» »

Ali je ta temeperatura normalna ?

Ali je ta temeperatura normalna ?

«
1
2

oblivioner ::



Imam AMD FX-8120 procesor ter Enermax ETS-T40-TB cooler.
V BIOSIH imam Power Saving mode ter Silent Mode za CPU cooler.

http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/...
http://www.asus.com/Motherboard/M5A97_L...

Na forumih sem prebral da se za ta proc priporoča da ne prekorači temeperature 61* C. Moj ima pa že pri 50% obremenjenosti 59* C. Ko resetiram računalnik in odčitam temperaturo v BIOSIH mi kaže 48* C. Očitno core temp tudi ne kaže temperature proca temveč jeder. Kolega ima podoben problem z FX-8150. Enak MB ter CPU cooler. Računalnik imam namen še bolj obremeniti.

Janac ::

Temperature so b.p, brez posebnosti.

Janac ::

Oz. si prepričan da je hladilnik dobro nameščen? Ambientna temperatura?

Rainbow Dash ::

Probi mal ''odtegnat'' hladilnik, in ga mal zarutiraj v levo in desno (res mal mogoče 5 stopinj v vsako smer), da se še termalna pasta mal ''nagliha''.

Js sm meu 80 stopinj na full loadu/ 50 idle- pa sm to naredu pa mam zdej 55 full load pa 35-40 idle..

Zgodovina sprememb…

Janac ::

Zaradi termalne paste nemore bit 30-40 stopinj razlike, nikoli.

oblivioner ::

Namestil sem ga po grafičnih navodilih, ter porabil priloženo termalno pasto, katero sem stisnil na proc ter spodnjo stran hladilnika, kot je kazala slika.

Janac ::

Vso pasto si namočil med procesor in hladilnikom?!

Rainbow Dash ::

janac zakaj pa ne?

oblivioner ::

Janac je izjavil:

Vso pasto si namočil med procesor in hladilnikom?!


ni je bilo veliko priložene, ambientna v prostoru tako na na oko 20-25* C.

Janac ::

Poženi Intel burn test in če bo se dvignila za več kot 30-40 stopinj, ni dobrega stika. Težko rečem da bi bilo kaj drugega.

Oz. berem glede TJ.max za ta cpu, pa ponekod pravijo da je že pri 61°C.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

oblivioner ::



tale je priložena, notri jo je ravno toliko kolikor lahko pritisneš od zadnje strani, nekako 5mm potiska.

Janac ::

To je veliko preveč.

Odstrani in dodaj na sredino IHS-ja v velikosti riža ali dva, po količini. Paste mora biti minimalno!



Tak !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

oblivioner ::

tako nekako sem dal na proc in isto kapljico na hladilnik kot je pri navodilih. Bom še enkrat preveril kako sedaj to zgleda na procu ko je stisnjeno.

Janac ::

Si dovolj zategnil vijake?

oblivioner ::

sm spucu pa na novo namazu z boljšo termalno pasto (arctic mx-4). ni razlike v temperaturi, tut hladilna rebra sm okol obrnu.
zdej mi clo to dela da mi proc zabija do 100% potem pa temeperatura pade do 48* C. Stranico mam odprto celo...




tole sva tut pr kolegu sprobala



pa je blo na turbo mode (1800 rpm) 45 *C pri 50% obremenitvi obe stranici odprti.

Zgleda ni druge kokr da še en ventilator za drugo stran kupva. Sam to se mi zdi debilno, k je že ta stal 40 EUR pa nej bi biu dost boljši kot un generičn k ga zravn dobiš.

dzinks63 ::


Tole si resno naredil, tako se namaže le čistilno masko za obraz, pa še cpu si extra namazal, toliko paste se ne nikakor ne daje med procesor in hladilnik, tole zgleda kot da bi hotel hladilnik zabetonirati na procesor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Hayabusa ::

WTF je ta zmazek ?? Vzami 80% medicinski alkohol (lekarna)& palčke/vata in očisti sedanjo packarijo.
Dodaš na sredino IHS-ja termalne paste v velikosti riževega zrna.
Pojdi v kuhinjo in poglej velikost zrna.
Nato daš hladilnik na cpu (v os. plošči), rahlo pritisneš od zgoraj in zarotiraš kolikor se da, potem privijačiš.

Sem samo zate označil mesto za ter. pasto (rdeča pika):



Termalno pasto dodaš zato, da zapolniš neravnine obeh stičnih ploskev, drugače bo vmes zrak.
Googlaj hrapavost površine, čete zanima kaj več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Gigahertz ::

nutela style
"670#2500#8"

Janac ::

No sem rekel že na začetku kje je bil problem, pa seveda noben mene ne vzame resno.

