» »

Študij fizike v Avstraliji

Študij fizike v Avstraliji

mindzone ::

Pozdravljeni,

zanima me, če ima kdo kakšne izkušnje iz študija fizike v Avstraliji? Osebno bi začel s študijem v Sloveniji na FMF, da se privadim na študijsko življenje, kasneje pa bi se definitivno odpravil v Avstralijo iz več kot le šolskega razloga.

Najlepša hvala in lep dan, :)

jype ::

Včasih so Avstralci (nek konzulat ali nekaj podobnega) vsako leto organizirali predavanje o študiju v Avstraliji v "Slovenijalesu" na Dunajski, kjer so v resnici delali predvsem reklamo, so pa bili na voljo za vsa živa vprašanja.

Blinder ::

ja no zdaj misliš tako, ko pa boš prišel na FMF pa ti bo študij pretežek boš po prvem semestru vseskup pustil in šel na zavod za par let, dokler se te ne bojo usmilili in te uzeli delat v gradbeništvu. :)
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

jype ::

Študij na FMF sploh ni težek, samo resno se ga je treba lotiti. Težak je zgolj v primerjavi s kakšnimi enostavnejšimi študiji.

mindzone ::

Ne skrbi ti za to, da mi bo študij pretežek, fizika me zanima in mi leži bolj kot se ti zavedaš, kar me trenutno zanima je, če kdo ve kaj o študijo fizike v Avstraliji, mogoče tudi iz prve roke.

lp

Smurf ::

Pomoje se bos moral odlociti ali da zacnes in koncas studij v Sloveniji ali pa v Avstraliji. Vmes bos univerzo zelo tezko menjal (z izjemo kaksne studentske izmenjave za leto, ce je mogoce). Univerze nerade sprejemajo studente nekje na sredini (razen mogoce zelo redkih izjem), mogoce izjemoma za kaksno diplomo.

P.S ce si nadarjen je najlazje priti na tujo Univerzo z direktnim vpisom tja po gimnaziji (seveda moras opraviti vse potrebne izpite, ki jih le ta zahteva).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

mindzone ::

Smurf pa je možno vse te izpite narediti zgolj v 4. letniku? Ali sem se malo pozno spomnil za vse skupaj? Fizika mi super gre, matematika še bolj, ampak me fizika bolj zanima. In pa kako je s štipendijo, če morda kaj veš?

Hvala.

Smurf ::

mindzone je izjavil:

Smurf pa je možno vse te izpite narediti zgolj v 4. letniku? Ali sem se malo pozno spomnil za vse skupaj? Fizika mi super gre, matematika še bolj, ampak me fizika bolj zanima. In pa kako je s štipendijo, če morda kaj veš?

Hvala.

Ce bos sedaj zacel 4. letnik potem pomoje da ja ja. Jaz sicer poznam le postopke za Angleske/Ameriske Univerze, lahko da je tezje pri Avstralskih (preprosto zato, ker opravljanje izpitov zunaj mej Avstralije ni toliko organizirano) Predlagam, da malo pobrskas po internetu za univerzami, ki te zanimajo, na njihovih straneh je ponavadi tudi napisan postopek kako se lahko vpises. Primer: klik

edit: Ocitno sprejemajo tudi rezultate GCE izpitov (angleski), ki jih se mi zdi lahko opravljas tudi v Sloveniji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

mindzone ::

Ja zdaj začnem s 4. letnikom. Pa če imaš kake rezultate iz mednarodnih tekmovanj verjetno ni tak težko dobiti štipendije ne? (sicer zdaj mam Zoisovo, razmišlam bol o kaki štipendiji, ki ti šolnino v tujini krije oz. kaj podobnega, ker to bi naj bilo kar drago vse skupaj... )

Smurf ::

mindzone je izjavil:

Ja zdaj začnem s 4. letnikom. Pa če imaš kake rezultate iz mednarodnih tekmovanj verjetno ni tak težko dobiti štipendije ne? (sicer zdaj mam Zoisovo, razmišlam bol o kaki štipendiji, ki ti šolnino v tujini krije oz. kaj podobnega, ker to bi naj bilo kar drago vse skupaj... )

