» »

bar/gostilna možno plačilo edino in samo z gotovino?

bar/gostilna možno plačilo edino in samo z gotovino?

1
2
»

Pithlit ::

Smurf je izjavil:

Pravilna bi recimo bila, da bi proizvajalci kuhinjskih noz odgovarjali zato, ker je nekdo zabodel nekoga z njim.

Kar je seveda absurd.

Je. Se je pa že zgodilo da so odgovarjali prodajalci orožja.

Zakaj potem ne bi odgovarjali prodajalci programja?

(malo provokacije)
Life is as complicated as we make it...

Furbo ::

Gladi je izjavil:

Ko ni več denarja, državi preostane samo:1.) Dvig davkov
2.) Novi krediti

Glede koroptivnosti pa kraje, pa imamo volitve. Še bolše, lahko se kdo od vas angažira in sam stopi v te vode. Plača je nadpoprečna in redna.


Obstaja še tretja opcija, katero moramo uporabiti skoraj vsi ostali:

3.) Zmanjšanje porabe

Državni proračun, kljub vsemu gobezdanju ni nikoli manjši od prejšnjega.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Smurf ::

Pithlit je izjavil:

Smurf je izjavil:

Pravilna bi recimo bila, da bi proizvajalci kuhinjskih noz odgovarjali zato, ker je nekdo zabodel nekoga z njim.

Kar je seveda absurd.

Je. Se je pa že zgodilo da so odgovarjali prodajalci orožja.

Zakaj potem ne bi odgovarjali prodajalci programja?

(malo provokacije)

Kot prvo ni primerljivo z orozjem. Pa se vseeno sem preprican da je slo za drugacen primer (prodajalec orozja je krsil kaksen zakon), lahko pa das link.

Oberyn ::

Smurf je izjavil:

Najboljsi so pa tisti, ki se pritozujejo, kako imamo goljufive politike, hkrati pa oni placujejo na roko :).

Plačevanje na roko pravzaprav še ni nobena utaja davka. Prejemnik lahko to prijavi kot prihodek. Ima to svobodo. Davčna ni še nikogar preganjala zaradi preveč prijavljenega prihodka.

In če jaz pustim račun v oštariji na mizi, to še ne pomeni, da je bil pa zdaj propračun prikrajšan. Z moje strani sem samo kelnerju malo več dela povzročil. Kaj oštir dela z računom, je njegova odgovornost, ne moja.

Pithlit ::

Primer ni prav dosti drugačen. Seveda pa ni iz našega pravnega sistema (zato 'provokacija').

Kdor proda orožje nekomu ki ga potem uporabi za, recimo, umor je lahko hitro obtožen sodelovanja.

Podobna je, recimo, prepoved prodaja alkoholnih pijač vinjenim osebam.

Ne vem zakaj ne bi smelo biti prepovedano prodajati knjigovodskih programov (oz. blagajn) ki omogočajo vodenje dvojnih knjig?
Life is as complicated as we make it...

Smurf ::

Oberyn je izjavil:

Smurf je izjavil:

Najboljsi so pa tisti, ki se pritozujejo, kako imamo goljufive politike, hkrati pa oni placujejo na roko :).

Plačevanje na roko pravzaprav še ni nobena utaja davka. Prejemnik lahko to prijavi kot prihodek. Ima to svobodo. Davčna ni še nikogar preganjala zaradi preveč prijavljenega prihodka.

In če jaz pustim račun v oštariji na mizi, to še ne pomeni, da je bil pa zdaj propračun prikrajšan. Z moje strani sem samo kelnerju malo več dela povzročil. Kaj oštir dela z računom, je njegova odgovornost, ne moja.

No, ko mojsstru reces ali lahko dobiss brez racuna obadva dobro vesta zakaj se gre. Kazensko te bodo seveda tezko preganjali (tebe kot placnika). Ampak ce ponovno vlecem vzporednice, tudi politiki znajo biti kreativni na ta nacin. Ce si dovolj inteligenten in ne prevec pozresen lahko vozis tako pot, ki je sicer ze v mejah nelegalnega, ampak nedokazljivega. Problem je, da se take stvari ne zdijo ljudem nic cudne, ko gre za njih, ko gre pa za politike pa nastane vik in krik.

Oberyn ::

Pithlit je izjavil:

Ne vem zakaj ne bi smelo biti prepovedano prodajati knjigovodskih programov (oz. blagajn) ki omogočajo vodenje dvojnih knjig?

