» »

Učenje programiranja

Učenje programiranja

«
1
2

tt2 ::

Torej, vem, da je že bilo teh tem veliko, ampak, a ne bi bilo lepo, če bi bil en topic, v tej zgornji skupini tem (torej vedno na prvi strani), kjer bi bilo razloženo kako se naj nekdo loti začetka učenja, kaj se učiti, nejasni pojmi...
Trenutno se namreč ukvarjam z python. Nisem še ravno daleč, ampak me že sedaj zanima, kateri jezik bi naj bil moj naslednji, kako dolgo se naj sploh učim python in nato pričnem z drugim, kateri jeziki so popularni v Sloveniji, s tem mislim, da so zaželjeni, ko iščeš službo. Naslednje me zanima, kakšne so razlike med html, html 4/5, xhtml... Potem me zanima v kakšni navezi sta html in php pri spletnem programiranju, zakaj ne moreš narediti vse z enim, namreč videl sem nek oglas za študentsko delo, kjer iščejo HTML dizajnerja s PHP znanjem. Pa zanima me, če pozna kdo kakšen priročnik/učbenik, ki lepo razloži namen/delovanje baz MySQL...

whitefish ::

C# in C++ sta tudi velikokrat zaželjena ^^

MrBrdo ::

Lah probaš http://tryruby.org sicer je za jezik Ruby ampak je fajn nrjeno.

Glede tvojega vprašanja, PHP je programski jazik v katerem programiraš, HTML pa je opisni jezik v katerem samo opisuješ strukturo dokumenta, programirat pa dejansko ne moreš v njem - ne moreš pisat neke logike v HTML. HTML je bistveno lažji kot pa programski jeziki. Za službo je najlažje najt PHP, je pa temu ustrezno tudi manj plačano od kakšnih drugih (večja ponudba, vsak študent zna).
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

Isotropic ::

nadaljuj s pythonom, zaenkrat pozabi na karkoli drugega, ker sicer na koncu ne bos znal nic.

Mesar ::

Ja pa na abakus naj dela.
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: imagodei ()

Isotropic ::

potem pa priporocam takoj c# ali c++ AMP, da bos konkurencen... ne izgubljat casa s hobi jeziki.

MrBrdo ::

Ja ker C# in C++ sta res blazno konkurenčna. To pa res noben ne zna, in povpraševanja je res full.
No comment.
MrBrdo

darkkk ::

Lej, glede takega učenja programiranja sem vedno "skeptičen". Kaj je namen takega učenja? Če maš konkreten projekt v mislih, se loti tega, drugače pa nima glih smisla.

brodul ::

Python je v redu. Predvsem je dovolj projektov na katerih se lahko naucis marsikaj novega.
Osebno sem na beersprintu v Belgiji. (http://www.coactivate.org/projects/belg... In programiramo za eestec novo spletno stran.
Pomagas lahko tudi kiberpipi ( https://github.com/kiberpipa/Intranet ), ki ima spletno stran v Djangu (https://dev.kiberpipa.org/projects/kibe.... Sluzb je kar nekaj (Django).

Splaca se nadaljevat programirat v nekem jeziku potem, ko ratas dober ni nek problem preskociti na kaj drugega npr. Ruby mogoce PHP. Ce se ponudi priloznost ucenja C ali C++ se seveda ucis slednjega. C# mas super paralelizem. PHP je super jezih, vendar je problem slovenskih podjetij, da ga uporabljajo, kot da bi bili leta 2004. Ne pozabit tudi na to, da programiranje ni vse. Dandanes je treba znat uporabljat SVN ali git. V podjetjih v tujini je treba znat pisat teste. Se hitro ucit itd. .

Dosti pomaga (pri iskanju projektov) tudi mocno mrezenje. Torej treba je pit pivo z ljudmi, pisat maile, komunicirat.

Lep pozdrav iz belgije.

:D

Nom nom
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

WarpedGone ::

Piši propalo press...
Zbogom in hvala za vse ribe

Mipe ::

bigbada ::

Jaz ti priporočam c# ali javo.
Ali pa kot si sam omenil php,html,css,jquery,...

