» »

tablet PC ali netbook?

tablet PC ali netbook?

Meizu ::

Torej. Letos se najverjetneje (odvisno od sprejemnih izpitov seveda) vpišem v glasbeno akademijo v Celovcu. Iščem čimbolj praktično računalo za tovrstne zadeve.

Razmišljal sem o nečem ultralahkem ampak dovolj zmogljivem, fino je da drži baterijo. S ceno ne bi šel višje kot 400eur, raje celo kaj manj. Edit: Mogoče tudi kakšen rabljen macbook al neki... Sam dvomim, da se ga dobi za 400eur ali manj. Grem googlat.

Za potrebe tega študija ne potrebujem uber zmogljivega računala, saj bom računalnik uporabljal predvsem za branje pdfjev (note, teoretični zapisi itd.).
Razmišljal sem torej nekaj v smeri Asus EEE serij ali pa mogoče kakšnega tabličnega računala. Gledal sem, če se v sloveniji prodajajo kakšni rabljeni ipadi pa vidim da nima nihče interesa to prodajat :)

Razloga zakaj sem zagledan v iPada je ta, da sem edino pri ipadu zasledil možnost direktnega priklopa inštrumenta noter, katerega zvok lahko prek ipada streamaš direkt na slušalke, kar je super fino, poleg tega obstaja prav namenski software in priključki za to, kar sploh ni drago in se najde v vsaki bolje založeni računalniški trgovini. Edit: Finta je tudi v tem, da obstaja tudi namenski software za iPade in iPhone, ki računalo spremeni dobesedno v multiefekt, ki ga lahko uporabiš za delo z inštrumentov, kar je enostavno fakin zakon. Zaenkrat moram povsod s sabo nosit combo ojačevalec 25w (ki ni lahek pa še neroden je), da si lahko prek njega napeljem slušalke. Je pa res, da obstajajo tudi Vox-ovi in Marshall-ovi miniampi na baterije, velikosti manjšega telefona, s katerimi lahko streamaš zvok kitare na slušalke (nimajo pa multiefekta).

Medtem ko pri ostalih tablicah (androidih npr) te funkcije nisem našel. A mogoče kdo ve, če se to da zrihtat na androidu oz. kako je s tem.

Zdaj netbook vs tablica bi mogoče bolj prišla prav tablica, saj ima napram netbooku konkretno večji zaslon, kar vedno pride prav pri branju pdfjev za ceno slabšega hardware performansa (ki ga itak načeloma ne potrebujem oz. v primeru Asusa EEE dvomim, da je performančni poskok tako očiten).

Koliko realno sploh zdrži baterija pri ipadu?

Mimogrede, da boste vedeli o čem je tu govora: http://www.guitar-pro.com/en/index.php?... - Tovrstnih zadev za Androidno tablo nisem našel.

Plus priključki, ki obstajajo za Applove iPade, konkretno tudi za iPhone - http://www.easylearn2playguitar.com/rec...

Gre se za iRig, ki je podprt samo za Applove izdelke, ravno zaradi tega ga nisem še kupil in sprobal.

Podobne stvari se da naredit tudi za Android ja, ampak zahteva nekaj živcev in spajanja -

Bolj praktično bi blo enostavno mogoče omislit si iPad in potem dalje?

Edit2: Ok, se popravljam, program guitar pro se da dobit tudi za android, obstajajo neke posiljene verzije guitar riga za androide ampak nič pametnega. Še vedno pa ostaja dejstvo, da je tovrstnih programov za iPad veliko več, poleg tega še vedno nisem našel alternative iRig-u, ki se mi resnično zdi privlačna zadeva.
  • spremenil: Meizu ()

zee ::

Koliko realno sploh zdrži baterija pri ipadu?


5 ur gledanja HD verzije Game of Thrones. Za samo branje pa zlahka vsaj 10 ur.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Meizu ::

Kako je pa kaj resno delo na ipadu? Malce me moti majhnost diska na ipadu (16gb, ne dam denarja za več prostora, ker cena takoj poskoči u 3pm)...

