» »

Obvezna praksa

Obvezna praksa

«
1
2

settler ::

Zdravo,

soočam se z tem da moram opraviti 3 mesečno obvezno prakso, študiram na FE.
Poslal sem že nekaj prošenj preko maila, sem pa zelo ogorčen nad neodpisovanjem.
Še niti ena firma mi ni nazaj odpisala, niti da bi sporočila da je prošnja zavrnjena.
Kako se vam zdi ta odnos? Se mi zdi da je to v Sloveniji kar pogosto da ne odpišejo.
Zraven pa me zanima če kdo mogoče ve, kam bi še lahko poslal prošnjo, sem pa smer
energetika in avtomatizacija postrojev.

// Pomaga, če uporabiš velike začetnice --moderator
  • spremenil: Mavrik ()

LuGi ::

Sedaj imate samo 3 mesece prakse? Bolonjc?

Najbolje da jim posljes preko navadne poste ampak vseeno ne pricakuje odgovora od vseh.. verjetno bos dobil 2/10 odgovor nazaj :|

Blinder ::

Bi več koristi za vas če bi vam te tri mesce pustili da delate preko ŠS dokler ste poceni delovna sila. Če končaš faks in nimaš delovnih izkušenj na tvojem področju je pol tok težje dobit job. Na praksi pa te bodo pošiljali po kavo na avtomat in se ne boš nič naučil. Sam 3 mesce abs. statusa boš zagonil.
na pirs.si najdi podjetja v tvoji okolici pa če bo kriza jih preko fona prašaš če se da kej zmenit da si pri njih sam par tednov pa da ti dajo podpis..
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Isotropic ::

mas zs

terpaz ::

Mogoče kdo ve za kakšne firme za absolvente FE? Sem pa že (skoraj) brez izpitov.

Boone ::

Ko sem jaz pošiljal, sem od ene firme dobil mail nazaj po 6ih mesecih.

Arto ::

Blinder je izjavil:

Na praksi pa te bodo pošiljali po kavo na avtomat in se ne boš nič naučil. Sam 3 mesce abs. statusa boš zagonil.

Kaj a tok gnilo prakso mate na FE? A nimaš zato koordinatorja in mentorja na faksu, da se pritožiš, če te majo sam za služkinjo?

Blinder ::

Arto je izjavil:

Blinder je izjavil:

Na praksi pa te bodo pošiljali po kavo na avtomat in se ne boš nič naučil. Sam 3 mesce abs. statusa boš zagonil.

Kaj a tok gnilo prakso mate na FE? A nimaš zato koordinatorja in mentorja na faksu, da se pritožiš, če te majo sam za služkinjo?


Mnee ni tko hudega. samo nevem kolko se človek uspe naučit na praksi. V podjetju ne bojo imeli časa za učit študenta.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

jukoz ::

Pa ko tisti CV pošiljaš napiši kaj znaš. Ti dam primer kaj smo na firmi dobil od enga iz FE:

------
"Sem študent visokošolskega strokovnega študija, smer avtomatika in robotika na
Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Zanimam se za možnost opravljanja obvezne študijske prakse v vašem podjetju, ki poteka 6 mesecev.

V prilogi pošiljam še osebno predstavitev."
-----

CV.docx(!!!):
"
Izobrazba

20xx-20xx
Srednja šola za elektrotehniko in računalništvo, Vegova 4
20xx-20xx
Fakulteta za elektrotehniko, Tržaška 25
Manjkajoči izpiti: Digitalna tehnika


Dodatna znanja

Jeziki:
Angleški jezik

Računalniški programi:
Word
Excel

Ostala znanja:
Vozniški izpit B kategorije
"


Verjetno se predvideva da vsak delodajalec pozna predmetnik FE, smer avtomatika in robotika. In predvidevam da drugega kot word in excel ne zna in da v življenju drugega kot faks in srednjo šolo še ni videl.

