» »

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Temo vidijo: vsi
««
10 / 62
»»

2E55 ::

Ima kdo kake fajne nasvete/tips/uporabne shortcuts-e za obdelavo fotk v GIMP-u? Ravno sem ga zdl in se malo poigrala z izpostavljanjem določene barve (navdih fotke Super Sonic-a).
Mislim, da kar fajn izpadejo, sam kaj bi se dalo še popravit/dodat v smislu obdelave?



korenje3 ::

skyline je izjavil:

Pa dejte pomanjsevat fotke pred objavo...
Vec k 1000 pik po daljsi stranici je overkill.

Ena 'obrtniska':



perpetuum jazzile?

slotech itak prilagodi fotke širini brskalnika...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

bluefish ::

korenje3 je izjavil:

slotech itak prilagodi fotke širini brskalnika...
Ja, ampak ob ogledu teme se kljub temu prenaša polna velikost slike. Če jih je na strani par deset, pa traja.

Če bi bilo to možno, bi nekateri očitno lepili kar RAW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

darkolord ::

Ponavadi vzporedno šibajo, sploh kakšna Sigma, Tamron - serije za Canon in Nikon. Ni tko?
Tist je bl tko-tko, se precej pozna, da so budget zadeve (kvaliteta...), poleg tega uradno niso podprte, kar pomeni, da se prej ali slej zgodi, da na novejših modelih fotoaparatov enostavno ne delujejo več dobro (ali pa sploh).

Imam recimo Sigma all-rounderja, ki je za svojo ceno sicer odličen, ne dela pa fokusiranje (en korak zamaknjeno) v Live načinu pri novejših Canonih. Prav tako imam en Sigma flash (klon 580EX), ki na tem istem novem fotoaparatu sploh ne deluje več.

korenje3 ::

bluefish je izjavil:

korenje3 je izjavil:

slotech itak prilagodi fotke širini brskalnika...
Ja, ampak ob ogledu teme se kljub temu prenaša polna velikost slike. Če jih je na strani par deset, pa traja.

Če bi bilo to možno, bi nekateri očitno lepili kar RAW.


hja je že čas, da slotech avtomatsko generira thumbnaile in jih postavi na strežnik...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Good Guy ::

darkolord je izjavil:

Ponavadi vzporedno šibajo, sploh kakšna Sigma, Tamron - serije za Canon in Nikon. Ni tko?
Tist je bl tko-tko, se precej pozna, da so budget zadeve (kvaliteta...), poleg tega uradno niso podprte, kar pomeni, da se prej ali slej zgodi, da na novejših modelih fotoaparatov enostavno ne delujejo več dobro (ali pa sploh).

Imam recimo Sigma all-rounderja, ki je za svojo ceno sicer odličen, ne dela pa fokusiranje (en korak zamaknjeno) v Live načinu pri novejših Canonih. Prav tako imam en Sigma flash (klon 580EX), ki na tem istem novem fotoaparatu sploh ne deluje več.


Sigma dela zadnje čase odlične objetkive, ki se lahko kosajo po kvaliteti s Nikon ali Canono lečami (njihov 150mm makro in nova 50-150mm(za dx format, ekvivalent 70-200 za ff aparate)). Objektivi s fiksno goriščinco so pa prav tako vredu, ampak glede na to da dobiš nikona 85,50 z 1.8 z zelo nizko ceno raje dam par evrov več.

Ziga Dolhar ::

korenje3 je izjavil:

bluefish je izjavil:

korenje3 je izjavil:

slotech itak prilagodi fotke širini brskalnika...
Ja, ampak ob ogledu teme se kljub temu prenaša polna velikost slike. Če jih je na strani par deset, pa traja.

Če bi bilo to možno, bi nekateri očitno lepili kar RAW.


hja je že čas, da slotech avtomatsko generira thumbnaile in jih postavi na strežnik...


