» »

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Temo vidijo: vsi
««
11 / 62
»»

skyline ::

THEbassfreak, si ze sel k BigWhale-u na instrukcije?

kuglvinkl ::

Tale tema je kot IIRC. In to mi ni všeč. Lovim pa nek rok, tko da vam dam mir zaenkrat.

THEbassfreak,chill, vsaj malo premisli, preden kaj napišeš...

Super Sonic ::

Imam pa Olympus PEN mini z kit 14-42 objektivom. HVALA!!!!

;) Če boš naredil kaj na tem nivoju, bo kar ok (55mm, f5,6, iso 200, 1/6s. ipd):



Furajte temo naprej

Škoda no, sej se ni treba takoj kregat, če nekdo misli drugače. Ravno pri fotografiji je treba to razumet.

Aha, ker z zaslonko se pa globinske ostrine ne da spreminjati, ne? In ker je vedno ista globinska ostrina najboljša?

:) Bom rekel samo to, da če je cropano preveč, kar največkrat je, se vidi takoj da nekaj ne štima. Ravno ti subjekti padejo prvi in kot sem že rekel, ni s tem nič narobe, odvisno kar pač človek teži. Zame osebno se pa fotografija dogaja v fotoaparatu, cropanja se izogibam, ker v to verjamem. NIsem zato nič boljši ali slabši, samo tak pač sem in nikakor ne bom novicem priporočal cropanje, naj se najprej naučijo osnov. Si pa mislim, da bo kmalu prišla kamera s toliko megapiksli, da boš samo prišel mimo dogodka in potem doma cropal po želji.

Ampak hvala, ker si me opomnil, da naslednjič ob fotkanju pomislim tudi na to.

Če misliš z barvami izdvajat fotko, tako kot jaz to počnem, potem imaš to za sveti gral, ker vsakršno neupoštevanje tega, ne bo dalo rezultata. Torej, recimo pri tej fotki sem že takrat vedel kaj želim in kaj iščem:
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Eno tako precej osnovno pravilo je recimo, da ne smeš kadrirati čisto v nulo, ampak moraš vedno pustiti malo lufta. Ker je precej verjetno, da boš na robu kdaj kaj falil in na izvirni fotki pomotoma odrezanega dodati več ne moreš, če je kaj preveč, pa lahko kasneje mirno odrežeš.

O.

Duhec ::

Duhec je izjavil:

Jezus kake cene za ta f ! :)
@BW, Canon 35mm f/2 za 275€.


@BW, evo ga : Canon 35mm f/1,8 za 190€ !
http://www.besenicar.si/aktualno/nova-n...

skyline ::

Erm, tole je Nikon.

Canon 35 1.8 dejansko (se) ne obstaja.

Janac ::

skyline je izjavil:

THEbassfreak, si ze sel k BigWhale-u na instrukcije?

ne odgovori mi na ZS!

vceraj mi ni delal internet zato bom sele danes objavil mojo Luno:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Janac ::

ni nic kropana:



meni se zdi da mi je kar uspela, uporabil pa sem: f8 1,200s ISO 200

Duhec ::

skyline je izjavil:

Erm, tole je Nikon.
Canon 35 1.8 dejansko (se) ne obstaja.

Ojoj, groza ! Sem falil kt Cankar štengo.:D

Janac ::

mi lahko nekdo pove da ko slikam ne-stojeco vodo da ne bo zamrznjena ampak priblizno taka:



koliko naj bo ISO predpostavljam da 200? Cas naj bo vecji ali manjsi? hvala za odgovore.

M-XXXX ::

Večji čas, načelno ISO nizek (ker je že tako preveč svetlobe) ter dost velik F (toliko, da slika ni presvetla...)

Janac ::

rabim pa stativo ane?

Ziga Dolhar ::

Greš v "T" oz. "S" mode (Time value, shutter priority, oz. druga kombinacija izrazov). ISO nastaviš kolikor se da nizko ter čas zaklopa (shutter) kolikor se da dolgo.

Resno - nekajkrat je bil že svetovan Scott Kelby in njegova trilogija Digital Photography. Obvezno branje, že prva knjig(ic)a odgovori na 95% tovrstnih vprašanj.
https://dolhar.si/

M-XXXX ::

Janac je izjavil:

rabim pa stativo ane?

Zeloo priporočljivo ja...

Janac ::

zakaj je potem vceraj nekdo rekel da za 1\640s ne rabi stativa? to mi ni jasno.

bluefish ::

1/640 je zate velik čas?

Načeloma lahko brez stativa ali druge podpore fotkaš dokler je čas manjši od 1/(goriščna razdalja leče * faktor senzorja).
OK, so izjeme, pa stabilizatorji,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

M-XXXX ::

Janac je izjavil:

zakaj je potem vceraj nekdo rekel da za 1\640s ne rabi stativa? to mi ni jasno.

