» »

Kaj je freemium in zakaj lahko stane več tisoč dolarjev

Kaj je freemium in zakaj lahko stane več tisoč dolarjev

Nekatere igre ob zagonu jasno opozorijo na možnost zapravljanja. Druge tega ne storijo, ker to (še) ni obvezno.

vir: BBC
BBC - Freemium je poslovni model, ki se v zadnjem času čedalje pogosteje uporablja pri distribuciji (spletnih) iger in tudi druge programske opreme. Beseda je skovanka iz terminov free in premium in označuje programe, ki so v osnovni verziji brezplačni, za dodatne funkcionalnosti pa je treba doplačati. Na ta način je freemium povezan z včasih nadvse popularnimi programi shareware, ki so običajno časovno omejeni, pogosto pa nimajo odklenjenih vseh možnosti ali končni izdelek opremijo z obvestilom o statusu licence. A freemium je svoj razcvet doživel z mobilnimi igrami in lahko stane precej več kot shareware programov, ki jih kupimo z enkratnim plačilom.

Tipičen primer so mobilne igre na Applovem iTunes ali Android Marketu, ki so brezplačne ali stanejo zgolj kakšen evro. V igri pa je mogoče dokupiti virtualno valuto in dobrine, ki stanejo prave dolarje oziroma evre. In to kar precej, kažejo številni primeri. V Veliki Britaniji je ta konec tedna dvignil veliko prahu primer, ko je petletnik pri igranju Zombies vs Ninja na iPadu uspel zapraviti 1700 funtov. Sicer so krivi starši, ker niso varovali svojega gesla za iTunes, Apple pa je znesek pozneje vrnil, a to ni poanta. Razen tega seveda, da je geslo za spletno trgovino enako pomembno kot številka kreditne kartice in ga je zato treba enako varovati.

Applove naprave so sprva omogočala zaporedne nakupe po vnosu gesla, tako da naslednjih 15 minut ni bilo treba vtipkati gesla. Starše je to pošteno udarilo po žepu (niso redki zneski več kot tisoč dolarjev), ko so otroci tako nakupili vse mogoče virtualne dobrine v igrah, zato si je Apple nakopal skupinsko tožbo. To funkcionalnost so kmalu umaknili, tako da je sedaj treba geslo vnesti vsakokrat, oškodovanim pa so ponudili precej širokogrudno poravnavo.

Zanimivo je pogledati, zakaj se je freemium tako dobro prijel. Zamisel so najprej preizkušali na Kitajskem in v Južni Koreji, ker je tam stopnja piratstva zelo visoka. Tam prodati igro po klasičnem poslovnem modelu za 50 dolarjev v zadostnem številu izvodov je praktično nemogoče, zato se je bilo treba spomniti nekaj drugega. Brezplačno deljenje iger, v katerih si je pri napredovanju treba pomagati z nakupi dobrin, se je izkazalo kot odlična taktika. Dandanes Kitajci letno za to porabijo več milijard dolarjev. Model se je hitro razširil po svetu in v ZDA je danes povprečen znesek, ki ga igralci freemium iger zapravijo, 14 dolarjev.

Mnenja o freemium igrah so nadvse razdeljena. Nekateri so mnenja, da je povsem normalno, da ljudem ponudimo igre, v katerih lahko zapravijo, kolikor pač sami želijo. Drugi opozarjajo, da to ni najbolj etično, saj so mogoče zlorabe in predvsem da gre za psihološko manipulacijo v nepotrebne nakupe, ki je podobna tisti v igralnicah. Trenutno smo pač še v zelo neregulirani dobi interneta, kjer so takšne mahinacije mogoče. Kaj se bo zgodilo z modelom freemium, pa je nemogoče napovedati, a trenutno kaže, da se še nekaj časa ne bo poslovil.

