» »

Apple, Microsoft in davki

1
2
3

IceIceBaby ::

Tukaj ne govorimo o pokojninah. Vsaj pri nas za pokojnine črpamo iz prispevkov, ki jih plačamo od osebnih dohodkov. Obdavčitev osebnih dohodkov nima veze z obdavčitvijo podjetja in vsaj pri nas se ji ni možno izogniti na legalen način.

Zato, ker nekdo prestavi firmo v davčno bolj ugodno območje, pokojninska blagajna ne trpi nič bolj.

jype ::

IceIceBaby> Zato, ker nekdo prestavi firmo v davčno bolj ugodno območje, pokojninska blagajna ne trpi nič bolj.

To je seveda zmotno. Globalizacijo se lahko gremo izključno takrat, ko bodo minimalni standardi povsod zagotavljali nivo socialne varnosti, ki ga plačujemo za tukaj.

noraguta ::

Globalizacija trga drži tudi za države. Če so prepohlepne oz predrage glede na ponujeno pač ne dobijo posla.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

jype ::

noraguta> Če so prepohlepne oz predrage glede na ponujeno pač ne dobijo posla.

Obratno je.

noraguta ::

Ja praksa vsekakor porjuje tvoje tumparije. Not.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

jype ::

noraguta> Ja praksa vsekakor porjuje tvoje tumparije. Not.

Ja, praksa vsekakor potrjuje, da se veliko denarja znosi v države, kjer so javne storitve zaendrek, so pa davki nizki. Te države so pohlepne, saj ne služijo na račun bogatih (ki dobijo popuste), temveč revnih (ki ne dobijo ničesar, kar v normalnih državah bi).

noraguta ::

Pod ti revni niso zaslužili al ustvarili nič.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

34054 ::

Zanimivo kako so nekateri prepričanja, da so nekaj ustvarili kar "iz nič", kot da so neka neodvisna entiteta, naravni (ali prej celo nek nadnaravni, Božji) dar temu svetu, ki je kar sam od sebe, neodvisno vzklil, se razvil in uspel. Prav nič ni družba pridala k temu, vse je sad njihove marljivosti in inteligence. Sami se očitno vidijo ne kot člen te družbe, ne kot državljan, ampak kot bitje ki je iz nič nastalo in sedaj in za časa celega svojega bivanja lebdi nekje nad vsemi ostalimi, - nizkotnimi paraziti, ki so tako zelo leni in hočejo le njihov predragi denar.

Tudi jaz programiram in delam cele dni in noči, ustvarjam nek projekt, zraven pa še 10 drugih da pač imam za kruh, in mogoče nekoč uspem. In potem se lahko ustim, poglejte me, kako sem inteligenten in kako je vse sad mojega truda in neizmerljive ambicije. Pa ni! Vse je posledica tisočih okoliščin, med drugim tudi te, da sem se rodil v državi kjer sem si (najprej) sploh lahko privoščil računalnik - ker sem imel štipendijo, na primer. In od tukaj naprej, lahko še prilepim kar je že jype napisal:

[...] zaradi nekakšne zablode si pozabil na kredite, ki jih moraš družbi odplačat, ker je najprej sploh omogočila tvojim staršem razplod, nakar te je cepila proti nalezljivim boleznim, zaradi katerih bi umrl še preden si se naučil govoriti, potem te je naučila govoriti, brati in pisati, te med tem ni pojedla za kosilo, te ni mučila z lakoto, skratka, plačat moraš za civilizacijo. Plačat moraš več kot drugi, ker si bolje izkoristil svoje možnosti - tega ti ne bi bilo treba, na izbiro imaš tudi (zgodovinsko in geografsko gledano zelo udobno) revščino.


Smo del te družbe, pripadamo ji in odgovarjamo ji, če se kdo s tem ne strinja si naj kupi nek odročen otoček in naj živi tam.
Tudi v družini je solidarnost, če je ni, potem trpijo vsi. Če si kupim čokolado jo raje delim z punco, mamo, sestro, pa še mačko (če jo že hoče), kot pa da jo požrem sam.

Ne razumem te pogoltnosti. To je gotovo patološko, da je nekdo tako lačen, da mu lahko bajta gori on pa še bo kar neživljenjsko sedel in žrl, dokler ne bo končno tudi sam s svojo bajto vred pogorel. Odkrito povedano preziram takšne ljudi, pa naj bo to prav ali ne.

noraguta je izjavil:

Pod ti revni niso zaslužili al ustvarili nič.


Razlika je med temi ki nočejo in temi ki ne morejo. Menim da je prvih vsekakor manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 34054 ()

nekikr ::

Smo del te družbe, pripadamo ji in odgovarjamo ji, če se kdo s tem ne strinja si naj kupi nek odročen otoček in naj živi tam.

