» »

Kolesarjenje, ko ni več mraz

Kolesarjenje, ko ni več mraz

Temo vidijo: vsi
««
40 / 41
»»

jype ::

Zarana grem nazaj, če bom zdržal vročino jo bom kar čez Učko pa Rakitno mahnu, če bo še kšna frutabela ostala pa loh še en Lipoglav pade.

Če si doma te loh pokličem, ko bom peljal mimo :)

mr1two ::

To pa bl težko, ker trenutno trollam po Ljubljani hehe :) Srečno vožnjo!
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

jype ::

Je bla srečna :)

letmein ::

Dober si. :) Jaz sem včeraj svojo 120km/1200m višincev komaj zvozil.

jype ::

Saj sem počival, ko je bila prilika. Garmin je na soncu nameril največ 43 stopinj (med vzponom na Učko).

http://app.strava.com/activities/151955...



Sriple Tix ::

Do Križovca (kjer sem vklopil kamero) skozi Koroško Belo in Javorniški rovt, potem do konca ceste proti Golici, nazaj do Križovca in po sankaški progi Savske jame do Planine pod Golico. Tokrat sem imel kamero prvič namontirano na čeladi, zato snema malce nizko, kar sem že uredil. Srečanja in (povsem dobronamerne) pogovore s planinci sem odstranil, da ne bi koga motila njegova podoba na YT.



SkIDiver ::

jype si bil na franji?

Aston_11 ::

jype je izjavil:

Saj sem počival, ko je bila prilika. Garmin je na soncu nameril največ 43 stopinj (med vzponom na Učko).

http://app.strava.com/activities/151955...



300+ km. Planiraš PBP 2015?

SkIDiver je izjavil:

jype si bil na franji?

Poglej si njegov link na stravi, pa ti bo vse jasno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

SkIDiver ::

Bom počakal na odgovor:) Nisem registriran in se ne mislim samo zaradi tega.

Aston_11 ::

Saj ne rabiš bit registriran... klikni link.

SkIDiver ::

:)) mi je šele sedaj naslov padel v oči. Vse jasno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

BALAST ::



Manjek bontona ali samo zakleti trenutki?
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BALAST ()

Arctander ::

Kot povprečen dan v Ljubljani. >:D

innerspace ::

Hijacking the thread! Potrebujem par nasvetov.

Ze dolgo nisem kolesaril(bad bike), vendar se danes to obdobje konca.

Dobim starejse kolo(from the 90ties), prakticno neservisirano a tudi zelo malo rabljeno. Gre za grusc znamke Scapin, izgleda skoraj identicno temule(mislim, da je spredaj visji):
 Scapin

Scapin



Razlika je v balanci(ravna) in plascih, gre za customizacijo za nesportno(easy) voznjo.

Glede na to, da kolo ni videlo servisa ze vsaj 10 let, me zanima, kaj lahko naredim sam oziroma kaj serviser, za revitalizacijo kolesa.
Sumim, da bo nujna menjava plascev, zavornih gum(v brake i think), pregled ketne in zobovja, nastavitev menjalnika, zavornih zajl...

Ker nisem imel opravka s kolesi ze precej let in se ne smatram za dovolj izobrazenega glede tega, bi prosil za kak komentar okoli tega procesa.


Da ne pozabim, moje kolesarske potrebe/zmoznosti so - voznja po asfaltu, gramozu in zemlji(redko), dovolj visoka balanca(1.90m visok, nimam rad nizkega sklanjanja), turisticni slog:)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Najbolj preprosto je, da ga pač zapelješ na servis in rečeš, naj naredijo "generalko". Jaz svojega vsakih par let peljem h Kastelicu (k njemu zato, ker sem tam pred leti, ko je imel še trgovino, ne samo servisa, bicikel tudi kupil). http://www.kastelic.si/bike/index.htm
Verjetno je pa vsak serviser koles dovolj dober za osnovne stvari, in mnogi so tudi cenejši od Kastelica.