30 komentarjev

nekikr ::

Pač eden od poslovnih modelov. Ljudje sami odločijo ali bodo kaj kupili ali ne, tako da je zadeva čisto sprejemljiva. Je pa to še en konkreten razlog proti piratiziranju recimo. Zastonj dobiš polno igro, potem pa kupiš kakšno stvar v špilu, če ti paše. Jaz sem že večkrat kaj kupil na ta način, večinoma bolj zato, da avtorjem daš nekaj denarja, če so spacali všečen izdelek in ti ga ponudili zastonj. Eden od takih večjih ta hip je Planetside 2. Pure awesomeness :)

furion ::

I spent a grand on freemium games in 1 year. But it was kinda worth it...

MrStein ::

A se lahko pirate wanking premakne v lastno temo? Hvala.

Starši so sami krivi, da je Applu, pardon, zlobnemu Applu uspelo jim z izrabo otrok izpuliti kup denarja?
Zanimivo. Torej če jaz tvojemu otroku obljubim bonbon v zameno za ključ tvojega avta, je avto moj, kriv pa si ti?
Dajte se oglasiti v sojenju primerov Dadas, Orion...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jlpktnst ::

Mah folk je na žalost smotan. Mogli bi se upret tej vrsti izkoriščanja z bojkotom. Eno so "support the makers" mikrotransakcije ali pa za vsebino. Druge so pa pay-to-win reči... samo na žalost to zadnje nosi največ denarja za najmanj dela. Folk pa tolerira.

VaeVictis ::

Meni osebno se ta model in DLC zdijo največji nateg novodobnega gamerstva...

Oboje se mi zdi, da plačuješ za neki, kar si načeloma že plačal.

Raje imam, da kupiš igro za določen znesek in je igra cela, ne pa da moram doplačati za nekaj, kar bi IMHO igra že morala imeti...

nekikr ::

VaeVictis je izjavil:

Meni osebno se ta model in DLC zdijo največji nateg novodobnega gamerstva...

Oboje se mi zdi, da plačuješ za neki, kar si načeloma že plačal.

Raje imam, da kupiš igro za določen znesek in je igra cela, ne pa da moram doplačati za nekaj, kar bi IMHO igra že morala imeti...

Zgrešil si bistvo. Ti nisi plačal prav absolutno ničesar, ko si "kupil" freemium igro (hint: free v besedi). Torej igra ima kar ima za 0€, za dodatne evre pa lahko, ali pa tudi ne, kakor ti paše, nakupuješ razno razne zadeve.

Invictus ::

VaeVictis je izjavil:

Meni osebno se ta model in DLC zdijo največji nateg novodobnega gamerstva...

Oboje se mi zdi, da plačuješ za neki, kar si načeloma že plačal.

Raje imam, da kupiš igro za določen znesek in je igra cela, ne pa da moram doplačati za nekaj, kar bi IMHO igra že morala imeti...

Saj ti ni treba nič kupit. Noben ne stoji zraven tebe s pištolo in ti teži da kupi. Je popolnoma tvoja osebna odločitev.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

VaeVictis ::

nekikr je izjavil:

VaeVictis je izjavil:

Meni osebno se ta model in DLC zdijo največji nateg novodobnega gamerstva...

Oboje se mi zdi, da plačuješ za neki, kar si načeloma že plačal.

Raje imam, da kupiš igro za določen znesek in je igra cela, ne pa da moram doplačati za nekaj, kar bi IMHO igra že morala imeti...

Zgrešil si bistvo. Ti nisi plačal prav absolutno ničesar, ko si "kupil" freemium igro (hint: free v besedi). Torej igra ima kar ima za 0€, za dodatne evre pa lahko, ali pa tudi ne, kakor ti paše, nakupuješ razno razne zadeve.



Imamo dva freemium načina:

- Pri nekaterih igrah lahko z grindanjem prideš na isti nivo, za katerega bi lahko tudi plačal (ta del ti opisuješ, igra 0€ + dodatni € za zadeve)

- Pri drugih igrah, pa lahko grindaš v neskončnost, pa moraš, da postane avatar konkurenčen, plačevati določen denar (določene zadeve nikakor ne moreš dobiti brez plačila)


Prvi način osebno še nekako razumem, grindaj ali pa plačaj (pač čas je denar), drugi način je pa IMHO totalni nateg!

nekikr ::

VaeVictis je izjavil:

nekikr je izjavil:

VaeVictis je izjavil:

Meni osebno se ta model in DLC zdijo največji nateg novodobnega gamerstva...