Nima smisla, podcenjuješ ljudi. Oštirji bi v hipu postali eksperti za sql in bi direkt v bazo delali.

Smurf ::

Pithlit je izjavil:

Primer ni prav dosti drugačen. Seveda pa ni iz našega pravnega sistema (zato 'provokacija').

Kdor proda orožje nekomu ki ga potem uporabi za, recimo, umor je lahko hitro obtožen sodelovanja.

Ce imel morilec dovoljenje za orozje ti nisi kriv prav nic, ce je nato on nekoga ustrelil.

Pithlit je izjavil:


Podobna je, recimo, prepoved prodaja alkoholnih pijač vinjenim osebam.

Ne odgovarjas zaradi svojega izdelka, ampak zaradi stanja osebe. Ce bi prodal treznemu cloveku 100L zgane pijace (s katero lahko nardi alkoholni overdose) prodajalec ne bo odgovarjal.

Pithlit je izjavil:


Ne vem zakaj ne bi smelo biti prepovedano prodajati knjigovodskih programov (oz. blagajn) ki omogočajo vodenje dvojnih knjig?

Ker je lahko potreba po dvojnih knjigah cisto legalna. Ga pa lahko uporabnik zlorabi v ilegalne namene.

Pa se en primer. Jaz sem ze pisal programe za Amerisko vojsko (software za testiranje vozil). Recimo, da jim je ta software omogocil, da strelajo bolj efektivno (dejansko kaj vse bodo s testirali z njem nisem nikoli izvedel). A bi sedaj moral jaz odgovarjati?

Oberyn ::

Smurf je izjavil:

No, ko mojsstru reces ali lahko dobiss brez racuna obadva dobro vesta zakaj se gre. Kazensko te bodo seveda tezko preganjali (tebe kot placnika). Ampak ce ponovno vlecem vzporednice, tudi politiki znajo biti kreativni na ta nacin. Ce si dovolj inteligenten in ne prevec pozresen lahko vozis tako pot, ki je sicer ze v mejah nelegalnega, ampak nedokazljivega. Problem je, da se take stvari ne zdijo ljudem nic cudne, ko gre za njih, ko gre pa za politike pa nastane vik in krik.

Mogoče gre za razmerja. Mala hišna popravila, občasno čiščenje, par pirov pa pica, to ne bo nikoli zavozilo države. Po moje nikogar nikoli ni motil vikend od Staneta Dolanca v Kranjski gori, čeprav ga ni glih iz penzije plačal. Mene ni. To je bil takrat doseg, recimo, pa je bil človek težka živina.

Ampak ena druga stvar so pa milijarde dobesedno, kar je zdaj zgleda običajen doseg.

thramos ::

Če 100000 SPjev nategne državo vsak za jurja (malenkost) evrov na leto, je to že lepa cifra. Ne za potopit državo, za to da se zviša davek (al pa začne plačvat plomba) pa dovolj.

20 € prihranjenih pr SPju hitro pomeni 20 € + plačanih kje drugje. Za to, da bo (po možnosti na črno) plačeval zaposlene? C'mon.

Pithlit ::

Smurf je izjavil:

Ce imel morilec dovoljenje za orozje ti nisi kriv prav nic, ce je nato on nekoga ustrelil.

Če ti tožilec dokaže da si (lahko) vedel ali (lahko) vsaj močno sumil da bo orožje uporabljeno v nekem zločinskem dejanju ti ne pomaga kaj dosti ali storilec ima dovoljenje ali ne.

Ponovno, to je praksa tam, čez lužo. Pri nas je verjetno drugače.

Smurf je izjavil:

Ne odgovarjas zaradi svojega izdelka, ampak zaradi stanja osebe. Ce bi prodal treznemu cloveku 100L zgane pijace (s katero lahko nardi alkoholni overdose) prodajalec ne bo odgovarjal.

Odgovarjaš zaradi _prodaje_ vinjeni osebi.

To je pa praksa pri nas.

Smurf je izjavil:

Ker je lahko potreba po dvojnih knjigah cisto legalna. Ga pa lahko uporabnik zlorabi v ilegalne namene.

Za knjigovodske servise... seveda. Za blagajno v baru? I think not. Za blagajno v trgovini? Tudi ne. Mogoče pa si to narobe predstavljam. Meni ni bilo nikoli treba vodit dvojnih knjig. Ena je dovolj.

Smurf je izjavil:

A bi sedaj moral jaz odgovarjati?

