» »

Počasen računalnik

Počasen računalnik

Excalibrus ::

Pred približno pol leta sem se odločil za zamenjavo windowsov - torej iz XP na 7. Od takrat mi računalnik dela nepričakovano slabše. Recimo, ko imam veliko stvari odprtih mi včasih kar za nekaj časa zamrzne. V igrah kot COD4 itd. sem imel prej recimo 250 FPS-jev, zdaj recimo so večinoma okoli 200 in velikokrat momentalno padejo tudi na 50. Sem pričakoval, da bo WIN7 nekoliko bolj zahteven za računalnik, vendar take razlike enostavno nisem pričakoval. Res pa je, da je računalnik star že kar nekaj let. Sem ga tudi sformatiral, ga očistil itd. vendar nobena stvar ni pomagala. Ker nakup novega trenutno ne pride v poštev, sem za rešitev premišljeval po dveh poteh:
1.) Polek Win7 bi vzporedno na računalnik namestil še Win XP. Ali bi nato vsak operacijski sistem deloval vsak zase in nebi bilo zaradi vzporednosti dodatnih obremenitev?
2.) V računalniku imam naslednje komponente: Intel Core 2 DUO E6550 2.33GHz; 2x1 GB RAM-a (DDR2); Nvidia 6800GT; 32bit WIN7. Premišljeval sem, da bi kupil 4GB RAM-a, vendar bi bili zaradi DDR2 malo dražji. Bi to večinoma odpravilo moje probleme?
Upam na kak konkreten odgovor ali idejo.
Hvala!

DragonHeart ::

ali si namestil najnovejše gonilnike?

Rama imaš absolutno premalo. obvezno moraš v sistemu imeti 4 gb rama. Šteka ti zato, ker ti samo windows7 porabi 1 gb rama, za vse preostalo pa ti ostane še 1 gb, kar je absolutno premalo.

Grafična je tudi že zelo zelo stara. Morda bi se jo splačalo počasi zamenjati. Procesor je zaenkrat sicer še relativno ok. Morda bi se ga splačalo nekoliko naviti.

trnvpeti ::

zakaj ne gres nazaj na xp?

ttommy ::

Resno vprašanje- zakaj Windows 7, če ti je s to konfiguracijo Windows XP delal super? Zato, ker je pač novejši, a ne? Sem marsikomu porihtal sistem z Windows 7, pa sam ne grem dol z XP, dokler ne bom primoran...
Gamer

DragonHeart ::

ker win7 deluje bistveno bolje, samo driverje je treba urediti in KUPITI VEČ RAMA. Potem pa bo delalo vse naravnost brezhibno.

Sicer pa je tudi 50 fps več kot preveč. Več kot 60 fps je le preseravanje, saj mu monitor ne prikaže več slikc kot je osveževanje monitorja.

trnvpeti ::

DragonHeart je izjavil:

ker win7 deluje bistveno bolje, samo driverje je treba urediti in KUPITI VEČ RAMA. Potem pa bo delalo vse naravnost brezhibno.

Sicer pa je tudi 50 fps več kot preveč. Več kot 60 fps je le preseravanje, saj mu monitor ne prikaže več slikc kot je osveževanje monitorja.

win7 bo z 4G deloval bistveno bolje kot xp z 2G?

DragonHeart ::

na dolgi rok vsekakor saj ni tako občutljiv na fragmentacijo in nabiranje navlake. Po daljši uporabi vsekakor deluje bistveno lepše kot windows XP, ki ga je dejansko terba nonstop čistiti in na vsakih nekaj mesecev ponovno namestiti na sistem, drugače šteka za znoret.

ST-777 ::

@Excalibrus, v mojem računalniku je Win 7, INTEL Core 2 Duo E4400, MSI NX8600GT, matična plošča iz leta 2007, 4 GB RAM-a in računalnik je zelo hiter. Zagon računalnika od znaka WIN do namizja, na primer, traja manj kot 30 sekund.

Razlog za hitrost? V računalniku je tudi SSD. Svetujem: kupi 4 GB RAM-a in SSD.

trnvpeti ::

DragonHeart je izjavil:

na dolgi rok vsekakor saj ni tako občutljiv na fragmentacijo in nabiranje navlake. Po daljši uporabi vsekakor deluje bistveno lepše kot windows XP, ki ga je dejansko terba nonstop čistiti in na vsakih nekaj mesecev ponovno namestiti na sistem, drugače šteka za znoret.

se pravi na zacetku pa ne bo bisteno hitreje deloval?
samo cez 1 leto?

navlaka? ala winsxs? ali kaksno navlako mislis?

