» »

Vsakodnevni prevoz Maribor - Gleisdorf (20km dalje od Graza)

Vsakodnevni prevoz Maribor - Gleisdorf (20km dalje od Graza)

«
1
2

blindb ::

Zaradi visanja stroskov dizla in dobljene sluzbe v Avstriji ponujam vsakodnevni prevoz iz Maribora do Gleisdorfa (20km od Graza proti Dunaju).
Odhod ob cca 7.30 (ali prej - po dogovoru), povratek ob cca 16.30. Informacije na email: umales@gmail.com

Ce komu pride prav, naj me kontaktira, prispevek za prevoz po dogovoru, ce kdo ve, kam bi lahko se objavil zadevo, bom vesel predloga (prevoz.org ze poznam)...

Avto: Bmw e46 318dT, povprecna poraba 6.3l/100km, skupen strosek 8.8EUR/100km (preracunano na dan 29.8.2012).
lp,
blindb

psychoshorty ::

Zdravo,

ker se meni obeta tudi sluzba v Gleisdorfu predvidoma enkrat oktobra, te bom vsekakor kontaktiral, pa si mogoce lahko tako stroske znizamo.

blindb ::

@psychoshorty: odlicno. Upam da dobis :)

-valvoline- ::

Če ni skrivnost kakšen šiht si dobu in kolk je plača? Zahtevajo solidno znanje nemščine,to je velika ovira zame,septembra se vpišem na tečaj nemščine,tudi jaz bi si neki šiht zrihtal čez mejo. Slovenija je gospodarsko že mrtva se mi zdi,pa vedno slabše bo.

Zgodovina sprememb…

sdgfsdfas ::

ja mene bi tud zanimalo delo oziroma vožnja na relaciji slovenija-avstrija

psychoshorty ::

Valvoline, zame ti lahko recem, da v kolikor dobim delo, bom ERP Consultant, kjer se zahteva znanje nemscine na nivoju "maternega jezika". Odvisno je, za kaksno delo se gre.

-valvoline- ::

A poznaš kšno stran za zaposlovanje v AT podobna naši zaposlitev.net? Sploh pa za Graz in okolico?

black ice ::

Ams.at

Isotropic ::

-valvoline- je izjavil:

Če ni skrivnost kakšen šiht si dobu in kolk je plača? Zahtevajo solidno znanje nemščine,to je velika ovira zame,septembra se vpišem na tečaj nemščine,tudi jaz bi si neki šiht zrihtal čez mejo. Slovenija je gospodarsko že mrtva se mi zdi,pa vedno slabše bo.

a lahko se OP - blindb to pove?
psycho kuk izkusenj pa imas do sedaj?

blindb ::

@Isotropic: ravnokar odgovoru na zs :) Se tukaj... placa zaenkrat nizja od povprecne za moje delo (programiranje) - 1700€/mesec, seveda se s casom zvisa itd itd itd. (se vseeno bolje kot v Sloveniji, kjer ti niti ne odgovorijo na mail, prijavo itd. pri iskanju sluzbe). Po 2 mesecih se že pogovarjam o večji plači (seveda znanju in pokazanemu delu primerni).

Največ koristnih informacij dobiš preko EURES-a (poguglaj). Jaz sem dobil tam vse birokratske informacije, veliko kontaktov firm, ki zaposljujejo (na mojem področju) tudi če ne znaš dobro nemščine (v začetku) itd. Če kdo rabi mu posredujem mail z informacijami, ki sem jih dobil od EURES svetovalke.

Zaposlitvenih strani je kar nekaj... malo pobrskaj po internetu in jih takoj najdeš. Npr. xing.at, epunkt.net,...

blindb ::

Evo, da napisem kaj in kako glede sluzbe v Avstriji. Kaj sem moral urediti, kje, kateri obrazci itd.
(Sumnikov ni, ker jih pac na nemski tipkovnici ni).

1. Odlocitev
Ko se (trdno) odlocis, da bos iskal sluzbo v Avstriji si naredil najvecji korak in najbolj pomembnega.
Kasneje, ce se obotavljas itd. ti samo zbija moralo, ne ves kaj bi... in te mine.
Torej ce nisi preprican da si to zelis, ne isci ker je skoda tvojega casa.

