» »

Kdo pozna te gobe?

Kdo pozna te gobe?

«
1
2

francek1 ::

Mislim, da je vrsta dežnikaric, ne vem pa, katera.Zaključek beta imajo enak kot orjaške dežnikarice.

Kdor se je že rodil učen se lahko reži...
  • zavaroval slike: Gandalfar ()

Yohan del Sud ::

Puno drugih gob zej zunej. Letina bo zgleda dobra. Pusti to. Nebijedu.
www.strancar.com

TOP ::

To ti je marela ali po vaše dežnikar,tole lepo opohaš in pride zelo okusno.

JanezH ::

Špica zadeva pohano :)

francek1 ::

Lejte, fantje, kaj je to orjaška marela dobro vem. To pa to ni! Predvsem je manjša(3 x manjša od orjaških) in manj kosmata na vrhu.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

krneki0001 ::

A je kej podobna tejle gobi?
 goba

goba


Če je, potem je tole panterjeva mušnica - sicer je užitna trikrat, prvič zadnjič in nikoli več, ampak jaz je nebi jedel.
Panterjeva mu%C5%A1nica @ Wikipedia
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

blackbfm ::

če nisi 100% jo vržeš stran, big deal

TOP ::

krneki0001 je izjavil:

A je kej podobna tejle gobi?
 goba

goba


Če je, potem je tole panterjeva mušnica - sicer je užitna trikrat, prvič zadnjič in nikoli več, ampak jaz je nebi jedel.
Panterjeva mu%C5%A1nica @ Wikipedia

Ja res je najbolje je stran vreč sam če še mal pogledaš boš videl da ni niti mal podobna panterjevi mušnici.

Highlag ::

Zakaj sploh nabiraš gobe, ki jih ne poznaš? Recept za zastrupitev. ;((
Never trust a computer you can't throw out a window

francek1 ::

Daleč od panterjeve; panterjeva ima popolnoma bel bet in obroč. Prosim tiste, ki so gobe videli le na slikah, da se vzdržijo komentarjev...

Highlag je izjavil:

Zakaj sploh nabiraš gobe, ki jih ne poznaš? Recept za zastrupitev. ;((

Da si razširim obzorja? Ti veš, kaj to pomeni? Če bi ljudje nabirali le gobe, ki jih poznajo (in ne bi preučevali drugih), bi ostali butci...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

Tomay ::

Poglej gobe.si
Zgoraj lahko klikneš na naslednji dežnik, ker jih je več vrst.

Pri dežnikih se da obroček premikati po betu brez da se raztga. Lahko tudi pošlješ njim to sliko, ti bodo znali bolje odgovorit.

Večina užitnih dežnikov, ki jih mi nabiramo ima premer klobuka vsaj 8 cm ali več.
Voodoo 4Ever

papasmrk ::

Tole na sliki spohaš pa poješ, okus je pa božanski.

francek1 ::

To je hrapava trnovka (latinska klasifikacija Echinoderma asperum), ki je neužitna. Sem zmotno mislil, da so na tem forumu nekateri širše razgledani....Tomay, ti se edini toliko spoznaš na gobe, da si mi dal prave smernice in me napotil tja, kamor se že jaz prej postavil vprašanje.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

Metulj-1 ::

A marele kej rasejo zdele?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Metulj-1 ()

Invictus ::

Ja so zrasle ...

Sem jih ravno včeraj našel, pa danes grem iskat nove

če so kaj zrasle :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RejZoR ::

Z gobam je hudič, ker so nekatere neverjetno podobne in če res ne obvladaš se lahko hitro zastrupiš. Moraš res poznat specifike vsake gobe, da lahko ugotoviš kaj je kaj. Dokler pa nisi tolk izvežban pa se raje izogni nabiranja in to prepusti folku, ki obvlada ter se raje uči z njimi...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Grumf ::

TOP je izjavil:

Ja res je najbolje je stran vreč sam če še mal pogledaš boš videl da ni niti mal podobna panterjevi mušnici.


