» »

Izšel Firefox 18

Izšel Firefox 18

Slo-Tech - Mozilla je v torek izdala novo verzijo svojega odprtokodnega brskalnika. Že osemnajsta inačica (oziroma trinajsta od začetka nove dobe, kjer vsakih šest tednov dobimo novo verzijo) prinaša precej novosti in pohitritev.

Glavne novosti so prevajalnik IonMonkey, ki naj bi poskrbel za 25 odstotkov hitrejše izvajanje JavaScripta, podpora za zaslone Retina na macih, ki imajo vsaj Mac OS X 10.7 (in seveda zaslon Retina), in preliminarna podpora WebRTC. Slednji ponuja API-knjižico, ki omogoča klice, videoklice in deljenje datotek P2P neposredno v brskalniku, ne da bi potrebovali zunanje razširitve oziroma vtičnike. Podpora je preliminarna zato, ker WebRTC še ni dokončno standardiziran. Doslej je bilo treba za uporabo kamere in mikrofona iz brskalnika uporabiti Flash ali Silverlight, sedaj pa to ne bo več tako. Hitrejše izvajanje JavaScripta pa se najlepše vidi v 3D-streljačini BananaBread, ki so jo prav v ta namen napisali v Mozilli. Tudi testi kažejo opazno pohitritev.

Ostale izboljšave niso revolucionarne, so pa dobrodošla nadgradnja - denimo boljši izris slik z novim algoritmom za raztegovanje in krčenje HTML, izboljšana odzivnost pri preklapljanju zavihkov ter dodana podpora za touch events v standardu HTML5. Manjša novost je še možnost (privzeto izključena) za blokado nezaščitene vsebine, kadar brskamo po strani prek HTTPS. Mešanje šifriranih in nešifriranih vsebin je žal še vedno pogosto, zato bo v tem primeru veliko strani omejeno uporabnih, bo pa brskanje varnejše.

Obstoječi uporabniki Firefoxa bodo posodobitev prejeli samodejno, ostali pa jo lahko snamete z uradne strani. Na voljo je za platforme Windows, Linux in Mac.

22 komentarjev

sandmat ::

procenti pohitritve izvajanja javascripta me spominjajo na razvoj ličil za podaljševanje trepalnic. Še sreča, da ne veljajo, sicer bi ženske imele trepalnice daljše od las.

CyberPunk ::

:)):)) Tako nekako, ja. 1996, 2013, tomato, tomato.
Meni pa ni jasno, kaj mi je na masino instaliralo "JavaFX 2.1 Runtime", ki ga Firefox zaznava kot da nimam ustrezne jave, ceprav je gor zadnja verzija JRE7 (ki ima tudi oznaceno kot edina uporabljena v sistemu).

Hayabusa ::

http://www.java.com/en/download/testjav...

JavaFX se kot dela Java paketa v winsih namesti v \Program Files (x86)\Oracle\JavaFX 2.1 Runtime\ .
Sama Java pa v \Program Files (x86)\Java\jre7\ .

JavaFX @ Wikipedia

http://docs.oracle.com/javafx/2/overvie...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

MrStein ::

boljši izris slik z novim algoritmom za raztegovanje in krčenje HTML

Je to bug 486918 ?
Tam piše, da je fiksan za v18, ampak potem so komentrarji, da kao ne dela.
Sem probal to za test https://bug486918.bugzilla.mozilla.org/... in tudi ne vidim razlik.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

RockyS ::

datepicker že dela?

CyberPunk ::

Hayabusa je izjavil:

http://www.java.com/en/download/testjav...

JavaFX se kot dela Java paketa v winsih namesti v \Program Files (x86)\Oracle\JavaFX 2.1 Runtime\ .
Sama Java pa v \Program Files (x86)\Java\jre7\ .

JavaFX @ Wikipedia

http://docs.oracle.com/javafx/2/overvie...