2. Iskanje dela
Pogledas na slo-tech.com med zaposlitve (jaz sem nasel oglas za delo ravno tu! :) - hvala slo-tech.com! - v zahvalo tudi pisem vse tole).
Ker je zelo mala verjetnost, da najdes tu, pogledas na mojedelo.com ali na kaksni drugi spletni strani. Imas kar nekaj oglasov za
delo v tujini. V vecini primerov, ce tuja firma (npr. avstrijska) objavi oglas v tuji drzavi (npr. Sloveniji) se zavedajo, da
dosti kandidatov, ki se bodo prijavili zna, ali pa ne zna dobro nemscine.
Ce ne najdes online, gres v kaksno posredovalnico (npr. Trenkwalder). Pozor, pri Trenkwalderju (iz neznanega razloga) nimajo komplet
seznam objavljenih del, ki so v Avstriji (v najslabsem primeru moras kontaktirati tudi Trenkwald v Avstriji). Ni potrebno preko telefona,
vse se da dogovoriti preko e-mailov.
Seveda, ce najdes kaksno zanimivo delo, se prijavis, posljes CV... najbrz mi ni potrebno razlagati, da v CVju ne pises kako si
v mladosti sestavljal lego kocke in podobne, niti ne pretiravas z opisom svojega znanja (napises le to, kar dejansko znas).
S tem prihranis svoj in njihov (delodajalcev) cas.

Ena opcija je tudi EURES. To je neke vrste agencija, ki skrbi za ljudi, ki bi radi opravljali oz. nasli sluzbo v tujini, jim svetuje
glede vseh pogojev, zakonodaj... Jaz sem od zenkse iz EURESa dobil veliko koristnih informacij. Poslala mi je tudi pdf dokument,
kjer je opisano posebej vse o delu slovencev v Avstriji. Ne vem, ce lahko pripnem datoteko tu na forumu, lahko jo posljem na mail ce bo kdo potreboval.
Poleg tega, mi je poslala tudi kontakte in sezname podjetij, ki skoraj ves cas iscejo delavce.
Poslal sem na cca 80% naslovov, odpisali so mi skoraj vsi, se sedaj me vcasih kdo klice na gsm ce se iscem in ce bi prisel na razgovor.
seveda, sem na svojo sreco ze nasel sluzbo.

V enem izmed pogovorov z mojim trenutnim sefom, je omenil, da bodo v Avstriji v prihodnjih treh letah potrebovali (baje) cca 160.000
novih ljudi, da bo proizvodnja in gospodarstvo teklo v taksnem tempu kot sedaj. Nacin dela (vsaj pri tej firmi) se zelo razlikuje od dela,
ki je trenutno popularno v Sloveniji. Vlaga se v razvoj, za naslednje 2 ali 3 leta ze vemo, kaj se lahko izboljsa, kaj bomo delali itd.
V Avstriji se ne caka, da se nekaj nekje zgodi in ne cakajo, da bo denar priletel 'iz lufta' ampak delajo na tem, da ga zasluzijo.

3. Nasel delo, poslal prijavo, prides na razgovor
Kako poteka razgovor, je cisto odvisno od podjetja. Jaz sem bil kar malo razocaran, ker sem pricakoval 'nemsko natancnost',
potek po nekih strogih vnaprej dolocenih vprasalnikih itd. No, dobil sem ravno obratno, razgovor je bil zelo sproscen, vecino casa
sem jaz spraseval vprasanja (s tem tudi pokazal zanimanje za delo in podjetje), predstavil svoje dosedanje delo itd.
Na samem razgovoru niso zahtevali, da bi pred njimi kaj programiral ali reseval kaksne naloge. V neki druugi firmi, kjer se je zaposlil
moj znanec, je bilo tako, da je prvic prisel na formalen razgovor, potem se na en razgovor, kjer je imel neke programerske naloge za narediti,
potem pa glede na uspesnost dobil delo.
Delo je (skoraj povsod) najprej za doloceno casovno obdobje (v mojem primeru za 3 mesece). To je super, ker ti in podjetje v tem casu spoznata,
ali je delo primerno zate in ali si ti primeren za delo v podjetju. Ce je ta cas npr. 6 mesecev (ali 1 leto - kot je praksa v Sloveniji)
je po mojem mnenju predolgo. 3 mesece je vec kot dovolj, da se opazi ali je vse ok ali pa ne gre.

4. Placa
V vecini primerov, ze pri oglasu pise, kaksna je zacetna placa, kaksne so dodatne ugodnosti itd. Jaz imam npr. 7.30 urni delavnik,
kar je baje praksa v Avstriji, to pa pomeni tudi, da v placi ni vkljucena malica. V praksi v Avstriji je tudi tako, da pri placi ni
dodatkov za malico in prevoz. Jaz imam prevoz 'pokrit' s 13 in 14 placo (ki je tudi v navadi v Avstriji da se izplacuje). Ce jo bom dobil,
bom vedel najbrz konec leta :) (upam pa seveda da se bo vse dobro izslo, negativne misli ne prinesejo nic dobrega - le skodujejo zdravju).

