» »

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Temo vidijo: vsi
««
110 / 133
»»

N0t0ri0us ::

1000€ mi je malo overkill :D trojka bi nekako še šla, ampak rabim malo premisleka :D Jo ima stric in sem navdušen nad tem, kar sem videl.

Nejkoy ::

N0t0ri0us je izjavil:

Odločam se za nakup nekega malo bolj kvalitetnega pocket fotoaparata. Slikalo bi se večinoma kakšne izlete in osebe

RX100 1, 2 ali 3? Verjetno je optimalna odločitev 1, saj je pol cenejša od trojke, bistvene razlika pa verjetno ni?


Točno to iščem tudi jaz. Razlika med RX100 M1 in M3 je še enkrat več €, v kvaliteti slike in na splošno med njima ne vem, če se mi splača razlika.

koyotee ::

http://www.imaging-resource.com/news/20...

The extra $300 gives you some pretty awesome features like a built-in EVF, a faster lens and backside-illuminated sensor -- not to mention the big step up in the video department -- but none of them are essential. In fact, if you don't plan to shoot video, seldom shoot indoors or at night and are on a budget, you'll be every bit as happy with the RX100 as the RX100 III.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koyotee ()

Okapi ::

Ampak a znaš odgovoriti na vprašanje, zakaj potrebuješ ravno 1" tipalo, in manjša niso dovolj dobra? Oziroma zakaj je bolje imeti 1" tipalo in 3x zum, kot manjše tipalo in 10x zum.

koyotee ::

Zato, ker majhna tipala pri večjem zoomu delajo slabše slike, bolj zaprta zaslonka, večji iso, pomeni več šuma in manj ostrine. So slabša v temnejših pogojih tkoaltko, tudi brez zooma.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Okapi ::

Ampak zakaj to ni dovolj dobro, z 1" tipalom je pa slika dovolj dobra? S tipalom m43 bi bila slika še boljša.
Kaj boš počel s fotografijami, da potrebuješ ravno 1" tipalo in manjša niso dovolj dobra, večjega pa ne potrebuješ?
In kaj boš fotografiral, da je 28-100 mm zum dovolj dober, in ne boš pogrešal 24 mm, ali 200 mm?

koyotee ::

Sej lah da komu je, sem nabavil Panasonic tz70 in ti povem, da so bile slike slabše kot na konica minolta dimage z1, ki je star 14 let in ima 3mp. Sploh pri slikanju v oblacnem vremenu je bela barva kar silila na plano, opazil sem tudi odtenek vijolične, kar je normalno pri teh malih senzorjih.
Imajo pa teli 1"(večina) vsaj nd filter, ki pomaga pri dalj časa odprti zaslonki, in so slike še vedno ok. Da ne omenjam RAW načina, ki pri cenejših ne obstaja.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

blackbfm ::

Ampak a znaš odgovoriti na vprašanje, zakaj potrebuješ ravno 1" tipalo, in manjša niso dovolj dobra?


A to trollas al kaj ti ni jasno?

Se 1" ne dela nekih presezkov kar se kvalitete tice, ne pa da bi kdorkoli zelel se slabse. Za v zep je vseeno super.

Okapi ::

Mnogi so popolnoma zadovoljni z manjšimi tipali. Pravzaprav je večina ljudi na tem svetu zadovoljna z manjšimi tipali v fotoaparatih (in telefonih).

Med tistimi, ki niso zadovoljni, pa je precej takih, ki tudi z 1" niso zadovoljni, in hočejo še boljši fotoaparat, tudi če gre mogoče malo težje v žep.

