» »

Mtb vs. cestna pnevmatika

Mtb vs. cestna pnevmatika

ticom ::

Pozdravljeni

Ima kdo izkušnje kakšna naj bi bila recimo % razlika v hitrosti oz. trenju med MTB 2.25 gumo in cestno gumo 1.4 na asfaltu.

Lp.

Blinder ::

Težka bo. Zakaj bi nekdo fural mtb z traktorskimi gumami in potem na isti kolo dal cestne gume? Da se pa neki primerjat dva različna kolesa, sam pride odstopanje že zaradi drže na kolesu(aerodinamika), nastavitve števca(sploh pa treba vedet da na kolesu širše gume imajo tut večji obseg. pri avtu imajo istega).

Išči po netu, mogoče boš našel rolling resistance coefficient za različne gume, pol pa iz tistega se da izračunat razliko v hitrosti.

Razlika v % hitrosti v vožnji v klanec je minimalna. Po ravnini pridejo razlike med temi dvemi bolj izrazite.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

flipflop ::

Na novem kolesu sem imel kar "kramparce" namontirane. Potem po kakšnem letu, sem jih zamenjal za neko vmesno varianto, ob strani je še mal več profila, po sredini pa bolj cestna. In je razlika kar konkretna, prej je blo treba ves čas poganjat, zdaj pa kar vztraja na hitrosti. Pa tud hrupa je dost manj.

ticom ::

Mam gorca, gume 2.10 furam predvsem makadam in gozdne poti. Dvakrat na leto se pa zmenimo in gremo cestno malo daljšo turo odpeljat ( Krk...). Dva kolesa ne bi mel, pa sem dokupil še dve platišči z gumami1.4. zato me zanima a je to smotrno.

Hvala

mr1two ::

Po mojih izkušnjah zgleda nekako tako-> povprečna je z cestnimi gumami ziher za kakšne 2-3 km/h višja, je pa glavna razlika tudi pri glasnosti.
Na hardtailu imam 2.25 schwalbe noby nic in 2.2 geax saguaro- sprednja noby za dobr grip, zadaj hitra guma(ki mi tudi še ni spustila po makadamu). Je pa za po cesti precej glasna ta kombinacija.
Za test na cesti sem vzel schwable marathon 1.5 in je razlika kr velika, ker se tudi kolo mal drugače obnaša. Obseg je nekoliko manjši(kar me moti, ker ne morem na tistih hudih spustih poganjat več kot tolko), glasnost veliko nižja(neslišna)... Ampak za cesto bom raje nabavil eno specialko tam, drugo leto- ker enostavno menim, da "ubijem" kolo, ko mu dam gor te gume.
Tako da trenutno prodajam omenjene schwable marathon za kar nekaj dnarja manj kot so stale nove, so pa prevozile cca 600-700km(mogoče 100 več).

Je pa tko- z offroad varianto gledam povprečno hitrost nekje 28km/h, s cestno pa 31-32km/h. Vendar je to bolj ko ne po občutku, ker so razmere vedno mal drgačne. In še nekaj je- na cestnih se tudi najvišja hitrost dvigne za vsaj 3-5km/h. Lepše tečejo.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

Blinder ::

Če si dal 1000€ za kolo in te moti misel, da z cestnimi gumami bi šel hitreje ter z manj napora, je smoteren nakup.
Če si dal za kolo 100€ in nimaš za burek pa bi pač raje privarčeval 20€ in imel dalje mtb gume.

http://www.terrymorse.com/bike/rolres.h...

mr1two, tiste cestne imajo manšji obseg, pri tvoji primerjavi povprečne hitrosti si računal tudi razliko v obsegu? Ali na novo naštimal števec ali pa doma na roke preračunal, za koliko % več ti je kazal števec.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

Blinder ::

najnižji upor 190g@ 9 bar, cestna guma
najvišjega po testih pa 1100g@3.3 bar, 860g@5.3bar guma 26*1.75
kenda semislick 26*1.95 950g@3.3bar, 700g@6.6bar
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

carota ::

ticom je izjavil:

Mam gorca, gume 2.10 furam predvsem makadam in gozdne poti. Dvakrat na leto se pa zmenimo in gremo cestno malo daljšo turo odpeljat ( Krk...). Dva kolesa ne bi mel, pa sem dokupil še dve platišči z gumami1.4. zato me zanima a je to smotrno.

Čakaj, si že dokupil in potem še sprašuješ?!? Pojdi, sprobaj in opiši razliko! :) Pa še modele gum prosim, zanima tudi mene.

kitewing ::

Blinder je izjavil:

Težka bo. Zakaj bi nekdo fural mtb z traktorskimi gumami in potem na isti kolo dal cestne gume?
Zakaj pa ne?
Lahko daš bolj primerne mtb gume gor, ali pa cestne.
Širnina gume nima pomembna, pomemben je profil gume. Na mojem kolesu so bile tudi ene kramparce gor, ki niso šle nikamor. Zamenjal sem jih z Hutchinson Python Tire 2.0, ki se dobro obnesejo v gozdu, na makadamu in na asfaltu (v suhih razmerah)Za mokro imam druge. Ko sem zamenjal gume lahko sledim tudi specialkarjem, ko vozijo nad 50km/h, prej pa nisem mogel.