5. Zavarovanje
ce delas redno (ali za dolocen ali nedolocen cas) v Avstriji, si zavarovan v Avstriji. Ce GKKju (Avstrijski ZZZS) vlozis formular E-106,
si zavarovan tudi v Sloveniji. Ker smo vsi v EU, gres lahko kjerkoli k zdravniku, v bolnico itd. Ce gres v Sloveniji, potem slovenska
zavarovalnica kontaktira tvojo v Avstrijo in se dogovorijo za placilo. Ti s tem nimas nobenega dela!

DODANO (DENIS): Podjetje mora prej urediti osnovno zavarovanje in priskrbeti E-card z katero gres na GKK in vlozis obrazec E-106 da se uredijo zavarovalniske
zadeve v SLO. Za dodatno zavarovanje se morate sami odlocit glede na to kak vam je pomembno. Vec o dodatnem zavarovanju se lahko pozanimate v GKK.

6. Odnos do dela
Najbrz pri vsaki firmi, kot imajo v navadi. Dobro je, ce ne pretiravas in ne govoris, da znas VSE, ker to vsi vedo, da ni res. Ti in delodajalec.
Kaksen imas pa osebni odnos do dela, je pa seveda odvisno od tebe.

7. Prebivanje, voznja
Jaz se vozim vsak dan iz Maribora in mi vzame do Gleisdorfa (20km dalje od Graz-a) slabo uro tja in slabo uro nazaj. Seveda se v primeru
voznje splaca imeti avto na diesel :), za katerega pa je trenutno ista cena v Sloveniji in Avstriji. Ponekod dobis v Avstriji se ceneje (par centov).
Ce nimas nekih obveznosti v Sloveniji (jaz imam zaenkrat odprt se svoj d.o.o., familija, punca,...), se ti seveda bolj splaca najti
neko sobo ali stanovanje v Avstriji, cim blizje dela.
kolega, ki se je zaposlil isto kot jaz, se je preselil v Graz, kaj vse je moral urediti, kje, kako je dopisal (glej DENIS).

8. Jezik
Nemscina... ce jo znas, potem super. Ce jo ne znas, si poglej kakse online course, pobrskaj za kakimi knjigami (za srednjo solo), mogoce
kaksen dober program za ucenje ('govori se, da obstaja nek slovenski torent site, kjer je gor 'baje' nek Pons, RosettaStone...'). prej
ko se navadi in naucis vsaj osnovne fraze, bolje bo. Vecje moznosti imas za pridobitev kaksne dobre zaposlitve, lazje komuniciras s delodajalci,
itd. Nekatera podjetja ne zahtevajo, da obvladas nemsko, seveda bodo veseli, ce bos sam pokazal iniciativo za ucenje, nekatera podjetja te
zaposlijo in ti dajo npr. 3 mesece, da se jo intenzivno ucis (in naucis)...

9. Zivljenje in bivanje v Avstriji (Denis)

9.1. Zivljenje:
Trenutno bivam v centru Gradca v privatnem studenskem domu kjer so studenti, dijaki in delavci. Samo zivljenje je isto kot pri nas v vecjih
mestih z razliko da govorijo nemsko in da je v sobotah in nedejah zjutraj tezko najti blizu doma kafic ki je odprt in je potrebno iti v center :D
Ce ste samski lahk povem da imajo v Gradcu kaj za pogledat :D in za sprobat ce najdete pogum :D

Sama Avstrija je polna zelenja tako da veliko dajo na okolje in dobro pocutje ljudi.

9.2 Ljudje:
Sami Avstrijci so bolj zaprti ljudje in je tezje najdit ljudi za komunikacijo ampak s casoma komunikacija poteka.
Vecina Avstrijcev tudi ne zeli govoriti Anglesko ne glede ce znajo tako da priporocam ucenje Nemscine ;)
Uporabljajo tudi dosti govornega dialekta ampak ni problem v kolikor izves kaj je kaj in se navadis.

9.3 Cene:
- Malice v Gradcu se vrtijo okol +-10 EU z pijaco
- Mesecna karta za mestni prevoz v Gradcu je 42 EU -> Jaz placam 72 EU ampak imam mestni prevoz plus do sluzbe 22 KM ven iz Gradca
- Lukzus kot so cigareti 4 EU + pride vec in cene normalne pijace se vrtijo od 1.5 EU - 3 EU
- Prijava bivalisca v Gradcu je prvic zastonj v kolikor se selis moras za nov naslov placati 17 EU
- V kolikor izberete banko v Gradcu in odprete racun boste morali placati do 50 EU z Viso Kartico ce imate to potrebo
- Vse ostale cene so primerljive z Ljubljano ...