In s tem se strinjamo, zato plačujemo davke - ampak v mejah normale. Glede na tvojo zgodbico ti lahko povem, da zate in za tvoje bodoče otroke plačujem konkretno velike številke, ti pa me (in VSE ostale, ki zaslužijo več kot ti) zaradi tega celo preziraš.

Iatromantis ::

Tudi Lovše je za lastni denar zahteval izkazano spoštovanje in kako smešno je to izpadlo. Spoštovanja se ne da kupiti, lahko ga pa narediš.

Sam se strinjam tako z nekikrjem kot jypom, družba je dinamika in treba je pomisliti na vse stvari in nikakor ne kategorično zavračati razmisleke o 'nemogočih' temah. Edino pravilno je namreč, da državljani za svoj denar zahtevajo pošteno zastopanje njihovih interesov in s tem ustvarjajo pritisk, kot ga ustvarja nekikr, obenem pa je res tudi, da ima kapital pač moč in lobisti lahko uzakonijo marsikaj, kar tukaj nekateri zagovarjate kot zakonito, kar pa še ne pomeni da je legitimno, družbeno odgovorno ali moralno in etično.

noraguta ::

Razlika je med temi ki nočejo in temi ki ne morejo. Menim da je prvih vsekakor manj.
vse je odvisno od okoliščin, ampak če jih okoliščine silijo v uravnilovko potem se ne čudi, če nihče ne ustvari nič.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

IceIceBaby ::

Dajmo nekaj razčistiti. Tukaj ne gre za davčno utajo, krajo ali kaj podobnega. Gre za to, da podjetja izkoriščajo z zakonom predvidene in dogovorjene metode davčne optimizacije.

Primer 1: Nekdo odpre s.p. in ustvari 100k EUR dobička letno. Večina tega dobička je obdavčena z 42%. Ta človek malo pretuhta zadevo, odpre d.o.o. in naenkrat je dobiček obdavčen le še 20%. Vse lepo in prav.

Primer 2: Nekdo odpre podjetje in ustvari 5 milijard dobička. Najame davčnega svetovalca, ki mu pove, da zakon omogoča ustanovitev ločenega podjetja v državi, kjer so davki precej nižji. Prihrani 10 ali mogoče celo 15%, kar pozitivno vpliva na delovanje firme, izboljša njeno stabilnost, poveča investicije...

Ne razumem te pogoltnosti. To je gotovo patološko, da je nekdo tako lačen, da mu lahko bajta gori on pa še bo kar neživljenjsko sedel in žrl, dokler ne bo končno tudi sam s svojo bajto vred pogorel. Odkrito povedano preziram takšne ljudi, pa naj bo to prav ali ne.


Ne vem od kje vlečeš tole. Govorim o tem, da plačaš toliko, kot je dogovorjeno, ne pa 2x ali 3x več.

Poleg tega govorimo o delu davkov. Spet imaš 2 postavke. Čeprav velike korporacije plačajo procentualno manj so še vedno med zelo pomembnimi davkoplačevalci. Poleg tega sem niso všteti davki fizičnih oseb, ki se jim načeloma ne moreš legalno izogniti, če si davčni rezident.

Jaz do družbe ne čutim nobene druge odgovornosti kot te, da spoštujem pravila, ki smo jih postavili. To pričakujem tudi od vseh ostalih. Od nikogar pa ne pričakujem, da bo dal več kot je dogovorjeno. Plačevati davke, če tega od tebe nihče ne zahteva je podobno, kot bi vozil 100kmh po avtocesti. Lahko, ampak nimaš razloga, da bi obtoževal tiste, ki vozijo 130.

cleanac ::

IceIceBaby je izjavil:


Primer 1: Nekdo odpre s.p. in ustvari 100k EUR dobička letno. Večina tega dobička je obdavčena z 42%. Ta človek malo pretuhta zadevo, odpre d.o.o. in naenkrat je dobiček obdavčen le še 20%. Vse lepo in prav.


Popolnoma zgrešena primerjava. Pri s.p.-ju je po teh 42% denar tvoj. Pri d.o.o. pa je denar še vedno od podjetja, če ga želiš izplačati moraš še enkrat plačati 20%. Sicer si še vedno na boljšem, ampak slika je že malo drugačna.

IceIceBaby ::

Ni zgrešena primerjava. Gre za optimizacijo. Pri firmi imaš možnost pustiti dobiček na računu in ga investirati, pri s.p. pa plačaš davek. Pa tudi, če si ves dobiček izplačaš si na boljšem tiste cca 4%.

Sicer pa davek na dohodek plačaš tudi, če si "opran" denar iz offshore podjetja nakažeš na svoj račun. Kot sem omenil, temu delu se ni mogoče izogniti, če se držiš zakonov.

Invictus ::

IceIceBaby je izjavil:


Sicer pa davek na dohodek plačaš tudi, če si "opran" denar iz offshore podjetja nakažeš na svoj račun. Kot sem omenil, temu delu se ni mogoče izogniti, če se držiš zakonov.