Drugače pa sem ravno včeraj v Hoferju videl komplet za čiščenje verige, za 4 evre.;)

SkIDiver ::

Zračnice in plašče lahko zamenjaš sam ali pa ti jih zamenja serviser. Sicer pa je najbolje razdreti vse ležaje, jih očistiti in na novo podmazati. Po potrebi pa seveda menjati z novimi. Preveri se tudi napetost špic in po potrebi popravi napetost posamezne špice.
Pri jeklenicah se vizuelno preveri njihovo stanje. V kolikor ima katera oteženo premikanje se menja z novo. Menja se samo pletenica ali cela božirka s pletenico - odvisno. Pri zavorah se očisti mehanizem in moj nasvet, zamenjaj obloge s SwissStop, če jih dobiš za svoj model zavor.
Pri verigi se preveri raztegnjenost. Če je OK se jo lahko temeljito očisti in podmaže (če ni preveč korozije). Preveri se tudi obrabljenost zobnikov. Če je kolo malo rabljeno in je bilo kljub vsemu primerno vzdrževano (čiščenje verige in zobnikov) potem bodo zobniki verjetno OK. Kaseta in gonilka se očisti skupaj z menjalnikom, nastavi menjalnik in si pripravljen za akcijo.

Sicer imaš na youtube nemalo tutorialov kako se servisira kolo a vseeno, če se ti tudi približno ne sanja je bolje, da ga zaupaš serviserju.
Jaz ti lahko svetujem Energija bikes v Domžalah.

McAjvar ::

Kakšen je pa kaj Veb Company za servis (so mi pač najbližji). Poleg tega - kakšno tlačilko se splača kupiti? Nekaj cenejšega za ~15€ ali se splača vzeti kaj boljšega?
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

innerspace ::

Hvala za odgovore, moram najprvo videti v kaksmen stanju kolo sploh je, naceloma bom vsaj plasce + zracnice ter zavore zamenjal, ostalo bom sproti.

Lezaji dvomim, da bodo obrabljeni, verjetno mazivo ne maze vec kot vcasih. Je wd40 ok za pucanje?
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zgodovina sprememb…

SkIDiver ::

Jaz za čiščenje uporabljam namenska čistila in spreje za razmaščevanje. Za podmazovanje pa spet namenska maziva.
WD40 je masten. Jaz ga ravno ne bi uporabil za čiščenje, če bi potem uporabil mast za podmazovanje kar je vsekakor priporočljivo pri ležajih.

@McAjvar če iščeš tlačilko za "vzdrževanje" se meni dobro obnese Topeak JoeBlow Sport. Imajo v Extremevital, 40EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

one too many ::

Če gre za cestno kolo (verjetno gre, v 90ih mislim, da še ni bilo trekingov), v-brakeov ne boš mogel montirati. Ti potrebujejo dve ušesi na vilicah na vsaki strani obroča, medtem ko ima cestno kolo čeljustne zavore, ki se pritrdijo centralno nad obročem. Nič hudega, izpravne čeljustne zavore so dovolj dobre, itak pa ne boš mogel plašče zamenjati za bistveno širše. Zagotovo bodo prav 23 mm ali 25 mm. 28 mm je že vprašanje.

Poglej, če so ustrezne ročke zavor. Če so slučajno za v-brake, znajo zato delovati slabo. Moraš imeti ročke za cantilever oz. čeljustne (caliper) zavore. Fora je, da pri v-brakeih je poteg ročke enak premiku zavore (zato tudi linearne) pri ostalih pa ni tako. V praksi to pomeni, da potrebuješ daljšo ročico.

Če si na kratkem z denarjem in je veriga že močno raztegnjena, obstaja velika verjetnost, da so verižniki (in ne zobniki!) že uničeni. V tem primeru nova veriga ne bo pomagala, zato se vozi kar naprej. Razen če veriga preskakuje, potem ni drugega.

Moj postopek bi bil tak:
1. Kolo najprej operi. Sam ga čistim z megliem. Poleg okvirja razmasti tudi ketno in še kaj v kuhinji/kopalnici. Verižnike in verigo močno našpricam in pustim stati 5 minut, nato jih očistim z zobno krtačko (najlažje tako, da vrtiš pedala). Potem seveda dobro sperem in pustim, da se posuši.
Pri kolesu stran z WD40! WD40 v bistvu razmasti ketno in potem odteče. Za namastit ketno uporabljam teflonski (?) sprej (npr. ta).
Kolo opereš po vsaki vožnji v dežju ali blatu ter na vsake 500-1000 km.
2. Kolo potem nastavi. Najbolj pomembno je, da imaš dovolj visok sedež (to je pač pogosta napaka). Grobo pravilo je, da se ti kolki ravno še ne pozibavajo gor-dol, ko imaš pete na pedalih. Za ostalo pogooglaj.
3. Plašče definitivno zamenjaj sam, da se naučiš za primer defekta na turi. Pri tem rabiš montirače (npr. nekaj takega) (ne obroča in plašča uničevat z izvijači ali ključi). Pri menjavi poglej tudi v kakšnem stanju je notranji trak na obroču. Dobro je tudi, če znaš sam nastaviti menjalnik in zavore. Kar poskusi, ker ni škode, če ga boš kasneje itak peljal na servis. Večine ležajev sam ne moreš popravljati, saj potrebuješ namensko orodje.
4. Pelji na servis in nakupi malenkosti: čelada, očala, torbica z montirači in rezervno zračnico, tlačilka, košarice za bidone, števec, ...
5. Vozi in uživaj.

