» »

Brez statusa in delo?

Brez statusa in delo?

Jerry000 ::

Zanima me kako je ko izgubiš status. Namreč čez dober mesec bom izgubil status študenta (podalšat se ne bo dalo) in me zanima če sploh lahko se prijavim za katero delo na ŠS. Ali te firme iščejo samo dijake/študente ali gre lahko kdorkoli delat vendar preko avtorskih?

St235 ::

Odvisno od podjetja. Če si pameten in gre za delo, ki se ga da plačat preko avtorske dostikrat ni problem. Bistveno je da daš podjetju vedet,da boš delal za enak bruto kot študent. Pod črto bo sicer tudi neto enak oziroma celo višji amapak za večino je to prezahtevna matematika.

Blinder ::

dej razloži mal to lakotnik
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

_Dormage_ ::

Ja to bi tudi jaz rad slišal kako dobiš z avtorsko večji neto v primerjavi z študentskim delom.

Jerry000 ::

torej da se delat tudi brez statusa. To me je samo zanimalo:). Ker dela so mi zelo ušeč ampak več izbire za mojo smer imajo v LJ (jaz sem v MB) in bom verjetno poleti ali jeseni se preselu v LJ.

Blinder ::

lakotnik je imel v mislih delo na črno.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

St235 ::

Nope mel sem v glavi popolnoma legalno delo.

ČE pogledamo čisto matematično. Imamo Jožeta, ki ima status in v celem letu dela preko ŠS in Toneta, ki dela preko avtorske pogodobe.

Oba delata isto stvar in podjetje staneta točno 2000EUR. Za lažji izračun privzemimo, da je to vse kar naša fanta zaslužita.

Jože odda projekt in firmo stane 2.000EUR. Dejanska obremenitev štuidentskega dela je 25% (koncesijke dajatve). Jože tako na svoj račun dobi 1500EUR.

Enako svoj projekt odda Tone in firma spet plača točno 2.000EUR. Ker gre preko avtorske pogodbe podjetje plača akontacijo dohodnine v višini 25% od 90% torej 450EUR. 1550 dobi na svoj račun Tone. In potem se marca naslednje leto zgodi še hip hip strašni trik in Tone dobi povrnjeno akontacijo dohodnine in je njegov neto dejansko enak bruto 2000EUR.

Seveda pa je problem slednjega v tem, da tudi Tone rabi nek status preko katerega ima plačane socialne prispevke. Tako za 1000-2000EUR ne bo problem, če pa bo Tone hotel živet samo od avtorskih pogodb, pa ga bo slej kot prej davčna začopatila za ovratnik, ker nima urejenega statusa.

Torej pod črto. Tudi za nekoga, ki ima urejen status študenta, je delo preko avtorske pogodbe načeloma ugodnejše(če gre za avtorsko delo). Za nekoga, ki pa statusa nima pa je avtorska pogodba kratkoročna rešitev, ker nek status in s tem plačilo prispevkov si mora uredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Jerry000 ::

Sej se mi ne gre da bi zdej avtorsko v nedogled vlekel, gre se samo da dobim izkušnje iz moje smeri ter nek prihodek ko bom v LJ. Mi je pa res žal da mi status poteče...tok dobrih del je v LJ, MB pou tok nima.

Še nekaj...kaj pa če vzamem od brata napotnico ki je dijak? Je kaj lažje dobit? Al je isto?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Blinder ::

zakaj pa pol firme se toliko izogibajo plačevanja preko avtorske? Češ da je davek na avtorsko ogromen...
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

bluefish ::

V preteklosti je bil v primerjavi s študentskim delom res višji, zdaj pa je za delodajalca praktično enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Jerry000 ::

Še nekaj me zanima kar ni toliko povezano s to temo. Kaj je boljše za CV, da je nek generiran europass, al da ga jaz naredim v photoshopu in je unique design? Se smatra za to v photoshop kot neresen? Al je bolše nek uraden CV template poslat?

fosil ::

CV v fotošopu?
Kaj misliš slikce not dajat?
Tako je!

Jerry000 ::

Design. Zakaj pa ne CV v photoshopu? Nekako bol sem domač v PS kot InDesign

root987 ::

Kakor kdaj, eni hočejo eksplicitno generiran europass (ponavadi razni birokratski jobi), drugi tega ne navajajo. Odvisno od vrste dela lahko z primernim pristopom močno izstopaš (posebej če si v bolj kreativnih vodah).
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

_Dormage_ ::

St235 je izjavil:

Nope mel sem v glavi popolnoma legalno delo.

