» »

SSHD - 2,5'' hibridni trdi disk za prenosnik

SSHD - 2,5'' hibridni trdi disk za prenosnik

jnovak ::

Zdravo!

Naslednji teden dobim en starejši laptop (cca. 4 leta; Core 2 Duo, DDR2 generacija) pri katerem bom zamenjal disk (preventiva zaradi starosti + premala kapaciteta obstoječega). SSD-ja ne mislim kupovati /kot vidite ne gre za "top performer" prenosnik/ vseeno pa me zanima, če bi se hibridni trdi disk bolje obnesel od klasičnega HDD. Imam pa par vprašanj:

1) Kako je z vmesnikom (SATA ... SATA3)? Ali so sedaj kake novosti in moram paziti za kompatibilnost?

2) Alternative so:
a) Seagate SSHD hibridni 500 GB + 8 GB SSD, 64 MB cache, 5400 rpm (71 €)
b) Samsung Spinpoint 500 GB, 8 MB cache, 5400 rpm (45 €)
c) WD Scorpio Black 750 GB, 16 MB cache, 7200 rpm, SATA3 (65 €)

3) Nekaj testov na spletu sem si že ogledal/prebral; SSHD izgleda kar dobra rešitev, saj pohitri WIN boot time in odpiranje programov. Če kdo uporablja, bi prosil za vaša mnenja!

hojnikb ::

naredi si uslugo in kupi pravo stvar. Tudi na starem core2 se bo poznala razlika pravega ssdja. Če si omejen z budgetom, vzameš lepo 120GB varjanto. Če ti pa zmanjkuje placa, pa lepo dodaš še en trdi disk noter (če imaš placa za dva) sicer pa lepo laufaš preko zunanjega usb diska.
Tale sshd ni ne tič ne miš, je dražji od navadnega trdega diska, hirejši pa spet ni tolk.
#brezpodpisa

trnvpeti ::

sshd dela super
tako, da nimas kaj zgresiti

hojnikb ::

Pravi ssd dela še bolje ;)
Pa še bolj robusten je prenosnik, če je to edini disk noter.
#brezpodpisa

Mavrik ::

Hibridni diski se opazno boljše obnesejo od navadnih diskov. Razlika ni tako zelo očitna in opazna kot če kupiš pravi SSD, so še pa hibridi vseeno bistveno hitrejši pri normalni uporabi kot diski brez dodatnega medpomnilnika.

Jaz sem uporabljal prejšnjega Seagatovega hibrida (7200rpm; 4GB) v prenosniku in se je razlika glede na 7200rpm Seagata precej poznala.
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

SSHDji bodo super zadeva, ko enkrat začnejo uporabljat neprimitivne kontrolerje.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Brias ::

SSHD ni niti priblizno tok slabsi od SSDja kot je HDD slabsi od SSHDja ...

hojnikb ::

po perceptive performancu v everyday taskih je res mogoče tak, ampak ko gledaš enkrat številke, pa hitro ugotoviš, da je kontroler, ki se skriva noter, komaj kaj bolši od tistih, ki se skrivajo v usb kjučkih.
#brezpodpisa

jnovak ::

Namen imam kupiti 500 GB disk, in ker sem med brskanjem zasledil "SSHD-je", sem odprl to temo z nekaj vprašanji. Vem, da je SSD še hitrejši, ampak je tudi 2x dražji in s pol manjšo kapaciteto (250 GB SSD).

Super, ravno to me je zanimalo; če se splača namesto HDD dati ~20 € več in vzeti SSHD ... tako da najlepša hvala vsem za odgovore!

GALINTECH ::

daš SSD ter HDD 2.5 oba v prenosnik
enega v režo za disk drugega pa kupiš adapter za dvd kjer se potem vstavi dodatni disk

matonson ::

SSHD je še kar:) Za 70€ je 500GB OK, se sigurno splača. Več pa ne bi dal. Za 100€ rajši 120GB SSD pa ta star disk v žepu:)

Imam ga v laptopu pa se stvari obračajo nekaj hitreje kot pri HDD. Ko je bil OS sveže naložen, je delovalo zelo hitro. Boot je bil hiter kot pri SSD. Ko pa daš vso Windows Update proceduro skozi ter naložiš vse programe pa ni več tako rožnato.