Res je (glede lokacij), ampak ni mi jasno, zakaj potem update JRE (preko Java v Control Panel) ne apdejta tudi FX (EXEji v FX so od maja 2012, v JRE pa novembrski). Oz. ce je slednji zadnji, zakaj ga Firefox zaznava kot zastarelega.
Sem pa po hitrem pregledu videl, da v FX folderjih v glavnem ni nic takega, kar ne bi bilo v JRE folderjih (razen omenjene razlike v datumu/verziji)...

MrStein ::

JavaFX so nedavno združili v JRE/JDK paket.
Probaj deinstalirati JavaFX (ali kar vse) zadnji JRE/JDK na novo instalirat.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

orbter ::

18 se obupno razsuva takoj po zagonu. Na treh mašinah, celo s čistim profilom. Po kakih 5-10 klikih na "Restart" se končno zažene in potem deluje dokler je spet ne ugasnem.

CyberPunk ::

MrStein je izjavil:

JavaFX so nedavno združili v JRE/JDK paket.
Probaj deinstalirati JavaFX (ali kar vse) zadnji JRE/JDK na novo instalirat.

OK, will do. A je kaksna moznost, da je bil JavaFX instaliran s strani kaksne cisto "tretje" aplikacije? Vem, da se pri .Net dogajajo take stvari, ceprav se mi zdi, da imam ta prav paket gor.

mtosev ::

super.FF my favorite browser
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Hayabusa ::

orbter
Imaš kaj navito, ker meni se nikjer ne sesuva ?
Mogoče je krivec kakšen addon/plugin.

Janac ::

Kdo pa dandanes pri zdravi pameti še uporablja to? Ko je ogromno boljsih alternativ?

mtosev ::

večina slovencev uporablja FF
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

nodrim ::

sam ga imam še vedno najraje, ampak čedalje bolj prehajam na Chrome, ker je FF postal preprosto počasen ... pri preklapljanju med zavihki, traja že več sekund, da preklopi recimo med gmail in FB, video na FB se negledljivo zatika itd., medtem ko Chrome z istimi zavihki vse gladko deluje ...

uporabniški vmesnik in ostalo mi je pa še vedno v FF boljše, samo upočasnitve popolnoma pokvarijo izkušnjo ...

PARTyZAN ::

nodrim: Nekaj imaš narobe s profilom, ali pa ti težave povzroča kakšen addon/eksteren plugin. Te stvari se ne bi smele dogajat.

nodrim ::

uporabljam samo Adblock Plus 2.2.1, Download status bar 0.9.10 in Easy YouTube Video Downloader 6.7 pa Personas

orbter ::

Hayabusa, nič navito in nobenih posebnih pluginov. Tudi če vse ugasnem, se tako obnaša.

hojnikb ::

Janac je izjavil:

Kdo pa dandanes pri zdravi pameti še uporablja to? Ko je ogromno boljsih alternativ?

ko je tvoj kromček tako bolša alternativa ...
#brezpodpisa

Invictus ::

FF je povsem stabilen. Ga uporabljam praktično od časov ko je bila to še Mozilla.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PARTyZAN ::

Firefox je še vedno Mozillin. Originalen Mozilla browser pa s Firefoxom nima nobene povezave (no ja, razen organizacije, ki stoji za razvojem).

gruntfürmich ::

kdaj pa zavihek z zasebnim brskanjem? šele z 20-ko?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

d4vid ::

Meni je pa na 512MB rama Firefox boljši od Chrome. Enostavno chrome preveč šteka, nemogoč je za delo, medtem ko FF dela brez problema. V šoli ga tudi uporabljam, na prenosniku dela pa chrome.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 Creators Update izide 11. aprila

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3810709 (8408) Anney
»

Firefox 22 prinesel Asm.js, WebRTC

Oddelek: Novice / Brskalniki
155220 (3748) hojnikb
»

Microsoft s svojo konkurenco standardu WebRTC

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
104635 (3779) Bistri007
»

HTML 5 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Izdelava spletišč
25457828 (46803) rustypac
»

BitTorrent predstavil javascript klienta, knjižnico

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
95534 (4199) usoban

Več podobnih tem