V mojih casih se je dalo zaprositi se za stipendijo za studij v tujini (si imel razpise) ne vem pa kako je sedaj s tem, po googlaj/vprasaj na soli, je pa precej mozno, da ti ne bo krilo vseh stroskov. Z rezultati iz mednarodnih tekmovanj (npr. fizike) ne bi smel imeti problema dobiti tako stipendijo, prav tako ti to lahko pomaga pri vpisu na Univerzo.

edit: Ker sem dobra dusa sem nasel razpis :D, klik

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

mindzone ::

smurf res hvala, cenim tvoj trud :)

alexa-lol ::

Kaj pa če bi tu naredil I in II stopnjo in nato za doktorat šel v Avstralijo? Ker študij ni poceni in v Sloveniji ti ga vlada plača. Da ne končal boš čez 5 let s primerljivim znanjem kot bi ga dobil tu, s to razliko da boš imel 30.000$ kredita. Just my thoughts.

mindzone ::

Tudi o tem sem razmišljal, ker baje se FMF lahko kar krepko primerja z ostalimi svetovnimi faksi. V kakem smislu bi imel 30.000$ kredita?

Lp in hvala že vnparej.

bluefish ::

Študij v Avstraliji verjetno ni zastonj in imajo šolnine podobno kot drugje po svetu.

mindzone ::

Ja ni zastojn, ti krije štipendija šolnino do 19.000€ za študij naravoslovja oz. do 10.000€ za študij družboslovja razen kulture in umetnosti in hkrati dobiš 6k, 9k ali 12k € štipendije za življenske stroške odvisno od države študija, dotično za Avstralijo 12 000 € torej.

(če seveda ustrezaš kriterijem za dodelitev le te štipendije)

Flea ::

Koliko sem prebiral o tej štipendiji sem slišal, da praktično iz srednje šole na faks jo je zelo težko dobiti, zato je v redu imeti neko opcijo, kaj pa če bom brez tega... šolnine v Avstraliji so podobne kot v ZDA (cca. 30k dolarjev, nekje več, nekje manj).

mindzone ::

Po čem sklepaš, da je to štipendijo težko dobiti dijakom? Saj je razpis za podiplomski in dodiplomski študij, za slednjega se večina ljudi odloči ob prestopu iz srednje šole na faks ali se motim?

Invictus ::

alexa-lol je izjavil:

Kaj pa če bi tu naredil I in II stopnjo in nato za doktorat šel v Avstralijo? Ker študij ni poceni in v Sloveniji ti ga vlada plača. Da ne končal boš čez 5 let s primerljivim znanjem kot bi ga dobil tu, s to razliko da boš imel 30.000$ kredita. Just my thoughts.

S to razliko da boš v Avstraliji lahko ta kredit odplačal v parih letih ker so toliko boljše plače ;). Pa še preveč tu ne bo treba žrtvovat za to.

In mogoče boš celo delal v fiziki, ne tako kot tu kjer je 90% fizikov potem računalničarjev.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

alexa-lol ::

Invictus je izjavil:

alexa-lol je izjavil:

Kaj pa če bi tu naredil I in II stopnjo in nato za doktorat šel v Avstralijo? Ker študij ni poceni in v Sloveniji ti ga vlada plača. Da ne končal boš čez 5 let s primerljivim znanjem kot bi ga dobil tu, s to razliko da boš imel 30.000$ kredita. Just my thoughts.

S to razliko da boš v Avstraliji lahko ta kredit odplačal v parih letih ker so toliko boljše plače ;). Pa še preveč tu ne bo treba žrtvovat za to.

In mogoče boš celo delal v fiziki, ne tako kot tu kjer je 90% fizikov potem računalničarjev.


