» »

Lastna implementacija registrske blagajne (Point-Of-Sale programske opreme)

Lastna implementacija registrske blagajne (Point-Of-Sale programske opreme)

sedian ::

Pozdrav vsem bralcem!

Imam vprašanje, ki niti ni toliko računalniško, kolikor je pravno, a vendar je dovolj vezano na računalništvo, da verjamem, da je na forumu prisotnih veliko ljudi z izkušnjami na tem področju.

Prijatelj ima podjetje (ki bi v svetu podjetništva bilo opredeljeno kot majhno podjetje, torej nad 10 in pod 50 zaposlenih - če se študentje štejejo kot zaposleni, sicer bi bilo podjetje mikro-družba), ki se ukvarja s prodajo določenih artiklov (večinoma gotovinski promet, nkeja tudi na "kartico").

Ker je njegovih nekaj trgovin dokaj preprostih, potrebuje tudi zelo preprosto programsko opremo, ki igra vlogo blagajne (Point-Of-Sale software). Že nekaj let je koristil različne obstoječe rešitve lokalnih slovenskih ponudnikov, vendar je bil vsakič razočaran, saj so bili velikokrat uporabniški vmesniki preveč generični, za tistih nekaj funkcij, ki jih pa je resnično potreboval, so ponudniki zahtevali kar vrtoglavo vsoto denarja. Prav tako so mu vsa podjetja zmeraj zaračunavala vsak najmanjši poseg, ki ga samni mogel opraviti (npr. sprememba neke nastavitve sistema, ki so jo namenoma zaklenili).

Tako sva pri pogovoru o tem prišla do ideje, da bi morda lahko jaz zanj implementiral preprosto programsko opremo, ki bi nadomestila obstoječo in bi bila natanko taka, kot si jo želi. Pri gradnji opreme bi uporabil množico komponent z odprto licenco. Ker sem sam študent, sva prišla do ideje, da bi me zaposlil preko študentksega servisa, nakar bi jaz (predvidoma v dveh tednih) spisal programsko opremo in jo uvedel. S tem bi njegovo podjetje mislim da tudi uradno bilo lastnik ustvarjene programske opreme.

Kar me pri vsem tem zanima, je, ali bi bilo pri tem v Sloveniji kateremukoli organu sporočiti, da je bila izdelana lastna programska oprema in ali bi opremo moral kdorkoli uradno potrditi kot ustrezno? Prebral sem kar nekaj materiala na DURS-u in kolikor sam razumem, potrditve na opisan način ni potrebno pridobiti - programska oprema naj bi samo bila razvita v skladu z nekaj varnostnih načel, ki jih zakon predpisuje (npr. onemogočanje uporabniku, da bi kasneje spreminjal podatke o preteklem prometu).

Bi bilo to dovolj? Ali sem morda pri vsem tem spregledal kaj pomembnega, zaradi česar bi lahko potem imela tako on kot jaz težave? Vsem poznavalcem področja se vnaprej iskreno zahvaljujem za odgovore, nasvete in mnenja!

prtenjam ::

Pozdravljeni,

Vso opremo lahko razvijete sami in je ni potrebno certificirati (v nekaterih državah jo je potrebno oz. jo je bilo potrebno pa so potem obupali). Vse lahko razvijete sami in nihče vam ne bo utrujal, kar se tiče državnih ustanov - seveda pod predpostavko, da so vsi vhodno/izhodni dokumenti skladni z zakonim.

Vas (te?) pa moram takoj globoko razočarati ali pa razveseliti. Če ti uspe POS razviti v 14 dneh in ga tudi uvesti potem ti lahko zagotovo trdim, da lahko dobiš službo kjerkoli na svetu za poljubno mnogo denarja. Sicer POS programsko opremo razvija ekipa ljudi par mesecev ;)...
Matjaž Prtenjak
https://mnet.si

Vikking ::

Kot je dejal predhodnik. Vseekakor pa mora biti program najprej narejen v skladu z Slovenskimi računovodskimi standardi. Če ne bo deloval pravilno, bodo težave imeli uporabniki programa z državnimi organi. Se pravi, obvezno testiranje samega programa (v računovodskem smislu).

