» »

Ko diplomant FRi išče službo

Ko diplomant FRi išče službo

Temo vidijo: vsi
««
9 / 9
»
»»

kr?en ::

Potem so tukaj Uporabniski vmesniki, Racunalniska grafika, Spletne tehnologije (kot je ze nekdo omenil), Testiranje in kakovost itd. itd.

Ti pa kar ostani pri prog 1/2 in klofaj zvezdice v pythonu in skakalce v javi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kr?en ()

Utk ::

jype je izjavil:


Utk> No, zdaj meni ni več vseeno, in bi res rad vedel kako to misliš, da to "ni implementirano". Da se fizično tega ne da naredit, ali da php interpreter iz tega naredi nekaj kar potem v resnici ni to?

Sem že zgoraj narobe napisal, mislil sem seveda na PHPjevo odsotnost "multiple inheritance".

Čaki čaki, to je pa nekaj čisto drugega. Upam, da ste vsaj na razgovoru vprašali pravilno.

jype ::

Jaz mam včasih mal težav s prevajanjem teh reči v slovenščino.

Utk ::

Nesramen kadrovnik bi ti rekel, da če bi razumel eno in drugo dedovanje, ne bi imel težav s prevajanjem, ker multi ni isto multi-generacijsko. Jaz ne bi bil tako nesramen...ali pa. V glavnem, vsakega lahko take stvari zmešajo. Če tebe na forumu kjer si itak bolj u izi, kako ne bi nekega revčka na razgovoru?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Smurf ::

Samo sposobni kadrovniki niso taki.

Ce ti vprasanje ni cisto jasno, vprasas kaj je s tem mislil, pa ti verjetno se poda dodatno obrazlozitev. Komunikacija pa to ;).

Niso razgovori osnovno solske kontrolne, kjer ti nekdo da vprasanje ti pa nastejes po alinejah ali pa zdrdras definicijo. Bolj je podobno klepetu na kavi, kjer se oba pogovarjata.

Utk ::

Ja, ampak če te vpraša nekaj kar ni logično, bo še najbolj pameten kandidat samo gledal kot bedak, kakšen nakladač bo pa začel nakladat nekaj na blef. V vsakem primeru, NEXT.

Smurf ::

Ne. Pameten kandidat bo poskusil ugotoviti kaj je s tem mislil.

Sploh, ce prihajas iz razlicne stroke lahko tako in tako razumes doloceno vprasanje cisto drugace.

Utk ::

In izpadel kot bedak, ker bo spraševal tistega kaj s tem misli. Tudi če bo potem tist rekel, aja, sej sem res malo narobe vprašal, bojo ostali prisotni to verjetno spregledali.
Recimo na to vprašanje, ki ga je jype omenil, bi kandidat komot rekel, da ne ve nič o tem, da to ne bi bilo implementirano v php-ju. Bi pač sprejel to kot tricky question. Jype oz. tist ki bi že bil tam, bi rekel, ok, naslednje vprašanje, pri temu pa dal minus, čeprav je odgovor čisto pravilen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

ABX ::

Utk je izjavil:

Ja, ampak če te vpraša nekaj kar ni logično, bo še najbolj pameten kandidat samo gledal kot bedak, kakšen nakladač bo pa začel nakladat nekaj na blef. V vsakem primeru, NEXT.


Na drugi strani ni robot kjer pri napačnem vprašanju odgovoriš "syntax error". Jebote programer. :)

P.S: To je bilo mišljeno kot nasvet in ne osebni napad.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Utk ::

Ne ne, sej imaš prav po eni strani, ampak lahko bi pa izpadlo tudi tako kot sem napisal malo prej. Kandidat bi mislil, da je nalašč vprašal nekaj čudnega, rekel, da ne ve nič o tem, kar je res, kadrovnik pa ne bi niti vedel, da je vprašal narobe. Se mi je to zgodilo v šoli, samo da smo na koncu vseeno razčistli vprašanje in odgovor. Bi pa lahko tudi šus pal :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

BigWhale ::

Ce te kadrovnik narobe vprasa, ga popravis in mu razlozis, da te je narobe vprasal. Ce te to stane sluzbe, ker mislijo, da pametujes, pol itak boljs, da tam nisi delal. :>

ABX ::

BigWhale je izjavil:

Ce te kadrovnik narobe vprasa, ga popravis in mu razlozis, da te je narobe vprasal. Ce te to stane sluzbe, ker mislijo, da pametujes, pol itak boljs, da tam nisi delal. :>


Itak, samo obstaja način in način.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

jype ::

Utk> kako ne bi nekega revčka na razgovoru?