DragonHeart ::

navlaka torej inštalacija ogromno programov, navlaka ki se nabere zaradi brskalnika (pri chromu je to recimo nekaj gb temp datotek). WinXp začne delovati opazno počasneje že po 1 mesecu, če ga ne čistiš dobesedno nonstop, medtem ko win7 deuje povsem brezhibno tudi po 1 letu tudi če uporabnik ne nared ničesar.

Razlika v delovanju XP se opazi že takoj po inštalaciji vseh programov medtem ko se pri win7 ne. Samo takrat še ne bi mogel reči da računalnik šteka. Kasneje pa so XP naravnost bedni, togi in počasni.

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

DragonHeart je izjavil:

navlaka torej inštalacija ogromno programov, navlaka ki se nabere zaradi brskalnika (pri chromu je to recimo nekaj gb temp datotek). WinXp začne delovati opazno počasneje že po 1 mesecu, če ga ne čistiš dobesedno nonstop, medtem ko win7 deuje povsem brezhibno tudi po 1 letu tudi če uporabnik ne nared ničesar.

Razlika v delovanju XP se opazi že takoj po inštalaciji vseh programov medtem ko se pri win7 ne. Samo takrat še ne bi mogel reči da računalnik šteka. Kasneje pa so XP naravnost bedni, togi in počasni.

se pravi ti lahko to ponovis, instaliras in pokazes?
se pravi navlaka od chrome tolk zasteka xpje? win7 pa ne?

DragonHeart ::

Uporabljaj 1 leto winXP, nato pa 1 leto win7 na povsem isti mašini, na koncu pa povej kateri ti manj šteka. Do takrat pa se ne delaj norca iz samega sebe. Zaenkrat si le tipičen lesen "vseved", ki se ne zmore premakniti naprej iz več kot desetletja starega operacijskega sistema.

trnvpeti ::

torej lahko ponovis to?
zakaj 1 leto, si rekel, da lahko to vidis ze takoj(samo chrome pa kaj je se potrebno instalirat, da se to vidi?) ,pol si demantiral, da ne takoj,ampak po 1 mesecu

torej bi bilo dovolj 1mesec?

DragonHeart ::

odvisno koliko zahtevaš od računalnika. Če brskaš po spletu, se bo poznalo po nekaj mesecih uporabe. Če poganjaš virtualke, se bo poznalo bistveno kasneje saj pravega OS niti ne zasvinjaš. Če pa recimo oblikuješ v Mayi ali imaš na sistemu milijon programov za programiranje v različnih jezikih pa zadeva zelo hitro poklekne. Win7 mi po dolgotrajni uporabi deluje brez najmanjšega problema medtem ko sem winXP moral formatirati na max 3 mesece. Način uporabe je povsem enak.

povprečen uporabnik pa itak samo šopa programe ter igre na winXP, nikoli ne pospravi namizja, ne briše temp datotek in ne defragmentira. Takemu winXP poklekne izjemno hitro, medtem ko bo win7 dolgo deloval brez problemov.

Če pa ti tega nisi opazil na winXP pa mi res ni jasno kaj delaš na računalniku. Le pišeš po slo-techu?

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

brskanje torej(a chrome), par mesecev
torej to lahko ponovis?

vec virtualk na 4G na w7? vsaka(predvidevam da vec kot 3), torej kaksnih 512M na virtualkov
to bo tezko z XPji na 2G, se pravi bi w7 z 4G bistevno bolje za virtualke kot pa XPji z 4G?

igre:
torej po kolikih mesecih bo xp pokleknil, pa da nic ne brises?

DragonHeart ::

haha če lahko ponovim. Sem na žalost moral ponavljati to reč 10 let.

trnvpeti ::

vsaka cast, da si to moral ponavljati 10let

DragonHeart ::

mja,bi moral microsoft dajati medalje vsakemu, ki je imel toliko živcev, da je zdržal 10 let na tem XD

Excalibrus ::

Predvsem ne grem nazaj na "samo" XP, ker mam vzporedno še laptop z WIN7, na katerem pa nujno potrebujem za delo in študij ta win. Včasih delam na enem, včasih na drugem, odvisno od situacije in nekatere stvari bi bile nekompatibilne na obeh Winsih. Torej glede na mojo finančno sposobnost bi si najbrž lahko privošči 4GB RAM-a, SSD disk pa žal več ne pride v poštev. Zanimalo me je predvsem, če bi pomanjkanje RAM-a že teoretično lahko bil vzrok za težave. Hvala za odgovore. Pa da še odgovorim enemu uporabniku prej: pri sodobnih igrah (bom spet dal v primer COD4) ni nikakor dovolj 50FPS. Velika razlika je že med 125 in 250 recimo.

