» »

Po dolgem času nov test ventilatorjev na Silent PC Review

Po dolgem času nov test ventilatorjev na Silent PC Review

vir: Silent PC Review

vir: Silent PC Review
Silent PC Review - Pisci spletne strani Silent PC Review, ki je osredotočena na tišanje računalnikov, so po dolgem času spet objavili samostojni test ventilatorjev. Od prejšnjega testa so minila štiri leta, kar je za spletno stran, ki se ukvarja s takšno tematiko, malce presenetljivo. Sicer so ves ta čas (poleg ostalih komponent) testirali ventilatorje hladilnikov, a je bralstvo že precej pogrešalo teste ventilatorjev, ki so naprodaj le samostojno. Tokrat so pod drobnogled vzeli Thermalrightov TR-TY170, tri predstavnike Noiseblockerjeve serije M12, dva predstavnika Scythove serije Gentle Typhoon in dva predstavnika Antecove serije TrueQuiet ter jih primerjali z referenčnim Nexusom D12SL-12. Kako so se odrezali in kaj je bil razlog za tako dolg premor, preberite v testu.

60 komentarjev

«
1
2

hojnikb ::

Mogoče čist butasto vprašanje, ampak vseeno;
trenutno mam dva 120mm ventilatorja z 3 pinskim prikjučkom in kulker gledam majo tele nove asuske (konkretno p8z77-v) vse samo 4 pinske prikjučke.

Zdej me pa zanima, če obstaja kak adaptor al pa kej, da bi lahko uporabo te obstoječe ventilatorje in jih kontroliro z fan xpert.In kak se sploh obnaša ventilator, če ga prklopiš na 4 pin ? a potem laufa na polno al kaj ?
ker mam tut antec kulerja 620, ko ma tut 3 pinski prikjuček, ki pa rabi stalno 12V..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Mitch ::

Hehe, pa ravno danes sem prejel dva Scythe GentleTyphoona AP15 (1850 RPM)... Upam ,da sta se dobro odrezala na testu...:D

Wrop ::

Te, ki si jih kupil, jih niso testirali.

kitara8 ::

hojnikb je izjavil:

Mogoče čist butasto vprašanje, ampak vseeno;
trenutno mam dva 120mm ventilatorja z 3 pinskim prikjučkom in kulker gledam majo tele nove asuske (konkretno p8z77-v) vse samo 4 pinske prikjučke.

Zdej me pa zanima, če obstaja kak adaptor al pa kej, da bi lahko uporabo te obstoječe ventilatorje in jih kontroliro z fan xpert.In kak se sploh obnaša ventilator, če ga prklopiš na 4 pin ? a potem laufa na polno al kaj ?
ker mam tut antec kulerja 620, ko ma tut 3 pinski prikjuček, ki pa rabi stalno 12V..

stari falil si temo, tukej so novice.:D
ja mislim da obstajajo adapterji

Bor H ::

sam te ventilatorji so vsi 12ke, ima kdo predlog za kako kul tiho osmko? Ene 2 bi dal v kišto, ker so stari thermalteki se drl bolj kot HP laptopi. Če ne bom pa luknje povečal v ohišju..

hojnikb ::

kitara8 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Mogoče čist butasto vprašanje, ampak vseeno;
trenutno mam dva 120mm ventilatorja z 3 pinskim prikjučkom in kulker gledam majo tele nove asuske (konkretno p8z77-v) vse samo 4 pinske prikjučke.

Zdej me pa zanima, če obstaja kak adaptor al pa kej, da bi lahko uporabo te obstoječe ventilatorje in jih kontroliro z fan xpert.In kak se sploh obnaša ventilator, če ga prklopiš na 4 pin ? a potem laufa na polno al kaj ?
ker mam tut antec kulerja 620, ko ma tut 3 pinski prikjuček, ki pa rabi stalno 12V..

stari falil si temo, tukej so novice.:D
ja mislim da obstajajo adapterji

nč nisn falil temo, sej je govora o ventilatorjih ;)
#brezpodpisa

kitara8 ::

že samo ponavadi se obrneš na forum če imaš vprašanje :)

dela ::

O GT-ju 1850 tudi nekaj piše, čeprav ga še niso uradno testirali (oddaja enak prizvok pod 1100 obrati kot 1450 rpm model). Morda ga bodo kmalu - avtor testa je na SPCR forumu napovedal, da naslednji test pride že čez nekaj tednov (GT-ja 1850 pa očitno imajo na zalogi - ampak imajo še cel kup drugih).

hojnikb ::

kitara8 je izjavil:

