» »

Kateri router?

Kateri router?

««
122 / 127
»»

dvihtelic ::

GTsharp je izjavil:

dvihtelic je izjavil:

floyd1 je izjavil:

dvihtelic je izjavil:

Zadnjič je bila neka debata o podometnih vtičnicah, da naj bi TEM Čatež slabo delal in ste predlagali druge vložke, ki pašejo. Mi lahko kdo prosim napiše kateri so super in da delujejo ?

Jaz sem enkrat tu napisal, da je bilo s TEM-ovimi nekaj težav in so "padle" na testerju. Ampak... takoj zatem je nekdo drug napisal, da ko prideš v prakso, so enako dobre kot ostale, tako da... Pri meni (totalen začetnik) so se pa res bolj izkazale tiste, kjer kable nastiskaš z orodjem. Teh nisem rabil nikoli popravljat, prav tako mi dobro deluje patch panel kjer je ista tehnika konektiranja in ogromno kablov.
Lahko vzameš vsakih nekaj, poskusiš, potem pa kupiš tiste, ki so ti boljši za delo. Tako sem naredil jaz.
Velikosti pa so (po mojem) enake, vsaj pri teh treh različnih, ki sem jih imel doma na "testu". Ampak raje preizkusi prej. Večino teh vtičnic imam namreč skritih in sem lahko malo improviziral (šparal).


Zame je največji kiks tele stenske vtičnice, ampak sedaj sem v novem stanovanju vgradil te in nimam drugega. Ali obstajajo adapterji, ki jih narediš s kleščami? Najbrž ne ane?


Da bi jih rabil s klescami stiskat ne. Obstaja pa ta kombinacija:
Vrata: https://etrgovina.rexel.si/sl/shop/adap...
Modul(primer): https://etrgovina.rexel.si/sl/shop/kabl...


hvala, poskusim.

dvihtelic je izjavil:

GTsharp je izjavil:

dvihtelic je izjavil:

floyd1 je izjavil:

dvihtelic je izjavil:

Zadnjič je bila neka debata o podometnih vtičnicah, da naj bi TEM Čatež slabo delal in ste predlagali druge vložke, ki pašejo. Mi lahko kdo prosim napiše kateri so super in da delujejo ?

Jaz sem enkrat tu napisal, da je bilo s TEM-ovimi nekaj težav in so "padle" na testerju. Ampak... takoj zatem je nekdo drug napisal, da ko prideš v prakso, so enako dobre kot ostale, tako da... Pri meni (totalen začetnik) so se pa res bolj izkazale tiste, kjer kable nastiskaš z orodjem. Teh nisem rabil nikoli popravljat, prav tako mi dobro deluje patch panel kjer je ista tehnika konektiranja in ogromno kablov.
Lahko vzameš vsakih nekaj, poskusiš, potem pa kupiš tiste, ki so ti boljši za delo. Tako sem naredil jaz.
Velikosti pa so (po mojem) enake, vsaj pri teh treh različnih, ki sem jih imel doma na "testu". Ampak raje preizkusi prej. Večino teh vtičnic imam namreč skritih in sem lahko malo improviziral (šparal).


Zame je največji kiks tele stenske vtičnice, ampak sedaj sem v novem stanovanju vgradil te in nimam drugega. Ali obstajajo adapterji, ki jih narediš s kleščami? Najbrž ne ane?


Da bi jih rabil s klescami stiskat ne. Obstaja pa ta kombinacija:
Vrata: https://etrgovina.rexel.si/sl/shop/adap...
Modul(primer): https://etrgovina.rexel.si/sl/shop/kabl...


hvala, poskusim.

Samo ne morem naročiti.

Zgodovina sprememb…

rini ::

Iščem router za 60m2 (enonadstropna hiša; polovica hiše je les, polovica pa kamnita). Imamo optiko. Od operaterja WiFi je švoh.

Gledam TP-Link archer ax72 za 90 eur, pa ax53 za 60 eur. Je še kak predlog?

Želim si, da bi pokril signal tudi pred hišo in da bi lahko v notranjosti gledal TV preko WiFi.

Fsegula62 ::

rini je izjavil:

Iščem router za 60m2 (enonadstropna hiša; polovica hiše je les, polovica pa kamnita). Imamo optiko. Od operaterja WiFi je švoh.

Gledam TP-Link archer ax72 za 90 eur, pa ax53 za 60 eur. Je še kak predlog?

Želim si, da bi pokril signal tudi pred hišo in da bi lahko v notranjosti gledal TV preko WiFi.


