» »

Še ena (manjša) kraja v Bitcoin ekosistemu

Še ena (manjša) kraja v Bitcoin ekosistemu

Bitinstant skrbi za hitrejšo pretvorbo denarja v kovančke, ter obratno.

vir: The Bitcoin Trader
The Bitcoin Trader - Virtualna valuta Bitcoin tudi po prvomarčevskem vrhu pri 32 dolarjih za kovanec nadaljuje z rastjo in trenutno kotira pri skoraj 49 dolarjih. To je vse super, je pa spet treba poročati o (k sreči) manjšem vdoru v enega od plačilnih posrednikov, v New Yorku bazirani bitinstant.com. Še neznani storilci so jim s pomočjo kraje domene odtujili za malo več kot 12.000 dolarjev.

Kot so sami priznali, so imeli površno zavarovano domeno. Nepridipravi so tako uspeli izbrskati osnovne osebne podatke o ustanovitelju Garethu Nelsonu, specifično kraj njegovega rojstva in materin dekliški priimek (hvala ti, Facebook), ter s tem uspešno prepričali bitinstantovega domenskega registraja Site5.com, da je med administrativne kontakte dodal še njihov e-poštni naslov. Nato so prenakazali bitinstantove e-poštne strežnike (MX zapis) k sebi, se polastili naslova info@bitinstant.com in z resetiranjem gesla prevzeli nadzor nad bitinstantovim trgovalnim računom pri bitcoin borzi VirWox.com. Ko je bilo vse to opravljeno, so lahko začeli dol vlečt tam deponiran denar. Prišli so do dobrih 12 dolarskih tisočakov (v BTC seveda), preden so lastniki zaznali prevaro in jo zaustavili. Aja, pa nepridipravom je pomagalo, da Bitinstant ni uporabljal dvofaktorske avtorizacije za dolpoteg denarja z VirWoxa, čeprav je slednji to podpiral. Zdaj jo seveda uporabljajo.

Lekcija ni bila ravno poceni, k sreči pa tudi ne pretirano draga, glede na nekatere prejšnje incidente. A še bolj pomembno je, da ni šlo za denar od strank. Bitinstant namreč ni borza, ampak zgolj plačilni posrednik, ki skrbi za pohitritev prenosa sredstev iz klasičnih valut (dolarji, evri) v bitcoine, ter obratno. To lahko zaradi še neizgrajenih bančnih kanalov traja tudi do tedna dni, s pomočjo Bitinstanta pa bistveno hitreje (nekaj minut to nekaj deset minut). Bitinstant tukaj poskrbi za zalaganje sredstev in pretvorbo, seveda za manjšo provizijo (provizija od plačilnega ponudnika + dober oz. slab odstotek za njih, odvisno od višine depozita), stranke pa so zavarovane pred tečajnim tveganjem, tj. spremembo vrednosti tečaja v vmesnem obdobju. Storitev je dobro sprejeta, zlasti kot način za dvig denarja, in je bila deležna tudi nekaj angelskih investicij. Trenutno posredujejo med vsemi večjimi borzami (MtGox, Tradehill, VirWox) in klasičnimi plačilnimi ponudniki (PayPal, kuponi), najbolj popularni pa so v domačih ZDA in (zanimivo) Rusiji ter Ukrajini. Verjetno jim ne bo hudega.

Aja, DNSSEC, anyone?

15 komentarjev

enadvatri ::

Kot piše v članku, gre za izjemno majhno krajo.

Ta je posledica malomarnosti, ali vsaj nekoliko zanemarjene varnosti pri posredniku, torej trgovcu in zato ne moremo govoriti o kakršni koli varnostni pomanjkljivosti te digitalne valute. Kovance so zlikovci odtujili pravzaprav zelo klasično, z ribarjenjem/socialnim inženiringom.

Prav tako je smešno, da se toliko poroča (čeprav je to eksperimentalna valuta in je zato, priznam, zanimivo), saj se ne poroča o vseh krajah dolarjev, evrov, ki se zgodijo bodisi na avtobusu bodisi prek odtujitve kreditnih kartic na spletu.

Za zdaj je zlorab kreditnih kartic in PayPalovih računov (prek palca) neprimerljivo večje, tako števično kot proprocionalno.