že samo ponavadi se obrneš na forum če imaš vprašanje :)

zakaj bi odpiro posebi temo, če lahko tule vprašam...
#brezpodpisa

kuglvinkl ::

O kristus, vprašte, kar hočte...

hojnikb ::

Če me človk obravnava, kot da ne ločim foruma od kranjskih salam... jizzz.
#brezpodpisa

Dr_M ::

Ni mi jasno, kaksen adapter bi ti rad. Mankajoce kontrole zice pac ne mores nadomestit. Sej ni tole neka huda znanost.

hojnikb ::

Dr_M je izjavil:

Ni mi jasno, kaksen adapter bi ti rad. Mankajoce kontrole zice pac ne mores nadomestit. Sej ni tole neka huda znanost.

to me je zanimal. Bo treba improvizirat očitno ;)
#brezpodpisa

marko2210 ::

@hojnikb: "zakaj bi, če lahko tukaj" ? ker to kaže na tvojo kulturo obnašanja.
drugač pa nimaš problema, ampak teoretiziraš o problemu. Bistvena razlika. Teoretiziraš zato, ker je 3-pinski priklop povsem kompatibilen s 4-pinskim - Morš bit res retard, da ti to ni jasno, če si videl 4-pinski in 3-pinski priključek. Ker ga očitno nisi, pač sprašuješ. Torej, da se ti odgovori na vprašanje: 3 pinski priklop deluje povsem normalno na 4-pinskem.

In probaj pozabit na tisti 4. pin, ker ga ti res ne rabiš, če imaš q9505 @ h2o

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

@hojnikb: "zakaj bi, če lahko tukaj" ? ker to kaže na tvojo kulturo obnašanja.
drugač pa nimaš problema, ampak teoretiziraš o problemu.


Moja kultura obnašanje je čist ok, nwm kje je problem če vprašam nekaj na temo, ki se navezujo na novico.

Teoretiziraš zato, ker je 3-pinski priklop povsem kompatibilen s 4-pinskim - Morš bit res retard, da ti to ni jasno, če si videl 4-pinski in 3-pinski priključek. Ker ga očitno nisi, pač sprašuješ
.

Sem videl oba, verjemi, sam nisn mel opravka z plato, ki ima samo 4 pinski prikjuček.
Mam dva fana trenutno na kuler 620, ki imata samo 3 pinski prikjuček, mislim pa nabavit plato ki ima samo 4 pinske prikjučke. In ker nebi rad, da mi laufajo skos na polno, me zanima če se da kej nardit glede tega 4 pina, al je treba zamenjat ventilatorje oz dat upor noter v obstoječe ventilatorje..

Morš bit res retard, da ti to ni jasno, če si videl 4-pinski in 3-pinski priključek


Retard si sam z takimi izjavami..

In probaj pozabit na tisti 4. pin, ker ga ti res ne rabiš, če imaš q9505 @ h2o

In kaj točn si hotu s tem povedat ..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

Moja asuska ima 3 in 4 pinske konektorje in brez problema lahko prilagaja hitrost tudi na 3 pinskih.

hojnikb ::

Aha ok ;)
#brezpodpisa

SuperVeloce ::

hojnikb je izjavil:

Mogoče čist butasto vprašanje, ampak vseeno;
trenutno mam dva 120mm ventilatorja z 3 pinskim prikjučkom in kulker gledam majo tele nove asuske (konkretno p8z77-v) vse samo 4 pinske prikjučke.

Zdej me pa zanima, če obstaja kak adaptor al pa kej, da bi lahko uporabo te obstoječe ventilatorje in jih kontroliro z fan xpert.In kak se sploh obnaša ventilator, če ga prklopiš na 4 pin ? a potem laufa na polno al kaj ?
ker mam tut antec kulerja 620, ko ma tut 3 pinski prikjuček, ki pa rabi stalno 12V..

3pin ventilator deluje čisto enako na 4pin priključku (v primeru, da plošča ne poskuša v tem primeru samovoljno kontrolirati z napetostjo). 4pin ventilator na 3pin priključku pa deluje enako, kot vsak 3pin ventilator, torej na max. vrtljajih. 4 priključek je PWM signal, kateri s frekvenco sporoča hitrost vrtenja (30-100%), sama napetost pa bi po pravilih morala ostati 12V (le da se s to frekvenco vgrajeno stikalo vklaplja/izklaplja in zato posledičnozmanjšuje vrtljaje).