9.4 Prevoz v gradcu:
- Avtobus + Tramvaj
- Prevoz je dobro urejen in kolikor veste v kateri predel Gradca greste ni problemov
- Tramvaj vozi skoraj vsakih 10 - 15 min na postajo
- Avtobus se uporablja obicajno za daljse voznje in vozi obicajno vsako 1 H
- V centru mesta zelo blizu Jakominiplatz lahko kupite mesecno karto za mestni prevoz in prevoz do sluzbe v koliko delate izven gradca

9.5 Bivanje:
V kolikor zelite bivati v Avstriji je postopek taksen:
1. Najdete lokacijo bivanja
2. Prijavite zacasno bivalisce v Avstriji ki se rece "Meldung". Za prijavo je vec pisarn tako da je najboljse da vprasate tam kjer boste bivali kam morate iti.

Imate opcije:
- Privatni studenski ali dijaski domovi -> Najbolj ugodno
Cene se vrtijo okoli 300 EU z stroski, v ceni je vkljucena prehrana v menzi in ni potrebe
skrbet za hrano cez teden. Domovi imajo obicajno vse na voljo tako da imate opcije.
- Studenska stanovanje -> Srednje ugodno
Cene najemnine z stoöki sobe je okoli 300 EU tudu z razliko da morate sami si priskrbeti hrano.
Vse ostalo se deli kot v studenskem domovih.
- Privat stanovanja -> Najdrazje
Cene najemnine se vrtijo okol 400 EU + brez stroökov za 40 kvadratov. In stroski naj bi bili okoli 100 EU +
Za hrano morate tudi sami poskrbet.

9.6 Pomembne telefonske stevilke:
- Policija: 133
- Resilec: 144

9.7 Zdravje:
- Krankhouse = Bolnica
- Artz = Zdravnik
- HouseArtz = Privatni zdravnik
- Apotheke = Lekarna

V Gradcu imajo drugacen pristop medicinske pomoci ... Oni nimajo javnih zdravnikov kot pri nas v zdravstenem domu ampak si moras zdravnika "HouseArtz" priksrbeti sam,
da pridete do receptov in nadaljnih potrebnih postopkov v Krankhouse.

V sami bolnici ali Krankhouse nimajo splosnege oddelka za nujne primere kot pri nas ampak moras vedeti kam gres npr. Ginekologija ... Dermatologija ... Kirurgija ...
zato je fajn ce si priskrbis HouseArtz ki vam pove kam pa kdaj pa zakaj. V samem Gradcu je tudi vec bolnic tako da do bolnice pridete v 10 minutah z tramvajem.


Bodite pozoroni pri izbiri HouseArtz v kolikor so eni samo samo placnicki in ne sprejmejo placila preko zavarovalnice tako da ko iscete osebnega zdravnika vedno
vprasajte v kolikor sprejmejo GKK.


Izkusnje za pridobitev dela - dobro je, ce jih imate, ce jih nimate, bodite veseli ce se dogovorite za delo tudi ce bo malce manj placano.
Ne pricakujte, da boste v nekaj mescih nahitro obogateli v Avstriji. Ne, imeli boste vsaj spodobno placo, s katero boste lahko zaceli razmisljati
tudi o svoji prihodnosti in uresnicevanju vasih zelja.

Evo, upam da sem nekaj prispeval k slo-tech community-u, malo povracilo za dobljeno sluzbo iz njihove zaposlitvene strani :)

Moj response time na forumu je bolj slab (mogoce pogledam 1x dnevno ce je cas) ker sem od 7h do 18h v Au, od 19h do 22h ponavadi delam
se na svojih projektih tako da ce boste imeli kaksno vprasanje - be patient ;)

Mit freundlichen Grüssen ;),
blindb

&Denis

p.s.: ce kdo misli, da je zadeva zanimiva se za koga drugega, ki ne isce le po Avto sekciji na forumu, naj admin potem to prestavi v kaksno drugo (novo) temo. Hvala.
p.s.s.: ce se kdo zapici v napacno uporabo s/z predlogov in kar se tice slovnice, lahko po zelji popravi.

metalc ::

Mogoče nekaj malega opomb od nekoga, ki že nekaj časa razmišlja o Avstriji, ampak ga na koncu zmeraj premamijo projekti kje drugje :D.

13. in 14. plača sta njihov regres in božičnica in nimata veze s potnimi stroški. Ponavadi sta v bruto znesku enaki kot redna plača, neto pa zaradi manjše obdavčitve celo nekoliko višji (natančnejši podatki, če googlaš "Österreich Brutto Netto Rechner"). Če se voziš od daleč, se mi zdi, da lahko pri davkariji vložiš prošnjo za "Pendlerpauschal" (pendlern = vožnja v službo in domov) in dobiš davčno olajšavo glede na razdaljo. Vprašaj v kadrovski ali pri AMS.