Ni treba pravilno odgovoriti na vsa vprašanja.

Aston_11 ::

Način 2 - če s tem mislite to pa to, potem pomeni to to pa to, če pa s tem mislite kaj drugega, pa povejte, pa vam povem...

jype je izjavil:

Utk> kako ne bi nekega revčka na razgovoru?

Ni treba pravilno odgovoriti na vsa vprašanja.


Važno je ustvariti vtis, za pravilno delo bo cajt kasnej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

jype ::

Utk> In izpadel kot bedak,

Če te je tega strah, potem nisi primeren za delo pri nas. Vsi redno in pogosto "izpadamo kot bedaki".

Aston_11> Važno je ustvariti vtis, za pravilno delo bo cajt kasnej.

Ja, s tem da se ni treba truditi ustvariti vtisa. Tudi to, da imajo juniorji pogosto ideološke predispozicije (ne, js nočm nobene druge distribucije uporablat) to sprejemamo, če ni očitno, da bo to moteče pri delu.

Utk> kadrovnik pa ne bi niti vedel, da je vprašal narobe.

Nimamo kadrovnikov. Kandidata povabijo, izprašajo in preizkusijo njegovi bodoči sodelavci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Smurf ::

Utk je izjavil:

In izpadel kot bedak, ker bo spraševal tistega kaj s tem misli. Tudi če bo potem tist rekel, aja, sej sem res malo narobe vprašal, bojo ostali prisotni to verjetno spregledali.
Recimo na to vprašanje, ki ga je jype omenil, bi kandidat komot rekel, da ne ve nič o tem, da to ne bi bilo implementirano v php-ju. Bi pač sprejel to kot tricky question. Jype oz. tist ki bi že bil tam, bi rekel, ok, naslednje vprašanje, pri temu pa dal minus, čeprav je odgovor čisto pravilen.


Sem bil ze na obeh straneh intervjujev. Nikoli nisem imel obcutka, da bi izpadel bedak zaradi vprasanja.

V tvojem primeru sta komunikacijska hloda tako izprasani kot tist, ki sprasuje. Sprasevalec bi itak dal podvprasanje oz. vprasal po pojasnilu zakaj tako mislis.

Again, intervjuji niso nastevanje alinej ampak pogovor, ker imata oba od tega najvecjo korist. Tako lahko dobis bistveno vec informacij o znanju in katakterju kandidata, kot pa ce daje suhoparna vprasanje, caka na odgovor in govori "NEXT".

jype je izjavil:

Utk> In izpadel kot bedak,
Če te je tega strah, potem nisi primeren za delo pri nas. Vsi redno in pogosto "izpadamo kot bedaki".


Tole bi podcrtal. Sam opazam, da dostikrat loci sposobne ljudi od nesposobnih to, da jih nikoli ni bilo strah vprasati in izpasti bedak.

Najhuje je, da ne vprasas nikoli!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Utk ::

Dobro jype, ampak če bi tebi človek rekel, da koliko ve, je to dedovanje mogoče v php-ju, kaj bi mu rekel? Bi se spomnil, da ima prav? In kaj če se ne bi? Ja, ne rabi vsega pravilno odgovorit...potem imaš še tisto o mysql-u, kar nekdo čisto lahko ne ve, in še tiste druge stvari, ki jih vi uporabljate, pa se jih nihče iz veselja ne loteva sam, ker res ni potrebe, in imaš totalno neprimernega človeka. In nazadnje ne zaposlite nikogar, kar je tudi v resnici primer. Pa še po forumih lahko potem razlagaš kako frijevci itak nimajo pojma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Smurf ::

Vprasas kako je to narejeno. Pa ti on odgovori in vidis, da mislita razlicno stvar.

