» »

3D oblikovanje in animacija - Max, Maya, Softimage, Blender...

3D oblikovanje in animacija - Max, Maya, Softimage, Blender...

««
2 / 12
»»

BlackMaX ::

m0LN4r je izjavil:

Ja, tako. Nam so reklamiral, da bo nevemkaj vse. Pol pa ti povem ni blo od tiste smeri nič od nič. Gledal v luft.
Na multimedija smer ITK, maš 80% programiranja pa matematika, ostalo so pa brezvezni teoretični predmeti.
V 3 letih, sta bla samo 2 predmeta, ki sta imela neko povezavo z multimedijo. Pa še to je bil podn od podna v smislu, kako je treba uporabljat fotoaparat for dummies.


I feel you buddy, sam vsi se moramo zavedat, da je 3d šele v povojih v Sloveniji. Tako, da kar se naučiš je odvisno od tebe :) Ampak je pa za začetika toliko lažje, če te vodi nekdo, ki stvar razume do te točke, kjer lahko potem sam tavaš in odkrivaš stvari.

Useeno bi pa lahko posvetili malo več ur na to kar nas res zanima, kt pa da nas filajo z enim mumbo jumbom :D

Rippy ::

BlackMaX je izjavil:

Ceneje uporablajti CPU based renders kot pa GPU based? Glede na hitrost je ceneje uporabljat GPU rešitve. Kdo bo čakal 3 min na en render med tem ko si za isti render lahko vzameš 2 min.


Tukaj se nekoliko motiš. GPU rendering je še nekoliko v povojih, čeprav so bili (in se dogajajo) izjemni napredki.

Nekaj težav se pojavi tukaj;

-GPU renderji so izključno unbiased in če primerjamo v tem proti CPU je dejansko ceneje dodajati več grafičnih kartic v strežnik, ker bo "ceneje". CPU pa zmore tako biased in unbiased.

-Izrisovanje na grafični kartici je omejeno na količino video RAM-a na kartici in čim to presežeš je zgodbe konec. Zelo enostavno in poceni dodati več RAM-a za CPU, če je ta potreben.
Še ena težava je v tem, da ne podpira čisto vse materiale in funkcionalnosti trenutno, naprimer Iray je skoraj nezmožen pravilno izrisati kaustike (čeprav se "trudi"). Čim je pa nekaj osvetljeno izključno iz odboja svetlobe od drugega materiala pa je še bolj dolgotrajno "odstraniti" šum.

Moraš pa ločiti med unbiased (Iray, Octane Renderer itd. in biased (Mental Ray, Vray itd. -čeprav ti tudi počasi dobivajo "rahle" GPU funkcionalnosti za določene zadeve). Biased bo vedno veliko veloko manj zahteven za izris in skoraj nikoli tako natančen, ker interpolira svetlostne kalkulacije preko Final Gather, Irradiance Mapa itd. Najlažje si je nekoliko predstavljati, kot razliko med game engine in Mental Ray (čeprav veliko manj drastična). Torej res je, da je GPU hitrejši, mora pa opraviti veliko bolj zahtevne kalkulacije, če se uporablja za izris in iz tega nastane razlika.

 Levo Iray, CPU+GPU 1 ura iteracij, desno Mental Ray mislim, da nekje 3-5 minut. Gre pa za dva predogleda v različnih fazah in mislim, da je že precej bilo nastavljeno, da zgleda dobro v MR in ne več v IR. IR izris je brez napak, materiali so se spremenili

Levo Iray, CPU+GPU 1 ura iteracij, desno Mental Ray mislim, da nekje 3-5 minut. Gre pa za dva predogleda v različnih fazah in mislim, da je že precej bilo nastavljeno, da zgleda dobro v MR in ne več v IR. IR izris je brez napak, materiali so se spremenili



Ima pa unbiased GPU rendering tudi nekaj zelo pomembnih prednosti zaradi katerih bo verjetno kmalu postal zelo popularen v filmski industriji. Izris je načeloma preko iteracij in so rezultati vidni skoraj takoj v primerjavi s "bucket-vedro" sistemom. Nadalnje iteracije zmanšujejo šum. Torej če dodaš 10,50,100 zmogljivih GPU, katere paralelno izrisujejo eno zadevo, lahko delaš in opazuješ fotorealistične rezultate v realnem času, kar v viewportu. Izjemno uporabno za kakšne CGI like itd.




