» »

SSD-ji so prihodnost

1
2
»

Spock83 ::

kixs je izjavil:

Pred mesecem sem nabavil Corsair F120 in kljub temu, da se sistem nalozi 10s hitreje, ni nekega WOW faktorja pri normalnem delu. Prej sem imel za sistemski disk 640GB WD Black, ki je v vseh pogledih veliko pocasnejsi, a vseeno.

Ta komentar gre na tiste, ki pravijo kako grozna je razlika. Ce se prav spomnem, je enkrat eden napisal, da je prehod iz HDD na SDD veliko bolj ociten kot iz FDD na HDD - js se s tem seveda ne strinjam.

Morda je krivec moj sistem, 6-core in 12GB rama ali pa moja "pocasnost", da me ne gane, ce se FF nalozi v eni ali pa dveh sekundah.

Za razno urejanje videov pa sem vedno uporabljal dva fizicna diska in kopiral med njima.

SSD-ji so cool, ni pa to nujno potrebna rec in naj vsak pri sebi premisli, ce ga _res_ rabi.

lp



Uporablji ga par mesecev in potem pojdi nazaj na HDD. Boš videl razliko ;)

Lonsarg ::

HDD cene ne bodo nikoli nekaj blazno padle. Namreč to, da bodo navadni uporabniki kupovali SSDje pomeni, da so glavni kupci lastniki datacentrov kot so Google, ki pa ne morejo na SSD za pure data. Te velke firme znajo še nasrkat, ker širši trg pomeni nižje cene ponavadi.

LuiIII ::

Mislim, da je dogajanje okoli HDD-jev predvsem odvisno od tega kako se bo medijska industrija in pa represivni organi v prihodnosti obnašali glede cen oz. preganjanja piratstva. Sam sicer nisem ravno tipičen uporabnik HDD prostora ker imam legalnih vsebin veliko več kot pa kakih filmov, ampak si kljub vsemu predstavljam, da slehernik, ki ne vleče vsebin s travnikov res ne rabi veliko (>3TB) prostora. Častna izjema in morda edini res pravi driving force so seveda HD kamere in slike s fotoaparatov. No ja morda je pa to res dovolj velik razlog, da bodo HDD-ji še vedno popularni in bodo zato držali ceno.

driver_x ::

@LuiIII, ja HD kamere in fotoaparati z veliko megapixli hitro polnijo diske, pa še kakšno redundanco je tudi dobro imeti.

LuiIII ::

Ja vem. Sploh ko imaš majhne otroke in se ti zdi vredno snemati so zadeve hitro 100GB na mesec.

Gregor P ::

Jaz imam na žalost to "grdo navado", da ne delam nobene selekcije, potem se pa utapljam v TB-ih materiala; bi bilo treba uvesti en tečaj za obvladovanje našega "compulsive hoarding-a"8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

bluefish ::

LuiIII je izjavil:

Ja vem. Sploh ko imaš majhne otroke in se ti zdi vredno snemati so zadeve hitro 100GB na mesec.
Vsake toliko časa prespati snemanje in malce sortirati ter porezati gradivo.

driver_x ::

bluefish je izjavil:

LuiIII je izjavil:

Ja vem. Sploh ko imaš majhne otroke in se ti zdi vredno snemati so zadeve hitro 100GB na mesec.
Vsake toliko časa prespati snemanje in malce sortirati ter porezati gradivo.


Pri fotkah to še gre, urejanje videa pa vzame preveč časa.

Brane22 ::

Tolk o tem kok so "SSDji prihodnost":

LSI talks about future FLASH and its problems

kuglvinkl ::

In kaj točno si hotu rečt?

Brane22 ::

Da je pri FLASHu, takem kot ga poznamo danes, igre že zdavnaj konec.

Lonsarg ::

Vse kar ta članek pove je o problemu nadalnjega pomanjševanja. Trenutni flash diski se bodo pač še naprej prodajal, če se ne bo dal pomanjševat. Hipotetično seveda, namreč že sam članek namigne, da je v igri na tone teorij, kako zaobiti ta problem... Pa tudi z TLS lahko še vedno gredo k malce nižji nm proizvodnji.

A ti sploh veš kok takih člankov je bilo na temo trdih diskov in še bolj procesorjev tekom zadnjih desetletij... pa so ljub temu šli še nižje in nižje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

darkolord ::

Če ne druzga imajo pa na PCBjih in v ohišjih še zmeraj precej placa tudi z današnjo tehnologijo.

Brane22 ::

A si ti prebral članek ? če si ga, a si ga razumel ?

Prišli so do fundamentalnih meja, pa še to s sleparjenjem. Današnji FLASHi so karikatura prejšnjih glede števila vpisovalnih ciklov in obstojnosti podatkov.

darkolord ::

In? Še zmeraj so super.

Brane22 ::

Če ti je to super, fajn zate. Veliko boljši ne bodo.

