» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
330 / 330
»
»»

joez7 ::

hojnikb je izjavil:

joez7 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Kam bo dajal presežno elektriko?

Zdaj ko ni več letnega netmeteringa...


Če si pogledaš novo shemo samooskrbe, cena kWh z ddv 0,15EUR odprodajaš pa po 0,7EUR.

kje si ti nasel odprodajo po 70c?:))

Lonsarg je izjavil:

To najbrž govoriš o ceni materijala, torej samogradnja. Firme računajo mnogo več ;)

Oziroma tudi že sam materijal je več, recimo tole je primerno predimenzionirana za čimvečji % samooskrbe za nekoga z 550kWh mesečno:
https://www.eurodiskont.net/izdelek/tri...

tole je absolutno premala baterija, če hočes met elektrarno brez netmteringa...
Tako velika baterije ne pokrije več k 1h tipične peak proizvodnje polet..


No so mal popravili, men pa je zagodel hiter prstek - ena nula premalo! (je odkup in prodaja še mal cenejša) pač nekateri si ne morejo sami najti "kje pa to piše" )
https://gen-i.si/dom/elektricna-energij...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

hojnikb ::

Fluido je izjavil:

13 takilih panelov je 1170 EUR: inverter 350 EUR, plus še nekaj malega za nosičke in optimizatorje (ki niso nujni) in si na 2kEUR. Tolk je cena za material. Firme računajo 3 do 4x več. Če bo delal samogradnjo bo vračilna doba cca 2 leti, če pa jo bo dal delat firmi pa cca 6 let (lahko še manj, nisem prebrskal vseh ponudb, zgoraj je samo tisto kar sem uspel najti v 5 minutah).
Paneli:
https://digitklik.si/izdelek_JA-SOLAR-J...
https://www.aliexpress.com/item/1005006...

Sicer pa tule na spodnjem linku pravijo da je 6 kW sončna elektarna od 6 do 10kEUR PRED SUBVENCIJO (torej od tega je treba odštet še subvencijo).

SONČNA ELEKTRARNA 6KW - CENA, SUBVENCIJA IN DONOS V 2024

Sončna elektrarna 6kW - cena in povračilna doba
Cena sončne elektrarne z močjo 6kW se giblje med 6.000EUR in 10.000EUR (vključen 9,5% DDV, brez subvencije, montaža na ključ), čeprav se zdi začetna investicija kot velik zalogaj, je pomembno upoštevati, da je sončna elektrarna dolgoročna naložba. Pri oceni cene je zato treba upoštevati tudi pričakovane prihranke pri računih za elektriko v prihodnosti. S pravilno izbrano sončno elektrarno lahko namreč pričakujemo povračilo prvotnega vložka že čez 6-8 let. Pomembno je torej, da se pri odločanju za nakup sončne elektrarne 6 kW upoštevajo tako kratkoročni kot tudi dolgoročni finančni faktorji.
https://www.soncneelektrarne.com/soncna...



spet znova dokazujes da nimas pojma, čeprav smo ti to ze v preteklosti izpostavl...

Če hočes subvencijo, ti tale komplet nič ne koristi, ker inverter ni pozegnan s strani elektra. Torej subvencija takoj odpade.

Potem pri tej zgodbi pozabljas, da montazni material in optimizatorji niso "nekaj malega" ampak je to precejsn delez taksne investicije... Recimo montazn material za ciglasto streho bo stal ene 50-80% tolk, k poceni paneli.

Optimizatorji so tudi hitro velik delez cene poceni panelov, tako da se jih marsikdaj ne splača dat, ampak raje preddimenzionirat panele.

Pa seveda, v tvoji zgodbi ni baterij, kar brez letnega netmeteringa nardi stvar skoraj neuporabno. Ja tale konkretn inverter dela tudi brez baterije, ampak praksa kaze, da brez baterij in nič loada porabnikov lahko prides do scenarja, da taksen inverter tudi nazaj oddaja v omrezje, kar pomeni precej tezav..

Pač nimas pojma o pojmu, ker tvoja izkusnja z SE se konča z prebiranjem spec sheetov in gledanje aplikacije mamine elektrarne..

Nekateri smo pa celo kaj probal. Tudi to kar ti prodas za mali dnar...
#brezpodpisa

feryz ::

Omejitev subvencije na 40% investicije, je dovolj zgovoren prikaz, komu so namenjene. Investitorjem ne.
Pizda, če je 675 €/kWh, naj toliko tudi bo. Ne pa da je toliko le v primeru, da te dovolj oskubijo.