Aha, tlačilke imej dve: eno stalno na kolesu in eno večjo doma.

PS: Primeri v sporočilu so samo za ilustracijo in niso ravno priporočila za nakup. Najbrž sem na kaj tudi pozabil.

mr1two ::

@McAjvar
Veb company so ok trgovina, sam za servis sem pa slišal že nekaj graje, tako da če so ti blizu, potem imaš blizu tudi Musverks v navezi s Pici Bici shopom in so super. Serviserja poznam osebno(Klemen), je velik ljubitelj koles in ima žilico za te zadeve. Toplo priporočam.
Najdeš pa jih na Celovški 50.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

SkIDiver ::

one too many je izjavil:


Kolo opereš po vsaki vožnji v dežju ali blatu ter na vsake 500-1000 km.


U bistvu je pomembno, da po vsaki vožnji verigo obrišeš s suho krpo. Tako preprečiš prahu, ki se nabira na verigi, da bi vlekel mazilo iz členov verige. Pri podmazovanju verige je pomembno samo podmazovanje člena, ki se giblje.

McAjvar ::

@mr1two
Bližje mi je sicer trgovina na Litijski, vendar pa bom nekaj predlogom, ki ste jih tu navedli, pisal in jih pobaral, koliko bi vzeli za generalni servis kolesa. Bom vprašal tudi na Musverks, hvala za info!

@SkIDiver
Hvala za info, sem jo šel iskat (sicer en cenejši model) in je super.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McAjvar ()

gzibret ::

SkIDiver je izjavil:

Zračnice in plašče lahko zamenjaš sam ali pa ti jih zamenja serviser. Sicer pa je najbolje razdreti vse ležaje, jih očistiti in na novo podmazati. Po potrebi pa seveda menjati z novimi. Preveri se tudi napetost špic in po potrebi popravi napetost posamezne špice.
Pri jeklenicah se vizuelno preveri njihovo stanje. V kolikor ima katera oteženo premikanje se menja z novo. Menja se samo pletenica ali cela božirka s pletenico - odvisno. Pri zavorah se očisti mehanizem in moj nasvet, zamenjaj obloge s SwissStop, če jih dobiš za svoj model zavor.
Pri verigi se preveri raztegnjenost. Če je OK se jo lahko temeljito očisti in podmaže (če ni preveč korozije). Preveri se tudi obrabljenost zobnikov. Če je kolo malo rabljeno in je bilo kljub vsemu primerno vzdrževano (čiščenje verige in zobnikov) potem bodo zobniki verjetno OK. Kaseta in gonilka se očisti skupaj z menjalnikom, nastavi menjalnik in si pripravljen za akcijo.

Sicer imaš na youtube nemalo tutorialov kako se servisira kolo a vseeno, če se ti tudi približno ne sanja je bolje, da ga zaupaš serviserju.
Jaz ti lahko svetujem Energija bikes v Domžalah.


Točno to! Najboljše premze, kar obstajajo! Sicer so drage (10€ je en par), ampak pri zavorah se ne varčuje... So vredne vsakega svojega centa. Grabijo na polno, brez nadležnega "žlajfanja". Pri meni, ko imam na zadnjem sedežu še otroka, je to še toliko bolj pomembno.
Vse je za neki dobr!

jype ::

Vajenc ::

lol, Ankara 0%?!
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

ttommy ::

Sicer še ni svinjsko vroče, ampak toplo je pa že. Kaj mi svetujete naj naredim, da bosta dve pločevinki piva v nahrbtniku po dveh urah kolesarjenja rosno hladni, ko ju bom potegnil iz nahrbtnika?
Gamer

facepalm ::

ttommy je izjavil:

Sicer še ni svinjsko vroče, ampak toplo je pa že. Kaj mi svetujete naj naredim, da bosta dve pločevinki piva v nahrbtniku po dveh urah kolesarjenja rosno hladni, ko ju bom potegnil iz nahrbtnika?


namesto piva v nahrbtnik, daj 5eur v zep. po dveh urah kolesarjenja pa se ustavi v blizini kake trgovine ali gostilne:)

kixs ::

ttommy je izjavil:

Sicer še ni svinjsko vroče, ampak toplo je pa že. Kaj mi svetujete naj naredim, da bosta dve pločevinki piva v nahrbtniku po dveh urah kolesarjenja rosno hladni, ko ju bom potegnil iz nahrbtnika?


Zavij ju v mokro krpo.

kixs ::

jype je izjavil:



Nismo švoh!

https://twitter.com/xavier_delgado/stat...


Js bi takoj, ce ne bi imel cca 23km v eno smer :( Pa glede na to, da je cisto navadna regionalna cesta, tudi ni najbolj varno ob jutranji/popoldanski gneci.

nejclp ::

ttommy je izjavil:

Sicer še ni svinjsko vroče, ampak toplo je pa že. Kaj mi svetujete naj naredim, da bosta dve pločevinki piva v nahrbtniku po dveh urah kolesarjenja rosno hladni, ko ju bom potegnil iz nahrbtnika?

V trgovini kupljeno tamalo plastenko vode v hladilno skrinjo čez noč, da zmrzne. Piksno pira in plastenko oviješ v penasto gumo in/ali papir in/ali krpo in/ali folijo, in zadihtaš v vrečko. Na cilju spiješ pivo, greš scat, za nazaj maš hladno vodo, da ne dehidriraš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejclp ()

OrkAA ::

Kupis termovsko flasko in prelijes pivo vanjo. Bo hladen se kaj vec kot dve uri.

Realist ::

jype: gledam tisto tvoje kolesarjenje iz Lošinja - zakaj nisi v Matuljih presekal tiste "kajle" do Rijeke? si hotel nabrati 300+ km? :)

RockyS ::

Je ta tlačilka http://www.lidl.si/sl/ponudba.htm?actio... uporabna za kolo? Lani sem si kupil nekaj takega http://www.extremevital.com/sl/kolesa/t... , seveda sem jo hotel uporabit ob prvem defektu pa žal nisem mogel napolnit niti toliko, da bi se lahko peljal do naslednje črpalke.

Aston_11 ::

Prvo sem kupil in je skrajna sila, ki morda nekaj napolni, vendar neuporabno in škoda dnarja.

3man ::

RockyS je izjavil:

Je ta tlačilka http://www.lidl.si/sl/ponudba.htm?actio... uporabna za kolo? Lani sem si kupil nekaj takega http://www.extremevital.com/sl/kolesa/t... , seveda sem jo hotel uporabit ob prvem defektu pa žal nisem mogel napolnit niti toliko, da bi se lahko peljal do naslednje črpalke.


Katere gume in ventilcek? Tista topeak bi morala dovolj nabasat. Lidlova je (meni) pretežka za prevazat.

RockyS ::

Francoski ventilček, za gume pa ne vem zdaj iz glave, navadno treking kolo (scott sportster 30).

ttommy ::

Tista Topekova pa ja ima dvosmerno delovanje. Ali si sploh v redu nataknil na ventil?
Gamer

oemdzi ::

Kdo ve kako je s parkiranjem med maratonom Franja ? Je BTC čisto zabit ali se še da normalno dobiti parkirno mesto oz. kakšne so še alternative glede parkinga ?
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

dolenc ::

Placa kolk češ, tam pri lidlu je zmer frej

Seirios ::

Če še jaz malo ukradem temo :)

V zadnjem letu sem spet začel malo bolj aktivno kolesarit. Prvih nekaj (tisoč) kilometrov je bilo prevoženih na kolesu nekoga, ki je podobnih dimenzij kot jaz, a opažam, da mi je to premajhno in je čas, da si omislim nekaj svojega.

Gledam torej za cestnim kolesom (CX mi nekako ne potegne ;)) v cenovnem okviru med 1000-1100 evri.