Če imaš res panterjevo mušnico, jo je škoda, ker je redka, so se ga pa hipiji veselo zadevali z njimi, saj so
najbolj psihoaktivne od vseh mušnic ;)
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Metulj-1 ::

fotr je včasih nabiral bisernice.
http://www.bukovniskojezero.si/SLO/Gobe...
No jest jih raje nism

Gregor P ::

Zadnje čase bolj malo nabiram gobe, mislim da me je minilo veselje takrat nekje okoli černobilske nesreče, potem je bilo pa vedno manj časa za to, ampak ko pa sem, sem čisto vedno imel tiste žepne gobarske knjige s seboj. In če kako gobo nisem mogel razpoznati na terenu, sem jo nesel domov, kjer smo povlekli na dan vse gobarske knjige in skušali ugotoviti za kakšno gobo gre ... vendar vedno smo pa jedli zgolj tiste, ki smo jih dodobra poznali.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

blackbfm ::

Če imaš res panterjevo mušnico, jo je škoda, ker je redka, so se ga pa hipiji veselo zadevali z njimi, saj so
najbolj psihoaktivne od vseh mušnic


Hipiji so bili itak usekani. Če že iščeš in moraš, se zadaneš z gologlavkami, ne pa z mušnicami.

Phantomeye ::

blackbfm je izjavil:

Če imaš res panterjevo mušnico, jo je škoda, ker je redka, so se ga pa hipiji veselo zadevali z njimi, saj so
najbolj psihoaktivne od vseh mušnic


Hipiji so bili itak usekani. Če že iščeš in moraš, se zadaneš z gologlavkami, ne pa z mušnicami.


Sploh ne vem, kdo je tako neumen,da bi se šel zadevat z gobami katerih strup je usoden 8-O, ampak ocitno je takšnih pacientov več kot dovolj.

WarpedGone ::

Količina,količina,količina. Čisto vsak strup ima dozo, ki ni škodljiva.
In čisto vsaka 'neusodna' zadeva ima dozo, ki je usodna. Tudi voda, kisik, CO2, ...

Problem "strupenih" gobic je, da vsebnost "aktivnih" substanc tako zelo varira da tega brez laboratorijske analize posameznega primerka ne moreš zanesljivo ocenit. To velja tut za vsa zdravilna zelišča in domače pripravke. Pri prvih je *običajno* doza prevelka in te pobere, pri drugih pa *običajno* dost nizka da mogoče le malo pomaga, škodi pa kej pretirano ne. Včasih pa tudi.
Zbogom in hvala za vse ribe

Phantomeye ::

WarpedGone je izjavil:

Količina,količina,količina. Čisto vsak strup ima dozo, ki ni škodljiva.
In čisto vsaka 'neusodna' zadeva ima dozo, ki je usodna. Tudi voda, kisik, CO2, ...

Problem "strupenih" gobic je, da vsebnost "aktivnih" substanc tako zelo varira da tega brez laboratorijske analize posameznega primerka ne moreš zanesljivo ocenit. To velja tut za vsa zdravilna zelišča in domače pripravke. Pri prvih je *običajno* doza prevelka in te pobere, pri drugih pa *običajno* dost nizka da mogoče le malo pomaga, škodi pa kej pretirano ne. Včasih pa tudi.


To je res.

Samo zakaj bi šel kdo tvegat z mušnicami, kjer je smrtna doza (na oko) 1000x manjša kot pri npr. gologlavkah.

Grumf ::

blackbfm je izjavil:

Hipiji so bili itak usekani. Če že iščeš in moraš, se zadaneš z gologlavkami, ne pa z mušnicami.