Rainbow Dash ::

ker vedno kar nekaj na pamet govoriš

oblivioner ::

Mate prav, preveč je bilo termalne paste, sem počistil in se lotil jovo na novo




evo riževo zrno. S tem sem rešil samo problem ker se mi je procesor preobrenil in je dvignil CPU usage na 100%.
Tempereatura je še slabša sedaj. Ko prižgem računalnik je 38* C kar se mi zdi vredu. Potem pa ko ga počasi obremenjujem do 50% se dvigne do 64-65 *C.

Ni mi jasno kako se lahko tako hitr obremeni. Imam še neko staro kišto kjer je AMD 955 ter ventilator z 800 obrati kar je (600 manj) ter je pri polni obremenitvi samo 51* C.

Ne vem kaj nej še probam

axee ::

Glede paste imajo fantje prav, samo če uporabljaš hladilnik, pri katerem se heatpipe-i dotikajo procesorja to količino, ki si jo dal nazadnje razmaži čez procesor, ker je 100% ostala v sredini in v prcih dveh razpokah. Da si uporabil dovolj paste boš vedel, ko boš lahko čez cel procesor razmazal pasto v ZELOOO tankem sloju. To se vedno počne pri tovrstnih hladilnikih.

Kakšno je pa hlajenje v ohišju?

freesty ::

S pasto naredi X na procesorju. To je premalo paste za ta kuler. Pac, ko vzames dol hladilnik poglej do kam se je pasta razmazala in potem po obcutku das pac vec paste tako, da ti bo prekrila vse bakrene heatpipe.

Cudno mi je tudi, ko zgleda, da ni ravna plast kulerja ampak, da je med heatpipe-i mal vec prostora.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Hayabusa ::

S tem sem rešil samo problem ker se mi je procesor preobrenil in je dvignil CPU usage na 100%.
Kaj bi rad povedal s tem ?
Proc je zato da dela, ne idla in tvoje temp. so ok.
http://www.tomshardware.co.uk/forum/351...

oblivioner ::

Mi je dones kolega namazu proc pa hladilnik. Lepo tanek sloj čez oba. Par stopinj manj je. Ja tisto riževo zrnje res ni dovolj, ker je bila temperatura 64* C sedaj imam 54* C pri odprti stranici in 50% obremenjenosti.

@Hayabusa

Jaz in kolega sva imela problem da se je CPU sam od sebe obremenjeval iz 50% na 100%. Ter spustil temeperaturo za 10-20 stopinj, ter se je nato spet dvignila. Nek hardware issue. Sedaj je to odpravljeno, ko smo ponovno namazali. Temperatura pa za par stopinj manjša. Naročen mava še en cooler za drugo stran hladilnih reber. Ni druge. Sva sprobala pr kolegu pa je bla še za 10 stopinj s tem manjša temperatura.

freesty ::

Pa kako ti to meris pri 50% obremenjenosti? Daj na 100%. To imas potem za referenco ne pa 50%...
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Janac ::

Zaženi Intel burn test na maximum medtem pa glej koliko bo najvijša temperatura. Lahko kar SS prilepiš-

galu ::

Riževo zrno na sredini ali Nutella style, je v končni fazi čist vseeno. Pomembno je le to, da se ne stisneš gor preveč paste ali na čudna mesta. Temu se pa najlažje izogneš tako, da razmažeš pasto čez cel CPU v minimalni debelini (ala Nutella style).

Tu še povem negativno kritiko paste MX-3, ki se obnaša kot en žvečilni gumi. MX-2 se mi je (v smislu mazanja) dosti bolj dopadla. Razlike v T so pa tako ali tako minimalne.
Tako to gre.

oblivioner ::

@Janac



temeperatura se je dvignila do 54-55 *C. Bios Power Saving Mode, CPU Fan Silent Mode. Odprta stranica. 1400 rpm max. 12cm fan.
Zgleda je proc enako temeperaturno obremenjen kot pri 50% obremenitvi. Temperatura je ista. Sedaj imam 37* C ko nič ne poganjam in pišem tole sporočilo.

freesty ::

Tam pod CPU usage history mi ne zgleda, da je to blo na 100%?

Drugace pa je to cist kul.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Janac ::

Ja, če ni šlo čez 55°C je vse v redu.

axee ::

Mater, da imaš temperature na robu z custom coolerjem.. to je meni absurdno. Ali je procesor tako vroč (125W procesor z max temp 61°C, a se še komu to zdi smešno), ali je pa hladilnik tako slab. 1400RPM definitivno nebi smelo biti potrebno. Pa o kakšni 50% obremenitvi ti govoriš tudi nikomur ni jasno, testira se na 100% in tam ma da zdrži. In vsak soliden hladilnik bi ti moral tempetaturo odvajati ne veliko nižjih obratih ventilatorja. Razen če je procesor res tako vroč.. ampak zakaj potem max 61 stopinj?? To se meni zdi namogoče.