Certificirat oz. da ti ga odobri kakšen državni organ pa ni potrebno.

sedian ::

Najprej obema najlepša hvala za odgovora! (in ja, lahko me tikata :))

Odgovora sta me razveselila - torej bo dovolj, da se držim računovodskih standardov, za katere predpostavljam, da so zapisani nekje v zakonu. O tem se bom še pozanimal in posikal vso potrebno literaturo pred začetkom razvoja.

Tistih 14 dni je bilo postavljenih bolj optimistično - se strinjam, da bo verjetno potrebno več časa. Tako kratek čas sem predvidel predvsem zato, ker ne vem še točno, katere funkcionalnosti bom sploh moral implementirati.

Trenutni POS software, ki ga prijatelj uporablja je namreč zares preprost: vodi evidenco dnevne prodaje, na koncu dneva pa prodajalci natisnejo poročilo po artiklih - spisek vseh artiklov, ki so bili prodani. Ta poročila potem prijatelj pobere in doma sam ročno vnaša podatke z njih v razne excelove tabele, ki mu potem služijo kot končni računovodski dokumenti.

Njegov trenutni software se mi zdi tako ena dokaj neuporabna reč - seveda bi bilo od takega software pričakovati, da računovodska poročila (ali vsaj del njih) izdeluje sam? Skratka, razvijalci njegove trenutne rešitve zagotovo niso porabili veliko časa za razvoj.

sedian ::

Aja, pa še to (da razložim zakaj se mi zdi tako preprosto opremo razviti v 14 dneh): Omenjen prijatelj kot blagajne uporablja navadne PC-je ali laptope, na katere ima priključene le preproste tiskalnike računov in pri nekaterih tudi omrežno povezavo. Ker imam veliko "kilometrine" pri razvoju spletnih aplikacij nameravam novi POS software implementirati v treh delih: GUI (samo HTML5 in AJAX), REST storitev, ki implementira razne funkcije, ki jih bo klical GUI, ter podatkovno bazo. Prvo mi bo vzelo izredno malo časa, tretja reč tudi ne kaj preveč, večina dela bo na vmesni komponenti. Mislim da 14 dni za tole niti ni tako malo - seveda bo za testiranje potrebnega še vsaj enkrat toliko časa.

fosil ::

Poglej še to temo
Tako je!

sedian ::

@fosil: O, super, najlepša hvala za tole! V mojem primeru bo to pomenilo, da komponenta, preko katere bo GUI opravljal vpise v bazo, ne bo smela omogočati popravljanja podatkov v bazi - zgolj pisanje (med katere spada tudi storno zapis).

Malajlo ::

14 dni bo na koncu 14 mesecev... Za par sto EUR dobiš že konkreten sw, ki je nastavljiv, touchable, pa tudi precej (skoraj vse) poslovnih dogodkov na POS pokriva.

Invictus ::

sedian je izjavil:

Aja, pa še to (da razložim zakaj se mi zdi tako preprosto opremo razviti v 14 dneh): Omenjen prijatelj kot blagajne uporablja navadne PC-je ali laptope, na katere ima priključene le preproste tiskalnike računov in pri nekaterih tudi omrežno povezavo. Ker imam veliko "kilometrine" pri razvoju spletnih aplikacij nameravam novi POS software implementirati v treh delih: GUI (samo HTML5 in AJAX), REST storitev, ki implementira razne funkcije, ki jih bo klical GUI, ter podatkovno bazo. Prvo mi bo vzelo izredno malo časa, tretja reč tudi ne kaj preveč, večina dela bo na vmesni komponenti. Mislim da 14 dni za tole niti ni tako malo - seveda bo za testiranje potrebnega še vsaj enkrat toliko časa.

Veliko sreče s tvojim časovnim planiranjem ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zastonj program za računovodstvo ?

Oddelek: Programska oprema
4721452 (2429) Blum
»

Blagajniški predal

Oddelek: Programska oprema
183117 (1745) ender
»

Računalniški pisalni stroj (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
596719 (5839) Pyr0Beast
»

Tržni delež IE-ja pada na račun Firefoxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
608340 (6780) bluefish

Več podobnih tem