» »

A je krom zelo strupen?

A je krom zelo strupen?

einstein :P ::

Danes sem se na praksi urezal s plastjo kroma, ki se je luščila dol iz enega ohišja od kompa, kar velik kos se mi je zaril pod kožo in nisem siguren, če sem vse odstranil, zato me zanima, če so lahko kake večje posledice. Kaj naj naredim?

Hvala, lp :)
STAY OUT OF MY TERRITORY!
  • predlagal izbris: KoMar- ()

Unknown_001 ::

Zakaj bi bil krom strupen?

Problem bi bil če bi bila prisotna rja in bi na njem bili ravno pravi pogoji za razvoj patogenih organizmov, tak da na ohišju no go:D

Malo razkuži s šnopcom pa je.

Rja na kromu? hmm...

Zgodovina sprememb…

einstein :P ::

aha, hvala samo zaskrbelo me je, če je kaj nevarno, če mi je manjši košček ostal pod kožo, da ni nevarno.

hvala lepa obema. :D

lep pozdrav.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

RejZoR ::

Krom uporabljen pri izdelkih ni neki strupen, ker gre običajno za zelo majhne količine (npr mikronski nanos na pipah) oz je zlitina z drugimi kovinami, je pa strupen in kancerogen če je v obliki trivalentnega oz hexavalentnega kroma. Od tega kar si se poškodoval te ne bo pobralo niti ne bo škodovalo. Samo dobro speri rano, po potrebi razkuži in zaščiti. To je to.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

jest10 ::

Unknown_001 je izjavil:

Zakaj bi bil krom strupen?

Problem bi bil če bi bila prisotna rja in bi na njem bili ravno pravi pogoji za razvoj patogenih organizmov, tak da na ohišju no go:D

Malo razkuži s šnopcom pa je.

Rja na kromu? hmm...


Resno no, od kje izhaja to faljeno prepričanje, da je nevarno le, če je prisotna rja? Hec pri rji je le v tem, da je na voljo večja površina in imaš zato lahko več bedarij na kupu. Kar pa ne pomeni, da si varen, če ni rje.

NeMeTko ::

Od kje faljeno prepričanje, da je rja nevarna?

Od nekdaj so ljudje prepričani, da rja povzroča tetanus, kar je popolna bedarija. Tetanus povzroča bakterija, ki se sicer na zarjaveli površini bolje počuti, nikakor pa ne rja kot taka. Približno enako možnost okužbe s tetanusom imamo, če se kje na prostem nasadimo na staro leseno trsko.

Podobno je s kromom. Dokler je ta v elementarnem stanju, ni nevaren. To postane šele, ko imamo opravka s kromom v soleh oz. spojinah, kot je RejZor že zgoraj pravilno navedel.

RejZoR ::

Ja, bakterija tetanusa se najraje zadržuje na hrapavih površinah, ki rade zadržuejo vlago. Najpogosteje so to res oksidirane kovine, lahko pa isto fašeš na katerikoli drugi hrapavem predmetu, ki leži na prostem.
Kot tudi ni nujno, da fašeš tetanus če se poškoduješ s takimi predmeti. Ampak ponavadi preventivno našopajo cepivo "just in case", ker si pač ne želiš zaradi krčev zlomit lastne hrbtenice al pa si odkriznit jezika. Bi bilo precej neprijetno...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

korenje3 ::

strupen (karcenogen) je samo 6-valentni krom, ki se sprošča v hlapih pri plazemskem rezanju nerjavečega jekla ipd.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

RejZoR ::

Trivalentni je tud strupen, ampak samo v večjih količinah. V manjših je celo pomemben za organizme.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Unknown_001 ::

>NeMeTko in >jest10 saj sem jasno napisal "in bi na njem bili ravno pravi pogoji za razvoj patogenih organizmov"
(Imam občutek da me nekateri jemljejo kot naivno budalo);((

jest10 ::

Unknown_001 je izjavil:

>NeMeTko in >jest10 saj sem jasno napisal "in bi na njem bili ravno pravi pogoji za razvoj patogenih organizmov"
(Imam občutek da me nekateri jemljejo kot naivno budalo);((

Ti si pisal v smislu, če ni rje si varen. Kar pa ni res!
Rja ni pogoj za težave. Rja samo malo zviša verjetnost zanje.