Torej za manjši studio so te rešitve še predrage za animacije. Hitrost GPUjev mora še nekoliko napredovati in skoraj najpomembnejše, hitrost (PCI Express) vodila mora napredovati in dodati možnost uporabe sistemskega spomina, da se lahko uporabljajo gamer kartice srednje zgornjega razreda in ne 12GB pošasti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rippy ()

BlackMaX ::

Rippy je izjavil:

BlackMaX je izjavil:

Ceneje uporablajti CPU based renders kot pa GPU based? Glede na hitrost je ceneje uporabljat GPU rešitve. Kdo bo čakal 3 min na en render med tem ko si za isti render lahko vzameš 2 min.


Tukaj se nekoliko motiš. GPU rendering je še nekoliko v povojih, čeprav so bili (in se dogajajo) izjemni napredki.

Nekaj težav se pojavi tukaj;

-GPU renderji so izključno unbiased in če primerjamo v tem proti CPU je dejansko ceneje dodajati več grafičnih kartic v strežnik, ker bo "ceneje". CPU pa zmore tako biased in unbiased.

-Izrisovanje na grafični kartici je omejeno na količino video RAM-a na kartici in čim to presežeš je zgodbe konec. Zelo enostavno in poceni dodati več RAM-a za CPU, če je ta potreben.
Še ena težava je v tem, da ne podpira čisto vse materiale in funkcionalnosti trenutno, naprimer Iray je skoraj nezmožen pravilno izrisati kaustike (čeprav se "trudi"). Čim je pa nekaj osvetljeno izključno iz odboja svetlobe od drugega materiala pa je še bolj dolgotrajno "odstraniti" šum.

Moraš pa ločiti med unbiased (Iray, Octane Renderer itd. in biased (Mental Ray, Vray itd. -čeprav ti tudi počasi dobivajo "rahle" GPU funkcionalnosti za določene zadeve). Biased bo vedno veliko veloko manj zahteven za izris in skoraj nikoli tako natančen, ker interpolira svetlostne kalkulacije preko Final Gather, Irradiance Mapa itd. Najlažje si je nekoliko predstavljati, kot razliko med game engine in Mental Ray (čeprav veliko manj drastična). Torej res je, da je GPU hitrejši, mora pa opraviti veliko bolj zahtevne kalkulacije, če se uporablja za izris in iz tega nastane razlika.

 Levo Iray, CPU+GPU 1 ura iteracij, desno Mental Ray mislim, da nekje 3-5 minut. Gre pa za dva predogleda v različnih fazah in mislim, da je že precej bilo nastavljeno, da zgleda dobro v MR in ne več v IR. IR izris je brez napak, materiali so se spremenili

Levo Iray, CPU+GPU 1 ura iteracij, desno Mental Ray mislim, da nekje 3-5 minut. Gre pa za dva predogleda v različnih fazah in mislim, da je že precej bilo nastavljeno, da zgleda dobro v MR in ne več v IR. IR izris je brez napak, materiali so se spremenili



Ima pa unbiased GPU rendering tudi nekaj zelo pomembnih prednosti zaradi katerih bo verjetno kmalu postal zelo popularen v filmski industriji. Izris je načeloma preko iteracij in so rezultati vidni skoraj takoj v primerjavi s "bucket-vedro" sistemom. Nadalnje iteracije zmanšujejo šum. Torej če dodaš 10,50,100 zmogljivih GPU, katere paralelno izrisujejo eno zadevo, lahko delaš in opazuješ fotorealistične rezultate v realnem času, kar v viewportu. Izjemno uporabno za kakšne CGI like itd.