Isotropic ::

vec kot 50% rast v pol meseca :O
zacetek marca sem pa lih razmisljal o tem in sem si rekel, da ni pametno vlozit, ce je na zgodovinskem vrhu...
balonček time

jype ::

Lahko mi prodate za $10, več itak ne boste dobil k bo balončk poču!

enadvatri ::

Isotropic je izjavil:

vec kot 50% rast v pol meseca :O
zacetek marca sem pa lih razmisljal o tem in sem si rekel, da ni pametno vlozit, ce je na zgodovinskem vrhu...
balonček time


V povprečju je začetna rast, dokler se ne razprši dovolj, normalna. So pa to več kot očitno nihnanja oz. balončki, ki bodo še pokali! Tako da, kdor želi z njim trgovati, ima krasno priložnost, je pa to zelo tvegano.

kocco ::

Ali pa se je demand po bitkovančkih povečal... potlej to ni balon.

enadvatri ::

jype je izjavil:

Lahko mi prodate za $10, več itak ne boste dobil k bo balončk poču!


Ko bo, ne. Za zdaj pa bodo še kar dobili. A očitno ne od tebe. 8-)

kocco je izjavil:

Ali pa se je demand po bitkovančkih povečal... potlej to ni balon.


Sej to pravim, to je kar relana vrednost v povprečju, in bo še kar bistveno zrasla (s povpraševanjem). Glede na vzorec nihanja, pa zna še počiti in pasti, vendar ne terminalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enadvatri ()

jype ::

Jah, vsaka borza je loterija.

gruntfürmich ::

loterija? jst sem sredstva načrtno vložil v mtgox da bom obogatel. kaka loterija no... prosim te lepo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Isotropic ::

cestitke potem, koliko casa nazaj?
sicer pa loterija != baloncek

Ali pa se je demand po bitkovančkih povečal... potlej to ni balon.

pozabljas, da se je v USA (in slo) povecal tut demand po mortgagih in stanovanjih v ljubljani...
par let nazaj so sla v lj stanovanja na 30let kredit ko zrele hruske, pa po kar zelo visokih cenah.

Zgodovina sprememb…

msjr ::

jype je izjavil:

Lahko mi prodate za $10, več itak ne boste dobil k bo balončk poču!


Zdaj ko si svoje bitcoine prodal pa vidim da si obrnil plato.

BlackMaX ::

Zanima me koliko podobnih informacij bo še ven pricurljalo :)

NiggerBob ::

Je možno Bitcoine shortat? :D
"Hrabri umrejo samo enkrat, strahopetci umirajo tisočkrat"

jype ::

msjr> Zdaj ko si svoje bitcoine prodal pa vidim da si obrnil plato.

Ja, a ti je pa ne bi?

NiggerBob> Je možno Bitcoine shortat? :D

Glede na zakasnitev, ki jo imajo v zadnjem času vse večje borze, brez tokovnega kondenzatorja ne bo šlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

enadvatri ::

BlackMaX je izjavil:

Zanima me koliko podobnih informacij bo še ven pricurljalo :)


Malo neumno vprašanje, ker nisem še slišal, da bi kjer koli naredili denar, ki se po kraji vrne k lastniku, ko ta zažvižga. Dobro, pa znate uporabljati možgane?!

Samo v letu 2011 so povzročile zlorabe konvencionalnega el. plačilnega prometa v ZDA pribl. 3,4 MRD USD izgub! Prištej temu še staro celino ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enadvatri ()

disposable2 ::

10 dni stara novica. Like a year in bitcoinland.

Skratka, this sums it up; http://polimedia.us/trilema/2013/the-ev...

They are idiots.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programer iz Goldman Sachsa obsojen tudi vdrugo

Oddelek: Novice / Tožbe
1013864 (10284) Looooooka
»

Bitcoin znova na zgodovinskem vrhu (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
1187154120 (107108) technolog
»

Mt.Gox prenehal izplačevati dolarje

Oddelek: Novice / Kriptovalute
155423 (2996) M.B.
»

Ameriška DHS blokirala račun Mt.Gox pri Dwolli

Oddelek: Novice / Kriptovalute
277755 (5973) #000000
»

Bitcoin izgubil polovico vrednosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
5621213 (16374) Iatromantis

Več podobnih tem