Zakaj bi denar nakazoval na svoj račun? A tuje banke ne poznajo kartic?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IceIceBaby ::

Nima veze. Če zapraviš "služben" denar za osebne namene moraš od tega plačati davek. Način, na katerega to storiš ni pomemben. Lahko plačuješ s kartico, lahko ti firma kupi kakšno stvar...

para! ::

Torej edini razlog za drubženo odgovornost je strah pred hordami kretenov, ki bi na silo izražali svoje nezadovoljstvo z mojo družbeno neoodgovornostjo?

Dokler je (ta nasilnih) dovolj malo, potem družbena odgovornost niti nima smisla.

V resnici je pa itak vsak odgovoren zgolj zase. Trpljenje drugega je vedno posledica njegove neumnosti.

lp
Death before dishonor!

Looooooka ::

Heh...teh kretenov ni veliko.Ce bi vsi sanjali o tem, da bodo jutri oropali soseda, potem bi jutri nehal placevati vse prispevke.
Zarad ene klinceve vlade, ki denar na koncu dneva vlece iz prispevkov, ki so bili namenjeni za pokojnine, namesto, da bi ga nehala metat v stvari, ki jih ne rabimo(razni osemkolesniki in varovanje nesposobnih kretenov) jih ze ne placujem.
Placujes jih, ker se ti zdi fer, da nekdo, ki je delal celo zivljenje tistih par let, ki jih se ma preden gre gnojit zemljo, prezivi dostojno.
Pa nekako upas, da bo naslednja generacija isto razmisljala in poskrbela zate.
Zarad neki idealov o drzavi in patriotizmu ze ne.Se poserjem na drzavo in patriote...takoj, ko vidim, da ta ne skrbi za prebivalstvo ampak za pescico pezdetov, ki bi jim zaradi izcrpavanja javnega denarja blo treba odvzet drzavljanstvo in jih poslat nekam v Afriko.Pa da jih potem vidim krast ljudem, ki se za superge nimajo.
Samo mi smo itak vsi neumni in bomo pac cakal, da nam se spodnje gate vzamejo preden bo sel folk na cesto.
Mamo tozilstvo in javni sektor, ki vec kot ocitno misli, da nam dela uslugo in da bi morali biti veseli, da jih imamo...namesto, da bi bilo obratno.
Tega v teh razvitih drzavah, ki jih tko opevate in kjer ljudje z VESELJEM placajo davke NI.
In dokler tega ne bo pri nas ne vidim cisto nobenega razloga, da bi obsojal kogarkoli, ki ves svoj dobicek(ce ma privat podjetje in ne posluje z javnimi ustanovami) spelje ven iz te gnojnice.
Good for him.
Aplavz.

jype ::

para!> Torej edini razlog za drubženo odgovornost je strah pred hordami kretenov, ki bi na silo izražali svoje nezadovoljstvo z mojo družbeno neoodgovornostjo?

Ne.

para!> V resnici je pa itak vsak odgovoren zgolj zase. Trpljenje drugega je vedno posledica njegove neumnosti.

Ne.

Glavni razlog za družbeno odgovornost je višji življenski standard, ki ga družbena odgovornost prinaša vsem. To seveda deluje le od določene kritične mase naprej, enako kot npr. cepljenje proti nevarnim boleznim, ali pa upoštevanje prometnih predpisov.

Vsak je v celoti odgovoren za svoja dejanja, ne pa tudi za svoje stanje. Nisi odgovoren za to da ti nekdo drug zlomi nogo, na primer, si pa definitivno odgovoren za tistega, ki si mu ti zlomil nogo. Vse to nikakor ne pomeni, da se kdorkoli odgovorno obnaša, mnogi pa kljub temu se.

IceIceBaby ::

In kako točno je davčna optimizacija družbeno neodgovorna?

para! ::

Glavni razlog za družbeno odgovornost je višji življenski standard, ki ga družbena odgovornost prinaša vsem.

Za svoj lasten življenjski standard najlažje poskrbiš sam (ne napisat "Ne", ker veš, da za tvoj standard recimo ni poskrbel nihče drug, kot ti sam). Če dosežeš dovolj visok nivo, potem davkov ni potrebno plačevat zase (lahko skeširaš zdravnika), ampak jih plačuješ, ker te skupina manj sposobnih in uspešnih izsiljuje (revolti, krvave revolucije,...). Nikakor pa ne zaradi sočutja.

Ne trdim, da se je treba davkom izogibat, ampak da jih tisti, ki so zase že poskrbeli, plačujejo v obliki racketeering moneya.

lp
Death before dishonor!

jype ::

para!> Za svoj lasten življenjski standard najlažje poskrbiš sam (ne napisat "Ne", ker veš, da za tvoj standard recimo ni poskrbel nihče drug, kot ti sam).