Načeloma ne. Razen če bodo vojne prepovedal. Če boš pa to prodal nekomu ki se bo šel nek streljaški GTA po ulicah San Francisca... bi se pa znalo hitro zgodit da bi dobil kakšno vabilo.

Again, tam čez.
Life is as complicated as we make it...

šernk ::

In da se to prepreči je treba začeti na vrhu verige!

glej, če me policaj dohiti ko vozim 150km/h mi ne more dat kazni, ker s tem da me je dohitel, je bil v prekršku! Enostavno prvo morajo šefi nehat krast potem bodo še vsi ostali.

sedaj mi pa ti nekaj razloži: direktor firme si zgradi bajto, gre za 14 dni na križarjenje, tebi pa ne da plače 3 mesece. In po tvoje si ti kot delavec z 600€ plače največji lopov, če na delu vzameš dva vijaka, ki ju doma rabiš?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

korenje3 ::

Samurai je izjavil:

Ali bi morali imeti gostinjci opozorilo, da je gotovina edino možno plačilno sredstvo?

Se mi je zgodilo že večkrat, da ni bilo moč poravnat računa z ničemer drugim kot gotovino, pa to v lokalih ki imajo 20 miz in sprejmejo več 100 ljudi.

Kaj naredi gostinjski inšpektor, če bi to sporočilo poslal njemu ter ime lokala?


gotovina je osnovno plačilno sredstvo. če ponuja kakšne druge sisteme, potem to lahko navede tudi na vhodnih vratih.

Samurai je izjavil:

Kaj ni bil lansko leto sprejet zakon:
Z gotovino je dovoljeno poravnati plačilo za dobavljeno blago ali opravljeno storitev, ki ne presega 50 EUR (prej 420 EUR).

Kako so vso to obdobje gostinci neupoštevali oziroma izvajali kreditna plačila?


to velja za podjetja.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

SaXsIm ::

Pithlit je izjavil:

Davčne blagajne so dobra ideja. Zelo dobra. Problem je le da so tudi sorazmerno velik strošek za podjetnike.

IMHO... če jih hoče država uvesti naj jih tudi plača. Zakaj? Ker bo edino država kaj imela od njih, torej je to državna investicija.

Dokler pa država zahteva od podjetnikov da sami plačajo te strojčke (niti pod razno niso poceni) in hkrati naokoli maha z nekimi groznimi kaznimi... bo pa seveda naletela na velik odpor.

Kako to misliš? Sej te ne stane nič več kot katera koli druga blagajna. Rabiš računalnik in program. Nisem še videl gostinca, ki bi račune pisal na roko.
SaXsIm

Pithlit ::

SaXsIm je izjavil:

Kako to misliš? Sej te ne stane nič več kot katera koli druga blagajna. Rabiš računalnik in program. Nisem še videl gostinca, ki bi račune pisal na roko.

Zamenjat blagajno je seveda zastonj. Ane?

Če firmo odpiraš na novo te seveda ne stane nič več kot navadna blagajna za vse ostale je pa hudič.

In ne. Ni to več 'le' računalnik in program. Je zadeva mal bolj 'prilagojena' pa žegnana s strani DURS-a. Če se jaz prav spomnim se je omenjala cifra okol 2.5k za blagajno. Če rabiš 3 (v našem primeru, recimo) je to že konkreten (in za podjetnika popolnoma nepotreben) strošek.

*edit* Ok, očitno se bolj slabo spomnim.

"Okvirni stroški uvedbe davčnih blagajn bodo okoli 25 milijonov evrov: približno 2,6 milijona je stroškov države, okoli 22,6 milijona evrov bo strošek pri davčnih zavezancih za nabavo osnovnih modelov fiskalnih kontrolnih naprav (FKN), ocenjuje MF."

Ponovno. Glede na to da je edini zaslužkar v tej zgodbi država... naj tudi investicijo financira sama, ne pa da stroške prelaga na podjetnike:

"Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije si za zmanjšanje sive ekonomije prizadeva že vrsto let in podpira prav vsak ukrep, ki obljublja zmanjšanje sive ekonomije. Tudi uvedbo davčnih blagajn, čeprav gre za izrazito parcialen ukrep, ki posega le na področje registriranih dejavnosti, kjer se davčne utaje kažejo v obliki naknadnega popravljanja ali brisanja podatkov o prihodkih. ... ... ... Poleg tega zbornica predlaga, naj stroške uvedbe davčnih blagajn vključno z nakupom strojne opreme pri zavezancih v celoti krije država, poleg tega pa naj predhodno zagotovi dostopnost do interneta na celotnem območju Slovenije oziroma vsem zavezancem, ki bi v skladu z zakonom morali uporabljati davčne blagajne, in poišče ustrezne rešitve za zavezance, ki dejavnost opravljajo na terenu, ter jim zagotovi brezžične povezave z internetom in prenosno opremo za izdajanje računov preko davčne blagajne."