Največjo slabost v primerjavi z SSD pa sem opazil pri inštalacijah, ki se vlečejo za znoret.

seba-beba ::

Bom še jaz vprašal na tem mestu...
Imam cca 6 let star prenosnik, dual core, 3gb ram, kjer mi je crknil disk. Sedaj se najbolj nagibam k nakupu SSHD Seagate 500gb. Se splaca kupiti? Rad bi malo pohitril prenosnik. SSD pa se mi zdi predrag.

hojnikb ::

vzami ssd, ti nebo žal :)

Danes so že tako poceni (83€+ppt iz tujine za 256GB)....
#brezpodpisa

Lonsarg ::

A ni tko da SSHD je čisto isto, kot da bi kupil nek male par GB SSD + velik HDD in potem bi imel na unem malem Windowse in par programčkov, vse ostalo pa lepo počasno tako kot v ostalih cajtih, z to razliko, da se ti ni treba jebat kako na unih mal GB premaknt potrebne programe, ker jih SSHD sam.

Koliko dobri pa so dejansko ti programčki v SSHDjih, da znajo taprave podatke v hitri del dat, ali kar preprosto gledajo pogostost dostopov do posameznih fijlov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

hojnikb ::

afaik ti sshdji vržejo fajle, ki jih večkrat prebereš potem v tisti 8GB cache. Kakšen algoritem točnoje odzadi, pa težko rečem.
Ampak dejstvo pa je, da je ta "SSD" del precej počasen (malo boljši od kakega poceni usb kjučka), tako da čudežov ni za pričakovat. In ker stvar stane 25€ več kot najcenejši 500GB disk in da za tak denar dobiš že 128GB ssd, se mi ne zdi preveč smiselno jemat tega sshdja. Al navadn disk al pa ssd -- najbolje pa oboje :)
#brezpodpisa

seba-beba ::

hojnikb je izjavil:

vzami ssd, ti nebo žal :)

Danes so že tako poceni (83€+ppt iz tujine za 256GB)....


Lahko link to tega SSDja?

hojnikb ::

#brezpodpisa

Mavrik ::

Lonsarg je izjavil:



Koliko dobri pa so dejansko ti programčki v SSHDjih, da znajo taprave podatke v hitri del dat, ali kar preprosto gledajo pogostost dostopov do posameznih fijlov?


Te stvari delajo na block nivoju (ne briga jih za fajle) - torej glede na pogostost dostopa blokov (trenutno so večinoma to 4K koščki) jih daje na SSD cache. Torej kešira tudi kose velikih fajlov.

Ker se gleda število dostopov je tkole:
1.) Zelo se pozna pri bootu sistema
2.) Zelo se pozna pri zagonu aplikacij, ki jih največ uporabljaš
3.) Defrag totalno razsuje hitrost za en čas :)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

seba-beba ::

hojnikb je izjavil:

http://geizhals.at/eu/crucial-mx100-256...


Hvala! Kolikor gledam je potem najceneje kar preko Amazona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: seba-beba ()

hojnikb ::

ja.lahko ga pa vzameš pri nas, sam je od cca 100€ naprej
#brezpodpisa

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

seba-beba ::

Kakor gledam na Amazon.de stane 87,05 EUR skupaj s poštnino.

m0LN4r ::

Tako slabi pa spet niso, da bi nek fb user opazil razliko in žrtvoval prostor in dnar za 6 let star prenosnik, ki ima še verjetno star controler za disk in bi mu ssd delal na koncu isto kot sshd.
Vir: http://www.computerbase.de/2013-11/seag...

56€ je 500GB
85€ pa 1000GB
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

trnvpeti ::

ce rabis vec kot 256G, in ne delas veliko write-a, se sshd se vedno bolj splaca

m0LN4r ::

Pa še skopiram iz druge teme:
Informativne narave za vas, EVO 120 ( prenosnik inctel ch.4. sata2, C2D, 4gb) vs. EVO 240 (intel c600/x79 chip sata3)


Evo 240gb (sata2, intel Chips 5 series, i3 330m), rezultat brez hecka za tale chipset, še slabš kot na 4 series chipsetu z hackom pa manjši ssd.

https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Mavrik ::

m0LN4r je izjavil:

Tako slabi pa spet niso, da bi nek fb user opazil razliko in žrtvoval prostor in dnar za 6 let star prenosnik, ki ima še verjetno star controler za disk in bi mu ssd delal na koncu isto kot sshd.
Vir: http://www.computerbase.de/2013-11/seag...

