» »

Kdo bi ubil belo miško ali trgovanje in borza znižujeta moralne vrednote

Kdo bi ubil belo miško ali trgovanje in borza znižujeta moralne vrednote

Science Blog - O borzi in trgih nasploh marsikdaj slišimo precej slabih besed, kako da omogočajo izkoriščanje in nepošteno bogatenje. Toda številni zagovorniki odvračajo, da borza pravzaprav ponuja le centralno platformo za to, kar bi ljudje tudi sicer počeli - torej trgovali. Borza kot taka pa nič kriva. Dodatno perspektivo temu vprašanju dajejo rezultati študije, ki so jo opravili v Nemčiji in je bila predstavljena v zadnji številki revije Science. Ugotavljali so, ali trgovanje in trg znižujeta moralne vrednote in dvigujeta letvico sprejemljivega. Odgovor je pritrdilen.

Za poizkus so uporabili laboratorijske miške in ljudi. Preden varuhi živali skočijo v zrak, povejmo, da so uporabljali tako imenovane presežne miši. To so miške, ki so popolnoma zdrave, a so zaradi takšnih ali drugačnih razlogov neprimerne za klinična testiranja. Normalna usoda takšnih mišk je smrt po hitrem postopku, saj gredo živali v odpis, tako da so jim raziskovalci v tem eksperimentu življenje podaljšali. Ljudje v eksperimentu tega niso vedeli.

Torej, glavno vprašanje je bilo, koliko je za ljudi vredno življenje miške, če z njo nimajo nobenih stroškov. Ponudili so jim možnost, da miška ostane živa, kar pomeni, da bodo za njo lepo skrbeli in da jo čakata dve leti prijetnega življenja z ostalimi zdravimi miši. V tem primeru ne bi prejeli ničesar. Druga možnost pa je, da človek prejme 10 evrov, miško pa bodo raziskovalci ubili. Zelo grafično so jim predstavili, kaj obe možnosti pomenita. Precej enostavna izbira torej, kjer lahko enostavno tehtamo, kako ljudje vrednotijo življenje miške kot eksternalije. Ugotovili so, da bi kakšnih 45 odstotkov ljudi življenje miške prodalo za 10 evrov (kako neetično je to, tu ni pomembno).

Zelo zanimiv dogodek pa se zgodi, ko se začne trgovati s to dobrino. Raziskovalci so najprej vzpostavili dvostranski trg, kjer je imel vsak prodajalec svojega kupca oziroma obratno. Na mizi je bilo 20 evrov, trgovala pa sta s posebnim izvedenim finančnim instrumentom (derivativ) na življenje miške. Če sta sklenila kupčijo, je prodajalec prejel dogovorjeno število evrov, kupec pa razliko med 20 evri in dogovorjeno ceno, medtem ko je miška morala umreti. Če se nista dogovorila, je miška preživela, nobeden pa ni dobil denarja. S tega stališča je prodajalec derivativa v enakem položaju kot človek iz prvega primera. Pričakovali bi, da se bo cena miška ustalila pri enakih vrednostih kakor v prvem primeru. Ni se, ampak je na bilateralnem trgu v povprečju dosegla skoraj dvakrat nižjo vrednost.

Trend se je nadaljeval na večstranskem trgu (torej primitivni borzi), kjer je hkrati sodelovalo več kupcev in prodajalcev derivativa, ki so lahko trgovali s komerkoli. Takrat je bilo življenje miške vredno še manj. Zgodilo pa se je še nekaj pomembnega: obseg trgovanja (volumen) je bil na vseh trgih ves čas približno enak, nikoli pa niso trgovali vsi ljudje. Da bi izključili vpliv drugih dejavnikov, so izvedli še nekaj dodatnih preizkusov in korekcij za zunanje faktorje, ki so pokazali iste rezultate.

Premislimo, kaj vse to pomeni. Medtem ko je bila podlaga v vseh primerih enaka, je trgovanje spodbudilo znižanje cene življenja miške. Razlogi so trivrstni. Prvič, ko je imel vsak posameznik možnost, da sam odloči o življenju, krivde za dogajanje ni mogel razpršiti. Pri dvostranskem trgovanju se krivda in odgovornost takoj razpršita na dva partnerja. Drugič, trgovanje odraža informacijo o družbeni sprejemljivosti početja, saj že sam obstoj trga kaže, da drugi tovrstno početje odobravajo. In tretjič, pri trgovanju so ljudje bolj osredotočeni na iskanje dobička in čim boljšo kupčijo, zato so manj pozorni na ukvarjanje z vprašanjem o moralnosti tega početja. Na večstranskem trgu, torej na borzi, učinkuje še konkurenčnost z racionalizacijo početja: če življenja miške ne prodam jaz, ga bo pa nekdo drug, zakaj bi se torej odpovedal dobičku.