ČE pogledamo čisto matematično. Imamo Jožeta, ki ima status in v celem letu dela preko ŠS in Toneta, ki dela preko avtorske pogodobe.

Oba delata isto stvar in podjetje staneta točno 2000EUR. Za lažji izračun privzemimo, da je to vse kar naša fanta zaslužita.

Jože odda projekt in firmo stane 2.000EUR. Dejanska obremenitev štuidentskega dela je 25% (koncesijke dajatve). Jože tako na svoj račun dobi 1500EUR.

Enako svoj projekt odda Tone in firma spet plača točno 2.000EUR. Ker gre preko avtorske pogodbe podjetje plača akontacijo dohodnine v višini 25% od 90% torej 450EUR. 1550 dobi na svoj račun Tone. In potem se marca naslednje leto zgodi še hip hip strašni trik in Tone dobi povrnjeno akontacijo dohodnine in je njegov neto dejansko enak bruto 2000EUR.

Seveda pa je problem slednjega v tem, da tudi Tone rabi nek status preko katerega ima plačane socialne prispevke. Tako za 1000-2000EUR ne bo problem, če pa bo Tone hotel živet samo od avtorskih pogodb, pa ga bo slej kot prej davčna začopatila za ovratnik, ker nima urejenega statusa.

Torej pod črto. Tudi za nekoga, ki ima urejen status študenta, je delo preko avtorske pogodbe načeloma ugodnejše(če gre za avtorsko delo). Za nekoga, ki pa statusa nima pa je avtorska pogodba kratkoročna rešitev, ker nek status in s tem plačilo prispevkov si mora uredit.


In koliko mora Tone plačati po obračunu dohodnine?
Jože bo plačal le, če preseže 8k € (nevzdrževani član).

Marat ::

Jerry000 je izjavil:

Design. Zakaj pa ne CV v photoshopu? Nekako bol sem domač v PS kot InDesign

Če iščeš delo grafičnega designerja, potem si definitivno naredi tak CV, da boš tudi z njegovim izgledom pokazal kaj znaš - torej, nič ni narobe če ga narediš v photoshopu.

Jerry000 ::

Marat je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Design. Zakaj pa ne CV v photoshopu? Nekako bol sem domač v PS kot InDesign

Če iščeš delo grafičnega designerja, potem si definitivno naredi tak CV, da boš tudi z njegovim izgledom pokazal kaj znaš - torej, nič ni narobe če ga narediš v photoshopu.


Bol iščem za web design:)

St235 ::

_Dormage_ je izjavil:


In koliko mora Tone plačati po obračunu dohodnine?
Jože bo plačal le, če preseže 8k EUR (nevzdrževani član).

Dohodnina je za oba enaka. Študent ima pač to prednost, da če ga ne prijavijo straši lahko uvelajvlja 3k več olajšave in to je to. Samo v dani temi je to tako ali tako irelavantno ker človek nima več statusa. ČE pa človek ima status in dodatno olajšavo pa lahko to uveljavlja neodvisno od tega ali je denar zaslužil preko ŠS ali preko avtorske

Blinder je izjavil:

zakaj pa pol firme se toliko izogibajo plačevanja preko avtorske? Češ da je davek na avtorsko ogromen...


zato ker je povprečen slovenski študent zabit kot noč in nima pojma kaj je to akontacija dohodnine.

Pred leti je bila namreč koncesijska dajatev okol 12% in povprečen polpismen študent je gledal zgolj na neto postavko in ni razumel, da teh 12% ne bo nikoli videl, medtem ko bi 25% akontacije od avtorske pogodbe dobil nazaj.

Ravno zato je bilo delodajalcu tako težko dopovedat, da je študentsko delo manj ugodno. Sedaj ko so dvignili koncesijsko dajatev pa moraš bit posebne vrste idiot, da delaš preko ŠS, če imaš možnost avtorske pogodbe. Namreče efektivno stran vržeš 25% prihodka.

Jaz sem že kot študent, če se je le dalo delal preko avtorske pogodbe. Včasih je malce trajalo to kakšnemu delodajalcu dopovedat, ampak pod črto so se bolj ali manj vsi strinjali, ko si jim pojasnil, da tebe zanima samo in le BRUTO znesek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Smurf ::

Samo za opozorilo od 1.1. 2013 naprej placas pri avtorski pogodbi tudi socialne prispevke (8.85% bruto place).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

St235 ::

Vem, da je blo o tem precej govora ampak a je zadeva stopila v veljavo že z tem letom ali pride na vrsto z 1.1.2014?