V bistvu nimaš prav, mušnice se ze od pradavnih časo uporabljajo v šamanstvu, v Litvi jih je v nekaterih
predelih običaj ob poroki zaužiti majhne količine mušnice z vodko in na sploh je bila zelo popularna pri
slovanih (podobno kot pejotli v juzni ameriki)

Wiki:
Many of muscimol's effects are consistent with its pharmacology as a GABAA receptor agonist, presenting many depressant or sedative-hypnotic effects, similar to ethanol. Unlike ethanol however, muscimol can present sensory and psychological effects somewhat reminiscent of a psychedelic drug, including dissociation, synesthesia, auditory and visual distortions and hallucinations, altered thought processes, and perhaps most notably micropsia and or macropsia, as these effects may have provided the inspiration for the effect of Alice eating the mushroom (changing size) in Lewis Carroll's Alice's Adventures in Wonderland. The mushrooms that bear muscimol have also been reported to induce lucid dreaming when an individual falls asleep under its influence. Many of muscimol's hallucinogenic effects would not be regarded as psychedelic in the traditional sense though and bear the strongest resemblance to the hallucinatory effect caused by similarly-acting drugs like zolpidem (also a GABAA receptor agonist) or the symptoms of delirium tremens (related to ethanol's effects on GABA).[11] Jonathan Ott describes the effects of Amanita pantherina below:
“ About 90 minutes after ingestion ... I noticed that I was experiencing changes in visual perception. These effects became stronger over the next hour or some, and were characterized by sensing an 'alive quality' in inanimate objects, wavy motion in the visual field like a Van Gogh canvas ... and mild distortion of size, distance and depth perception. Auditory hallucination were also prominent -- especially the effect, called 'anahata sounds' of yoga, of hearing fine high-pitched sounds like bells and violin strings.[12]


Sam je sicer tudi ne bi šel jesti, kakor tudi ne psylocyb, ne glede na smrtno dozo.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Grumf ::

Ah, sem našel, sicer za rdečo, na koncu citata zgoraj so "efekti" za panterjevo mušnico: http://www.sacredearth.com/ethnobotany/...
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

papasmrk ::

Včeraj sem tudi jaz naletel na neko gobo za katero nevem katera naj bi bila.
Ve kdo od slo-techovcev ?

Nagi Bator ::

Ne govorit o musnicah na splosno kot o strupenih gobah.
Pravzaprav so med njimi vrste, ki veljajo za najbolj cenjene uzitne gobe.
Pa cisto mimogrede, Panterjeva musnica ni ravno smrtno strupena, ce se je lih ne nazremo.
"Aktivna" substanca je pa enaka kakor pri rdeci musnici, vendar ga Panterjeva musnica vsebuje precej vec.

Metulj-1 ::

Papasmrk. Tole je verjetno bljuvna golobica.

Nagi Bator ::

papasmrk je izjavil:

Včeraj sem tudi jaz naletel na neko gobo za katero nevem katera naj bi bila.
Ve kdo od slo-techovcev ?


Ena od golobic. Pri golobicah (ampak samo pri golobicah!) velja splosno pravilo, da ce ni pekocega okusa, gre za uzitno vrsto. Rod pa vsebuje kar nekaj deset razlicnih vrst, tako da zdaj na pamet ne vem za katero vrsto gre. Med temi z rdeco barvo klobuka je nekaj strupenih. Vendar barva ni splosno merilo za to.

Edit:
Ah, me je metulj prehitel.

Zgodovina sprememb…

Metulj-1 ::

Zanimivo je to, da pri nekaterih vrstah gob praktično ni šans za preživet, če je količina prevelika.Znaki zastrupitve se pojavijo šele takrat, ko so že nekateri organi nepopravljivo okvarjeni.-predvsem jetra. Po fazi bruhanja in izredno slabega počutja nastopi faza izboljšanja, ko bolnik misli, da je se stanje že izboljšuje, vendar kmalu zatem umre.
Sam nabiram samo gobe, ki jih 100% poznam. Ostalega ne brcam.