Če moderatorji "popravimo slike", jih Slotech res naloži na svoj strežnik in v temi prikaže thumbnaile, vendar fotografije pri tem dodatno kompresira in niso najbolj primerne za ogledovanje.
https://dolhar.si/

Janac ::

Kako se vam zdijo naslednje fotografije:










korenje3 ::

Ziga Dolhar je izjavil:

korenje3 je izjavil:

bluefish je izjavil:

korenje3 je izjavil:

slotech itak prilagodi fotke širini brskalnika...
Ja, ampak ob ogledu teme se kljub temu prenaša polna velikost slike. Če jih je na strani par deset, pa traja.

Če bi bilo to možno, bi nekateri očitno lepili kar RAW.


hja je že čas, da slotech avtomatsko generira thumbnaile in jih postavi na strežnik...


Če moderatorji "popravimo slike", jih Slotech res naloži na svoj strežnik in v temi prikaže thumbnaile, vendar fotografije pri tem dodatno kompresira in niso najbolj primerne za ogledovanje.


načeloma bi se lahko avtomatsko zgenerirali thumbnaili, ki bi ob kliku na njih odprlo sliko iz strežnika kjer je original slika naložena.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Super Sonic ::

Mislim, da kar fajn izpadejo, sam kaj bi se dalo še popravit/dodat v smislu obdelave?

Pri tovrstni fotografiji je potrebno v naprej gledat, kaj bi rad pokazal. Jaz recimo zelo rad kombiniram kompozicijo z barvami, ampak to moraš vidit, ko čez kukalo pogledaš. Če boš barve jemal slikam in ne boš naredil posnetka v naprej s to logiko razmišljanja, se bo to videlo. Barve podrejo kompozicijo ali pa sesujejo fokus fotke. Čim več prakse pa bo - za GIMP ti ne znam nič pametnega povedat, žal.

THEbassfreak -> načeloma vidim, da si iskal makro posnetke in to z opremo, ki ne more posneti makro posnetkov. Se motim? Tele žuželke so enostavno premajhne v fotki in se čisto razgubijo. So pa barve dobre in osvetlitev na fotki številka tri. Probaj bolj na ta način že v osnovi:
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Janac ::

Da, imam Olympus PEN mini z KIT objektivom...kako se ti pa zdi 2. slika?

Torej mi svetujes da sliko obrezem?

Super Sonic ::

kako se ti pa zdi 2. slika?

Problem je hrošč, ker si ga slikal proti svetlobi v rit. Poleg tega imaš rožo, ki je razpršena čez cel ekran in zelo majhnega hrošča, ki ob takšni roži ne more pridt do izraza. Torej, jaz bi na to sliko pozabil. Hrošča bi moral veliko bolj približati in ga poslikati tako, da bi ga sončna svetloba osvetlila pravilno. Pa ne pozabi, da pri makro fotografiji je zaželjeno, da žival nekaj počne (razen pri orto posnetkih, kjer je idea sploh fotografirati tako majhno žival).

Torej mi svetujes da sliko obrezem?

Načeloma to ubije smisel fotografiranja, jaz sem ti samo izrezal fokus na kaj se splača fokusirat, ko iščeš žužke po vrtu in okolici.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Okapi ::

Načeloma to ubije smisel fotografiranja,
Zakaj? Če imaš dovolj veliko zalogo pik, lahko veselo obrezuješ.

V starih časih, ko so ljudje slikali na 6x6 film, so redno odrezali vsaj tretjino slike, že zaradi formata, po potrebi pa še precej bolj. Fotografi so se "na terenu" precej manj obremenjevali z natančnim kadriranjem, to so potem počeli v temnici. Zadeve so se spremenile z diapozitivi, zaradi njih so pravzaprav sploh začeli uporabljati zume.

V času digitalne fotografije s 15+ megapikami je zum pravzaprav nepotreben. Z recimo 3 objektivi - ekvivalentom 24, 50 (ali 80 makro) in 200 (ali 300) mm - imaš pokrite praktično vse potrebe.

O.

kuglvinkl ::

se ne strinjam, se vidi, včasih prav nagravžno, da je crop.

skyline ::

Okapi je izjavil:

Načeloma to ubije smisel fotografiranja,
Zakaj? Če imaš dovolj veliko zalogo pik, lahko veselo obrezuješ.

