» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
329 / 329
»
»»

hojnikb ::

Fluido je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Sj bo veselica pozimi, k bo izplen nizek, poraba pa visoka. In potem bo magično nivo trolanja tle od inzinirja blizu 0... dokler spet nebo sonca :))


Kakšna veselica? :)) Samooskrba čez zimo je bila 75 %. ;) Zdej čez poletje je pa skoraj 95 %.

nekikr je izjavil:

Fluido je izjavil:

Na jug. Kot rečeno elektrarna nima netmeteringa in posledično ko je baterija polna proizvaja samo toliko kot je poraba, pa čeprav bi lahko več. Konkretno to pomeni da bi nam v primeru netmeteringa glede na našo porabo zadostovala že 15,3 kW elektrarna, tako pa je dejanska moč elektrarne pač 18,6 kW.

Lažeš kot pes teče, bi lahko rekli. Jaz imam 13,5kw, omejeno na 10,8, pa je naredila toliko kot ti praviš da je tista 19kw. In pridemo spet, ponovno, še enkrat, do zaključka, da imaš predimenzionirano x2, zato da potem fulJ šparaš. Slow clap.


Prav nikjer se nisem zlagal, podatke sem ti dal direkt iz aplikacije in lahko sam preveriš da res drži. Izvoli, kar daj.


raje pokazi podatke za 2024 zimo, k bojo na voljo... Pa prosim, če mami rečes, da dvigne termostat na kaj več kot 19C in bojler na kaj več k 40...
#brezpodpisa

Fluido ::

Mi smo letos porabili 7,5 mega, naredili 7, z 12 kw elektrarno. Vi imate cca enako porabo in 19 kw elektrarno, in praviš da je predimenzionirana za 20%. To je neka nova matematika

Tale je 19 kW elektrarna na spodnji sliki, pa je naredila 7,64 MWh. Naša je 18,6 kW, pa je naredila 6,28 MWh. Če razliko v moči zanemarim v svojo škodo (beri naša elektrarna je manjše moči!), potem je predimenzioniranje enako 21,6 %.
https://monitoringpublic.solaredge.com/...

Naša je letos naredila 6,28 MWh:


7,64 MWh /6,28 MWh = 1,216

Tvoja pač dela nekaj več ker ni v kotlini. Naslednja elektrarna, tale je moči 14,52 kW, nardila pa je 6,05 MWh letos do sedaj. Če bi bila 18,6 kWh tako kot naša, potem bi naredila (18,6/14,52)*6,05 MWh = 7,75 MWh. Naša je naredila 6,28 MWh.
Link: https://monitoringpublic.solaredge.com/...


7,75MWh /6,28 MWh = 1,234
Torej predimenzioniranje znaša 23,4 %.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Kot pravim, predimenzioniranje je glede na dejanske pogoje (kotlina) nekje med 20 in 30 %.

hojnikb je izjavil:

Fluido je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Sj bo veselica pozimi, k bo izplen nizek, poraba pa visoka. In potem bo magično nivo trolanja tle od inzinirja blizu 0... dokler spet nebo sonca :))


Kakšna veselica? :)) Samooskrba čez zimo je bila 75 %. ;) Zdej čez poletje je pa skoraj 95 %.

nekikr je izjavil:

Fluido je izjavil:

Na jug. Kot rečeno elektrarna nima netmeteringa in posledično ko je baterija polna proizvaja samo toliko kot je poraba, pa čeprav bi lahko več. Konkretno to pomeni da bi nam v primeru netmeteringa glede na našo porabo zadostovala že 15,3 kW elektrarna, tako pa je dejanska moč elektrarne pač 18,6 kW.

Lažeš kot pes teče, bi lahko rekli. Jaz imam 13,5kw, omejeno na 10,8, pa je naredila toliko kot ti praviš da je tista 19kw. In pridemo spet, ponovno, še enkrat, do zaključka, da imaš predimenzionirano x2, zato da potem fulJ šparaš. Slow clap.


