» »

O routerju

O routerju

tinkec ::

Pozdravljeni!

Bi mi lahko kdo razložil kej o routerju.
Naprimer če je router wlan dostopna točka za npr. Mobilni telefon?

shadeX ::

Ok, na hitro..
Prvo kot prvo ruterju rečemo po naše usmerjevalnik

Usmerjevalnik (angleški naziv router) je naprava, ki povezuje dve ali več različnih omrežij. Njegove funkcije so omejevanje prometa, prenašanje prometa na manjša omrežja in izbira najustreznejše poti za potovanje podatkovnih paketov do njihovega cilja. S tem zmanjšujejo promet v omrežju.

Usmerjevalniki operirajo z mrežnimi naslovi, ki so definirani na 3. sloju referenčnega modela OSI in zato pravimo, da je usmerjevalnik naprava, ki deluje na 3. (mrežnem) sloju modela.
(kopirano iz wikipedia)

Kot si omenil je usmerjevalnik lahko dostopna točka za mobilni telefon ter druge naprave, ki podpirajo WLAN( Razni telefoni, tablice, prenosni računalniki itd )

Ruterji imajo tudi kot večina elektronskih naprav tudi svojo programsko opremo, ki je tovarniško vgrajena. Na usmerjevalnik lahko naložimo tudi programsko opremo, ki ni "tovarniška". Najbolj znana in popularna je DD-WRT. Mogoče se boš vprašal, zakaj namestiti programsko opremo, če je že default tovarniška programska oprema gor.
Razlog je preprost. Ker nekateri ruterji postanejo bolj stabilni, omogoča pa nam tudi veliko več možnosti, kot tovarniška ( npr. na ddwrt lahko postavimo reklame, ki jih nato tisti ki se povežejo v omrežje vidimo. s tem tudi lahko služimo. Lahko tudi nastavljamo jakost antene, ter še res vrsto drugih možnosti, ki jih privzeta oprema ne podpira).
Do ruterja dostopamo v svojem omrežju tako da v brskalnik vpišemo: 192.168.1.1 ( vendar ni vedno enako. Nekateri imajo drugače )

Če te zanima si lahko tukaj pogledaš več različnih modelov usmerjevalnikov, ter kaj nekateri podpirajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

tinkec ::

Mi lahko predlagaš kakšen dober router do 35EUR z mimovrste.

krepki ::

Ti priporočam da na bolhi pogledaš in kupiš rabljen Linksys WRT54GL,odličen router,ga imam tudi sam,z naloženim Tomato ali DDWRT filmwarom dela odlično,meni prebavi linijo 50/20 na optiki.

shadeX ::

Ja, tudi jaz sem slišal da je ta linksyspv ruter odličen. Te pa lepo prosim, ne kupuj ruterjev znamke TP-LINK. Jaz sem ga naročil na mimovrste za 45€ vendar mi skoraj vedno ko želim sharat datoteke med računalniki v mojem omrežju , izgubi povezavo. Niti DDWRT ni pomagal... nato sem bral po internetu in to je hardwarska napaka.

Prvič, zadnjič in nikoli več - TP link..

tinkec ::

Ka pa pravte na kakšno TENDO al pa LOGILINK?

OmegaBlue ::

Izogibaj se jih, kakšne modele D-link in linksys (nekateri asus) si poglej. Je pa tako da v cenejšem rangu ne pričakuj preveč. Je pa nakup seveda odvisen kakšen dostop do interneta imaš, če imaš optiko s kakšnim visokim paketom cenejši ne bodo dovolj.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

floyd1 ::

shadeX je izjavil:

Ja, tudi jaz sem slišal da je ta linksyspv ruter odličen. Te pa lepo prosim, ne kupuj ruterjev znamke TP-LINK. Jaz sem ga naročil na mimovrste za 45€ vendar mi skoraj vedno ko želim sharat datoteke med računalniki v mojem omrežju , izgubi povezavo. Niti DDWRT ni pomagal... nato sem bral po internetu in to je hardwarska napaka.
Prvič, zadnjič in nikoli več - TP link..