Nagi Bator ::

Verjetno mislis na gobe, ki vsebujejo orelanin. Po moji presoji najbolj zahrbtna zastrupitev.
Izogibam se celega rodu v katerem se nahajajo te vrste, pa se imam za nadpovprecnega poznavalca gob.
Gobe v gozdu pa brcajo samo totalni kreteni!

Metulj-1 ::

Če se prav spomnim mislim , da je bil dokumentarec v zvezi z zeleno mušnico. Tole se kar ujema. http://www.educa.fmf.uni-lj.si/izodel/s...
Sam poznam nekaj najbolj osnovnih vrst gob katere nabiram.

francek1 ::

papasmrk je izjavil:

Včeraj sem tudi jaz naletel na neko gobo za katero nevem katera naj bi bila.
Ve kdo od slo-techovcev ?


Na prvi pogled je taka, kot so rdeče golobice. Med njimi je tudi bljuvna, ki je strupena. Če golobica na konici jezika ne peče, je užitna.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

Map ::

papasmrk je izjavil:

Včeraj sem tudi jaz naletel na neko gobo za katero nevem katera naj bi bila.
Ve kdo od slo-techovcev ?



Igleda taka kot golobica in verjetno je. Pri nas jim rečemo kar sivka. Lahko so sive oz. rahlo zelenkaste, vijolične, rjave in mogoče še kakšne barve. Barva je odvisna od tega, v kakšni zemlji raste. Najbolše so še mlade in take, ki imajo zunanji rob zavihan navzdol, tako kot na sliki. Užiten je samo klobuk, bet ni! Je pa to zelo dobra goba. Jih je pa zaradi toliko različnih barv kdaj težko prepoznati. Če nisi siguren, pa si gotovo že kak post nazaj prebral pravilo glede pekočega okusa.

papasmrk ::

Lepa se mi je zdela tale "golobica" pa sem jo pofotkal.

Drugače pa nabiram samo marele, jurčke in nekatere turke, te so edine ki jih poznam. Morda se bom naslednje leto vrgel še na lisičke...

Nagi Bator ::

Map je izjavil:

papasmrk je izjavil:

Včeraj sem tudi jaz naletel na neko gobo za katero nevem katera naj bi bila.
Ve kdo od slo-techovcev ?



Igleda taka kot golobica in verjetno je. Pri nas jim rečemo kar sivka. Lahko so sive oz. rahlo zelenkaste, vijolične, rjave in mogoče še kakšne barve. Barva je odvisna od tega, v kakšni zemlji raste. Najbolše so še mlade in take, ki imajo zunanji rob zavihan navzdol, tako kot na sliki. Užiten je samo klobuk, bet ni! Je pa to zelo dobra goba. Jih je pa zaradi toliko različnih barv kdaj težko prepoznati. Če nisi siguren, pa si gotovo že kak post nazaj prebral pravilo glede pekočega okusa.

Vse kar lahko rečem je, da večina napisanega ne drži !!!
Golobica ni vrsta gobe, pac pa rod! V rodu golobic pri nas raste kakšnih 30 (verjetno vec) različnih vrst!
Med njimi so užitne, neužitne ter strupene vrste! Ni smrtno strupenih. Med užitnimi je užitna prav vsa goba, se pravi tudi bet, je pa potrebno olupit kožico s klobuka. Nekatere užitne vrste so užitne celo surove, nekatere so pogojno užitne, nekatere so boljšega okusa in celo odlične, spet druge pa škodljive v večjih količinah.

Phantomeye ::

1. Kam spadajo gobe, ki vsebujejo psilocybin? Pod neužitne? Pogojno užitne? Užitne? In kako se to klasificira?

2. A niso tudi lisičke u izi pekoče?

Nagi Bator ::

1. Pod strupene.
2. Ce jih zamrzujemo ali vlagamo ratajo grenke. Tako, da so najboljse pripravljene sveze.
Kot zanimivost. 6% lisicke je cisti C vitamin, kateri se pa zal s toplotno obdelavo vecinoma unici.