Na splosno je dobro, da kot intervjujanec argumentiras svoje izjave ;).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Utk ::

Zakaj bi to vprašal, če si prepričan, da php tega nima? Sploh če ni še vedel tistega o mysql je tip itak zguba časa?

jype ::

Utk> Dobro jype, ampak če bi tebi človek rekel, da koliko ve, je to dedovanje mogoče v php-ju, kaj bi mu rekel? Bi se spomnil, da ima prav? In kaj če se ne bi?

Vrtanja ne maramo. Ljudje so na intervjujih pogosto zelo nervozni. Priznamo slab dan ali dva, šele slab teden je problematičen.

V vsakem primeru se riše po tabli oziroma programira v editorju, tako da takoj vidiš, v čem je finta.

Taka vprašanja niso namenjena preverjanju znanja, temveč preverjanju globine zanimanja (ker odgovor na tako vprašanje ni zdrdran stavek, temveč debata).

BTW, iščemo še več ljudi - če pozna kdo koga z ios ali android izkušnjami, ki ga zanima redna zaposlitev, naj kar piše na jobs@zemanta.com (v angleškem jeziku).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Val202 ::

Utk je izjavil:

Dobro jype, [sic] ...potem imaš še tisto o mysql-u, kar nekdo čisto lahko ne ve, in še tiste druge stvari, ki jih vi uporabljate [...]


Moram priznati, da je tudi mene deloma zmotilo tisto o razlikah InnoDB in MyISAM, ki jih sprašujejo na zagovorih kot pravi jype. Zelo dvomim, da ime nekdo z morda dvema letoma izkušenj s programiranjem spletnih rešitev *sploh* kakšne izkušnje z delovanjem podatkovnih baz, z razliko od splošnih SELECT, UPDATE in INSERT.
@jype: Ne smete pozabiti, da ste navedli, da iščete človeka, ki nima nujno veliko let izkušenj.

Pri nas v JU je npr. tako, da tisti, ki skrbijo za baze ne vejo nič o mojemu delu, jaz pa nič o bazah. Po pravici povedano ni niti moje delo, niti moje zanimanje kak "storage engine" uporabljajo in kako dobro deluje. Jaz izvedem INSERT in njihova stvar, in stvar njihovega sistema je, da bo to izvedel optimalno - ravno v ta namen pravim, da ne moreš iskati človeka, ki zna vse, temveč moraš imeti ljudi razdeljene po področjih. Potem dobiš strokovnjake, ne pa "deklice za vse".

Obenem pa tudi priznam, da če neko področje poznaš morda 20 - 30% si lahko na tem področju že zelo uspešen. Seveda dokler ne naletiš na problem, ki ga ne znaš rešiti drugače kot z novo postavitvijo sistema (ali še slabše - s plačevanjem drugih strokovnjakov).

jype ::

Val202> Zelo dvomim, da ime nekdo z morda dvema letoma izkušenj s programiranjem spletnih rešitev *sploh* kakšne izkušnje z delovanjem podatkovnih baz, z razliko od splošnih SELECT, UPDATE in INSERT.

Točno zato se ga pa take reči sprašuje. Da se vidi, če ga reči zanimajo in se jih loteva z razumevanjem, ali samo išče delne rešitve in jih lepi skupaj v obupen kolaž.

Mohimm ::

Zdravo,

Malo drugačno vprašanje :)
Sem trenutno pred diplomo (FRI uni-bolonjska stopnja), z razmišljanjem da bi šel na drugo stopnjo predvsem zato ker nimam še nobenih konkretnih izkušenj v industrij.

"Problem" ki ga imam je, da me zanimajo tiste najbolj iskane smeri, ampak bi se rad vrgel v avtomatiko/procesno vodenje/nižje nivojsko programiranje. Kakšne so tu možnosti da bi lahko delodajalcu dokazal zanimanje in neko osnovno znanje iz teh področij? Ali je sploh možno dobiti službo v teh zadevah?

Ja, vem da bi bilo morda bolje iti na elektro za te zadeve, ampak ne vem če ni že malo pozno :)

Blinder ::

takih področij skoraj da ni v sloveniji. Pa tudi tam kjer so je konkurenca huda.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

jype ::

Mohimm> zato ker nimam še nobenih konkretnih izkušenj v industrij.

Prijavi se na internship nekje.

Mohimm> ampak bi se rad vrgel v avtomatiko/procesno vodenje/nižje nivojsko programiranje.

Bom vprašal, če te vzamejo na prakso.