Vzemi mesh sistem, npr.

https://eigre.si/tp-link-ac1200-deco-m4...
FiLiPiNKO (Fsegula62) | IT storitve www.linkomp.si | LinKomp |
Kontakt Discord - FiLiPiNKO#7826 | Na voljo za pomoč vsem. |
" Zapomnite si geslo za Google račun in privarčujte 5€! :) "

rini ::

Super. Hvala za predlog.

polde66 ::

Iz mojih izkušenj je deco zakon, enega lahko uporabiš namesto rutarja in je povezan z žico iz modema ostala dva pa vežeš preko wifi na prvega. Pri meni dela ko šus. Ne bo pa delovalo zaporedoma se pravi da drugega vežeš na prvega in tretjega na drugega.
polde

Daniel ::

Zakaj ne bi delovalo zaporedoma? Nimajo te zmožnosti? Vprašam, ker sem nameraval postaviti nekaj podobnega.

ManDriver ::

Kako to, da imajo ti mesh routerji tako malo Ethernet portov? Se pravi, bi rabil pri vsakem še switch zraven?
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

polde66 ::

Na nekaterih Decotih imaš tri porte, kar se mi zdi absolutno dovolj recimo TP-Link Deco X50. Tudi 2 sta vrh glave, ker je osnovni namen wifi. Naprave povežeš na wifi, če pa želiš lan povezavo pa že od začetka pelješ po kablu internet do switcha pa je in se znebiš ostalih stvari. Kaj je komu prioriteta je pa stvar posameznika. Se pravi, če imaš 3x deco x50 imaš 8 lan izhodov, ker en lan port je namenjen za vhod iz modema. Če pa 8 lan portov ni dovolj ali pa 5 portov potem si pač dodaš switch. Če imaš 1 deco z glavni ruter potem boš verjetno v prostoru kjer imaš veliko naprav vezanih na kabel dodal switch. Prva naprava oz 1 deco ki je vezan žično na modem operaterja lahko deluje kor ruter ali AC point.
@Daniel, lahko postaviš zaporedoma, če boš vezal z kablom, lahko ga vežeš tudi z uporabo powerline se pravi preko elektrike, vendar je izguba hitrosti precejšnja proti original hitrosti, ki jo imaš vseeno pa še vedno dovolj velika da stvari delajo brez zastojev. Seveda če imaš že v osnovi solidno povezavo. V bistvu bi zaporedna wifi vezava tudi delovala vendar je vprašanje koliko hitrosti z razdaljo izgubiš. Preko wifi precej več kot recimo preko powerline. https://www.tp-link.com/us/support/faq/...
polde

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polde66 ()

Daniel ::

Ni opcije kabla niti vrtanja. Stara stavba s freskami po stropih in precej debelimi stenami. Od instalacije obstaja samo elektrika. Zato sem tudi mislil priklop v smislu osnovni DECO na kabel, potem naslednji 2 sobi stran v skorajda vidni liniji, tretji pa nad njim, kjer sicer signala iz prvega skorajda ni več. Tole me zanima ali bi šlo. Hitrost ni prioriteta, tam 50 Mbit na tretjem bi bilo dovolj.

polde66 ::

Na pamet govorit ali bi šlo ali ne ne gre, ker nikjer niso isti pogoji. Ne bo pri meni enako kot pri tebi in tudi drugje ne bo isto. Stvar je treba sprobat pa v živo vidit kako je. Če so debele stene potem signal ne bo ravno dober če so fejst debele stene ga ne bo. Torej pride na pomoč powerline. Vzameš v internetni štacuni ali pa na amazonu pa imaš čas vrnit v roku nazaj če, ti stvari ne štimajo.
polde

ManDriver ::

Hvala polde66. Za pokriti hišo v 3 nadstropjih, površine cca 150m2 bi verjetno rabil 3 enote?
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

polde66 ::

Vse tri ja, najboljša varianta je glavna na sredini pa potem eno nižje in eno višje.
polde

BladE_ ::

Kateri router, ki ima funkcije... Možnost blokiranja povezovanja novih naprav, obvestilo, ko se nova naprava poveže, log naprav, ki so povezane ali so bile povezane, enstavno odstranjevanje starih "shranjenih" naprav, mesh in na splošno dobro delovanje ter cenovno dostopno(do recimo 100€).

Asus odpade! Nima niti ene od zgoraj našteh funkicj razen mesh... Živa groza od routerjev in bi morali prepovedati prodajti to sranje. Takšnih problemov kot imam s tem shitom nisem imel z navadnim Xiaomi routerjem za 20€... Sploh ne morem opistai kakšno razočaranje. Že interface mi je za bruhat, kot za 5 let stare otroke... Neke naprave oziroma MACi brez neke logike se pojavljajo v offline listi(vidno v mobilnem appu, direktno v samem routerju se moraš prav protrudi, da z neko čudno tehniko prideš do offline naprav, ki jih seveda ne moreš odstranit kljub temu, da stisneš "X"). Recimo GESLO za dostop do WiFi je vidno takoj, ko se logiraš v router še z zvezdicami ni skrito WTF??????. Bog ne daj, da naredim reset, mi random menja IPje naprav za 1 številko gor/dol. Povežeš novo napravo in sploh ne kaže, da je povezana, v mobilnem appu pa je recimo vidno. Groza res!
Akcija - Reakcija

Opkow ::

Si probal zamenjat OS oz firmware routerja na kaj drugega?
Recimo OpenWRT, dd-wrt, Tomato, ...