To je neumnost. Za moj standard skrbi na tisoče ljudi, od poštarjev, cestarjev, policistov, električarjev, vodovodarjev, pa vse do uradnika, ki mi izda certifikat, s katerim z državno garancijo izkazujem svojo istovetnost v virtualnem svetu. Jasno je, da če bi to plačal zase, bi me stalo bistveno (_BISTVENO_) več, kot me stane zdaj, ko to plačamo praktično vsi.

para!> Če dosežeš dovolj visok nivo, potem davkov ni potrebno plačevat zase (lahko skeširaš zdravnika), ampak jih plačuješ, ker te skupina manj sposobnih in uspešnih izsiljuje (revolti, krvave revolucije,...). Nikakor pa ne zaradi sočutja.

Kako se boš ob plačevanju davkov počutil je seveda tvoja stvar, nikakor pa ne velja, da davkov ni potrebno plačevati, ker bi civilizacijo lažje plačal iz svojega žepa in bi ti še ostalo. To je temeljna zabloda večine tistih, ki ne znajo niti računat, niti si ne predstavljajo, za kaj vse se njihov denar porabi.

para!> Ne trdim, da se je treba davkom izogibat, ampak da jih tisti, ki so zase že poskrbeli, plačujejo v obliki racketeering moneya.

Seveda to lahko trdiš, da je kar nujno res, pa nikakor ne drži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

noraguta ::



To je neumnost. Za moj standard skrbi na tisoče ljudi, od poštarjev, cestarjev, policistov, električarjev, vodovodarjev, pa vse do uradnika, ki mi izda certifikat, s katerim z državno garancijo izkazujem svojo istovetnost v virtualnem svetu. Jasno je, da če bi to plačal zase, bi me stalo bistveno (_BISTVENO_) več, kot me stane zdaj, ko to plačamo praktično vsi.

kvečjemu ker se šlepaš na prispevke drugih, če bi bil svobodni trg bi izbral najbolšega ponudnika. in ja navaden zajedalec si. ker si nesposoben furat svojo nepremičnino bi jo drugim obdavčil.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

noraguta ::

sicer pa če ima kdo tako razvit čut za družbeno odgovornost ter v dobro delovanje države kot take naj odkupuje državne obveznice in jih magari javno sežiga. ne pa da proba pribit na kol vsakogar kateri ima denar in se z njim ne strinja.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

para! ::

Kako se boš ob plačevanju davkov počutil je seveda tvoja stvar, nikakor pa ne velja, da davkov ni potrebno plačevati, ker bi civilizacijo lažje plačal iz svojega žepa in bi ti še ostalo.

Sej ne govorimo o neplačevanju davkov: govorimo o plačevanju davkov tako, da jih (legalno) plačaš čim manj. Entiteta, ki povsem zadovolji zakonodajo in hkrati plača manj, kot bi bilo treba, je svojo družbeno odgovornost vseeno opravila.

Namen te entitete je služenje denarja, ne gradnja šol. Država, ki reče "ja, mi pa ne mormo zgradit šole, k vi niste dost davkov plačal", ni resna. Samo pove, da se za ključne investicije zanaša na tiste ta največje, ostali (večina) pa očitno plačajo premalo davkov, da bi dobili to, kar hočejo. Al pa delajo premalo, ne vem.

para!> Ne trdim, da se je treba davkom izogibat, ampak da jih tisti, ki so zase že poskrbeli, plačujejo v obliki racketeering moneya.

Seveda to lahko trdiš, da je kar nujno res, pa nikakor ne drži.

Ne vem, če je nujno res, ampak če se bojiš, da bojo na seks in kosilo prišli nepovabljeni nezadovoljni nasilneži in zato plačaš davke, potem je to definitivno izsiljevanje.

Edit: in če bi bil standard ljudi tako neposredno odvisen od "poštarjev, cestarjev, policistov, električarjev, vodovodarjev", zakaj je potem standard nekaterih tako nizek, kljub temu, da plačujemo za omenjene storitve?
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

nekikr ::

In dodatek za jypa: res je, da za naš standard skrbijo poštarji, cestarji, električarji in vodovodarji....ampak saj to vseeno pošteno plačaš in v Sloveniji celo mastno preplačaš? Poleg tega bi moral pa še extra dajati tisto kar sploh _ni_ treba, da jim bo lažje? Saj smo z istega planeta, kajne?

IceIceBaby ::

In še en dodatek za jypeta: Zakaj ne daš jurja ali dveh vsak mesec v dobrodelne namene ali kakšni ustanovi, ki vsem skupaj dviga standard? Zakaj se samo od korporacij pričakuje, da bodo plačevale več, kot se od njih zahteva?

jype ::

para!> zakaj je potem standard nekaterih tako nizek

Ja?

nekikr> in v Sloveniji celo mastno preplačaš?