Če se boš vozil iz Slovenije (in tudi če prijaviš stalno bivališče v Avstriji, se zlepa ne rešiš slo. davčnega rezidentstva), boš avstrijskim dacarjem plačal dohodnino le za avstrijske prihodke, pri naših pa boš podvržen t.i. svetovnemu dohodku. To pomeni, da ti bodo za osnovo vzeli prihodke od koderkoli na svetu (zelo verjetno Avstrijci o tem avtomatsko obveščajo naše, če slučajno ne, moraš sam vložiti napoved ali pa tvegaš davčni prekršek), ti na njih odmerili dohodnino po naših lestvicah, odšteli že drugod plačane dohodnine in ti poslali položnico z razliko (če bo pozitivna, kar zelo verjetno bo). Tako da nekaj denarja si puščaj ob strani samo za ta namen.

EURES sicer ni agencija, temveč neka zveza evropskih zavodov za zaposlovanje (vsak nacionalni zavod ima ene par t.i. EURES svetovalcev, ki ti lahko povejo kaj o birokraciji in trgih dela v drugih članicah) in na njihovih straneh boš videl tista dela, ki jih posamezni zavodi objavljajo pri sebi. Gor lahko objaviš tudi svoj CV, ampak ni videti tako priljubljen kot drugi portali.

BTW, če mi lahko na ZS pošlješ, kje (firma) sploh si oz. vsaj, s čim se ukvarja.

blindb ::

@metalc: seveda, 13. in 14. placa sta tako kot si napisal. Jaz si pac predstavljam, da imam s tem pokrite potne stroske in lazje vem, koliko in kaj si lahko na mesec privoscim.
Za dohodnino je res tako kot si napisal, placuje (ali pa vraca) se preracunana razlika. Takoj ko bodo v Slo od mene zahteval nek znesek za moje opravljeno delo drugje kot v Slo pa spakiram kufre in adijo Slovenija. Potem pa nimajo kaj obracunavat dohodnine. Slovenskega drzavnega aparata pac jaz ne bom vec financiral. So mi prevec vzeli in nikoli nisem imel nic od njih, tako na osebnem kot tudi na poslovnem segmentu in vedno sem imel mesecni znesek (prispevke za davek) vecji kot je bil potreben. Na poslovnem segmentu so mi sele pred 14 dnevi priznali, da so naredili napake v kalkulacijah in povrnili 2k € (firmi) in ce si to zelim izplacati me pride vse skupaj se -40% od zneska (razen ce ne obrnes malo sistema in nakazes potne stroske - tako kot to delajo vsi v Sloveniji, ker zaenkrat se niso obdavceni). Osebno mi je Slovenija zelo vsec in lepa dezela, z dobrimi ljudmi, ampak drzavni aparat pa ni za nikamor in posten clovek tezko kaj pametnega. Vsa podjetja, ki so pa uspesna, pa imajo vecinski delez prodaje v tujino.

DimmniBurek ::

Objavi še na prevozi.org, če to še vedno obratuje?
There Is No Stronger Drug Than Reality

Isotropic ::

koliko izkusenj sta imela oba, preden sta sla tja? si denis se student, da prebivas v ŠD oz. pred kratkim diplomiral?

Isotropic ::

a kot zacetnik bi kot slovenec lahko dobil kaj tam? recimo ob zmernem znanju nemscine.
no, ne cisto zacetnik, ampak recimo, da bi iskal v drugem fieldu, kot delas v sloveniji (in na katerem nimas veliko izkusenj), ker tle nisi dobil nic pametnega (takega dela kot bi zelel)

Isotropic ::

a malicas potem v sluzbi nic ne? oz. tut ne greste kam ven jest?
tako samo ti (vidva) al tut ostali?

Blinder ::

-valvoline- je izjavil:

A poznaš kšno stran za zaposlovanje v AT podobna naši zaposlitev.net? Sploh pa za Graz in okolico?


nekdo tel bi moral ustvarit eno spletno stran z samo takimi zaposlitvenimi oglasi, ki so zanimivi za slovence :D
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

blindb ::

@Isotropic: Denis je ze diplomiral, v ŠD se da dogovoriti tudi za najem sobe če nimaš statusa študenta.
Jaz imam za seboj 4 leta redne zaposlitve +n let študentskega dela.
Kot začetnik? Ne vem, poskusi. Če si vztrajen boš sigurno nekaj našel.
Na malico seveda da hodimo. Ali je to trgovina, ali je to gostilna - kakor nam zapaše.

