» »

Manjši posek v lastnem gozdu in kazen zanj

Manjši posek v lastnem gozdu in kazen zanj

«
1
2 3

Magic1 ::

Imam en problem, so mi vrli organi poslali spis o poizvedbi poseke na mojem zemljiču, da me bodo primerno oglobili. Kaj storit, da bo tem manj kakršnikoli težav?
Okoliščine: Proti koncu zime sem malo razredčil del mojega gozda. Nastalo je za okoli 6 m3 drvi.
Najbolje da napišem pomembni del dopisa(kot prvo me je zmotila oznaka v naslovu, o pravni osebi, kar ravno nisem):

Obvestilo kršiteljici pravni osebi, da se izjavi o dejstvih oziroma okoliščinah prekrška

...zoper vas začela postopekza prekršek , zaradi suma kršitve 1. in 4. odstavka 17. člena in storitve prekrška po 1. točki 1. odstavka 79. člena Zakona o gozdovih(RS 67/02, 110/2007), ki naj bi ga storili s tem , da ste v obdobju med marcem 2011 in julijem 2012 na vaši gozdni parceli posekali 50 dreves trdih listavcev v skupni kubaturi 10 m3, ne da bi predhodno pridobili odločbo o dovolitvi poseka.

Hvala za kakršnekoli nasvet.
Magic

Ziga Dolhar ::

Če je naslovnik pravna oseba, in ti to nisi - kako so ti uspeli vročit ta dopis?
https://dolhar.si/

Magic1 ::

Poslano je bilo na moje ime, pač v naslovu spisa je omenjena pravna oseba. Kot vem sem le fizična oseba, brez firme, spja. ??
Magic

St235 ::

Predlagam da zbrišeš osebne podatke in zadevo objaviš ,ker drugače je težko kaj dosti svetovat. Če te bodo kaznovali kot pravno osebo potem je to vsekakor osnova za pritožbo zaradi napačno uporabljenega materialnega prava.

Drugače pa ja, za sečnjo rabiš dovoljenje.

Magic1 ::

Obvestilo kršiteljici pravni osebi, da se izjavi o dejstvih oziroma okoliščinah prekrška

Na podlagi 50. člena zakona o prekrških, uradni list RS (št. 3/07, 17/08, 21/08,108/09, 109/09 zp) v nadeljevanju zp-1 zoper vas začela postopekza prekršek , zaradi suma kršitve 1. in 4. odstavka 17. člena in storitve prekrška po 1. točki 1. odstavka 79. člena Zakona o gozdovih(RS 67/02, 110/2007), ki naj bi ga storili s tem , da ste v obdobju med marcem 2011 in julijem 2012 na vaši gozdni parceli posekali 50 dreves trdih listavcev v skupni kubaturi 10 m3, ne da bi predhodno pridobili odločbo o dovolitvi poseka.

Nadaljujejo še o členu, da moram v petih dni podat okoliščine in dokaze, ki bodo veljali v postopku.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

St235 ::

Lahko probaš odgovorit, da nisi pravna oseba in, da je postopek začet na napačnih predspostavkah in je uporabljeno napačno materialno pravo. Sam po vsej verjetnosti boš zgolj dobil drug poziv, kjer te nagovarjajo kot fizično osebo.

Vikking ::

Lahko je zmotno napisano, ampak si v prekršku (naslovljeno je pravilno) in boš po vsej verjetnosti za to denarno odgovarjal, ker ti gozdar ni označil dreves za posek.
A je v zemljški knjigi kot lastnik gozda zavedena fizična ali pravna oseba?

Najbolje da pokličeš in vprašaš zakaj je v obvestilu omenjena pravna oseba (verjetno brez podatkov o imenu podjetja, sedežu in matični številki), v nadaljevanju pa kot kršitelj fizična oseba.

Mogoče je fajn da ti kakšen "domači" gozdar svetuje kakšen pameten zagovor... nevem nprimer: da si odstranil podrto drevje od neurja ali zime....

krneki0001 ::

Pritožbo napiši glede tega da nisi pravna oseba, pa napiši da si drva potreboval za kurjavo doma. Zarad tega potem manj težijo.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

NeMeTko ::

Sicer nimam pojma, kako ti postopki potekajo, vendar če je bilo 'redčenje gozda' v smislu vzdrževanja in ne neke pridobitne dejavnosti (recimo da si posekal le trhla, polomljena drevesa in podobno), potem bi jaz na tvojem mestu poklical osebo, ki se je podpisala pod tisti poziv in se direktno informiral kako in kaj. Koneckoncev si kot lastnik gozda dolžan vzdrževati zdravje gozda in si pač zaradi nepoznavanja birokratskih postopkov zagrešil napako. Načeloma bi se moralo v takem primeru dati kaj dogovoriti.