Saj te nič ne zadržuje tukaj.

nekikr> Poleg tega bi moral pa še extra dajati tisto kar sploh _ni_ treba, da jim bo lažje? Saj smo z istega planeta, kajne?

Razumem, da so vas nekatere naučili, da je dobro, da kupite reči, ki jih ne potrebujete, ker imate tako višji standard, ki ga lahko celo drugim pokažete, ter da takšno početje omogoča zaslužke tudi ostalim, moja kritika pa gre predvsem na račun obscene ideje, da je bolje, če si za denar, prihranjen z davčno optimizacijo kupiš jahto, kot če lokalnemu gasilskemu društvu kupiš nov kamion, oziroma bolje kupiti dodaten osebni avto, kot da bi plačal za prometno ureditev križišča, skozi katerega se vsak dan voziš ti, tvoji otroci in praktično vsi sosedje. Seveda je denar vaš, zato ga lahko porabite kakorkoli želite, da je izogibanje plačevanju davščin pametno početje pa kljub vsemu ne drži.

IceIceBaby> In še en dodatek za jypeta: Zakaj ne daš jurja ali dveh vsak mesec v dobrodelne namene ali kakšni ustanovi, ki vsem skupaj dviga standard? Zakaj se samo od korporacij pričakuje, da bodo plačevale več, kot se od njih zahteva?

V povprečju od začetka zaposlitve dam vsak mesec več kot deset jurjev v "dobrodelne namene", od tega kakšnega jurja prostovoljno, ostalo pa po zakonodaji itak moram, če želim živeti tukaj.

nekikr ::

kot če lokalnemu gasilskemu društvu kupiš nov kamion

Saj ga. Proračun ima postavko za gasilce in gasilska društva. Kupim tudi koledar, ko ga prinesejo, pa čeprav ga vržem stran.

plačal za prometno ureditev križišč

Saj ga. Proračun ima postavko za urejanje križišč in nasploh vseh cest.

izogibanje plačevanju davščin pametno početje pa kljub vsemu ne drž

Tega mislim da ni trdil še nihče do sedaj. Izogibanje plačilu bi bilo kaznivo dejanje in pravilno je, da se tako pravno ali fizično osebo kaznuje. Govora je o čisto drugi stvari: plačevanje nečesa kar _ni_ potrebno.

Saj te nič ne zadržuje tukaj.

Tebe tudi ne. Zakaj se ne preseliš v svojo ljubljeno švedsko/norveško in plačuješ še več kot je potrebno nas pa nehaš nadlegovati? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

para! ::

Seveda je denar vaš, zato ga lahko porabite kakorkoli želite, da je izogibanje plačevanju davščin pametno početje pa kljub vsemu ne drži.

Če nekdo z davčnimi malverzacijami "prihrani" 500k EUR: a misliš, da bi s plačevanjem davkov dobil boljšo storitev od države kot pa si jo lahko priskrbi sam?

Itak se nima smisla pogovarjat, kaj je boljše za vse (družbena odgovornost), če pa se ljudje, ki to počnejo, sprašujejo o tem kaj je najbojše za njih.

Najbolj pomemben del novice pa se mi ne zdi, da neka firma hoče zaslužit še več, ampak da država tako očitno prizna svojo odvisnost od tistih, ki plačajo največ.
Death before dishonor!

IceIceBaby ::

V povprečju od začetka zaposlitve dam vsak mesec več kot deset jurjev v "dobrodelne namene", od tega kakšnega jurja prostovoljno, ostalo pa po zakonodaji itak moram, če želim živeti tukaj.


Plačuješ davke, ne daješ denarja v "dobrodelne namene". Tako kot vsi davčni rezidenti (fizične in pravne osebe). In točno to delajo tudi vse* večje korporacije, plačajo toliko, kot je treba po zakonu.

*razen tistih, ki dejansko utajijo davke in kršijo zakone.

nekikr> in v Sloveniji celo mastno preplačaš?

Saj te nič ne zadržuje tukaj.


Po eni strani praviš naj se odselimo, po drugi strani pa obsojaš tiste, ki firme preselijo v tujino. Odloči se, kaj bi rad.

Iatromantis ::

Kar je zakonito še ni legitimno in če korporacija lahko plača več za lobiranje kot za davke je menda očitno, da je to kuga, ki razjeda ekonomske sisteme zahodnih držav. A mislite, da se ljudje zaradi filmov obračajo proti korporacijam, ali zato, ker vidijo tudi negativno, ne zgolj pozitivne plati tega največjega skupnega podviga človeštva? In upravljanje percepcij ne pomaga veliko, saj je vse preveč družbeno odgovornih dejanj podjetij očitnih šmink in potemkinovih vasi.