Torej za manjši studio so te rešitve še predrage za animacije. Hitrost GPUjev mora še nekoliko napredovati in skoraj najpomembnejše, hitrost (PCI Express) vodila mora napredovati in dodati možnost uporabe sistemskega spomina, da se lahko uporabljajo gamer kartice srednje zgornjega razreda in ne 12GB pošasti.


Ni daleč, če imaš denar :) 4 titane z pa si dober. Ampak pustmo to :)

Misliu sem povedat to, da s cuda tehnologijo se to še hitreje razvija. Pred kratik sem gledal konferenco da bojo z neko tehnologijo omogočili paralelno sodelovane med nvida grafičnimi karticami tako, da bojo kartice zmožne hitreje opraviti delo.

nejcek74 ::

corona
ce se kdo zeli igrat z novim render pogonom, ki je zaenkrat se v razvoju ter zastonj. Ponuja zanimivo kombinacijo unbiased/biased nacina. Za podobno kombinacijo se pa vsekakor splaca pogledat tudi Thea render, ki ima sicer zakomplicirane in se nekoliko bugaste materiale, so pa zato (vsaj za arhitekturo) nepremaglivi. Maxwell (100% unbiased) pa je za moj okus res prepocasen.

Sam sem namrec v fazi iskanja novega render pogona ker moram naredit preskok s 3ds maxa v C4 ter se posloviti od Mental raya.
Zaenkrat sem preiskusil Vray, je res hiter in precej enostaven (vsaj v primerjavi z MR) samo se mi zdi da je prav na racun hitrosti ze tako zelo biased, da je vse skupaj en velik mis mas. Prevec stvari nastavljas od oka, zame se posebej motece pri materialih.
MR in recimo Thea ponujata za arhitekturo zanimivo moznost izracunavanja osvetljenosti prostora (ker imata fizikalno pravilne materiale).

BlackMaX ::

Corono sem nekaj malega sprobaval, ni slabo. Ampak Keyshot v navezavi z 3ds Maxom je zakon. Po drugi strani, za Max-a je kul stvar finalrender, ki je zelo hiter in ponuja veliko.

klemenSLO ::

Sm pogledu link od CORONe. Ne moreš verjet kaj delajo teli CGI profiji. Dejanko je že teško ločit sliko od CGija. neverjeten fotorealizem.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

bluefish ::

Mene sicer bolj kot renderji predmetov impresionirajo upodobitve ljudi, živali. En primer:

...

http://forums.cgsociety.org/showthread....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

klemenSLO ::

Morda ga izda jezik - malce plastičen deluje, drugače pa wow..
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

m0LN4r ::

To ko rendriraš verjetno plačaš farmo. Nevem če se splača doma oz. čakat pa štrom žret. No sicer odvisn kak je narjeno pa optimizirano.

Sam se tudi čudim včasih kake stvari eni delajo.
Ampak ponavadi potem ugotovim, da se ta človek ukvarja že 10x več let kot jaz, pozna ozadje programov še iz 2D časov. Al pa se še krnekaj let več uči zadevo. Na določenih šolah v tujini se dejansko učijo te stvari pa lažje najdeš neko firmo, ki te še nauči dodatno. Pa še fajn je če nisi omejen z hardwerom. Hitrejšega maš hitreje se lahk učiš.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Machete ::

Robert
http://www.cgrecord.net/2014/04/deniro....



nevem pa kako so kravato tok failali, če je že vse praktično prfekt

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

m0LN4r ::

Vse to modeliranje bo odpadlo, ko se bodo začeli masovno uporabljat 3d skenerji.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

bluefish ::

Niti ne, ker je topologija pogosto obup.

m0LN4r ::

Zaenkrat. Wait for it recimo do 2020. Že samo osnovni model konstrukcije, bi potem pospešil zadevo modelinanja eksponentno.

Bo pa še vedno v uporabi za fiktivne izdelke, protopite, itd.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BlackMaX ::

Machete je izjavil:

Robert
http://www.cgrecord.net/2014/04/deniro....



nevem pa kako so kravato tok failali, če je že vse praktično prfekt


Kožo so mal preveč plastično naredil, če bi mogoče mičkn povečali translucency bi bilo perfect. Drugače pa Zbrush oz. Mudbox.