V starih časih, ko so ljudje slikali na 6x6 film, so redno odrezali vsaj tretjino slike, že zaradi formata, po potrebi pa še precej bolj. Fotografi so se "na terenu" precej manj obremenjevali z natančnim kadriranjem, to so potem počeli v temnici. Zadeve so se spremenile z diapozitivi, zaradi njih so pravzaprav sploh začeli uporabljati zume.

V času digitalne fotografije s 15+ megapikami je zum pravzaprav nepotreben. Z recimo 3 objektivi - ekvivalentom 24, 50 (ali 80 makro) in 200 (ali 300) mm - imaš pokrite praktično vse potrebe.

O.


OK, malenkostni cropi še grejo. Ampak pri večjih izrezih te takoj zjebeta perspektiva in DOF.

Good Guy ::

kuglvinkl je izjavil:

se ne strinjam, se vidi, včasih prav nagravžno, da je crop.


ja če je fotka narejena s telefonom... če imaš pa npr 36 Mpixlov pa lahko kropaš kakor ti je volja

kuglvinkl ::

Ni res. Izpade crap.

darkolord ::

Po čem bi sploh opazil, razen če imaš smeti objektiv, ki ima ljubljansko meglo ob straneh?

Super Sonic ::

DOF pomoje takoj - vsaj jaz ga, sicer pa meni osebno ni fora fotografirat ne da bi se zavzel, z mislijo, da se bom doma zajebavu. No, pa ker imam 6 megapixlov senzor, se verjetno tud ne morem ;). Ni ga čez originalen posnetek, pa kakorkoli obračaš. Sicer pa spet - odvisno za kaj gre. Če gre za neke brezvezne predmete v studiju, pomoje nima noben nič proti cropanju.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Good Guy ::

kuglvinkl je izjavil:

Ni res. Izpade crap.


Seveda, sploh če ne opaziš tega kajne?

Vidim da vas večino tukaj dela briljantne fotke že kar iz fotoaparata... brez post produkcije kamor sodi tudi croping...

skyline ::

Lej, je razlika med kolikortoliko malenkostnim cropom in rezanjem dveh tretjin fotke stran.
In v tej temi se pojavljajo ideje, da je slednje cisto izvedljivo in neopazno, kar pa ni res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: skyline ()

Okapi ::

se ne strinjam, se vidi, včasih prav nagravžno, da je crop.
Aha, ker fotke starih mojstrov so vse po vrsti nagravžne, ne?

Nekateri se očitno ne zavedate, da zumov pred letom 1970 praktično nihče resen ni uporabljal, motivu se pa tudi nisi mogel vedno ravno na pravo oddaljenost približati. "Zumirati" in iskati končni izrez si začel šele v temnici, ko si dal negativ v povečevalnik in začel vrteti gumb.

Lej, je razlika med kolikortoliko malenkostnim cropom in rezanjem dveh tretjin fotke stran.
In v tej temi se pojavljajo ideje, da je slednje cisto izvedljivo in neopazno, kar pa ni res.
Seveda je izvedljivo in učinek je lahko celo boljši, kot če bi uporabil zum. Je pa seveda koristno, če imaš dovolj pik na voljo.

DOF pomoje takoj - vsaj jaz ga,
:)) Aha, ker z zaslonko se pa globinske ostrine ne da spreminjati, ne? In ker je vedno ista globinska ostrina najboljša?

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Good Guy ::

skyline je izjavil:

Lej, je razlika med kolikortoliko malenkostnim cropom in rezanjem dveh tretjin fotke stran.
In v tej temi se pojavljajo ideje, da je slednje cisto izvedljivo in neopazno, kar pa ni res.


Vidim da nima smisla...

Furajte temo naprej

2E55 ::

Super Sonic je izjavil:

Mislim, da kar fajn izpadejo, sam kaj bi se dalo še popravit/dodat v smislu obdelave?

Pri tovrstni fotografiji je potrebno v naprej gledat, kaj bi rad pokazal. Jaz recimo zelo rad kombiniram kompozicijo z barvami, ampak to moraš vidit, ko čez kukalo pogledaš. Če boš barve jemal slikam in ne boš naredil posnetka v naprej s to logiko razmišljanja, se bo to videlo. Barve podrejo kompozicijo ali pa sesujejo fokus fotke. Čim več prakse pa bo - za GIMP ti ne znam nič pametnega povedat, žal.