Lonsarg ::

Mja to je klasika pri teh subvencijah, so samo način kako imajo firme večje marže, postopki pa taki da v samogradnji ne prideš do tega.

Pa jaz bi zadeve omejil, nobena subvencija ne bi smela biti višja od DDVja, nekaj je da država šenka DDV (je na nuli), nekaj popolnima drugega pa da dejansko gre v minus, če je večja od DDVja.

hojnikb ::

pri 100% subvencije bi folk dajal par kWh baterijo, najcenejse panele in pozegnan inverter, pa bi vsi mel zastonj elektrarne, instalaterji pa ogromno dela...

Ampak cap za investicije je tudi 25M€, kar se tudi kr hitro porabi...

Lonsarg je izjavil:

Mja to je klasika pri teh subvencijah, so samo način kako imajo firme večje marže, postopki pa taki da v samogradnji ne prideš do tega.

Pa jaz bi zadeve omejil, nobena subvencija ne bi smela biti višja od DDVja, nekaj je da država šenka DDV (je na nuli), nekaj popolnima drugega pa da dejansko gre v minus, če je večja od DDVja.


Najbolje nemski sistemi; na solarno opremo se ne računa DDV in je to to... Končni kupec takoj profitira, namest da more tudi razliko do subvencije financirat... Sj večina hisnih instalacij takih stvari ne kešira..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

WaterBoy ::

Fluido je izjavil:

13 takilih panelov je 1170 EUR: inverter 350 EUR, plus še nekaj malega za nosičke in optimizatorje (ki niso nujni) in si na 2kEUR. Tolk je cena za material. Firme računajo 3 do 4x več. Če bo delal samogradnjo bo vračilna doba cca 2 leti, če pa jo bo dal delat firmi pa cca 6 let (lahko še manj, nisem prebrskal vseh ponudb, zgoraj je samo tisto kar sem uspel najti v 5 minutah).
Paneli:
https://digitklik.si/izdelek_JA-SOLAR-J...
https://www.aliexpress.com/item/1005006...

Sicer pa tule na spodnjem linku pravijo da je 6 kW sončna elektarna od 6 do 10kEUR PRED SUBVENCIJO (torej od tega je treba odštet še subvencijo).

SONČNA ELEKTRARNA 6KW - CENA, SUBVENCIJA IN DONOS V 2024

Sončna elektrarna 6kW - cena in povračilna doba
Cena sončne elektrarne z močjo 6kW se giblje med 6.000EUR in 10.000EUR (vključen 9,5% DDV, brez subvencije, montaža na ključ), čeprav se zdi začetna investicija kot velik zalogaj, je pomembno upoštevati, da je sončna elektrarna dolgoročna naložba. Pri oceni cene je zato treba upoštevati tudi pričakovane prihranke pri računih za elektriko v prihodnosti. S pravilno izbrano sončno elektrarno lahko namreč pričakujemo povračilo prvotnega vložka že čez 6-8 let. Pomembno je torej, da se pri odločanju za nakup sončne elektrarne 6 kW upoštevajo tako kratkoročni kot tudi dolgoročni finančni faktorji.
https://www.soncneelektrarne.com/soncna...

Optimizatorji so obvezni in je dobro da so.

BigWhale ::

gort je izjavil:

Hmm, ste verjeto malo poddimenzionirani glede na vse potrebe... Pri nas 'prevagalo' v dobro s 3.6., glede na mojelektro.si Energija A+/A- letno kumulativo - ob sicer bolj blagi zima/pomlad.


Jaz sem prisel na nulo ze v zacetku maja. Januar, april, in maj so bili letos boljsi kot lani, ostali meseci pa mal slabsi. Se mi pa mau pozna se en EV pri hisi. :D Ce bi se grel na TC bi bil sigurno se v minusu.

Utk ::

Ja, ampak ti imaš na koncu velik plus. Jaz bom na 0 čez dobra 2 tedna, pa bo na koncu leta vseeno tudi okoli 0.

BigWhale ::

Utk je izjavil:

Ja, ampak ti imaš na koncu velik plus. Jaz bom na 0 čez dobra 2 tedna, pa bo na koncu leta vseeno tudi okoli 0.