BladE_ ::

Nisem, zato pa iščem zadevo, da dela out of the box. Zdaj spet cele raziskave delat kateri firmware je najboljši ali pa kateri najbolj ustreza se mi po pravici povedano ne da :)
Akcija - Reakcija

Daniel ::

BladE_ je izjavil:

Kateri router, ki ima funkcije... Možnost blokiranja povezovanja novih naprav, obvestilo, ko se nova naprava poveže, log naprav, ki so povezane ali so bile povezane, enstavno odstranjevanje starih "shranjenih" naprav, mesh in na splošno dobro delovanje ter cenovno dostopno(do recimo 100€).

Asus odpade! Nima niti ene od zgoraj našteh funkicj razen mesh... Živa groza od routerjev in bi morali prepovedati prodajti to sranje. Takšnih problemov kot imam s tem shitom nisem imel z navadnim Xiaomi routerjem za 20€... Sploh ne morem opistai kakšno razočaranje. Že interface mi je za bruhat, kot za 5 let stare otroke... Neke naprave oziroma MACi brez neke logike se pojavljajo v offline listi(vidno v mobilnem appu, direktno v samem routerju se moraš prav protrudi, da z neko čudno tehniko prideš do offline naprav, ki jih seveda ne moreš odstranit kljub temu, da stisneš "X"). Recimo GESLO za dostop do WiFi je vidno takoj, ko se logiraš v router še z zvezdicami ni skrito WTF??????. Bog ne daj, da naredim reset, mi random menja IPje naprav za 1 številko gor/dol. Povežeš novo napravo in sploh ne kaže, da je povezana, v mobilnem appu pa je recimo vidno. Groza res!


Zgleda, da živiš malce v utopiji. Možnost blokiranja na novo povezanih naprav (nič ne piše ali Wifi ali kabel) in kakšen bi bil sploh namen tega?

Obvestila, kam, sms, email, preko pošte slovenije? In vse to za 100 eur?

BladE_ ::

Ojoj kako smo natančni. Ali ima še kdo problem z razumevanjem teh nekaj zahtev?

Če pa mi lahko ponudiš kakšno koristno informacijo bom bolj specifičen. Želim kakršnokoli obvestilo o novo povezanih napravah preko WiFi ali kabla. Lahko bi sicer sklepal, da ne mislim povezovanja s kablom.

So to te funkcije, ki jih iščem tako zahtevne? Blokiranje naprav in obvestila? Log naprav, online in offline? Brisanje naprav, ki niso več v uporabi ali pa se ne bodo več povezovale(wifi ali kabel) na ta router?

Se opravičjuem, če sem te kakorkoli užalil ozrioma razburil.
Akcija - Reakcija

scythe ::

Vzami si Mikrotika, imaš veliko več opcij kot pa Asus, TP-link...itd. Seveda je Mikrotika težje nastaviti kot pa ostale, rabiš malo prakse.
X670F | 7700X | 2x16Gb | 6000Mhz/CL30 | RTX3090FTW3 | HP X27i | Phanteks NV7|

Ales ::

@BladE_,

prvo, veliko domačih routerjev ima opcijo, da vneseš seznam MAC naslovov, ki se smejo povezati na Wi-Fi, drugi pa se ne bodo mogli, četudi bodo poskusili s pravimi podatki.

Drugo, obvestilo o tem, ali se je kak klient povezal ali ne: še vedno nisi napisal, kam bi rad to obvestilo dobil? Na oglasni deski bloka se ne bo kar tako pojavilo... :D Na mail?

Kakorkoli, kolikor mi je znano, privzeto te opcije noben domač router nima. Na kakem OpenWRT lahko za to napišeš skripto, ampak ne vem, če jo boš znal ali se hotel naučiti, kako.

Tretje, brisanje zgodovine naprav, ki so bile kdaj povezane: ne vem, koliko časa se na kakem routerju to hrani in kako imajo urejen izbris, ker mi nikoli ni bilo pomembno. Minimum kar lahko pričakuješ je, da se seznam hrani za obdobje veljavnosti DHCP dodelitve.

Nazadnje, log naprav... ponovno, na OpenWRT se boš lahko ročno igral s tem, na večini drugih domačih routerjev pa je upravljanje z logom precej rudimentarno. Kaj veliko nastavitev za to, kaj se zapisuje in za koliko časa se hrani, ne pričakuj.

Da hočeš za povrh še mesh... ja kul. OpenWRT ima svoj, TP-Link ima svoj, ASUS ima svoj. Za vse troje si lahko pogledaš kako izgledajo vmesniki in kaj vse routerji zmorejo, preden kupiš.