Ker je to zelo hiter čas. To je 0,0015625sekunde in v tem času ne moreš objektiva kaj veliko premaknit...

Janac ::

Ok.

Zakaj v S mode nemorem dati cas na vec kot 160?

heh sem ze ugotovil. Ce imam dvignjeno bliskavico je max 160, ce pa spusceno pa 4,000:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Janac ::

imam sedaj nastavljeno na 4,000 pa ko kliknem na sprozilca, se slika takoj v sekundi shrani kot da ne bi bilo na 4,000s pa tudi slika je pretemna...

bluefish ::

To je verjetno 1/4000. Nastavi v nasprotno smer, da se ti pojavi znak za sekunde - " zraven številke.

Janac ::

zakaj mi ne pusti vec kot 60''?

jype ::

Ker nima smisla.

bluefish ::

Ker je to max za ta aparat. Sodeč po specifikacijah imaš nekje v nastavitvah možnost podaljšanega času osvetlitve, do 30 minut.

Janac ::

torej bo to dovolj za slap al whatever? Je 60'' dobro ali zelo slabo?

bluefish kje si pa to zasledil?

2x'=2 ::

60" brez ND filtra najbrž ne bo šlo.

Janac ::

potem zmanjsam?

skyline ::

Za slap bosta dovolj sekunda ali dve, lahko celo manj.

2x'=2 ::

Malo pomisli, kdaj bo voda "razmazana". Ne samo sprasevat kake nastavitve je treba uporabit! Probaj kaj pa pomisli, kaj tak efekt povzroči!

bluefish ::

Indeed.
Pojdi do slapu, za začetek nastavi na sekundo ali dve in naredi posnetek. Nato poskusi s petimi, desetimi in magari celo minuto. Igraj se še z ostalimi opcijami.
Doma si oglej fotke in poskušaj doumeti razlike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Janac ::

pozna kdo kaksen slap okoli kamnika?

skyline ::

Od izvira Kamniske Bistrice navzdol imas en kup primernih lokacij.

Gwanaroth ::

Sploh ni nujno slap, za doumet bistvo lahko slikaš vodo ki teče iz pipe..
Lights often keep secret hypnosis..

Janac ::

evo Okapija :D

Okapi kako si posnel tole fotografijo in nastavitve ce poves...

http://www.slo-foto.net/galerija_slika-...

nekaj takega bi jaz posnel

jype ::

THEbassfreak> Okapi kako si posnel tole fotografijo in nastavitve ce poves...

Daj raje ti razmisli kakšne nastavitve je imel in nam povej zakaj se ti to zdi, mi ti bomo pa povedali, če si se kaj zmotil.

Janac ::

jype je izjavil:

THEbassfreak> Okapi kako si posnel tole fotografijo in nastavitve ce poves...

Daj raje ti razmisli kakšne nastavitve je imel in nam povej zakaj se ti to zdi, mi ti bomo pa povedali, če si se kaj zmotil.

Jaz bi reko da je mel cas na ene 20s se motim?

bluefish ::

Zelo.

Resno, daj si preberi vsaj eno knjigo o osnovah fotografije in malce sklepaj. Če si prej za zabrisan slap dobil nasvet po daljšem času zaklopa, potem je nekako logično, da je za zamrznitev gibanja potreben krajši čas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Janac ::

30''?

darkolord ::

Lej, ni univerzalnega recepta. Pod pipo postavi kozarec z vodo, vzami fotoaparat in poizkušaj.

M-XXXX ::

Janac je izjavil:

jype je izjavil:

THEbassfreak> Okapi kako si posnel tole fotografijo in nastavitve ce poves...

Daj raje ti razmisli kakšne nastavitve je imel in nam povej zakaj se ti to zdi, mi ti bomo pa povedali, če si se kaj zmotil.

Jaz bi reko da je mel cas na ene 20s se motim?

Pojdi v čisto drugo smer :P

BigWhale ::

Ce bos se take traparije klatil, ti se dolgo ne bom odgovoril na sporocilo. :> Resno. Ker zdaj vse kar pocnes je to, da ugibas in neke stevilke ven meces brez da bi pomislil.

Odpri pipo v kopalni kadi in izmeri cas, ki ga rabi voda, da pade do tal. Cas pomnozis z misticnim stevilom PI in dobis cas, ki ga potrebujes za osvetlitev slapu. Tkole, cez palec.

Okapi ::

To je slikal en drug Okapi, drugače pa za tole tudi tisočinka ni dovolj, je treba kar fleš uporabit.

O.