NeMeTko ::

Unknown_001 je izjavil:

>NeMeTko in >jest10 saj sem jasno napisal "in bi na njem bili ravno pravi pogoji za razvoj patogenih organizmov"
(Imam občutek da me nekateri jemljejo kot naivno budalo);((


Jaz se nisem 'obregnil' ob TVOJO (bolj ali manj pravilno) izjavo, temveč na splošno ljudsko vražo o rji, ki je nevem kako nevarna.

The Player ::

to a je kovina strupena ali ne je odvisno od tega v kakem stanju je. Npr. če se urežeš ni nč narobe sam zaradi preventive razkužiš. Sej tut partizani živijo s kilo svinca pod kožo pa jim nič ni :D, telo se je pač navadu na tujek in je OK

Če bi pa le ta kovina prišla v stik s hrano (alu folija) ali naravo (voda, zemlja itd.) je pa fajn strupena čisto vsaka kovina in to zelo škoduje okolju. Odvisno je spet od količine v vsakem primeru pa to počasi zastruplja okolje, zato se tem kovinam rečejo težko kovine (ja, tut aluminij je med temi), ker so nevarne za okolje.(ne mešat s ta drugo definicijo ;))

Map ::

Kaj pa če obeske doma narediš iz alunimija ali železa in jih potem kromiraš, je to nevarno? Recimo če bi kdaj kak majhen otrok v usta dal ali pa da ko si v stiku s obeskom ko jih drživ v rokah pa da bi blo pol to kej strupeno.

NeMeTko ::

@The Player - ti si stvari popolnoma pomešal. Od kje ti ideja, da je kar vsaka kovina strupena in težka kovina? Če si že spal pri pouku kemije, bi lahko vsaj malo pogledal v wikipedijo - vsaj na področju kemije je zlasti angleška verzija izredno bogat vir informacij.

Najbolj smešna je tvoja izjava, da je kar vsaka kovina strupena, če pride v stik s hrano. Si morda že slišal, da se že od pradavnine kuha v kovinskih loncih? Morda koga poznaš, ki je zbolel, ker je jedel hrano, ki se je kuhala v železni ali rostfrei posodi?

Seveda niso vse kovine primerne za shranjevanje hrane. Tipičen tak primer je bakrena posoda, ki se ne prenaša s kisom in podobno.

Popolna bedarija pa je označevanje aluminija za težko kovino. Aluminij se prevleče z plastjo oksida, ki njegovo površino naredi tršo in jo zaščiti pred nadaljno oksidacijo. Industrijsko se to imenjuje eloksiranje (ker se oksidacija pospeši s pomočjo električnega toka).

RejZoR ::

To ne, je pa vprašljiva uporaba aluminijastih posod, ki so se kar precej uporabljale leta nazaj.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Avenger ::

Uh. Krom je v taki obliki, torej pri predmetih kot so posode, škarje, itd., popolnoma nestrupen. Strupen je v drugačnih oblikah, kot so že rekli, šestvalentni.