Mikrotik po moje ni zate, ker se ti ne bo dalo naučiti uporabljati ga. Podobno verjetno velja za napredno uporabo OpenWRT (razen če ti je že znan GNU/Linux). Tako da si precej omejen z izbiro in večine tega dodatnega, kar si želiš, ne boš kar tako dosegel.

Daniel ::

BladE_ je izjavil:

Ojoj kako smo natančni. Ali ima še kdo problem z razumevanjem teh nekaj zahtev?

Če pa mi lahko ponudiš kakšno koristno informacijo bom bolj specifičen. Želim kakršnokoli obvestilo o novo povezanih napravah preko WiFi ali kabla. Lahko bi sicer sklepal, da ne mislim povezovanja s kablom.

So to te funkcije, ki jih iščem tako zahtevne? Blokiranje naprav in obvestila? Log naprav, online in offline? Brisanje naprav, ki niso več v uporabi ali pa se ne bodo več povezovale(wifi ali kabel) na ta router?

Se opravičjuem, če sem te kakorkoli užalil ozrioma razburil.


Tvoje zahteva je bila v smislu, skuhaj mi juho, ko jo skuham pa izjaviš, da nisi mislil te in bi rad korenčkovo. V tehničnih zadevah detajli pač nikoli ne škodijo. Še v tem postu, ki si mi ga napisal si zapisal, da rabiš obvestilo o povezavah preko Wifi in Kabla, nato pa, da bi moral sklepati, da ne misliš kabla???

Ampak ok, pustiva.

Blokiranje naprav ni tako problematično (čeprav se ga najbrž da obiti s spremembo MAC naslova, česar pa navaden uporabnik ponavadi ne obvlada), obvestila pa so nekaj povsem drugega. Sicer ni povsem jasen namen teh obeh zahtev. Če delaš poslovno omrežje potem uporabi poslovne rešitve, česar pa na Slo-Tech ne boš ravno našel na pretek, sploh pa ne ničesar za 100 EUR.

Če se boš učil Mikrotika, lahko tudi na napravi za 60 EUR dosežeš marsikaj ampak ko se boš enkrat vrgel v skripte te bo najbrž minila volja do tega. Se pa da marsikaj nastaviti že v samem vmesniku.

Brisanje naprav... Ko enkrat DHCP lease poteče naprave ni več. Je avtomatično odstranjena. Razen če ji nastaviš statiko.

Obvestila na telefon:

Začneš lahko denimo na tem videu in potem naprej:





Tidule ::

Edina sub 100 EUR naprava, ki veliko večino tega brez težav podela je Mikrotik. Samo v Mikrotiku do tam prit je pa druga zgodba. Glede na napisano je to krepko nad tvojim dometom.

Out of the box rešitev, kjer to dela je Synology, samo tam si pa potem krepko nad 100 EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

bajsibajsi ::

BladE_ je izjavil:

Kateri router, ki ima funkcije... Možnost blokiranja povezovanja novih naprav


Tole imajo vsi sodobni Asus routerji in deluje. Preverjeno na AX82u in 86u. To funkcijo so imeli najcenejsi routerji ze 20 let nazaj.

Ce ne zelis random IP-je naprav, jih dodeli napravam na podlagi MAC naslova.

Zgodovina sprememb…

BladE_ ::

Hvala, nisem si mislil, da so to tako zahtevne specifikacije. Obvestilo o novi povezani napravi mi je na telefon pred leti javljal Xiaomi router za 20€ :)

Se pravi, MAC filtering... Če naštimam na "Accept" in vpišem vse dovoljene MAC naslove potem bi moral vsako novo napravo pred povezovanjem vnesti v ta filter? Verjetno bi bilo lažje, če bi dobil kakršnokoli obvestilo o novi povezani napravi. Očitno utopija kot pravi @Daniel.


Daniel je izjavil:

Še v tem postu, ki si mi ga napisal si zapisal, da rabiš obvestilo o povezavah preko Wifi in Kabla, nato pa, da bi moral sklepati, da ne misliš kabla???
Tak zapis sem naredil, ker si pred tem hotel to informacijo, da sem bil bolj specifičen. Briga me za kabel, ker 99,9% ne bo nihče z kablom uletel in se na router povezal :D


bajsibajsi je izjavil:

Ce ne zelis random IP-je naprav, jih dodeli napravam na podlagi MAC naslova.
Tako imam zdaj rešeno za tiste naprave pri katerih mi menja IP(večinoma mi to počne z ESP8266 zadevami, ni pravilo se pa je največkrat dogajalo).
Akcija - Reakcija

Tidule ::

Ce se ti random naprave povezujejo na wifi potem najprej razcisti kako do tega pride.

Daniel ::

BladE_ je izjavil:

Hvala, nisem si mislil, da so to tako zahtevne specifikacije. Obvestilo o novi povezani napravi mi je na telefon pred leti javljal Xiaomi router za 20€ :)

Se pravi, MAC filtering... Če naštimam na "Accept" in vpišem vse dovoljene MAC naslove potem bi moral vsako novo napravo pred povezovanjem vnesti v ta filter? Verjetno bi bilo lažje, če bi dobil kakršnokoli obvestilo o novi povezani napravi. Očitno utopija kot pravi @Daniel.