A obstaja možnost priklopa eksternega HDDja? Imam 2TB prenosni disk, ki bi ga komot ponucal, sam če se da priklopit (ne vem situacije sedaj ampak ipadi v preteklosti sploh niso imeli USB priklopa)?

Malce sem še vedno skeptičen, saj ne, da mi ne bi ustrezal, ker mi je res všeč, vendar me prostor heca.

Po drugi strani bi si lahko omislil nek netbook za male pare in noter ruknil SSD 120gb ane... :)

Ampak ima iPad nedvomno boljše komponente za zajem in ustvarjanje zvoka (kar je razvidno pri nekaterih projektih na youtube, kjer nekateri igrajo na inštrument kar prek iPada)



Vprašanje pa, kako se obnese za resno delo s snemanjem glasbe (pomanjkanje prostora), ter še vedno nisem uspel izbrskat ali se sploh da gor namestit kakšen podoben program kot je cubase ali pa nuendo ali vsaj adobe audition.

Me pa v primeru netbooka v vsakem primeru potem čaka vsaj nakup konkretne dvokanalne studijske zvočne (spet 150eur), če hočem kaj resnega počet gor. Saj ne, da iščem top produkcijo, bi pa rad imel možnost kvalitetnega zajema zvoka inštrumenta (recimo da se lahko z napravo kvalitetno posnamem pri igranju - zaradi kakšnih demo in promo materialov - zgodi se tudi, da kdaj dobiš kakšno idejo za kakšen komad itd. in ga je fino posnet, da si naslednjič lažje zapomneš in nadaljuješ z delom).

Imaš mogoče kakšne izkušnje s tem? Predvsem me pa zanima možnost priklopa eksternega HDDja, saj lahko v tem primeru narejene posnetke in komade in ostalo pdf šaro exportam na HDD in si s tem sčistim prostor na ipadu.

Meizu ::

Našel:

http://www.itbusiness.ca/it/client/en/h...

Joj, zakon, točno to kar rabim :) Kar se HDDja tiče - zaenkrat novice niso vzpodbudne... :(

iPad naj ne bi imel moči poganjat zunanjega HDDja (je pa res da so poskušali priklopit WD passport serijo al kaj je že tista pocket verzija brez lastnega napajanja).

Sam imam WD MyBook, ki ima lastno napajanje, ali je le-tega ravno tako nemogoče priklopit?

darkkk ::

Če maš namen karkoli delat, pol vzem netbooka/cheap laptopa, če rabiš za pisat maile & brat knjige na ubahnu, pol je ipad & slično ok.

Poleg tega, kar se tiče branja strokovnih PDF-jev/knjig, če je treba listat naprej/nazaj so bralniki slabši od rač+monitor.

zee ::

če je treba listat naprej/nazaj so bralniki slabši od rač+monitor.


Ne. Po mojih izkusnjah se iPad za branje revij in strokovnih clankov zelo obnese, za knjige je Amazonov Kindle bistveno bolj primeren/prijazen. Imam obe napravi in ne pisem na pamet.

@meizu:
Zunanjega trdega diska ne bos na noben nacin priklopil na iPad. Priporocal bi ti nabavo rabljenega iPad 2, iPad 3 je dejansko predrag + zaradi boljsega zaslona ima vecjo porabo in manjso avtonomijo. Vsaj taksne so moje izkusnje.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Meizu ::

No, saj za branje pdfjev, brskanje po internetu, zajem zvoka in občasno pisarniško delo ga bom pa nucal (v primeru obsežnega pisarniškega dela si bom omislil tisto ipad tipkovnico, v primeru da se odločim za ipad).

Še vedno me mika tudi notebook, ampak me moti pomanjkanje zgoraj navedenih featurjev, ki jih ipad ponuja.

@Zee - Kaj pa externi USB? Kolikor vidim po youtubeu, se vsaj to da priklopit, torej če si omislim kakšen večji USB ključek bi to šlo kot dodatni prostor? Finta je v tem, da mi že ena pdf izdaja not, komadov in teorije jazz glasbe pobere nekaj čez 10gb. Kar bi znal kr bit problem spravit to na ipada.