Duhec ::

@Kugl in ostali, sej vem, da gredo osnovna vprašanja mogoče na živce ampak lahko bi tudi kdo enostavno razložil, da je za tako kapljo potreben kratek čas osvetlitve, za zgornji slap pa kaka sekunda, mogoče dve, da se lepo razmaže in da ni zamrznjen.

@TEHbassfreak, poglej si FotoGalerijo na
http://www.e-fotografija.com/galerija/
na levi strani imaš iskalnik in v polje Naziv vpiši recimo besedno kaplja in pojavijo se ti fotke s tem imenom.
Nekatere so opremljene s podatki EXIF in jih naštudiraj. Recimo za eno podobno kapljo so nastavitve:
ISO 100
čas 1/200s
F/4
ter testiraj na domači pipi. :)

Tudi jaz imam čisto osnovno vprašanje, ki ga ne morem ravno velikokrat prakticirat, kaj šele simulirat:
Kako slikat strelo pri (še dokaj) dnevni svetlobi? Kaki filtri ali senzor, ki (če) ga sproži svetloba strele?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

2x'=2 ::

Zelo zapri zaslonko, uporabi dolg čas in stativ, iso minimalen, če pa je kar svetlo pa še ND filter uporabis.

Duhec ::

Hvala za odgovor.
Po mojem bo moje neznanje v zaslonki. Zdaj jo lahko zaprem na 22, prej je šlo max. na 8. Ni bil problem strelo ujet ponoči, podnevi ali v mraku je bil problem, ker je zaradi dolgega časa in premalo zaprte zaslonke prišlo preveč svetlobe not, posledica bela slika. :)
A obstaja kak foto senzor na gps vtiču, da sproži, ko se zabliska?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

Duhec ::

Si bom sam odgovoril na zadnje vprašanje. :)
"lightning trigger"
Odličen vodnik (avtor Dejan Košir) za fotografiranje strel (tudi podnevi) je na strani http://zevs.si/ ,skrajno desno v pdf formatu.

jype ::

Z arduinom si lahko narediš zelo dober sprožilec za strelo.

Al pa zaslonko do konca zapreš in fotografiraš zaporedoma, potem pa pobrišeš fotografije, na katerih ni strele, ostane pa

Qcube ::

S Canonovim kompakti z naloženim hackanim firmwareom (chdk) obstajajo skripte za slikat strele. Stvar je precej enostvna za uporabo, zaženemo skripto, nekam postavimo fotoaparat med nevihto in to je to. Zamik med zaznano strelo in avtomatskim proženjem je nekje med 100-200 milisekund, se zdi malo, je pa dovolj ker večje strele se vidijo na nebu tudi do 1 sekunde. Bi moral imeti nekje nekaj slik, niso pa nič posebnega ker nikoli nimam želje hodit ven iz hiše in lovit strele ob nevihtah (in potencialno zmočiti fotoaparat). Za strele je običajno tudi dovolj avtomatsko zaporedno proženje z zaslonko odprto za več sekund.

DKirbi ::

Jaz sem malo bolj amaterski fotograf, me pa kar zanima fotografija, pa bi me zanimalo če bi lahko dobil od koga kakšen feedback. Nazadnje sem se ukvarjal s HDR fotografijo, za to je kar znano da se je treba dost igrat v postprodukciji ampak neko navijanje retuširanja lahk nardi sliko samo po sebi že skoraj nerealno. Sam sem samo odstranil prah ki ga imam v fotoaparatu (ali je v objektivu >.< pain in the butt).

 HDR

HDR



V bistvu je to moj prvi HDR s seveda tehniko kjer posnameš 3 fotografije in jih nato združiš v eno s pomočjo programa (Nikon D40 nima funkcije teh naprednih obdelav v fotoaparatu).

Hvala za future feedback :)

EDIT: Mal me je zafrknil sončni zahod, čeprav sem slišal da je z difuzno svetlobo lažje slikat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DKirbi ()

genesiss ::

Nek zmazek je na drevesih?

Okapi ::

nardi sliko samo po sebi že skoraj nerealno.
Vse HDR slike so videti bolj ali manj nerealno, malo zato, ker nismo navajeni videti takih fotk, in malo zato, ker tudi človeško oko tako ne gleda. So pa vseeno lahko zelo zanimive. Mimogrede, marsikatera zgleda kot fotka še boljše, če jo spremeniš v črno-belo (oziroma sivinsko).

O.
««
11 / 62
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvečer ne zamudite Luninega mrka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714908 (9491) Duhec
»

Predlogi za smartphone z najboljso kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8214883 (12880) next3steps
»

Foto - Aprilska norost

Oddelek: Zvok in slika
294150 (1776) Super Sonic

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425789 (22631) bluefish

Več podobnih tem