To je res ampak nobeden mu ne brani, da potem ko bo imel II. stopnjo, da ne gre v Avstralijo služit denar, brez kredita.
Lahko celo tako gledaš, da boš s tem ko boš ostal v Sloveniji privarčeval 30.000 $... no razen če dobiš štipendijo, samo da ne boš zgubil enega študijskega leta če ti ne podelijo štipendije, tu se pa ne boš mogel vpisati (no ja kot občan boš lahko opravljal izpite).

Smurf ::

Od recimo cca. 15 ljudi, ki jih poznam in so sli studirati v tujinu so vsi dobili stipendijo (seveda ti tega ne moram garantirati, mogoce velja omeniti, da so vsi sli na bolj znane univerze), od tega sta 2, ki sta to naredila po diplomi tukaj.

Se pa strinjam, da se splaca v tujino studirati le, ce gres na boljso univerzo (drugace ne profitiras nicesar).

overlord_tm ::

Smurf je izjavil:

Se pa strinjam, da se splaca v tujino studirati le, ce gres na boljso univerzo (drugace ne profitiras nicesar).


In slovenske univerze sploh niso tako slabe kot mislimo glede dodiplomskih programov. Podiplomc se pa definitivno splaca.

mindzone ::

Aha kot boljša univerza se verjetno šteje univerza, ki je na svetovnem rangu cca. top 30?

Druga stvar, ki me skrbi je, do kake mere so tolerantni do tujcev. Ker v Sloveniji se vidi ta prag tolerantnosti že ob drugem narečju. Angleščine se učim od 4. razreda osnovne šole ali kdaj smo začeli in z njo nimam problemov, razumem vse, tudi strokovno literaturo, vendar se več kot očitno opazi, da pač nisem Anglež in ne govorim čiste angleščine. Ali je možno, da te tam gledajo zviška in da imaš določene probleme ali načeloma s tem ni težav? Saj verjetno bi se po kakem letu dni privadil, ampak ob kakih ustnih zagovorih, če to obstaja, načeloma lahko pride do kakih komplikacij ob izražanju.

V Sloveniji sem načeloma na FMF nameraval študirati medicinsko fiziko (tukaj so ta študij uvedli pred leti prav zaradi pomanjkanja delovne sile na tem področju), verjetno je v tujini slika podobna in nimajo tam fiziki ob iskanju zaposlitve podobnih problemov kot npr. ekonomisti pri nas? In ja, če kdo ve kaj o avstralski kulturi, do kake mere se ceni fizika tam, ker vem da v Sloveniji ljudje gledajo na to zadevo kot neko kompleksno stvarco, kjer moraš meti nekaj v glavi da študij spelješ skozi, ni piflarije.

Drugače pa sem si nagledal nekaj univerz:

University of Melbourne
Australian National University
University of Sydney
University of Queensland

Lp

Flea ::

mindzone je izjavil:

Po čem sklepaš, da je to štipendijo težko dobiti dijakom? Saj je razpis za podiplomski in dodiplomski študij, za slednjega se večina ljudi odloči ob prestopu iz srednje šole na faks ali se motim?

Kolikor sem bral razne forume naj bi te štipendije dobivali študenti, ki gredo iz 1. v 2. letnik, ali iz 2. v 3., torej ti, ki so že nekaj pokazali na faksu... ne bom rekel, da so moji podatki preverjeni, tako sem samo slišal... drugače se pa sam tudi zanimam za študij v Avstraliji, vendar šolnine so velik problem...

mindzone ::

štipendijo se da dobiti, sem govoril s kolegom, ki je na Cambridgu ravno naredil prvi letnik, sicer je vse porabil za stroške a očitno se da :)

Yohan del Sud ::

mindzone je izjavil:

Aha kot boljša univerza se verjetno šteje univerza, ki je na svetovnem rangu cca. top 30?