Lonsarg ::

Procesorji so že večkrat prišlo do podobno fundamentalnih omejitev, pa so šli preko. Naslov članka je kar pravi "LSI talks about future flash and it's problems", ti pa si reagiral na ta članek, kot da bi pisalo "Flash je zgodovina, nadaljni razvoj ni več mogoč".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Brane22 ::

Ti si pa prebral samo naslov in nisi razumel podanega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

darkolord ::

There are lots of new technologies on the horizon to tackle these problems, so all is not lost. From DSP-like algorithms to partial page writes, there is no shortage of ideas to tackle the impending problems with. Things are getting much more complicated, and changes are coming ever faster.

Brane22 ::

So ?

Katera od teh tehnologij bo omogočila cepljenje elektronov in pakiranje večjega števila bitov v en sam elektron ?

A ti razumeš, da je trenutno v trobitni celici s 100 elektroni in osmimi nivoji samo 12 elektronov med 000 in 001 ?

Lonsarg ::

In ti veš zadosti o nanotehnologiji, da tukaj trdiš da ni mogoče nekako dodati elektrone al kaj?

Jaz sem zelo podrobno prebral članek in ti povem da sem bral že podobne članke 10 let nazaj za CPUje, zato z svojim za silo razumevanjem stvari, kako delujejo in iz preteklih statistik sklepam da je najbolj verjetno, da bodo našli rešitev. Če že ne bojo generalne rešitve bodo pa IMO vsaj ene par rešitev, ki bodo zadevi podaljšali moorov zakon. Intel je premalo atomov v vodnikih/tranzistorjih rešil z 3D tranzostorji recimo.

Brane22 ::

Intel je premalo atomov v vodnikih/tranzistorjih rešil z 3D tranzostorji recimo.


Intlovi 3D tranzistorji rešujejo samo tokove curljanja, nič več. Pa efekt je precej reklamen.

Pomagalo bo nekoliko, ampak nezadržno se bližampo stropu. To se koneckoncev tudi lepo vidi. Že zdavnaj ni več tako,d a bi bila vsaka generacija mimogrede v praktično čemerkoli 2x hitrejša od predhodne.

darkolord ::

V začetku 2011 sem kupil Vertex2. Danes je npr. Vertex4 2x večji, ima 2x več IOPS in je mimogrede 2x (ali več) hitrejši pri večini testov. Pa cenejši.

Verjetno sem samo imel srečo in sem ulovil glih tazadnji cikel, ane?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Brane22 ::

Lonsarg je izjavil:

In ti veš zadosti o nanotehnologiji, da tukaj trdiš da ni mogoče nekako dodati elektrone al kaj?


Za to ne rabim znanja o nanotehnologiji, osnovnošolska matematika in fizika so zadosti.

Če hočeš v isto celico zatlaćiti 2x več elektronov, boš za to rabil 2x višjo napetost. Kar pomeni 2x debelejšo izolacijo, 4x več energije pri pisanju in velike probleme tako z energijo pri pisanju kot s številom vpisovalnh ciklov. c=Q/U.

Zaenkrat še ni nadomestka za pismenost. Ne moreš opletat s popularnimi besedami in upat v posrečeno kombinacijo.

Brane22 ::


V začetku 2011 sem kupil Vertex2. Danes je npr. Vertex4 2x večji, ima 2x več IOPS in je mimogrede 2x (ali več) hitrejši pri večini testov. Pa cenejši.
Verjetno sem samo imel srečo in sem ulovil glih tazadnji cikel, ane?


V bistvu gre bolj za to, da se obešašp na malenkosti. Faktor 2x ne pomeni pri teh zadevah nič.

Ujel

Lonsarg ::

Brane22 je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

In ti veš zadosti o nanotehnologiji, da tukaj trdiš da ni mogoče nekako dodati elektrone al kaj?


Za to ne rabim znanja o nanotehnologiji, osnovnošolska matematika in fizika so zadosti.

Če hočeš v isto celico zatlaćiti 2x več elektronov, boš za to rabil 2x višjo napetost. Kar pomeni 2x debelejšo izolacijo, 4x več energije pri pisanju in velike probleme tako z energijo pri pisanju kot s številom vpisovalnh ciklov. c=Q/U.

Zaenkrat še ni nadomestka za pismenost. Ne moreš opletat s popularnimi besedami in upat v posrečeno kombinacijo.

Ne moreš tako stvari poenostavit, kot si ti predstavljaš, niti pod razno. Z novimi tehnologijami lahko možakarji cel koncept "celice" spremenijo. Poleg tega pa od kje tebi ideja, da bi tlačili več elektronov v celico, tlačili bi jih enako, do sedaj so jih pa vedno manj. Pač ne bodo več na elektronih šparali, bodo našli nova področja, kjer izboljšujejo stvari.

darkolord ::

V bistvu gre bolj za to, da se obešašp na malenkosti.
Ti se obešaš na številke v specifikacijah pomnilniških čipov in trdiš, da iz tega ne more ratati nič pametnega, čeprav realnost kaže drugače.

