» »

Homemade zvočniki

Homemade zvočniki

Unknown_001 ::

Rad bi se lotil slednjega projekta, vendar ne vem, kaj izbrati za membrano zvočnika, ter kako mora le ta biti pritrjena, da bo oddajala zvok. Kar se tuljave tiče mi ne bo problem izdelati, prav tako ne zvezati na jack konektor. Da ne bo kdo mislil, da nameravam zvočnik narediti po načrtu s plastičnim krožnikom, ker je že z aviona za vidt, da to ne deluje- membrana in odmevnik morata biti sestavljena in ne oboje skupaj narejena zgolj iz enega krožnika.

Janac ::

Ojačevalec imaš?

Unknown_001 ::

Ne, ne, prav zvočnik. Ojačevalec bo mogoče naslednji projekt.

tx-z ::

Gledam mal po netu, dejansko ni skor nč kako narest zvočnik, razn sestavt iz kompleta zvočnikov nek box :) A to delaš čist za zabavo, al hočš kao neki dobrga narest?

Quality midrange and bass drivers are usually made from paper, paper composites and laminates, or plastic materials such as polypropylene or mineral/fiber filled polypropylene. Such materials have very high strength/weight ratios (paper being even higher than metals) and tend to be relatively immune from flexing during large excursions. This allows the driver to react quickly during transitions in music ( i.e. fast changing transient impulses) and minimizes acoustical output distortion.
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

Janac ::

Se pravi ti hočeš naredit driver oz. enoto?

tx-z ::

On hoče iz magneta, tuljave, kablov, nekiga papirja in ohišja narest zvočnik - ne škatlo, ampak tist kar daš v škatlo :)

Najbrž je že pogledu kej tazga: http://www.josepino.com/?howto-speaker ..ampak hoče narest mal bolš, kokr iz lončka/krožnička :)
tx-z

Unknown_001 ::

Tisto z lončkom ne more funkcionirat, ker je preveč pasivno narejeno.

Glih zato iščem pravi material za membrano in kako tuljavo namontirat.

Zgodovina sprememb…

einstein :P ::

ja pa naredi membrano iz papirja ane? ne vem sicer kako boš šasijo naredil? in kakšen magnet boš uporabil in tuljavo...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Unknown_001 ::

Tuljavo, pa magnet not sem že delal, ko sem zvonec probal narest. Stvar je delovala vrhunsko, zdj mam pa na vrata namontirana, tako, da čim jih en odpre, začne ropotat:D

Unknown_001 ::

http://splet-stari.fnm.uni-mb.si/pedago...

Kle od spodaj sem našel nekaj modelov zvočnikov.

Kaj pravite?

einstein :P ::

ja naredi, če se ti da, jaz sem že dolgo nazaj enega naredil iz kartona, pa se mi je začel mečkat pa to in sem ga kar razdrl...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Unknown_001 ::

Pa je delal?

einstein :P ::

je.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Unknown_001 ::

Pa kako si tuljavo namontiral?

einstein :P ::

na papirnato cevko, ki je bila nalimana na membrano.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

floyd1 ::

Tuljava je namontirana na koncu "troblje", oz. na valju, s katerim se troblja konča. Lahko jo kar zalepiš. Verjetno boš moral paziti tudi na impendanco tuljave, ker v nasprotnem primeru lahko skuriš ojačevalec. Zakaj ne razdreš kake stare enote (star kasetar ali tv) in pogledaš, da dobiš vsaj osnovno idejo?

Unknown_001 ::

Če je impandenca problem, kolikšno debelino bakrene žice za tuljavo mi potem priporočate?

Zgodovina sprememb…

floyd1 ::

Pojma nimam. Poglej kake stare. Navadno so te žice zelo tanke.
Vem le nekaj splošnih "navodil" iz mojih starih "audiofilskih" let.
(Dobri) zvočniški driverji imajo:
- zelo močne magnete
- čim bolj lahko in čim bolj togo "trobljo" (tu je treba VEDNO narediti nek kompromis). To pomeni, da bi idealna troblja bila praktično brez mase in bi bila tako trda, da se med delovanjem ne bi popolnoma nič deformirala, njeno gibanje pa seveda omogoči tisto pena-guma? vpetje na kovinski košari
- tudi odprtina za tuljavo (v magnetu) mora biti ravno takšna, da še omogoča hod tuljave brez dotikanja magneta, sama tuljava pa se v odprtino scentrira z zgoraj omenjenim vpetjem.

Impedanco sem omenil, ker nekateri ojačevalci zelo slabo prenašajo bistveno manj kot 8 ohmov. Zato tudi za elektrostate (zvočniki, ki se jim impedanca zelo niha) ni dober vsak ojačevalec, ampak le tisti, ki zmorejo delovati tudi pri le nekaj ohmih bremena (pade tudi pod 4), kar pa je za "obične" feršterkerje že skoraj kratek stik).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Magnetizem

Oddelek: Šola
71039 (770) KOR111
»

Zanimivi domači projekti (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5918864 (14749) Unknown_001
»

dovoljena meja obremenitve zvočnikov

Oddelek: Zvok in slika
4610683 (8629) čuhalev
»

Domača izdelava zvočnika :-> (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Zvok in slika
17237099 (20558) čuhalev

Več podobnih tem