» »

Rdeča, zelena, modra, rumena, bela ... (LED)

Rdeča, zelena, modra, rumena, bela ... (LED)

Blup ::

Obstaja še kakšna barva LEDic in če ne, zakaj ne?

Blup
:\

Brane2 ::

Kot recimo ? Katero pogrešaš ?

kuglvinkl ::

Nekoč se je Brane jako razpisal, kakšna je bila štorija z modrimi, mislim, da je bil komentar na novice. Če najdeš, zelo poučno branje.
Your focus determines your reallity

slawc ::

mislim da pogresa crno :D
LP, Slawc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slawc ()

Matek ::

Vijolično si pozabo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

matias ::

Men je tip pri IC elektroniki reku, da vijolična ne obstaja :) Je tip reku, da te barve SPLOH NI :D
Js bi pa rad mel take LEDice, kot so npr. v nokiji 6310i ... bledo vijolične...
Pa rad bi mel vijolično-bele. Pa iščem še takšno belo, ki malo na modro oz. vijolično potegne - kot npr. xenon žarometi... sem kupu v IC-ju 3cd belo, pa POPOLNOMA BELO sveti :| , to pa men ni všeč ;)
Ma kdo kako idejo kje bi to mel? Pa ne mi rečt IC elektronika :) heh

matias ::

vauuuuu tole si poglejte :) Si nisem mislu, da obstaja tulk vrst LEDic :) Ta tip gre kr po valovni dolžini, pa cel spekter obdela :)

Brane2 ::

Dobijo se LEDice, ki vsebujejo tri Si ploščice: rdečo, zeleno in plavo. Vsak kristal ima svoj pin, en pin je skupen in vse skupaj se obnaša kot tri LEDice. Z mešanjem svetlobe treh izvorov lahko dobiš veliko barv na enak način, kot to počne tvoj monitor...

Blup ::

MMMato: sej vijolčno sm še mislu... sam je kr nikjer ni.... pa jst bi rabu take diode k se svetjo in ne svetjo... če me kdo šteka... jst bi rd, da je dioda svetla, ne pa da zgleda čist prozorna in da mam pol 2 metra stran na nasprotni steni en barvn odsev... predvsem me pa zanima zakaj sta bela in modra samo v "ultra brajt" izvedbi?!? in v kakšni izvedbi bi se dal dobit vijolčno... sm klicu v HTE pa se ni tip znou zjasnt al se jih da dobit al ne?!?

Brane2: kje se pa dobi to "trojno" LEDico oz kak se ji reče? in kok prbližn stane?

A kdo ve, kje bi se dal pridt do tistga Branetovga komentarja o ledicah? Zaenkrat samo iščem, najdem pa nič...

Blup
:\

Brane2 ::

Ne vem več točno. Vem, da sem jih videl.

Poglej si Kingbrightov website, pa recimo Lumiled, pa Infineon pa recimo Nichio pa še kaj bi se našlo.

matias ::

A je bil kdo od vas v dvorani 1 v Planetu Tuš? No, strop je POOOOOOOOLN (najmnajn 20.000) LEDic, ki nonstop spreminjajo barvo - celoten vidni spekter dajo skoz... JS BI TO MEU! :) V Conradu majo takšno vezje, pa tud takšno ledico, morm pa še zdle pogledat kulk stane :)
Blup: mislim da maš tule vse odgovore na tvoje vprašanje :D :
http://ledmuseum.home.att.net/ledleft.h...

Blup ::

Jah.. hvala k ste me napotil na stran, ki jo dela človek, ki ima ultra preveč časa :D

.. ampak ne vem al sm jst slep al tm res bl mal piše o osnovah... še zdej ne vem zakaj delajo belo in modro samo v ultra brajt izvedbi? :8)

Blup
:\

Brane2 ::

Mislim, da sem pred časom videl tudi "navadne" modre LEDice...