Od kar SSDji obstajajo, obstajajo isti argumenti glede ciklov in obstojnosti. Well, ne poznam nikogar, ki bi svoj SSD že porabil. (Ne trdim da takšnih ni, ker se ve, za katere workloade SSDji niso primerni)

Tako nekako kot pri plazma ekranih, ko je življenska doba plina vedno bil eden od glavnih protiargumentov, pa se je izkazalo, da je v praksi to bilo še najmanj pomembno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Brane22 ::

Lonsarg je izjavil:


Ne moreš tako stvari poenostavit, kot si ti predstavljaš, niti pod razno. Z novimi tehnologijami lahko možakarji cel koncept "celice" spremenijo.


Lahko spremenijo koncept celice. Ampak to ni dovolj. Pootrebno je da spremenijo koncept KAPACITIVNOSTI. In ene par naravnih zakonov. Ki držijo kot pribiti ene ohoho let.A je razvidno,d a lahko dosežejo to ?

Brane22 ::

Da se razumemo - ne pravim,d a so diski s čipovjem preteklost.

Pravim, da se mularija navdušuje nad njihovim trenutno edinim "motorjem"- NAND FLASH, ne da bi razumela "drobni tekst" in posledice.

Kar se vpisno "zdrajsanih" SSDjev tiče, je bilo o njih govora že tu na ST, torej stvar le ni tako izven pameti.

Poleg tega imajo tehnike, ki jih uporabljao za to, tudi svoje posledice.

Ja, lahko da bo kdo pogruntal kaj novega. Le da to ne bo FLASH, kot ga poznamo sedaj.

In da ta razvoj ne bo linearen. Potreben po preskok ali prehod.

Zaenkrat so mičkeno simpatični MRAM-i, nisem se pa globlje spuščal v to.

Brane22 ::

Pravzaprav, čisto možno da je tudi koncept SSDjev passe.

"Drajv" in "RAM" koncepta sta vezana lastnosti pomnilnika, kot smo jih poznali nekoč.

Že pri MRAM-u postaja dokaj odveč in se da iste čipe porabiti bistveno pametneje. Stvar žvižga na hitrosti DDR3-1600, pa še hitreje brez težav in brez praktične omejitve števila vpisnih ciklov. Pa non-volatile je. Pa cuker na koncu - trenutne poskusne izvedenke so združljive z DDR3 kontrolerji, ki podpirajo polni standard, le sprogramirati jih je treba.

Če se bo kaj takega prijelo in prišlo na poštene kapacitete, so bo sam interni koncept ustroja računalnika preoblikoval.

darkolord ::

To je res, ampak do takrat bo v vsakem primeru minilo še kar nekaj cajta in v tem vmesnem času so Flash SSDji za večino daleč najboljša rešitev. Passe bodo, ko bo boljša alternativa dejansko na vidiku.

gruntfürmich ::

kaj točno brane želiš povedati? sploh imaš sdd?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

darkolord ::

Invictus ::

SSDji so zakon. Ti omogočajo da kak star računalnik zaživi še za kako leto ali dve.

Zaganjati virtualne mapine na SSDju je pa poezija. Se zadeve izvršijo tudi 10-20x hitreje, če imaš če dovolj RAMa in procesorske moči. Zaradi tega lahko sam delam 2-3x hitreje in učinkoviteje.

Seveda so SSDji neuporabni če cel dan nabijaš igrice in downloadaš filme. Za vse ostalo (tudi delo v Wordu in srfanje po internetu) pa je danes že skoraj obvezen.

Sem se pač razvadil ;((.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AtaStrudl ::

Prejsnji vikend so na sejmu v Pordenonu prodajali 480GB (500GiB) ssd z USB2 priklopom (malo pocasneje, verjetno zato taka cena) za 50 eurov.
Sem plugnil in, in pod "properties" pise, da je se 499.9G placa gor, nisem pa se probal nafilat :-)

Lion29 ::

yes, sure :D...ssd :D
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

bond007 ::

Malo narobe se je izrazil. Mislil je LSSD oz. loud SSD :D torej ssd, ki ga slišiš.

AtaStrudl ::

Lion29 ::

AtaStrudl je izjavil:

Tile so prodajali:

http://www.topcomitalia.it/offerte_6.ht...


glede na njihov sajt se ne cudim da imajo lapsuse usb2 SSDje :D
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SSD-ji precej ranljivi ob izgubi napajanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9928089 (23120) enadvatri
»

Cene SSD-jem še naprej padajo

Oddelek: Novice / Rezultati
4614801 (11241) Relanium
»

Prihajajo poceni SSD diski (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
9720320 (7734) element
»

Znane podrobnosti o tretji generaciji Intelovih SSD-jev

Oddelek: Novice / Diski
238650 (7716) Icematxyz
»

Western Digital z dobičkom, SSD-ji mogoče 2011.

Oddelek: Novice / Diski
63597 (3056) jishiri

Več podobnih tem