» »

izboljšanje akustike sobe

izboljšanje akustike sobe

jamiroq ::

kako izboljšati akustiko spodnje sobe (z ne prevelikim vložkom denarja - budget je precej omejen)?
 trenutno stanje

trenutno stanje


na stenah (še) ni ničesar, z izjemo spodnje stene, ki jo večinoma zavzema omara (ikea expedit). strop je betonska plošča, na tleh je parket pod katerim je betonska plošča. vrata so lesena, nad njimi je šipa v širini vrat (ki včasih vibrira :S)

s premetavanjem pohištva in zvočnikov ter s premikanjem točke poslušanja sem izboljšal frekvenčni odziv sobe (verjetno bi bilo lahko še boljše :)):
 before

before


 after

after


z zvokom sem načeloma zadovoljen, mogoče bi moral kaj narediti glede luknje med 36 in 77Hz (je slišno) in anomalije pri 10kHz+ (ne bi vedel, če ne bi izmeril :)).

moteč je odmev oz. reverb (rdeči stolpci in waterfall na spodnji polovici slik). odmev se sliši že med normalnim govorjenjem v sobi, tri prazne stene naredijo svoje :P.

razmišljal sem v smeri diy akustičnih panelov iz tervola dp5/8 na točkah prvega odboja zvoka od stranskih sten (mogoče tudi na stropu?) in nekih težjih zavesah na oknu, mogoče še kakšen bass trap v vogale.

zvočniki so monitor audio bx5, priklopljeni na diy lampaša.

Anney ::

Odmev bi rešil s tem, vsaj sam sem ga, ne izgleda ravno lepo je pa praktično.
Pena odlično zaduši odmeve, tudi med samim pogovorom, prav čudno se je menit v tej sobici, je pa stena polepljena spredaj in zadaj celotna in na straneh približno po 2m2, v sobi cca 3,5x2,5m.

 izolacija

izolacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Anney ()

AtaStrudl ::

Debel tepih, tezke zavese, oblazinjen kavc, fotelji...

jamiroq ::

Anney je izjavil:

Odmev bi rešil s tem, vsaj sam sem ga, ne izgleda ravno lepo je pa praktično.

eh, sem upal, da nihce ne bo omenil pene (zdaj se manjka se kdo s kartoni od jajc) ;).
pena je skrajna resitev :P. se strinjam, da bi rešila moje probleme, vendar ni poceni in mi zgleda grdo. oz. bolje rečeno: če bi želel eksperimentirati z njo bi jo moral kupit (in če ne bi bilo ok je to proč vržen denar), vrh vsega bi mi zgledala češko, če bi jo zgolj nalimal na steno, konec koncev je to dnevna soba in ne studio (no, naj bi bila :)).

AtaStrudl je izjavil:

Debel tepih, tezke zavese, oblazinjen kavc, fotelji...

generične rešitve poznam, thanks anyways.

mihec87 ::

Kaj več pa še lahko teško narediš poleg generičnih stvari+razni bass trapi itd..Da nimaš lih studia že oz namenske sobe za poslušanje..?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

jamiroq ::

mihec87 je izjavil:

Da nimaš lih studia že oz namenske sobe za poslušanje..?

ne, zgolj dokaj prazno dnevno sobo. je pa res, da večinoma služi kot poslušalnica :P.

gazibo ::

brez bass trapov in slicnih zadev ne bo slo. Lahko jih sam naredis, lahko ti drugi, lahko kupis pre-made. Ni pa poceni

http://www.gikacoustics.co.uk/

.:joco:. ::

Tud če se odločiš za peno, z njo ne pretiravat.
Ne rabiš gluhe sobe, ampak akustično prijazno.
Torej tako brez modalnih frekvenc.

To se ponavadi ne dela samo z absorberji (peno), ker bi ta morala bit izredno debela, da bi absorbirala nižje frekvence. Ponavadi se dela to z deflectorji in difusorji.
Torej, prvo poskrbi, da ima prostor čim manj vzporednih, ravnih oz pravilnih sten. Čim več različnih kotov in nepravilnih oblik.
Tam kjer to ni mogoče, si omisli diffusorje. Z malo domišljije si lahko narediš dokaj zanimiv arhitekturni dodatek dokaj poceni. Najraje se uporablja les.
Če po tem pri visokih frekvencah še nisi zadovoljen in bi rad še bolj gluho sobo, potem si šele omisliš absorberje.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

PlayRoom_si ::

Tile plošče od GIK acoustics res niso najlepše...

Večina uporablja akustične pene proizvajalca Vicoustic - imaš tri linije, z dvema se da lahko kar lepo kombinirat (premiun in studio line).

Za dušenje bassov potrebuješ v kotih bass trape, za odmeve pa večina ti bodo Flexi Paneli najbolje ustrezali. Že samo ena vrsta ti zna pošteno urediti akustiko.
Difuzorje se največkrat lepi oz. namešča na strop in zadjo steno, vendar če je le-ta oddaljena cca 4m od zvočnikov (po besedah strokovnjakov) niso več nujno potrebni...

Da pa zadeva lahko izgleda lepo pa izgled v praksi:
 Vicoustic paneli

Vicoustic paneli


 Studio Flexi paneli

Studio Flexi paneli

Spletna trgovina PlayRoom.si - http://playroom.si
ALS avdio.video - http://als.si

Zgodovina sprememb…

Bellzmet ::

Kako si pa izmeril akustiko svoje sobe?

HAM ::

Ziv,

vcasih smo tole nabili na stene v domacih diskacih :)

jamiroq ::

Bellzmet je izjavil:

Kako si pa izmeril akustiko svoje sobe?

xtz room analyzer. malce bolj diy varianta je pa room eq wizard, vendar podrebujes za dobro meritev mikrofon, za katerega ima program kalibracijske podatke, ojacevalec za mikrofon, stojalo in kablovje ter kolikor toliko ok zvocno kartico. cenovno si potem na istem kot, ce bi kupil refurbished xtz room analyzer, ki pa je pretty much plug-and-play resitev.

kakorkoli, to je rezultat po dodanih stirih ploscah 5cm tervola, po dve na tocki prvega odboja od stene, in polovico plosce tervola v oba vogala za zvocnikoma:


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Domači snemalni studio

Oddelek: Loža
123192 (646) midiboss
»

Zvočna izolacija za začetnike

Oddelek: Zvok in slika
112321 (1482) energetik
»

Izolacija sobe za vaje z bendom

Oddelek: Loža
133286 (2901) LeQuack
»

Kartoni od Jajc

Oddelek: Pomoč in nasveti
178894 (8349) Goran's Blog
»

[Hi-Fi] - Vpliv prostora na zvok... (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
8212459 (9608) miko 55

Več podobnih tem