Na koncu vendarle nekaj pozitivnega. Trgovanje je učinkovito zbilo ceno življenja miške; to vidimo vsepovsod. Načeloma smo vsi proti izkoriščanju otrok, za dostojno plačilo delavcem, varovanje okolja itn., a v praksi kupujemo cenejše dobrine in cena igra zelo pomembno vlogo. Res nam ni všeč, če potrošno elektroniko v Foxconnu sestavljajo otroci, a 100-dolarski prihranek pri nakupu računalnika odtehta to neodobravanje. Zgodovinske podrobnosti se kar same vsiljujejo. Trgovanje s sužnji je bilo nekaj običajnega, medtem ko bi verjetno bolj malo lastnikov plantaž samih odšlo v Afriko ujet sužnja za svoje potrebe, ne da bi vedeli, da to počno tudi drugi. Kaj je tu pozitivnega? Obseg trgovanja je bil bolj ali manj stalen. Torej nekateri ljudje v nobenem primeru niso trgovali, četudi bi za življenje miške dobili 100 evrov (bi vi pustili živeti nepoznano nikoli videno belo miško in se odpovedali 100 evrom?). Po kantovsko ima vse svojo ceno ali dostojanstvo. Kar ima ceno, lahko zamenjamo z nečim ekvivalentnim; česar ne moremo zamenjati in torej nima cene, ima dostojanstvo. Za nekatere je bilo to tudi življenje miške.

To ne pomeni, da so borza in trgi (zgolj) škodljivi. V resnici so najučinkovitejše sredstvo, ki ga poznamo, da določimo optimalno alokacijo sredstev. Pokaže pa se, da trgi niso vsemogočni in da je smiselno razmisliti, trgovanje s čim je treba prepovedati in kako upravljati s trgi.

89 komentarjev

«
1
2

SplitCookie ::


To ne pomeni, da so borza in trgi (zgolj) škodljivi.

Ne, to pomeni ravno to. Da so borza in trgovanje škodljivi in pospešujejo propad človeških vrednot oz. zavor oz. generalno znižujejo kvaliteto življenja ostalih na račun bogatenja drugih.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

gruntfürmich ::

no, že začne se idiotsko. namreč s pojasnjevanjem/opravičevanjem kakšne miši so se uporabljale. tako kot v filmih ali vsepovsod drugod, ko morajo idiotske? ljudi poučiti da je določen kader nevaren...
skratka tipične levičarske zablode...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Unknown_001 ::

Ni se mi dalo čist usega brat, ampak če je to to, kar sem razumel iz teksta je vse skupi bolano.

Izi ::

Takoj vzamem 10 Evrov, in me briga kaj bodo naredili miški. Isto bi naredil za katerokoli drugo bitje razen za človeka. Mene ne briga kaj delajo nori znanstveniki v svojih laboratorijih, dokler jaz tega ne vidim. Jaz hočem 10 Evrov.

Povsem drugo bi bilo, če bi testni ljudje morali sami ubiti miško ali katerokoli bitje že. Če nekdo drug ubija zate je vse lahko. Isto je ko mesarji za nas pobijajo živali, mi pa kupujemo meso v mesnici.
Ko pa moraš sam ubiti pa so zadeve takoj bistveno drugačne. Miško še ubiješ, če ti divja po stanovanju, podgano tudi, če jo uspeš uloviti oziroma če se jo sploh upaš loviti, potem pa se stvari počasi nehajo.

Kar hočem povedati je, da je tale test povsem neregularen. Najprej ne verjamem, da več kot polovica ljudi zavrnila 10 Evrov, kljub temu, da jim ni bilo treba ubiti miške ali gledati njene eksekucije. Rezultat bi moral biti bistveno višji, razen če niso za test pripeljali samo skupine najstniških punc.
Po drugi strani pa če bi morali miško ubiti sami, pa sem prepričan, da bi bil rezultat bistveno nižji. Ljudje na splošno ne ubijajo radi, če za to ni potrebe, medtem ko jim je za uboje, ki se dogajajo brez njihove vednosti precej vseeno.