Če si pa 'redčil gozd', da bi zaslužil s prodajo lesa, potem se bo znala zadeva verjetno malo komplicirati. Vendar kljub temu najbrž ne boš prišel mimo tega, da pokličeš in preveriš, kako se iz vsega zmazat s čim manjšo škodo oz. kaznijo. Nesodelovanje, najbrž ne bo veliko pripomoglo k izboljšanju situacije, bolje da uradnika na fonu izzoveš in mu rečeš 'In kaj predlagate, naj zdaj po vaše naredim?'

Malo tudi poglej v zakon o gozdovih in se prepričaj, kakšna kazen te lahko čaka.

Drugače pa ... 50 dreves? Ali imaš tako ogromen gozd....ali pa to že krepko presega tisto, kar jaz razumem pod 'redčenje'....

jest10 ::

50 dreves in le 6m^3 drv? To pol niso bila glih drevesa, ampak bolj gmovje

amigo_no1 ::

Ni nujno da so bila drevesa velika in debela.

draciel ::

hmm to je neki novega zame. A za posek v SVOJEM gozdu na SVOJI parceli moraš vprašat za dovoljenje poseka??

Magic1 ::

Totalno pretiravajo, posekanih je bilo okoli 30 dreves debeline 10-25 cm, za okoli 6m3. Po njihovih navedbah 50, 10m3... Sem zredčil del naše parcele v velikosti 15 x 30m, v taki meri, da sonce še vedno nikjer ne pride do tal. Par grmov v katerem je bilo 8 debel 20cm, pustil 2. Ravno toliko za zakurit na vikendu, ne za kakšno prodajo.
Magic

Killermode ::

Pokliči jih nimaš drugega. To te je mogu nek sosed nevoščliv prjavit.

Zgodovina sprememb…

Good Guy ::

draciel je izjavil:

hmm to je neki novega zame. A za posek v SVOJEM gozdu na SVOJI parceli moraš vprašat za dovoljenje poseka??


na kterem planetu pa ti živiš?

Revirni gozdar odkaže drevesa katera se lahko posekajo. Za samo nego gozda skrbi lastnik sam(grmovje in uničeno drevje med zimo oz neurji).

St235 ::

Najboljše da se obrneš direktno na inšpektorja. Če se prav spomnim je foter enkrat dobil podoben poziv. Šlo je pa zato, da ga je sosed prijavil, da podira ne vem kakšna drevesa. Takrat je inšpektor hotel videt zadevo v naravi in je bilo iz videnega razvidno, da se ni podiralo ne vem kakih dreves ampak, da se je čistilo polomljeno vejevje, pregosto rastje, ter je bilo namenjeno ogrevanju doma itd. Inšpektor je potem to klasificiral kot vzdrževalna in sanitarna dela in izdal opomin, ker foter ni o tem obvestil zavoda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

amigo_no1 ::

WTF kakšna diktatura je to če na lastnem gozdu ne smeš sekati ;(( ?
A na pir grem lahko, brez da obvestim pristojnega birokrata ?

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Ne, ker potencialen golosek, uničenje naravnega habitata, erozija in podobno paše v isto kategorijo kot pitje piva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

amigo_no1 ::

Eh, raje prvo pospravi pred svojim pragom, preden mi soliš pamet o goloseku in podobnem.Ta banana država zna samo nabijati kazni in uzakonjati prepovedi.
O tem koliko slovenskih domov je komunalno opremljenih, zakaj vse se uporablja pitno vodo, kaj vse se notri spušča za začetek.

St235 ::

Jap, ker komunalna opremljenost slovenskih domov in pitna voda imata precej skupnega z tem, da rabiš dovoljenje za posek.

draciel ::

Good Guy je izjavil:

draciel je izjavil:

hmm to je neki novega zame. A za posek v SVOJEM gozdu na SVOJI parceli moraš vprašat za dovoljenje poseka??


na kterem planetu pa ti živiš?


Oprosti vendar za to še nisem slišal, da bi moral za posek na svoji parceli nekoga vprašati. Vem da ne smeš graditi in moraš vprašati za dovoljenje vendar za posek res še nisem slišal. Slišal tudi nisem zato ker moj stari oče ima kar veliko gozda in vsako leto poseka nevem koliko dreves za svoje potrebe ( in včasih tudi naše ). To sicer dela že 50 let in nikoli še ni dobil kazni in jo tudi ne bo. To delajo tudi vsi njegovi sosedje in nikoli še niso dobili kazni..

