» »

Praksa in plačilo?

Praksa in plačilo?

xsum1 ::

Zanima me, če kdo kaj ve, če te šola pošlje na prakso na drugo šolo, v glavnem oni ti najdejo mesto za prakso, ali ti oni pol to kaj plačajo ali ne? ker drugače je to izpit in ga je potrebno plačati (izredno šolanje)

St235 ::

Praksa se načeloma ne plača, dobiš pa ponavadi povračilo stroškov in malico. Je pa velika večina odvisna od dogovorov. Zagotovo pa te ne plača šola, ker je praksa tvoja obveznost.

Turboslav ::

Jaz, ko sem hodil na prakso sem dobil v drugem letniku 2 tedna prakse 22k SIT plačila, pri polletni praksi pa približno 36k SIT na mesec.
Kako je pa zdaj, pa ne vem.
Sir je dober

Goran's Blog ::

Odvisno od pogodbe katero podpišeš z delodajalcem prakse!
Vsekakor moreš imeti pogodbo: eno podpišeš ti,eno tvoja šola, ta tretjo pa delodajalec prakse. Če piše v pogodbi, da se boste zmenili za nagrado ali povračilo potnih stroškov potem boš dobil kaj, drugači pa dvomim.

šernk ::

nagrada naj bi bila nekje 150€/mesec zakonsko določena (in če se ne motim v teh 150€ spada tudi malica in potni stroški). vsaj tam nekje dobiva večina frendov, ki trenutno opravlja 6 mesečno prakso, ne vem pa točno, ker sam dobim tako ali tako več plačano. pa še to...država večinoma tega denarja ne izplačuje tako, da se ne bi čudil, če ga tudi določena ne bi :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

domenc ::

Kako je pa kaj glede plačevanja obvezne prakse v zdravstvu (tekom leta)?
Se da kako zmeniti/obstaja kakšen člen zakona :), da bi vsaj dobil nazaj potne stroške (2 meseca-> 80km/dan)?

St235 ::

Jaz imam v glavi, da so te stvari določene v kolektivnih pogodbah in sicer v obliki nagrade. Država mislim, da pri obvezni praksi (na podlagi pogodbe o izobraževanju) prizna okol 170€ kot neobdavčeno, vključuje pa tudi vse mroebitne stroške. Delodajalec ti lahko seveda plača več.

Drugače pa treba pogledat kolektivno pogodbo in je ponavadi znesek nagrade določen na podlagi % povprečne/minimalne plače. Ponavadi je to med 15-25% so pa tudi razlike ali gre za študente ali dijake.

Tako, da bolj konkretno bo treba povedat v kateri stroki boš opravljal prakso. Splošna kolektivna za gospodarstvo mislim, da določa 15%.

Kaj točno si mislil pod zdravstvo?

K O L E K T I V N A P O G O D B A za zaposlene v zdravstveni negi določa:

Dijak, študent na delovni praksi in volonter ima pravico do:

- seznanitve z nevarnostmi, povezanimi z delom, ki ga bo opravljal ter do ustreznih zaščitnih sredstev,

- zavarovanja za primer nesreče pri delu oziroma poklicne bolezni,

- prehrane med delom,

- povračila za prevoz na delo.

Medsebojna razmerja med šolskim zavodom in delodajalcem, se uredijo v pogodbi, v kateri se določi obseg pravic dijakov in študentov ter način zagotavljanja sredstev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Bergyb ::

šernk je izjavil:

nagrada naj bi bila nekje 150€/mesec zakonsko določena (in če se ne motim v teh 150€ spada tudi malica in potni stroški). vsaj tam nekje dobiva večina frendov, ki trenutno opravlja 6 mesečno prakso, ne vem pa točno, ker sam dobim tako ali tako več plačano. pa še to...država večinoma tega denarja ne izplačuje tako, da se ne bi čudil, če ga tudi določena ne bi :)

Mislim, da je na faxu takole plačan -fiksno določen, če pa greš kam drugam pa je seveda po dogovoru (za srednješolce pa nimam pojma).
Računalničarji smo še tisti med redkimi, ki dobimo prakso plačano, gradbeniki pa so srečni, če sploh dobijo kje prakso...

šernk ::

saj pravim, neka spodnja meja vem, da je nekje določena, mislil sem da je nekje 120€, pa so me drugi prepričali v 150€, sedaj nekje preberem, da je nagrada spet neobvezna vendar priporočljiva, če si pa v poslu, kjer je prakso težko dobiti, potem si res lahko vesel, da jo sploh imaš. strojniki zaenkrat teh težav tudi še nimajo.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

St235 ::

Še enkrat:
Minimalno plačilo za prakso, kise izplačuje v obliki nagrade je določeno v kolektivni pogodbi. Torej je odvisno od tega KAJ delaš. Vse to pod pogojem, da gre za obvezno prakso. Torej, da je podpisana neka pogodba o izobraževanju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

DeFacto21 ::

Meni so prakso plačali 180e na mesec. To je kao kot neka nagrada.