Blinder ::

ja on je govoril o ekstremu, iz nekih offroad-only 2.2 na ene road-only :D 1.4
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

ticom ::

Imam MTB specialized XC M5, z LX in XTR opremo, gume schwalbe smart sam in albert 2.10. Zadovoljen z gumami po terenu, po asfaltu so pa zelo glasne. Gre enostavno zato, če je že kdo od vas sprobal tako varianto, ker nimam namena voziti po asfaltu, ali imeti dva kolesa. Kot sem napisal za dve turi na leto po asfaltu. Sem pa ravno dopoldan dobil priliko za nakup platišč z gumami Continental SPORT CONTACT 1.6.

mr1two ::

@Blinder
Seveda sem nastavil obseg tekalne površine za nove, manjše gume, se razume. Sicer bi bile razlike na videz ogromne(10kmh ali več imo).
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

flipflop ::

ticom, ti kar vzemi ta platišča če jih lahko, razlika je precejšnja. Mogoče se boš kasneje tudi večkrat odločil za cestno turo, če boš v parih minutah lahko sam doma premenjal platišča.

Master_Yoda ::

Jaz sem si pred tremi leti nabavljal kolo, in ker sem bolj tezke sorte sem se odlocil za MTB. Cesni so se mi zdeli prevec svoh za mojo tezo in nisem hotel da ko v prvo luknjo zapeljem nekaj poci.

Odlocil pa sem se da drugo leto nabavim cestne plasce, ker se vozim samo po cestah/kolesarskih stezah, in skoraj nic po brezpotjih.
Katere cestne plasce z dobrim p/p priporocate (en prodajalec mi je predlagal Continental City Ride)? Kaksno razliko v hitrosti lahko pricakujem, glede da imam zdaj gor Continental Race king 2.2 ?

P.S.: Offtopic: Kako ostanete v "formi" pozimi ?

Zgodovina sprememb…

jype ::

Master_Yoda> Katere cestne plasce z dobrim p/p priporocate

Kaj pa iščeš? Ker obstajajo take, ki jih ni treba flikat in zdržijo več zim, pa tudi take, ki se dejansko držijo ceste - katere rabiš je pa odvisno od tega kako voziš po cesti.

Master_Yoda> P.S.: Offtopic: Kako ostanete v "formi" pozimi ?

Kolesarimo.

Master_Yoda ::

Ker v MB nemores iti mimo ene avtobusne postaje/trgovine/gostilne brez da bi bilo steklo na cesti/plocniku/kolesarski, je zame verjetno bolj prvi tip primeren (ceprav se zelo rad peljem hitro). Te so verjetno tudi cenejse od tistih ki se super drzijo ceste.

Glede voznje pozimi: Kako pa si oblecen ? Jaz sem si nabavil softshell jakno, zal pa mi je da si nisem se hlac vzel ko je bila v Lidlu akcija. Nabaviti si pa se moram smucarska ocala, ker se mi oci solzijo tako da nic ne vidim (imam ocala z dioptrijo, tako da ce obstajajo kolesarska ocala za ta namen ne pridejo v postev - smucarska verjetno grejo cez ta z dioptrijo). Verjetno pa me bo par ljudi po mentalnem zdravju vprasalo ko me bodo zagledali :D.

Zgodovina sprememb…

b4d ::

29" obroce, cestno kaseto in slick gume 29", glih za glih gre na okvir (preverite na svojih ce klapa), leti pa kot noro!
b4d.sablun.org

Master_Yoda ::

Dvomim da na mojega pasejo 29 obroci :D.

Zgodovina sprememb…

kitewing ::

Ne vem zakaj se toliko obremenjujete glede predrtja zračnice, saj je to del vožnje s kolesom. Pod sedežem imam torbico v kateri imam zračnico, pumpo, orodje in zračnico zamenjam v parih minutah, če pride do predrtja. (letos sem jo samo 1x). Gume izbiram glede na teren in vremenske razmere in ne na možnost predrtja. Bolj mi je pomemben oprijem, kotalni upor, kot pa ostale lastnosti. Res pa je da take gume zdržijo eno sezono ali manj.

29" obroči na 26" kolesu => ne bo šlo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero kolo (strani: 1 2 3 495 96 97 98 )

Oddelek: Šport
4852722773 (1064) issak
»

A naj kupim gravel bike ali ne? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Šport
696122672 (13840) issak
»

Rabljeno cestno kolo - na kaj paziti?

Oddelek: Šport
329193 (7891) GizmoX
»

Kateri plašč za kolo?

Oddelek: Na cesti
93013 (2734) mr1two

Več podobnih tem