» »

Koliko je res pomemben ECC pri 16GB in več rama ?

Koliko je res pomemben ECC pri 16GB in več rama ?

l0g1t3ch ::

Malo sem gledal, da bi si sestavil sistem z 16 do 32GB rama (virtualizacija - testiranje zadev in učenje) in sem našel več člankov in tem na forumih, kjer vsi močno zagovarjajo ECC pri takih količinah rama.

npr.
http://freejabber.com/2012/01/01/why-yo...
http://lambda-diode.com/opinion/ecc-mem...

Sam bi PC ugašal načeloma vsakih nekaj dni ali pa 1x tedensko, vseeno pa ne bi rad, da se mi pojavljajo neke čudne težave. Ima kdo izkušnje z 24/7 poganjanjem desktop sistemov z 16GB+ rama ?

RejZoR ::

Lahko imaš 512GB RAMa pa imaš lahko vse brez ECC. ECC rabiš pri serverjih in clustrih kjer je pomembno da stvari delujejo brez kompromisov in da zadeva da ven uporabne rezultate. Pri namiznih manjših odstopanj večina niti opazi ne niti kakšen BSOD in crash ne pomeni konec sveta. Pri resnem delu pa si tega ne moreš privoščit in zato tam rabiš ECC.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

l0g1t3ch ::

Napisal si veliko povedal pa nič.
Vse to že vem, zanima me samo v praksi kakšne so izkušnje ljudi, ki gonijo kište z veliko non-ECC rama 24/7.

RejZoR ::

Ne, povedal sem ti veliko, razumel nisi pa nič. Vzemi non-ECC pa pozabi na vse skupaj...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

win64 ::

Kolikor razumem išče izkušnje, ne pa razlago.
To že ve:
A system on Earth, at sea level, with 4 GB of RAM has a 96% percent chance of having a bit error in three days without ECC RAM. With ECC RAM, that goes down to 1.67e-10 or about one chance in six billions.


Logitech: boš težko dobil kakšne izkušnje, ker uporabnik ne ve kdaj je problem v pomnilniku in kdaj je programska napaka(razen ko je pomnilnik zelo pokvarjen).
Many people blame such problems on a buggy program. Microsoft Windows gets the blame for a lot of problems like these. But could they be due to flakey memory? Seriously, how would you know the difference between a buggy program and a flakey memory system without ECC memory?

mirancar ::

l0g1t3ch je izjavil:

Napisal si veliko povedal pa nič.
Vse to že vem, zanima me samo v praksi kakšne so izkušnje ljudi, ki gonijo kište z veliko non-ECC rama 24/7.

vse dela tipi topi, vse kar je narejeno za "serverje" ima oderuško ceno, ker za take stvari je mišljeno da jih kupijo podjetja, ki imajo denar

pegasus ::

Vprašanje, koliko je pomemben ECC, je napačno. Pravilno vprašanje je, koliko so ti ljubi tvoji podatki. Če ti niso, potem jih le pretakaj skozi navaden ram, ide diske in ostale potrošniške zadeve, ki jim ravnotako ni mar za tvoje podatke ...
Če pa so ti dragoceni, potem boš poskrbel, da boš uporabljal hardver z crc zaščito na vseh podatkovnih poteh in vseh nivojih upravljanja s podatki.

jype ::

Na hardveru brez ECC moraš ECC delat sam. Druge možnosti ni.

PARTyZAN ::

Sam sem na 16GB rama že več kot leto in pol, pa nisem še nikoli imel kakšnih problemov s stabilnostjo sistema. Za navaden workstation je ECC metanje denarja skozi okno.

Aja, večinoma pa se ukvarjam z video produkcijo. Polek kakšne igre sem in tja.

jype ::

Pri videu se pa res opazi če je en piksel nekje mal drugačne barve, ja...

Kot rečeno je največ odvisno od tega, kako pomembne podatke premetavaš.

l0g1t3ch ::

Podatki niti niso tak problem, ker pač bo sistem namenjen testiranju. Vseeno pa ne bi rad, da se mi sistem 2x tedensko usuje sploh ko teče 10VM-jev in gre po možnosti še kak konfiguracija v K***

Sej če bi bil sistem z ECC ramom res blazno drag potlej sploh ne bi razmišljav v tej smeri, tako pa se ga da dobiti od AMD-ja že za malo več kot je cena desktop intel i7 platforme.

jype ::

Usu se ti ne bo.

blackbfm ::

Ce ima folk navadne pcje vzgane po vec let, tebe pa skrbi ce ti bo zdrzu en teden? Dej no malo zdrave pameti..prej bo kaksna druga napaka, ali v driverju ali sistemu samem, kot pa kaksen faljen bit v ramu.

Brane22 ::

ECC je zame bolj tko... mixed bag.

S kolk veselja sem se na prvih Optyjih hvalu okrog,d a stvar ma pa ECC...

Nato pa prišel do tega, da ima prva serija Optyjev bug v ECC elektroniki in da se ji vsake toliko strklja in sem ga moral imet izklopljenga...

Za te male potrebe in unisocket mašine bi sedaj vzel navadno plato, ki pa je solidno narejena, soliden napajalnik in hladilni sistem, solidne, nenavite DDR-3 RAM-e ( nekaj, kar je deklarirano za 1.5V in ne višje) dal bi skozi memtest in ostale teste in baterijo testov bi ponovil 1x letno ali mogoče 1x/ leti ali kaj takega.

ECC DRAM niti ni tako drag in mi je sam zase zmerno všeč, ampak cene plat so pa nore. Pa še na te gredo Optyji, ki niso ravno poceni, pa tudi ne tako hitri, če stvar rabiš za Wokrstation.

l0g1t3ch ::

@ blackbfm
Z količino rama narašča tudi verjetnost, da se ti flipne kak bit in razlika med 1GB rama in 32GB pač ni zanemarljiva.
Čitaj linka v prvem postu.