Python je izguba časa.
lp

MrBrdo ::

Python uporablja eden največjih slovenskih startupov (Zemanta)... Lahko greš do njih in jim razložiš, zakaj izgubljajo čas. Potem greš lahko še na Google in jim razložiš isto stvar. Ti verjetno bolje veš od njih.
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

napsy ::

python je super za zacetnika, plus odpira ti veliko moznosti v prihodnosti, ko bos programersko ze bolje podkovan.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

MrBrdo ::

Pa ne da bi zdaj hvalil FRI, ampak če so na FRI prešli iz Jave/C na Python, verjetno tudi obstaja kakšen razlog za to... Da ne bo sicer pomote jaz Pythona ne uporabljam, sem bolj zagovornik Rubyja, mi je pa tudi Python kot jezik čisto ok.
MrBrdo

phyro ::

bom zelo posplošil stvari:
python = pseudo.
c++ = sintaktično.
pseudo rešitev > sintaktična rešitev.
iz tega razloga bi ti svetoval python

morbo ::

Python je predvsem praktičen jezik, ki ti služi kjerkoli kot pripomoček (skriptni jezik v vsakem resnem programu). Po uporabnosti, hitrosti programiranja / prototyping-a prekaša vse ostale "taprave" programske jezike (ne boš šel pisat utility skript v Javi ali C++, lahko, ampak ne boš če obvladaš Python).

Označit Python za "izgubo časa" je smešno. :))
Morda ni primarno orodje v službi, je pa primarni pripomoček kjerkoli.

darkkk ::

Pythona ne poznam, ampak mam odpor do pisanja pseudo kode (ful preveč delam z R), prej ali slej prideš do tega, da rezultata nečesa ne moreš potlačit v parameter nečesa drugega, ker je vmes prišlo do "nepredvidene" pretvorbe. (npr. rezultat izbire nekaj vrstic iz matrike je vektor(če zbereš eno samo vrsto), uporaba dvojnih indeksov se jasno usuje na tem rezultatu... etc.) in je stvar hroščata v 3pm, tudi če paziš ko hudič.

Jaz še vedno preferiram strong typed sintaktične jezike, je pa fajn znat kako skriptno žival za hitre opravke :)

Mipe ::

Osebno imam raje javascript, ker ga uporabljam pri razvoju html5 strani in aplikacij.

Invictus ::

Vsak jezik za svoje delo.

Skriptni jeziki so točno to kar pove ime. Za pisanje skript, ki ti olajšajo vsakdanje delo. Seveda ti nihče ne more preprečiti napisati velike aplikacije v skriptnem jeziku.

Java je primerna, če tvoj program dela na veliko različnih platformah in operacijskih sistemih.

C in ostale variante uporabiš kadar potrebuješ optimiziran program, ki porabi malo pomnilnika in naj bi bil hiter.

Vse to bluzenje kateri jezik je najboljši je brez zveze, če ne znaš razmišljat in si postaviti okvir programa. Tako kot ti kladivo nič ne pomaga če ne znaš zabijat žebljev.

Če šele razmišljaš kaj bi se učil, preveri malo urne postavke, ki so jih delodajalci pripravljeni plačati za znanje posameznih jezikov.

Razni C (in variante) znalci dobivajo precej več denarja kot neki PHP/python programerji. Ker jih danes preprosto manjka. Če pa bi rad službo do penzije, se pa nauči COBOL. Največ izvorne kode je napisane v tem jeziku, pa še stranke so ponavadi banke, kar pomeni dovolj keša ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

darkkk je izjavil:

Pythona ne poznam, ampak mam odpor do pisanja pseudo kode


Od kje pa tebi ideja, da je pyhton pseudo koda? Psudo koda je tole:

if Uporabnik nima pojma then
 trollaj
else
 ostani tiho


Pseudo koda je nekaj kar zgleda kot koda, pa v resnici ni koda.

BigWhale ::

Invictus je izjavil:

Skriptni jeziki so točno to kar pove ime. Za pisanje skript, ki ti olajšajo vsakdanje delo. Seveda ti nihče ne more preprečiti napisati velike aplikacije v skriptnem jeziku.