DragonHeart ::

razlike ned 125 in 250 ne opaziš, saj ti zaslon teh fpsjev ne prikaže:) Razen če imaš 200 hz zaslon :D

Zato obstaja funkcija v-sync, da ne kuriš po nepotrebnem elektrike, saj zaslon v nobenem možnem primeru ni zmožen prikazati več sličic na sekundo, kot je njegovo osveževanje (hz).

Pomanjkanje rama je pri tebi edini vzrok za štekanje, saj sistem enostavno nima zadosti rama da bi deloval. Ko mu zmanjka rama začne swapati med diskom in ramom, kar povzroči grozno štekanje.

Zgodovina sprememb…

Excalibrus ::

Primer:
Klikni
Je to že vrei, če bi dva taka nabavo?

Zgodovina sprememb…

DragonHeart ::

važno da sta vsaj 800 herčna in obvezno velika 2 gb, potem pa je ok. Sicer mi ta firma ni znana, tako da bi ti svetoval da rajši kupiš kakšno bolj znano znamko, recimo A-data, Kingston, Transcend, Crucial ali kaj podobnega.


Vseeno pa malo razmisli če se ti splača dati 60 eur za star ram. Koliko časa boš še imel računalnik? Če kupiš nov sistem z i3 mašino bi dal okoli 200 eur za nov procesor, matično in ram. Samo povem.

Zgodovina sprememb…

ST-777 ::

@ Excalibrus, mogoče bi bilo bolje kupiti RAM Transcend DDR2 2GB PC800 za 2 x 27€: http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko... Poglej prej teste, če so na spletu.

Excalibrus ::

ST-777 je izjavil:

@ Excalibrus, mogoče bi bilo bolje kupiti RAM Transcend DDR2 2GB PC800 za 2 x 27€: http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko... Poglej prej teste, če so na spletu.

Hvala za link, bom preveril malo.
Dragonheart, nameravam ga zaenkrat imeti še vsaj kako leto tak da...:)
Sem gledal malo tudi rabljene stvari na bolhi, racimo tole, vendar je tu spet vprašanje o zanesljivosti komponente.

TheRiddle ::

Če imaš možnost, preklopi na 64-bitni sistem kljub temu da imaš samo 2GB RAM-a.
Moj prenosnik je imel v osnovi gor Visto home premium, ima pa sledečo strojno konfiguracijo:
AMD Athlon X2 1,7GHz
2GB RAM
Ati Radeon x1200 (PS in VS ver. 2.0)
160GB HDD (navaden, ne SSD).

Preformatiral na Windows 7 Proffessional x86-64 in zadeva deluje v okviru svojih sposobnosti: najnovejših iger ne morem igrati zaradi omejitve procesorske moči in pa zastarele grafične kartice, lahko pa sočasno obdelujem multimedijske vsebine preko dinamične povezave v orodjih Adobe Photoshop, Encore, Audition in Premiere, pa sistem še vedno ne zmrzuje, ker zna bolje upravljati z RAM-om - več ga dodeli aktivni aplikaciji v ospredju, zadaj imam pa lahko igro ki je minimirana, pa ostalo še vedno dela - mogoče se sliši neverjetno, ampak deluje.

Glede več operacijskih sistemov hkrati:

Če te prav razumem bi rad multiboot - ob zagonu računalnika se pojavi seznam za izbiro operacijskega sistema.
pri tej opciji med Windows 7 in XP prekljapljaš tako da resetiraš računalnik in na seznamu izbereš drug sistem.
Če hočeš v multibootu XP in sedmico, priporočam da najprej razdeliš disk na (vsaj) dve particiji (20GB XP invsaj 40GB Win 7), potem pa najprej namestiš XP, šele nato na drugo particijo sedmico, sicer sedmica ne bo vidna in boš moral popravljati boot s namestitvenim DVD-jem.
V primeru da se odločiš za to opcijo ti bo XP deloval tako kot prej.

obstaja še druga možnost ki ti je pa ne priporočam: XP lahko namestiš v virtualno okolje (Virtual PC, VirtualBoc, VMWare, ipd.), in sicer v sami sedmici, vendar ti bo to samo še bolj upočasnilo računalnik.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zamenjava Windows XP

Oddelek: Pomoč in nasveti
394388 (3706) Ozric
»

Koliko rama za računalnik...

Oddelek: Pomoč in nasveti
265204 (4603) Meizu
»

Konec osnovne podpore za Visto in Office 2007 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11432086 (28802) Half-Saint
»

do kdaj bodo deloval windows xp (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
589919 (8576) blackpirat
»

Windows XP dopolnil 10 let (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5215163 (12437) Jst

Več podobnih tem