Oboje se mi zdi, da plačuješ za neki, kar si načeloma že plačal.

Raje imam, da kupiš igro za določen znesek in je igra cela, ne pa da moram doplačati za nekaj, kar bi IMHO igra že morala imeti...

Zgrešil si bistvo. Ti nisi plačal prav absolutno ničesar, ko si "kupil" freemium igro (hint: free v besedi). Torej igra ima kar ima za 0EUR, za dodatne evre pa lahko, ali pa tudi ne, kakor ti paše, nakupuješ razno razne zadeve.



Imamo dva freemium načina:

- Pri nekaterih igrah lahko z grindanjem prideš na isti nivo, za katerega bi lahko tudi plačal (ta del ti opisuješ, igra 0EUR + dodatni EUR za zadeve)

- Pri drugih igrah, pa lahko grindaš v neskončnost, pa moraš, da postane avatar konkurenčen, plačevati določen denar (določene zadeve nikakor ne moreš dobiti brez plačila)

Prvi način osebno še nekako razumem, grindaj ali pa plačaj (pač čas je denar), drugi način je pa IMHO totalni nateg!

To drugo si pa lahko predstavljaš kot neka skoraj polna demo verzija. Dovolj vsega, da niti slučajno ne moreš reči, da ni dober demo in da si zato ukradel, ampak vsega pa tudi ni notri, ker avtorji vseeno morajo jesti in piti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

Gregor P ::

Če bodo pač tako hudo želeli posegati v potrošnikove pravice, bodo pa še oni dobili vedno več omejitev kot npr. operaterji mobilnih omrežij (najvišja možna cena, nastavitev limita, jasno opozorilo ob dosegu oz. prekoračenju itd.).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

gruntfürmich ::

to kar dela epl je nategancija.
to kar pa je folk zapravljal na travianu pa je vrhunski poslovni model!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

CaqKa ::

VaeVictis je izjavil:

- Pri drugih igrah, pa lahko grindaš v neskončnost, pa moraš, da postane avatar konkurenčen, plačevati določen denar (določene zadeve nikakor ne moreš dobiti brez plačila)


Prvi način osebno še nekako razumem, grindaj ali pa plačaj (pač čas je denar), drugi način je pa IMHO totalni nateg!

ena izmed takih nategov na androidu je: https://play.google.com/store/apps/deta...

lahko čeknete kaj folk piše v komentarjih, glejte komentarje z 1 zvezdico.

Gregor P ::

gruntfürmich je izjavil:

to kar dela epl je nategancija.
to kar pa je folk zapravljal na travianu pa je vrhunski poslovni model!

Kar se Traviana tiče dejansko res (ki je nekaj posebnega že samo zaradi tega, da gre zgolj za nekaj spletnih slikic ter enostavnimi algoritmi, ki tečejo v ozadju, navdušil je pa na tisoče igralcev svetovno gledano) ti puščajo popolno svobodo in če imaš dovolj časa na voljo (ali pa dobro skupino soigralcev), lahko tudi zmagaš brez enega samega vloženega evra (razen seveda plačila povezave operaterju ipd.) - vendar spet ni dobro za otroka, da po cele ure izgublja čas tam (je namreč videti kar veliko število "odvisnikov" tam); ampak to je splošna težava tudi pri drugih igrah (ter predvsem skrb starša, ki bdi na otrokom - le da ironično tam igra tudi veliko staršev in pri tem "rahlo" zapostavljajo otroke).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

gruntfürmich ::

v travianu imho še nobeden ni zmagal oz. bil najmočnejši brez vloženega evra... folk je zapravljal velike denarje.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nekikr ::

gruntfürmich je izjavil:

v travianu imho še nobeden ni zmagal oz. bil najmočnejši brez vloženega evra... folk je zapravljal velike denarje.