Ja, to je res. Jaz sem ma streho zmetal kolikor se je dalo. En panel bi mogoce se stisnil gor. :D Sem pa tko planiral. Raje v omrezje vracam viske in maj dalj casa uzivam v netmeteringu, kot pa da pocuzam vse do zadnje kilovatne ure :))

Na zacetku 2025 sicer planiram se vsaj 15kWh baterijo s hibridnim inverterjem, prepper v meni bi rad bil vsaj mal neodvisen v primeru izpada. :>

feryz ::

Kdaj pa si imel izpad?
Mi smo ga nazadnje imeli 2014. In tega izpada nobena baterija ne bi pokrila. Vsaj nobena, ki jo ima folk doma, ne.

MadMax ::

Ko berem (in poslušam) o nulah konec leta, ne morem mimo vprašanja: koliko tistih s +/- nulo konec leta je nasedlo zgodbicam, kako mora SE biti "pravilno" dimenzionirana glede na letno porabo?

In seveda koliko tistih s ta trenutek "predimenzioniranimi" je upoštevalo, da se poraba hiše nekako ne bo zmanjševala, se pa zmanjšuje letni izplen-da je torej SE dimenzionirana za pokrivanje vsaj trenutne porabe tudi čez 30 let, ko bodo paneli dali recimo 20÷25% manj kot danes?

Pustimo dlakocepstvo procenta o padanju izkoristka panelom, pa če bodo trenutne SE sploh doživele 30 svečk.
Seveda marsikdo tudi nima pogojev (beri: dovolj velike strehe) da bi postavil željeno in se mora sprijazniti s čim malce manjšim...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

feryz ::

Jaz bom verjetno enih 2 mega kratek. In se mi gladko fučka.
Bom pač plačal 2 mega. Brez SE bi plačal vseh 17 mega.

Utk ::

Ko berem (in poslušam) o nulah konec leta, ne morem mimo vprašanja: koliko tistih s +/- nulo konec leta je nasedlo zgodbicam, kako mora SE biti "pravilno" dimenzionirana glede na letno porabo?

Jaz imam 2 in obe imata maksimalno panelov kot jih gre na streho, ne glede na soglasje in ne glede na porabo. Vseeno se obe vrtita okoli 0. Ok, 2 panela se še zmeraj da nekam stisnit, ampak to ne bi naredilo neke razlike pri resnem minusu. To morda pokrije degradacijo, še to težko.

clancy ::

Kako je z izgradnjo SE s hranilnikom preko Gen-i? Menda odkopujejo viške elektrike po ceni 0,10€, kakor mi je danes gospa povedala po telefonu. Investicija bi se naj povrnila v dvanajstih letih.
12kW elektrarna sestavljena, iz monokristalnih modulov Jinko Tiger 440W, optimizatorji, hibridni razsmernik in 9,2kWh hranilnik vse SolarEdge, bi z odbito subvencijo prišla dobrih 12k€.
Letno porabo imamo drugače 12MWh, 3x25 varovalke, soglasje zavrnjeno.
Kaj pravite, nateg ali se izplača iti v tako investicijo?

joez7 ::

clancy je izjavil:

Kako je z izgradnjo SE s hranilnikom preko Gen-i? Menda odkopujejo viške elektrike po ceni 0,10€, kakor mi je danes gospa povedala po telefonu. Investicija bi se naj povrnila v dvanajstih letih.
12kW elektrarna sestavljena, iz monokristalnih modulov Jinko Tiger 440W, optimizatorji, hibridni razsmernik in 9,2kWh hranilnik vse SolarEdge, bi z odbito subvencijo prišla dobrih 12k€.
Letno porabo imamo drugače 12MWh, 3x25 varovalke, soglasje zavrnjeno.
Kaj pravite, nateg ali se izplača iti v tako investicijo?


Ali si narobe poslušal gospo?
Če gledaš njihove cenike, ti odkupujejo (dajo v dobropis) po 0,05€, manjke pa prodajajo po 0,1€. Obračun pa je mesečen. Poleg tega ti za manjke zaračunajo tudi omrežnino. Pomoje se še vedno splača.

Fluido ::

clancy je izjavil:

Kako je z izgradnjo SE s hranilnikom preko Gen-i? Menda odkopujejo viške elektrike po ceni 0,10€, kakor mi je danes gospa povedala po telefonu. Investicija bi se naj povrnila v dvanajstih letih.
12kW elektrarna sestavljena, iz monokristalnih modulov Jinko Tiger 440W, optimizatorji, hibridni razsmernik in 9,2kWh hranilnik vse SolarEdge, bi z odbito subvencijo prišla dobrih 12k€.
Letno porabo imamo drugače 12MWh, 3x25 varovalke, soglasje zavrnjeno.
Kaj pravite, nateg ali se izplača iti v tako investicijo?