Tu je toliko spremenljivk, ki jih niso upoštevali, da ta test nima popolnoma nobene uporabne vrednosti

BaToCarx ::

Zanimivo Izi, jaz pa takoj zamenjam tebe za miško, torej njeno usodo. Jaz hočem miško. Pa tudi če bi te moral lastnoročno. So mi pač več vredne od tebe. Jebatga.

Aja, miške sem že ubijal, prav tako jih tudi imam in vem kolk "fun" so v razmerju z "expense" tak da 10 euro je lol.

Ontopic: Raziskava ni povedala nič novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

matobeli ::

Izi je izjavil:

Isto bi naredil za katerokoli drugo bitje razen za človeka.


hehe, nagoni so še vedno globje v nas kot pa bi kdo hotel priznati.

Kar se mene tiče, za 10EUR je ne bi dal fentat. Glede iz trenutne finančne situacije. Če bi bila kriza pa jo dam tudi za 5EUR.

Je bilo pa rečeno da miška živi naprej v nekem laboratoriju kot "žival" in ne kot ljubljenček. Zato žal odpade fun z miškicami

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

BaToCarx ::

Saj tudi cena "hrane" na borzi spremeni končno destinacijo, ane?

zee ::

Odlicno spisana novica. Avtorju bi samo predlagal, da v bodoce objavi povezavo do izvorne novice.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: commissar ()

smash ::

ne vem no..jaz miške nebi dal fentat tud za 1000€

PaX_MaN ::

smash je izjavil:

ne vem no..jaz miške nebi dal fentat tud za 1000€

Sej loh zamenjaš miško s kravo, piščancem, puranom, tajkunom, er, prašičem, itd.
V končni fazi tudi z muho, mravljo, sršenom, podgano, gadom, ...
Skratka, za vsacga se najde vsaj ena žval k bi jo fentu v tren oka.

JurijTurnsek ::

Jaz ne vidim napak v tej raziskavi. Menim, da so dobro prikazali odlaganje odgovornosti in posledice le-tega. To je posledica birokracije (ne rečem, da je ne potrebujemo, ampak lahko bi bile vloge bolj prepletene) - predvidevam, da bi "zloben" direktor omilil pogoje delavcem, če bi imel z njimi osebno veliko stika (glej majhna start-up podjetja).

Ljudje nismo številke, ki so praktično edino merilo kapitalizma. Dostojanstveno ni to, da komaj plačaš račune itd., in ni dostojanstveno, da si tako bogat, da denarja več ne znaš spoštovati.
http://www.slatnaskejta.com

nekikr ::

smash je izjavil:

ne vem no..jaz miške nebi dal fentat tud za 1000€

Miške za 10€ ne, piščanca za 13€ pa (tam nekje stane cel piščanec v Mercatorju)? Hm. Svinjo za 6€ na kilogram? Hm.

McHusch ::

zee je izjavil:

Odlicno spisana novica. Avtorju bi samo predlagal, da v bodoce objavi povezavo do izvorne novice.


Se skriva pod povezavo na Science v tekstu :)

leiito ::

Izi je izjavil:

Takoj vzamem 10 Evrov, in me briga kaj bodo naredili miški. Isto bi naredil za katerokoli drugo bitje razen za človeka. Mene ne briga kaj delajo nori znanstveniki v svojih laboratorijih, dokler jaz tega ne vidim. Jaz hočem 10 Evrov.

Povsem drugo bi bilo, če bi testni ljudje morali sami ubiti miško ali katerokoli bitje že. Če nekdo drug ubija zate je vse lahko. Isto je ko mesarji za nas pobijajo živali, mi pa kupujemo meso v mesnici.
Ko pa moraš sam ubiti pa so zadeve takoj bistveno drugačne.i


To ne drži. Ljudje so v imenu višjih ciljev ali pa že samo pod vplivom authority figure v presenetljivo visokem % pripravljeni tudi ubijati. Glej npr. Milgramov eksperiment in variacije na temo, da ne omenjamo primerov iz zgodovine.

Manu ::

Pokaže pa se, da trgi niso vsemogočni in da je smiselno razmisliti, trgovanje s čim je treba prepovedati in kako upravljati s trgi.


Prepovedano je trgovati z ljudmi in človeškimi organi ravno zaradi tega, kar trg naredi iz objekta trgovanja.