56€ je 500GB
85€ pa 1000GB


Joj, ne govoriti neumnosti no - SSDji imajo prednost v dostopnih časih, kar se pozna ne glede na vodilo ali starost kontrolerja.
The truth is rarely pure and never simple.

m0LN4r ::

In če user ni take narave, da odpira fotošop vsakih 10 minut al nalaga 100mb velke rawe v lightroom.
in ugaša prenosnik vsake pol ure? Kaj mu potem to koristi? Nič.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

trnvpeti ::

ali pa se bolj simple nasvet:
ce ne ves tocno, kako izkoristit ssd, pol naj vzame sshd hibrid, in ne bo cutil nobene razlike

Mavrik ::

Razlika med SSHD, SSD in HDDjem je jasno vidna vsakemu - tudi če samo odpreš brskalnik (ki je najpogosteje uporabljan kos softwara in se zelo zanaša na disk). Dajte prosim ne govoriti takih neumnosti noooo :/
The truth is rarely pure and never simple.

trnvpeti ::

med ssd in sshd je pa kaksna razlika? uporabna

m0LN4r ::

Mavrik je izjavil:

Razlika med SSHD, SSD in HDDjem je jasno vidna vsakemu - tudi če samo odpreš brskalnik (ki je najpogosteje uporabljan kos softwara in se zelo zanaša na disk). Dajte prosim ne govoriti takih neumnosti noooo :/

Nevem kako ti štopaš odpiranje brskalnika ker meni FF odpre na teh različnih kompih 0-2 sekunde.
SSD ICH5, SSD ICH4, SSD X79, SSHD AMD, HDD ion

Bom zdaj še sprobal za tebe na 5400rpm HDDju. Cele 2 skundi.

Jaz povem pač uporabniško izkušnjo iz prve roke.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Mavrik ::

trnvpeti je izjavil:

med ssd in sshd je pa kaksna razlika? uporabna


V praksi se SSHD obnaša kot hiter disk - je hitrejši od navanih 7200 diskov, samo niti približno ni v isti klasi SSDja in tudi sistem (ja, tudi starejši, ja tudi brskalniki) bo še vedno opazno hitreje deloval s SSDjem.

m0LN4r je izjavil:


Nevem kako ti štopaš odpiranje brskalnika ker meni FF odpre na teh različnih kompih 0-2 sekunde.
SSD ICH5, SSD ICH4, SSD X79, SSHD AMD, HDD ion

Bom zdaj še sprobal za tebe na 5400rpm HDDju. Cele 2 skundi.

Jaz povem pač uporabniško izkušnjo iz prve roke.


No okej, važno da je to da si s toplega cachea pognal brskalnik (in pri tem potem tudi ignoriral vse dostope do diska med delovanjem) in pokazal svoj prav. Zmagal si. To da nekoga ko stvari kupuje nategneš pa nima veze a ne? :)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

trnvpeti ::

Mavrik je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

med ssd in sshd je pa kaksna razlika? uporabna


V praksi se SSHD obnaša kot hiter disk - je hitrejši od navanih 7200 diskov, samo niti približno ni v isti klasi SSDja in tudi sistem (ja, tudi starejši, ja tudi brskalniki) bo še vedno opazno hitreje deloval s SSDjem.

m0LN4r je izjavil:


Nevem kako ti štopaš odpiranje brskalnika ker meni FF odpre na teh različnih kompih 0-2 sekunde.
SSD ICH5, SSD ICH4, SSD X79, SSHD AMD, HDD ion

Bom zdaj še sprobal za tebe na 5400rpm HDDju. Cele 2 skundi.

Jaz povem pač uporabniško izkušnjo iz prve roke.


No okej, važno da je to da si s toplega cachea pognal brskalnik (in pri tem potem tudi ignoriral vse dostope do diska med delovanjem) in pokazal svoj prav. Zmagal si. To da nekoga ko stvari kupuje nategneš pa nima veze a ne? :)

malo zgoraj je prav linkano, da namesto 7s se odpira 9s
ce je to ful velika razlika, pol je bolje da gledas kaksen pcie ssd v raid

m0LN4r ::

Mi se pogovarjamo o tem ali potrebuje sploh performance ssdja ali ne.

Za plačevat položnice in fb ga pač ne potrebuješ, kakorkoli obrneš zadevo. Pa maš lahko vse v ramdisku zarad mene.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Mavrik ::

Saj kot pravim, zmagali ste :)

V praksi se je sicer meni med dvema SSHDjema in štirimi sistemi s SSDjem poznala bistvena razlika v odzivnosti. Zdaj če potrebuješ... ne vem... nekdaj smo laufali sistem s 1.44MB disket, čakali 5 minut za boot pa se je dalo tudi položnice plačat. :)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

m0LN4r ::

Mavrik je izjavil:

Saj kot pravim, zmagali ste :)

V praksi se je sicer meni med dvema SSHDjema in štirimi sistemi s SSDjem poznala bistvena razlika v odzivnosti. :)

Odvisno o katerem vzorcu uporabe govorimo.
Sam mam pri roki EEE atoma z 5400hdd, dva WSja z SSDjem, sestrin prenosnik i3 z ssdjem in včeraj en nov H97 komp z mx100 diskom.