Prav nikjer se nisem zlagal, podatke sem ti dal direkt iz aplikacije in lahko sam preveriš da res drži. Izvoli, kar daj.


raje pokazi podatke za 2024 zimo, k bojo na voljo... Pa prosim, če mami rečes, da dvigne termostat na kaj več kot 19C in bojler na kaj več k 40...


Podatke za 2024 boš zvedu ko bodo. Termostat je pa na precej več kot 19°C, večina se jih pritožuje da jim je vroče (meni je vseeno, ker bivam na svojem).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Aja pa BTW, procent samoosokrbe za letos je že 82,87 % (na sliki obkroženo z rdečo barvo):

nekikr ::

Kot pravim, predimenzioniranje je glede na dejanske pogoje (kotlina) nekje med 20 in 30 %.

Jaz pa UTKju razlagam kakšen bedak je, ker govori, kako se z EV prihrani. Bebček ne ve, da jaz z mojim ICE porabim manj kot liter na 200km. Štirje ga porinemo na vrh hriba, potem se pa jaz samo s prižgano klimo pripeljem do doline. On pa teži in nabija o EV in porabi in vem kaj še vse. Dober, star dizel lahko doseže manj od litra porabe na 200km. Lahko tudi prilepim kakšen lep graf, v barvah, če kdo hoče.

celje ::

malo vam tole dela... moja je ze na 8.9 Mwh

joez7 ::

Moja pa na le 4,5MWh, smo pač bol počasni (mam že 1,8MWh zaloge za december)

Če gledam prav, mamo 75% samoporabe (poraba v trenutku proizvodnje) in 45% presežka proizvodnje nad porabo, se pravi nekje 40% predimenzionirano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

msms ::

Smam res je precej predimenzionirana, to je jasno vsakemum, ki zna seštet 1+1. Moja 11.34kWP je letos naredila 6.83MWh s tem da imam od 28 panelov 6 komadov na Severu.

Daniel ::

Fluido je izjavil:

Mi smo letos porabili 7,5 mega, naredili 7, z 12 kw elektrarno. Vi imate cca enako porabo in 19 kw elektrarno, in praviš da je predimenzionirana za 20%. To je neka nova matematika

Tale je 19 kW elektrarna na spodnji sliki, pa je naredila 7,64 MWh. Naša je 18,6 kW, pa je naredila 6,28 MWh. Če razliko v moči zanemarim v svojo škodo (beri naša elektrarna je manjše moči!), potem je predimenzioniranje enako 21,6 %.
https://monitoringpublic.solaredge.com/...

Naša je letos naredila 6,28 MWh:


7,64 MWh /6,28 MWh = 1,216

Tvoja pač dela nekaj več ker ni v kotlini. Naslednja elektrarna, tale je moči 14,52 kW, nardila pa je 6,05 MWh letos do sedaj. Če bi bila 18,6 kWh tako kot naša, potem bi naredila (18,6/14,52)*6,05 MWh = 7,75 MWh. Naša je naredila 6,28 MWh.
Link: https://monitoringpublic.solaredge.com/...


7,75MWh /6,28 MWh = 1,234
Torej predimenzioniranje znaša 23,4 %.



Zanimivo, moja je z 19,98 kW letos pridelala 12,6 MWh. Je že 1 MWh viška, pa letos še vodo grejemo na elektriko, prej smo jo na drva.

Fluido ::

celje je izjavil:

malo vam tole dela... moja je ze na 8.9 Mwh


Pravzaprav dela presenetljivo veliko, ker je omejeno s porabo. Če so recimo svetlobni pogoji za 15 kW, pa je porabe samo 3 kW, baterija pa je že polna, potem pač dela samo s 3 kW. Poleg tega je inverter hibridni in je maksimalna moč porabnikov samo 10 kW + kolikor fila baterijo (večjega inverterja takrat v času postavljanja naša sončne elektrarne sploh še ni bilo na trgu). Če je recimo baterija že polna, svetlobni pogoji so za 15 kW, poraba je recimo 11 kW, potem bo elektrarna delala samo 10 kW, ker je omejitev inverter, kar je porabe viška bo šlo direkt iz omrežja.