@DimmniBurek: še obratuje, sem objavil. Škoda samo da imajo tako smotan interface za vnašanje da je lažje vnesti za vsak dan posebej. Nikakor mi ni uspelo da bi označil prevoz kot 'ponavljajoči'. :/ Bodo morali še malo porihtati zadevo.

psychoshorty ::

@Iso

Imam 3leta + delovnih izkusenj plus razlicni freelancer projekti tako ali drugace. Vsepovsod kjer sem bil na razgovoru, sem lahko tako ali drugace dokazal svoje znanje, kakor dal tudi razna testiranja prek. Kot primer: bil sem na razgovoru v Celovcu na podjetju Pago. Verjetno ti je znano kaj (dobri/dragi sokovi ala fructal). Razgovori so potekali v anglescini, kar ni bil problem, vendar me je presenetilo kaksen je bil test znanja. In sicer 3 naloge:

- joinat en workstation v domeno.
- ugotoviti, zakaj v wordu ni delal en formular (potreben je bil vklop makrotov oz. prilagodit security).
- vzpostaviti odbc povezavo za lokalno podatkovno bazo.

Test sem resil v manj kot 10 minutah.

Prisel sem v ozji izbor, vendar sem si kasneje premislil, ker sem nasel boljso ponudbo bolj blizu. Kot zacetnik lahko imas definitivno moznosti, ce si le malce kreativen in lahko svoje znanje pokazes. Sam imam postavljen doma svoj server, na katerem ponavadi testiram / se ucim razne stvari in tako dodajam ta znanja v moj cv.

slodreamer ::

ve kdo kako je točno s plačilom dohodnine, če živiš v Sloveniji in delaš v Avstriji?

blindb ::

Placuje se neka razlika (ce je). Lahk ti posljem na email pdf kjer je vse razlozeno.

matejos ::

Pozdrav,
super začetne informacije hvala blindb in denis!
Lp

jype ::

Všeč mi je "Krankhouse" :)

Es ist doch ja ein Krankenhaus.

-valvoline- ::

Hvala @blindb in @psychoworty za informacije. Takle info res prav pridejo za vsakogar ku ga delo v AT zanima. Mam frenda ki dela v Linz,on pač tam stanuje med delovnim tednom,za vikende pride domov. Verjetno da se bo kar tam preselil.On dela v nekem podjetju za izdelavo avtodelov in litin,pravi da zasluži okol 2k na mesec.Men bi lahko takoj zrihtal nekaj v podjetju kjer dela,ampak tam je pogoj perfektno znanje nemšine.Men pa itak bolj zanima dnevna migrantska varijanta,tk da si popoldan pridem domov,ne pa da tja bivam.Za nas mariborčane je normalno najbolj zanimiv za šiht Graz in okolica.Brez spodobnega znanja nemščine ne bo šlo,frend mi je povedal da če mislim resno kšnega šihta tja iskat da se takoj vpišem na šnelkurs nemščine.

@blidb absolutno podpiram še tvojo kritiko slo parazitski upravi,jaz sem praktično enemy of the state no.1 na vseh forumih kjer sodelujem,tk da smo res na enaki valovni dolžini.
:D

jype ::

-valvoline-> frend mi je povedal da če mislim resno kšnega šihta tja iskat da se takoj vpišem na šnelkurs nemščine.

Pa odvadit se boš moral cviček tankat.

-valvoline- ::

jype je izjavil:

-valvoline-> frend mi je povedal da če mislim resno kšnega šihta tja iskat da se takoj vpišem na šnelkurs nemščine.

Pa odvadit se boš moral cviček tankat.

Čeb jaz mel plačo 2k ne bi tankal cvička brez skrbi.

blindb ::

@-valvoline-: ni za kej :) ja, zgleda da smo na isti valovni ;)

Ce kdo slucajno ve za kaksen tecaj nemscine v Mb-ju (v popoldanskih/vecernih urah) pa naj prosim sporoci.

jype ::

-valvoline-> Čeb jaz mel plačo 2k ne bi tankal cvička brez skrbi.

Jo bo treba zaslužit. Če bi jaz mel plačo 700 tudi ne bi tankal cvička.

-valvoline- ::

jype je izjavil:

-valvoline-> Čeb jaz mel plačo 2k ne bi tankal cvička brez skrbi.

Jo bo treba zaslužit. Če bi jaz mel plačo 700 tudi ne bi tankal cvička.

Na žalost je še vedno precej takih kot Jype ki živijo v oblakih. Tisti ku malo bolj realno gledajo-mo na situacijo v Slo se tudi bolj realno pogovarjajo-mo.
ps.
Upam da blindb tanka kar v AT in tam kupuje špecerijo,domačim državnim parazitom fička neb dal,on vsaj ima to priložnost če se vsak dan fura.

Zgodovina sprememb…

jukoz ::

=)
Oblast mamo takšno kot si jo zaslužimo.
20 in neki % je volilo pingvina, 20 in neki % je volilo kalimerota, pol pa mamo kar mamo.