Blinder> takih področij skoraj da ni v sloveniji. Pa tudi tam kjer so je konkurenca huda.

To nikakor ne drži, ravno nasprotno - zelo težko je dobiti človeka, ki ga to resnično zanima in se je pripravljen učiti.

Smurf ::

@Mohimm
To kar si opisal je ravno nekako moje profesionalno podrocje (sam imam sicer izobrazbo Elektrotehnik-Avtomatik). Tak kader se kar isce, predvsem, ker se vecina mladih ucih izdelavo spletnih strani in kaksno Javo, C pa se zanemarja in je posledicno bolje placan. Vsi kolegi, ki so iskali sluzbo s tega podrocja so jo tudi dobili.

Kako postati cimbolj vreden na tem podrocju? Dobro se nauci nizko nivojske jezike (recimo C) hkrati pa naberi dobro teoreticno znanje s podrocja regulacij (oz. ti si uporabil izraz procesno vodenje). Jaz bi verjetno na tvojem mestu naredil cimprej FRI in vpisal magisterij na FE-ju smer avtomatika (morda procesna avtomatika), za zraven pa bi si nasel se nek projekt, ali iz akademske ali industrijskega podrocja.

Verjetno se, da priti do podobnega znanja tudi v industriji. Je pa potrebno vedeti, da je za teorijo procesnega vodenja potrebno dobro znanje matematike in da je stvar precej obsezna (na starem programu avtomatika si imel skozi leta priblizno 8 predmetov o tem).

BlondRaven ::

Živjo,

malo obujam staro temo, ker ne bi rad odpiral nove.

Sem študent 2. letnika FRI UNI smeri. Zanima me, ali je za zaposlitev dovolj že 1. stopnja ali je za UNI smer bolj značilno to, da iščejo le diplomante 2. stopnje (t.j. magisterija). Ali je diplomant, ki konča 1. stopnjo UNI zaposljiv? Skrbi me dejstvo, da trenutno še nimam prakse in je na UNI programu, za razliko od VSŠja, ne bom deležen.

sandmat ::

BlondRaven je izjavil:

Živjo,

malo obujam staro temo, ker ne bi rad odpiral nove.

Sem študent 2. letnika FRI UNI smeri. Zanima me, ali je za zaposlitev dovolj že 1. stopnja ali je za UNI smer bolj značilno to, da iščejo le diplomante 2. stopnje (t.j. magisterija). Ali je diplomant, ki konča 1. stopnjo UNI zaposljiv? Skrbi me dejstvo, da trenutno še nimam prakse in je na UNI programu, za razliko od VSŠja, ne bom deležen.


Naj te to ne skrbi, da nisi imel prakse. AMPAK: zrihtaš si jo lahko sam v okviru študentskega dela. Je pa razlika med študentom z zaključeno 1. in 2. stopnjo precejšnja z vidika znanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sandmat ()

Smurf ::

@BlondRaven
jaz, ko dobim prijave studentov, me najbolj zanima kaj so naredili do sedaj. Ne rabijo imeti nekih delovnih izkusenj ampak, ce do 22 leta nimajo se niti enega hobi projekta za pokazati (pa je to lahko od spilanja z RPIjem, do poznavanje linux sistemov, kaksen open source projekt, narejena igrica doma, avtomatizacija hise, ...) mi to tudi nekaj pove o njihovi iniciativi. Veljajo tudi kaksne dobre seminarske narejene za faks, diplome, vcasih pogledam tudi ocene. Po mojih izkusnjah je najbolj pomembna lastnost to, da te zadeve zanimajo.

Mufasa ::

Najmanjša podskupina programerjev/arhitektov je tista, ko nismo stereotipni bledoličneži trenerkaši doplerce 10010101 g33ki, ampak poznajo 10100101 in imajo močne analitične POLEG social skillzev in so brez treme predavat/moderirat večjo skupino ljudi (>20) v tujem jeziku.

Tko da fantje poleg raspija pjte ša mal v bife, pjte babe jagat, pjte na rok otočec...hekejte ljudi...k sicer vas bo random kitajec naredil brezposelne / lowpaid v roku par let. (tu so azijci švoh)
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mufasa ()

Smurf ::

Mufasa je izjavil:

Najmanjša podskupina programerjev/arhitektov je tista, ko nismo stereotipni bledoličneži trenerkaši doplerce 10010101 g33ki, ampak poznajo 10100101 in imajo močne analitične POLEG social skillzev in so brez treme predavat/moderirat večjo skupino ljudi (>20) v tujem jeziku.