Zakaj se pri nas dobijo samo Ultrabright ? Ne vem, nisem še iskal. Mogoče zato, ker so modre itak dražje od navadnih in folk ki plača več hoče ponavadi še svetilnost...

Ne vem, ugibam...

gumby ::

Blup: reče se ji RGB led (full nelogično ime, a?:\) in ima šest pinov. dve (skupni) katodi in štiri anode: dve modri, rdeča in zelena (imaš v bistvu štiri ledice v enem ohišju).
tole imajo ziher v conradu, znali bi pa jo imeti tudi druge trgovine z elektroniko...

Blup ::

t.g: a pa to pol sam povežeš DC na 1, 2 al pa vse 3 al morš narest vezje za to, tko k je napisan v eni novici?

Blup
:\

gumby ::

Blup: barva, s katero bo led svetil, je odvisna od tega, koliko toka boš spustil skozi posamezno komponebto (R,G,B). princip je enak, kot pri barvnih zaslonih.

Brane2 ::

Res je. In hkrati bi bila to najboljj učinkovita bela LEDica, če ne bi ob tem bilo nekaj neugodnih spremnih pojavov. V eno LEDico postaviš tri (R,G,B) in človeško oko "masiraš" točno tam, kjer je najbolj občutljivo za določeno barvo in ne razsipaš energije na valovnih dolžinah, ki jih vidimo slabše. Čimbolj ozkopasovne LEDice so, tem bolje. Tako bi lahko dosegal fenomenalne rezultate in z enovatno lampo že oslepil nekoga. Na žalost pa bi bile določene stvari pod tako svetlobo zelo čudnih barv, pa zakompliciralo bi se pri stvareh, ki jim barvo daje interferenca (krila insektov, določeni odsevniki itd). Bi bla pa taka stvar kljub vsemu uporabna za baterijsko svetilko denimo.

Obstoječe RGB ledice so namenjene v glavnem bodisi vdelavi v displeje bodisi v kak inštrumentarij, recimo za kalibracijo navidezne temperature svetila (fotografski nameni itd)...

Blup ::

OK, štekam.. pol s tem RGB LEDicami ne bom časa zgublu... bom pač izbiru med temi k so pač na voljo :( ... pa da bojo pocen :D

.. pa še enkrat hvala za to razsvetlitev :D ...

.. zakaj pa navadnih modrih ni več pa še vedno nism razbrou... ampak mislm, da ne gre sam zato k folk hoče velko svetilnost... je pa to tut vrjetno en od razlogov... :\

Blup
:\

matias ::

blup: navadne modre majo še zmeri v Conradu... sicer se mi zdi, da je že v takšnem mini nosilcu al neki tazga, ampak jo lahk ven vzameš po moje :)

ps: js bi si naredil takšno vezje, ki bi non-stop avtomatsko spreminjalo barvo te RGB LEDice.... da bi šlo skozi celoten barvni spekter... je to težko? :)) namreč... štromar glih nisem :\
načrt sem našu TUKAJ, ampak se mi zdi, da bo pretežko zame... Se da to kje kupit? IC, Conrad, HTE, oz. a je to že kdo od vas nardil? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matias ()

matias ::

torej.. imam naslednji seznam, pa me zanima, če je možno IC1 in IC2 sploh kupit v Sloveniji oziroma koliko to sploh stane? Baje so čipi dragi :|
btw: js sploh ne vem kaj te cifre pomenijo, ampak zdi se mi, da so kakšne kode, ki jih poznate sam štromarji :D