Druga stvar, ki me skrbi je, do kake mere so tolerantni do tujcev. Ker v Sloveniji se vidi ta prag tolerantnosti že ob drugem narečju. Angleščine se učim od 4. razreda osnovne šole ali kdaj smo začeli in z njo nimam problemov, razumem vse, tudi strokovno literaturo, vendar se več kot očitno opazi, da pač nisem Anglež in ne govorim čiste angleščine. Ali je možno, da te tam gledajo zviška in da imaš določene probleme ali načeloma s tem ni težav? Saj verjetno bi se po kakem letu dni privadil, ampak ob kakih ustnih zagovorih, če to obstaja, načeloma lahko pride do kakih komplikacij ob izražanju.

Lp


Imam nekaj malega izkušenj na dodiplomski ravni pri študiranju za tujo univerzo na čisto drugi smeri. Pa bi morda vseeno znal odgovorit vsaj na ti dve vprašanji.

Tole štetje po svetovnih rangih moraš vzet zelo v zakup, ker so kriteriji lahko zelo različni (število diplomirancev, vpisanih, dohtarjev, magistrov, strokovnih člankov, referenčnih predavateljev, število smeri, nobelovcev ipd). V vrhu se ti kriteriji sicer združujejo, ampak za Slovenijo sem ziher, da nima top 30 univerze, verjetno jo tudi Avstralija nima. Če pa si hotel napisat top 30% univerza, potem je to druga ... Vseeno preveri te lestvice (zadnje čase je baje najbolj referenčna šangajska) in predvsem izkušnje študentov (alumnijev) tvoje smeri, preden se za katerokoli odločiš.

Kar se tiče znanja jezika, pri pisanju bo rahlo polomljen jezik prednost, ker te ne bo nihče mogel obtožit copy/pastanja. :D V V najslabšem primeru boš dal kakšen dolar več za proofreading/editing, kot bi ga dal tu. Pri govoru in zagovorih se boš pa po mojih izkušnjah najkasneje po letu redne uporabe naučil parafrazirat misli, če te prvič ne bo nobeden razumel. Za naglas se ne brigaj, ker ima vsakdo kakšnega, še posebno tam doli spodaj. :O


Bi se pa strinjal s kolegi tu zgoraj. Če prav razumem si sicer zalo nadarjen in zagnan dijak, ampak si še vedno nepopisan list. Takih imajo dosti tudi drugod. Kakšno dijaško mednarodno priznanje ne vem če bo dovolj reference. Top 5 študent na LJ FMF bi pa menda moralo odpreti vrata za nadaljni študij na kakšni "boljši univerzi." Pa vprašanja financiranja tu sploh se nisem dotikal.
www.strancar.com

jype ::

mindzone> Druga stvar, ki me skrbi je, do kake mere so tolerantni do tujcev. Ker v Sloveniji se vidi ta prag tolerantnosti že ob drugem narečju. Angleščine se učim od 4. razreda osnovne šole ali kdaj smo začeli in z njo nimam problemov, razumem vse, tudi strokovno literaturo, vendar se več kot očitno opazi, da pač nisem Anglež in ne govorim čiste angleščine. Ali je možno, da te tam gledajo zviška in da imaš določene probleme ali načeloma s tem ni težav? Saj verjetno bi se po kakem letu dni privadil, ampak ob kakih ustnih zagovorih, če to obstaja, načeloma lahko pride do kakih komplikacij ob izražanju.

Na univerzi in v univerzitetnih mestih boš s tem imel zelo malo težav, razen če si videt kot Indijec ali Kitajec (na te se v Avstraliji prepogosto spravljajo lokalni naciji).

mindzone ::

@yohan del sud

kako pa naj postanem popisan list papirja? Ne verjamem, da bom po treh letih študija na FMF odkril kaj za svet pomembnega, vem pa, da če na olimpijadi dosežeš medaljo (govorim o IMO, IPhO itn.) univerze kar same vabijo in nudijo šolnino, vendar so le-te ponavadi kake novopečene univerze, ki pač rabijo neke rezultate, da bodo postale bolj odmevne v svetu. Tako je naredila letos Univerza v Kopru, smo kar tisti, ki smo dobili nagrade na tekmovanjih, ki jih organizira DMFA dobili ponudbo za študij. Zlo podobna zadeva, le da si rabil medaljo iz IMO je naredila neka nova Kanadska univerza, ki je kar nudila šolnino, stroške bivanja, prehranjevanja + povratno letalsko karto na študijsko leto se mi zdi.