Bor H je izjavil:

sam te ventilatorji so vsi 12ke, ima kdo predlog za kako kul tiho osmko? Ene 2 bi dal v kišto, ker so stari thermalteki se drl bolj kot HP laptopi. Če ne bom pa luknje povečal v ohišju..

Ponavadi se lahko orientiraš po večjih bratih. Večji problem je, če manjše verzije ni, kot recimo pri odličnem thermalright ty-140
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

klinker ::

marko2210 je izjavil:

@hojnikb: "zakaj bi, če lahko tukaj" ? ker to kaže na tvojo kulturo obnašanja.
drugač pa nimaš problema, ampak teoretiziraš o problemu. Bistvena razlika. Teoretiziraš zato, ker je 3-pinski priklop povsem kompatibilen s 4-pinskim - Morš bit res retard, da ti to ni jasno, če si videl 4-pinski in 3-pinski priključek. Ker ga očitno nisi, pač sprašuješ. Torej, da se ti odgovori na vprašanje: 3 pinski priklop deluje povsem normalno na 4-pinskem.

In probaj pozabit na tisti 4. pin, ker ga ti res ne rabiš, če imaš q9505 @ h2o


Poglej raje svojo kulturo obnasanja....z izrazi kot so retard ipd, se raje vprasaj kaj te muci...clovek je vprasal kar ne ve, pa ste ga napadli kot da je ne vem kaj vprasal.

V glavnem v biosu nastavis iz PWM na "sem pozabu kaj" in tako ti pac preko voltaze regulira hitrost ventov.

svenica ::

hojnikb je izjavil:

kitara8 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Mogoče čist butasto vprašanje, ampak vseeno;
trenutno mam dva 120mm ventilatorja z 3 pinskim prikjučkom in kulker gledam majo tele nove asuske (konkretno p8z77-v) vse samo 4 pinske prikjučke.

Zdej me pa zanima, če obstaja kak adaptor al pa kej, da bi lahko uporabo te obstoječe ventilatorje in jih kontroliro z fan xpert.In kak se sploh obnaša ventilator, če ga prklopiš na 4 pin ? a potem laufa na polno al kaj ?
ker mam tut antec kulerja 620, ko ma tut 3 pinski prikjuček, ki pa rabi stalno 12V..

stari falil si temo, tukej so novice.:D
ja mislim da obstajajo adapterji

nč nisn falil temo, sej je govora o ventilatorjih ;)


Mislim, da ne boš mogel kaj dosti storiti. Ena generacija starejših asusk (p8z68)
ima 4-pinski priključek za cpu fan ter dva (ali tri?) 3-pinske za chassis fane. No,
Noctua ima recimo 3-pinske priključke, na cpu-fan priklopu je ni moč uravnavati, temveč
se konstantno suče pri cirka 1200 obratih. Problem sem rešil tako, da sem jo priključil na
3-pinski chassis fan konektor.

SuperVeloce ::

Zanimivo da nima, ker velika večina osnovnih plošč omogoča uravnavanje preko PWM (4pin) ali RPM (3pin, kontrolira se z napetostjo), le poiskati je potrebno nastavitev v biosu.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Kulker sn zdej uspel izbrskat, p8z77-v podpira voltažno reguliranje na 3 pinih (tista 2 za cpu greta samo preko pwm)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

pegasus ::

Kaj z ventilatorji cajt zgubljajo, sej danes je že dovolj mašin na trgu, ki ne potrebujejo aktivnega hlajenja ...

dela ::

Pa nobena ni enako hitra/poceni, kot bi lahko bila z ventilatorji.

RejZoR ::

pegasus je izjavil:

Kaj z ventilatorji cajt zgubljajo, sej danes je že dovolj mašin na trgu, ki ne potrebujejo aktivnega hlajenja ...


Cajt izgubljajo? Ko boš dajal v kup ultra majhno kišto, ki mora biti istočasno zelo močna in tiha boš videl da to ni nobeno izgubljanje časa. Sam imam za sabo 2 builda in ene 10 iteracij pri obeh skupaj, pa sem šele sedaj res zadovoljen z izdelanim.

Core i7 920 @ 3,8GHz hlajen samo z low profile hladilnikom Thermalright AXP-140 in 120mm Noiseblocker ventilatorjem v pull konfiguraciji, da sesa vroč zrak iz hladilnika in ga dostavlja najbližjemu exhaust ventilatorju, Radeon HD6950 katerega vročino izsesava napajalnik, vse skupaj zapakirano v Lian Li PC-V354 na microATX plati. Odprtino na vrhu ohišja za ventilator sem moral zapret s prozorno plastiko, ker je ven uhajalo preveč hrupa. Ker sta Auzentech X-Fi Forte in Radeon v sendviču moram imet Radeona v spodnjem PCIe x16 slotu, zvočno pa v zgornjem (še dobro da imam full x16 PCIe SLi/CrossX ready plato). Zajebana zadeva, ti rečem.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

kuglvinkl ::

Dej fotke, daj pobje vidjo, kako se zares dela. Ne pa se kupi kante za 20 evrov...