Daniel je izjavil:

Še v tem postu, ki si mi ga napisal si zapisal, da rabiš obvestilo o povezavah preko Wifi in Kabla, nato pa, da bi moral sklepati, da ne misliš kabla???
Tak zapis sem naredil, ker si pred tem hotel to informacijo, da sem bil bolj specifičen. Briga me za kabel, ker 99,9% ne bo nihče z kablom uletel in se na router povezal :D


bajsibajsi je izjavil:

Ce ne zelis random IP-je naprav, jih dodeli napravam na podlagi MAC naslova.
Tako imam zdaj rešeno za tiste naprave pri katerih mi menja IP(večinoma mi to počne z ESP8266 zadevami, ni pravilo se pa je največkrat dogajalo).


No, kot je že zapisal Tidule, če se ti kar neke naprave, ki jih ne želiš povezujejo na tvoj WiFi imaš problem čisto druge narave od tega, kar debatiramo tukaj. Tvoj Wifi je tvoj Wifi, če imajo vsi geslo je težava pri tebi in ne v opremi. Xiaiomi ti je to najbrž javljal preko njihove povezane aplikacije. Profi in polprofi roba tega načeloma ne vsebuje, ker se da vse take zahteve bolj ali manj že urediti v nastavitvah vmesnika, seveda pa to ni niti slučajno za začetnike in zahteva kar nekaj znanja ter za kar nekaj faktorjev presega tvoje želje o 100 eur budgeta.

Kot sem dejal, če iščeš nove izzive se loti Mikrotika. Najcenejše naprave so že tam okrog 30 eur in po zmogljivostih blokiranja omogočajo praktično vse kar zmorejo tudi Mikrotik naprave za 500+ eur ampak efektivno se ti bo potem zaradi preobremenjenosti kar kmalu obesil, ker procesor pač ne zmore tega kar zmore procesor v 500+ EUR napravah. Sam sem začel z 2011, potem Hap Ac2, Ac3 in sedaj 5009. Za moje potrebe ima sicer premalo RAMa ampak se pač prilagajam zmogljivostim in čakam na upgrade, ki pa po moji nestrokovni oceni ne bo prej kot čez 2 do 3 leti.

Tidule ::

Xiaiomi ti je to najbrž javljal preko njihove povezane aplikacije.

predvsem pa ne spregledat, da to praviloma poteka po njihovi cloud infrastrukturi, je pa seveda tvoja odločitev, če želiš takšne informacije delit z random kitajskimi strežniki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Vanadium ::

BladE_ je izjavil:

Kateri router, ki ima funkcije... Možnost blokiranja povezovanja novih naprav, obvestilo, ko se nova naprava poveže, log naprav, ki so povezane ali so bile povezane, enstavno odstranjevanje starih "shranjenih" naprav, mesh in na splošno dobro delovanje ter cenovno dostopno(do recimo 100€).

Asus odpade! Nima niti ene od zgoraj našteh funkicj razen mesh... Živa groza od routerjev in bi morali prepovedati prodajti to sranje. Takšnih problemov kot imam s tem shitom nisem imel z navadnim Xiaomi routerjem za 20€... Sploh ne morem opistai kakšno razočaranje. Že interface mi je za bruhat, kot za 5 let stare otroke... Neke naprave oziroma MACi brez neke logike se pojavljajo v offline listi(vidno v mobilnem appu, direktno v samem routerju se moraš prav protrudi, da z neko čudno tehniko prideš do offline naprav, ki jih seveda ne moreš odstranit kljub temu, da stisneš "X"). Recimo GESLO za dostop do WiFi je vidno takoj, ko se logiraš v router še z zvezdicami ni skrito WTF??????. Bog ne daj, da naredim reset, mi random menja IPje naprav za 1 številko gor/dol. Povežeš novo napravo in sploh ne kaže, da je povezana, v mobilnem appu pa je recimo vidno. Groza res!


Mogoče bi to kaki Ubiquiti znal vse delat predvsem iz Dream serije

Tidule ::

pod 100 EUR zagotovo ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

MrStein ::

OpenWRT za 0 EUR bi verjetno večino.

Ni pa garancije, preveriti prej (dokumentacija ali forumi).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Daniel je izjavil:

In kaj pričakuješ od naprave za kabelsko omrežje, ki jo boš kupil sam? Čudeži so večinoma odvisni od omrežja. Pri optiki je seveda drugače.

Kaj pričakujem od lastnega ruterja verjetno ni na tem forumu potrebno razlagati.
Zakaj bi stran dal ponudnikovega, pa sem že napisal: da ne bi imel dve škatli.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Daniel ::

MrStein je izjavil:

Daniel je izjavil:

In kaj pričakuješ od naprave za kabelsko omrežje, ki jo boš kupil sam? Čudeži so večinoma odvisni od omrežja. Pri optiki je seveda drugače.