Vglavnem to bo verjetno zelo težka odločitev, če naj grem kar direktno dodiplomskega ali kasneje podiplomskega...

@jype

ne nisem rumen tak da načeloma ne bi smelo biti problemov :D

mojca ::

Mimogrede, pred nekaj dnevi sem zasledila zaposlitveni oglas iz medicinske fizike v Avstraliji:
http://www.nss-mic.org/2012/Jobs/Job_25...

Oglas ti sicer sam po sebi ne pomaga (iščejo postdoce), vendar lahko najdeš naslov inštitucije, ki se ukvarja natanko s področjem, ki te zanima. Na IJS je več ljudi, ki se ukvarja s tem. Sicer nihče primarno (razen morda Jeraja, ki pa ni ravno v Sloveniji). Svetujem kakšen mail ali sprehod do Roberta Jeraja, Petra Križana (oba profesorja) ali Matjaža Venclja.

Ad Futura podeljuje solidne štipendije, če jih ne bodo do tvoje mature ukinili zavoljo varčevalnih ukrepov ;).

V tolažbo: V tujino seveda lahko greš tudi po prvem letniku. Če si pridobil solidno znanje, boš z levo roko naredil tistih par izpitov za nižji letnik, se pa kljub temu splača prej vsaj malo pozanimati o pogojih. Po dveh letnikih sem npr. šla v tujino študirat XY (popolnoma nekaj drugega kot doma), pa sem tretjino predmetov obiskovala, tretjino so mi priznali, tretjino pa sem pa z znanjem, ki sem ga pridobila doma, brez večjih težav / praktično brez dodatnega učenja odpisala.

Ampak če že zdaj veš, kaj hočeš, ni razloga, da ne bi šel takoj, če paziš, da ne prideš na levo univerzo, kjer bi odnesel manj kot na FMF-ju. Medicinska fizika je pri nas šele na drugi bolonjski stopnji.

mindzone ::

@mojca

Tako da se načeloma študentje za tujino odločajo tudi po prvem, drugem letu študija? Koliko težje je priti na želeno univerzo takrat, kot pa če se vpišeš takoj? Če prav razumem, se za medicinsko fiziko doktorat torej izključno opravlja v tujini?

BadWolf ::

drgač spada avstralija v vrh nestrpnih držav sveta

pa je dejansko kdo dobil štipendijo za študij v avstraliji? Je najbrž vsakemu uradniku jasno, da je razlog 99% bolj turističen oziroma želja po življenju dol. Študij v Ameriki ali kje po Evropi na kateri izmed vrhunskih univerz se da precej lažje upravičit.

Smurf ::

University of Melbourne in Australian National University sta dokaj na vrhu svetovno gledano (blizu 30 mesta, Ljubljanska je okoli 400 se mi zdi). Drugace pa dosti ljudi tukaj daje neke nasvete po principu se "njim zdi" =/.

Nepopisan list po koncani gimnaziji ne bos, ker moras tako in tako opraviti ustrezne mednarodne izpite, ce jih odpises dobro imas vrata na stezaj odprte (pomagajo tudi mednarodni rezultati + kaksno motivacijsko pismo, odvisno od Univerze).

Ce diplomiras iz FMF-ja in si med top 5 studenti, bos najverjetne nadaljeval doktorat na Univezi v Ljubljani, mogoce te bo lahko kaksen profesor zvlekel kam, ampak to bo bolj v smislu imas 1 ponudbo tam pa tam, gres tja ali ne. Na podiplomski studij na poljubni univerzi pa se bos zelo tezko vpisal (pomisli koga bodo rajsi izbrali enega iz X Univerze ali enega iz znane Univerze).

mindzone ::

V bistvu zelo dobro vprašanje, pomoje, če nebi podeljevali štipendij za študij v Avstraliji, je sploh nebi bilo omenjene v razpisu?

