» »

Google predstavil projekt nadgrajene resničnosti Project Glass

Google predstavil projekt nadgrajene resničnosti Project Glass

Google - Google je danes uradno predstavil svoj skrivni projekt Google Glass, ki je eden izmed glavnih projektov v laboratorijih Google X, o katerem se je šušljalo že dlje časa. Gre za sistem nadgrajene resničnosti (augmented reality), ki uporabniku s posebnimi očali z vgrajenim dodatnim stranskim zaslonom omogoča najbolj naravno interakcijo s tehnologijo.

Predstavitev so izpeljali v svojem slogu, tako da Google ni razkril nobenih tehničnih podrobnosti naprave ali okvirnega datuma dobavljivosti. Namesto tega so pripravili fotografije trendovskih očal v akciji in prvoosebni videoposnetek, kako naj bi bila uporaba nove tehnologije videti od blizu (glej spodaj). Glavno vodilo novega izdelka je rečenica Tehnologija mora delati za vas - biti na voljo, ko jo potrebujemo, in se umakniti, ko je ne. Googlov Project Glass poizkuša prav to.

Konkretnih informacij je malo. Pravzaprav sploh še ni jasno, ali bo šlo za klasična očala ali zgolj nadočesni lok s stranskim zaslonom, kot je to videti na trenutnem prototipu. The New York Times, ki se je do zgodbe prvi dokopal pred Googlovo uradno najavo (govorice segajo v februar), pravi, da Googla preizkuša več dizajnov. Ena izmed možnost je tudi uporaba posebnih, nedavno razvitih kontaktnih leč, ki imajo vgrajeno elektroniko in omogočajo prikaz slike neposredno na leči. Drugi dizajni so trenutno manj futuristični. Kakršnihkoli zanesljivih podatkov o ceni in dobavljivosti še ni.

66 komentarjev

«
1
2

Lion29 ::

sej je kul pa to... sam zvocno upravljanje mi je totalno mimo
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Rias Gremory ::

Sem ravno prej videl to novico na gsmarena.com.
No, upam da razvijejo kakšen zanimiv produkt. :)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

VelikiTun ::

Kot sem že zapisal v Nakladalnici - ob uporabi tovrstnega gizmota bi bil človek še bolj obsipan z informacijami. Upravljanje pa z mežikanjem, gledanjem gor in dol, govorjenjem,... spominja na obnašanje kakega zadetka.

Matako ::

Uf. Nekaj časa bo neprijetno gledati ljudi v lokalih, kako zrejo v neskončnost kot kaki debili in "komunicirajo".

Samo potem se bomo pa navadili ;) Podobno, kot so se zdeli nekaj časa čudaki, ki so se pogovarjali "sami s sabo" po slušalkah. :D

Bomo... videli.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Rias Gremory ::

Zame osebno bi bilo bolj uporabno, da bi lahko večino stvari naredil z možgani. Npr.: Pomisliš, da moraš poslati mail šefu in bi si v glavi predstavljal kako napišeš potem bi pa na leči videl končni izdelek in bi si samo zamislil v možganih besedo pošlji in mail bi že bil pri šefu. :D
Vendar je to imho narediti zelo zapleteno.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

roli ::

Finally! Na nekaj podobnega čakam že juhuhu časa. Upam da bodo izbrali pravo tehnologijo za tole. Aka res prosojen display in ne kamere v očalih + LCDjčki. Nekaj takega kot ima lumus (po možnosti celo njihova tehnologija): http://www.lumus-optical.com/index.php?...

Vsaj iz teh konceptnih slik je videti nekaj takega tako, da upanje ostaja. Vsekakor me zanima kaj bodo spravili skupaj.
http://www.r00li.com

GeForce ::

Pa ne noo :( A res niso dovolj (skoraj) "plazma" telefoni?!? S temle izgledaš kot debil, ki nosi očala brez leč.... samo upam da tole ne uspe ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GeForce ()

Elysium ::

Zanimivo tole. UI me močno spominja na Metro pri Windows 8 in Windows Phone 7, da ne govorim o Microsoft Office 2019 viziji. Očitno je sedaj že tudi Google mnenja, da za 3D ikone in iOS like UI ni prihodnosti.

Mipe ::

Do want!