Pimoz ::

to je stopilo v veljavo z 1.1.2013 in velja tudi za avtorske pogodbe iz leta 2012, ki bodo plačane v letu 2013.
s 1.1.2014 se pa zadeva še dodatno spremeni s 15,5% prispevkom.
drugače je pa seštevek vseh dajatev na študenski napotnici 30% + enkrat mesečno 4,55€

torej v naši državi obdavčitve dela pod 30% ni... :) so have fun working for fat pigs sitting in a big building on Šubičeva :P

St235 ::

ker socialni prispevki, zdravstveno zavarovanje in daviki je pač vse enako....

Pa tudi 15,5% prispevek se z 2014 uvaja samo za posameznike, ki nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja iz drugega naslova (zaposlitev, upokojitev, študenski staus itd.) S čimer se rešuje točno tist problem o katerem smo debatiral pred letom dni, glede plačevanja prispevkov s strani posameznikov, ki delajo zgolj preko avtorske. To, da ti sedaj z avtorsko teče tudi delovna doba je seveda popolnoma brezveze in služi zgolj debeluhom na šubičevi, kot kaže.

Pimoz ::

se pardoniram ker sem bil in bom offtopic:
delovna doba me prav malo briga ker ne razumem zakaj bi moral plačevati pokojnino babicam in dedkom ki so sami sebi spraznili pokojninsko blagajno.
za mene je zviševanje teh prispevkov in davkov slabo zato ker izgubljam konkurenčnost na trgu dela. ker sem pripravljen delati preko avtorske pogodbe in ker sem bil (no ja saj bom tudi v prihodnje še vedno) cenejši od drugih vrst zaposlitev (razn študenstkega dela)

in še enkrat: to da mi sedaj teče delovna doba služi zgolj in samo tistim, ki ta denar, ki ga z mojim delom zaslužim, dobijo na račun takoj še isti ali naslednji mesec. pfuj...

St235 ::

za mene je zviševanje teh prispevkov in davkov slabo zato ker izgubljam konkurenčnost na trgu dela. ker sem pripravljen delati preko avtorske pogodbe in ker sem bil (no ja saj bom tudi v prihodnje še vedno) cenejši od drugih vrst zaposlitev (razn študenstkega dela)


si vse povedal o poznavanju tematike

Blinder ::

amapk ta tvoj predlog avtorkse lakotnik pride v poštev samo za študente? samo oni dobijo tako malo obdavčeno avtorsko pogodbo? naš jerry ne bo imel statusa študenta
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Pimoz ::

@lakotnik29:
ja sm. vsakič znova se s strankami pogovarjamo o možnostih plačila, in ker vem da stranka je car mi je pomembno tudi koliko oni plačajo in ne samo koliko sam dobim na račun. pomembno mi je pa tudi zato ker je to plačilo MOJEGA dela. in moje delo je nadvse cenjeno in spoštovano (seveda v mojih očeh za tvoj pogled me boli k...)
pripravljen sem plačevati davke in prispevke, v mejah normale. kar pomeni da bom zelo srečen če mi omogočite prostovoljno odpoved piz prispevku bom nadvse srečen. seveda pa se strinjam s tem da sem za svoje dejanje sam odgovoren in na stara leta nebom jokal po forumih in na preverjeno.

St235 ::

Blinder je izjavil:

amapk ta tvoj predlog avtorkse lakotnik pride v poštev samo za študente? samo oni dobijo tako malo obdavčeno avtorsko pogodbo? naš jerry ne bo imel statusa študenta


Obdavčitev avtorske pogodbe v tem trenutku še ni odvisna od statusa. Je pa pri zgornjem računu treba upoštevat 8% za zdravstveno zavarovanje. Sem površno prebral zakon in sem mislil, da se oba prispevka uvajata z 2014.

Ne spremeni, pa to dejstva, da je avtorska pogodba pri enakem bruto strošku za delodajalca bolj ugodna od študentskega dela.