Gandalfar ::

> Ce diplomiras iz FMF-ja in si med top 5 studenti, bos najverjetne nadaljeval doktorat na Univezi v Ljubljani, mogoce te bo lahko kaksen profesor zvlekel kam, ampak to bo bolj v smislu imas 1 ponudbo tam pa tam, gres tja ali ne. Na podiplomski studij na poljubni univerzi pa se bos zelo tezko vpisal (pomisli koga bodo rajsi izbrali enega iz X Univerze ali enega iz znane Univerze).

Pac se vpises. Resne univerze itak nocejo gledat domacih studentov (prevec) in imajo extra programe da se lahkot tujci vpisejo na masters in potem od tam dalje na phd.

mindzone ::

Ja ok to mi ni ravno najbolj jasno, zakaj bi znane univerze imele razpisan podiplomski program za tujce, če bi sprejemale zgolj študente iz znanih univerz. Prvo kot prvo mi ni jasno zakaj bi študent iz že znane univerze šel delat doktorat na neko slabšo univerzo...

Mavrik ::

Hmm, nekak še nisem videl da bi kaj dosti ljudi z Uni-LJ zavračali na doktorskih študijih, tako da se mi zdi to da moraš biti z "znane" univerze precej za lase privlečeno - če se tekom študija malo potrudiš in imaš pokazat kakšno res dobro diplomsko po izkušnjah ljudi, ki jih poznam, nekih hudih problemov ni.
The truth is rarely pure and never simple.

Smurf ::

Mavrik je izjavil:

Hmm, nekak še nisem videl da bi kaj dosti ljudi z Uni-LJ zavračali na doktorskih študijih, tako da se mi zdi to da moraš biti z "znane" univerze precej za lase privlečeno - če se tekom študija malo potrudiš in imaš pokazat kakšno res dobro diplomsko po izkušnjah ljudi, ki jih poznam, nekih hudih problemov ni.

Jaz pa jih, ogromno. Univerze ranga Ivy League/Cambridge/Oxford te sploh ne bodo povohale s Slovensko diplomo pa ce je se tako dobra. Na podiplomski studij bos prisel, ce mas izjemne mednarodne dosezke (zelo zelo redki) ali pa ima kaksen lokalni profesor dobro navezo s kaksno izmed Univerz (malce pogosteje).

mojca ::

Tako da se načeloma študentje za tujino odločajo tudi po prvem, drugem letu študija? Koliko težje je priti na želeno univerzo takrat, kot pa če se vpišeš takoj?

Težko je reči tako povprek - vse je odvisno od univerze. Pogosto se lahko na univerzo kot študent na izmenjavi (= v višjem letniku) vpiše kdorkoli, ne da bi sploh preverjali znanje jezika, po izmenjavi pa se lahko vpišeš redno, če ti način dela ustreza. Pri nas se verjetno res več ljudi odloči za študij v tujini v višjem letniku, vendar večina takih ne z namenom, da bi celoten študij končala na tuji univerzi.
Če prav razumem, se za medicinsko fiziko doktorat torej izključno opravlja v tujini?

Ne, ni izključno, tudi pri nas se lahko zakoplješ v medicinsko fiziko - doktorat je precej individualna stvar. Imaš sicer tri izpite, ki glede na našo majhnost (število doktorskih študentov - praktično vsak na svojem področju) ne morejo biti bajno specializirani, ampak poudarek študija itak ni na izpitih. Boljše vprašanje je, kaj boš počel po doktoratu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466341171 (3363) nejc_nejc
»

Študij: Slovenija vs tujina

Oddelek: Šola
163690 (2081) kuall
»

Finančna Matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5011905 (9142) neverlucky
»

A še koga moti, da je študij za diplomirance plačljiv? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10822491 (9854) AndrejO
»

Študij v tujini

Oddelek: Šola
113002 (1708) St235

Več podobnih tem