Oziroma so goljufali preko skript na veliko in tako uničili igro vsem ostalim. Kar je vsaj pri nekaterih freemium špilih onemogočeno...

int47 ::

S stališča igralca nakup dobrin v igri vidim kot goljufanje, le da je cheat kode potrebno plačat. Če nekateri igralci uporabljajo cheat kode, zame igra nima več smisla.

Kot zunanjemu opazovalcu mi najprej pride na misel izjava "It's immoral to let a sucker keep his money".

Nummy ::

int47 je izjavil:

S stališča igralca nakup dobrin v igri vidim kot goljufanje, le da je cheat kode potrebno plačat. Če nekateri igralci uporabljajo cheat kode, zame igra nima več smisla.

Kot zunanjemu opazovalcu mi najprej pride na misel izjava "It's immoral to let a sucker keep his money".

To plus tega pa se mi zdi freemium zelo diskriminatoren. Namreč špil dobiš zastonj ampak ne moreš nikoli dohajati tistih, ki plačujejo, še posebej če gre tu za pay2win špil preko neta (LoL, travian anyone? in podobni primerki). Namreč sam nimam keša da bi ga metal v igre (ja zaenkrat brez šihta) in se mi zdi butasto, da sem toliko handicappiran zaradi tega, ker nimam gore denarja katerega bi vrgel v špil samo za to da bi lahko v realnosti pokazal kako dober sem.
Na koncu pa še to: v članku zapisano, da se je začel razcvet z android marketom in podobnim, ni čisto res. Facebook igre so bile kolikor vem prej in so bile vedno na voljo zastonj in vedno si imel nekaj za dokupovat.
Najbolj mi je všeč način SWTOR: lahko igraš zastonj ampak ti že v naprej povemo da ne bovseh bonbončkov. Lahko si kupiš par stvari takoj in boš imel bonbončke, lahko plačuješ nekaj mesecev sub in dobiš credite za bonbončke, ki ti potem ostanejo za vedno, lahko pa plačuješ sub in dobivaš credite ter jih porabiš za kozmetične dodatke. Špilaš kakor ti paše.

McAjvar ::

Kako je LoL pay2win? Ce imas skin, si kar naenkrat boljsi? Vse champione si lahko odklenes zgolj z igranjem, prej ali slej pa vsakega lahko preizkusis, ko je na rotaciji.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

gruntfürmich ::

vi škrtarči pa ne jamrat in bit fowš tistim ki plačujejo za premium; sploh zato ker bi moral za vas reveže nekdo zastonj spisat igro??
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mtosev ::

nikoli nisem dal niti enega centa za kakšno takšno igrico in tudi nikoli ne nameravam. brezvezna je poraba denarja za tale virtualni stuff ala flash igrice in podobno kar je free a za polno delovanje rabiš plačat
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

nekikr ::

Pri Dragonvale-u (tale zadeva na slikici zgoraj) ne rabiš plačat niti centa za polno delovanje. Pri večini ostalih tudi ne. Tiste, kjer "moraš" so bolj izjema kot pravilo. Ne bit škrt, za tvojo zabavo si je nekdo vzel precej časa. Za varjenje tvojega piva prav tako.

WamPIRe- ::

No tudi sam igram predvsem free igre (Planetside2, World of Tanks). Sploh pri Planetside 2 ne čutim prav nobene potrebe, da bi rabil karkoli "premium".

Pri WoT je druga pesem... že tako težko prilezeš (brez premium računa seveda) do nekih višjih levelov, je potem dejansko nemogoče igrati. Edina opcija za najmočnejše tanke je mesečno plačevanje premium računa, ker drugače velikokrat na igri narediš minus in potem še tanka ne moreš porpavit :D

Edina igra, za katero sme 1 leto plačeval premium je bila Tribal Wars (2.5EUR/mesec ?)... Tam brez premiuma pri več kot 500 vasicah res ni bilo za zdržat :D
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WamPIRe- ()

Nummy ::

McAjvar je izjavil:

Kako je LoL pay2win? Ce imas skin, si kar naenkrat boljsi? Vse champione si lahko odklenes zgolj z igranjem, prej ali slej pa vsakega lahko preizkusis, ko je na rotaciji.