Ne mi rečt da niste vedli kaj se bo zgodilo: Luka Koper, Interevropa, NKBM, NLB... Vse to je treba pokriti. In vemo kdo je zaslužil in kdo je plačal.
Ko pa so protesti proti banksterjem in borznikom in ostali golazni mi pa razlagajo kako je to brez veze. Ha, prav, je brez veze. Pol naj pa še plačajo namesto mene.

Sistem ma kup napak, ko je pa treba dat zahtevo za odpravo so (smo) pa vedno eni in isti... Ostali se boste pa očitno preselili v Avstrijo kjer boste lahko tankali cviček.

opeter ::

Koliko denarja je 1.439 € bruto? Oziroma kako bi lahko to izračunal. Hvala za odgovore.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

opeter ::

Našel en kalkulator: http://www.karriere.at/seite/karriere-c...

Monat 13. Bezug
Netto 1.126,96 €
Brutto 1.439,00 €
Sozialversicherung 245,64 €
Lohnsteuer 66,40 €

Kaj pomeni v zgornjem primeru 13. in 14. Bezug?
Hmm ... zaradi potnih stroškov bi mi ostala mogoče polovica plače, ali pa še to ne.

Zdaj gledam zemljevid, to bi moral kakšno sobico vzet v najem, ker se ne moreš vsak dan furat skoraj 400 km v dve smeri po osemurnem delovniku.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

blindb ::

@opeter: 13. in 14. Bezug = 13 in 14 placa (analogija v Sloveniji - regres in bozicnica).

opeter ::

blindb je izjavil:

@opeter: 13. in 14. Bezug = 13 in 14 placa (analogija v Sloveniji - regres in bozicnica).


Hvala za odgovor.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

amigo_no1 ::

Zdaj gledam zemljevid, to bi moral kakšno sobico vzet v najem, ker se ne moreš vsak dan furat skoraj 400 km v dve smeri po osemurnem delovniku.

Če je AC in udoben avto potovalni gre.

flipflop ::

Gre že, samo porabiš veliko goriva in predvsem časa. Za takšne razdalje se je boljše preselit.

damjan1980 ::

poleg tega si avto unicis, z neko rajnglo pa se tudi ne mores vozit vsak dan toliko km.
za nas ki smo blizu meje je dnevna migracija super opcija, za daljso oddaljenost pa je boljse se preselit. Jaz sem iskal sluzbo gori intenzivno ene 2 meseca, na koncu preko posredovanega CVja avstrijskemu delodajalcu dobil klic od slovenske firme, ki je njihova podruznica. pristal sem v sloveniji, kjer delam za avstrijce. placa je dobrih 300€ manj kot gori, kar ni taka razlika, da se bi mi splacalo 30km v eno smer vec vozit in 1 uro daljso odsotnost od doma

metalc ::

Glede avstrijskih potnih stroškov velja poguglati za "Pendlerpauschale Österreich" + dodatna vprašanja o tem na AMS in avstrijsko davkarijo. Evo, za začetek članek o tem na nemški Wikipediji. Pri takšnih javnoprometnih povezavah med SLO in AT, kot so trenutno, ste skoraj gotovo upravičeni do velikega pavšala.

Ampak PMSM je pri letnih dohodkih okoli 30k€ večji problem davek na svetovni dohodek, razen če ne zaslužite 50k€+ na leto, kjer avstrijska davčna lestvica itak prehiti slovensko.

M.B. ::

Kaj pa vlak?

Spielfeld - gleisdorf vozi vlak 1:24-1:40.

Mesečna karta je 128€
Wochenkarte 38,50
Monatskarte 128,00
Halbjahreskarte 656,00
Jahreskarte 1.187,00

Vir
Kolkor razumem karta velja za bus/vlak/tramvaj.

Google pravi da avto potrebuje 40 minut za kar bi porabo 8.55 € goriva.
8,55*2*20 = 342 na mesec. Res pa je da si z vlakom 3:20 na poti z avtom pa 1:20 minut.
Na vlaku pa lahko delaš za računalnikom pa se igraš z smartphonom pa to. Čudi me da vlak tak dolgo rabi, ker tisti, ko grejo do Brucka pa tam okoli vlak potegne 100-130 na uro, pa so lokalni.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

amigo_no1 ::

damjan1980
poleg tega si avto unicis, z neko rajnglo pa se tudi ne mores vozit vsak dan toliko km.

Beri kaj sem napisal prej.Daewo matic/MB smart ni za redno AC vožnjo, če bi ne bi rad prišel na cilj ves zmatran.
Kakšen Passat, C5, Mondeo je čisto druga pesem po AC.
Avto najbolj ubije mestna vožnja, vem za službene Berlingote pri Elesu, ki so imeli pri +300 000 km (delali dnevne vožnje 200 km po celi državi) in so bili bolj ohranjeni kot 120 000 mestne vožnje penzionista.