Kljub temu na letni ravni zgubimo samo 20 % glede na elektrarno iste moči z netmeteringom, kar se mi zdi več ko v redu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

msms je izjavil:

Smam res je precej predimenzionirana, to je jasno vsakemum, ki zna seštet 1+1. Moja 11.34kWP je letos naredila 6.83MWh s tem da imam od 28 panelov 6 komadov na Severu.


Glede na podobne elektrarne v kotlini z obilico megle in še nekaj sencami zgubimo zaradi odsotnosti netmeteringa okrog 20 % do 25 %. Ti imaš pač glede na tvojo mikrolokacijo pač drugačne pogoje, nič zato. Tako na hitro poračunano, malenkostno predimenzioniranje nam omogoči da bo letni procent samooskrbe okrog 85 %, namesto nekje 65 %, torej dodatnih 20 %, kar pomeni dodatnih 700 EUR prihranka letno. 3 kW dodatnih panelov pa pride ravno nekje 700 EUR, torej se nam predimenzioniranje povrne že v enem letu, čisto tako preko palca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Lowink ::

Piše 392, nevem kaj mrcvarte tuki: Tist k ma to le ve kaj je, žalujem na povojno mentaliteto in upliv le te. Namest da bi letel bi kar neumorno digal.

Fluido ::

V elektrarno imamo vgrajen inverter Huawei UN2000-10KTL-M1, nazivna izhodna moč je "samo" 10 kW (večjih inverterjev v času gradnje SE še ni bilo na trgu). Tako da maksimalna moč elektrarne je v primeru da je poraba 10 kW enaka 10 kW + kar fila v baterijo. Če je baterija polna, potem je pač max samo 10 kW, pa nima veze če bi glede na svetlobne pogoje bilo max recimo 18 kW. Če je porabe samo 3 kW, potem je pač proizvodnja samo 3 kW, pa nima veze kolk bi glede na svetlobne pogoje lahko bilo. Kot sem že prej povedal, netmeteringa pač ni, kar pomeni da se v omrežje ne oddaja nič.
https://www.svet-svetil.si/hibridni-pre...

Ampak ne glede na vse konec koncev sploh nima veze kakšen je procent predimenzioniranja, je pač tak da je vračilna doba najkrajša, v našem primeru znaša nekaj več kot 7 let. Pred letom ali dvema ste me tukaj prepričevali da imate vračilne dobe po 10 let in da je to kao smatrano kot dobro, pa ste meli netmetering, 7 let brez netmeteringa je torej več kot odlično!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

gort ::

Vem, da poznate ampak za forumskih arhiv - članek glede izračunov rentabilnosti z/brez hranilnikov ob borzenovi subvenciji.

msms ::

Vam je padla kaj proizvodnja zaradi saharskega peska? Meni je tam na oko od 5-10%. Čakam dež da mi spere dol to sranje...

joez7 ::

Zanimivo. Ko sem si jaz delal simulacijo, se mi je izšlo samo ob skupni investiciji v TČ in SE.
Samo v TČ je blo pogojno, samo v SE pa ne (predolg ROI).

Lonsarg ::

Ti si morda racunal z netmeteringom? Brez netmeteringa TC poslabsa racunico, ker poslabsa razmerje porabe elektrike poleti/pozimi.

joez7 ::

Ja z netmeteringom. Sem tudi šel v realizacijo, že obratujemo. Z TČ od avgusta, z SE pa od februarja. Skupno 16k€. Računam da bomo na nuli nekje v petem letu (če šlogam - po trenutnih cenah, brez okvar).
Sem se pa malo poigral z izračuni po novem (brez netmeteringa), pa bi šlo tudi skozi, bi pa dal za 20% več panelov, se izzide, če maš razmerje productino / consum 2/1. (nekje 7let).

Lonsarg ::

Ja 10-20% je slabša računica, to pa je to, se še vedno splača vsekakor.