Po mišljenju nekaterih bi bilo najbolje, da bi bili kar vsi inkorporirani in potem bi monetizirali še profesionalno prijateljstvo. Tukaj hitro pridemo do osnovnih prepričan in častilci Ayn Rand bodo vneto kimali zgolj o slabostih človeške narave, saj zaradi tega kanona ne morejo sprejeti tudi drugih plati, medtem ko bodo levičarji seveda kategorično zavračali vse slabe plati človeške narave in bodo poudarjali zgolj dobre.

Potem pa lajajmo en mimo drugega :)

jype ::

nekikr> Zakaj se ne preseliš v svojo ljubljeno švedsko/norveško in plačuješ še več kot je potrebno nas pa nehaš nadlegovati? :)

Komot se preselim tja, vas pa še vedno nadlegujem :)

IceIceBaby> Po eni strani praviš naj se odselimo, po drugi strani pa obsojaš tiste, ki firme preselijo v tujino. Odloči se, kaj bi rad.

Ne razumeš, očitno. Če živiš tukaj, je smiselno, da tukaj plačuješ davke. Če živiš v Monaku, potem jih pa plačuj tam. Večina, ki jih živi v Monaku, v resnici ne živijo tam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

IceIceBaby ::

Kar je zakonito še ni legitimno in če korporacija lahko plača več za lobiranje kot za davke je menda očitno, da je to kuga, ki razjeda ekonomske sisteme zahodnih držav.


Zakaj že? Če te prav razumem bi morali biti davki največji odhodek vsakega podjetja?

Ne razumeš, očitno. Če živiš tukaj, je smiselno, da tukaj plačuješ davke. Če živiš v Monaku, potem jih pa plačuj tam.


Ti ne razumeš. Če jaz prestavim firmo v tujino bom še vedno plačeval davke tukaj. Slovenija mi bo še vedno pobrala cca 50 centov od vsakga evra, ki si ga bom nakazal iz tujega podjetja. (Davek na dobiček 20%, DDV, trošarine, davki na nepremičnine, cestnine...). Podjetje bo pa plačalo davke v državi, kjer ima sedež.

noraguta ::

Kar je zakonito še ni legitimno in če korporacija lahko plača več za lobiranje kot za davke je menda očitno, da je to kuga, ki razjeda ekonomske sisteme zahodnih držav.
niti približno ne, država ima možnost spustit davke ali pa zgubi podjetje katero ji prinese precej v proračun. in lobiranje ni nič drugega kot komunikacija podjetja z državo. washington je zadnje kar si želi izgubit MS kot delodajalca. je pa ip zmuzljiva reč. in ga ni problema preselt nekam drugam. razen če se greš staro rusko šolo. ta je pa na tem forumu očitno precej priljubljena.

. A mislite, da se ljudje zaradi filmov obračajo proti korporacijam, ali zato, ker vidijo tudi negativno, ne zgolj pozitivne plati tega največjega skupnega podviga človeštva? In upravljanje percepcij ne pomaga veliko, saj je vse preveč družbeno odgovornih dejanj podjetij očitnih šmink in potemkinovih vasi.
nemci so se tudi obrnili napram rusiji njega dni. pa je bila rusija v resnici česa kriva?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

noraguta ::

najbolj smešno je potem ko ti nabijejo visoke davke, da se jamra da ni kapitala za zagon gospodarstva. matr božjo investicije se financirajo iz prihrankov oz profitov. če te odženeš ...
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

jype ::

IceIceBaby> Če jaz prestavim firmo v tujino bom še vedno plačeval davke tukaj.

Ne vseh (kot kasneje pravilno ugotoviš).

noraguta> matr božjo investicije se financirajo iz prihrankov oz profitov. če te odženeš ...

V Romunijo se ne investira malo zaradi visokih davkov, temveč ker ni cest.

PaX_MaN ::

Kar je zakonito še ni legitimno in če korporacija lahko plača več za lobiranje kot za davke je menda očitno, da je to kuga, ki razjeda ekonomske sisteme zahodnih držav.

To samo pomeni da imajo velike stroške in malo dobička. :P

A mislite, da se ljudje zaradi filmov obračajo proti korporacijam, ali zato, ker vidijo tudi negativno, ne zgolj pozitivne plati tega največjega skupnega podviga človeštva?


Gugl letno da 4.5 milijarde šuškov za plače ( 33k zaposleni * 141k povprečje)

ZOMG, več dnarja dajo za plače kot za davke & lobiranje skupaj!
TO ZIHR MORE NEKI POMENT!

In upravljanje percepcij ne pomaga veliko, saj je vse preveč družbeno odgovornih dejanj podjetij očitnih šmink in potemkinovih vasi.


Toj pa tko, ko maš "družbeno neodgovornih" 99,995%.
Wake up and smell the coffee.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Invictus ::

Če delaš v tujini, potem ti ni treba zaračunati DDV. Država se obriše pod nosom za 20% tako ali tako. Kljub slovenskemu podjetju. Plačaš samo davek na dobiček. Velja to v vseh evropskih državah. Seveda davek na dobiček še vedno plačaš v Sloveniji.

