilno ?

Če je, imam vprašanje kakšen SSD disk nabaviti, glede na to da so danes skoraj vsi SATA 3. Je SATA 3 združljiv z SATA, obstajajo kakšni "back - compatibile", ali je preprosto kot pri USB 2.0, 3.0 in kako je s hitrostmi ?

Vnaprej se vam zahvaljujem za vse odgovore in svoja mnenja!
Lep pozdrav,
Timotej
  • spremenil: timi:95 ()

Castiel ::

kupi intelov ali samsungov ssd. Če ti večji znamki ne dišita, se lahko mirno odločiš za kingstone hyperX. Če smem biti malce drzen, bi si upal reči da enostavno niti malo ni pomembno kak ssd kupiš. Ja, saj so razlike v hitrosti, samo v real time uporabi jih enostavno ne boš opazil. Bolj je pomembno da kupiš ssd za katerega se ve, da je kvaliteten in bo zdržal dolgo.

Pri nakupu ssdja imej NUJNO v mislih naslednje: ssd-ja ne smeš nikoli v nobenem primeru 100% zapolniti, saj v tem primeru pride do rpekomerne obrabe. Zapolni ga do največ 75%, ostalo pusti prazno saj bo ssd na tak način zdržal dlje. Tako da če ti nujno rabiš 120 gb rpostora za programe, to pomeni da potrebuješ vsaj 160 gb velik ssd.

sata 3 je povsem združljiv tako s sata 2 kot tudi sata 1. Enostavno priklopiš disk in uporabljaš.

Sicer pa razmišljaš povsem pravilno. Celoten sistem ti bo deloval bistveno hitreje če kupiš ssd, prenosnik ti bo dobro služil še dolgo. Ah pardon, sem šele zdaj videl da imaš mac mini. Ni pomembno, tudi ta ti bo služil še dolgo:)

Za točnejše informacije pa vprašaj koga, ki appla dejansko uporablja vsak dan, saj ga jaz ne. Sem povedal samo stališče glede ssdjev, kako je z ostalimi rečmi nevem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

trnvpeti ::

tvoj mac mogoce nima niti sata300

kupi si sshd 500g hdd in 8g ssd v eni napravi
delovalo bo odlicno

timi:95 ::

Castiel: Najlepša hvala za odgovor in "razsvetljenje" o SSD dikih.


Trnvpeti: Vem da nima sata300. To je (bil) največji problem.
Kako se ta stvar vgradi v računalnik. (potrbujem SSD startup disk za vse programe)

Lep pozdrav,
Timotej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: timi:95 ()

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

timi:95 ::

Najlepša hvala za tale link:)

trnvpeti ::

Castiel ::

nima veze kak sata ima. ssd bo delal hitreje od hdd v vsakem primeru.


sshd je seveda tudi opcija, če ga zanima le hiter zagon sistema in morda najljubših programov. celotn sistem pa bo pač deloval isto kot če ima navadn hdd.

timi:95 je izjavil:

Castiel: Najlepša hvala za odgovor in "razsvetljenje" o SSD dikih.



Razsvetljenje gor ali dol, večina se tega ne zaveda, potem pa 100% zapolnijo ssd in stočejo na forumih kako je ta firma zanič, kako se hitro obrabi in tako dalje. Zato se iz preventive na to opozori. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

trnvpeti ::

med sata150 in sata300 se pri sshju kar pozna
(konkretno macmini 2008)
na ta isti macmini je bil vgrajen hibrid prejsnje generacije seagate

celoten sistem na sshd bo deloval isto kot pri sshju
poznalo se bo samo pri intenzivnem write (razna obdelava videa, veliko malih datotek,recimo eclipse,...)

pri samem delu z office, gimp (razen pri zelo velikih projektih/datotekah) ipd bo delo isto kot na sshju

in se, sata150 na macmini bo razliko med sshd in ssh se zmanjsal

hojnikb ::

pri normalnem ssdju ne pozabu na vse težave, ki pridejo z ne-apple branded ssdjem ;)
#brezpodpisa

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

pri normalnem ssdju ne pozabu na vse težave, ki pridejo z ne-apple branded ssdjem ;)

macmini je 2009

hojnikb ::

so ?
#brezpodpisa

timi:95 ::

jaz bolj nameravam pohotriti cel mac za kr nekaj časa. Zato resno mislim da je SSd zame najboljša rešitev. Ta MAC je tako ali tako imel zelo hiter zagon.

Kupil bi Sata300 (hitrost takone bo tako veliko večja ker so vrata SATA )

Hvala Castiel da si me opozoril in bom moral kupiti malo večiji disk kot pa 120 GB. (Za vsak slučaj dam raje zdaj več kot pa da potem kaj dragocenega izgubim.) In nisem mislil """razsvetljenje""" kot to da karkoli nakladam apmak da sem zvedel nekaj koristnega.