Razmišljal sem o nakupu rabljenega, vendar nisem prepričan, na kaj biti ob nakupu pozoren. A ima kdo glede tega kakšne praktične nasvete? Za velikost pa tudi nisem povsem prepričan... Kalkulatorji pravijo, da je zame najboljša velikost 56 (višina 179 cm, razkorak 84 cm), po drugi strani pa za mojo velikost marsikje priporočajo številko manjši okvir.

Hvala! :D

oemdzi ::

Za ta budget predlagam http://www.rosebikes.com/products/bikes... ,tu si lahko sam prilagajaš komponente kot so sedež, obroči, gonilka, zobniki in njihovo razmerje.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

Aston_11 ::

Ali pa canyon endurace, cena 999 + ptt,nimas pa toliko prilagajanja.

ttommy ::

Torej jaz (170 cm) nimam kaj iskati na okvirju št. 58? Ker je prijatelj rekel, da mi posodi specialko za okrog Pohorja. On je pa cca 3 cm višji od mene. Vozi ga pa sploh ne....
Gamer

Seirios ::

Oj, hvala obema. Sicer še vedno nisem prepričan, da je nakup novega kolesa najboljša izbira. Prednosti sicer so -- zgodovina (oz. manjko le-te) kolesa je znana --, po drugi strani pa so za enak denar komponente bistveno "slabše".

Ali gre pri nakupu rabljenega res lahko narobe toliko stvari, da se ne splača gledati za rabljenimi kolesi?

oemdzi ::

@ttommy: Načeloma ne, razen če se boš zafrkaval s krajšanjem fajfe in vsemu ostalemu kar gre k bikefittingu, pa še to so bol jalovi rezultati, ne rečem pa da se ne da, nekaterim na koncu celo ustreza, so pa to bolj redki primeri.

@Seirios: Jaz se ne bi preveč sekiral zaradi opreme oz. grupe, najdeš ustrezno geometrijo okvirja z želeno opremo in v akcijo. Že vstopna grupa Claris je ob primernem vzdrževanju popolnoma zanesljiva, vendar za tvoj budget dobiš seveda boljšo grupo.

Glede rabljenih zadev pa lahko super kupiš, lahko se pa tudi super zaj... So kupili tudi že počene okvirje, kjer se mikrorazpoke na zunaj niso videle. Če nisi resen dirkač, bi za tak denar definitivno kupil novo zadevo. Pri rabljeni zadevi pa glej ob nakupu ohranjenost zobnikov, ležajev (kolikor se pač da sklepati po zvoku in vrtenju), ketna je itak par eur, tako da tudi če je raztegnjena ni problem dokler ni preveč in če ti jo je un prej zgonil do mere, da ko jo zamenjaš z novo, enostavno več ne deluje , ker so zobniki preveč deformirani (prepoznaš jih po mesečevi obliki) in so po meri samo še s staro ketno, potem tudi obroče preveri, da so centrirani (če se že prodajalec hvali, da je vse tiptop, "ravnokar" poservisirano. Bi pa definitivno del budgeta pustil, za morebitne stroške, če boš sedež menjal oz. kupil čevlje in pedala, razen če ti usteza flat. BTW Pedala ponavadi ne pridejo s specialko, vendar to si verjetno že ugotovil.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

ttommy ::

Ali ima kdo ".gpx" datoteko za točno traso za Maraton okrog Pohorja? Moj prijatelj iz Avstrije bi si jo rad vstavil v Navi, da bi točno videl koliko kilometrov je še.....
Gamer

ttommy ::

A je bil kdo na maratonu okoli Pohorja? Meni se je včeraj zdela zelo slaba udeležba. Toliko kolikor nas je včeraj štartalo izpod Pohorja, je bilo pred tridesetimi leti na vsakem štartu (takrat je bilo več štartov in ne samo v Mariboru).
Gamer

Anney ::

S specialko se lahko marsikaj naredi. jype?
http://9gag.com/tv/p/a9aw0j/road-bike-f...

oemdzi ::

Anney je izjavil:

S specialko se lahko marsikaj naredi. jype?
http://9gag.com/tv/p/a9aw0j/road-bike-f...


Meni je bolj všeč slednji, samo ga je to tudi stalo...


Nekoč:


Danes: http://road.cc/content/news/109094-para...
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*
««
40 / 41
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kolesarska steza je za kolesa! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
14220189 (13016) zmaugy
»

Prepoved vožnje kolesarjem po regionalnih cestah (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šport
22549491 (42780) BigWhale
»

se malo o cpp (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
50957759 (50949) jype

Več podobnih tem