» »

Nokia tretjič zapovrstjo z izgubo

Nokia tretjič zapovrstjo z izgubo

vir: Nokia
TechRadar UK - Tudi tretje letošnje četrtletje je finski velikan Nokia končal z izgubo. Ob koncu tromesečja je čista izguba znašala 970 milijonov evrov, ker je nekoliko več od pričakovanj analitikov, ki so napovedali 600 milijonov evrov izgube, a vseeno skrb vzbujajoče. Znižali so se tudi prihodki od prodaje, ki so upadli za petino na 7,2 milijarde evrov. Nokia tako za poslovanje porablja rezerve iz denarnih sredstev, ki so se v tem četrtletju znižale s 4,2 milijarde na 3,6 milijarde evrov. V enakem obdobju lani je imela Nokia dobiček.

Glavni razlog za klavrne rezultate je pešajoča prodaja telefonov Lumia, na katere Nokia veliko stavi. V predpreteklem kvartalu so jih prodali štiri milijone, v zadnjem pa le še 2,9 milijona. Upe zato zdaj polagajo v prihajajoča telefona Lumia 920 in 820, ki bosta izšla tekom tega četrtletja (še pred vrhuncem božično nakupovalne sezone) in bosta uporabljala Microsoftov sistem Windows Phone. Napovedi sicer niso rožnate, saj Nokia poudarja, da bo prihajajočih mesecev odvisna tudi prihodnost podjetja.

Prodaja navadnih telefonov in prodaja prek Nokia Siemens Networks se je nekoliko povzpela, a to so tudi edine pozitivne vesti. Skupno so prodali 83 milijonov naprav (pametnih in navadnih telefonov), kar je za 22 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Prihodki od prodaje pametnih telefonov so upadli za polovico na milijardo evrov. Izvršni direktor Stephen Elop pojasnjuje, da so še vedno vidne posledice tranzicije z lastnih sistemov Symbian in MeeGo na Windows Phone, ki bo končana do konca leta.

Nokia je letos izgubila prvo mesto med proizvajalci mobilnih telefonov, saj jo je prehitel Samsung. Letos so napovedali odpuščanja 10.000 zaposlenih, s čimer naj bi do leta 2013 privarčevali milijardo dolarjev, dodatna odpuščanja pa niso izključena. Trenutno v Nokia dela 105.000 ljudi, kar je 23 odstotkov manj kot lani. Delnica podjetja je po objavi rezultatov takoj izgubila osem odstotkov vrednosti.

66 komentarjev

«
1
2

Zheegec ::

Škoda za Lumie, delujejo bolje od velike večine Android telefonov, brskanje na 900-ki je bolj tekoče, kot na iPhone4s. Ampak marketing je njihova največja težava...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

slitkx ::

Če je bilo izgube za 900 milijonov, ocenjeno je pa bilo na 600 milijonov, je logično, da je skrb vzbujajoče.
Potlej tega ni potrebno posebej poudariti.

Smiseln stavek bi bil "Ob koncu tromesečja je čista izguba znašala 600 milijonov evrov, ker je nekoliko manj od pričakovanj analitikov, ki so napovedali 970 milijonov evrov izgube, a vseeno skrb vzbujajoče.".

krop ::

Če bi šli pred 3mi leti na android bi bili danes v +u8-)

Gregor P ::

... misliš z ali brez dodatnih Microsoftovih milijard>:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Yama ::

Škoda nokie =/ Nevem zakaj se ta symbian ne prodaja, out of the box je super zadeva. Nerabiš aplikacije za štoparico downloadati :D

cekr ::

Zakaj se je zmanjšala prodaja Lumij?
Najprej zaradi napake pri MS-u, ki so kar direktno napovedali, da ne bo nadgradnje na WP8.
Kar je sicer za normalnega uporabnika brez veze, znajo pa razni t.i. strokovnjaki potem odsvetovati nakup.