Skratka, zanima me, ali tisti, ki bi rad kupil RX100, ve, koliko bo dejansko pridobil na kakovosti fotografij, v primerjavi s kakšnim drugim fotoaparatom. Da ne bo po nepotrebnem zapravljal denarja, oziroma da ne bo razočaran, ko bo gledal fotografije in ugotavljal, da niso tako zelo dobre, kot si je mogoče predstavljal, da bodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

koyotee ::

Sigurno pa bodo boljše od vsakega, ki ima tipalo 1/2.3"
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Okapi ::

Že mogoče, ampak a boš razliko sploh opazil? In če jo boš opazil, se ti bo zdela vredna 100, 200 evrov razlike v ceni aparata? In kot sem že omenil, pomemben je tudi zum - s fotoaparatom, ki ima 10x zum, lahko delaš fotke, ki jih s 3x ne moreš narediti tako dobro.

Recimo en hipotetičen primer. Se turist sprehaja po Ljubljani in zagleda uro na Lutkovnem gledališču. S 3x zumom bo mogoče lahko naredil tako fotko:


Z 10x zumom pa tako:

koyotee ::

Ja seveda, vse ma svoje prednosti, ampak ko govorimo o kvaliteti fotografije, zmaga večje tipalo. Js bi bil tut za 20-200mm pa f1.8-3.2 na max zoomu, pa majhno ohišje... žal negre vse :) slik z veliko zooma pa je ponavadi majhen procent.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

seminal ::

Se prcate s temi aparati :) http://www.bolha.com/fotografija-in-opt...
TO kupi dobra cena pa maš mir.. jebemo

Okapi ::

Če ti ni prevelik, je to sigurno boljše od RX100.

dj_uro ::

samo tole pa ni več pocket...
vw-klub.si

Okapi ::

Res ni, ampak razlika ni prav velika. Se mora vsak sam odločiti.



Lahko pa poiščeš Sony 5100, ki je še cenejši in manjši od 6000, kakovost fotk pa praktično enaka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

koyotee ::

3.6-6.8? No thanks
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

seminal ::

Kaj ?? 3.5-5.6 misliš objetkiv? Čisto dovolj ok za kit precej dober, je pa malo bedno ker je reko pocket tale 18-55 pa s en ezloži tako kot 16-50, ampak meni je še vedno majhen aprat v primerjavi z A77 pa 70d itd.. Sem probal rx 100 in meni takšen majhen aprat ne ustreza pa nimam vlkih rok

tku009 ::

Okapi je izjavil:

Ampak a znaš odgovoriti na vprašanje, zakaj potrebuješ ravno 1" tipalo, in manjša niso dovolj dobra? Oziroma zakaj je bolje imeti 1" tipalo in 3x zum, kot manjše tipalo in 10x zum.

Dober kompromis v tem trenutku: imaš lahko 1" tipalo in 10x zoom v pocket ohišju: Pana TZ-100

Okapi ::

;) Sem ga omenil pred tremi dnevi v tej temi.
Panasonic je ravno dal ven TZ100, ki ima 1" tipalo in 10x zum, kar se mi zdi ravno prav (30x je IMHO "preveč", oziroma nepotrebno), ampak stane 670 evrov.

koyotee ::

Skoda ker je cmos in ne bsi.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Lonsarg ::

Drgač ima tale RX100 3 precej bolšo optiko od raznih kit objektivov in ko vse preračunaš je kvaliteta RX100 ~ kvaliteta DSLRja z kitom.

Tak da RX100(in zelo redki podobni primerki konkurence) imajo daleš najbolši faktor kakovost/velikost aparata, svoja liga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

fujtajksel ::

Lonsarg je izjavil:

Drgač ima tale RX100 3 precej bolšo optiko od raznih kit objektivov in ko vse preračunaš je kvaliteta RX100 ~ kvaliteta DSLRja z kitom.


No no, pretiravat spet ni treba. Specifikacije tega objektiva so preveč čudežne da bi šlo skozi brez določenih kompromisov. Brez korekcij je distorzije in vinjetiranja pri vseh kompaktih zadnjih generacij vključno s temle še za razred več kot pri Sony 16-50 ali Pana 14-42 PZ. Je pa res da posledic običajno ni veliko opazit, razen v določenih pogojih.