Se splača. Naš primer: viškov ne prodajamo, letno 80 do 85 % vse elektrike zagotovimo iz sončne elektrarne, vračilna doba okrog 7,5 leta.

nekikr ::

Seveda se ne splača. Kakšen je to donos? Vsak brezvezen sklad ima višjega.

Lonsarg ::

V 12 letih povrnjen donos in nato še v nadaljnih 12 letih še enkrat toliko denarja, torej podvojitev financ v 24 letih je slabše kot večina skladov ja. Je pa res da se z inflacijo in podražitvijo elektrike profit še kar precej dvigne, tak da recimo da je na oko približno enako kot nek World ETF sklad.

Ampak jaz bi vseeno probal spravit zadevo na 10 let ali manj, morda druga ponudba, morda močnejša elektrarna za večji % samooskrbe (torej recimo 18kW elektrarna pri 12Mwh porabe). Morda celo raje nesamooskrbna varjanta brez možnosti prodaje v omrežje, torej brez posebne drage ET samooskrbne tarife (ampak ne vem če ti veliki ponudniki tako varjanto sploh ponujajo, torej da si na običnem obračunu namesto na samooskrbnem).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

BigWhale ::

feryz je izjavil:

Kdaj pa si imel izpad?
Mi smo ga nazadnje imeli 2014. In tega izpada nobena baterija ne bi pokrila. Vsaj nobena, ki jo ima folk doma, ne.


Lani smo vsaj stirikrat ostali brez elektrike. Letos je blo ze dvakrat. Za krajsi cas, pa vseeno. Temu bi se rad izognil. A je ekonomsko smiselno? Nah.

Fluido ::

nekikr je izjavil:

Seveda se ne splača. Kakšen je to donos? Vsak brezvezen sklad ima višjega.


Pa ma res?! V marsikaterem skladu po XX letih dobiš samo glavnico (samo to je garantirano). Drugače je donos tam tam z SMP500, upoštevajoč da se bo cena elektrike še dvignila (kar se seveda bo, ni dvoma). Seveda se splača (ob ustezni ponudbi, pošlji še malo povpraševanja naokoli).

V 12 letih povrnjen donos in nato še v nadaljnih 12 letih še enkrat toliko denarja, torej podvojitev financ v 24 letih je slabše kot večina skladov ja.

Če imaš vračilno dobo 7,5 let tako kot naša sončna elektrarna, je boljše kot večina skladov. Sploh zato ker elektrika se bo v prihodnosti še dražila, tako da bo verjetno končna vračilna doba nekje dobre 5 let. Tako da nekje v 10 letih podvojitev denarja, dosti boljše kot velika večina skladov, s tem da je naložba dosti bolj varna kot pa v skladih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Karen ::

Fluido je izjavil:

Sploh zato ker elektrika se bo v prihodnosti še dražila, tako da bo verjetno končna vračilna doba nekje dobre 5 let.

To da se bo elektrika v prihodnosti še dražila, so samo vaše domneve.:D Na podlagi gibanja cen elektrike (še posebej če pogledaš borzne cene) tega tudi približno ne moreš sklepati.

Fluido ::

Pa menda ne trdiš da se elektrika v naslednje 10 letih ne bo nič podražila?! Dej ne se hecat, vedno do sedaj se je elektrika na dolgi rok dražila, tudi zdaj se bo, brez skrbi. Če bojo naši vrli politiki slučajno spušili 20 milijard za nuklearko (14 krat več kot je stal TEŠ6) +10 milijard za trajno odlagališče jedrskih odpadkov in končno razgradnjo elektrarne (torej še za 7 TEŠov, skupaj že 21 tešov), kar je najdražja oblika štroma ko govorimo o novih elektrarnah, potem se bo elektrika podražila za nekajkrat! Mislim lej, sej neka možnost je da se bo v naslednje recimo 2 letih pocenila, ampak na dolgi rok (10 let) se bo dražila.
Levelized cost of electricity @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

starfotr ::

Pri te količini skoraj brezplačnih panelov in baterij in zastonj elektrike od sonca, da bi se elektrika dražila... :)) čemu?

nekikr ::

Pa ma res?! V marsikaterem skladu po XX letih dobiš samo glavnico (samo to je garantirano). Drugače je donos tam tam z SMP500, upoštevajoč da se bo cena elektrike še dvignila (kar se seveda bo, ni dvoma). Seveda se splača (ob ustezni ponudbi, pošlji še malo povpraševanja naokoli).