Strašljivo je, kako sedanjost postaja vse bolj podobna znanstveni fantastiki izpred desetletij...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Gandalfar ()

Marat ::

to so zdej dal ven zato da čez 20 let ne bo Apple trdil da je bila to njihova ideja in strašil s patenti >:D

3furious ::

Končno se obeta prava mobilna revolucija, ne le "revolucionarno" podvajanje resolucije ekrana in podobne "malenkosti">:D
In the age of information, ignorance is a choice.

Rias Gremory ::

@Marat
Ma ne, Apple jih bo tožu ker kopirajo obliko (beri: preveč podobna očalom). :P
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

smash ::

Mipe je izjavil:

Do want!



Strašljivo je, kako sedanjost postaja vse bolj podobna znanstveni fantastiki izpred desetletij...


Đordi

Lion29 ::

GeForce je izjavil:

Pa ne noo :( A res niso dovolj (skoraj) "plazma" telefoni?!? S temle izgledaš kot debil, ki nosi očala brez leč.... samo upam da tole ne uspe ;((


zakaj bi pa nam vzel to veselje? a ker bomo zgledali kot debili?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

lovrenca ::

1. Avtonomija?
2. Velikost/teža
3. Ful dobr, kar se zasebnosti tiče./sarcasm

Sicer jih pa lahko nekdo drug toži :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lovrenca ()

SlimDeluxe ::

Ok, tehnologija je že impresivna, ampak za božjo voljo naj se že naučijo narediti normalno reklamo... Sir se mi cedi iz ekrana :)

BTW če bi izbirali med Mad Max in Google prihodnostjo (tako klišejsko kot jo prikazujejo v tej reklami), katero bi izbrali? :)
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

.:joco:. ::

Rias Gremory je izjavil:

Pomisliš, da moraš poslati mail šefu in bi si v glavi predstavljal kako

...bi nategnil njegovo ženo in potem ponesreči še na "send email". :)

Drugač pa, take špegle z dobrim hardverom + realtime matchmoving,... kje je vrsta za prednaročila? :)
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Phantomeye ::

Zadnjic se je ena mladenka pogovarjala po slusalki. Ampak namesto, da bi imela 'držo' s katere bi bilo jasno vidno, da telefonira, je okoli mahala kot da sogovornik stoji pred njo.

Jst sm jo pa zmedeno gledal in razmišljal od kje jo poznam in zakaj pravi naj se neham delat, kot da nisem njen fant (something along these lines). Šele ko sem se umaknil stran (s pogledom v očeh tipa'go away you freak') sem dojel, da ni mislila mene, ker ni reagirala na moj taktični umik.


my point is. da bo ful težko ugotovit ali se neka oseba pogovarja z nami ali ne. Mam pa rešitev :D. Preprosto pokličeš osebo zraven sebe, da si ziher in se z njo pogovarjaš preko očal :))

Zgodovina sprememb…

Roadkill ::

Zelo dobra parodija:


Sem zadržan glede tega projekta. Podpiram raziskave v te smeri, ampak mislim, da ni to tehnologija, ki bo primerna za uporabo v naslednjih mesecih.
Ü

GeForce ::

Lion29 je izjavil:

GeForce je izjavil:

Pa ne noo :( A res niso dovolj (skoraj) "plazma" telefoni?!? S temle izgledaš kot debil, ki nosi očala brez leč.... samo upam da tole ne uspe ;((


zakaj bi pa nam vzel to veselje? a ker bomo zgledali kot debili?

Ne, ne, zaradi mene se lahko kdorkoli "našemi" v karkoli se hoče, samo upam pa da to ne uspe priti v vsakdanje življenje, ker je resnično freaky

morbo ::

SlimDeluxe je izjavil:

BTW če bi izbirali med Mad Max in Google prihodnostjo (tako klišejsko kot jo prikazujejo v tej reklami), katero bi izbrali? :)

Fallout, err.. Mad Max. Googlova prihodnost je seveda bolj udobna, ampak tudi sterilno dolgočasna.

Enivej, ta stvarca zgleda zanimiva (dokler ne pomisliš kolikim nesrečam v prometu bi lahko botrovala), ampak jaz bom raje počakal do takrat ko uštimajo brainwave interface.

Sova ::

Ideja ni nova. Izvedba pa je inovativna.