Zgodovina sprememb…

RejZoR ::

S tem da moj build sploh ni med najmanjšimi. Sem videl build v isti seriji ohišja ampak pri manjši izvedbi in hlajeno z vodnim. Sicer se ne spomnim kakšna konfiguracija je bila ampak vem da je obstajal. Čeprav vodni je do neke mere lažji, ker te blok praktično ne ovira, za črpalko in rezervar pa načeloma lahko poiščeš prostor drugje. Pri zračnem pa enostavno moraš imet prostor okoli socketa. Plan imam dat enkrat not en closed loop (kakšen Corsair H50/H60) samo še ne vem kako bi pritrdil sam hladilnik...

Men je največje težave delal cooler na CPU-ju ker enostavno ni bilo prostora, prvič zaradi Corsair Dominatorjev, ki so preklemano visoki RAM-i, potem na drugi strani je bil vezje od potenciometra in še višina sama, ker bi potem zadel napajalnik. Od vseh je bil Thermalright AXP-140 edini kandidat, ki je še šel not in je zadovoljivo zmogljiv, da zmore hladit Core i7-ko. Kasneje se je izkazalo, da je pull konfiguracija boljša, ker mi je sesalo zrak iz hladilnika in ga usmerjalo proti ventu, ki piha iz ohišja.
Pri push konfiguraciji pa mi je vso vročino nabilo na plato v mrtvi kot kar ni bilo kul iz stališča stabilnosti pa tud feeling je slab če veš da se zadeva samo greje in greje.

Pa z grafično sem tud imel ogromne probleme, predvsem zato ker ni exhaust tip, torej da piha ves vroč zrak iz ohišja. Je sicer tišja ampak mi je notranjost grdo segrevala. Kasneje sem to rešil tako, da sem napajalnik obrnil, da sedaj požira del vročine in jo izpihava. Sicer napajalnik mal bolj trpi ampak kaj češ. Itaq je rated da dela na 50°C :D

Tretja težava je bil klikajoč ventilator v povsem novem napajalniku Corsair HX750. Sicer je bil tih sam po sebi ampak je spuščal značilen rahlo klikajoč zvok, ki mi je požiral živce zvečer ko sem šel spat. Razmontiral napajalnik, dal not 140mm 800 RPM Noiseblocker ventilator.

Najglasnejši del sta tovarniška ventilatorja na sprednji strani ohišja Lian Li. Mal ker sta pač glasna, mal pa zaradi protiprašnih filtrov. Ampak sem se odločil, da ju zaenkrat dam samo na potenciometer, kasneje pa bom definitivno dal tja dva tiha Noiseblockerja.

Peti problem je vzdrževanje tega monstruma.

Zadeva deluje precej na robu in veliko težavo mi predstavlja lubrikacija ventilatorjev. Tovarniško olje mi je dobesedno izginilo po kakšnem letu delovanja, ko sem vse ponovno podmazal so mi zdržali pol leta. Sedaj sem uporabil gostejše olje za peči, ki prenese ogromne temperature in je precej gostejše. So far so good. Pač sleeve bearing ležaji ventilatorjev. Simpl za vzdrževanje (relubrikacijo), cenejši, slabost je da pač ne držijo grozno dolgo na ekstremnih temperaturah.

Pa seveda prah. Kljub prašnim filtrom se s časom nabere zelo fin prah, katerega čiščenje je zafrknjeno, ker je v ohišju vse tolk nabasano in moraš vse razdret da sploh prideš zraven.

Ampak all in all, kljub vsem te slabosti spregledam, ker je kištica tko luštno majhna in povsem neslišna.
Sem dolga leta imel razne reaktivce v sobi, pol pa sem se začel specializirat na tišino in zmogljivost v enem. In sem kar happy.

Bom zalepil slike še danes če se mi bo izšlo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

kuglvinkl ::

Evo pobje, ste vidl size problema? :)

Fotke pa le dej.