Je pa tudi res da bodo prejemniki državnega denarja vedno zagovarjali višje davke, da pipca ne usahne, plačniki pa čim manjše davke, da jim ostane več denarja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Iatromantis ::

Invictus je izjavil:

Je pa tudi res da bodo prejemniki državnega denarja vedno zagovarjali višje davke, da pipca ne usahne, plačniki pa čim manjše davke, da jim ostane več denarja.

Jaz pa mislim, da je še nekaj več, čeprav je do sedaj bilo tu not res zajeto že skoraj vse. Davki so namreč postali tudi simbol terorja brezosebnih trgov - očitno je namreč, da se tisti z vplivom izognejo na, tudi nelegalne načine, plačila cesarju - to pa se dogaja predvsem skozi pritiske trga za prenos davčne obremenjenosti pravnih oseb na pleča fizičnih v imenu konkurenčnosti in čez lužo so za to oblikovali svojevrsten dvojni govor 'job creator-jev', ki podobno kot pri nas, niso paraziti družbe, ampak so paraziti 'preplačani' učitelji. Propagandni stroj je mogočen tamkaj in pri nas smo vedno boljši konzumenti te ideologije - npr. nebuloze ob nedavnem družinskem referendumu in zdaj tudi posvojitev parazitske terminologije ter ideologije.

Smo pač v krčih rojevanja novih ravnovesij in hkratnih grozečih globalnih katastrof, tako da nekaj zmede je za pričakovati.

Zgodovina sprememb…

IceIceBaby ::

IceIceBaby> Če jaz prestavim firmo v tujino bom še vedno plačeval davke tukaj.

Ne vseh (kot kasneje pravilno ugotoviš).


A res? Katerega davka pa ne plačam, če imam firmo v tujini?

nejcek74 ::

Glede legalnosti:
V resnici pa pozabljate da je tako prenašanje prenašanje dobička nelegalno. Kot tukaj razlagate ste vsi nekakšni superdirektorji lastnih zasebnih podjetij, potem bi vam že moralo biti jasno, kdaj nastopi obveznost med dvema partnerjema, kdaj obveznost izdaje računa in kdaj obveznost plačila davkov. Prenos dobička na drugo podjetje sloni na izdaji računov za fiktivne storitve.

Glede legitimnosti:
Če imajo korporacije (ali ostali) tako radi nizko obdavčitev in nizek strošek delovne sile, zakaj pa se ne odselijo tja? Preprosto, ker tam ni razvite (jebeno drage in z davki plačane) infrastrukture ter ni dovolj izobražene in ustvarjalne delovne sile. Ta pa se po svoje rada množično naseljuje v varnih in za razplod prijetnih okoljih.

Tako, da ne tumbajte preveč, pojdite na Sejšele pa tam postavljajte svoje čudovite firme, zaposlujte lokalne galebe in prodajajte svoje proizvede, kaj pa vem komu, rakovicam v bližnjem zalivu.

IceIceBaby ::

Prenos dobička na drugo podjetje sloni na izdaji računov za fiktivne storitve.


Očitno storitve niso tako fiktivne, če jim tole laufa že kar nekaj časa. Dacarji precej dobro vejo, kdaj lahko komu naprtijo poskus davčne utaje in kdaj tega ne morejo.

Če imajo korporacije (ali ostali) tako radi nizko obdavčitev in nizek strošek delovne sile, zakaj pa se ne odselijo tja?


Se selijo, na veliko. In tam tudi na veliko zaposlujejo ter posledično na veliko vlagajo v infrastrukturo in izobraževanje delovne sile.

Sicer se mi tale argument vedno zdi precej smešen. Če ti ne paše se pa odseli. WTF. Če ti ne pašejo oderuški davki in hudo malomarno ravnanje z denarjem, ki ga plačuješ za svoje storitve se moraš kar odseliti ali kaj? Res dobra logika. Namesto, da se ustvari sistem, ki je dejansko pravičen in ugoden za večino se poskuša na silo odreti čim več ljudi, dokler ne zbežijo ven.

jype ::

IceIceBaby> A res? Katerega davka pa ne plačam, če imam firmo v tujini?

Ne plačaš vseh tukaj.

noraguta ::

jype je izjavil:

IceIceBaby> A res? Katerega davka pa ne plačam, če imam firmo v tujini?

Ne plačaš vseh tukaj.

tudi trženje licenčnine ne opravlja tukaj. Prov zaprov je to v evropi ker pogosta praksa. So pa rusi z gulagi dobro postimal, beg znanja iz dežele.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

jype ::

Očitno si zaspan, to pa hkrati očitno ni razlog, da ne razumeš.