Prepovedati bi morali trgovanja s hrano (vsaj na borzi). Na ta način bi bil en del problema z lakoto rešen. Pa da že enkrat odpravimo lakoto in naredimo en korak vreden, da se imenujemo civilizacija.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

McHusch ::

Izi je izjavil:

Takoj vzamem 10 Evrov, in me briga kaj bodo naredili miški. Isto bi naredil za katerokoli drugo bitje razen za človeka. Mene ne briga kaj delajo nori znanstveniki v svojih laboratorijih, dokler jaz tega ne vidim. Jaz hočem 10 Evrov.

Povsem drugo bi bilo, če bi testni ljudje morali sami ubiti miško ali katerokoli bitje že. Če nekdo drug ubija zate je vse lahko. Isto je ko mesarji za nas pobijajo živali, mi pa kupujemo meso v mesnici.
Ko pa moraš sam ubiti pa so zadeve takoj bistveno drugačne. Miško še ubiješ, če ti divja po stanovanju, podgano tudi, če jo uspeš uloviti oziroma če se jo sploh upaš loviti, potem pa se stvari počasi nehajo.



Poanta je v tem, da trg in borza znižata povprečno vrednost miške. Torej, da bi jo isti človek fental za 20 evrov z odkupom kupona in za 10 evrov na borzi. To je problem.

BaToCarx ::

Manu je izjavil:

Pokaže pa se, da trgi niso vsemogočni in da je smiselno razmisliti, trgovanje s čim je treba prepovedati in kako upravljati s trgi.


Prepovedano je trgovati z ljudmi in človeškimi organi ravno zaradi tega, kar trg naredi iz objekta trgovanja.

Prepovedati bi morali trgovanja s hrano (vsaj na borzi). Na ta način bi bil en del problema z lakoto rešen. Pa da že enkrat odpravimo lakoto in naredimo en korak vreden, da se imenujemo civilizacija.



Pa prepovedi delujejo v REALNEMSVETU ?

Gavran ::

Manu je izjavil:



Prepovedati bi morali trgovanja s hrano (vsaj na borzi). Na ta način bi bil en del problema z lakoto rešen. Pa da že enkrat odpravimo lakoto in naredimo en korak vreden, da se imenujemo civilizacija.


No ja, neko mesto kjer se najdejo prodajalci in kupci je potrebno. Kar je odveč so špekulanti na trgu s hrano, katerih edino "delo" je da preprodajajo hrano in ji s tem dvigajo ceno. Ta del trga bi bilo potrebno prepovedati (na področju hrane in zdravil).
Kar pa se teme tiče imam občutek da bi dobršen del ljudi prodal tui lastno mater "za en dolar".
Jaz bi pustil miške pri življenju.
Prašiči in piščanci pa ne grejo v kontekst pokvarjanja ljudi ampak ger za hrano (izjema so tisti ki jedo miši).
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

leiito ::

Jp, regulacija prodaje organov, genov, zarodkov ipd. bo trd oreh, ampak alternativa je črni trg, enako kot pri drogah, kupci niso primerno zaščiteni in blago preplačajo, prodajalci dobijo drobiž, korist, enormno, ima samo organiziran kriminal.

antonija ::

Kar se mene tiče, za 10EUR je ne bi dal fentat. Glede iz trenutne finančne situacije. Če bi bila kriza pa jo dam tudi za 5EUR.
Tole je se tanajbolj isker odgovor od vseh. Ce bi bili dovolj pod stresom (lakota, itd.) pol bi misi pobijali kot po tekocem traku. In to ne zato ker bi nenadoma postali psihopatski pobijalci misk, ampak zato ker bi tako prisli do 10 EUR. Ali pa do rat-burgerja.

Ce pa slucajno koga zanima kako se spremeni nase razmisljanje ko nekemu objektu (zivemu ali mrtvemu) zamenjamo emocionalno vrednost za monetarno vrednost, naj si prebere Predictably Irrational (knjigo, ne wiki stran ;)). Not je en kup primerov (neskodljivih, vecinoma trgujejo s sladkarijami) kako ljudje spremenijo svoje obnasanje iz enega extrema v drugega ce jih prepricas da na nek objekt prilepijo ceno v USD.