Problem solved. Vsi smo za... problem je le kdo plača in kdo pije.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Invictus ::

Saj se "podjetniku" ni treba iti posla, če mu pravila niso všeč.

Ga nihče v to ne sili.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mn ::

Invictus je izjavil:

Saj se "podjetniku" ni treba iti posla, če mu pravila niso všeč.

Ga nihče v to ne sili.


Pol se pa ljudje še čudijo zakaj ni služb. S takim odnosom nič čudnega ...

Pithlit ::

Res je. Ampak stroške naj nosi tisti ki na njih kani služiti. Ne pa od podjetnikov pričakovat neke samocenzure. Ni to del podjetništva.

Ali pa se od avtomobilistov pričakuje da si sami pišejo kazni za prehitro vožnjo? Oz. da sami financirajo postavitev radaraja, če smo bolj natančni.

Če smo še bolj natančni... itak države to nič ne stane ker se vse financira iz davkov ki jih prispevajo državljani.
Life is as complicated as we make it...

para! ::

Em. Te davčne blagajne, valda gre za sw update, ki poštima določena pravila delovanja, recimo da ni mogoče brisat računov ipd? Ni nekega razloga, da bi rabil nov HW ali cel nov program, da bi lahko upošteval zakon?

Tud, če bo realtime komunikacija z DURSom, bo ta potekala preko interneta in standardnih protkolov, ne preko nekih proprietary vmesnikov.

Zakaj potem 2500 za novo blagajno, namesto par 100 EUR za sw update?
Death before dishonor!

Pithlit ::

para! je izjavil:

Zakaj potem 2500 za novo blagajno, namesto par 100 EUR za sw update?

Popravljeno zgoraj. Tudi par 100EUR je za podjetnika povsem nepotreben strošek glede na to da se mu _nikoli_ ne bo povrnil. Se pa bo 'povrnil' državi, čeprav država tega 'stroška' noče nositi.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

r3dkv1c4 ::

moje mnenje je, da če nimaš v kešu za kosilo, ne hodi v oštarijo....
v večini primerov je plastika zgolj samozavestno plačilo brez ozadja!!!!

Furbo ::

para! je izjavil:

Em. Te davčne blagajne, valda gre za sw update, ki poštima določena pravila delovanja, recimo da ni mogoče brisat računov ipd? Ni nekega razloga, da bi rabil nov HW ali cel nov program, da bi lahko upošteval zakon?

Tud, če bo realtime komunikacija z DURSom, bo ta potekala preko interneta in standardnih protkolov, ne preko nekih proprietary vmesnikov.

Zakaj potem 2500 za novo blagajno, namesto par 100 EUR za sw update?


Ker bo kakšen prijatelj od tedaj aktualne politične stranke dobil eksluzivo za izdelavo certificiranih blagajn, sprejemljivih za DURS. Ker bo imel monopol, bodo tudi cene temu primerne.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Invictus ::

mn je izjavil:

Invictus je izjavil:

Saj se "podjetniku" ni treba iti posla, če mu pravila niso všeč.

Ga nihče v to ne sili.


Pol se pa ljudje še čudijo zakaj ni služb. S takim odnosom nič čudnega ...

Kaj ima nestrinjanje s pravili vezo s službami.

Si pač najdeš dejavnost kjer ti je to všeč ...

Ampak država te NE SILI v podjetništvo. Saj ni predpisano v ustavi da mora biti vsak podjetnik.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pithlit ::

Ne. Te pa sili v nakup nečesa kar kot podjetnik ne potrebuješ (potrebuje pa to država). Oxymoron?
Life is as complicated as we make it...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FURS Preveri račun (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
813164635 (48885) PINki
»

Banke se delajo norca iz nas (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6910314 (7360) Machete
»

Bankomati na vsakem koraku? Kako pol cashless? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5311425 (9339) perci

Davčne blagajne (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Programska oprema
34873960 (65024) Mavrik

Več podobnih tem