PART VALUE MAPLIN CODE RAPID CODE
IC1 NE555 timer QH66W 82-0336
IC2 HCF4029BE QW20W 83-0364
Q1, Q2, Q3 2N3904 NPN transistor QR40T 81-0278
R1, R2 220 ohm M220R 62-2066 (per 100)
R3 100 ohm M100R 62-2050 (per 100)
R4, R5, R6, R7, R8 10K (10,000 ohm) resistor M10K 62-2146 (per 100)
VR1 470K (470,000 ohm) pre-set UH08J 67-0255
C1 10uF VH22Y 11-0220
C2, C3, C4, C5 100uF VH37S 11-0245
Red, Green, Blue RGB LED N/A 56-0670

seznam je iz tega članka, rad pa bi naredil vezje, ki bi menjalo barvo RGB LEDici, kot že piše zgoraj...

gumby ::

-555 je timer in je zelo pogost čip - ga boš ziher našel
-4029 je števec, verjetno tudi ne bo problem
-namesto 2N3904 tranzistorja pa lahko vzameš praktično katerikoli NPN tranzistor, moralo bi delati...
-ostali elementi so "potrošni material":)

vezje ni tako zakomplicirano, prosi kakega kolega, ki se vsaj malo razume v te stvari, naj ti pomaga. edini problem je izdelava tiskanega vezja... lahko pa vse skupaj sestaviš tudi na eksperimentalni plošči


aja, tile čipi bi morali biti poceni - max. nekaj 100 sit. če bo prodajalec hotel 4500 sit za 4029, ga vprašaj, s katerega planeta je prišel:D

matias ::

t.g najlepša hvala! :) bom kr poskusu nabavit v IC....
me prav zanima, če bo tole vezje res deloval tko, kot si js želim.. da bi se barve lepo prelivale ena v drugo... čez cel spekter in ne samo čez tri osnovne barve ;)

totimato ::

Navadne modre LED imajo (ali pa so imeli in čakajo na novo pošiljko) v Čip elektronika in Elektronika Visnovič, v MB. Jaz sem jih tam kupoval.

V Conradu imajo navadne modre LED, tudi brez nosilca - sem videl v katalogu. Imajo tudi RBG LED, ki pa je dražja od 3000 sit.

Je pomembno da je LED v enem? Lahko kupiš ultra brught rdečo, zeleno in modro (za 420 sit vse skupaj) in jih zvežeš po oni shemi. Če bodo odsevale na nek difuzor ali pa mat steklo, bo menjavanje barv pravtako vidno.

lp

totimato

matias ::

RGB LEDica stane v Conradu 1690 SIT, tko da mislim, da se bom kr za to varianto odloču.... 10x anyway :)
ps: ja, bi rajši, da je vse v eni diodi, ker bi jo rad v ohišje postavu in bo ven svetla tko kot ena zvezdica :P :D
pps: če pa ne bom zadovoljen s svetilnostjo, bom pa vsekakor zvezal 2x modro, 1x rdečo in 1x zeleno, vse ultra bright, ampak me bo (vsaj po ceniku IC-ja) kr dražje prišlo...
bomo vidl... :)

gumby ::

matias: če te skrbi svetilnost, potem si zrihtaj 500W reflektorje v teh treh barvah, pa bo>:D

totimato ::

pa res stane toliko. Sedaj (doma), ko imam katalog v roki sem lahko tudi sam preveril. Ne vem, zakaj se mi je zdelo da je takšna cena... Se opravičujem za dezinformacijo. :8)

lp

totimato

Kaboom ::

smao komentar na to da si rekel da te moti pri ultrabright da svetijo v žarku nekam na daleč in da se ne vidi da svetijo...

postavi svetlobi ki jo oddaja LEDica oviro (pleksi pošmirglan na eni stran, dobiš tako mlečno prozorno plastiko) pa boš imel na tisti površini osvetljeno take barve.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED lučke (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8620929 (3600) bsslo
»

LED žarnice & ebay (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5015969 (14464) energetik
»

24-palčni LCD-ji z LED osvetlitvijo iz Samsunga

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
205631 (4272) elvisc
»

osvetlitev lcd zaslona

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
181679 (1311) StricGeza
»

Diode v ohišju

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
191886 (1599) TESKAn

Več podobnih tem