Pa se vedno sem mnenja da v novici opisan problem ni problem borze, ampak je problem ljudi. Borza ne povzroca da ljudje manj cenimo zivljenje ce mu pripisemo neko ceno, borza samo pripise ceno. Vrednote spremenimo ljudje sami, pa to smo delali tudi ko borza se ni obstajala. Osebno bi raje videl da se ljudje zacnejo zavedat da so po naravi se vedno precej divje kreature, in da ne manjka veliko da se zacnejo obnasat divjim kreaturam primerno.

Trgujemo od prve trznice dalje pa ce se prav spomnim se je s pojavom trgovanja in kasneje valut razvoj civilizacije skokovito pospesil. IMO je borza se vedno samo glorified trznica, ljudje smo pa se vedno samo lepo obleceni divjaki, ki imamo vecino casa dovolj polno rit da se potrudimo obnasat kulturno. Ce nas pa nekdo/nekaj spravi v situacijo kjer defaultamo nazaj na nagone, nismo pa nic boljsi kot katerakoli druga zival.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

ABX ::

tl;dr verzija:

Vsak je peder, treba videt samo za koliko.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Fave ::

McHusch je izjavil:

zee je izjavil:

Odlicno spisana novica. Avtorju bi samo predlagal, da v bodoce objavi povezavo do izvorne novice.


Se skriva pod povezavo na Science v tekstu :)


Hmm, meni ponudi login stran...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

McHusch ::

Aja, iz fakultetnih IP-jev je Science dostopna, ker je naročena. Poskusi prek CTK oziroma če malo poguglaš, najdeš ta članek tudi na kakšnem manj uradnem viru.

PaX_MaN ::

McHusch je izjavil:

Poanta je v tem, da trg in borza znižata povprečno vrednost miške. Torej, da bi jo isti človek fental za 20 evrov z odkupom kupona in za 10 evrov na borzi. To je problem.

Študentje itak niso najbolj normalni.

xxxul ::

Manu je izjavil:

Prepovedati bi morali trgovanja s hrano (vsaj na borzi). Na ta način bi bil en del problema z lakoto rešen. Pa da že enkrat odpravimo lakoto in naredimo en korak vreden, da se imenujemo civilizacija.


Kot lepo nakaže članek, trgovanje dejansko niža ceno, kar vključuje hrano.
A ni bolš da je hrana cenej? Doh retorično vprašanje.

Hud članek, moralne vrednote ljudi se zelo spremenijo ko zaslišijo šelestenje bankovcev ;)

Najbolš so pa izjave ala "za 1k € nebi ubil miške" :D

donfilipo ::

In jasno če na veliko trguješ, bele miške potem znajo priti nazaj:))

Moram priznat super novica, sem tudi gledal original, ki razen kakega grafa nima dosti več tako da pohvala Mateju.

To, da se mi je nekaj zataknilo pri celem konceptu, je pa druga reč. Bo moral mlin še mleti nekaj časa8-) Ali pa bomo prekinili thread v glavi z uno: market je nezmotljiv, par belih mišk gor ali dol8-)

Kva zej, po sedem let market fundamentalizma in prepirov, pa nenadoma skepsa in resnice????
8-O
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Migelo ::

donfilipo ::

Jok to je draft. Vir je revija Science 10 May 2013.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

d1w2 ::

za 10€ jo lastnoročno ubijem... in pa kira primerjava kaj so to moralne vrednote.. življenje miške ha... mojemu mačku ali psu ali kiremukoli plenilcu je to tok vredno kot je energijska vrednost :P

PaX_MaN ::

xxxul je izjavil:

Hud članek, moralne vrednote ljudi se zelo spremenijo ko zaslišijo šelestenje bankovcev ;)

To so gledal sam moralne vrednote študentov:
This is a condition which serves as a benchmark, really, for the prevalence of the moral
values in the population of interest – the population of interest being basically students at the University of Bonn.

Študentje bi pa itak dal vse za nažgat se ga zvečer (pa šolnine za odplačat).:)):D

Migelo ::

Ja vir je
Publication: Morals and Markets, Science, DOI: 10.1126/science.1231566
sam je pa moj link najbližje viru, kot se da pridt brez naročnine na science.

smash ::

xxxul je izjavil:

Manu je izjavil:

Prepovedati bi morali trgovanja s hrano (vsaj na borzi). Na ta način bi bil en del problema z lakoto rešen. Pa da že enkrat odpravimo lakoto in naredimo en korak vreden, da se imenujemo civilizacija.


Kot lepo nakaže članek, trgovanje dejansko niža ceno, kar vključuje hrano.
A ni bolš da je hrana cenej? Doh retorično vprašanje.