Kateri model? Precej ljudem s tega foruma delajo TP-Linki (TL-WR1043ND) zelo dobro, nekaterim na originalnem FW, nekaterim na DDWRT. Tudi mojemu kolegu. V ca. letu dni nobenega problema, pa ima gor obešeno kar nekaj stvari - 2 stacionarca, 3 laptopi, smartphone, Xtreamer, NAS.
Kak link, kjer piše, da naj bi bila HW napaka?

shadeX ::

floyd1 je izjavil:

shadeX je izjavil:

Ja, tudi jaz sem slišal da je ta linksyspv ruter odličen. Te pa lepo prosim, ne kupuj ruterjev znamke TP-LINK. Jaz sem ga naročil na mimovrste za 45€ vendar mi skoraj vedno ko želim sharat datoteke med računalniki v mojem omrežju , izgubi povezavo. Niti DDWRT ni pomagal... nato sem bral po internetu in to je hardwarska napaka.
Prvič, zadnjič in nikoli več - TP link..

Kateri model? Precej ljudem s tega foruma delajo TP-Linki (TL-WR1043ND) zelo dobro, nekaterim na originalnem FW, nekaterim na DDWRT. Tudi mojemu kolegu. V ca. letu dni nobenega problema, pa ima gor obešeno kar nekaj stvari - 2 stacionarca, 3 laptopi, smartphone, Xtreamer, NAS.
Kak link, kjer piše, da naj bi bila HW napaka?


Model ruterja je TL-WR941ND. Tukaj so pa povezave:

http://www.wirelessforums.org/network-t...
http://www.techsupportforum.com/forums/...

SLOTECH tema: Čuden problem z nihanjem WIFIja - TL-WR1043ND
iskalnik slotech na ta ruter: http://slo-tech.com/forum/isci/?q=wr941...

Celo tukaj na mimovrste je eden napisal da naprave izgubljajo povezavo, vendar ker je dobil nekaj negativnih odzivov, komentarja nisem jemal resno. vendar vidim da bi moral.

Boštjan Kodre čas uporabe: 5 dni | 26. 11. 2008 | 1

Ta router se je odrezal zelo slabo. Saj so vse naprave, ki so se brezžično povezale nanj konstantno izgubljale povezavo, čeprav je bila kakovost signala exellent. Nakupa vsekakor ne priporočam, poglejte si raje kak drugi router.


mimovrste link

Na nekemu forumu sem bral od tega ruterja da se pač to vsem pojavlja s tem modelom tplinka in da je pač to hardwarska napaka ker niti ddwrt ne reši tega, samo sedaj ne dobim. 2 mesca nazaj ko sem ga kupil sem se s tem ukvarjal. Sedaj se ne več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

shadeX ::

Sicer da ne bo pomote. Ruter mi deluje, vendar velikokrat brez razloga izgubi SSID. Tudi ko sharam datoteke v mojem omrežju, SSID kar "pade". Potreben je reset ruterja. Če je računalnik fizično priklopljen na ruter deluje vse ok.

tinkec ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tinkec ()

broken/link ::

tej cenejši routerji imajo kar pogosto težavo da po nekem določenem času začnejo izgubljat povezavo. tako da se ti splača dat tistih 10eur več in dobiš zanesljiv router, ki ti bo par let deloval BP.
se ti pa tudi splača pogledat tukaj: http://www.dd-wrt.com/site/index če je tvoj router podprt za namestitev ddwrt firmware-ja.

shadeX ::

tinkec je izjavil:

Kaj pravte na tega?



http://www.mimovrste.com/artikel/247000...


Pravzaprav zakaj potrebuješ ruter nisi omenil. Nekateri slovenski ponudniki (siol, amis.. ) ti že ob priklopu zrihtajo modem/ruter z wifi povezavo.

floyd1 ::

tinkec: Raje rabljenega WRT54GL, ki je preizkušena roba. Tudi WRT160N se kdaj najde za dobro ceno (pred kratkim je bil spet eden na Bolhi za 25 EUR, več pa tak ni vreden ;)), sicer ni ne vem kaj router, je pa zelo stabilen (z DDWRT FW).
Bom pa tu še enkrat tu povedal svoje mnenje: Če imaš s kablom priklopljena na router vsaj 2 računalnika (ali NAS, NMT...) in prenašaš večje datoteke med njima, je dandanes nakup 10/100 (brez "giga" switcha) routerja bedarija in boš najverjetneje kupoval 2x.

shadeX je izjavil:

Sicer da ne bo pomote. Ruter mi deluje, vendar velikokrat brez razloga izgubi SSID. Tudi ko sharam datoteke v mojem omrežju, SSID kar "pade". Potreben je reset ruterja. Če je računalnik fizično priklopljen na ruter deluje vse ok.