Možne opcije?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

spirit ::

kaj pa raje kaj takega kot je Asus tf201 ali tf300, oba imasta možnost priklopa zuinanjega diska( rabiš le pretvornik za usb, imata pa tudi režo za micro SD, če ti je 32 GB premalo, gre za dobri tablici, ki sta konkurenca iPadu in sta od dvojke celo boljša kar se konfiguracije tiče.

Meizu ::

Super zadevca. Problem je le v tem, ker za androidne naprave ne obstaja izdelek podoben iRig-u in mi je potem v takem primeru boljše vzet netbooka, saj ponuja več za manjšo ceno.

Od tabličnih računalnikov torej pride v poštev žal le iPad. Razen, če se kje da dobiti za android kaj podobnega kot iRig za Apple, vendar sam še nisem uspel najti kaj takšnega.

SLO_Matej ::

Kaj pa če narediš nek kompromis in vzameš recimo prvega Asus Eee Pad Transformerja TF101? Prvega zato, ker ga lahko dobiš novega za pod 400 eur in to 32 GB verzijo, s tipkovnico vred, ki jo lahko odstraniš in imaš tablico. Baterije imaš pa do 16 ur s tipkovnico. Zaslon je 10,1" IPS, moči naj bi bilo pa tudi dovolj, saj ga poganja Tegra 2. Je pa gor Android in možnost uradne Asusove nadgradnje na 4.0. Če misliš tole vzet, pohiti, ker je samo še eden na zalogi: http://mojracunalnik.com/?p=2533

zee ::

@Zee - Kaj pa externi USB? Kolikor vidim po youtubeu, se vsaj to da priklopit, torej če si omislim kakšen večji USB ključek bi to šlo kot dodatni prostor? Finta je v tem, da mi že ena pdf izdaja not, komadov in teorije jazz glasbe pobere nekaj čez 10gb. Kar bi znal kr bit problem spravit to na ipada.


Ne. Z jailbreakom naprave bi morda slo, vendar jailbreak s sabo prinese vec tezav kot prednosti.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Meizu ::

zee je izjavil:

@Zee - Kaj pa externi USB? Kolikor vidim po youtubeu, se vsaj to da priklopit, torej če si omislim kakšen večji USB ključek bi to šlo kot dodatni prostor? Finta je v tem, da mi že ena pdf izdaja not, komadov in teorije jazz glasbe pobere nekaj čez 10gb. Kar bi znal kr bit problem spravit to na ipada.


Ne. Z jailbreakom naprave bi morda slo, vendar jailbreak s sabo prinese vec tezav kot prednosti.


Fak, to je slaba novica. Torej bi blo fino imet neko laptop platformo in potem iPad nucat bolj kot uber mobilno napravo, toliko da s sabo na faks prineseš par pdfjev, ki jih trenutno rabiš. Ampak to mi iz finančnega vidika ne ugaja preveč. :(

Torej je najboljša opcija izbrat netbooka, ter kasneje investirat v eno profi studijsko zvočno pa je.

Kaj pa če narediš nek kompromis in vzameš recimo prvega Asus Eee Pad Transformerja TF101? Prvega zato, ker ga lahko dobiš novega za pod 400 eur in to 32 GB verzijo, s tipkovnico vred, ki jo lahko odstraniš in imaš tablico. Baterije imaš pa do 16 ur s tipkovnico. Zaslon je 10,1" IPS, moči naj bi bilo pa tudi dovolj, saj ga poganja Tegra 2. Je pa gor Android in možnost uradne Asusove nadgradnje na 4.0. Če misliš tole vzet, pohiti, ker je samo še eden na zalogi: http://mojracunalnik.com/?p=2533


Kot sem že zgoraj navedel, mi takšen tablični računalniček nič ne pomaga, če nanj ne morem spraviti podobnih napravic kot je iRig. Ker za androidne sisteme to ne obstaja.

Za tak denar lahko dobim že dual core netbook z SSDjem, ki potem tudi performančno pomete z ostalimi tabličnimi rešitvami. Saj meni se ne gre za to, da bi imel tablični računalnik, iPad mi je padel v oči namreč zaradi zgoraj navedenih featurjev. Je res, da ima tale asus ogromno avtonomijo, ampak bom že z avtonomijo netbooka zadovoljen (4-5 ur), saj dvomim, da bom več kot toliko časa unplugged. Vtičnice so povsod, tako da to ni problem. Kar je nad 4 ure avtonomije je že zakon.