Svaka čast tem k tko daleč pridejo, ampak kot je molnar povedal, imajo že leta izkušenj.

3d artisti, ki naredijo tako realne renderje so res majstori. Ampak...če poguglate hyper realism boste videli, da človek ne rabi mašine + grafične + in raznih dodatkov da naredi realno sliko. Mnogo profičev ne seže tem ljudem do kolen.

 Hyper realism

Hyper realism

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlackMaX ()

BlackMaX ::

Pripomočki = Čopič in barve :) vs Komp in ostalo :D

BlackMaX ::

Za tiste, ki ste to testirali:

Gre se glede renderiranja s pomočjo CPU-ja.

V primeru, da ste navili vašo frekvenco z 3,4 Ghz na 3,5 Ghz ali je razlika občutna pri izračunu? Vam je hitreje izračunal?

Sej ni nujno da je razlika 100 Mhz, lahko je več. Sam zanima me?

nejcek74 ::

Ce ostejes zacetne (pripravljalne) faze renderiranja bo razlika slabe 3% :) Razlika je 3,4:3,5

m0LN4r ::

nejcek74 je izjavil:

Ce ostejes zacetne (pripravljalne) faze renderiranja bo razlika slabe 3% :) Razlika je 3,4:3,5

Ja nekako tako: https://slo-tech.com/forum/t582533/p430...
- 1210 | Intel i7 4930K @ 4.50GH
- 1130 | Intel i7 4930K @ 4.20GH
- 1047 | Intel i7 4930K DEFAULT 3,9


Kot lahko vidiš je pr men 300mhz nekje 70-80pik. Z časom je isto.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BlackMaX ::

nejcek74 je izjavil:

Ce ostejes zacetne (pripravljalne) faze renderiranja bo razlika slabe 3% :) Razlika je 3,4:3,5


Torej lahko bi rekli razlika je cca. 2-3% na spremembo za 100+ Mhz.

nejcek74 ::

Ne, ampak lepo v grobem velja procentualni racun. Samo renderiranje je relativno enostaven racunski postopek. Zato je tudi naceloma boljse stremeti za vec jedri kot samo nekoliko visjo ferkvenco. Vec jedri med primerljivimi procesorji seveda.

m0LN4r ::

Torej lahko bi rekli razlika je cca. 2-3% na spremembo za 100+ Mhz.


To bi držalo, če bi imeli vsi proci ista jedra (dualcori, quadi, hexa, amd, intel itn).
Veljalo bi recimo samo znotraj istega tipa procov, pa še to mogoče ne.

Če maš OC plato pa se rad zajebavaš lahko probaš in naredi si nek projekt, ki ti ga zrendrira na recimo 3,5ghz v recimo 500 sekund al 1000.
Potem pa na vsake +100mhz poročaj koliko si pridobil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BlackMaX ::

Nimam pojma o navijanju pa tudi nočem se neki zezat s tem ker nimam financ, da si privoščim kakšn fail :D

bluefish ::

Kater procesor pa imaš?

BlackMaX ::

bluefish je izjavil:

Kater procesor pa imaš?

i7 3770

bluefish ::

Če ne drugega, lahko z uporabo Turbo Boost procesor avtomatično ob obremenitvi poviša frekvenco iz privzetih 3,4GHz na 3,9GHz.

BlackMaX ::

bluefish je izjavil:

Če ne drugega, lahko z uporabo Turbo Boost procesor avtomatično ob obremenitvi poviša frekvenco iz privzetih 3,4GHz na 3,9GHz.


