» »

SURS: Elektronska komunikacija v Sloveniji raste

SURS: Elektronska komunikacija v Sloveniji raste

Slo-Tech - Statistični urad je objavil podatke o uporabi elektronskih komunikacijskih storitev v Sloveniji v tretjem letošnjem četrtletju, iz katerih je vidna visoka elektronska pismenost v državi.

V teh treh mesecih je bilo poslanih 423 milijonov kratkih sporočil SMS in 8,5 milijona večpredstavnostnih sporočil MMS, pri čemer so jih 90 odstotkov poslale fizične osebe. V primerjavi z enakim obdobjem lani sta številki višji za 24 oziroma 23 odstotkov. Prav tako se je povečala tudi uporaba glasovnih storitev mobilne telefonije, saj so uporabniki z mobilnih telefonov v tem času ustvarili 897 milijonov minut odhodnih klicev, kar je za tri odstotke več kot lani. Obseg klicev v tujino se je zmanjšal za 17 odstotkov, čeprav so cene nižje, narasel pa je obseg klicev v domača fiksna in mobilna omrežja. Penetracija mobilne telefonije je dosegla nov rekord 107 odstotkov. Klici iz fiksnega omrežja pa še vedno upadajo, in sicer okoli pet odstotkov letno.

Poglejmo še tehnologije, ki so tesno povezane s tematiko naše strani. Povečuje se število telefonskih priključkov prek VoIP, ki jih intenzivno tržijo ponudniki telekomunikacijskih storitev v paketih z dostopom do interneta, televizijo in mobilno telefonijo. V Sloveniji je tako prvikrat število VoIP-priključkov preseglo klasične. Od 769.000 fiksnih priključkov je VoIP 51 odstotkov, kar je devet odstotnih točk več kot lani.

Raste tudi število širokopasovnih povezav do interneta. Za dostop do interneta je v Sloveniji okoli 510.000 širokopasovnih priključkov, kar je za štiri odstotke več kot lani.

12 komentarjev

mtosev ::

me zanima kdaj bo boljša pokritost z optičnim omrežjem
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

BaToCarx ::

Nisi sam.

Lonsarg ::

Ko bodo župani občin namesto v svoj žep dejansko v kaj fajnega vložili:)

Glugy ::

Ko Telekom ne bo več z svojo optično mrežo v skor monopolnem položaju.

Miha20 ::

U šetrupertu ima usak vikend optiko prinas pa še krajevna skupnost ne, tam je cela občina pokrita.Povsem odvisno od župana. Mi smo na asfalt čakali 17 let.

pegasus ::

Optika v rovtah se večinoma gradi iz evropskih sredstev, majo župani zraven sam toliko, da so bolj spretni z evropsko papirologijo.

JesusChrist ::

Dejansko župani občin naredijo največ škode (za končne uporabnike) ko se gre za razdelitev (ne vem kdo za vraga reče, da župani odločajo o razporeditvi) ... optiko so nam kopali preko dvorišča in mam eno konkretno žilo stekla 5m od sobe. Pa se je župan odločil, da bodo na optiko raje priklopili vikendice in parcele, kjer ne živi nihče kot pa tistim, ki smo priključke želeli (in bi dejansko s priklopi kaj zaslužili). Tako ima vikendica 50m od mene optiko, jaz pa ne.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Če nisi dal soglasja za prekop dvorišča, precvikaj optiko, oz. prijavi črno gradnjo ...

Ali pa zahtevaj priklop :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

JesusChrist ::

Invictus je izjavil:

Če nisi dal soglasja za prekop dvorišča, precvikaj optiko, oz. prijavi črno gradnjo ...

Ali pa zahtevaj priklop :D.


Sem dal z upanjem, da bomo dejansko tisti, ki bi tehnologijo uporabljali in plačevali, priključeni zraven. Dobrota je sirota.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Invictus ::

Upanje umira zadnje :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

amigo_no1 ::

Miha20 je izjavil:

U šetrupertu ima usak vikend optiko prinas pa še krajevna skupnost ne, tam je cela občina pokrita.Povsem odvisno od župana. Mi smo na asfalt čakali 17 let.

Mi (cca 10 interesentov) smo ga v enih "hribih" sami plačali in speljali projekt.Drugače bi čakali še N let.
Ni bilo parazitov iz občine/države/KS nič zraven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mtosev ::

kolk ste plačal?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ljubljana dobiva največje brezžično omrežje v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17153137 (41786) PARTyZAN
»

AT&T: stacionarna telefonija mora umreti

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
485126 (3444) poweroff
»

France Telecom bo odpustil 22.000 zaposlenih

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
123363 (2753) Thomas
»

Alternativa skypu//?

Oddelek: Programska oprema
82420 (2298) Bass0

Več podobnih tem