Kakšne so pa kaj opcije za netbooke? Nekoliko se ne spoznam na to kategorijo prenosikov, saj jih nisem nikoli kupoval. Seveda googlam o tem, ampak vsakršen nasvet bo dobrodošel.

Fino bi blo, da je dual core, solidno ohišje (ni treba da je alu, sam da ne škripa preveč, pa da nima res tistega občutka cenenosti), bil bi zadovoljen s kakšnim SSDjem že ob nakupu, da ne bom potem metal dodatnega denarja za nadgradnjo na SSD ter se muči prodajat tisti mali diskič.

Pro_moted ::

Na mimovrste imaš : Netbook Acer Aspire One 725 1 GHz
Ima vse kar ti potrebuješ. Dvojederni procesor, dovolj rama in pa 500Gb prostora na disku.

Lp.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Meizu ::

Hvala za nasvet, bom pogooglal. Še kakšen SSD rešitve pridejo v poštev, če kdo ve za pošteno narjen model netbooka, kar na plano :)

Meizu ::

Zelo ugodna zadeva tale Acer, želel bi si edino intelov procesor v njem, saj AMDjem v prenosnikih vseeno ne zaupam preveč zaradi neuravnovešenih mnenj.
Poleg tega pri intelu dobiš dual core 1.8ghz atome, kar je opazno hitrejše kot pa dvojedrni 1ghz amd.

Saj ne, da bi za branje pdfjev nucal 2ghz dual core, ampak 1ghz je vseeno IMO smešno premalo. Še posebej, če mislim občasno na njem delat tudi kakšno studijsko reč. Sicer bolj nezahtevno, pa vendar.

Meizu ::

Čemu pa omejitev nekaterih prenosnikov na zgolj max. 2gb rama?

Mislim, če bi mi uspelo kje dobit netbook z atomom 1.8ghz dual core in 4gb rama, to bi bla zmaga.

Meizu ::

Ok, pogruntal sem, da so AMD fusion serije dejansko boljše od intelovih atomov.

Torej bi naj bilo 1Ghz procesor dovolj? Nekako nisem navajen na takšne takte procesorja, ko je govora o prenosnem računalniku... :P

kmetek ::

Acer AO725 C-60/4/500/UMA/W7 (NU.SGPEX.022)
AMD Fusion dvo-jedrni procesor C-60 (do 1,33 GHz)
29,4 cm (11,6") HD LED (1366x768) svetleč
pomnilnik 4 GB DDR3, 500 GB disk
AMD Radeon HD6290
Microsoft(R) Windows 7™ Home Premium
Wlan, spletna kamera, Bluetooth, USB 3.0, HDMI
garancija 2 leti za potrošnike, 1 leto za podjetja
prav soliden netbook....

zee ::

Mislim, če bi mi uspelo kje dobit netbook z atomom 1.8ghz dual core in 4gb rama, to bi bla zmaga.


AFAIK Atomov chipset ne podpira vec kot 2 GB pomnilnika.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Meizu ::

Ma ja sej sm pol gledal tega C60 fusion 1ghz in je dovolj spodobna mašina še posebej za ta denar. Pa 4gb rama se dobi.

A je tak procesorček dovolj za kakšno miksanje in snemanje komadov v kakšen cubaseu? Če to dela solidno gladko, potem gre kar pod naročilo. :)

P.S.: A so v kakšnem planu mogoče novi modeli? Namreč nekako se mi ne mudi še tja do oktobra...

SLO_Matej ::

Meizu je izjavil:

Ok, pogruntal sem, da so AMD fusion serije dejansko boljše od intelovih atomov.

Torej bi naj bilo 1Ghz procesor dovolj? Nekako nisem navajen na takšne takte procesorja, ko je govora o prenosnem računalniku... :P

Ja, res je. Vzemi pa vsaj AMD E-450.