Glavni point pa je da po novi računici ima hibridna elektrarna z baterijami približno enako odplačilno dobo kot navadna, v zameno da veliko več profita PO tem ko odplačaš pridelaš, tak da po novi shemi jaz drugega kot hibridno ne bi razmišljal.

gogocak ::

Mi lahko nekdo potrdi, ko dela SE naprimer s 4 kw, jaz pa laufam pomivalca, kuham in perem cunje nekje na 5kw porabe - je moja dejanska poraba v tem trenutku 1 kw znotraj tega bloka, ki je recimo na 5kw moči in bi teoretično lahko še porabil dodatnih 4 kw ne da bi bil v prekršku?

Hvala in Lp

DamijanD ::

da

gogocak ::

DamijanD je izjavil:

da


:)

alekskac ::

DamijanD je izjavil:

da

je tu vseeno ali je simetričen ali nesimetričen inverter?

feryz ::

Misliš črn ali bel?
Vseeno, ja.

GregiB ::

Torej, letosi je prvo leto, od kar imam od začetka leta tako SE, kot TČ... In danes je dan v letu, ko sem dosegel "energetsko nevtralnost". Navkljub dejstvu, da bo julij precej slabši, kot lani v smislu proizvodnje elektrike, bom potrošnjo izenačil s proizvodnjo par dni pred polletjem. Predvidevam, da bom do konca leta proizvedel malenkost več, kot potrošil, tako da bo ves skupaj "in Ordnung"...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Utk ::

Dobro zate. Jaz sem še 3 tedne od tega, pa vseeno mislim, da se bo pokrilo na koncu.

DamijanD ::

Pri nas 27.5 smo bili izenačeni na 6.36MWh porabe/proizvodnje. So pa letos (vsaj pri nas) mar, maj, jun slabši kot lani.

gort ::

Hmm, ste verjeto malo poddimenzionirani glede na vse potrebe... Pri nas 'prevagalo' v dobro s 3.6., glede na mojelektro.si Energija A+/A- letno kumulativo - ob sicer bolj blagi zima/pomlad.

nekikr ::

Ne. Meni tudi manjkata kakšna dva tedna do "nule", pa je elektrarna 20% večja od izračunanih potreb. Kar je itak en bullshit glede na to, da imaš potem tako leto kot je letos in je precej manj proizvodnje, čez par let bo pa še degradacija panelov naredila svoje.

DamijanD ::

gort malo rezerve je dobro imeti, če slučajno pride kakšen EV k bajti...

feryz ::

Meni manjka še en dober mesec sonca. Ki ga, seveda, letos ne bo. In še nič ne bi smel ta mesec porabiti.
Avto žre kot kamela.
Bo treba doplačati.

joez7 ::

Lahko prideš tankat kmeni, mamo konkretne viške :) ....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

alekskac ::

feryz je izjavil:

Misliš črn ali bel?
Vseeno, ja.

Na kaj je še treba bit pozoren pri izbiri inverterja? Kateri so trenutno najboljša izbira za svojo ceno?

gort ::

DamijanD je izjavil:

gort malo rezerve je dobro imeti, če slučajno pride kakšen EV k bajti...

Se absolutno strinjam - ampak, če razumem prav, eni še čakajo, da se jim hišna poraba izravna? Pri nas so sicer lepi viški (samo) letos, ker je bila zima zelo blaga, pomlad pa precej sončna.

gogocak ::

Meni se je nekje aprila izravnala poraba in proizvodnja, na jesen pride električni avto, tudi če se bo šlo konkretno v minus drugo leto, je elektrika trenutno še dokaj ugodna...

feryz ::

alekskac je izjavil:

feryz je izjavil:

Misliš črn ali bel?
Vseeno, ja.

Na kaj je še treba bit pozoren pri izbiri inverterja? Kateri so trenutno najboljša izbira za svojo ceno?
Na to, kakšnega rabiš in kakšnega boš nekoč rabil.
Čeprav kupovati na zalogo tudi ni ne vem kako dobra poteza. Ampak če si ziher da bo ...
««
329 / 329
»
»»