A to moraš sam vklopiti ali je automatic? Je kdo že sprobal s tem, kako se je kej obneslo?

m0LN4r ::

Kakor jaz vem je to deafult na ON.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Rippy ::

No sedaj lahko tudi pokažem kako je ta zadeva na sličici in še druga izgleda v premikanju. Sicer je res bil takšen rush, da se ta animacija spravi ven in glede na to, da ni bilo še pravih "končnih" prototipov izpadla res blizu.

https://www.kickstarter.com/projects/20...
Sekvenca na začetu in koncu filmčka.

m0LN4r ::

Hehe, všeč mi je sketch stil.
Reklama pa je mal smešna. Me spomni na to, da bi zato posvojil enga malga kitajca in ceneje skoz pršu, za pest riža pa to :D
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Rippy ::

m0LN4r je izjavil:

Me spomni na to, da bi zato posvojil enga malga kitajca in ceneje skoz pršu, za pest riža pa to :D


Niti ni tako daleč od resnice :), mislim, da je ostali del reklame izvajala ena kitajska firma in se je v začetku trudila s precej ubogimi keyshot renderji.

BlackMaX ::

Ali kdo slučajno uporablja Mayo?

mi345 ::

Zdravo :)

No naj še jst dodam 3d modele. (morm pa povedat da so po večini to bolj speedsculpti(1h-2h))
Delam pa v zbrushu.
Kritika dobrodošla :)
 1

1

 2

2

 3

3

 4

4

 5

5

 6

6

 7

7

 8

8

 91

91

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mi345 ()

mi345 ::

Opa, še tele 3 slikice sm pozabil pripopat... :)

 1

1


 2

2


 3

3

bluefish ::

Zakaj kakega na dokončaš?

BlackMaX ::

mi345 je izjavil:

Zdravo :)

No naj še jst dodam 3d modele. (morm pa povedat da so po večini to bolj speedsculpti(1h-2h))
Delam pa v zbrushu.
Kritika dobrodošla :)
 1

1

 2

2

 3

3

 4

4

 5

5

 6

6

 7

7

 8

8

 91

91




Pohvalno. Imam 3 vprašanja

Ali je možno dobiti wirefreame od teh skulptur?
In ali uporabljaš custom čopiče?
Recimo, da delaš glavo in čelado a to prvo narediš glavo in potem posebi še čelado?

mi345 ::

Hvala,

Žal nimam wirefreama, lahko pa povem da topologija teh modelov ni ravno za animacijo, saj so, kot pravim bolj speedsculpti in jim nakoncu nisem ročno popravljal topologije. Sicer so v zbrushu sistemi ki ti avtomatsko spremeni in optimizera wirefream, ampak jih tu povečini nisem uporabljal.
Recimo primer topologije, ki jo imam slikano (sicer od nekaterih drugih modelov zgleda nekako takole)
 1

1


 2

2



Costum čopiče uporabljam samo ko je potebno, saj mi po večini zadostujejo osnovni brushi.

Odvisno od je predvsem od tega kako delam, če imam že nek koncept, potem se probam držat le tega, ko pa ustvarjam iz glave je pa tudi odvisno katero idejo prej dubim. Vsekakor nimam pa v naprej določeno kaj bom delal, ko si sproti izmišlujem oblike. :)

mi345 ::

bluefish je izjavil:

Zakaj kakega na dokončaš?


Trenutno se še ne počutim dovolj suverenega, da bi kakkšen model končal na način, da bi bil primeren za animacijo, ampak tudi to še pride :) ( prvo želim čim bolj spoznat sam program in njegove zakonitosti, trike, bližnjice in tako dalje.. )

BlackMaX ::

mi345 je izjavil:

Hvala,

Žal nimam wirefreama, lahko pa povem da topologija teh modelov ni ravno za animacijo, saj so, kot pravim bolj speedsculpti in jim nakoncu nisem ročno popravljal topologije. Sicer so v zbrushu sistemi ki ti avtomatsko spremeni in optimizera wirefream, ampak jih tu povečini nisem uporabljal.
Recimo primer topologije, ki jo imam slikano (sicer od nekaterih drugih modelov zgleda nekako takole)
 1

1


 2

2



Costum čopiče uporabljam samo ko je potebno, saj mi po večini zadostujejo osnovni brushi.