Kaj pričakujem od lastnega ruterja verjetno ni na tem forumu potrebno razlagati.
Zakaj bi stran dal ponudnikovega, pa sem že napisal: da ne bi imel dve škatli.


Si doslej že kje zasledil kabelski modem/router renomiranih proizvajalcev, ki dela v omrežjih naših operaterjev? Mislim, da bo težka.

damirj79 ::

Daniel je izjavil:

BladE_ je izjavil:

Hvala, nisem si mislil, da so to tako zahtevne specifikacije. Obvestilo o novi povezani napravi mi je na telefon pred leti javljal Xiaomi router za 20€ :)

Se pravi, MAC filtering... Če naštimam na "Accept" in vpišem vse dovoljene MAC naslove potem bi moral vsako novo napravo pred povezovanjem vnesti v ta filter? Verjetno bi bilo lažje, če bi dobil kakršnokoli obvestilo o novi povezani napravi. Očitno utopija kot pravi @Daniel.


Daniel je izjavil:

Še v tem postu, ki si mi ga napisal si zapisal, da rabiš obvestilo o povezavah preko Wifi in Kabla, nato pa, da bi moral sklepati, da ne misliš kabla???
Tak zapis sem naredil, ker si pred tem hotel to informacijo, da sem bil bolj specifičen. Briga me za kabel, ker 99,9% ne bo nihče z kablom uletel in se na router povezal :D


bajsibajsi je izjavil:

Ce ne zelis random IP-je naprav, jih dodeli napravam na podlagi MAC naslova.
Tako imam zdaj rešeno za tiste naprave pri katerih mi menja IP(večinoma mi to počne z ESP8266 zadevami, ni pravilo se pa je največkrat dogajalo).


No, kot je že zapisal Tidule, če se ti kar neke naprave, ki jih ne želiš povezujejo na tvoj WiFi imaš problem čisto druge narave od tega, kar debatiramo tukaj. Tvoj Wifi je tvoj Wifi, če imajo vsi geslo je težava pri tebi in ne v opremi. Xiaiomi ti je to najbrž javljal preko njihove povezane aplikacije. Profi in polprofi roba tega načeloma ne vsebuje, ker se da vse take zahteve bolj ali manj že urediti v nastavitvah vmesnika, seveda pa to ni niti slučajno za začetnike in zahteva kar nekaj znanja ter za kar nekaj faktorjev presega tvoje želje o 100 eur budgeta.

Kot sem dejal, če iščeš nove izzive se loti Mikrotika. Najcenejše naprave so že tam okrog 30 eur in po zmogljivostih blokiranja omogočajo praktično vse kar zmorejo tudi Mikrotik naprave za 500+ eur ampak efektivno se ti bo potem zaradi preobremenjenosti kar kmalu obesil, ker procesor pač ne zmore tega kar zmore procesor v 500+ EUR napravah. Sam sem začel z 2011, potem Hap Ac2, Ac3 in sedaj 5009. Za moje potrebe ima sicer premalo RAMa ampak se pač prilagajam zmogljivostim in čakam na upgrade, ki pa po moji nestrokovni oceni ne bo prej kot čez 2 do 3 leti.


Da bo na mejl dobil obvestilo, ta-pa-ta MAC se hoče na wifi povezat in v tem obvestilu tudi gumb Accept/Deny, po mojem Mikrotik tudi z zelo veliko skriptami ne bo imel. Mogoče ima to na voljo Ubiquiti, prek UniFi GUI to je, ne sicer tako lepo grafično dodelano, se pa da skozi menije prebit do te funkcionalnosti.

Daniel ::

Čisto možno. UI ne poznam dovolj, razen kar je opreme za P2P povezave. Vem, da ve biti tudi precej težaven za kakšno naprednejšo konfiguracijo (kar nekaj primerov na tem forumu, ko se poskuša spraviti IPTV čez njega). Pač nasveti so bili v stilu sub 100 EUR, če gre na UI ta zahteva že avtomatsko odpade. Ima UI kakšen vmesnik kje na netu za testiranje? Me zanima kako to izgleda in bi malo preveril.

damirj79 ::

IPTV prek ubiquiti da ne dela?

Daniel ::

damirj79 je izjavil:

IPTV prek ubiquiti da ne dela?


Z multicastom so imeli neke težave. Saj če malo pogledaš po forumu boš našel temo. Ne vem pa, ali je bilo tisto potem uspešno rešeno ali ne.