Utk ::

Ja ker golosek cele Pokljuke je isto, kot če posekaš faking 50 "dreves" od katerih dobiš 6 kubikov drv, kar pomeni, da ni bilo niti enega poštenega drevesa od teh 50. Kazen je približno enaka.

Poldi112 ::

draciel je izjavil:


Oprosti vendar za to še nisem slišal, da bi moral za posek na svoji parceli nekoga vprašati. Vem da ne smeš graditi in moraš vprašati za dovoljenje vendar za posek res še nisem slišal. Slišal tudi nisem zato ker moj stari oče ima kar veliko gozda in vsako leto poseka nevem koliko dreves za svoje potrebe ( in včasih tudi naše ). To sicer dela že 50 let in nikoli še ni dobil kazni in jo tudi ne bo. To delajo tudi vsi njegovi sosedje in nikoli še niso dobili kazni..


Kaj pa če bi za začetek vprašal starega očeta, če ve kaj o tem? Ti pa gozdar zastonj označi, kaj smeš posekati, vse kar rabiš je obrniti telefon.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

St235 ::

draciel je izjavil:

Good Guy je izjavil:

draciel je izjavil:

hmm to je neki novega zame. A za posek v SVOJEM gozdu na SVOJI parceli moraš vprašat za dovoljenje poseka??


na kterem planetu pa ti živiš?


Oprosti vendar za to še nisem slišal, da bi moral za posek na svoji parceli nekoga vprašati. Vem da ne smeš graditi in moraš vprašati za dovoljenje vendar za posek res še nisem slišal. Slišal tudi nisem zato ker moj stari oče ima kar veliko gozda in vsako leto poseka nevem koliko dreves za svoje potrebe ( in včasih tudi naše ). To sicer dela že 50 let in nikoli še ni dobil kazni in jo tudi ne bo. To delajo tudi vsi njegovi sosedje in nikoli še niso dobili kazni..


Če pač ne poznaš stvari to ne pomeni, da niso res.
Link do zakona: http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r00/predp...

To da pač še ni bilo kazni ne pomeni, da je nikoli ne bo. Ravno tako je velika razlika ali gre za posek ali gre za sanitarno sečno in vzdrževanje. Načeloma se inšpektorji v sečnjo za lastne potrebe ne vtikajo v koliko ni prijave oziroma zaznajo dejansko škodo.

draciel ::

@Lakotnik29

Saj nisem rekel, da ta zakon ne obstaja. Jaz sem pač se začudil kako je mogoče, da moraš vprašat za dovoljenje če hočeš posekati drevesa na svoji parceli.

To je zame isto, kot nevem če bi vprašal državo če lahko hodiš nag po svoji hiši. lol..
sicer mi je pa stvar mogoče malo bolj logična. Če bi vsi začeli sekati vsepovprek na svojih parcelah, kmalu nebi bilo več gozdov oz. bi se hitro krčili..

Makes sense.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: draciel ()

izbrisiracun ::

draciel, primerjava ni čisto na mestu:D. Če ti hodiš nag po hiši nič škodljivo ne vplivaš na okolico. Kar se tiče sečnje, niso problem tisti, ki vedo kaj podreti, da bo "brez škode" oziroma, kar je "zrelo", ampak tisti, ki mislijo da to vedo. Če si preveč pogumen lahko narediš kakšno neumnost in erozija npr. odnese pot, ki je skupno dobro, ali pa divjad pogine, ker si podrl in požgal par hektarjev na hojladri.

Logarja ti samo lepo pokličeš in skupaj označita kar je za podret, on pa ti pomaga tudi s strokovnim nasvetom - stane nič, vsi profitirajo.

Zgodovina sprememb…

draciel ::

Ja ne saj vem da je bila primerjava malo mimo. ;D Ja sej sedaj približno razumem zakaj je to potrebno.

offtopic: Ker sem že dal tako primerjavo, sem nekje slišal da je nekdo hodil po svoji hiši nag. Ob tem ga je opazil sosed in ga prijavil. Tip je dobil kazen. Žal pa nevem kje sem to slišal in ali je bilo res.

St235 ::

tehnično gledani bi bilo lahko kaj takega res. Seveda ne zgolj zato, ker se je enkrat nekdo sprehodil nag mimo okna.

Recimo primer: http://answers.yahoo.com/question/index...

Ni možno direktno aplicirat na slo zakonodajo ampak dejansko bi v primeru, da to nekdo počne namenoma z namenom razkazovanja šlo lahko za kršitev JRM ali celo kaj hujše, da če so vključeni otroci.