Jest zase vem, da L900 nisem kupil, ker je prišla k nam pozno.
Vmes se je že napovedovala L920, ki ima določene prednosti(sistem nima toliko teže).
Seveda bom za isto ceno dobil boljši telefon.
Pred letom bi pa prav gotovo kupil L900.
Do takrat bo pa še služil Symbian, ki sploh ni slab. Samo pri novih telefonih bi lahko malo spolirali vse zadeve, predvsem pa povečali ločljivost.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Tilen ::

VSekakor bom okoli božiča razmislil, če bo Omnio 7 nadomestila Lumia 820 ali Lumia 920. ;)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Gregor P ::

Do sedaj bi od Nokie pričakoval, da bo ponudila najmanj neko tablico skupaj z mobilnikom v paketu za božič:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

cekr ::

Gregor P je izjavil:

Do sedaj bi od Nokie pričakoval, da bo ponudila najmanj neko tablico skupaj z mobilnikom v paketu za božič:8)



Počakaj, da bo Win8 zunaj.
Pred časom sem nekje zasledil oznako Lumia 1001 ali nekaj podobnega.
To naj bi bila tablica.
Vprašanje pa je, če se bodo sploh podali v to. Vsaj na začetku je preveč rizično.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Lonsarg ::

Jaz sem bral, da ima Nokia, če odšteješ enkratne stroške dejansko dobiček! Največji izdatek med enkratnimi stroški pa naj bi bili stroški odpravnin delavcem.

damjanll ::

predvidena katastrofa

http://communities-dominate.blogs.com/b...

skoda nokije res, predno so se odlocili za microsoft se je susljalo da bo nokia zacela ponujat android telefone, jaz bi android nokio kupil takoj, tako pa, smola...

gemini ::

Toliko se govori o teh nokiah in windowsih, se mi zdi da že en kup časa poslušam to, pa še vedno nič pametnega zunaj. Kaj pa naj človek kupi, tudi te nove lumije čakam že dolgo, pa še vedno nič. Mislim da je težava Nokie predvsem v tem da imajo slabe tajminge. Ko nekaj napoveš, moraš potem to tudi ponudit, ne da ko pride dejansko ven je človek že skoraj pozabil na to. Sem pa vesel da niso šli na android, če česa ne prebavljam je prav android.
Meni se zdijo tej novi win8 super, vsaj kar se da po spletu videt, upam da bo končno nared preden se jih naveličam čakat.

filip007 ::

Naval je mimo, tako da, znamka bo živela naprej, še leta in leta.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Heisenberg ::

Nokia je prepočasna! Samsung naprimer šopa telefone ven hitro.
Ce bi Nokia namesto WIndows poroke vzela Android bi bila danes sigurno spet med top 3 na svetu in bi se valjali v denarju. Ker sam bi veliko raje kupil Nokio in njihovo kvaliteto ter Maps kot pa Samsung....a zal nimam alternative, trenutno je samsung Top in bo zgleda se nekaj let tako ostalo...

BALAST ::

Ce bi Nokia namesto WIndows poroke vzela Android...

Če bi tvoja mama vzela drugega moža... :))

Nokija je bila tudi zame mrtva do nedavnega, ko so predstavili lumie. Zdaj pa samo upam da se bo WP8 začel razvijat v pravo smer in ga mogoče celo kupim naslednje leto.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

user1618 ::

Škoda, ker delajo odlične telefone. Ma bi šli na android namesto symbiana in ne bi imeli težav s poslovanjem.
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

Heisenberg ::

BALAST je izjavil:

Ce bi Nokia namesto WIndows poroke vzela Android...

Če bi tvoja mama vzela drugega moža... :))

Nokija je bila tudi zame mrtva do nedavnega, ko so predstavili lumie. Zdaj pa samo upam da se bo WP8 začel razvijat v pravo smer in ga mogoče celo kupim naslednje leto.



Noja na srečo ne verjamemo v poroke pri nas :)

Dejstvo je da meni osebno Android veliko bolj ustreza kot WP, ki sem ga tudi imel a hitro odslovil...

BALAST ::

Kar se tiče pa ohranjanje zdravega trga na mobilnih OS pa podpiram konkurenco.
Predstavljaj si da v letu 2013 pametni telefoni postanejo bolj dostopni tam za okoli 200€ brez naročnine z vsemi bombončki, ki jih danes prinašajo "tablični smartphoni".

Če pa microsoft odpove, bo na trgu ostal samo še monopol googla, izvzamem apple, ker ima že sedaj zelo zaprt odnos do proizvajalcev in programerjev aplikacij na njihovih telefonih.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Looooooka ::

cekr je izjavil:

Zakaj se je zmanjšala prodaja Lumij?
Najprej zaradi napake pri MS-u, ki so kar direktno napovedali, da ne bo nadgradnje na WP8.
Kar je sicer za normalnega uporabnika brez veze, znajo pa razni t.i. strokovnjaki potem odsvetovati nakup.