Kaj takega npr.:

  • Asus Eee PC 1225B
    Dvojedrni AMD E-450 procesor, Radeon HD 6320 grafična kartica, 4 GB DDR3 RAM pomnilnika (brez možnosti nadgradnje) in 320 GB trdi disk. Ima 11,6" HD LED, svetleč zaslon, 2-krat USB 2.0 in 1-krat USB 3.0, 6-celična baterija (nekje do 8 ur), žal samo 1 leto garancije in je brez OS.

  • Lenovo ThinkPad X121e ali model z 8 GB RAM-a
    Kar se tiče procesorja in grafične je enako, prav tako ima 4 GB RAM-a z možnostjo nadgradnje do 8 GB (drugi že ima 8 GB), disk je prav tako 320 GB, vendar hitrejši (7200 RPM), imata pa samo 3-krat USB 2.0, 6-celično baterijo (nekje do 8,5 ur), 1 leto garancije in sta brez OS. Medtem, ko je zaslon 11,6" HD LED, nesvetleč.

Zgodovina sprememb…

Meizu ::

Opa, hvala za nasvet. Tisti lenovo mi deluje topšit.

Kaj pa torej novi modeli? Je kaj planirano za jesen al nč?

Btw: Svetlečega sem imel že pri G74SX in bi raje nesvetlečega sploh ker je netbook majhen in ga bom res lahko nosil povsod, bo veliko na zunanji uporabi. Tko da je to samo še en plus lenovu.

Ali je jeseni pričakovati kaj boljšega, čene grem v nabavo. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

SLO_Matej ::

Če rabiš pa še Windows 7 zraven, kar se trenutno splača, zaradi poceni nadgradnje na Windows 8, potem ga v Avstriji ali Nemčiji dobiš z Windowsi za samo 10 eur več: http://www.cyberport.at/notebook-und-ta... (sicer rdeče barve). :)

Ali pa črnega z i3 2367M in Intel HD 3000, kar je še malo zmogljivejše za 399 eur, vendar spet brez OS; http://www.cyberport.at/notebook-und-ta...

Am, glede G74SX, kaj nima nesvetlečega mat zaslona? Tako je namreč zaslediti na spletu ...

Meizu ::

G74sx oma obe varianti, odvisno kero vzameš. Jst sm hotel glare ker se lepo sveti in na koncu sem ugotovil da je tam samo za škifo. Ja slika zgleda lepo sam...

Pismo tale i3 mašina je pa top šit - win7 že imam tko da ne nucam. Za 399eur i3 noter, ravnokar sem gledal teste amd e350 in e450 vs i3 2367 in je i3 kr konkretno zmogljivejši. Grafika mi tule ni toliko pomembna. Oz. sploh ni.

Akcija je taprava, a se to splača vzet, al je vredno počakat na kakšne nove modele?

SLO_Matej ::

Tukaj še poglej za procesorje, kjer so razvrščeni po zmogljivostih v benchmarkih: http://www.notebookcheck.net/Mobile-Pro...

Če Windows OS že imaš, potem kar po verzijo z i3 procesorjem, če te ne moti, da je tak prenosnik toplejši od tistega z AMD-jem. Je pa zmogljivost višja.

Podroben test Lenovo ThinkPada X121e z AMD, sicer rahlo šibkejšima E-350 in Radeon HD 6310: http://www.notebookcheck.net/Review-Len...
Podroben test Lenovo ThinkPada X121e z Intel Core i3, sicer rahlo šibkejšim 2357M in Intel HD 3000: http://www.notebookcheck.net/Lenovo-X12...

Če se odločiš za AMD APU, potem ne vzemi šibkejšega kot najzmogljivejši E-450, ker se ne splača. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tablični računalniki - so za kaj ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13962538 (29514) Opkow
»

Kateri netbook?! (strani: 1 2 3 442 43 44 45 )

Oddelek: Kaj kupiti
2230271534 (92092) MrStein
»

Lenovo X121 boot problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
6820 (589) pe3c
»

iPad vs. Laptop

Oddelek: Kaj kupiti
233215 (2560) iAmJure

Več podobnih tem