Iiiin med browsanjem ni nobene omembe vredne razlike.

Ajd naj vam bo odprem en word dokument...
Uff razlika med odpiranjem je bla 2 al 3 sekunde. Nevem se odločt.

Raje nam zaupaj, kje si opazil tako gromozansko razliko v browsanju.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

mihibo5 ::

hojnikb je izjavil:

http://geizhals.at/eu/crucial-mx100-256...

Kakšna je pa poštnina od tam (mindfactory)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihibo5 ()

seba-beba ::

Prenosnik uporabljam zgolj za office, internet, cad (občasno).
Torej kaj sedaj, SSHD ali SSD?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: seba-beba ()

trnvpeti ::

seba-beba je izjavil:

Prenosnik uporabljam zgolj za office, internet, cad (občasno).
Torej kaj sedaj, SSHD ali SSD?

vseeno
torej bos gledal ceno in kapaciteto
500G sshd te bo prisel kaksnih 70eur
256G ssd pa 100eur

m0LN4r ::

Odločit se moraš sam.
"Kolko prostora bi rad imel?"
in
"Koliko denarja hočem zapravt?"

Upoštevaj še kolko misliš investirat v 6-7 let star prenosnik, ki verjetno ne laufa cad kot rožica in niti po novem disku nebo druge razlike kot samo to, da ti naloži projekt hitreje. Vieport in vse ostalo bo delalo enako hitro.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hojnikb ::

Čist tko... A tipičen FB user sploh rabi več kot 120GB placa ?

Last time i checked, se danes vse nekaj streama, lokalno pa ne pretirano več kej shranjuje. Torej je 120GB prek glave.

Torej je v takem primeru 120GB ssd še vedno boljši nakup. In če čutiš potrebo po več placa, lahko še vedno dodaš kasneje preko second baya ali pa preko dvd baya, če gre za prenosnik oz še lažje; prenosni disk.

Sn še vedno mnenja, da so tile SSHDji en velik smeh za to ceno. Ok, če bi stal enako kot HDDji, pol je kul, sam da je pa 20-25EUR markup -- no thanks.

Mavrik je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Tako slabi pa spet niso, da bi nek fb user opazil razliko in žrtvoval prostor in dnar za 6 let star prenosnik, ki ima še verjetno star controler za disk in bi mu ssd delal na koncu isto kot sshd.
Vir: http://www.computerbase.de/2013-11/seag...

56€ je 500GB
85€ pa 1000GB


Joj, ne govoriti neumnosti no - SSDji imajo prednost v dostopnih časih, kar se pozna ne glede na vodilo ali starost kontrolerja.

Hja no, to ni nujno čisto res. Ajde, read še nekako, ampak dostopnost pri write workloadu je pa bila pri kakih starih ssdji (beri jmicron/phison) naravnost nagravžna (tako je včasih še hdd bil bolj odziven).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

m0LN4r ::

Na hwsand je s poštnino:
500gb HDD (wd blue) 49€
500GB SSHD 68€ (19€ več)
256gb SSD (mx100) 96€ (še 28€ več kot sshd oz. 47€ več kot HDD)

Pač vsakemu nekaj.
Potegneš si 3-4 HD filme pa še kake 2 seriji za na morje pa si že over.

Aja, pa vzameš zunanjega in še to vlačiš s sabo. Aja ne maš second bay, ups ampak je rekel da nima diska.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

seba-beba ::

Kaj pa je fora mSATA SSD?

hojnikb ::

seba-beba je izjavil:

Kaj pa je fora mSATA SSD?

Fora je v prikjučku in formfactorju (gre za majhen ssd na mpci-e priklopi). Električno in tudi sicer je pa stvar identična sata ssdjom.
#brezpodpisa

seba-beba ::

Hvala!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kje je fora SSD-ja in navadnega diska.. zakaj ne samo ssd?

Oddelek: Pomoč in nasveti
445326 (3558) njyngs
»

HDD za laptop

Oddelek: Strojna oprema
172107 (1668) BorutK-73
»

ssd+sshd

Oddelek: Pomoč in nasveti
423903 (3365) stewo
»

Noče mi zaključiti backupa (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
524117 (3199) m0LN4r
»

Western Digital izdal nov najtanjši hibridni disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
7318739 (16383) b3D_950

Več podobnih tem