St235 ::

Pimoz je izjavil:

@lakotnik29:
ja sm. vsakič znova se s strankami pogovarjamo o možnostih plačila, in ker vem da stranka je car mi je pomembno tudi koliko oni plačajo in ne samo koliko sam dobim na račun. pomembno mi je pa tudi zato ker je to plačilo MOJEGA dela. in moje delo je nadvse cenjeno in spoštovano (seveda v mojih očeh za tvoj pogled me boli k...)
pripravljen sem plačevati davke in prispevke, v mejah normale. kar pomeni da bom zelo srečen če mi omogočite prostovoljno odpoved piz prispevku bom nadvse srečen. seveda pa se strinjam s tem da sem za svoje dejanje sam odgovoren in na stara leta nebom jokal po forumih in na preverjeno.



se popolnoma strinjam. Če bi obstajala možnost da se odpovem prispevkom za socialo in PIZ sem takoj za. Ampak samo dokler govorimo o globalni rešitvi. Plačevanje prispevka samo pri enem tipu pogodbe o delu pa se mi zdi absurden in kar prosi po zlorabah.

Tako, da dokler imamo prispevke za PIZ in ZZZS je smiselno, da jih imamo pri bolj ali manj vseh oblikah dela (z mehanizi za izogibanje dvojnega plačevanja), sem pa vsekakor za, da se to neumnost ukine, skupaj s prevozom na delo in ustrezno dvigne plače. In bomo pač vsak sam skrbeli za to. Samo kaj, ko to pri nas pomeni, da bomo čez pol leta brali o bogih bogih Slovenčkih, ki plačujejo za splošnega zdravnika enormne zneske, ker si niso sami uredili zavarovanja. In potem bo država spet tista, ki bo kriva za nastalo situacijo.

Še vedno pa ne razumem, kako lahko trdiš, da je študentsko delo cenejše? Razen če seveda pod to misliš, da so študenti pripravljeni delat za manj denarja kot ti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Blinder ::

Hm. študentsko delo je za delodajalca cenejše kot minimalna plača. In če je avtorska še cenejša kot študentsko pol... zakaj sploh podjetja zaposlujejo lakotnik?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

St235 ::

Zato, ker obstaja precej omejitev, kaj se sploh lahko dela na avtorsko pogodbo.

Nekoga, ki 8 ur na dan dela za strojev bolj težko opredeliš kot avtorsko delo.

St235 ::

V teoriji je namre precej jasno kaj je to delovno razmerje:

Delovno razmerje je razmerje med delavcem in delodajalcem, v katerem se delavec prostovoljno vključi v organiziran delovni proces delodajalca in v njem za plačilo, osebno in nepretrgano opravlja delo po navodilih in pod nadzorom delodajalca.


Torej bi moral vsak delodajalec, če odnos med njim in posameznikom izpolnjuje zgornje pogoje sklenit delovno razmerje. SEveda pa delavec precej stane ,zato se išče alternative. In te alternative so študentsko delo, avtorske pogodbe, poslovanje z s.p.ji itd. itd.

Kako uspešno je takšno izogibanje in koliko ima od tega delavec koristi ali škode, pa je seveda potem odvisno od dela, ki ga opravlja.

Bistveno kar se mora posameznik zavedat je kolikšen je njegov Bruto strošek za delodajalca in kakšen je LETNI neto izkopiček, ki ga ima od tega. Potem se je pač lažje pogovarjat tudi o alternativnih oblikah poslovnega sodelovanja in ne samo o redni zaposlitvi ali v primeru študentov o študentskem delu.

lambda ::

Blinder je izjavil:

Hm. študentsko delo je za delodajalca cenejše kot minimalna plača. In če je avtorska še cenejša kot študentsko pol... zakaj sploh podjetja zaposlujejo lakotnik?

Avtorska ni vedno cenejša, odvisno od vseh pogojev.

Podjetja pa zaposlujejo, ker vse oblike dela ne morejo iti preko avtorske pogodbe, tiste, ki pa lahko, pa ne smejo imeti elementov delovnega razmerja.

first_line ::

root987 je izjavil:

Kakor kdaj, eni hočejo eksplicitno generiran europass (ponavadi razni birokratski jobi), drugi tega ne navajajo. Odvisno od vrste dela lahko z primernim pristopom močno izstopaš (posebej če si v bolj kreativnih vodah).