Lonsarg ::

Distorzije se softwersko odpravi skoraj popolnoma z današnjo tehnologijo in tako z izjemo tistih, ki delajo v raw distorzija nima prav nobenega veze(pa še za tiste minimalno). Oziroma z drugimi besedami 5% bolša občutčjivost tipala pomeni mnogo več kot leča z pol manj distorzije.

Kar ima veliko veze je količina prepuščene svetlobe in občutljivost senzorja in to dvoje sešteto pride pri RX100 3, ter pri APS-C senzorju s kit objektivom tam-tam.

fujtajksel ::

Lonsarg je izjavil:

Distorzije se softwersko odpravi skoraj popolnoma z današnjo tehnologijo in tako z izjemo tistih, ki delajo v raw distorzija nima prav nobenega veze(pa še za tiste minimalno). Oziroma z drugimi besedami 5% bolša občutčjivost tipala pomeni mnogo več kot leča z pol manj distorzije.

Kar ima veliko veze je količina prepuščene svetlobe in občutljivost senzorja in to dvoje sešteto pride pri RX100 3, ter pri APS-C senzorju s kit objektivom tam-tam.


Sevede se da tud fisheye poravnat ;) Ampak kadar imaš zaradi slabe svetlobe v kotih šum, bo korekcija iz pik naredila črtice. Pa korekcija področja v kotih, ki so itak vedno malo manj ostra, raztegne, kar še malo poslabša ostrino. Pa prav tako korekcija odpravi sicer precej izrazito vinjetiranje, stranski efekt je da tam ojači tudi šum in da so včasih težave s prežganimi svetlinami ker je pač zato manjši obseg in tega noben današnji aparat še ne zna procesirat perfektno.
Večinoma je širša zaslonka res večja korist kot je škode zaradi teh kompromisov pri načrtovanju objektiva. Konec koncev je zato Nikon 1 tako klavrno izvisel, ker v množici osnovnih kit objektivov zanj niso znali narest enega podobnega temule. Šli so v obratno smer, objektivi imajo distorzijo in vinjetiranje na ravni onih za DSLR stare šole, ampak niso praktično nič manjši od onih za m43, pa niti kvaliteta slike ni nič posebnega, malo slabše tipalo je bilo samo še zadnji žebelj v krsto.

Kar se tiče raw ni z distorzijo nič drugače, razen če tvoj konverter ne podpira odpravljanja... ves štos je v tem da s takim konverterjem vidiš kaj se dejansko dogaja (ampak npr Adobe ti tega ne bo pustil videt, vedno da zraven fabriški profil in ga ne moreš izklopit). Znajo pa kakšni distorzijo odpravljat tudi malo bolje kot tisto kar naredi aparat, če greš cepit dlake.
5% razlike v občutljivosti tipala ni bohve kaj, ker je zadeva bolj logaritemska. Pazi vinjetiranje pri objektivih današnjih kompaktov zna v kotih vzet proti dva stopa občutljivosti, kar je zelo daleč od nezanemarljivega. Boljša občutljivost centra pride na račun slabše občutljivosti kotov.

Nejkoy ::

Pozdravljeni

Odločitev je padla za nakup Sony RX100 M2. Mogoče ve kdo kje kupiti po ugodni ceni? Lahko je nov, ali rabljen vendar na bolhi jih ni.

dj_uro ::

glih m2 je ''najslabši nakup'' pri omenjenih treh /štirih :))
vw-klub.si

Okapi ::

Sem ravno hotel vprašati, zakaj ravno II, še zlasti, če niti ne veš, za koliko ga dobiš. Pri nakupu starejših rabljenih modelov moraš vedno upoštevati še dejansko ceno. Če je razlika v ceni med I in II ali III dovolj majhna, je precej nesmiselno vztrajati ravno pri II.

simnov ::

Če bi dal kakšen objektiv čez galaxy k zoom ali bi lahko imel večji zoom. :D

Nejkoy ::

dj_uro je izjavil:

glih m2 je ''najslabši nakup'' pri omenjenih treh /štirih :))


Why?