Ja, ima. Samo slovenček ima raje kakšno šaro na strehi. To je zanič donos in se definitivno ne splača, obstajajo boljše opcije (brez kripto bullshita). Se pravi, če je vprašanje "a se splača", je odgovor preprost "ne".

Sklad lahko zaniha. Paneli pa definitivno bodo izgubili tistih svojih 20% pridelave. SE je fizična zadeva, ki se bo pokvarila. Nekaj, enkrat, bo šlo. Pa še pred tem bo treba klicati servis za kakšno drugo malenkost. Pri skladu teh skrbi ni. Je pa res, da imamo vsi raje nekaj oprijemeljivega in potem zmečemo panele na streho in si mislimo, kako bomo zdaj zdaj finančno neodvisni. S takimi "investicijami" s tako nizkim donosom sigurno ne. S tem, da elektrika se bo morda podražila, ampak tudi omrežnina gre lahko še kako gor. Bo pa pač še 5 dodatnih let za odplačilo, ane? Potem pa samo še šparaš!

Utk ::

Jaz sem dal za elektrarno 10 jurjev, v 10 letih kolk ima garancije tudi inverter (ali ima 12), bo naredila 20-22 jurjev elektrike.
Če hočeš iz 10 jurjev naredit 20 jurjev, rabiš cca 7% obresti po davkih. Ni nemogoče, ampak ni pa niti samoumevno da bo.
Če vzameš ekosklad financiranje, 100 evrov obroka, bo elektrarna glih tako naredila 20 jurjev v 10 letih, če bi teh 100 evrov dajal v sklad, bi pa rabil 10% obresti po davkih. Za to pa že moraš imet tudi malo sreče.

nekikr ::

Poglej kaj je clancy napisal zgoraj. Brez netmeteringa, z manjšo elektrarno, za več denarja...a se splača? Ne.

Utk ::

Da, tisto se ne splača. Jaz bi reku, da je nekje pri 7-8 letih meja. Če se ti v 8ih ne povrne, nima smisla.
Ne vem pa kako so oni dobili 12 let, to bi treba malo preverit, čeprav je težko vedet kolk boš uspel porabit sproti brez ekstremnega prilagajanja kot se ga gre foter od inženirčka.

GregiB ::

PMSM se samo SE ne splača v povprečnem gospodinjstvu, ki se ne greje (neposredno ali posredno) na elektriko. Jaz sem šel s omrežja + olje na SE+TČ... Povačilna doba po neto sedanji vrednosti 7,5 let. Če bi šel samo v investicijo v SE bi bila povračilna doba 12 let +
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

gort ::

Preveč se tole poenostavlja - raje bi napisal v smislu -

SE se verjetno trenutno ne izplača, če se na elektriko 1) ne greješ in hladiš, 2) ne voziš, 3) nasploh nimaš druge porabe elektrike, ki upravičuje SE... Ne bi pa tule toliko o 'povprečnosti'...

Prihodnje cene elektrike so neznanka, ogrevanja zna biti manj, hlajenja verjetno več, če bodo hude nevihte, pa ne vem.

Aja, mogoče je še problem prihodnja zelena zakonodaja, ki se sicer zna umiriti na srednji rok, in enkrat izplačana SE zelo verjetno ne bo slabše kot biti brez, ko odmislimo morebitne požare.

Samo zanimivo, da se o tem strošku SE toliko razpravlja :D

telexdell ::

Imam nekaj denarja v skladih že tam 10 let. Glede na datum vplačila so donosi med 24 in 115%. Povprečni donos je tam 75%. Če sedaj to dvignem plačam tam 20% davka. V 20 letih bo davek 0% in po dosedanjih gibanih donos nekje 150%. Torej bi iz 10 jurjev nastalo 25 jurjev.
Če bi postavil SE za 10 jurjev bi po 20 letih imel SE, katera bi bila vredna mogoče 5 jurjev in pa 10 jurjev keša v denarnici.
Če pa nalagam v sklade bi v teh 20 letih za elektriko plačal 20 jurjev, torej bi imel od skladov 5 jurjev keša v denarnici.

Se naložba v sklade res bolj splača?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Vse to drži če se borza ne sesuje v prah. Rednega, izrednega, investicijskega vzdrževanja, zavarovanja in tveganja za požar pa tako ali tako nisi upošteval v ceni elektrarne.
««
330 / 330
»
»»