Jest zase vem, da L900 nisem kupil, ker je prišla k nam pozno.
Vmes se je že napovedovala L920, ki ima določene prednosti(sistem nima toliko teže).
Seveda bom za isto ceno dobil boljši telefon.
Pred letom bi pa prav gotovo kupil L900.
Do takrat bo pa še služil Symbian, ki sploh ni slab. Samo pri novih telefonih bi lahko malo spolirali vse zadeve, predvsem pa povečali ločljivost.

Jst sm si se enkrat kupil omnio. Razlog je ravno pomanjkanje upgrejda na 8ko. Ne vem zakaj bi metal stran toliko denarja za telefon, ki bo naslednje leto v istem razredu(pac malce hitrejsi ampak to je pa tud vse).
Epic fail. Verjetno so racunali da bodo prodali vecje stevilo telefonov preden bi raja ugotovila, da se jim bolj splaca pocakati...oz kupiti iphone :)

FlyingBee ::

die already, die in naredi uslugo vsem in končaš ta nesmisel ... naslednji je na vrsti apple

nekikr ::

In potem imamo samo še Samsung. To je sigurno najboljše za potrošnika, kajne?

damjanster ::

Ko bo cena prava, bi znal MS kupit Nokio in s tem na easy skočit na mobilni trg.

flameir ::

damjanster je izjavil:

Ko bo cena prava, bi znal MS kupit Nokio in s tem na easy skočit na mobilni trg.


In to se bo tud zgodilo. Cene novih Lumij nekatere spet odvračajo od nakupa.
Vseeno pa nekaj malega upanja ostaja. Go Nokia!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flameir ()

Elysium ::

krop je izjavil:

Če bi šli pred 3mi leti na android bi bili danes v +u8-)

A to misliš na tisti Android, ki teče na telefonih proizvajalcev, ki so vsi razen Samsunga, globoko v minusu? Mislim, da res ni treba imeti med temi izgubarji, ki proizvajajo telefone z Androidom, še enega več.

Nokia se je že popolnoma prav odločila za Windows Phone. Spremembe se ne dogajajo iz danes na jutri ampak je treba na rezultate počakati kar nekaj let. Tudi Apple ni naredil iPhone že prvo leto, ko se je vrnil Steve Jobs.

smash ::

nokia ne more umret....je preveč huda, da bi prodaja drastično padla

namreč kvaliteta aparratov je daleč pred samsungom in ostalimi (brez appla), njeni maps storitvi na planetu ni para

stavila je na povezavo z microsoftom, kar se mi zdi zelo v redu zadeva...počakajmo še kako leto, dve....da se software malo poštima

najprej bo verjetno malo padla, se skrčila, odpuščanja, reorganizacije, potem se bo zadeva stabilizirala in bo začela rast, saj imam predobre storitve in izkušnje

Zlate ::

Ravno sem v procesu nakupa pametnega mobilnika. Nokie se mi dopadejo, predvsem zaradi kvalitetne izdelave, vendar so kamere epic fail. Ena bolje snema, druga bolje slika ali pa je oboje zanič. Dober primer bi bile Nokie N8, N9 in potem Lumia 800 - tu ne moreš biti pameten kako se odločiti, saj bi le iz vseh skupaj lahko sestavil en dober telefon.
Pa, da ne bo kdo pameten s fotoaparatom - telefon je vedno pri roki...
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

Heisenberg ::

Zlate je izjavil:

Ravno sem v procesu nakupa pametnega mobilnika. Nokie se mi dopadejo, predvsem zaradi kvalitetne izdelave, vendar so kamere epic fail. Ena bolje snema, druga bolje slika ali pa je oboje zanič. Dober primer bi bile Nokie N8, N9 in potem Lumia 800 - tu ne moreš biti pameten kako se odločiti, saj bi le iz vseh skupaj lahko sestavil en dober telefon.
Pa, da ne bo kdo pameten s fotoaparatom - telefon je vedno pri roki...