Okapi je izjavil:

Sem ravno hotel vprašati, zakaj ravno II, še zlasti, če niti ne veš, za koliko ga dobiš. Pri nakupu starejših rabljenih modelov moraš vedno upoštevati še dejansko ceno. Če je razlika v ceni med I in II ali III dovolj majhna, je precej nesmiselno vztrajati ravno pri II.


Edini rabljen na bolhi je M1 270€. Potem novi M2 450€ dalje, in nobi M3 600€ dalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nejkoy ()

gddr85 ::

..tista kompaktnost tud zgubi enkrat pomen, ko na a7 natakneš en fe85, 24-70 ipd., pa po možnosti še grip gor ;)
..in si skor na istem kot s kakim canonom 6d, 7d..

ah je**ga napačna tema..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

Okapi ::

Nejkoy je izjavil:



Edini rabljen na bolhi je M1 270€. Potem novi M2 450€ dalje, in nobi M3 600€ dalje.
Poglej malo dlje od bolhe. Na ebayu jih je cel kup. Ali pa, če se ti zdi bolj varno, je precej rabljenih tudi na Amazon.de in Amazon.co.uk.

Rabljeni RX100 III se začno pri 250 evrih. IV pri 400 evrih.

dominuspro ::

Okapi je izjavil:

Nejkoy je izjavil:



Edini rabljen na bolhi je M1 270€. Potem novi M2 450€ dalje, in nobi M3 600€ dalje.
Poglej malo dlje od bolhe. Na ebayu jih je cel kup. Ali pa, če se ti zdi bolj varno, je precej rabljenih tudi na Amazon.de in Amazon.co.uk.

Rabljeni RX100 III se začno pri 250 evrih. IV pri 400 evrih.


Žal se močno motiš.

Okapi ::

In sicer zakaj?

dominuspro ::

Okapi je izjavil:

In sicer zakaj?


Ker na e-bayu ni niti enega pod ceno tistega na bolhi. Na amazonu pa tistih zelo poceni ne pošiljajo izven Nemčije, dopuščam pa možnost, da se kak pojavi.

Nejkoy ::

Okapi je izjavil:

Nejkoy je izjavil:



Edini rabljen na bolhi je M1 270€. Potem novi M2 450€ dalje, in nobi M3 600€ dalje.
Poglej malo dlje od bolhe. Na ebayu jih je cel kup. Ali pa, če se ti zdi bolj varno, je precej rabljenih tudi na Amazon.de in Amazon.co.uk.

Rabljeni RX100 III se začno pri 250 evrih. IV pri 400 evrih.


Če mi daš direkten link bi ti bil hvaležen, ker sam nisem našel takih cen.

Okapi ::

dominuspro je izjavil:

Okapi je izjavil:

In sicer zakaj?


Ker na e-bayu ni niti enega pod ceno tistega na bolhi. Na amazonu pa tistih zelo poceni ne pošiljajo izven Nemčije, dopuščam pa možnost, da se kak pojavi.
Na ebayu jih je nekaj na dražbi, s trenutno ceno, ki je še precej nižja. Kakšna bo na koncu, ne vem, ampak če pogledaš na končane dražbe, vidiš, da sta bila najmanj dva modela I junija prodana za manj kot 250 evrov (iz Velike Britanije).

Če se ti zelo ne mudi, pač slediš ponudbi na ebayu (in amazonu), dražiš in čakaš ugodno priložnost.

Nejkoy ::

250€ misliš za M2? Bom bolj podrobno spremljal. Se ne mudi nujno, ampak enkrat kmalu bi bilo OK :) Koliko bi bila okvirna cena rabljenega potem, da bi bil OK nakup?...M1? M2? M3?