Vanadium ::

Mislim, da je nekdo na forumu spravil čez Ubiquiti IPTV. Če se ne motim, je pa bil na Telekom-u, kjer je zadeva celo malo bolj specifična, ampak je uspel, kolikor se spomnim, T-2 multicast zna biti mogoče malo lažje. Sam tudi gledam, da bi dal ven iz enačbe od T-2 modem (sem na njihovi P2P optiki) pa sem razmišljal od mikrotika do samogradnje + openwrt samo ni še odločitev padla kaj točno bi vzel, rabil bi pa 2x SFP+ (v enega bi vraknil T-2 optiko v drugega MM 10gig SFP+ do dislociranega switcha kjer je potem NAS) pa recimo da 4-8 komadov lan portov če so 2,5 gig pa še toliko bolje.

Neki takega za open wrt:

https://wiki.banana-pi.org/Banana_Pi_BP...

https://www.servethehome.com/this-gowin...

ali mikrotik:

https://mikrotik.com/product/ccr2004_16...

EDIT:

Da se ne bo preveč iskalo okoli Ubiquity in IPTV mislim da je to bila ta tema:

Ubiquiti in Telekom IPTV

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

Frgazor ::

Kateri router namesto asusa ac86u?

Osnovna zahteva je, da v celoti pokriva 120m2 dupleks stanovanje in visoka stabilnost in zanesljivost delovanja. Prvo asusu izvrstno uspeva, drugo žal ne.

Odpadejo asusi, ker so igrače in mikrotiki, ker wifija v šoli še niso jemali. Mesh tudi odpade.

Ideje?

gansta ::

Frgazor je izjavil:

Kateri router namesto asusa ac86u?

Osnovna zahteva je, da v celoti pokriva 120m2 dupleks stanovanje in visoka stabilnost in zanesljivost delovanja. Prvo asusu izvrstno uspeva, drugo žal ne.

Odpadejo asusi, ker so igrače in mikrotiki, ker wifija v šoli še niso jemali. Mesh tudi odpade.

Ideje?


Asus + Merlin !

Daniel ::

Frgazor je izjavil:

Kateri router namesto asusa ac86u?

Osnovna zahteva je, da v celoti pokriva 120m2 dupleks stanovanje in visoka stabilnost in zanesljivost delovanja. Prvo asusu izvrstno uspeva, drugo žal ne.

Odpadejo asusi, ker so igrače in mikrotiki, ker wifija v šoli še niso jemali. Mesh tudi odpade.

Ideje?


Dokler zahtevaš izvajanje čudežev od naprav, ki tega z omejitvami oddajne moči niso zmožne ne boš nikoli našel idealne. Za veliko stanovanje se uporabi dve napravi povezani s kablom.

Asus ima pač večje antene a nisi zadovoljen s stabilnostjo, Mikrotik pa je spektakularno stabilen a njegov Wifi potegne zgolj tam do 600 - 700 Mbit. Ne vem sicer kaj več še rabiš, ker čudežev se ne da delati. Sicer pa ti nihče ne preprečuje, da Asusa uporabiš kot AP in Mikrotika kot router.

Sam imam doma 4 AC Mikrotike in enega AX, ki delajo pod Capsmanom na glavnem Mikrotiku. Pokrivajo mi več kot 5000 m2 zunanje površine in čez 300 m2 notranje. Seveda pa so vsi priklopljeni na kable. Naprave na Wifiju se selijo od ene do druge točke brez prekinitve povezave, hitrosti pa so na 5 Ghz do 600 Mbit (več mi najbrž telefon ne zmore) in na 2 Ghz do 130 Mbit.

Če bi mi bila prioriteta višja hitrost na Wifi bi najbrž vzel opremo od UI ampak tam so tudi cene povsem druge.

Frgazor ::

gansta je izjavil:


Asus + Merlin !


uf, tega se pa ne bi sam spomnil :D

Frgazor ::

Daniel je izjavil:


Dokler zahtevaš izvajanje čudežev od naprav, ki tega z omejitvami oddajne moči niso zmožne ne boš nikoli našel idealne.


Čudežev ne zahtevam, ker asus zmore kar hočem kljub omejitvam oddajne moči. Ni vrag, da je še kakšen proizvajalec, ki je sposoben česa podobnega ampak v celem paketu s stabilnostjo in brez bedastih napak v dizajnu hardvera. Pa bolj se mi gre za pokritost kot hitrost.

Mikrotik mi je ljub, leta sem ga uporabljal in ga ne bi upokojil, če bi wifi še zmogel. Preden bom ponovno glasoval s svojo denarnico in zaupal mikrotiku me bo moral tudi internet prepričat, da so na tem področju vredni zaupanja. Zaenkrat nisem impresioniran.

mat xxl ::

BladE_ je izjavil:

Kateri router, ki ima funkcije... Možnost blokiranja povezovanja novih naprav, obvestilo, ko se nova naprava poveže, log naprav, ki so povezane ali so bile povezane, enstavno odstranjevanje starih "shranjenih" naprav, mesh in na splošno dobro delovanje ter cenovno dostopno(do recimo 100€).