Zgodovina sprememb…

damjan1980 ::

ja saj s tem si ga unicis ko naredis 100.000 letno samo za v sluzbo in nazaj. po 3 letih imas nic vredno kanto, za katero si zmetal ohoho za servise, gume in mozne okvare. Da se o pokurjeni nafti niti ne pogovarjamo. Nevem no, tezko me kdo preprica da obstaja ekonomska racunica za 200km v eno smer vsak dan

opeter ::

amigo_no1 je izjavil:

Zdaj gledam zemljevid, to bi moral kakšno sobico vzet v najem, ker se ne moreš vsak dan furat skoraj 400 km v dve smeri po osemurnem delovniku.

Če je AC in udoben avto potovalni gre.


Dejansko je to skupaj 800 km.
Gre se za tale kraj: http://de.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnzb...

Po guglu sodeč je to okoli 4 ure vožnje v eno smer, če so optimalni pogoji na cesti.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

metalc ::

Če misliš delati v Gornji Avstriji, se preseli tja (magari v Linz ali na Dunaj, če ne najdeš nič kje bližje) in ne seri z vsakodnevno vožnjo iz Slovenije. Na AC Graz - Linz imaš namreč še dva posebej plačljiva tunela, tunelnina za tja in nazaj te skupaj pride pribl. 25€, se pravi okoli 500€ na mesec (če upoštevam 20 delovnih dni) poleg vinjete in bencina.

Isotropic ::

opeter je izjavil:

Koliko denarja je 1.439 € bruto? Oziroma kako bi lahko to izračunal. Hvala za odgovore.

to je minimalna avstrijska placa se mi zdi.
a si nor da bi se toliko vozil, bos pustil lajf v sluzbi in na cesti.

-valvoline- ::

V AT mislim da ne obstaja minimalna in zajamčena plača,vse je prepuščeno trgu.
Do 100km v eno smer (200km naprej-nazaj) se še splača vozit,če je več pa ne,edino začasno prebivališče za med delovnim tednom ali preselitev tja.
Če bi se jaz zaposlil v AT oz dab se mogu furat 200km vsak dan takoj nabavim Lupo 3l tdi ali nekaj podobnega temu z porabo 3l nafte na 100km,prihranki so ogromni če se velik furaš. Npr avto z porabo 5.5-6l nafte torej 12l dnevno po trenutnih cenah tole znaša 17-18 oz v kratkem 20e,malček tdi ali hdi porabi 3-3.5l oz 7l na dan,pršparaš najmanj 7-8e dnevno oz skoraj 200e na mesec.

Isotropic ::

ja obstaja. tist je v nemciji. ja po avtocest se bos fural s takim bravo.

amigo_no1 ::

valvo
Bi te rad videl vsak dan se voziti 200+ km v Lupotu po Ac :D.

3l je imel porabo tako počasne vožnje, da bi vsaka penzonistična vožnja v primerjavi z njo izpadla kot rally vožnja.

Zgodovina sprememb…

M-XXXX ::

Kot kaže enim še zdaj ni jasno, da je strošek goriva pri malo boljšem avtu tako ali pa tako tamal strošek... Špara se pa daleč najbolj pri njem...

-valvoline- ::

Če bi dobu dobrega lupota 1.2tdi pr nas bi ga takoj kupu in a4 prodal. Počas bo velki avto res nepotrebn luksuz.3l na 100 je edino kar zame šteje.

M-XXXX je izjavil:

Kot kaže enim še zdaj ni jasno, da je strošek goriva pri malo boljšem avtu tako ali pa tako tamal strošek... Špara se pa daleč najbolj pri njem...

A res? 200e na mesec PRIHRANEK oz 500e za gorivo za limuzino tamal strošek? Kdo ti plača benz, mama in očka?

amigo_no1 je izjavil:

valvo
Bi te rad videl vsak dan se voziti 200+ km v Lupotu po Ac :D.

3l je imel porabo tako počasne vožnje, da bi vsaka penzonistična vožnja v primerjavi z njo izpadla kot rally vožnja.

Da se kar fajn pelat tudi z malčkom. Iz MB vsak dan leti nešteto cliotov dci,206ke hdi itn proti LJ folk se vsak dan z njim fura na šiht po 200+km.

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako je IT služba v Avstriji? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11522101 (9866) Bonticer

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321316 (18043) BigWhale
»

Delo v tujini (avstrija, nemčija, severna evropa...) kje najti ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15099367 (21994) NewHope
»

Iskanje zaposlitve

Oddelek: Programiranje
359772 (8035) Gambino
»

Delo - Avstrija ( Graz )

Oddelek: Loža
4427140 (13357) Isotropic

Več podobnih tem