Tko da fantje poleg raspija pjte ša mal v bife, pjte babe jagat, pjte na rok otočec...hekejte ljudi...k sicer vas bo random kitajec naredil brezposelne / lowpaid v roku par let. (tu so azijci švoh)

Jaz mislim, da je ravno obratno. Vecina jih je sposobna hoditi v bife in babe jagat. Manjsa podskupina pa so tisti, ki se skrivajo doma.

Je pa mozno, da takih poznam bistveno manj zato, ker se skrivajo doma :D.

Mufasa ::

Ah kaj ga serješ, pol pa res živiš v nekem balončku...v povprečju se odgovornih pozicij ljudje kar bojijo, v itju pa še toliko bolj, ker so plače že brez tega solidne.
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

Smurf ::

Mufasa je izjavil:

Ah kaj ga serješ, pol pa res živiš v nekem balončku...v povprečju se odgovornih pozicij ljudje kar bojijo, v itju pa še toliko bolj, ker so plače že brez tega solidne.

Cakaj, sedaj govoris o drugi zadevi. Vodenja se res izogibajo stevilni ITjevci, samo ne zato, ker bi jih bilo strah iti ven iz hise. Ponavadi je razlog v tem (kot si omenil), da ze tako zasluzijo dovolj, poleg tega marsikdo bolj uziva v programiranju/tech delu, kot pa vodenju.

Blinder ::

BlondRaven je izjavil:

Ali je diplomant, ki konča 1. stopnjo UNI zaposljiv? Skrbi me dejstvo, da trenutno še nimam prakse in je na UNI programu, za razliko od VSŠja, ne bom deležen.


Zaposljiv ni en ne drugi. Včasih delodajalcem je vseeno če imaš šolo ali ne. V ostlaih primerih pa jim je dovolj, da imaš nek tehničen "faks". Sliši se čudno ampak njim FMF, FE, FRI, F** je vseeno. Tle tudi vidiš koliko je vredno znanje s fri-ja.
Prakso pa je problem dobit (ena skrb več ko si v višjih letnikih, saj brez nje ne moreš dokončat študija). Vredna pa je tudi nič (v večini primerov te uporabijo za kaka brezvezna dela kot poceni delovno silo bolj kot da bi se kej naučil na praksi).
Tako da kolikor jaz vidim, so ti fanj sprali možgane na info dnevu.
JMal si poglej oglase za delo, pa boš videl o čem govorim.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Isotropic ::

Prakso pa je problem dobit

niti ne, sam pač ni dobro plačana.

BigWhale ::

Smurf je izjavil:

Mufasa je izjavil:

Ah kaj ga serješ, pol pa res živiš v nekem balončku...v povprečju se odgovornih pozicij ljudje kar bojijo, v itju pa še toliko bolj, ker so plače že brez tega solidne.

Cakaj, sedaj govoris o drugi zadevi. Vodenja se res izogibajo stevilni ITjevci, samo ne zato, ker bi jih bilo strah iti ven iz hise. Ponavadi je razlog v tem (kot si omenil), da ze tako zasluzijo dovolj, poleg tega marsikdo bolj uziva v programiranju/tech delu, kot pa vodenju.


Bojijo? Nevem no. Meni je vodenje projektov kar izziv in mi je iz tega stalisca stvar zanimiva. Je pa problem v tem, ker potem trpi tech del. Ceprav, zadnje case opazam, da je tech del, ki me res veseli precej bolj omejen na hobi projekte in bi pri sluzbenih zadevah najraje sam se dirigiral. :) Hint, ce kdo ise kaksnega project/tech lead-a. :)
««
9 / 9
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Programiranje
16626407 (21675) 111111111111
»

Kako najti delo?

Oddelek: Programiranje
389044 (7228) listje123
»

Ali rabim faks ali je dovolj da se sam naucim programirat? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10525150 (21043) NeMeTko
»

Iskanje službe (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30250279 (38430) M.B.
»

Nore zahteve za službo ... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10926013 (21233) Relanium

Več podobnih tem