Ja preden zlevelaš do zadnjega levela te skoraj mine. Poleg tega moraš še nabirati IP-je za odklepanje run in ostalih stvari, potem pa še dostikrat rabiš kupiti več run, ker vsak champion rabi svoje in svojbuild... Resno povej mi kdo o ljudi je dejansko zastonj zlevelal brez botanja do zadnjega levela? Jaz ne poznam nobenga. Ali so kupoivali boosterje ali pa so botali na refferal accountih. Če nimaš ustreznih run in ostalih stvari si podn v igri. Ne mi rečt da ni pay2win, ker niso samo skini in champi za kupit. Prav tako ponavadi ko dajo novega champa ven, ga naredijo űber OP za kak mesec in ceno nabijejo, da ali ga kupi ali pa jih dobi po buči. Been there done that. Se spomnim ko je Lee Sin in Brand ven pršu... Pršu si v igro in si bil non-stop ownan s strani teh dveh champov. Kdor jih je imel je bil car, kdor ne je bil cannon fodder. Pay2win.

M-XXXX ::

Ja preden zlevelaš do zadnjega levela te skoraj mine. Poleg tega moraš še nabirati IP-je za odklepanje run in ostalih stvari, potem pa še dostikrat rabiš kupiti več run, ker vsak champion rabi svoje in svojbuild... Resno povej mi kdo o ljudi je dejansko zastonj zlevelal brez botanja do zadnjega levela? Jaz ne poznam nobenga. Ali so kupoivali boosterje ali pa so botali na refferal accountih. Če nimaš ustreznih run in ostalih stvari si podn v igri. Ne mi rečt da ni pay2win, ker niso samo skini in champi za kupit. Prav tako ponavadi ko dajo novega champa ven, ga naredijo űber OP za kak mesec in ceno nabijejo, da ali ga kupi ali pa jih dobi po buči. Been there done that. Se spomnim ko je Lee Sin in Brand ven pršu... Pršu si v igro in si bil non-stop ownan s strani teh dveh champov. Kdor jih je imel je bil car, kdor ne je bil cannon fodder. Pay2win.

Jaz 2 accounta z vsemi runami, lvl 30, vse pokupljeno, ne da bi vložil 1€ notri. Kolega ima ene 4 take acc-je, poznam pa še ene 20 drugih ljudi ki imajo podobno situacijo. Ter zgolj enega, ki je vložil kaj €€ notri, pa še to samo za skine.

McAjvar ::

Nummy je izjavil:

McAjvar je izjavil:

Kako je LoL pay2win? Ce imas skin, si kar naenkrat boljsi? Vse champione si lahko odklenes zgolj z igranjem, prej ali slej pa vsakega lahko preizkusis, ko je na rotaciji.

Ja preden zlevelaš do zadnjega levela te skoraj mine. Poleg tega moraš še nabirati IP-je za odklepanje run in ostalih stvari, potem pa še dostikrat rabiš kupiti več run, ker vsak champion rabi svoje in svojbuild... Resno povej mi kdo o ljudi je dejansko zastonj zlevelal brez botanja do zadnjega levela? Jaz ne poznam nobenga. Ali so kupoivali boosterje ali pa so botali na refferal accountih. Če nimaš ustreznih run in ostalih stvari si podn v igri. Ne mi rečt da ni pay2win, ker niso samo skini in champi za kupit. Prav tako ponavadi ko dajo novega champa ven, ga naredijo űber OP za kak mesec in ceno nabijejo, da ali ga kupi ali pa jih dobi po buči. Been there done that. Se spomnim ko je Lee Sin in Brand ven pršu... Pršu si v igro in si bil non-stop ownan s strani teh dveh champov. Kdor jih je imel je bil car, kdor ne je bil cannon fodder. Pay2win.