Res je prov imas!
Še posebej gelde fotkiča, telefon je pri roki in od kar ima soliden fotkič na GSMu (Samsung SIII) sem opazil da slikam toliko kot še nikoli. Tudi scannerja se mi ne da priključiti na PC da bi kaj skeniral, preprosto slikam in bum je ze na PCju preko dropboxa :)

Nemixxx ::

Mogoče jih bom z mojim nakupom Lumie 920 spravil v bolši položaj :D
|Intel Core i5 2500k 3.30Ghz-OC-[4.60ghz]|Noctua NH-U9B SE2|
|GA-P67A-UD3-B3|R9 290x 4gb|Kingston Blue HyperX 12GB 1600Mhz|

FlyingBee ::

niti ne, ker jo boš potem okur...al na tem forumu skupaj z MS-jem

Nemixxx ::

To bomo pa še videli :D Lumia920 se mi zelo dopade v vsakem primeru jo kupim kak bom pa pol zadovoljen bom pa sam videl
|Intel Core i5 2500k 3.30Ghz-OC-[4.60ghz]|Noctua NH-U9B SE2|
|GA-P67A-UD3-B3|R9 290x 4gb|Kingston Blue HyperX 12GB 1600Mhz|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nemixxx ()

alexa-lol ::

Slabo prodajo Lumije v zadnjem kvartalu je povzročil MS, ker so povedali, da se ne bo mogla updatat na Windows 8.

Jaz čakam na prihod Nokia Lumia 809 (fiktivni telefon) s PureView tehnologijo in 41MP... zdaj imam sicer 808 PureView in mi Symbian sploh ni napačen... sploh ni tok slabši od Androida okoli katerega je tak naval... pravzaprav je popolnoma fajn OS

flameir ::

Symbian na Nokii 808 je razred zase. To je čist drug Symbian kot na ostalih Nokijah, popolnoma primerljiv z Androidom.

jacal ::

Zlate je izjavil:

Pa, da ne bo kdo pameten s fotoaparatom - telefon je vedno pri roki...


Počemu neprijaznost? To je stvar sloga. Jaz imam fotoaparat vedno pri roki, vsaj majhnega. Od telefona pa pričakujem, da je z vrvico pritrjen na steno. In nisem edini tak posebnež.

alexa-lol ::

jacal je izjavil:

Zlate je izjavil:

Pa, da ne bo kdo pameten s fotoaparatom - telefon je vedno pri roki...


Počemu neprijaznost? To je stvar sloga. Jaz imam fotoaparat vedno pri roki, vsaj majhnega. Od telefona pa pričakujem, da je z vrvico pritrjen na steno. In nisem edini tak posebnež.


Potem je zate Nokia 808 PureView...dober fotoaparat in pameten telfon v enem. Pa še prevelik ni...

SLO_Matej ::

user1618 je izjavil:

Škoda, ker delajo odlične telefone. Ma bi šli na android namesto symbiana in ne bi imeli težav s poslovanjem.

Bi jih imeli pa s čim drugim;

Zheegec je izjavil:

Škoda za Lumie, delujejo bolje od velike večine Android telefonov, brskanje na 900-ki je bolj tekoče, kot na iPhone4s. Ampak marketing je njihova največja težava...

draciel ::

Samo en odgovor je tukaj..

Nokia - > Android.
Star rešena. Js bi jo sigurno kupu. Nokie kar se tiče telefonov so najbolš narejene in zdržijo največ. Pa tud kamere majo dobre.

guest #44 ::

Sam-smeti. Jaz ga ne bom kupu. Obstajajo kupci, ki želijo nek soliden zaprt sistem z solidnim hardware-om.

Nokia&MS meni kar ustrezata in upam, da bosta še naprej delala in ponujala rešitve za vse tiste, ki ne maramo ne Appla ne androida.

nekikr ::

Jaz sem bil prepričan, da bom kupil tole novo Lumio, pa je močno pretežka. Ampak važno je, da ni samo Samsung-Apple. Naj še trije mešajo štrene, pa bomo imeli vsako leto precej izboljšane stvari.

cekr ::

Ni problem v tem, ali meni odgovarja iPhone ali Android. Dejstvo je, da imam na Symbianu že vse, kar mi ta dva ponujata.
No, z razliko hardvera.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

blackbfm ::

dej ne s symbianom utrujat..določene stvari so kul, večina pa jih je bilo grozno zanič v preteklosti, zato pa je šla večina ljudi na konkurenco kjer stvari delajo tako kot morajo..nazaj pa nihče ne bo hodu razen če da nokia telefone za polovico cene

nekikr ::

Še vedno preveč. Android telefon dobiš za 99€. Symbian telefon bi moral biti največ 30-60€.

trnvpeti ::

Nokia nima vec veliko denarja.
MOgoce za 1leto.
MS jih je pa namocil.
Oz je naredil tako, da jih bo kupil za male pare.

Tudi ce se nokia izmaze iz problemov, ne bo nikoli vec tako, kot je bilo.
Velik igralec ne bojo vec.