Hud članek, moralne vrednote ljudi se zelo spremenijo ko zaslišijo šelestenje bankovcev ;)

Najbolš so pa izjave ala "za 1k € nebi ubil miške" :D


zakaj? a mi ne verjameš..prnes miško in denar

evo lahko ti rečem, da jo tud za 10k€ nebi ubil

mgermo ::

ok, pridem do tebe z miško in te izsiljujem, da ti jo bom pred očmi ubil, če mi ne daš 100€...a boš dal?

smash ::

mgermo je izjavil:

ok, pridem do tebe z miško in te izsiljujem, da ti jo bom pred očmi ubil, če mi ne daš 100€...a boš dal?


v bistvu mi je vseen kaj narediš z njo..ne dam ti evra

mgermo ::

ok, torej ti ni pomembno samo življenje, temveč zgolj tvoje čiste roke

smash ::

mgermo je izjavil:

ok, torej ti ni pomembno samo življenje, temveč zgolj tvoje čiste roke


jp

Fritz ::

Karma can be a bitch.

Članek je zelo dober in na subtilen način pove mnogo. Tudi to, zakaj dokaj normalni in dobronamerni ljudje v takšnih okvirih povzročajo trpljenje drugim. Ker je to tržno sprejemljivo in 'učinkovito'. Seveda se najdejo tudi sociopati, ki zadevo glorificirajo kot samoumevno, čeravno ta samoumevnost izhaja iz nekega civilizacijskega reda, brez katerega bi se en do drugega res obnašali kot plenilci, kar lepo razloži antonija.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

bleem ::

fentam vsak dan 1000 mišk, če mi dajo po miši 10 eur .. tudi kakšno drugo žival ... pri ljudeh bi pri par prvih imel verjeno kakšne pomisleke .. potem pa bi že šlo ... vprašanje pa je kakšne posledice bi to pustilo na meni ... pač en balkanski monstrum več.

Manu ::

BaToCarx je izjavil:

Manu je izjavil:

Pokaže pa se, da trgi niso vsemogočni in da je smiselno razmisliti, trgovanje s čim je treba prepovedati in kako upravljati s trgi.


Prepovedano je trgovati z ljudmi in človeškimi organi ravno zaradi tega, kar trg naredi iz objekta trgovanja.

Prepovedati bi morali trgovanja s hrano (vsaj na borzi). Na ta način bi bil en del problema z lakoto rešen. Pa da že enkrat odpravimo lakoto in naredimo en korak vreden, da se imenujemo civilizacija.



Pa prepovedi delujejo v REALNEMSVETU ?

Realni svet je tudi to. Sam to ni Afrika...

Ni treba demonizirat Afričane. Tudi tam se dogajajo slabe stvari, tako kot po vsem svetu.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Manu ::

antonija je izjavil:

Pa se vedno sem mnenja da v novici opisan problem ni problem borze, ampak je problem ljudi. Borza ne povzroca da ljudje manj cenimo zivljenje ce mu pripisemo neko ceno, borza samo pripise ceno. Vrednote spremenimo ljudje sami, pa to smo delali tudi ko borza se ni obstajala. Osebno bi raje videl da se ljudje zacnejo zavedat da so po naravi se vedno precej divje kreature, in da ne manjka veliko da se zacnejo obnasat divjim kreaturam primerno.

Trgujemo od prve trznice dalje pa ce se prav spomnim se je s pojavom trgovanja in kasneje valut razvoj civilizacije skokovito pospesil. IMO je borza se vedno samo glorified trznica, ljudje smo pa se vedno samo lepo obleceni divjaki, ki imamo vecino casa dovolj polno rit da se potrudimo obnasat kulturno. Ce nas pa nekdo/nekaj spravi v situacijo kjer defaultamo nazaj na nagone, nismo pa nic boljsi kot katerakoli druga zival.


Jaz pa bi raje videl, da začnemo namesto investiranja v vojne in neetična trgovanja investirati v vzgojo in izobraževanje ljudi s poudarkom na vzgojo.
Preveč se gremo nekaj kako smo inteligentni, premalo pa smo razvijali svoj odnos do soljudi. Zato pa smo taki. Preveč razuma, premalo srca.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

xxxul ::

smash je izjavil:

xxxul je izjavil:

Najbolš so pa izjave ala "za 1k € nebi ubil miške" :D


zakaj? a mi ne verjameš..prnes miško in denar

evo lahko ti rečem, da jo tud za 10k€ nebi ubil


hehe, trgovina a? zakaj bi dubu 10€ na miš če lahko 10k€ :D

A. Smith ::

McHusch je izjavil:

Poanta je v tem, da trg in borza znižata povprečno vrednost miške. Torej, da bi jo isti človek fental za 20 evrov z odkupom kupona in za 10 evrov na borzi. To je problem.