Če kdo ve za kak primeren SSD (po možnosti do 150 E) naj prosim da link.

hojnikb ::

http://www.hoh.de/hardware/ssd-laufwerk...

in ne pozabit na trim enablerja..
#brezpodpisa

trnvpeti ::

kolk mas pa rama v mm09?

timi:95 ::

Memory 2 GB 1067 MHz DDR3

trnvpeti ::

ko bos ze odpiral
se nadgradi ram

timi:95 ::

ker nisem mojster v tem .... Kje se da pa to kupiti, so to rami za prenosnike ?

hojnikb ::

pazi da bo kompatabilen z apple...
#brezpodpisa

trnvpeti ::

da, to so rami za prenosnik
rabil bos kupiti tocno dolocene rame(ti bodo pomagali)
tko na uč gre na ta model max 6G rama (4+2, ti lahko startas na 4+1 recimo)

kaj veliko se ti na 5let starega c2d macminija ne splaca investirat

hojnikb ::

kupi ssd, da ga lahko uporabiš potem v nasledni kišti....
#brezpodpisa

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

kupi ssd, da ga lahko uporabiš potem v nasledni kišti....

mac mini bo se deloval vrsto let, in ko bo enkrat vsraufal ssd, ne bo sel v naslednjo masino

za sata150 bo vsakrsen ssd podhranjen

timi:95 ::

Hvala vam za pomoč,
Ja vrjamem da se mi ne splača. Saj najpraj sem mislis samo menjati disk, ko pa sem malo pogledal po forumih vidim da MAC še dolgo ne bo za na stran, nato sem videl SSD diske, sedaj še rami ... :)

trnvpeti: Ti uporabljaš mac ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: timi:95 ()

trnvpeti ::

tudi maca uporabljam

se enkrat, sshd(70eur) ti bo deloval isto kot ssh(140)

hojnikb ::

trnvpeti je izjavil:

tudi maca uporabljam

se enkrat, sshd(70eur) ti bo deloval isto kot ssh(140)

Zakaj sshd, če ma na razpolago denar za ssd ?
Resno vzam ssd...
#brezpodpisa

Castiel ::

Če nameravaš imet mašino še nekaj let ima trnvpeti sicer prav. Ko boš kupil nasledn sistem bo trenutn ssd povsem neuporaben.


trnvpeti sicer gleda samo splošno hitrost diska, ne upošteva pa random branja podatkov, ki je veliko važnejše od sekvenčnega branja. Zaradi sata 150 bo podhranjeno sekvenčno branje podatkov (torej če bereš 1 veliko datoteko) medtem ko random branje podatkov (recimo da imaš 10.000 miniaturnih datotek za prebrat) bo na ssd še vedno delovalo bolje.

Glede na starost naprave se sicer splača razmisliti, morda ti bo sshd res zadostoval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

trnvpeti ::

500G bo imel, mogoce ne bo rabil se enega zunanjega diska kupit
delovalo bo isto

ce bo slucajno crknal ssd del(kaj in koliko uporablja sicer tezko verjetno), bo vse delovalo naprej

v tolk star apple se ne splaca investirat, torej naj zapravi minimalno denarja

pri taksnem mm se najbolj splaca prvo ram nadgradit
potem pa se mogoce najbolje sshd(hibrida)

Castiel ::

trnvpeti je izjavil:

500G bo imel, mogoce ne bo rabil se enega zunanjega diska kupit

pri taksnem mm se najbolj splaca prvo ram nadgradit
potem pa se mogoce najbolje sshd(hibrida)



glede tega imaš prav. Sicer samo rama se ne splača saj vidiš da ima slab disk notri zaenkrat. Oboje naj nadgradi, pa bo delalo ok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

trnvpeti ::

da random branje bo na strani sshja
ampak ne toliko(v bistvu bo to zelo mala razlika), kot je to v stevilkah

razen da bo imel mm za nek server

Castiel ::

mm?

trnvpeti ::

mac mini

Castiel ::

se strinjam.


sshd 500 gb + ekstra ram = 100 eur

ssd 250 gb = 140 eur + poštnina, zunanji disk = vsaj 100 eur za 2 tb in si na 240 eur že.

je mel trnvpeti prav, res je morda bolj smiselno sshd kupit in kasneje dokupit zunanji disk, če ga boš dejansko potreboval..tudi če ga kupiš že zdaj si 40 eur prihranil.

damn, res si trnvpeti :D :P

ps.: več kot toliko pa ne vlagaj!!!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

timi:95 ::

hmm ja ma prau
Disk mora bit v vsakem primeru nov. Mm je že star 4-5 let in ga zelo uprobljam...
Za ostalo sem pa tk se na vašo pomoč obrnil, ker sam nisem računalničar

timi:95 ::

Samo še nekaj ... Videl sem že da obstajao diski ki delujejo podobno kot strežniki. Preko wi fi povezavelahko dostopaš do diska po hiši. Mogoče ve kdo koliko to stane?

naj omenim še da imamo telefivijo (Smart TV, wi fi dostop Philips) in sestra kmalu dobi računalnik. Internetna povezava je 4 Mb/s. (Turnšek)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: timi:95 ()

trnvpeti ::

zakaj wifi disk(samo datoteke verjetno), ce imas ti macminija (share) in lahko vsi dostopajo do datotek tvojega minija
mini je lahko tudi dlna server za smart tv
pa se marsikaj drugega je lahko

timi:95 ::

.. Sem pa res preneumen za uporabo minija ... imam edino twonky server

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: timi:95 ()

timi:95 ::

Hvala vam za pomoč

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: timi:95 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PC za 300€ (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
9211734 (8630) zajovic
»

SSHD - 2,5'' hibridni trdi disk za prenosnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
449477 (8581) seba-beba
»

Disk za prenosnik- Kateri je pravi

Oddelek: Pomoč in nasveti
264433 (4235) hojnikb
»

Hibridni disk za prenosnik: dobre in slabe izkušnje (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
609576 (8813) hojnikb
»

Western Digital izdal nov najtanjši hibridni disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
7319476 (17120) b3D_950

Več podobnih tem