Zgodovina sprememb…

Map ::

Nagi Bator je izjavil:

Map je izjavil:

papasmrk je izjavil:

Včeraj sem tudi jaz naletel na neko gobo za katero nevem katera naj bi bila.
Ve kdo od slo-techovcev ?



Igleda taka kot golobica in verjetno je. Pri nas jim rečemo kar sivka. Lahko so sive oz. rahlo zelenkaste, vijolične, rjave in mogoče še kakšne barve. Barva je odvisna od tega, v kakšni zemlji raste. Najbolše so še mlade in take, ki imajo zunanji rob zavihan navzdol, tako kot na sliki. Užiten je samo klobuk, bet ni! Je pa to zelo dobra goba. Jih je pa zaradi toliko različnih barv kdaj težko prepoznati. Če nisi siguren, pa si gotovo že kak post nazaj prebral pravilo glede pekočega okusa.

Vse kar lahko rečem je, da večina napisanega ne drži !!!
Golobica ni vrsta gobe, pac pa rod! V rodu golobic pri nas raste kakšnih 30 (verjetno vec) različnih vrst!
Med njimi so užitne, neužitne ter strupene vrste! Ni smrtno strupenih. Med užitnimi je užitna prav vsa goba, se pravi tudi bet, je pa potrebno olupit kožico s klobuka. Nekatere užitne vrste so užitne celo surove, nekatere so pogojno užitne, nekatere so boljšega okusa in celo odlične, spet druge pa škodljive v večjih količinah.


Na sliki so sivke, to je vrsta golobic. Je dobra goba. Užiten je samo klobuk, bet pa ni in pri sivki ni potrebno odstranit kožice s klobuka! Ostalih vrst golobic res ne poznam ravno do potankosti, ampak na sliki je zagotovo sivka in vse napisano drži!

Nagi Bator ::

Je ze v redu union!.
Jaz pa trdim, da se motis in me nikakor ne prepricas v nasprotno!
"Sivka" nekateri pravijo Sivomodri golobici (tudi jaz), drugi pa tako pravijo Snežki, oziroma Zimski kolobarnici. Vse okoli cega se bova strinjala je, da je na sliki ziher ena od golobic.

blackbfm ::

1. Pod strupene.


Res je, samo treba je povdarit da psilocibinke niso smrtno nevarne. Kar se fizičnih učinkov na telo tiče so v bistvu precej varna zadeva, tako da je oznaka "strupeno" malo pretirana. Kvečjem če se poškoduješ pod vplivom zadetosti. No pa psihični mindfuck ti lahko naredi. Sicer pa v vsakem primeru je bolje da se teh gob ne je, ker na koncu nimaš nič od tega.

Phantomeye ::

blackbfm je izjavil:

1. Pod strupene.


Res je, samo treba je povdarit da psilocibinke niso smrtno nevarne. Kar se fizičnih učinkov na telo tiče so v bistvu precej varna zadeva, tako da je oznaka "strupeno" malo pretirana. Kvečjem če se poškoduješ pod vplivom zadetosti. No pa psihični mindfuck ti lahko naredi. Sicer pa v vsakem primeru je bolje da se teh gob ne je, ker na koncu nimaš nič od tega.


Nimas tudi nic od alkohola, računalniških iger, zelo okusne hrane.

važno kaj imaš od tega dani trenutek.

Nagi Bator ::

blackbfm je izjavil:

1. Pod strupene.


Res je, samo treba je povdarit da psilocibinke niso smrtno nevarne. Kar se fizičnih učinkov na telo tiče so v bistvu precej varna zadeva, tako da je oznaka "strupeno" malo pretirana. Kvečjem če se poškoduješ pod vplivom zadetosti. No pa psihični mindfuck ti lahko naredi. Sicer pa v vsakem primeru je bolje da se teh gob ne je, ker na koncu nimaš nič od tega.