Vprašanje: Zakaj Google meče denar v razvoj tovrstnih produktov? - Zaradi marketing potenciala, ki ga ima / bo imela tovrstna platforma.

"Say Goodbye to Roadside Billboard marketinng. And say Hello to Google Glass marketing. Google Glass ads can even advise You on Your next online purchase while taking a piss." :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sova ()

WhiteAngel ::

Tole je super, zato ker bo google razvil tehnologijo, mi jo bomo pa pohekali, da bodo tekle ad-free kakšne odprte rešitve in storitve gor. Thumbs up! :)

BlueKnight ::

eyePhone iz futurame se mi bolj dopade ;) verjetno generacija potem
Assumption is the mother of all fuckups!
"Under Siege 2:Dark Territory"

mr1two ::

Me čudi, da ni še nihče nič napisal, da zgleda približno tako kot očala v Deus Ex-u 8-)

Gimme nao, I want to try that.

3furious ::

Najbolj popularna aplikacija pa bo Dragonball Scouter:D
 Over 9000

Over 9000

In the age of information, ignorance is a choice.

Jst ::

Eni smo si proti koncu devetdesetih predstavljali, da bomo spletne informacije pridobivali na tak način okoli 2010, če se prav spominjam. Tema je pa ostala na starem slo-techu.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Ramon dekers ::

samo še večji debili bomo, saj ti nobene inforamcije ne bo treba več hraniti. In manj informacij ko hraniš slabše pomnenje imaš...žalostno. No ja butast osebek bo samo še bolj butast.

Ganon ::



:))

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Testman42 ::

Zagotovo bi se našla skupina človekov ki bi na-zadevi-tekoči-software nadomestila z kakšno distribucijo Linuxa, tako da nebi bilo treba skrbet glede zasebnosti / nadzorovanja.

guest #44 ::

Seveda, pa pozabljajo koliko reklam bomo zdej lahko imeli direkt pred očmi. Tko, da ja...linux verzija je dobrodošla, sam kaj ki bo polovično delala. Raje bi plačal mesečno članarino pa brez reklam.

roli ::

Vsa ugibanja, ki sem jih jaz bral pravijo, da naj bi tole poganjalo android.
http://www.r00li.com

Perotnik ::

Super! Upam, da bodo na voljo tudi v različici s stekli, ki se zatemnijo, ko očala zaznajo nevarnost.

BaToCarx ::

Zgleda da ste na tega vsi že pozabili Steve Mann @ Wikipedia

pecorin ::

guest #44 je izjavil:

Seveda, pa pozabljajo koliko reklam bomo zdej lahko imeli direkt pred očmi. Tko, da ja...linux verzija je dobrodošla, sam kaj ki bo polovično delala. Raje bi plačal mesečno članarino pa brez reklam.


saj cesa drugega kot linux verzije sploh ne bo.

antonija ::

Ima kdo sluacjo kaj vec informacij o takihle see-through zaslonih (uporabnih za HUD) in proizvajalcih? Glih za po ulici hodit ni, ampak za kaksno drugo aplikacijo bi bla pa tale zadeva super!
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

ABX ::

Jaz komaj čakam.

Trenutno najbolj napreden, ST1080.
http://www.siliconmicrodisplay.com/

180g, 720P@60Hz 3D, 45° field of view.

Še malo pa bo, v enem letu upam.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Matwic ::

Kaj je tole kombinacija kamere + zaslona... 180g zadeva je ogromna za vlačenje na glavi. 45° fov... tudi neuporabno.

Zadeva je sicer precej napredna a na žalost nima namena. Za vlačenje naokoli je preokorna, za nadomestek monitorja je pa brezveze, da ima "see-through", ki za ta namen samo dviguje ceno in velikost naprave.

ABX ::

See-through je nastavljiv od 0 do kolikor podpira.

Je pa res da mene to zanima predvsem za igre. Ker filmi ne verjamem da bojo takoj izkoriščali virtual reality.

Kakšna survival horror aventura v 3D na 360° bi znala biti kar huda izkušnja.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Tear_DR0P ::

huh - podobna najava kot o novi vrsti baterij - morda bodo tudi tako pogoste :)

Ramon dekers je izjavil:

samo še večji debili bomo ... No ja butast osebek bo samo še bolj butast.

men se zdi da eni ne morte postat večji debili
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Mipe ::

Saj že zdaj hodimo neokrog okiteni z raznimi gadžeti in buljimo v mali zaslon... Kako mislite, da izgledamo? ;)

Zero0ne ::

guest #44 je izjavil:

Seveda, pa pozabljajo koliko reklam bomo zdej lahko imeli direkt pred očmi.