Rippy ::

Meni je na SŠ šola uredila mesto za prakso. Plačan sem pa bil nekje nad 68k SIT, kar je bilo solidno (leto 2003). V tem verjetno niso bili pretirano visoki "potni stroški", če so se ti sploh računalni saj je bila razdalja manj, kot 4km.

domenc ::

Hja, torej je za zdravstvene ustanove tole drugače, ker ima študent dejansko predmet npr. "Klinična praksa 1"? Ali bi moral vseeno dobiti vsaj za prevoz?
Nikjer na spletu nisem zasledil, da bi o tem kaj pisalo, ampak me moti pred vsem to, da moraš cele poletne počitnice delat ob tem pa nisi niti centa za prevoz dobil in malico.

Runnagain ::

pri nas (iskratel) je obvezna praksa placana o,99€ na uro plus malica in prevoz.

Mesar ::

Lepo vam večina more plačat da sploh lahko prakso delajo0...
Your turn to burn!

Runnagain ::

v zadnjem casu se mi zdi, da ni kaksnega navala praktikantov...v nasi skupini imamo trenutno samo enega, pa tudi v zgodovini ni bilo kaksnega velikega povprasevanja.

Mesar ::

Jah k slabim firmam se pač ne zatekajo.
Your turn to burn!

Runnagain ::

haha, na gorenjskem koncu kaj bolj visoko tehnoloskega ni, tko da...pa niti ni tolk slabo, lahko pa bi bilo boljse, ce bi nas kaj poslusali.

St235 ::

domenc je izjavil:

Hja, torej je za zdravstvene ustanove tole drugače, ker ima študent dejansko predmet npr. "Klinična praksa 1"? Ali bi moral vseeno dobiti vsaj za prevoz?
Nikjer na spletu nisem zasledil, da bi o tem kaj pisalo, ampak me moti pred vsem to, da moraš cele poletne počitnice delat ob tem pa nisi niti centa za prevoz dobil in malico.


A si prebral kolektivno pogodbo relavantno za tvoje delo? Tam in samo tam ti piše koliko dobiš za prakso. Tako, da dokler tega ne prebereš nimaš kaj jokat da ne dobiš potnih stroškov. Konkretno za zdravstveno nego sem ti zgoraj citiral in dobiš potne stroške.

M1_Abrams ::

St235 je izjavil:

Praksa se načeloma ne plača, dobiš pa ponavadi povračilo stroškov in malico. Je pa velika večina odvisna od dogovorov. Zagotovo pa te ne plača šola, ker je praksa tvoja obveznost.

Pri nas ko smo opravljali obvezno praktično izobraževanje je bilo v pogodbi med šolo, delodajalcem in študentom navedeno da mora delodajalec plačat od 190 - 210 € študentu. O potnih stroških in malici ni nikakršnega govora v pogodbi.
PHP & MySQL

St235 ::

A si ti prišel dlje kot do drugega posta?

Plačilo prakse in s prakso povezanih stroškov je določeno v kolektivni pogodbi za panogo. Z pogodbo o izobraževanju ali individualno pogodbo so lahko določeni bolj ugodni pogoji.

Doman ::

V naši firmi prakso plačajo tako kot vsako drugo študentsko delo, 5.5-6€ :)

Invictus ::

Runnagain je izjavil:

pri nas (iskratel) je obvezna praksa placana o,99€ na uro plus malica in prevoz.


A ti to resno?

Upam da praktikantom ni treba nič delat. Ker to še tarifa za spanje v službi ni ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

še eden pol pismen. Kolk pa misliš, da dobiš če 200€ nagrade zdeliš z številom ur v mesecu?

šernk ::

Doman je izjavil:

V naši firmi prakso plačajo tako kot vsako drugo študentsko delo, 5.5-6€ :)


ja itak, edino če je potem praksa tudi študentsko delo. praksa recimo za fax ni tekoči trak ali pa švajsanje ograje
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

xsum1 ::

torej kot vidim, načeloma praksa se naj bi izplačala vsaj delno? ja, bomo vidli jutri, ko kličem na to šolo, ampak glede na to, da je to šola niti ne pričakujem, da bodo rekli, da je kaj plačila, ker pravijo 'imamo pisarniško delo, ki ga je treba nujno hitro opraviti' in glede na to, da če mi rečejo brez plačila jim bom kar povedala, da bom še počakala na odgovore od podjetij, ker ne moreš kar nekaj naenkrat sprejemat, ne.

k120l ::

Pozdravljeni Slotehovci,

Zanima me kako si vi/kako se interpretira člen 59. iz kolektivne pogodbe za kovinsko industrijo Slovenije?