Dr_M ::

Jest za ventilatorje uporabljam mast za lezaje, drzi kar nekaj casa, ampak ko se pusa izrabi, je konec. Mi pa delajo tej ventilatorji po 4-5 let, potem pa postanejo preglasni in tudi mazanje ne pomaga vec,vsaj dolgorocno ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

SuperVeloce ::

Tretja težava je bil klikajoč ventilator v povsem novem napajalniku Corsair HX750. Sicer je bil tih sam po sebi ampak je spuščal značilen rahlo klikajoč zvok, ki mi je požiral živce zvečer ko sem šel spat. Razmontiral napajalnik, dal not 140mm 800 RPM Noiseblocker ventilator.


Ko sem bral tvoj post, sem ravno na tole hotel odgovor. Vem, da tudi mene še najbolj ob živce spravljajo stock ventilatorji v nekaterih napajalnikih, sploh če ta poleg svoje obremenitve ven vleče še vročino iz najbolj vroče komponente v ohišju (kar še dodatno obremeni napajalnik, saj se lahko z dvigom temperature zmanjša učinkovitost).

Ima kdo izkušnje v tišjih sistemih z Arctic cooling (tudi Pro)? Vidim, da če nočeš naročevati iz tujine, se dobi pri nas zelo ugodno to firmo, sploh za PWM izvedbe... Sam sem do sedaj kupil le enega F12, vendar sem imel izredno nesrečo in sem očitno naletel na faulty kos, kateri je zelo vibriral. Še nisem imel priložnosti koristiti garancije, saj ne hodim pogosto v LJ kjer sem kupil.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

RejZoR ::

Jah, tam moraš ujet balance med glasnostjo in hlajenjem. Dokler sem še imel full exhaust Radeona HD5850 sem imel napajalnik na minimalnih obratih (pomoje ene 500 RPM) in je bil res dead neslišen. Šele ko si dal uhop res 5cm stran od ventilatorja si slišal rahlo brnenje motorčka. Šuma pa nobenega.

Btw, iz napajalnika sem tud odstranil neko prozorno plastiko, ki je pokrivala polovico površine ventilatorja. Sicer je kao fora, da zakroži zrak od zadnje strani skozi celo vezje in nato ven ampak se mi zdi brezveze. Itaq zrak zavrtinči in se prej ali slej ves zamenja znotraj napajalnika.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

dela ::

Sam jih sicer nimam, a F12 naj bi bili bolj kot ne krš. Glede glasnosti naj ne bi bili biser, naj bi crkovali, nekje sem celo videl, da potegnejo več toka, kot bi naj po specifikaciji. Videl sem tudi, da so pri AC predstavili novo (sivo) verzijo F12 s krogljičnimi ležaji - ne bi izključil, da zato, ker so se opekli s slabo kvaliteto in nezanesljivostjo prejšnjega modela.

SuperVeloce ::

Hvala za odgovor. Je preizkusil kdo Pro serijo? Sicer se ne dajo montirati ravno povsod zaradi zasnove, vendar kolikor berem, so ljudje zelo zadovoljni.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

dela ::

Na SPCR so dolgo nazaj testirali enega predhodnika z enakim okvirjem (ali vsaj zelo podobnim). Se mi zdi, da je zaradi te zasnove premaknil zelo malo zraka oz. ustvaril zelo malo pritiska ob tem pa niti ni bil najtišji. Mogoče je bil 80- ali 92-milimetrski, se ne spomnim natančno.

RejZoR ::

Statični pritisk (mm H2O) se manjša z večanjem dimenzije ventilatorja. 80mm bojo vedno imeli višji statični pritisk kot npr 120mm oz 140mm. CFM (oz za nas evropejce m3/h) je pomemben pri ventilatorjih za ohišje, statični pritisk pa pri ventilatorjih, ki morajo potiskat zrak skozi rebra hladilnikov. Kamor delno padejo tud ventilatorji s protiprašnimi filtri.

Drugače pa še polnim baterijo fotoaparata, bo verjetno ready čez ene 2 uri.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

RejZoR ::

Evo, as promised.

Od zunaj (za predstavo velikosti glejte telefon, miško in router):







Notranjost...











Zanimivost, ki sem jo opazil med slikanjem, če pogledate rezila ventilatorja na procesorju. Robovi na katerih ni prahu ampak je olje, ki očitno zaradi visoke temperature uhaja hitreje kot si želim, centrifugalna sila pa ga počasi maže po dolžini rezil. Očitno bom moral probat s kakšnim FDB (Fluid Dynamic Bearing) ventilatorjem če se bo obnesel kaj bolje. Problem tukaj je, da zaradi pull konfiguracije ventilator skozi motorček in svoje ogrodje vleče izjemno vroč zrak. Če bi bila zadeva v push načinu bi ventilator hladil sam sebe. Ampak tle nimam kaj ker so v igri druge stvari, ki so vezane na temperaturo znotraj ohišja.