Optimistično razmišljam v drugo smer - adblock plus za RL! 8-)
uname -o

roli ::

Sam tista očala z silliconmicro niso ravno see-through. Oziroma so delno ampak to ni to kar bi radi. Precej boljši so Lumusovi optical engine moduli:
http://www.lumus-optical.com/index.php?...
Ker so res tapravi see-through. Oziroma so narejeni tako kot google prikazuje v tej reklami. Torej, da se ti fokusiraš na nekaj drugega, informacije so pa nekakšen overlay. Poleg tega pa so moduli težki od 10 do 30 gramov (odvisno od modula) kar bi rekel, da je še lažje od kakega LCD modula.
http://www.r00li.com

3furious ::

Sem še enkrat pogledal video in opazil, da uporablja zelo malo nadgrajene resničnosti, več ali manj je vse le HUD (heads-up display). Najbolj očiten primer, kjer bi lahko uporabili nadgrajeno resničnost, je pri zemljevidih. Namesto prikaza zemljevida bi lahko na tla narisalo črto, ki te vodi do cilja. Še en video za lažjo predstavo, kako si predstavljam nadgrajeno resničnost.

Še malo futurizma, v katero smer bi lahko šla tehnologija. Primer je iz igre Heavy Rain, za upravljanje se uporablja še rokavica. klik
In the age of information, ignorance is a choice.

borisk ::

zelo zanimiva zadeva za serviserje. od avtomobilov, do avionov.

da o radarju pri CSS, pardon pri Airsoftu ne govorim :) Si samo predstavljam, ko se sred šume en od igralcev dere : "Šupak jedni, ugasni WALHACK!!"

antonija ::

pa mtorjev, pa vseh drugih ki jim ni najbolj fajn umikat pogleda na stevce in potem ponovno fokusirat pogleda, ce pa lahko delcek sekunde pomeni razliko med nic posebnega in nesreco. Stvar je dejansko zakon, ce zna naslikat sliko na neskoncno dalec sfokusirano ozadje.

Predvsem zna bit pa huda igraca :D
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Rias Gremory ::

Pa kakšne igralske izkušnje bomo lahko doživeli če bo šlo tudi kaj v to smer. :D
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

eric_cartman ::

Ampak nekak ne razumem kako bo to deloval.. Ti si namreč lahko s temi očali skoncentriran le na eno stvar.. To pomen, da če boš gledu zemlevide pa hkrati hodu po ulci, zravn se boš pa še pogovarju tvegaš velik. Na koncu bodo itak polcaji takoj postavl kazni. Teh očal se ne sme nost na ulici niti v avtu. So le za domačo uporabo.

In potem boš dal za očala krepko čez 500 € in jih boš uporablov samo doma.

Da pa niti ne omenjamo kako čudno bo zgledalo da gledaš nekam v prazno in se hkrati še pogovarjaš z zrakom.

antonija ::

S temi ocali vidis sliko "naslikano" na temu kar gledas. Ni ti treba sfokusirat na zemljevid, zemljevid je kot ene sorte "tapeta" na sliki ki jo vidis brez ocal. Zato ce gledas cesto, se ti zdi kot da je na cesti "naslikan" prozoren zemljevid.

Da pa niti ne omenjamo kako čudno bo zgledalo da gledaš nekam v prazno in se hkrati še pogovarjaš z zrakom.
Ker tisti ki hodijo s slusalko v usesu in se derejo na sogovronika na telefonu pa zgledajo povsem normalno, al kako? ;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CES: BMW-jeva pametna motoristična čelada

Oddelek: Novice / Ostale najave
2612651 (10494) Fritz
»

Toshibin odgovor na Google Glass

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
115687 (4218) mitja_i
»

Znane specifikacije Google Glass (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5720810 (16154) dr.Akula
»

Razkrite manjkajoče specifikacije Google Glass, pridobljen root

Oddelek: Novice / Android
3411899 (9302) smash
»

Google predstavil projekt nadgrajene resničnosti Project Glass (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6617126 (10971) Testman42

Več podobnih tem