HighBane ::

In potem ga tožiš, ker te je gledal skozi okno in ti povzročil hude duševne motnje, zaradi katerih si ne upaš več mimo okna bre zaves. Misliš, da bi prijavil, če bi bila njegova žena?

Drugač tista rešitev o inšpektorju, še najboljša, če res nisi nobenih večjih dreves podiral, ti vsaj ni treba lagat in provat izmuznit. Sigurno imaš drva za dokaz.

Karaya 52 ::

St235 je izjavil:

Ne, ker potencialen golosek, uničenje naravnega habitata, erozija in podobno paše v isto kategorijo kot pitje piva.


Resnici na ljubu, je ta UFO omejitev glavni razlog, da lesna industrija v Sloveniji prakticno ne obstaja. IIRC je golosek omejen do polovice oz. enega hektarja, kar pomeni, da bi lahko do te meje brez problemov sekal na kriticnem obmocju, nebi pa mogel posekati dveh hektarjev na Dravskem polju z namenom gojenja psenice, npr.

T0RN4D0 ::

Milim, da ti mora revirni gozdar odkazat vsako drevo nad 10cm afaik. In če slučajno uleti inšpektor (&gozdar &policaj običajno), jih nič kaj ne zanima če je bilo drevje suho, polomljeno, pregosto in če si samo čistil po gozdu.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Magic1 ::

Upam, da bo človeški in se bo dalo pogovorit, drugače bom pa vsako leto zahteval, da mi označi ves moj gozd, po možnosti ravno v začetku avgusta pa se bo našvical za tisto kazen, ki jo bom plačal>:D
Magic

Etwa ::

pa dj kaksen burek je spet to s strani velike drzave slovenije.
Samo nasilje s strani drzave.
Sej razumem da bi radi zascitli gozdove ... sam nehite z z nasiljem

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Etwa ()

St235 ::

blazno so brutalni ker bi radi vedeli al je šlo za sečnjo al za kaj drugega.

borisk ::

Reči da nisi bil ti, in se jim zahvali za obvestilo o kraji, ampak zaradi majhne škode in še manjše verjetnosti ugotovitve povzročitelja ne boš podal uradne prijave.

donfilipo ::

V naših koncih se veliko seka. Inšpektorji pa opazujejo natakarico.

Ker tu je pa problem. Zakon pravi, da je: 'Prepovedana je prodaja alkoholnih pijač osebam, ki kažejo očitne znake opitosti od alkohola'.

Pojdite enkrat, ali 20x trezni, v nekaj gostiln in boste videli milo relativnost zakona. Dokler seveda ne pride do težav, pretepov, ali podobnega.

Tako je tudi z zakonom o gozdovih...dokler ne bo res vidnih, iz letala opaznih velikih posledic:), je tale kazen iz naslovne teme po opazovanju udbe (40 rr v treznem stanju..groza:)..zgolj nesrečen slučaj. Za ušesa je treba prijeti nevošljive sosede in nemara dati za kak deci.
8-)

Ampak ja pravni okvir je. Še za mariskaj neverjetnega. Če bi se potrudili verjetno celo za čisto solidno delujoč naš družbeni sistem..tako pavšalno>:D
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

jalovec09 ::

Mamo 35 ha in revernega gozdarja pokličemo, ker skrbimo za gozd, kot je treba, drugače pa ni problema, bi lahko posekal tud brez revernega, ampak manj.

koyotee ::

nism siguren, al je do 10cm al 15cm premera, kar še lahko posekaš brez dovoljenja.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

St235 ::

Mislim, da ni pogojeno neposredno z debelino, ampak z namenom. Torej ali gre za vzdrževanje in čiščenje gozda ali za sečno. Je pa res da dost težko utemeljiš da si 30cm smreko podrl ker si čistil.

Magic1 ::

Zahojeni 100 na uro, nemogoče sploh kogarkoli dobit... S tem da je mail pod kontakti neobstoječ, na telefon se noben ne javlja, net pa na tistem naslovu itak nič ne najde.
Kaj je glede tega ZP-1, ki pravi da moram v petih dneh navedit okoliščine? Nikjer ne piše delovni ali katerekoli dan, ker pri meni bo peti dan ravno v nedeljo, takrat bom pa težko komorkoli kaj oddal.
Magic

St235 ::

če ni posebej specificirano dan pomeni koledarski dan. V primeru da rok pa na dan, ki ni delovni dan se rok avtomatično premakne na prvi delovni dan.