Sprašujem se, kaj bi se zgodilo, če bi vključili tiste osebke, ki so proti ubijanju mišk. Recimo, da bi jim omogočili, da miške odkupijo sami in jih s tem rešijo smrti. Za koliko bi se cena dvignila? IMHO je ta experiment biased, ker je trgovanje prirejeno v eno samo smer.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

poweroff ::

McHusch je izjavil:

Poanta je v tem, da trg in borza znižata povprečno vrednost miške. Torej, da bi jo isti človek fental za 20 evrov z odkupom kupona in za 10 evrov na borzi. To je problem.

No, namesto ubijanja miške lahko vstavimo odpuščanje delavcev, pa dobimo povsem realno sliko.

Ne razumem pa nečesa. Ti ljudje nimajo pomislekov glede takšnega ravnanja z miškami. OK, to sprejmem. Ni mi pa jasno zakaj se potem pritožujejo, ko oni postanejo "miške"? Ko njih odpuščajo kot presežne delavce, ko njim ekonomske odločitve močnih akterjev požirajo prihranke, itd.?

Povedano drugače - upravičen si zahtevati samo takšno ravnanje, kot ga sam izvajaš. Bolj nemoralen kot si, manj upravičen si do poštenega ravnanja.
sudo poweroff

Okapi ::

v povprečju dosegla skoraj nižjo vrednost.
Kakšen bedast izraz je "skoraj nižja cena" - a je nižja ali ni? In če ni, a je enaka, ali mogoče "skoraj višja"?>:D

O.

Glugy ::

Jaz bi pustu miško pr življenju. Denar gor al pa dol. Kaj mi pomaga imet keš če nimam spoštovanja do drugih živih bitij? Zakaj bi bil bolj pomemben ko miška? Zato ker sem domnevno "super" žival imenovana človek? Bedarija. Ma ni ga razloga da bi jz neki več pomenu kot ostali. Glej tud če bi bil ful revn, raj umrem fakin revn kot pa da izgubim dostojanstvo. Brez dostojanstva je lajf že sam po seb brezvezn.

Mipe ::

Spomni se tega naslednjič, ko boš glodal kosti. ;)

M.B. ::

Če koga zanimajo taki eksperimenti in pa knjiga Predictably Irrational, na Courseri je bil class A Beginner's Guide to Irrational Behavior avtorja knjige Predictably Irrational Dan Ariely-a. Class se bo verjetno tudi ponovil.

Teme so bile ravno človeška iracionalnost, emocije, švinglanje, denar:
http://vimeo.com/62118557

Nekaj o švinglaju:

Gre pa ravno o tem, da človek švingla tolko, da se počuti še dobrega in pravičnega hkrati in podobno je verjetno pri tem eksperimentu.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

BaToCarx ::

Manu je izjavil:

BaToCarx je izjavil:


Pa prepovedi delujejo v REALNEMSVETU ?

Realni svet je tudi to. Sam to ni Afrika...

Ni treba demonizirat Afričane. Tudi tam se dogajajo slabe stvari, tako kot po vsem svetu.


Točno tako realni svet, ne Afrika , ne Slovenija, ne nevemkje. Video nad mano lepo pove, kar ne znam napisat. :D

Pač "Try to be good TM" in to je to.

zee ::

Do originalnega clanka v Science je mogoce priti preko spletnega servisa sci-hub. :)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Menjava olja - Ročni menjalnik

Oddelek: Na cesti
409698 (8033) fikus_
»

Nerazumljena objava na Twitterju spet povzročila borzno paniko

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4416602 (13319) Markoff
»

Kdo bi ubil belo miško ali trgovanje in borza znižujeta moralne vrednote (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8919315 (16021) donfilipo
»

Igranje borze z dobickom

Oddelek: Loža
428066 (6178) kopachke
»

Nekaj milisekund v borznem omrežju pomeni milijone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9723834 (19200) Jeronimo

Več podobnih tem