Ker sem odstranil spodnji HDD cage računam, da bom lahko tud v prihodnosti dal v ohišje še močnejše grafične kartice (teoretično bi morala it not tud GTX 690, sam nimam denarja zanjo :D)

Črevca:
- Lian Li PC-V354 Black (MiniATX)
- Intel Core i7 920 @ 3,8 GHz (1,2V)
- ASUS Rampage II Gene (MicroATX)
- 6GB Corsair Dominator 1600MHz 8-8-8-20
- MSI Radeon HD6950 2GB TwinFrozr III Power OC Edition
- WD Caviar Black 2TB 64MB 7200RPM
- Auzentech X-Fi Forte
- Corsair HX-750 PSU

Hlajenje:
CPU: Thermalright AXP-140, lappana baza, Noiseblocker 120mm, pull konfiguracija
Chipset: Noiseblocker 40mm, push konfiguracija
Napajalnik: Noiseblocker 140mm, push konfiguracija
Intake: Lian Li 2x120mm, push konfiguracija
Exhaust: Noiseblocker 1x120mm + 140mm preko napajalnika, pull konfiguracija

Push/pull pomeni smer toka zraka skozi ventilator relativno na hladilnik oz ohišje.
Push pomeni, da ventilator rine zrak skozi rebra hladilnika, pull pa da zrak vleče iz reber na prosto.
Na procesorju je pull konfiguracija ventilatorja, ki se je izkazala kot boljša za celotni sistem, ker se vročina iz procesorja hitreje spravi proti izhodu iz ohišja kot če zrak piha v plato in se vročina zadržuje v mrtvem kotu.

Modifikacije za tiho delovanje:
- Exhaust na vrhu ohišja blindiran s prozorno plastiko, da hrup ne gre direktno v moje uhlje
- Hitrost vseh ventilatorjev vezana na potenciometer na zadnji strani.
Na najnižjih obratih je primeren za spanje v istem prostoru in za nezahtevno delo na desktopu, za gaming pa je na najvišjih obratih tako tih, da ga preglasi vsak še tako tih zvok v igri (glasba oz ambientni zvoki).
- Krivulja obratov grafične je spremenjena z MSI Afterburnerjem in gre preko 40% samo v primeru da je temperatura GPU-ja višja od 85°C)
- Ventilator v napajalniku zamenjan z low RPM Noiseblockerjem
- Ventilator na hrbtni strani obešen na gumijaste čepe
- Trdi disk visi na elastikah za gate (ni ultra estetsko ampak deluje neprimerno bolje kot katerakoli aftermarket rešitev)

Druge modifikacije:
Vsi kabli speljani za matično ploščo, pod napajalnikom in za HDD cage-om. Spredaj so samo napajalni za grafično, ki jih kljub modularnosti ne morem dat nikamor drugam.
Kabli za disk na žalost morajo biti tako v luftu preko sprednje strani, da disk res povsem prosto "lebdi" na elastikah, drugače so se vibracije preko lepos peljanih kablov prenašale na ohišje namesto da bi se izničile preko elastike.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

dela ::

Frameless ventilatorji imajo ponavadi slabši pretok zraka kot tudi slabši statični pritisk od konvencionalnih ventilatorjev iste velikosti.

AC F12 Pro TC ni izjema.

dela ::

RejZoR, zanimivo bi bilo videt rezultate, če bi obrnil čisto vse ventilatorje razen chipseta, da bi zadnji NB pihal v ohišje, procesorski v hladilnik, napajalniški v ohišje, sprednja dva pa iz ohišja.

RejZoR ::

Problem bo samo grafa kjer pa ne morem obrniti flowa in mi bo vse zjebala spodaj. Če pa bi šlo za referenčno z exhaust coolerjem, tam pa bi šlo brez težave, ker je vseeno iz katere strani bi prišel zrak v intake hladilnika.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

lopov ::

Kje se dobi olje, ki ga omenjaš? Se spravljam čistit sistem in bi podmazal ventilatorje.

Thx & lp,
b.

RejZoR ::

Pomoje bi šlo tud z motornim oljem. Samo pazi, ker se da tko podmazevat samo sleeve bearing ležaje (da pač spet napolniš olje). Če pa imaš ball bearing ležaje pa je stvar dost bolj zajebana in če narobe narediš stvar se bo cel ležaj vrtil v prazno in bo stvar ratala še glasnejša, tko da se povprečnemu uporabniku pomoje sploh ne splača jebat.
Plus če nisi previden lahko hitro poškoduješ ohišje ball bearing ležaja, ko ga jemlješ iz ventilatorja.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

lopov ::

Ah ... Se bom najprej poigral na kakšnem rezervnem.