Keyser Soze ::

Karaya 52 je izjavil:

...nebi pa mogel posekati dveh hektarjev na Dravskem polju z namenom gojenja psenice, npr.

A hočeš rečt, da imamo premalo kmetovalnih površin v Sloveniji?
OM, F, G!

Meizu ::

Sej ne, da bi se nam gozd krčil, ravno nasprotno, travniki in polja izginjajo in nadomešča jih gozd.

Ne vem, kakšen je zakon, ampak lahko bi predvideli neko okvirno procentualno gledano mejo posekanih dreves, ki jih lahko posekaš brez vpletanja gozdarstva in ostalih.

Če si lastiš 20 hektarjev gozda in posečeš 10m3 dreves, si naredil praktično ničelno škodo. Nasprotno, morda si potencialno odstranil ravno drevo, napadeno z lubadarji.

Edit: Nekdo je zgoraj podal eno zanimivo izjavo: Kako ti lahko dokažejo, da si sekal ravno ti? Če en vandal skače naokrog z motorko mu res ni problem podret 10m3 drevja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

St235 ::

Če si lastiš 20 hektarjev gozda in posečeš 10m3 dreves, si naredil praktično ničelno škodo.


Ni nujno, 10m3 sicer ravno ne ampak tudi manjši golosek na napačnem mestu ima lahko vse prej kot zanemarljive učinke. Ravno zato je sistem zastavljen tako ,da ima gozdar upogled v toj kaj se dogaja in lahko zagotavlja optimalno upralvjanje z gozdom. Stane te ne nič pa še kaj pametnega boš zvedel.

Edit: Nekdo je zgoraj podal eno zanimivo izjavo: Kako ti lahko dokažejo, da si sekal ravno ti? Če en vandal skače naokrog z motorko mu res ni problem podret 10m3 drevja.


Enako kot vsak drug prekršek, na podlagi zbranih dokazov.

Magic1 ::

Sem nekako dobil išpektorja, bolj po sreči kot karkoli. So dopusti in se telefonov ne dviga.

Mi je razložil, da je potrebno za kakršnikoli posek dobiti prej dovoljenje. Razen če samo odstraniš polomljeno/okuženo drevje, vendar jih moraš tudi v tem primeru naknadno obvestit. Tudi če gre zgolj za 1 m3, vse rabijo imeti evidentirano.
Magic

Meizu ::

Magic1 je izjavil:

Sem nekako dobil išpektorja, bolj po sreči kot karkoli. So dopusti in se telefonov ne dviga.

Mi je razložil, da je potrebno za kakršnikoli posek dobiti prej dovoljenje. Razen če samo odstraniš polomljeno/okuženo drevje, vendar jih moraš tudi v tem primeru naknadno obvestit. Tudi če gre zgolj za 1 m3, vse rabijo imeti evidentirano.



Ah ti si moral it res dejansko na finto, da nisi ti sekal - pač nekdo je bil, jebiga. :)

Magic1 ::

Ne ne, sem mu kar povedal, da sem malo posekal za drva na vikendu. Je rekel, da ni problematično, če je šlo za prvič in v majhni količini. Vendar mu vseeno moram poslat v pisni obliki, potem pa upam da bo le opomin.
Magic

St235 ::

99% bo zgolj opomin, lepo naloži, da si zgolj čistil polomljeno in gosto zaraščeno in je to, da si pravzaprav delal kot dober gospodar in si hotel preprečiš da bi zaradi nevzdrževanja nastala škoda. In da ti je žal ker o tem nisi ustrezno obvestil zavoda in je to to.

NeMeTko ::

St235 je izjavil:

99% bo zgolj opomin, lepo naloži, da si zgolj čistil polomljeno in gosto zaraščeno in je to, da si pravzaprav delal kot dober gospodar in si hotel preprečiš da bi zaradi nevzdrževanja nastala škoda. In da ti je žal ker o tem nisi ustrezno obvestil zavoda in je to to.


Točno tako.

broken/link ::

lepo je prebrat vsake tolko, da lepa beseda še vedno lepo mesto najde. Upajmo da bo šlo srečno skozi :)
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali lahko posekam zaraščeno njivo (z gozdom)?

Oddelek: Loža
191389 (526) samovprasam
»

Sekanje drv/uporaba cepilca (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16114713 (9084) val46
»

Posek dreves (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15313736 (9514) WizzardOfOZ
»

Izčrpavanje slovenskih gozdov

Oddelek: Loža
415256 (2743) keba
»

Če se kdo ukvarja s prodajo lesa oziroma pozna koga, ki se

Oddelek: Loža
262456 (929) FuriousG

Več podobnih tem