FlyingBee ::

končno en, ki vidi večjo sliko ... prej bodo crknl, prej bo sprememba v našo prid, ne pa da se smešijo in samo če pogledamo s kom ali s čim so se splentali, je moralo biti že precej hudo, sicer pa ni kaj dosti za filozofirat, saj so symbian na dotik ponudili prepozno in z mediocore 5800 z resistive zaslonom, ne rečem pa da ni bila kvalitetno izdelana

upam, da Intel kupi quallcoma ali nvidio, microsoft enega od proizvajalcev telefonov - nokia bi bila OK, quallcom kupi AMD-ja, če Intel quallcoma že prej ne pohopsa, google je že itak Motorolo, cheaboli kot so Samsung in LG pa sta že itak giganta, ki za appla večino komponent lifrata

Zgodovina sprememb…

cekr ::

FlyingBee je izjavil:

končno en, ki vidi večjo sliko ... prej bodo crknl, prej bo sprememba v našo prid, ne pa da se smešijo in samo če pogledamo s kom ali s čim so se splentali, je moralo biti že precej hudo, sicer pa ni kaj dosti za filozofirat, saj so symbian na dotik ponudili prepozno in z mediocore 5800 z resistive zaslonom, ne rečem pa da ni bila kvalitetno izdelana

upam, da Intel kupi quallcoma ali nvidio, microsoft enega od proizvajalcev telefonov - nokia bi bila OK, quallcom kupi AMD-ja, če Intel quallcoma že prej ne pohopsa, google je že itak Motorolo, cheaboli kot so Samsung in LG pa sta že itak giganta, ki za appla večino komponent lifrata



Zaradi takšnega razmišljanja je cel svet v riti.
Ti bi rad, da tavelki pojejo konkurenco in vojla. Vsi problemi bodo rešeni.
Zaradi takšnega razmišljanja se izgubljajo denarci, ki bi morali v razvoj.
Tako pa firme kupujejo ena drugo, končni potrošnik pa plačuje ceno te zablojene logike.
Le kje je tu logika, da daš 600€ za telefon, na katerem boš uporabljal klice, sms, mogoče pogledal kakšen e-mail ali stran?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

SosedLojze ::

Ne razumem zakaj lahko Samsung in HTC oba ponujata telefone tako z Androidom kot tudi z Windows Phoneom , Nokia pa tega ne zmore.

FlyingBee ::

ej, brez zamere, ampak nokia je sama sebe v drek porinla, kako lahko podjetje, ki je kraljevalo 10 let potem tako zaserje, boljše da je M$ vletel in dal novega zagona in imamo zdaj boljšo konkurenco, ne smemo pa pozabiti koliko napredni so Sammy, Lg in HTC z Androidi postali, celo Apple ni več v taki prednosti ... je pa veliko v marketingu in splošnem "ovčarstvu" glede firm, se spomnim kako je bilo v osnovni šoli, če nisi imel "najkice", Slovenija ima še posebej zaprt trg

cekr ::

SosedLojze je izjavil:

Ne razumem zakaj lahko Samsung in HTC oba ponujata telefone tako z Androidom kot tudi z Windows Phoneom , Nokia pa tega ne zmore.



Toliko časa ne boš razumel, dokler ne boš ugotovil, čemu je telefon namenjen.
Bistvo aparata je njegova uporabna vrednost ne pa operacijski sistem.
Običajne uporabnike ne briga, kakšen sistem je gor ampak uporabnost.

Nokia je izbrala sistem, ki je manj potraten. In to bodo znali končni uporabniki precej bolj ceniti, kot pa nek navidezni obstoj nekih par 100 tisoč aplikacij, od katerih si ne more kaj prida pomagati.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

trnvpeti ::

nokia je izbrala denar(ms), ne pa manj potraten sistem
ni imela vizije, ni imela os-a
tonila je
in se oklenila msja
simple kot pasulj

Daedalus ::

S takim trendom v poslovanju, bo Nokia EOL zelo hitro. Nokia + Windoze pač očitno niso tržno privlačna kombinacija za pametne telefone. Drugače težko pojasniš tak freefal prodaje, kot ga doživljajo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Težave v Nokii se nadaljujejo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
9020707 (15107) PrihajaNodi
»

Nokia z zmerno izgubo, Lumia raste (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6520274 (17276) boolsheat
»

Nokia spet z rekordno izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6414309 (12561) SLO_Matej
»

Nokia z ogromno milijardno izgubo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
10020138 (15872) Matev
»

Nokia pridelala ogromno izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6022035 (19802) nekikr

Več podobnih tem