Ta člen pravi:
(1) Dijakom in študentom na obveznem praktičnem delu pripada za polni delovni čas obveznega praktičnega dela nagrada v višini, kot jo določa tarifna priloga.
(2) Dijaki in študenti na obveznem praktičnem delu imajo pravico do nagrade ne glede na prejemanje štipendije.
(3) Dijakom in študentom za dneve prisotnosti na obveznem praktičnem delu pripada povračilo stroškov za prevoz na delo in z dela ter povračilo stroškov za prehrano med delom.


Tarifna priloga:
 t

t


Četrta točka tarifne priloge:
4. NAGRADA DIJAKOM IN ŠTUDENTOM
Dijakom in študentom na obveznem praktičnem delu pripada za
polni delovni čas obveznega praktičnega dela nagrada v okviru
pogojev in v višini zgornjih zneskov po uredbi.


Kot jaz tukaj razumem kolektivno pogodbo, bi mi moralo podjetje plačati skladno s tarifno prilogo? Torej najmanj 2,94 € na uro? Pa še, ali je tarifni razred enak najmanj stopnji izobrazbe?
Za enkrat mi je podjetja izplačalo samo 0,96 € na uro, ker se sklicuje na tole:
Dijaku / študentu lahko pripada nagrada (odvisno od internih aktov, kolektivnih pogodb). Do višine 172,00 EUR je nagrada neobdavčena, nad tem zneskom se razlika obdavči z dohodnino.


Tukaj si jaz razlagam da je do 172 € neobdavčeno, ostalo pa bi mi morali izplačati kot določa kolektivna pogodba in na ta znesek plačati davek. Ali si jaz razlagam pravilno?

tikitoki ::

xsum1 je izjavil:

Zanima me, če kdo kaj ve, če te šola pošlje na prakso na drugo šolo, v glavnem oni ti najdejo mesto za prakso, ali ti oni pol to kaj plačajo ali ne? ker drugače je to izpit in ga je potrebno plačati (izredno šolanje)


Moral biti dobiti nekaj, ni pa nujno ,da se tega drzijo. Meni so na faksu placali del prakse, del pa ne.

MadMicka ::

k120l, se pravi, pripada ti
- prevoz in prehrana
- mesečno plačilo ne glede na število ur v višini 172 EUR.
Namreč kolektivna pogodba določa plačilo v višini, kot to določa uredba iz 6. člena - http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

MadMicka ::

k120l, se pravi, pripada ti
- prevoz in prehrana
- mesečno plačilo ne glede na število ur v višini 172 EUR.
Namreč kolektivna pogodba določa plačilo v višini, kot to določa uredba iz 6. člena - http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

wtf

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

vsiponudniki ::

Če kdo išče podjetje, kjer bi opravljal prakso naj me kontaktira na ZS.
Področje: telekomunikacije

Po praksi je možnost dela preko študentske napotnice ali zaposlitev.
www.zamenjaj-ponudnika.si

k120l ::

MadMicka je izjavil:

k120l, se pravi, pripada ti
- prevoz in prehrana
- mesečno plačilo ne glede na število ur v višini 172 EUR.
Namreč kolektivna pogodba določa plačilo v višini, kot to določa uredba iz 6. člena - http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...


A ni v tej uredbi samo zapisano, da se ne vštevajo v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine 172 €, ostalo pa bi moralo biti obdavčeno?

MadMicka ::

Ja, ampak kaj je "ostalo"? Nikjer ne piše, koliko naj bi bila urna postavka, kolektivna se sklicuje na uredbo, ta pa pozna samo en znesek mesečno. Se pravi, ni nikjer določena pravica do višjega zneska.

k120l ::

Ja ampak, kot jaz razumem je v kolektivni pogodbi določeno, da je urna postavka določena s tarifno prilogo (torej minimalno prvi razred). Ali se motim?

MadMicka ::

V kolektivni pogodbi je določen prvi tarifni razredi za osnovno plačo, ki velja zgolj za zaposlene, tako da to ne pride v poštev, razen, če bi to bilo kje izrecno določeno, npr. v podjetniški kolektivni pogodbi ali pa splošnem aktu delodajalca, kar je možno približno toliko, kot da na loteriji zadeneš sedmico :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Malica v službi

Oddelek: Loža
275211 (3413) GregiB
»

Prevoz na delo in iz dela, malica

Oddelek: Loža
237497 (6234) St235
»

Prevoz do dela (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12126752 (22838) Invictus
»

FE praksa-davki

Oddelek: Šola
121258 (1056) by00
»

Praksa študentov

Oddelek: Loža
186415 (5644) Jernej88_

Več podobnih tem