Thx,
b.

RejZoR ::

Nekdo zgoraj je omenil naj obrnem ventilatorje, da bodo zadaj pihali v ohišje, spredaj pa ven. No, včeraj sem to tud naredil iz firbca in ni ok. Grafična je tulila neprimerno bolj in tudi stran kjer je plata je bila izjemno vroča. Ko sem imel obratno pa je bila vroča stran kjer pravzaprav ni bilo ničesar.

Sem pa se khm razpizdil okoli teh ventilatorjev in sem naročil za 80 EUR high end stuffa od Noiseblockerja.
4x Multiframe 120mm 1800 RPM venti in nekaj uporov, če ne bo šlo utišanje preko regulatorja. Jutri dobim če bo vse po sreči. Upam, da bo NB-NanoSLI ležaj držal dalj časa brez potrebe po vzdrževanju tud pri takih temperaturah kot jih imam jezst. Pričakujem tud manj vibracij ker bo vse skupaj podloženo z gumicami.
Že dolgo nisem nič drezal v kišto pa je treba spet mal zapravit hehe :D
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

kuglvinkl ::

Kewl.

dela ::

Upam, da ni NanoSLI samo fensi ime za malo drugačen sleeve ležaj. Noiseblocker se mi zdi tu malce preveč marketinško kreativen, XL1 in XL2 tudi imata npr. "longlife sleeve bearing" ali nekaj takega. Izraz FDB prav tako na veliko zlorabljajo in bi verjetno bilo za vzet samo sony-scythe (Kama Flow 2, S-Flex (če še imajo kje)), najbolje pa kar direktno Gtyphoona - je videt kot najbolj robusten ventilator za vse možne postavitve in temperaturne obremenitve. Visok statičen pritisk pa je samo še en plus.

SuperVeloce ::

Marketing ali ne, Noiseblockerji so res dober izdelek. Drag, ampak dober.

Sem pa zadnjič vzel še nekaj tistih PWM Arctic cooling ventilatorjev, za katere sem zgoraj spraševal:

SuperVeloce je izjavil:


Ima kdo izkušnje v tišjih sistemih z Arctic cooling (tudi Pro)? Vidim, da če nočeš naročevati iz tujine, se dobi pri nas zelo ugodno to firmo, sploh za PWM izvedbe... Sam sem do sedaj kupil le enega F12, vendar sem imel izredno nesrečo in sem očitno naletel na faulty kos, kateri je zelo vibriral. Še nisem imel priložnosti koristiti garancije, saj ne hodim pogosto v LJ kjer sem kupil.


Sem vzel še 80 in 90mm ventilatorja, vendar pa na žalost 120mm nisem imel seboj za menjavo. Očitno je tisti 120mm res bil čisto fuč, ker tile manjši 80 in 90mm imajo neslišne ležaje in nič ne vibrirajo. Točno to kar sem iskal za ugodno ceno, denarja ni, zadeva bo pa sedaj več tekla ponoči. Stari Akasa in Xilence so še ugasnjeni glasnejši :)). Pri polnih vrtljajih (2k rpm za 80mm, malo manj za 90mm) mogoče niso med najbolj učinkovitimi, ampak itak ne bodo nikoli delovali niti blizu tega območja.

 Zgornji temperaturi sta za Southbridge in CPU, soba 21°c, folding laufa @ 2,8GHz stock Vcore. Ko sem sobo ohladil na 21°c, je sistem rabil 2min za te temperature in sedaj ustaljeno teče 3ure tako :)

Zgornji temperaturi sta za Southbridge in CPU, soba 21°c, folding laufa @ 2,8GHz stock Vcore. Ko sem sobo ohladil na 21°c, je sistem rabil 2min za te temperature in sedaj ustaljeno teče 3ure tako :)

ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

RejZoR ::

Sam imam do Scythe tak mešan odnos. Sem imel njihov low profile cooler Big Shuriken in je bil ok. Sem kupil cel kup 60mm in so vsi začel obupno ružit po samo parih dneh delovanja. Sem dobil zamenjane in so spet začel ružit.
Najbolj je problem šlampasta izdelava komore za olje in nalepke čez slednjo, ki je bila vedno nagubana, napihnjena z zračnimi žepki. Ko si to nabil na ohišje in je stisnilo tisto nalepko je pritisk nagubane nalepke z zrakom pod slednjo naredilo pritisk v komori z oljem in zadeva je kar začela ružit. Tud če si razdrl oz snel je zadeva permanentno ostala pokvarjena. Na žalost pa Scythe edini ponuja Slim polovično debelino ventilatorjev, tko da če rabiš slednje, enostavno ni druge opcije.