Skriptni jeziki je en negativen buzzeord, ki so si ga izmislili tisti, ki verjamejo v to, da se v interpretiranih jezikih ne da napisati neke 'malo vecje aplikacije'.

Ko se zacenjas uciti pa je najboljse, da se ucis en malo visje nivojski jezik, recimo Java, Python, C# in pa se nekaj bolj elementarnega, recimo C.

Mipe ::

Invictus je izjavil:

Če pa bi rad službo do penzije, se pa nauči COBOL. Največ izvorne kode je napisane v tem jeziku, pa še stranke so ponavadi banke, kar pomeni dovolj keša ...

V tem trenutku se ne bi preveč zanašal na te banke...

darkkk ::

BigWhale je izjavil:

darkkk je izjavil:

Pythona ne poznam, ampak mam odpor do pisanja pseudo kode


Od kje pa tebi ideja, da je pyhton pseudo koda? Psudo koda je tole:


if Uporabnik nima pojma then
trollaj
else
ostani tiho


Pseudo koda je nekaj kar zgleda kot koda, pa v resnici ni koda.


Lej napisal sem, da pythona ne poznam, ampak dostikrat delam v skriptnem jeziku R (ki je za moje pojme premalo "tipiziran") in je rezultat vedno neko hroščato sranje, ki ga je treba rešit v C# na koncu.

PS. tvoja psevdokoda = VBA, tko da :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: darkkk ()

MrBrdo ::

Python je v prvi vrsti general-purpose programski jezik, ne pa skriptni jezik. Primer primarno skriptnega jezika je npr. LUA in Javascript. Preberte si definicijo skriptnega jezika, pa vam bo jasno. Najbolj mi gre na živce, ko hočejo ljudje downgradeat nekaj v skriptni jezik, pa naj bo to Python ali pa Ruby.
Pa daleč od tega da bi bil Python primeren samo za pisanje kratkih "skript", tisti ki je to izjavil pač ne pozna teh jezikov ali jih ni kaj dosti uporabljal.
MrBrdo

dope1337 ::

darkkk je izjavil:

BigWhale je izjavil:

darkkk je izjavil:

Pythona ne poznam, ampak mam odpor do pisanja pseudo kode


Od kje pa tebi ideja, da je pyhton pseudo koda? Psudo koda je tole:


if Uporabnik nima pojma then
trollaj
else
ostani tiho


Pseudo koda je nekaj kar zgleda kot koda, pa v resnici ni koda.


Lej napisal sem, da pythona ne poznam, ampak dostikrat delam v skriptnem jeziku R (ki je za moje pojme premalo "tipiziran") in je rezultat vedno neko hroščato sranje, ki ga je treba rešit v C# na koncu.

PS. tvoja psevdokoda = VBA, tko da :)


Vkolikor je meni ostalo v spominu, je BigWhale pravilno uporabil pseudo kodo. Pseudo koda, je pa vbistvu namenjena prenostljivosti samega programa in z njo nisi omejen na programski jezik oz. okolje v katerem se želi pseudo koda uporabit. Po domače povedano ... pseudo koda se napiše zaradi svoje prenosljivosti (recimo, da na začetku projekta še ne vemo v katerem okolju/prog. jeziku bomo razvijali svojo rešitev, ali pa recimo, da hoče nek C/C++/C# programer svoj problem predstaviti nekemu programerju, ki npr. programira v Pythonu. Z pseudo kodo, ne bo imel tisti, ki programira v Pythonu sintaksičnih problemov).

Me pa zanima ... Ali se v poslovnem svetu dejansko piše pseudo koda, ali se ta korak preskoči?
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

MrBrdo ::

Po mojih izkušnjah ne. Pač ponavadi nekdo v besedah definira, včasih se napišejo še testi, potem se pač stvar skodira v nekem jeziku.
MrBrdo

noraguta ::

phyro je izjavil:

bom zelo posplošil stvari:
python = pseudo.
c++ = sintaktično.
pseudo rešitev > sintaktična rešitev.
iz tega razloga bi ti svetoval python

totalna bedarija.

pythonsje "vredu" le da si se lotil.
sledeče je fajn spoznat c. brez ++ ke, z nekaj uvida zakaj se stvari delajo kot se(eno majhno asmja, ali pa vsaj razlicnih platform). potem pa nekaj objektnega najbolje java. ter nekaj funcijskega tukaj bi jaz predlagal nemrle. vmes je faj tud povohat racket. ker ti različne paradigme pokažejo kaj se da naredit.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

imagodei ::

Invictus je izjavil:

Vsak jezik za svoje delo.