V osebni predstavitvi napiši kaj in katere predmete si študiral, katera
znanja si pri tem pridobil, na katerih projektih in s katerimi produkti
si delal.
Moj nasvet je, da osebno predstavitev sestaviš po vzorcu na spletni strani
Europass-a, ter da jo sestaviš tudi v angleškem jeziku.

Pa poglej kako je z opravljanjem prakse v tujini. Obrni se na kako od
študentskih organizacij, ki to ponujajo. Samo nekatere: AIESEC, EESTEC,
IAESTE...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

gruntfürmich ::

settler je izjavil:

Zdravo,

soočam se z tem da moram opraviti 3 mesečno obvezno prakso, študiram na FE.
Poslal sem že nekaj prošenj preko maila, sem pa zelo ogorčen nad neodpisovanjem.
Še niti ena firma mi ni nazaj odpisala, niti da bi sporočila da je prošnja zavrnjena.
Kako se vam zdi ta odnos? Se mi zdi da je to v Sloveniji kar pogosto da ne odpišejo.

hmmmm, soočiti...
vidim da nimaš niti najmanjše predstave, kako deluje trg dela v sloveniji. in imam občutek da boš tudi ti en fail.
praxa je namenjena da pridobiš izkušnje za delo, da se boš lahko delodajalcu predstavil za najmanjši strošek. in če boš dober te bo morda uzel za par let na posel. nato pa boš imel izkušnje za naprej. več kot boš pridobil izkušenj med študijem, več bo možnosti za delo.
brez tega pa boš lahko brez službe.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

francek1 ::

gruntfürmich, kot si napisal. Današnji študenti nimajo predstave, kaj podjetniki od nekoga, ki naj bi delal v njihovem podjetju (saj tudi praksa je delo, kajne?), sploh pričakujejo. Zase vem, da bi takoj na prakso vzel študenta, ki bi me s predstavitvijo prepričal, da bom od njega dobil več, kot bom vanj vložil. Časi socializma so minili in dejansko vsi (državno upravo pustimo ob strani) gledajo skozi prizmo ekonomičnosti. Tako da; kadarkoli me lahko kontaktira študent, ki ve, kako se prodajajo dobri izdelki, in lahko se bo marsičesa tudi naučil.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Aston_11 ::

Ogorčen... nimaš kaj biti ogorčen. Če se že kot študent tako mastno izražaš, potem te ne bo noben maral.

Blinder ::

Aston_11 je izjavil:

Ogorčen... nimaš kaj biti ogorčen. Če se že kot študent tako mastno izražaš, potem te ne bo noben maral.


itak da ima zakaj bit. če mu niti odpišejo ne.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

LuGi ::

Firme le izkoriščajo to prakso ker si poceni delovna sila in težko najdeš koga ki je dobil več kot mizernih 172 EUR na mesec. Ukinit obvezno prakso ker ni NOBENE koristi od nje

MadMax ::

Blinder je izjavil:

itak da ima zakaj bit. če mu niti odpišejo ne.

Japajade. On (ti) vidi(š) samo sebe kot edinega fehtarja, okrog katerega se bi moral svet vrtet.
Da pa potencialni delodajalci dobivajo desetine takih "prošenj" pa nihče ne vidi.
"Prošenj" v navednicah, ker se iz nadaljevanja vidi, da bi moralo pisat zahtev.
Pa da se večina praktikantov z iskanjem sooči šele ko že teče drek v grlo, namesto da bi začeli iskat takoj, ko izvedo termin, je tudi žalost.


LuGi je izjavil:

Firme le izkoriščajo to prakso ker si poceni delovna sila in težko najdeš koga ki je dobil več kot mizernih 172 EUR na mesec. Ukinit obvezno prakso ker ni NOBENE koristi od nje

Poceni za pometat, če ti to kolikor toliko gre. Pa za kakšna res enostavna in neodgovorna dela, kjer ni treba, da praktikantu mentor neprestano gleda pod prste ter tako ne dela večji strošek kot je vse skupaj vredno.

Ukinit? