» »

PC neprijetno ruži

PC neprijetno ruži

helsing ::

Pozdravljeni.

Imam 2600k z stock ventilatorjem v cooler master rc-500 ohišju (zdaj vidim, da so me nasankali).
Stvar se očitno zelo greje (ob igranju iger) in posledično močno ruži. Prišlo je tako daleč da sem odstranil stranski pokrov od ohišja, tako da vanj pride malo več zraka (zdaj pač moram preventivno malo večkrat izpihat PC).

Zanima me kaj naj naredim? Za ohišje že vem, da je zanič, ampak bi ga menjal le v skrajni sili.
Bi bilo stvar mogoče skompenzirati tako, da kupim neko cpu hlajenje? Ali pa bo vse skupaj še vedno ružilo ob zaprtem ohišju?

Mi lahko kaj priporočate? Morda kakšno opcijo (ki bi pasala v moje ohišje in matično: P67A-UD4-B3) pod 50€, glede na to, da ne mislim navijat. Rad bi samo, da stvar deluje tišje.

bluefish ::

Ruži v smislu, da je ventilator glasen ali kaj drugega?

helsing ::

Ja, ventilator od procesorja.

freesty ::

Kupi en drug hladilnik za procesor za 20€ pa je.

Janac ::

zamenjaj ventilator

XrobertoX ::

ali pa si umisli vodno hlajenje to je bolj učinkovito po moje pa tudi dražje ti pa bodo še ostali ki imajo izkušnje s tem kaj povedali.

poznam pa nekoga ki si je to sam naredil je pa uporabil kot tekočino deževnico ker ni vodnega kamna :D

Ali pa prisloniš zraven en ORNK ventilator ga priklopiš in bo hladil cel PC in še tebe zraven :):)
Robi

Zgodovina sprememb…

freesty ::

Verjetno se ti pa samo prah notri nabral. Moj brat ima tudi stock intelov kuler in prva 2 meseca je bila kista neslisna zdaj pa je ze tudi kar konkretno ruzla. Ti sam spihaj ventilatorje pa je.

XrobertoX ::

Ja včasih pomaga če uporabiš en mali čopič ki ga boš mel samo za to (čistega seveda) pa vsemi sesalec in skupaj s čopičem to lepo počistiš,pač tudi če ne ruži je treba kdaj očistiti predvsem ti bo čopič prav prišel da lahko zbezaš vso umazanijo ven sesalec jo pa samo posesa.
Robi

helsing ::

Čistim PC z kompresorjem. Praha praktično ni noter, ampak vseeno ruži (že od vsega začetka).

Zdaj malo brskam po agtju in gledam recimo kaj tekega:
http://www.agt.si/racunalniska-oprema/z...

Me pa zanima če se mi bolj splača vzet kaj bolj kvalitetnega za npr. 40€, glede na to, da tole kupiš samo 1x.

Janac ::

bo ok

XrobertoX ::

po moje če bo večji premer venta ne bo rabil se toliko vrteti in bo posledično tudi bolj tišji drugače pa glej da ti bo pasal tisto s kompresorjem je ok jaz pa raje posesam ker drugače samo prah dvigujem in nič drugega pa še nima vsak kompresorja niti "50% sigurno" brez vlage katera se prenaša z izpihanim zrakom moraš imeti vmes še nekakšne filtre (vsaj praviloma) verjemi vem se tudi s tem ukvarjam in vem kaj se dogaja sicer pa ne boš veliko zgrešil če čistiš tako kot ti pač paše. :D
Robi

Zgodovina sprememb…

Anney ::

Hladilnik se vedno splača kupit kvalitetnejši, saj ga kasneje lahko uporabiš na drugih sistemih.
Recimo Noctua ima kite za skoraj vsa podnožja.(SecuFirm2™ multi-socket mounting system-LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA775, AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1)

XrobertoX ::

Točno, pa obenem vzameš res dobrega in nimaš skrbi.
Robi

solatko ::

XrobertoX - s sesanjem ne odstraniš nič od tistega, kar poveča pregrevanje - fini mikroprah, ki se nabira na komponentah, če nimaš kompresorja, je bolje uporabljat kak boljši fen, mu zmanjšaš odprtino (papirnat valj in malo selotejpa), ter ga zalaufaš na hladno.
Delo krepa človeka

helsing ::

Kaj pa za pasto? Je vseeno katero vzamem?

Architect ::

solatko, fen je prešibak za čiščenje prahu. Enostavno nima dovolj sile. Kompresor je edini način da zares očistiš računalnik.

hladilnik pa se itak vedno ob čiščenju vzame dol in opere pod toplo vodo (za bedake še dodatek: ventilator je v tem primeru treba odstraniti)

Zgodovina sprememb…

XrobertoX ::

Ja spiha ti res dobro. Če samo spihaš TUDI ne odstraniš vsega, tako da je oboje za PC dobrodošlo, sam pa kot sem že rekel delam tako da sesam in "fizično" si pomagam s čopičem kar je bolje po eni strani predlagal bi ti pa četudi uporabiš kompresor naj ti ne bo težko uporabiti kdaj tudi čopič saj gre lepo dol. Kakorkoli že očistil ga boš vedno dobro.

Architect je izjavil:

solatko, fen je prešibak za čiščenje prahu. Enostavno nima dovolj sile. Kompresor je edini način da zares očistiš računalnik.

hladilnik pa se itak vedno ob čiščenju vzame dol in opere pod toplo vodo (za bedake še dodatek: ventilator je v tem primeru treba odstraniti)

Najbolje da narediš kar cel vodič "ZA BEDAKE" kot jim sam praviš.

helsing je izjavil:

Kaj pa za pasto? Je vseeno katero vzamem?

Pasta je ponavadi že gor poleg ventilatorja.

Sicer se pa pozanimaj moglo bi biti že gor.
Robi

Zgodovina sprememb…

Architect ::

ah tisto za bedake je bilo bolj tako mišljeno. smo imel zanimiv primer danes. Je bolje napisati natančno, da se ne najde nekdo ki zadevo dejansko potopi v vodo.


ali nekdo, ki gre na bencinsko in s tistim kompresorjem piha po računalniku ter nanj nanese še olje in morda vodo.

Zgodovina sprememb…

XrobertoX ::

:))

ja ja sej zato pa kak vodič prav pride hehe
Robi

Zgodovina sprememb…

Architect ::

najbolj sem se smejal ko se je nekoč našel junak, ki je s premočnim kompresorjem šel pihat iz razdalje 10 cm in potrgal vse iz matične

XrobertoX ::

Architect je izjavil:

ah tisto za bedake je bilo bolj tako mišljeno. smo imel zanimiv primer danes. Je bolje napisati natančno, da se ne najde nekdo ki zadevo dejansko potopi v vodo.


ali nekdo, ki gre na bencinsko in s tistim kompresorjem piha po računalniku ter nanj nanese še olje in morda vodo.

Točno otem sem govoril vodo pa lahko nanese s skoraj vsakim kompresorjem ker se v posodi pač nabira kondenz hočeš nočeš tako je, se strinjam.

ja potem pa da še naštima bare na full :))

glede kompresorja nimajo ličarji zasnonj razne filtre kjer se ujame marsikaj od vlage do ne vem kaj še.
In nimajo mehaniki/firme zastonj razne filtre s katerimi dosežejo mazanje ko pride zrak do olja je zrak naoljen da maže mašince.
Doma kompreosr pa bi moral imeti vsaj podobno kot ličarji samo za "home" varianto pa ne preveč močno naštimano in preblizu.
Robi

Zgodovina sprememb…

XrobertoX ::

zato pa si jaz raje naredim manj dela in kar posesam s pomočjo čopiča, to ti naredijo tudi ko imaš PC v garanciji in ga recimo neseš nazaj da ti ga očistijo in ti dajo nazaj novo nalepko.....
Robi

Architect ::

standard, zakaj celo novi ventilatorji ružijo:

uporabnik med čiščenjem ne zavaruje ventilatorja, tako da ko piha s kompresorjem ali s sesalcem in na tak način čisti recimo hladilnik, se ventilator začne vrteti z brutalno hitrostjo, ki povsem uniči ležaje.

Nato pa nastane miniaturna turbina v sobi, čisto po nepotrebnem.

...
jaz ob rednem čiščenju ponavadi dam stranico stran, zavarujem vse ventilatorje in na hitro spiham s s kompresorjem v garaži (z razdalje cca pol metra). Absolutno je treba paziti da sila pihanja ni premočna. Kar ostane prahu, očistim s tisto paličico, ki so jo včasih prodajali v top-shopu..za čiščenje prahu. Če je hhladilnik preveč umazan pa se ga enostavno odstrani, očisti pod vodo, pusti nekje da se povsem posuši in to je to. Ventilatorji na ta način dolgo ne bodo začeli ružiti. Če pa jih enkrat samkrat zavrtiš s kompresorjem, pa se od tišine zagotovo lahko posloviš, razen če imaš res kvaliteten ventilator z zelo trpežnimi ležaji, v kar dvomim.

helsing, ti pa kupi kak kvaliteten hladilnik saj praviloma ga ne boš menjal potem nekaj časa. V prihodnje pa upoštevaj kar sem zapisal zgoraj, ko čistš računalnik obvezno zavaruj vse ventilatorje, da se ne bodo po nepotrebnem vrteli ko boš sesal ali pihal s kompresorjem.




dodatek: največji problem pa je pri izrazoslovju uporabnikov. Kaj pomeni, da stvar RUŽI? Da ventilator zelo glasno deluje, vendar ima normalen zvok, ali da RUŽI, torej, da je ventilator zaribal, ima uničene ležaje ali je zmanjkalo olja.

Zgodovina sprememb…

Janac ::

solatko je izjavil:

XrobertoX - s sesanjem ne odstraniš nič od tistega, kar poveča pregrevanje - fini mikroprah, ki se nabira na komponentah, če nimaš kompresorja, je bolje uporabljat kak boljši fen, mu zmanjšaš odprtino (papirnat valj in malo selotejpa), ter ga zalaufaš na hladno.

ja kaj pa ce fen nima hladne funkcije?

Cooler ::

XrobertoX je izjavil:

zato pa si jaz raje naredim manj dela in kar posesam s pomočjo čopiča, to ti naredijo tudi ko imaš PC v garanciji in ga recimo neseš nazaj da ti ga očistijo in ti dajo nazaj novo nalepko.....


Kakšen čopič pa se lahko uporablja za čiščenje računalnika, da ne bi naprimer povzročil kakšne fizične poškodbe oziroma kakšnega kratkega stika?

bluefish ::

Najboljši je tak z malo bolj trdimi ščetinami.

Janac je izjavil:

ja kaj pa ce fen nima hladne funkcije?
Navaden fen za lse niti slučajno ne piha tako toplega zraka, da bi karkoli stopil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

XrobertoX ::

Sicer imaš tukaj kar set za čiščenje PC jaz pa imam navaden čopiš malo daljši videt mislim da je 12-ka lahko je tudi manjši in vsekakor ni pretrd tolk tumast pa folk menda ja ni da bo tolkel po PC pa ne vem kaj še.

http://www.skatizola.si/index.php?page=...

http://www.hofer.si/si/html/offers/2867... nekaj takega jaz uporabim in je čisto ok to so ponavadi za v šolo.
Robi

Zgodovina sprememb…

XrobertoX ::

sicer pa ventilator res ni dobro da se z veliko hitrostjo vrti, enostavno ni narejen za take obremenitve bolje da se ga prej odstrani in očisti.
Robi

BorutK-73 ::

Architect je izjavil:

uporabnik med čiščenjem ne zavaruje ventilatorja, tako da ko piha s kompresorjem ali s sesalcem in na tak način čisti recimo hladilnik, se ventilator začne vrteti z brutalno hitrostjo, ki povsem uniči ležaje.


Mislim da je to glavni razlog za "ruženje"!

cen1 ::

Brutalno hitrostjo.. ni treba pretiravati.

Vprašanje je samo:
1. Ali je ruženje samo zvok ki ga spušča vent ker se vrti na najvišji hitrosti
2. Ali je vent pokvarjen oziroma zjahan

V primeru 1 zamenjaš cel hladilnik, alternativa je tudi vodno hlajenje. Pač ni dovolj zmogljiv in dela na ful.
V primeru 2 menjaš vent.

Janac ::

bluefish je izjavil:

Najboljši je tak z malo bolj trdimi ščetinami.

Janac je izjavil:

ja kaj pa ce fen nima hladne funkcije?
Navaden fen za lse niti slučajno ne piha tako toplega zraka, da bi karkoli stopil.

kako mi je potem stopil tipke na tipkovnici?:O

amigo_no1 ::

Ventilator težko pokvariš, prej uležajanje oz kar ima notri v središču vrtenja.

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Architect - Fenu moraš dodati distančnik iz premera fena na odprtino do 10mm, tako usmeriš zračni tok, ki je dovolj močan, za 1 ali 2 mesečno spihavanje, ali za očiščenje tipkovnic, rež pri monitorju......, ni pa dovolj močan, da bi z njem naredil generalno čiščenje, po 2 ali 3 letnem nabiranju prahu.

Sicer pa se uporablja suhi kompresor, v nobenem primeru pa oljni, kot ga imajo na petrolu in po raznih mehaničnih delavnicah.

THEbassfreak - fena brez hladne funkcije nobena ženska ne bo kupila! Tisto kar imaš doma, je podobno fenu in je to zadevo kupila mama ali žena, sigurno ima hladno funkcijo.

Fen zna biti precej nevarna zadeva za plastične dele računalnika, saj zna biti temperatura, ko pihaš vroče na 3-4 cm tudi krepko čez 250 stopinj in v tem primeru se začne že topiti fenova cev, za usmerjanje zraka. Notri je namreč žareča špirala, preko katere potuje zrak in se tako ogreje - hladni način pomeni, da je špirala ugasnjena.
Delo krepa človeka

amigo_no1 ::

solatko
Potem uporablaš NE-Batni kompresor Kompresor @ Wikipedia ?
Kateri ?

helsing ::

Hvala za odgovore. Sploh to o tem, da moraš zavarovati ventilator... na to nisem niti pomislil. Butl jaz..
Mislim, da bom vzel kar Scythe Mugen, razen če mi ga kdo odsvetuje.

Ker, pa sem prišel do malo več denarja kot sem pričakoval še razmišljam o menjavi ohišja.
Še mi lahko morda tukaj malo pomagate. Nebi rad šel čez 80€ (razen če se res splača).
Rad bi imel vse bonitete. Torej, da ima prašne filtre, sploh pa mi je pomembno, da je vse skupaj zračno in tiho (živim malo izven mesta, v malo mirnejši okolici, tako, da se vsak hrup dokaj hitro zazna). Če se bi dalo kable spelat pod matično tudi ne bi bilo slabo. Izgled in št. usb portov ter podobne malenkosti mi niso pomembne, ker lahko vse kar potrebujem priklopim od zadaj.
Kot vidim je Black Pearl zelo priljubljen, vendar mi deluje zelo zaprt oz. nekaj takega kot imam zdaj in me je malo strah, da se ne bom spet nasankal.
So še kake pametne opcije za zmerno ceno?

Moja matična pa je za ATX ohišje če se ne motim.
Grafično imam gigabytovo 570. Prej ali slej bi šel na kakšen SLI, tako da kaj več prostora tudi ne bi škodilo.

Za odgovore se vam že v naprej najlepše zahvaljujem.

nofaith ::

Pazte da s kompresorjem ne prevrtite ventilatorjeev. Ker pol bo šele začel ružit
V prostem in neprostem času tehnološki entuziast.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Čiščenje PC-jev

Oddelek: Strojna oprema
283147 (2366) Riff
»

S cim cistiti prah/PC v studentski sobi

Oddelek: Pomoč in nasveti
467358 (6259) Unknown_001
»

Spihovanje-čiščenje računalnika z kompresorjem, je to pametno počet?

Oddelek: Pomoč in nasveti
173851 (3412) Dami
»

Čiščenje komponent

Oddelek: Strojna oprema
221429 (1069) bzp
»

"Čiščenje matične plošče"

Oddelek: Loža
192863 (2421) Steinkauz

Več podobnih tem