Okapi ::

M1.

Na ebayu greš na advanced search in odkljukaš sold listings. Tako dobiš prodane zadeve in hitro lahko oceniš, po koliko se kaj v zadnjem času prodaja. Tako zelo na hitro bi rekel 1 za 250, 2 za 350 in 3 za 400 evrov.

A je bolje vzeti 1 za 250 ali 3 za 400 evrov je pa seveda že drugo vprašanje;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

vilonja ::

Katerega pa ti predlagaš @okapi?

Okapi ::

vilonja je izjavil:

Katerega pa ti predlagaš @okapi?

Če bi se moral po vsej sili odločiti za enega od teh treh, bi vzel III, zaradi bolj širokokotnega zuma. 24 mm je precej bolj uporabno kot 28 mm.

Odvisno pa tudi od sredstev, ki bi jih imel na voljo. Če bi moral šparati, bi vzel I in kupil širokokotno predlečo.

Sicer pa RX100 ne bi vzel v nobeni različici, ker se mi zdi zum premalo uporaben, glede na to, koliko fotoaparat stane.

vilonja ::

Torej, če ni nujno da je fotoaparat kompakten, katerega bi priporočal nekomu, da bi za svoj denar dobil največ karseda, seveda rabljeno?

Okapi ::

Nemogoče kaj konkretnega reči - odvisno od tega, kako ugodno dobiš rabljen fotoaparat. In od tega, kaj pravzaprav potrebuješ (kaj bi rad slikal in kaj bi rad s slikami počel).

Nejkoy ::

Malo sem spremljal dražbe za RX100 M3. Nobena se ni končala pod 520€, tako, da bom odmislil M3. M1 je nekje 250€, M2 pa nekje 320€. Če ne bio prevelika razlika med M1 in M2 bom vzel M2.

Nejkoy ::

Kaj pravite na Canon G7X mark 1 proti RX100 M1 ali M2? Predvsem mi je všeč zaslon na dotik, wifi, NFC to vse že ima. Primerjava video in foto je velika razlika med njimi?

dj_uro ::

Pravijo, da je za video boljsi canon, za fotke pa rx100... ne vidim fore pri nfc in wifi; samo baterijo bosta kurila...
vw-klub.si

Okapi ::

Zum ima, tudi za fotke, Canon precej bolj uporaben.
Wifi je lahko čisto koristen, v vlogi daljinskega sprožilca.

Nejkoy ::

RX100 M1 za 260€ ali G7X za cca 360€? Kaj bi izbrali?

Unknown_001 ::

Padla je odločitev, da bi kupil nekaj konkretnega za daljše obdobje uporabe.
Zanimam se za DSLR. In ker se gre za trajen nakup sem se pripravljen skeširati za jurja in pol. Za to ceno potrebujem komplet ohišja in objektiva.

Primarni namen fotografiranja je splošno fotografiranje za potrebe slikanja kakšnih kosov od blizu, osebna raba za družinski album in da bo dober za kakšno boljšo umetniško sliko.

Slikanja s telefonom sem po domače povedano sit. Saj nekaj je, ampak to ni to, kar se je izkazalo po fotografiranju neke obletnice, ko smo dali superduper slike razviti. Je prepočasno, nenatančno, štorasto največja hiba je pa Zoom in zajem svetlobe pri mešano osvetljenih okoljih.

Kaj lahko dobim za ta denar? Želim nekaj čemur bo možno po potrebi dodati nov objektiv, priložen pa mora biti čim bolj univerzalen.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

mailer ::

Za 1k€ dobiš body Sony A7 a če še nisi imel do sedaj DSLR-ja predlagam cenejšo opcijo in za vse skupaj ne daš več kot 1k€ pa še to je veliko za prvi zahteven fotoaparat.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz
««
110 / 133
»»