Še vedno nisi odgovoril kakšno je hlajenje v ohišju, to je zelo pomembno.

freesty ::

Ja, ce ima odprto stranico potem niti ni tako pomembno.

Drugace pa naj nekdo drug pove, ki si tudi lasti ta procesor, saj pa niso tako redki.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Hayabusa ::

fr3nc ga je imel, temp je dosegal do cca 60-70 (full load).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

oblivioner ::

@axee

v ohišju ni hlajenja. napajalnik je nek LC Silent Giant 650 W. Grafa ma pa itaq svoj vent. To je to :)

Meni tudi ni jasno da se mi tako greje, ker imam poleg AMD X4 955 s coolerjem, ki je se vrti z 800 obrati in ima pri polni obremenitvi manjšo temperaturo, je pa res da so tam 4 jedra, tukaj pa 8 :)

dzinks63 ::

Imaš kaj navit FX-8120? , ko se ga navije, gre poraba in tudi gretje pri tem cpu-ju v višave. Na stock bi moralo delat bp.

oblivioner ::

ni navit. Power Saving mode, pa Silent Mode za cooler (BIOS), cca 1400 max obratov namesto 1800.

axee ::

No ja, ugotovili smo, da imaš zdrave temperature, malce pa se hitro vrti ventilator zato, ker v ohišju nimaš poštimanega hlajenja. Nujno potrebuješ vsaj en izhodni ventilator za tako vroč CPU, pa tudi kakšen vhodni spredaj ali spodaj nebi škodil. Ti nič ne pomaga dober hladilnik na procesorju, če topel zrak ostaja v ohišju.

oblivioner ::

rebra imajo opcijo montaže še enega ventilatorja na drugo stran. to bom storil jutri. nekje zgoraj je slika. stestirano pomaga.

Pro_moted ::

Te temperature niso normalne. Sploh ker nima nič navito. AMD proci sploh niso tako vroči, tako da boš moral malo porihtat hlajenje v kišti ali pa hladilnik.

Torej moj proc na FX 8120 za rahlim navitjem na 3,6 Ghz , ne pride čez 51 stopinj. Core temperature, pa tam do 38 stopinj. Testirano v AIDA 64 nekje 6 ur.

Na hitro sem naredil en 15 min. test :

 test

test



Ohišje normalno zaprto, ampak dobro prezračeno. Hladilnik na procesorju Macho HR-02 ( vrhunski hladilnik).
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Hayabusa ::

Imam občutek da ali OP ne zna montirati pravilno Enermaxa ali pa je zanič.

axee ::

Ne samo to, raje bo dal še en ventilator na tega Enermaxa (kje ga je našel nevem..) kot da sploh zrihta hlajenje v ohišju.

oblivioner ::

@pro_mode

jah lej kolega ma FX 8150, ventilator mava isti, obema se dost greje. A si sprobu na silent mode?

@hayabusa

Znam montirat :) ne skrbet.
Namazan pa zmontiran mam trenutno perfektno.
Začenjam dvomit v tega enermaxa.

@axee

našel sem ga na sestavi.si, why tam & tega? PP & rad imam tih komp :)



sm lepo napisu da majo te rebra opcijo da namontiraš še en ventilator na drugo stran, še celo nogice dobiš zraven. To sem danes storil. Sedaj mam z zaprto kišto tako temeperaturo kot sem imel prej z odprto. Nek napredek je. Ventilatorjev v ohišju nikoli nisem mel, dvomim da so pri meni sploh potrebni. Ne navijam stvari.
Drgač pa ta tadrug vent k sm ga dau zdj notr čez zadnjo stranico lepo odvaja zrak ven. še vseeno pa je na rebrih od CPU coolerja.

axee ::

Ah, v vsakem PC-ju je potreben pretok čez ohišje, ne bluzi z navijanjem. Če za nenavit in relativno ne-vroč CPU potrebuješ hladilnik z dvema ventilatorjema, govoriš o visokih obratih, nebi rekel, da ti gre dobro tole od rok, vse od hlajenja do tišanja.

Pri kakšnih obratih se ti je vrtel ventilator, da tak CPU ni bil zmožen ohladiti in potrebuješ še en ventilator?