Nisem še šla s takim mindset-om fotkat, tako da sem iz compa izbrala slike, na katerih bi se lahko učila, ti sliki sem izbrala zaradi živih barv. Ampak hvala, ker si me opomnil, da naslednjič ob fotkanju pomislim tudi na to.

Mislila sem bolj, kaj bi se bilo zanimivo še naučit v GIMP-u oz. pri obdelavi fotk. Npr. potem sem poizkusila še ostrenje. A si niso takšni programi v osnovi dosti podobni, npr. filtri Unsharp Mask, Blur? Tak da lahko pa namigneš (ali kdo drug), kaj bi v Photoshop-u naredil, da bi fotka še bolje izgledala. Razen tega, da bi prej na to pomislil in že v osnovi boljšo naredil.

Janac ::

a ma kdo kaksne nastavitve za LUNO slikati? Danes je prav lepa zato se mudi. Imam pa Olympus PEN mini z kit 14-42 objektivom. HVALA!!!!

Duhec ::

A to nese do gor ?:D

Janac ::

?

oprosti ampak nerazumem vprasanja?

bluefish ::

Na kratko, ni vredno truda, ker bo vidna le ena svetla pika.

Janac ::

kako le? Saj posnel sem ze samo je zmazana slika...

bluefish ::

Daj, objavi (pa ne crop). Me prav zanima, kako je videti.

Janac ::

evo slika, tako majhna mi pa tudi ne deluje.



sicer nisem hotel da je tako na sredini...

bluefish ::

In to zate ni nezanimiva pika?

Tudi če postaviš aparat na stativ in nekako sčaraš nastavitve, bo na sliki še vedno pika, ki ne bo v ničemer spominjala na površino lune.

Janac ::

Da, stativo imam.

2x'=2 ::

Za luno ne rabis stativa, cas pa moras konkretno zmanjsat.
Poguglaj za sunny 16 rule

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2x'=2 ()

Janac ::

nekaj takega bi imel:



Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

bluefish ::

No, ne boš, ker ni dosega.

Janac ::

zakaj ne? PrvA a mi je dovolj velika.

samo povejte nastavitve, a je tako tezko? Ta sunny 16 se pa nic ne znajdem:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

2x'=2 ::

sem hitro eno fotko lune naredil.

f11, iso 400, 1/640s.

Janac ::

si s stativom?

Grem se jaz probat s takimi nastavitvami:)

2x'=2 ::

Ne, brez. Za 1/640s ne rabim stativa.

Janac ::

brez bliskavice?:))

tx-z ::

ene f/8, iso 200, 1/200 bo lih prou..Če bo pa še presvetla pa dej na 1/400 al pa kej :)
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

2x'=2 ::

Če še mislis koga poleg slikat, drugače bo brez efekta. Dvomim da mas flash, ki "nese" do lune.

tx-z ::

 null

null



Kej tazga hočš? :P

p.s.: Itak, da brez fleša, lol :D
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

Janac ::

ja nekaj takega ja, tak kot je zgoraj. Na koliko dam EV?

2x'=2 ::

Fotografiraj na M, tam nimaš EV!

skyline ::

Pa sej mas digitalca, no.

Stisni fotko, poglej na ekran, ustrezno prilagodi nastavitve in skljocni novo. Repeat.

Janac ::

digitalca? to je micro 3\4 in ima veliko vecji senzor kot digtalci.

2x'=2 je izjavil:

Fotografiraj na M, tam nimaš EV!

hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

bluefish ::

A fotografije pa shranjuje na kamnite ploščice, da ni digitalni fotoaparat aka. digitalc?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

2x'=2 ::

A micro 3/4 je pa analogni al kaj?!
««
10 / 62
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvečer ne zamudite Luninega mrka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714749 (9332) Duhec
»

Predlogi za smartphone z najboljso kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8214667 (12664) next3steps
»

Foto - Aprilska norost

Oddelek: Zvok in slika
294138 (1764) Super Sonic

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425538 (22380) bluefish

Več podobnih tem