Sem kupil skine, ker mi je igra vsec in naj imajo denar, ker si ga zasluzijo IMO. Prvi denar sem jim pa dal, ko sem bil ze dolgo casa level 30. Samo kaj vec kot 1x mesecno moras odigrat kako igro. Resno pa k M-XXXXovem odgovoru dodajam se - poznam vsaj 20 ljudi, ki so prilezli do lv30 brez vlozenega denarja, brez kupljenih boosterjev. In pa da nove champione ponavadi naredijo OP za kak mesec je bull-poop. Ne recem, da se ni zgodilo, vendar se ni zgodilo namenoma. Ce pa je kdo na zacetku imel probleme proti kakemu championu, v vecini primerov to pomeni le, da se ne zna igrati (dovolj dobro) proti njem. Rune pa lahko kupis postopoma. Najprej tiste, ki jih rabis na vecini herojev (armor recimo?), kasneje pa bolj specializirane. Ne pay2win, ampak l2p.

V splosnem mi je LoL sistem vsec. Igra je brezplacna, brez denarja lahko dobis kar hoces, bos pa vlozil nekaj casa. Ce hoces pa do cesa priti hitreje ali izgledati drugace, pa seveda lahko placas. Treba pa ni.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

Nummy ::

M-XXXX je izjavil:

Ja preden zlevelaš do zadnjega levela te skoraj mine. Poleg tega moraš še nabirati IP-je za odklepanje run in ostalih stvari, potem pa še dostikrat rabiš kupiti več run, ker vsak champion rabi svoje in svojbuild... Resno povej mi kdo o ljudi je dejansko zastonj zlevelal brez botanja do zadnjega levela? Jaz ne poznam nobenga. Ali so kupoivali boosterje ali pa so botali na refferal accountih. Če nimaš ustreznih run in ostalih stvari si podn v igri. Ne mi rečt da ni pay2win, ker niso samo skini in champi za kupit. Prav tako ponavadi ko dajo novega champa ven, ga naredijo űber OP za kak mesec in ceno nabijejo, da ali ga kupi ali pa jih dobi po buči. Been there done that. Se spomnim ko je Lee Sin in Brand ven pršu... Pršu si v igro in si bil non-stop ownan s strani teh dveh champov. Kdor jih je imel je bil car, kdor ne je bil cannon fodder. Pay2win.

Jaz 2 accounta z vsemi runami, lvl 30, vse pokupljeno, ne da bi vložil 1€ notri. Kolega ima ene 4 take acc-je, poznam pa še ene 20 drugih ljudi ki imajo podobno situacijo. Ter zgolj enega, ki je vložil kaj €€ notri, pa še to samo za skine.

Koliko od tega je laufal bot? :D 50% časa ali več?

Ciklamen ::

Jap, zadnjič je nekdo na redditu postal, da je pokupil vse skine ki jih je mogoče v igri kupit (govora je seveda o League of Legends). Mislim da se je cifra ustavila nekje nad 3000 ali dolarjev ali evrov (govorim zdaj iz glave, ker si nisem zapomnil točne številke niti valute).

Ampak sam podpiram to, nenazadnje se vsak odloči ali bo kaj kupil ali ne. Sam vem da sem zapravil ene 70€ na LoLu, pa tudi ene 20€ na Team Fortress 2. Zgolj iz supporta dev-om, kot pa za lastni užitek. (seveda je potem lastni užitek posledica supporta). Nekateri pa niso in ne bodo zapravili 1€, kar je pa čisto v redu, vsak se odloči kaj in kako :)

Mi pa gredo na živce takšne igre ko plačaš 50€ potem pa je to to. "Moraš" prvo spiratizirat, da vidiš kako je (če nimajo demotov), potem pa se na podlagi tega odločiš ali boš igro kupil ali ne. Jaz vsaj zase vem, da ne bom šel nabavit igre za 50€ da mi potem ne bo všeč ali pa da jo bom igral 1 uro in bom nehal. :)
- End of the Post ->

Spura ::

Nummy je izjavil:

int47 je izjavil:

S stališča igralca nakup dobrin v igri vidim kot goljufanje, le da je cheat kode potrebno plačat. Če nekateri igralci uporabljajo cheat kode, zame igra nima več smisla.

Kot zunanjemu opazovalcu mi najprej pride na misel izjava "It's immoral to let a sucker keep his money".