S temle se strinjam.

Invictus je izjavil:

C in ostale variante uporabiš kadar potrebuješ optimiziran program, ki porabi malo pomnilnika in naj bi bil hiter.

S temle pa ne.

C uporabljaš, kadar programiraš nekaj na precej nizkem nivoju (driverji, kritične odseke kode, programe za specifične platforme), predvsem pa nevizualne aplikacije - ne pa kar počez. Danes je povsem zadovoljivo razvojno orodje za 95% + high-level end user aplikacij z GUI-jem nek RAD tipa C# ali Delphi. Hitrost delovanja v današnjih časih pri teh dveh ni nobeno vprašanje (gre za par promilov razlike), RAM že dolgo ni več problem, aplikacijo pa v RAD okolju naklikaš bistveno hitreje kot v C++ ali, bohnedaj v C. V bistvu tkole... Pisanje tovrstnih aplikacij v C (C++) je mazohizem.


Glede ostalega bi se pa kar strinjal.
- Hoc est qui sumus -

MrBrdo ::

zakaj bi rabil javo za objektno, če že znaš python? a hočeš rečt da python ni objektni al kaj?
MrBrdo

Isotropic ::

je, samo kolikor mi je znano, ima objektni model bolj okrnjen napram javi, cs...

pegasus ::

http://skilldrick.github.com/easy6502/i... ... komodorjevski 6502 asm, nekaj kar mora znat vsak pošten programer.

noraguta ::

MrBrdo je izjavil:

zakaj bi rabil javo za objektno, če že znaš python? a hočeš rečt da python ni objektni al kaj?

ja ni
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

phyro ::

noraguta je izjavil:

MrBrdo je izjavil:

zakaj bi rabil javo za objektno, če že znaš python? a hočeš rečt da python ni objektni al kaj?

ja ni

a to ker ni totalno vse wrappano v object kot v javi al maš kaj drugega v mislih?

noraguta ::

niti ne , to da je objektno realiziral nekje v 3ki je večjem njegov minus. objekt je še vedno "neka reprezentacija" stringa. brez zaščite spremenljivke pred posilstvom neke tuje metode.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

tt2 ::

Omg kam je zašla tema. A obstaja kak stran ali pa učbenik, kjer so not vaje/naloge na katerih se potem učiš. Ker videov/teksta najdeš kolikor hočeš, ampak nalog na katerih se pa potem konkretno naučiš pa ne najdem ravno veliko. Pa drugače, kako dolgo se naj sploh ukvarjam z pythonom in potem začnem z kakim drugim jezikom.

Isotropic ::

http://getpython3.com/diveintopython3/
pa mogoce se head first python, ce obstaja za py3. to je lahka knjiga za newbija.

poj pa samo vaja vaja vaja
pa ostani na py in ne divergiraj gledat druge jezike zaenkrat

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

noraguta je izjavil:

niti ne , to da je objektno realiziral nekje v 3ki je večjem njegov minus. objekt je še vedno "neka reprezentacija" stringa. brez zaščite spremenljivke pred posilstvom neke tuje metode.


Kako interno objekt zgleda je popolnoma nerelevantno. To, da ni zascitenih in privatnih spremenljivk je pa zame prednost. Lahko API uporabljas tko kot hoces in ne tko kot avtor misli, da ga mors. :>

Spura ::

BigWhale je izjavil:

To, da ni zascitenih in privatnih spremenljivk je pa zame prednost. Lahko API uporabljas tko kot hoces in ne tko kot avtor misli, da ga mors. :>
Valda je zate prednost, ker nimas pojma za kaj se to uporablja in ne znas OOP.