Ne napadam te, samo hočem ti pomagati, ker stvari, ki jih počneš nimajo smisla, vse od nutele, do ohišja brez hlajenja, do obremenjenosti 50%, pa vse do montaže dveh ventilatorjev, za odvajanje toplote pa ne skrbiš oz praviš, da je nepotrebno.

Če samo pogledamo test na SPCR, hladilnik se sicer ni izkazal , ampak za primerjavo: na 130W CPU-ju so izmerili, da je pri nizkih obratih z stock ventilatorjem hladilnik hitro izgubil pri svoji učinkovitosti (nasplošno je ventilator slab pri nizkih obratih), ampak še vedno temperatura ni presegla 55 stopinj pri nizkih obratih. So tudi močno skritizirali podlago oz heatpip-e, ker imajo slab stik z procesorjem.

Če ne navijaš, in te skrbi le tišina in optimalno hlajenje, ti predlagam, da se znebiš tega slabega hladilnika, nabaviš kvaliteten izhoden ventilator (npr Slipstream) ter dober hladilnik, primeren tvojemu budgetu. Tišina garantirana, ob izbiri primernih komponent, z manj ventilatorji ter veliko nižjimi obrati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

Janac ::

Jaz bi ta kuler na tvojem mestu vrnil ;)

oblivioner ::

@axee

sm upoštevu tvojo idejo in tanov vent vgradil v ohišje. moram rečt da si imel prav in so temperature malenkost nižje. Pri ogretem računalniku sem testiral:

Standard Mode -> 16xx RPM CPU Fan, 13xx RPM Chasis Fan
AIDA 64 (10min)
ter takoj za tem
Intel Burn Test (5min)
Temperatura: 48-49 *C

Silent Mode -> 12xx RPM CPU Fan, 11xx RPM Chasis Fan
AIDA 64 (10min)
ter takoj za tem
Intel Burn Test (5min)
Temperatura: 50-52* C

Predvidevam da je to normalno sedaj? :)

2loud4u ::

Janac je izjavil:

Zaradi termalne paste nemore bit 30-40 stopinj razlike, nikoli.



Jah, jaz sem na laptopu zamenjal pasto in je pri wprime-u padla temp. iz 100°C na 70°C...
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

axee ::

No, temperature so se primerno znižale. Malo hitro se ti vrtijo ventilatorji, a boš za upočasnitev potreboval drug hladilnik, ker ta slabo deluje z nizkim pretokom. so pa temperature definitivno normalne in na hlajenje lahko pozabiš.

LP

Rainbow Dash ::

2loud4u@: jah.. Pa en moj prjatu je meu idle 90 (i7) skos na leptopu pa je sam spihu, pa ma zdej full load 80, idle pa 60

oblivioner ::

No pa je tuki spet poletje in vroče vreme.

Danes mi proc zabija do 57* C. Kljub temu da imam nameščena 2 Enermax coolerja omenjena zgoraj. Probavam z odprto/zaprto kišto, z drugim coolerjem na zadnji strani reber (slika je nekje zgoraj) oziroma na ohišju. Bistvene razlike ni.

Računalnik je v 12m2 sobi v okolici LJ. Eno okno je 24/7 odprto na "V" drugo pa na stežaj, približno 2m stran od računalnika, ki je na tleh. V sobi imam še en računalnik, ki pa ima temperaturo 46-48* C z odprto stranico, z zaprto pa 54* C (Arctic Cooling freezer 13 pro in AMD 955 BE). Oba sta nekje na 50% CPU obremenitvi.

Pri obeh računalnikih imam pod DVD-romom odstranjene ohišne ploščice. Brez tega je še slabše. Oba procesorja imata max temperaturo 61* C nakar se že pri 59* C začne razbremenjevati. Je kriva ambientna temperatura oziroma kaj mi je storiti? Intel Burn mi še hitreje dvigne temperaturo, tako da se ga ne upam imeti pognanega niti 2 minuti. 57+ *C

Oba računalnika in hladilna rebra so bila pred kratkim spucana z zrakom v spreju. Včeraj čez noč se je temperatura spustila do 55* C to je pa tudi vse.
Marca sem zadevo uredil, sedaj pa imam spet probleme... Začenjam dvomiti v ta "dvojni" Enermaxov cooler.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri cheap CPU cooler

Oddelek: Kaj kupiti
393492 (2638) m0LN4r
»

CPU temperature

Oddelek: Pomoč in nasveti
323470 (2043) solatko
»

Visoke temparature pri vodnem hlajenju?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
517172 (6107) m0LN4r
»

Navijanje Intela i7-860

Oddelek: Navijanje
413471 (2824) TeraTM
»

koliko naj bi bila temperatura CPUja ... ?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
222159 (1473) xenon74

Več podobnih tem