@Brane22
Socket c32 plata 270€
AMD Opteron 4280 2.80GHZ 290€

INTEL Core i7 3770 3.4GHz 310€
neka povpračna plata 100€

Mavrik ::

l0g1t3ch je izjavil:

Podatki niti niso tak problem, ker pač bo sistem namenjen testiranju. Vseeno pa ne bi rad, da se mi sistem 2x tedensko usuje sploh ko teče 10VM-jev in gre po možnosti še kak konfiguracija v K***

Sej če bi bil sistem z ECC ramom res blazno drag potlej sploh ne bi razmišljav v tej smeri, tako pa se ga da dobiti od AMD-ja že za malo več kot je cena desktop intel i7 platforme.


Če ne boš imel podatkov, za katere je kritično če se kje kak bit zamenja (in tega potem ne bo kateri drugi layer prepoznal), potem ECCja ne rabiš. Sistem s toliko RAMa še vedno deluje stabilno (jaz dosegam na dveh sistemih s po 16 GB RAMa uptime tudi po par mesecev... vse do kernel upgrada ;) )
The truth is rarely pure and never simple.

Isotropic ::

a ce se gres pa kaksen computing, je pa ecc prakticno obvezen, ce mas tuk rama?

darkolord ::

Čisto odvisno, kaj računaš in kako.

Isotropic ::

numericno, veliko iteracij/ kalkulacij.
recimo kaksen matlab, fortran... da lavfa 2 dni.

Loocas ::

RejZoR je izjavil:

Lahko imaš 512GB RAMa pa imaš lahko vse brez ECC.


To sploh ni res. Vsi pomnilniški krmilniki v procesorjih imajo omejitev glede navadnih ramov. Pri uporabi navadnih ramov je maksimalna količina polmnilnika neprimerno manjša kot pa v primeru uporabe registriranih modulov (recimo 48GB unbuffered non ECC napram 256GB ECC reg).

Osebno bi veliko raje imel na primer Xeona E3-1230v2 + ECC kot pa i7 3770 + navaden ram. Oboje cenovno sploh ni tako veliko narazen (nekaj %).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loocas ()

jype ::

Isotropic> numericno, veliko iteracij/ kalkulacij.
Isotropic> recimo kaksen matlab, fortran... da lavfa 2 dni.

Za to se seveda splača ECC, ker je čas človeka, ki se bo ubadal z iskanjem razloga ali rešitve za kakršnokoli anomalijo veliko predrag.

Brane22 ::

Loocas je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Lahko imaš 512GB RAMa pa imaš lahko vse brez ECC.


To sploh ni res. Vsi pomnilniški krmilniki v procesorjih imajo omejitev glede navadnih ramov. Pri uporabi navadnih ramov je maksimalna količina polmnilnika neprimerno manjša kot pa v primeru uporabe registriranih modulov (recimo 48GB unbuffered non ECC napram 256GB ECC reg).

Osebno bi veliko raje imel na primer Xeona E3-1230v2 + ECC kot pa i7 3770 + navaden ram. Oboje cenovno sploh ni tako veliko narazen (nekaj %).



Seveda, zaradi registra. Kar z ECC načeloma nima nič. Lahko imaš ECC non-registered ali baje celo samo buffered.

Loocas ::

Brane, ne kompliciraj. Nobena plata nima podpore 512GB navadnega rama. Samo ECC reg.

Brane22 ::

Pravim da reg ne pomeni nujno tudi ECC. In obratno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Loocas ::

saj to je jasno

Brane22 ::

Loocas je izjavil:

Brane, ne kompliciraj. Nobena plata nima podpore 512GB navadnega rama. Samo ECC reg.


Sem ravno iz fribca odprl manual na prvo plato, katero sem kliknu na tyan.com.

Gre za quad socket Opty plato S8812. V navodilih pravijo, da jo lahko zafilaš z navadnimi ( unregistered ) moduli do 4GiB po modulu, pri registered modulih greš lahko do 16GiB. Nihče se ne sekira, če so ECC ali ne.

idealo.de pravi, da pozna 728 ECC modelov in 500+ registered ploščkov. Očitno tudi zanj to ni isto.

Neke Asrock off-the shelf plate za navadnega FX-81xx baje podpirajo ECC non-registered ploščke.

To očitno ni vedno isto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

l0g1t3ch ::

Bo verjetno šel kar v varjanto FX 8120 + 2x8GB non-ECC rama.
Sem pa po netu malo poiskal katere plate naj bi res podpirala ECC unregistred module in bom vzel eno izmed teh, da lahko v prihodnosti naredim prehod na ECC, če bi bilo treba.

korenje3 ::

jaz imam v službi delovno postajo z 16gb ecc rama. računalnik še ni nikoli crknil, niti kakšen windows program. edino kar crkuje je solidworks...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Isotropic ::

pri kaksni uporabi ti pa crkne? ker meni se to (na 2008) ni kaj veliko dogajalo, nisem pa mel kaksnih velikih asmjev.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ECC RAM v "navadni" plati

Oddelek: Strojna oprema
333201 (2002) MrStein
»

Non-ECC ram v ECC matično?

Oddelek: Pomoč in nasveti
91384 (1018) d4vid
»

Okvara podatkov v DDR3 zaradi vpliva sosednjih celic (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pomnilnik
5522346 (18780) AndrejO
»

RAM na računalniku ne deluje

Oddelek: Strojna oprema
81214 (1041) Pina
»

965P-S3 in ECC ram

Oddelek: Strojna oprema
7884 (817) T_F_7

Več podobnih tem