Davke je bolje plačati čim bližje, ne pa čim manj.

donfilipo ::

bosnjakovic je izjavil:

"... Družbena odgovornost vseh ljudi je edino, kar preprečuje, da bi ponoči v vaše hiše vdrle horde neznancev, pobrale vse kar se da in požgale vse ostalo, seveda po tem, ko bi se prehrambeno in spolno potešile. Od neplačevanja davkov se financira luksuz, od plačevanja davkov pa predvsem tiste reči, brez katerih nočete biti, čeprav se tega očitno še ne zavedate. ..."

Uff. Tolikokrat slišano, pa tako narobe.

Zgodovina na uči, da temu ni tako !

Na teh prostorih so nas vedno strašili pred "hordami neznancev". "Horde" so velikokrat tudi dejansko prišle, "pobrale, požgale, se prehrambeno in spolno potešile".
Vendar !
So to bile vedno horde znancev !!!
Celo več, to so bile horde, katere smo z davki urili in ustvarili.
V Avstroogarski, so to bili pripadniki žandarjev, vojske in podobno. V krajih pod takratno Italijansko okupacijo, Italijani, Fašisti ...
V času Kraljevine Jugoslavije, pripadniki žandarskih in drugih oboroženih sil.
Ob koncu SFRJ, pripadniki JLA.

Nikoli Turki, Cigani, Huni, in ostale zagrožene nam "horde neznancev".

Vedno Horde, katere so nastale tudi iz davkov katere smo mi ali naši predniki plačevali.

Dvomim da nas bodo napadle horde Muslimanov, Ciganov, Homoseksualcev, Anarhistov, Torrent-downloaderjev, Anonymusov in podobnih.
Z plačevenjem davkom podpirate, v zadnjem času NATO horde, te pa so se že izkazale po svetu. Zgodovina nas uči, da je dokaj verjetno da bomo izurjenost teh hord izkusili sami, ko ne bomo več pristali na vse pogoje.

P.S. Nekoliko off-topic, se pa nadovezuje na ostale komentarje.


Lepa analiza. In ne vidim je prvič. Lahko cinično samo dodam:
včasih nas pa osebno napadejo horde znancev in prijateljev. In takrat pavšalno za vse zlo, ponavadi začnemo dolžiti tudi, cigane, homoseksualce, švede:) in podobno. Kar pride pod roke. Da bi si nekako zaščitili ego.
Problem je, da četudi so nas dejansko napadali poznani cigani in homoseksulaci:) recimo, tega ne bo nihče verjel:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Deyan ::

offtopic: Še en všečen članek/novica in seveda dobri komentarji. Slo-tech mi je "the best" zaradi odličnih novic, a ko preberem novico (cca minuta) pol še pol ure pregledujem komentarje. Tudi ko vse prelistam, včasih pridem nazaj, da vidim kaj je novega. Ta skupnost je zakon.

noraguta ::

V Romunijo se ne investira malo zaradi visokih davkov, temveč ker ni cest.
v romunijo se je pred krizo kar dobro investiralo, prehod na ugodno davčno stopnjo je konkretno pognalo gospodarstvu kri po žilah. pri nas se pa zaradi abnormalno visokega komunalnnega prispevka(ja ta tudi vlkjučuje česte) podjetja odločajo za selitev proizvodnje v tujino.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

celada ::

Pa sej noben za boga ne zagovarja da je ureditev v Sloveniji optimalna. Kle teče debata o tem kako podjetja, kljub temu da imajo gromozanske dobičke, še vedno izkoriščajo vsako možnost in zmanjšujejo % obdavčitve in za to uporabljajo kot izgleda legalne ampak definitivno ne legitimne načine. Lahko rečete da uporabljajo za investicije pa nevem kaj toda to v primeru Appla gladko pade v vodo. Podjetje ima 100 miljard dolarjev gotovine in sedijo na tem kupu denarja in ni kot je rečeno uporabljeno za "investicije". IN kot piše v sami novici je ta praksa nelegalna toda kaj češ, ko ti uradi, ki naj bi skrbeli za to na Irskem preprosto zamižijo na obe očesi, ker se jim preprosto splača. Tole je čist isti šmorn kot ga delajo privatniki, ko opravijo posel brez izdanega računa.

1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Francija sama v obdavčitev velikih tehnoloških podjetij

Oddelek: Novice / Ostale najave
279669 (7531) MrStein
»

Facebook lani plačal davek na dobiček po 0,3-odstotni stopnji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
7224309 (21865) nekikr
»

Googlov šef o davkih in robotih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8221280 (18813) nekikr
»

Francija in Avstralija preiskujete Googlove nizke davčne osnove

Oddelek: Novice / Ostale najave
186476 (5356) enadvatri
»

Ameriške IT-multinacionalke se izogibajo davkom

Oddelek: Novice / Rezultati
289431 (8627) Manu

Več podobnih tem