Odvisno od je predvsem od tega kako delam, če imam že nek koncept, potem se probam držat le tega, ko pa ustvarjam iz glave je pa tudi odvisno katero idejo prej dubim. Vsekakor nimam pa v naprej določeno kaj bom delal, ko si sproti izmišlujem oblike. :)


Lahko bi teksture gor vrgu, pTex pa si tm :) Da dobijo življenje te skulpture :)

mi345 ::

Ola,
Evo ena škratova glava :) ,verjetno bom dodal še teksture :)

 1

1



 2

2



opa še ena slikca se je izmuznila...

 1

1

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mi345 ()

m0LN4r ::

Stari pa ti si pravi kipar po srcu.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BlackMaX ::

Sem lih razmišljal, da bi isto rekel.

Da vidimo teksture :)

mi345 ::

Evo tole so začetki polypaintinga :) ( nimam nikakršnjih izkušenj s tem). Nism še zadovoljen z brkami, brado in lasmi. malo sem si utežil delo z vsemi temi dlakami :)
vsekakor je še daleč od tega da bi bil zadovoljen.



 1

1



 2

2

BlackMaX ::

mi345 je izjavil:

Evo tole so začetki polypaintinga :) ( nimam nikakršnjih izkušenj s tem). Nism še zadovoljen z brkami, brado in lasmi. malo sem si utežil delo z vsemi temi dlakami :)
vsekakor je še daleč od tega da bi bil zadovoljen.



 1

1



 2

2



Dobro zgleda, glede na to, da si rekel da nimaš nekih izkušenj s tem. Na tvojem mestu bi jaz lase naredil v kakšnem drugem programu. To si delal v zBrush-u?

mi345 ::

Hvala, sem tudi sam razmišljal če bi lase naredu na kak drug način, pa se nakoncu potem nisem odločil. Ja vse je nrjeno v zbrushu.

Tole je pa današnji izplen... naj bi bil en goblin iz morie :)

 1

1



 2

2



 3

3

BlackMaX ::

mi345 je izjavil:

Hvala, sem tudi sam razmišljal če bi lase naredu na kak drug način, pa se nakoncu potem nisem odločil. Ja vse je nrjeno v zbrushu.

Tole je pa današnji izplen... naj bi bil en goblin iz morie :)

 1

1



 2

2



 3

3



To zgleda res super. A mi lahko poveš, kako se lotiš tega? a imaš na začetku en base mesh glave, ali to narediš iz nule?

mi345 ::

Hvala, ubistvu ni neka huda znanost, začnem iz krogle in potem preoblikujem vso zadevo, do te mere, da pridem do končnega produkta.

En ork od danes, imam mu namen dodati še armor... :)

 1

1




 2

2



 3

3

BlackMaX ::

mi345 je izjavil:

Hvala, ubistvu ni neka huda znanost, začnem iz krogle in potem preoblikujem vso zadevo, do te mere, da pridem do končnega produkta.

En ork od danes, imam mu namen dodati še armor... :)

 1

1




 2

2



 3

3




A si kdaj probal Gandalfa narest :D

Unknown_001 ::

BlackMaX je izjavil:

Hvala, ubistvu ni neka huda znanost, začnem iz krogle in potem preoblikujem vso zadevo, do te mere, da pridem do končnega produkta.



A si kdaj probal Gandalfa narest :D


Pa dej ga u unem elementu nariš če že boš: You shall not pass! :))
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

mi345 ::

Ola,
Ja Gandalf še pride na vrsto :) evo en stripovski junak za danes... :)

 1

1



 2

2



 3

3

BlackMaX ::

mi345 je izjavil:

Ola,
Ja Gandalf še pride na vrsto :) evo en stripovski junak za danes... :)

 1

1



 2

2



 3

3



To pa komi čakam :)

Nice...koliko časa porabiš na eno tako skulpturo?
««
2 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Naučimo se vstaviti sliko (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10019746 (1070) Blinder
»

Kako zaslužiti z modeliranjem? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8215640 (13145) Isotropic
»

Unigine Valley - OpenGL Lestvica (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Navijanje
12921690 (13081) meho7
»

3D modeliranje in texture

Oddelek: Programiranje
282130 (1310) slovenec_89

Več podobnih tem