Asus odpade! Nima niti ene od zgoraj našteh funkicj razen mesh... Živa groza od routerjev in bi morali prepovedati prodajti to sranje. Takšnih problemov kot imam s tem shitom nisem imel z navadnim Xiaomi routerjem za 20€... Sploh ne morem opistai kakšno razočaranje. Že interface mi je za bruhat, kot za 5 let stare otroke... Neke naprave oziroma MACi brez neke logike se pojavljajo v offline listi(vidno v mobilnem appu, direktno v samem routerju se moraš prav protrudi, da z neko čudno tehniko prideš do offline naprav, ki jih seveda ne moreš odstranit kljub temu, da stisneš "X"). Recimo GESLO za dostop do WiFi je vidno takoj, ko se logiraš v router še z zvezdicami ni skrito WTF??????. Bog ne daj, da naredim reset, mi random menja IPje naprav za 1 številko gor/dol. Povežeš novo napravo in sploh ne kaže, da je povezana, v mobilnem appu pa je recimo vidno. Groza res!


Si me nasmejal, Asusui imajo vse to, pa še precej več, vendar ne oni za 20 eur, kar si ti verjetno kupil. Eni najbolj TOP routerjev, ko rabiš velike hitrosti, ne samo povezavo !

dvihtelic ::

https://store.ui.com/us/en/pro/category...

Ima kdo ? Dejansko me zanima pokritost tega.

Daniel ::

Frgazor je izjavil:

Daniel je izjavil:


Dokler zahtevaš izvajanje čudežev od naprav, ki tega z omejitvami oddajne moči niso zmožne ne boš nikoli našel idealne.


Čudežev ne zahtevam, ker asus zmore kar hočem kljub omejitvam oddajne moči. Ni vrag, da je še kakšen proizvajalec, ki je sposoben česa podobnega ampak v celem paketu s stabilnostjo in brez bedastih napak v dizajnu hardvera. Pa bolj se mi gre za pokritost kot hitrost.

Mikrotik mi je ljub, leta sem ga uporabljal in ga ne bi upokojil, če bi wifi še zmogel. Preden bom ponovno glasoval s svojo denarnico in zaupal mikrotiku me bo moral tudi internet prepričat, da so na tem področju vredni zaupanja. Zaenkrat nisem impresioniran.


Po želji. Kakšne hitrosti na Wifi torej pričakuješ? Pokritost se, kot sem že dejal dela z več napravami, drugače imaš na drugem koncu hiše precej kilavo hitrost.

Frgazor ::

Daniel je izjavil:



Po želji. Kakšne hitrosti na Wifi torej pričakuješ? Pokritost se, kot sem že dejal dela z več napravami, drugače imaš na drugem koncu hiše precej kilavo hitrost.


Da ni potrebe po več napravah sva menda že rešila, ker če asus za manj kot 100€ (par let nazaj) zmore bo menda zmogel tudi kakšen bolj resen router...

Hitrosti, ki jih dosegam z asusom, so povsem zadovoljive. V zgornjem nadstropju, kjer je fizično router, je na 5GHz povezava 866mb, hitrosti prenosa 70-80MB/s. V spodnjem nadstropju se poveže z dobrimi 400mb in pa prenos tam 20-25MB/s. Na 5GHz imamo sicer samo laptope in telefone, na 2.4GHz je pa na desetine iot naprav in podobnega šodra.

d4vid ::

Frgazor je izjavil:

Na 5GHz imamo sicer samo laptope in telefone, na 2.4GHz je pa na desetine iot naprav in podobnega šodra.


Tukaj imaš problem. In tega z enim routerjem ne boš rešil. Razmišljaj v smeri večih AP in mogoče meshu. Druge na bo šlo.

Meni pri 25 napravah asus RT-AX55 dela brez najmanjše težave, pokriva kolikor pač pokriva, toliko kot vsak drugi. Razlik jaz pri mojih pogojih nisem opazil.

Bi rekel, da je problem v drugih napravah in v tebi, ki pricakujes prevec.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

MrStein ::

Heh, po eno strani rečeš, da z eno napravo ne bo šlo, po drugi pa takoj dodaš, da pri tebi ravno to deluje.

Razen tega ima on že delujočo rešitev, le z eno napako: nestabilnost.

Torej doseg in hitrost že ima.

Ga popolnoma razumem. Ima delujočo rešitev v roki, na forumu pa mu trdijo, da to ne more delovati.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tidule ::

Ne nima delujoce resitve, drugace ne bi spraseval. Ima pol funkcionalen kompromis. Kako ga resit je dobil predlog, lahko pa dalje sanjamo o cudeznih one size fit all napravah, po moznosti za 50 eur.

Desetine IoT naprav ni nekaj kar bo single 100 eur router zanesljivo handlal na veliki kvadraturi.

Ales ::

MrStein je izjavil:

... ima on že delujočo rešitev, le z eno napako: nestabilnost.

Ima delujočo rešitev, le z eno napako... da ne deluje. :D

Han ::

Ni se še izjasnil ali ima naložen originalni ali izboljšan Merlin firmware.
««
122 / 127
»»