To plus tega pa se mi zdi freemium zelo diskriminatoren. Namreč špil dobiš zastonj ampak ne moreš nikoli dohajati tistih, ki plačujejo, še posebej če gre tu za pay2win špil preko neta (LoL, travian anyone? in podobni primerki).

Ne seri, LoL ni pay2win.

Nummy je izjavil:

Resno povej mi kdo o ljudi je dejansko zastonj zlevelal brez botanja do zadnjega levela?
Vsi igralci k jih jst poznam. Niti ne traja dolgo, poleg tega lahko tut prej normalno igras.

Nummy je izjavil:


Če nimaš ustreznih run in ostalih stvari si podn v igri.
Zopet ni res, poleg tega ce si pod level 30 te vecinom matcha z isti level.

Nummy je izjavil:

Prav tako ponavadi ko dajo novega champa ven, ga naredijo űber OP za kak mesec in ceno nabijejo, da ali ga kupi ali pa jih dobi po buči. Been there done that. Se spomnim ko je Lee Sin in Brand ven pršu... Pršu si v igro in si bil non-stop ownan s strani teh dveh champov. Kdor jih je imel je bil car, kdor ne je bil cannon fodder. Pay2win.
Dalec od tega da bi blo res. A k so Karmo naredil je bla tut OP as fuck? Dva champa si navedu lol, ful dokaz v spilu k fukne enga champa na mesec vn. Poleg tega ima vsak redn igralec dovolj IP tock da kupi nove champe ob releasu.

Men vse skupi zgleda, da hoces imet vse takoj ko si to zmislis, kot je obicajno za rajo. Boh ne dej da so kaki leveli, k nimas vsega unlockan pa max level ze prvi dan k igras, ane? WoT je pay2win, ker imas premium municijo, in ker so pri visokem levelu repair costi in ammo costi dejansko taki da se zelo tezko igra brez premiuma. Ce je LoL pay2win so vsi spili s kakrsnimkoli storeom (Guild wars 2, Team Fortress 2) pay2win. Kar niso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spura ()

dottor ::

Ciklamen je izjavil:


Mi pa gredo na živce takšne igre ko plačaš 50€ potem pa je to to. "Moraš" prvo spiratizirat, da vidiš kako je (če nimajo demotov), potem pa se na podlagi tega odločiš ali boš igro kupil ali ne. Jaz vsaj zase vem, da ne bom šel nabavit igre za 50€ da mi potem ne bo všeč ali pa da jo bom igral 1 uro in bom nehal. :)


Jaz osebno najprej provam igro na travniku in če mi je ušeč počakam na razprodaje (Steam ima kar pogosto, pa na GMG najdeš kakšen krat kej pametnega za dober denar) in si jo takrat kupim. Za zdej imam nagledan EuroTruck Simulation 2 in ta novo TrackManio.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

nejcpirc ::

Podobna "fora" je na konzolah pri FIFI 13 (in tudi 12, 11... za starejše naslove se pa ne spomnim več). V "Ultimate team" načinu igranja lahko kupiš igralce za točke, ki jih osvojiš z igranjem, lahko pa tudi za keš preko igre ali celo na ebayu... Samo kaj ti bodo svinjsko dragi igralci, če pa nimaš pojma (no skill) :)
Ta poslovni model se mi pri FIFI zdi super :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fortnite:BR najuspešnejša brezplačna igra

Oddelek: Novice / Igre
4210748 (7836) BigWhale
»

Skupinska tožba zoper Google zaradi nakupov v igrah, popravek Play Stora

Oddelek: Novice / Tožbe
4211466 (9610) njyngs
»

Apple mora zaradi nakupov virtualnih dobrin v igrah vrniti vsaj 32 milijonov dolarjev

Oddelek: Novice / Tožbe
2010438 (7046) BigWhale
»

World of Warcraft v zadnjem četrtletju izgubil sedmino igralcev

Oddelek: Novice / Igre
3311189 (7939) Nummy
»

Kaj je freemium in zakaj lahko stane več tisoč dolarjev

Oddelek: Novice / Rezultati
3012482 (10166) nejcpirc

Več podobnih tem