Meni je en delodajalec pri razgovoru jokal, kako smo mu vsi prinesli nek enak CV, a se res nočemo malo potruditi pa lepo spisati (še za študentsko delo), malo je manjkalo pa bi nas obtožil da smo vsi iste preslikali. Verjetno je pričakoval na roko spisane, ali pa morda šele v kamen vklesano :)

Bi pričakoval če bi šlo za kako umetniško delo, ne pa za strojništvo :/

Marat ::

Jerry000 je izjavil:

Marat je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Design. Zakaj pa ne CV v photoshopu? Nekako bol sem domač v PS kot InDesign

Če iščeš delo grafičnega designerja, potem si definitivno naredi tak CV, da boš tudi z njegovim izgledom pokazal kaj znaš - torej, nič ni narobe če ga narediš v photoshopu.


Bol iščem za web design:)


Potem pa lahko kot CV narediš tudi eno statično spletno stran (CSS+HTML) :)

Jerry000 ::

Ja to še pride:), sam bi rad malo več referenc dobil glede te smeri

Marat ::

Jerry000 je izjavil:

Ja to še pride:), sam bi rad malo več referenc dobil glede te smeri

Kakšne reference to misliš?

root987 ::

Jerry000 je izjavil:

Ja to še pride:), sam bi rad malo več referenc dobil glede te smeri

Sem že vidu CVje (web dizajnerjev), ki bi se jih lahko zaposlilo skoraj izključno na podlagi CVja, tako da če se dovolj potrudiš ti je lahko že to dovolj močna referenca.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Jerry000 ::

Marat je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Ja to še pride:), sam bi rad malo več referenc dobil glede te smeri

Kakšne reference to misliš?



Spletne strani

Marat ::

Jerry000 je izjavil:

Marat je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Ja to še pride:), sam bi rad malo več referenc dobil glede te smeri

Kakšne reference to misliš?


Spletne strani


In kaj še čakaš?

Jerry000 ::

Marat je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Marat je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Ja to še pride:), sam bi rad malo več referenc dobil glede te smeri

Kakšne reference to misliš?


Spletne strani


In kaj še čakaš?



Nekaj stvari se moram še naučiti...

Marat ::

Jerry000 je izjavil:

Marat je izjavil:



In kaj še čakaš?


Nekaj stvari se moram še naučiti...


Največ se naučiš ob tem da delaš projekte.

Če boš samo čakal na šiht, da se boš tam nekaj naučil, boš zelo verjetno padel v kura-jajce problem. Sam sebe boš prepričeval, da referenc nimaš, ker še nisi nikjer šihta dobil, obenem te pa nihče ne bo hotel zaposliti, ker nimaš nobenih referenc.

Sej mogoče boš imel srečo pa celo dobil šiht brez pravih referenc, ampak se ne bi zanašal na to. Raje naredi nekaj web dizajnov sam (lahko za neke izmišljene firme/produkte) in to dodaj kot referenco v CV.

Jerry000 ::

Marat je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Marat je izjavil:



In kaj še čakaš?


Nekaj stvari se moram še naučiti...


Največ se naučiš ob tem da delaš projekte.

Če boš samo čakal na šiht, da se boš tam nekaj naučil, boš zelo verjetno padel v kura-jajce problem. Sam sebe boš prepričeval, da referenc nimaš, ker še nisi nikjer šihta dobil, obenem te pa nihče ne bo hotel zaposliti, ker nimaš nobenih referenc.

Sej mogoče boš imel srečo pa celo dobil šiht brez pravih referenc, ampak se ne bi zanašal na to. Raje naredi nekaj web dizajnov sam (lahko za neke izmišljene firme/produkte) in to dodaj kot referenco v CV.


Za diplomo bom vzel tako stvar, neko spletno stran, pa naj bo to izmišljena firma ali pa realna. Šiht je pa tko, trenutno iščem samo prakso, da lahko potem diplomo zagovorim. Potem, če se izkažem na praksi in dobim možnost zaposlitve super, če ne pa potem naprej iskati. Trenutno pa praksa. In če se bom res potem selil v LJ, bom tam iskal naprej.
Drugače pa hvala za namig;), vendar ne čakam šiht da se naučim, se že sam učim. Fora je sam da ko si nekje in delaš, vidiš šele kako stvari potekajo. Res pa je da tut to lahko se naučiš - sprašuješ naokoli



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podnajemna pogodba

Oddelek: Loža
164744 (4010) Lonsarg
»

Študentsko delo vs. avtorska pogodba vs. s.p.

Oddelek: Loža
196439 (5804) Jerry000
»

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21540218 (35055) kkk7
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257622 (6619) fosil
»

Avtorska pogodba, vprašanja

Oddelek: Loža
4110049 (8681) LeQuack

Več podobnih tem