Podobno šlamparijo sem opazil pri praktično vseh ventilatorjih, sleeve in ball bearing. Vzmet, ki tišči rotor stran od ležajev je na delu kjer se konča navitje zaključena neenakomerno. Vzmet ni na okroglem delu zaključena tko da je ravna ampak se spiralno zaključi z odprtim ostrim delom vzmetne "žice". Pri vrtenju se slednja zatika v plastiko rotorja in preskakuje ter s tem spušča tečen klikajoč zvok. Čist brezvezna malenkost, ki zjebe celotno kvaliteto delovanja.

Včer sem se še mal igral z optimizacijo notranjosti in sem dal disk ven iz HDD cage-a kjer je visel na gumicah in ga dvignil na strop kjer je bil vpet HDD cage. Kontakt podložil s samolepilnim filcem in z elastiko 1x ovil okoli diska in dela ohišja. Sicer se mi zdi, da mal bolj resonira po ohišju ampak sem sprostil praktično polovico airflowa, ki ga je na sprednji strani blokiral HDD cage. Mal bo treba opazovat temperature diska pod obremenitvijo ampak če bo vse ok, bom imel precej boljši airflow na račun mogoče rahlo glasnejšega diska.

Btw, med brskanjem sem našel še en test iz leta 2009, ki pa vsebuje še vedno aktualne modele od Scythe in Noiseblocker:
http://www.xbitlabs.com/articles/cooler...

Če bo koga zanimala kakšna dodatna referenca...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

dela ::

Xbitlabs ima še 2 novejša roundupa, če bo komu pomagalo: klik klok. Najbolj jim je všeč Scythe Kama Flow 2 (pri nas sem ga našel samo pri mojcomp - H model).

RejZoR ::

Omfg. Pozabte na vse druge ventilatorje. Meni je prav žal, da sem dobesedno stran metal denar za poceni crap ventilatorje. Ravnokar sem dobil in vgradil Noiseblocker Multiframe M12-S3HS ventilatorje (4x za ~80 EUR) in mislim, da nikol več v lajfu ne bom kupil ničesar drugega. Sej osnovni niso slabi ampak ko enkrat probaš tole, mislim da ni več poti nazaj. Škoda samo da ne delajo tud manjših modelov s silikonskimi vogali. Verjetno jih je težje naredit al pa enostavno ni povpraševanja. Bi pa definitivno vzel še en Multiframe 140mm model za napajalnik, če bi ga ponujal. Res mindblowing zadeva.

Že ko zadevo primeš v roke vidiš da firma misli serious business. Prov un premium feel materialov, vogali so iz masivne silikonske mase, zraven pride še dodatni silikonski okvir, vijake lahko z roko privijačiš ampak drži pa močno kot bi ga privil v plastiko. In ker je silikon mehak se lepo vreže naravnost, ne kot pri plastičnih okvirjih, ko ti ga skor vedno potegne postrani. Vibracije med delovanjem? Kaj je to?
Tud najbolj neverjetno je to, da so glasni ene tolk kot cenejši osnovni BlackSilent model ampak potiskajo občutno več zraka. Kar sicer pomeni, da verjetno delajo na višjih RPM-ih. Torej enako glasno za boljši hladilni učinek oz bi jih lahko še dodatno utišal, pa bi še vedno imel boljši airflow.

Tud prvo me je skrbelo, da bo 1800 RPM preveč ampak je ravno spot on, ko imam glavni potenciometer na najmanj je ravno prav glasno in odličen airflow. Če dam na max pa se sliši šumenje zraka ampak pa tud orenk močno piha.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napajalnik menjava ventilatorja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
5662 (602) kuglvinkl
»

EU zahteva deamerikanizacijo ICANN-a (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
638802 (6868) MrStein
»

FBI ponovno uporabil spyware za izsleditev osumljenca preko interneta

Oddelek: Novice / Zasebnost
204343 (3584) poweroff
»

Cez par minut bo na CNNu zaslisanje Condolezze Rice

Oddelek: Problemi človeštva
392028 (1414) Thomas
»

Audio workstation - Tihi PC

Oddelek: Kaj kupiti
141461 (1293) Spajky

Več podobnih tem