Marat ::

Lol, spet programerski flame war :)

tt2, poglej si knjige zbirke Head First. Maš tud eno o PHP&MySQL.

noraguta ::

Marat je izjavil:

Lol, spet programerski flame war :)

tt2, poglej si knjige zbirke Head First. Maš tud eno o PHP&MySQL.
in kaj naj bi ti omenjena knjiga prinesla risen disciplino kitchme? saj ta je obvezna ampak nek presezek ?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Marat ::

Ni presežek, to so ti osnove.

noraguta ::

niso osnove, so le enk sreči preživet koncept.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Marat ::

noraguta je izjavil:

niso osnove, so le enk sreči preživet koncept.

Ne razumem te čist, a to misliš koncept poučevanja ki ga uporablja zbirka Head First, al kaj? Dej bod bolj natančen.

noraguta ::

ja oboje je preživeto tako kot po miselnosti kot po implementaciji. nekdo kateri se dan danes uči programiranja se ne bo učil paskala in fortrana ako ravno smo sega vsi v mojem letniku. head first lahko tudi predlaga lepe počitnice v iraku sredi 20ih.(tam nekje se je mySQl še dobra alternativa).
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Marat ::

Pa vseeno si se naučil programiranja, četudi pascal in fortran nista več tako razširjena kot nekdaj. Sicer je pa PHP še zmeraj najbolj uporabljan web jezik, podpirajo ga praktično vsi web hostingi, pa še ceneje te pride kot pa če bi hotu laufat npr. Javo (pa bi si js kot javanec bolj želel da bi blo obratno).

Ampak ok, kaj bi pa bla po tvoje boljša alternativa za PHP&MySQL?

EDIT: ok, ena stvar ki sem jo zanemaril je, da je pehapejevcev kot listja in trave, tko da če iščeš zaposlitev si bolj konkurenčnen z nekim specialnim računalniškim znanjem, kot pa s PHP&MySQL.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marat ()

WarpedGone ::

Ja, lahko štartaš tudi z basicom in se boš česa naučil. Sicer bodo mnogi trdili, da bi blo bolje zate da tega nebi storil.
Enako velja za PHP. Ta abominacija ti nardi več škode kot koristi.

Ampak ok, kaj bi pa bla po tvoje boljša alternativa za PHP&MySQL?

Žalostno dejstvo je, da resnično boljše alternative ni.

"WEB programiranje" je v tako žalostnem stanju da obstajajo samo smrdljive in še bolj smrdljive zadeve, ki so v primerjavi z RAD programiranjem za desktop leta 2000 popolnoma kr neki. Gre skupaj z debato okrog stanja HTML5 standarda. Podobno žalostno oz. kr neki.

Pascal je res za časom ampak ti bo dal občutek za "čistost" jezika in programa. Boš znal na hitro prepoznat smeti in debilnosti.
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

Spura je izjavil:

BigWhale je izjavil:

To, da ni zascitenih in privatnih spremenljivk je pa zame prednost. Lahko API uporabljas tko kot hoces in ne tko kot avtor misli, da ga mors. :>
Valda je zate prednost, ker nimas pojma za kaj se to uporablja in ne znas OOP.


Jaz sem zase sicer povedal zakaj je to prednost. Ti pa trapas in se delas pametnega. No, razlozi mi kaj delam narobe in cesa ne znam.

snow ::

Python pa C.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

ramiz?! ::

Katere jezike trenutno učijo na FRI-ju? Nej napiše tisti, ki ima res podatke, ne tisti, ki je 5 let nazaj hodil na faks
Never regret anything, there's always a reason things happen.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Applov nov programski jezik Swift (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
7231498 (26059) Kocka
»

Svetla prihodnost za Ruby? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
507320 (5770) MrBrdo
»

PHP in objektno programiranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
8511171 (9638) kivi113
»

PHP vs. ASP.NET vs. $OTHER (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Programiranje
16313013 (10368) Spura
»

Kateri programski jezik?

Oddelek: Programiranje
494389 (3002) kopernik

Več podobnih tem