Zakaj bi bilo potrebno to povdarit. Saj, da je nekaj strupeno se ne pomeni, da bos od tega umrl, ce to pojes.
Alkohol je strupen. Ce ga "pozres" prevec, bos umrl. In ne sele, ko ti odpovejo jetra.
Prav tako je strupen nikotin. Pravzaprav ga je v skatlici obicajnih cigaret smrtna doza!
Na sreco kadilcev se izredno slabo absorbira v clovesko telo, pa tako ti ne padajo kot muhe.
In ko smo pri muhah - nikotoin se je dolgo uporabljal kot pesticid.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Problem "strupenih" gobic je, da vsebnost "aktivnih" substanc tako zelo varira da tega brez laboratorijske analize posameznega primerka ne moreš zanesljivo ocenit.
V Rusiji so se mnogi zadevali z rdečimi mušnicami. In so to počeli med 1. svetovno vojno tudi ruski vojni ujetniki pri nas (tisti, ki so cesto čez Vršič gradili, recimo), na žalost za mnoge med njimi pa so rdeče mušnice pri nas precej "močnejše" kot tiste na severu.

O.

Nagi Bator ::

Okapi je izjavil:

Problem "strupenih" gobic je, da vsebnost "aktivnih" substanc tako zelo varira da tega brez laboratorijske analize posameznega primerka ne moreš zanesljivo ocenit.
V Rusiji so se mnogi zadevali z rdečimi mušnicami. In so to počeli med 1. svetovno vojno tudi ruski vojni ujetniki pri nas (tisti, ki so cesto čez Vršič gradili, recimo), na žalost za mnoge med njimi pa so rdeče mušnice pri nas precej "močnejše" kot tiste na severu.

O.

To je res. V Skandinaviji pa nekateri uzivajo Rdece musnice in te veljajo za uzitne. Tako, da je res precej odvisno od rastisca.
Zalost teh, ki so se jih nazrli med 1. sv. vojno, pa verjetno ni bila dolgotrajna, saj Rdece musnice niti pri nas niso smrtno nevarne. Bi jih bilo portebno res pojest kilo, tako na pamet, da ne bi slucajno kdo testiral te teorije. ;((

WarpedGone ::

Samo zakaj bi šel kdo tvegat z mušnicami, kjer je smrtna doza (na oko) 1000x manjša kot pri npr. gologlavkah.

Hja, recimo ker rastejo v gozdu in te ne bojo zaprli če je ta gozd tvoj. V dovolj nizkih koncentracijah je zadeva psihoaktivna in če nucaš kick, probaš vse kar ti pride pod roke. Tut neostik in bencin nardita cel brainfuck pa to ne preprečuje zadevanja z njima.
Zbogom in hvala za vse ribe

The Player ::

Nč bat pobje! Rdeča mušnca je užitna, ampak jo moraš znat prpravt.

Poleg tega je namenjena le za zadevat, kar dvomim, da bo kdo uporabil to v svoj prid tko, da smo debato razščistl.

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Kot vsaka stvar ti more tudi gobarjenje vzeti vsaj malo časa za študij in spoznavanje gob; sem v bistvu zgrožen, da se dandanes najdejo ljudje, ki gredo brez kakršnihkoli osnovnih informacij kar tako malo gobariti:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Ganon ::

Metulj-1 je izjavil:

A marele kej rasejo zdele?


Letos jih je ogromno. Marele jemo praktično vsak dan.

Metulj-1 ::

Poj bo pa treba mal spet v gmajno.
Zanima me, če je kdo že probal karželjna. A je res tako odlična goba in katera se mu po okusu najbolj približa ter na kakšen način jo je najbolje pripravit.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Halucinogene gobe legalnost in kje kupit

Oddelek: Loža
3713243 (8140) BRBR
»

Gobarjenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6812586 (6810) BivšiUser2
»

Halucinogene gobe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7732556 (15528) Phantomeye
»

mušnica, slovenija?

Oddelek: Loža
233814 (3142) Malyzor

Nore gobice v naravi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16341338 (28807) Gandalfar

Več podobnih tem