Kar pa je zelo strupeno, pa je proces kromiranja.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

fosil ::

OP se ne oglaša več, očitno je bila zadeva vendarle strupena :P
Tako je!

einstein :P ::

I'm back! ne, brez skrbi, še sem živ. Nisem vedel, da se bo tema tako razrasla, očitno je tudi nekaj kemikov tukaj, hvala vsem.

lp :)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Primorec ::

Evo , jaz ti lahko povem s prve roke podobno izkušnjo, ravnal sem s kladivom en pleh ko začutim da me je nekaj piknilo med palec in kazalec na levi roki. Pogledam, bila je ena majcena ranica, kakšne 3mm, malo pritisnem če je kaka umazanija not da steče ven, nič ni zgledalo da bi bilo kaj notri (sem celo malo pobrskal po rani), razkužil, dal čez flajšter in to je bilo to...
Čez kakega pol leta otipam tam eno bulico nekaj večje kot riževo zrno, malo je bolelo če sem ga poskusil stisnit, pa sem se spomnil na ta dogodek. Naslednjič ko sem moral it k dohtarju sem mu to pokazal, rekel je da to mora spravit ven, ker ni zdravo to imet notri..Ena injekcija anestetika, 2 minuti rezanja in en šiv..Bil pa je en listek železa približno 2x3mm...
Tko da opazuj še en čas mesto vboda potem ko se ti zazdravi, če po nekem času kaj zatipaš pod kožo ali se ti vname (naredi se ti bulica) pejt k dohtarju da ti spajsa ven..

The Player ::

NeMeTko je izjavil:

@The Player - ti si stvari popolnoma pomešal. Od kje ti ideja, da je kar vsaka kovina strupena in težka kovina? Če si že spal pri pouku kemije, bi lahko vsaj malo pogledal v wikipedijo - vsaj na področju kemije je zlasti angleška verzija izredno bogat vir informacij.

Najbolj smešna je tvoja izjava, da je kar vsaka kovina strupena, če pride v stik s hrano. Si morda že slišal, da se že od pradavnine kuha v kovinskih loncih? Morda koga poznaš, ki je zbolel, ker je jedel hrano, ki se je kuhala v železni ali rostfrei posodi?

Seveda niso vse kovine primerne za shranjevanje hrane. Tipičen tak primer je bakrena posoda, ki se ne prenaša s kisom in podobno.

Popolna bedarija pa je označevanje aluminija za težko kovino. Aluminij se prevleče z plastjo oksida, ki njegovo površino naredi tršo in jo zaščiti pred nadaljno oksidacijo. Industrijsko se to imenjuje eloksiranje (ker se oksidacija pospeši s pomočjo električnega toka).



ja mal narobe sm se izražal. Predvsem je tole letel za onesnaževanje okolja. To s hrano je pa tut vprašljivo, res Al ni strupen, ni pa nobenih dokazov o (ne)škodljivosti le tega v stiku s hrano na dolgi rok.

tole me je spomnl na enga kadilca šiše k je reku da bi Al zamemju, ker je strupen :D, mislm, da kake alternative kle ni.

izraz težka kovina se uporablja tudi za kovine, ki so škodljive za okolje

jest10 ::

The Player je izjavil:


izraz težka kovina se uporablja tudi za kovine, ki so škodljive za okolje


Ni glih res. Za težke kovine se ima tiste, katere se akumulirajo v organizmih.
Btw škodljive so vse kovine. Važna je samo količina;)

The Player ::

jest10 je izjavil:

The Player je izjavil:


izraz težka kovina se uporablja tudi za kovine, ki so škodljive za okolje


Ni glih res. Za težke kovine se ima tiste, katere se akumulirajo v organizmih.
Btw škodljive so vse kovine. Važna je samo količina;)


pa sej to js že cel čas govorim :D

NeMeTko ::

Škodljiva je vsaka kovina - odvisno od mase in višine, s katero ti pade na glavo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Analiza pitne vode s pipe (Ljubljana)

Oddelek: Loža
223845 (808) Magic1
»

Kakšno posodo, teflon, emajl, litoželezna, jeklena, ... ?

Oddelek: Loža
4611046 (8547) lonewolf_
»

Količinski popusti v Mercatorju/Sparu/Tušu...

Oddelek: Loža
396321 (4481) fosil
»

Svinc ...

Oddelek: Loža
386814 (5529) energetik
»

FeO prekril Koper

Oddelek: Loža
406614 (5432) Pyr0Beast

Več podobnih tem