Zanimivo. Meni je podobno delal Buffalo s prvim FW (tudi zresetiral se je kdaj, pa je potem pol minute trajalo, da se je spet postavil), a so to potem zrihtali. Kot sem rekel, kolegu dela super že kako leto. Z DD WRT, ker z originalnim TP-link FW je tudi njega nekaj jezilo (pa se ne spomnim točno kaj).

shadeX ::

Jah saj nisem rekel. Mogoče imajo ravno ti modeli kot ga imam jaz problemi z WIFI povezavo, ter drugi delujejo brez problema. Vendar pač to me je odvrnilo o nadaljnem nakupu tp-link ruterjev.. jebat ga. Sem pa bolj zahteven uporabnik. Za manj zahtevne je ta ruter odličen ( občasno surfanje, downlodanje itd )..

floyd1 ::

Hecno, ja, tudi meni je moj Buffalo delal čisto OK, dokler se ni kdo gor wireless priklopil, potem pa je začel srat...
Glede TP-linka pa smo tu že ugotavljali, da ti njihovi najcenejši routerji (recimo tisti, ki jih dobiš na tudi Telemachu zastonj v uporabo) delajo bolj tak tak (slab WL signal). Enega imamo pri tašči in skozi 2 steni (zelo debeli) že prekinja, ker je tako švoh signal. Skozi 1 steno pa dela čisto OK.
Nezahtevni uporabniki so navadno še bolj nebogljeni, ko začne kaj zafrkavat. Zato sem pri svojih starših kar Liksys wrt54gs priklopil, da je mir ;).

tinkec ::

Ta router ki ga bom kupil bom uporabljal kot WLAN dostopno točko za Samsung Galaxy 5.

tinkec ::

shadeX je izjavil:

tinkec je izjavil:

Kaj pravte na tega?



http://www.mimovrste.com/artikel/247000...


Pravzaprav zakaj potrebuješ ruter nisi omenil. Nekateri slovenski ponudniki (siol, amis.. ) ti že ob priklopu zrihtajo modem/ruter z wifi povezavo.


Imam internet od Siola pri njem sem dobil modem IPS EMX-NT1(http://www.ss-service.ru/img/emx10.jpg).
Ko bom kupil router bom naredil tako:
router bom žično povezal z namiznim računalnikom, router pa žično z modemom od Siola.
Bo to prav?

shadeX ::

Ja seveda bo to prav. Vendar ne razumem, zakaj nakup ruterja ( nisi še navedel razloga ). Kot sem omenil, imajo nekateri ruterji ( od siola imajo se mi zdi da sedaj že vsi ) wifi povezavo vgrajeno in lahko tvoj modem služi kot ruter. Če potrebuješ ruter z wifijem samo za surfanje, je nakup ruterja brez smisla.

A ima tisti modem od siola kakšno anteno ven?

tinkec ::

shadeX je izjavil:

Ja seveda bo to prav. Vendar ne razumem, zakaj nakup ruterja ( nisi še navedel razloga ). Kot sem omenil, imajo nekateri ruterji ( od siola imajo se mi zdi da sedaj že vsi ) wifi povezavo vgrajeno in lahko tvoj modem služi kot ruter. Če potrebuješ ruter z wifijem samo za surfanje, je nakup ruterja brez smisla.

A ima tisti modem od siola kakšno anteno ven?


Če je nakup routerja samo zaradi surfanja, kak pa nej pol dobim signal wifija za mobitel???

NE NIMA ANTENE. Poglej si ta modem tle:

shadeX ::

Aja no pol ga najverjetneje nimaš. Potem moraš res kupiti ruter.. ;D

tinkec ::

Najverjetneje bom kupil TP-Link TL-WR842ND.

Še nekaj, kaj pomeni če piše da router omogoča širokopasovni dostop do interneta?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tinkec ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TP-Link TL-WR1043ND (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Omrežja in internet
813166393 (31286) hojnikb
»

Kateri ruter?

Oddelek: Pomoč in nasveti
122980 (2492) RuskiSnajper
»

Router TP-Link TL-MR3420 in DD-WRT

Oddelek: Pomoč in nasveti
182797 (2593) Auba
»

Firmware za router

Oddelek: Pomoč in nasveti
173528 (3296) knesz
»

nakup routerja

Oddelek: Pomoč in nasveti
132771 (2431) amigo_no1

Več podobnih tem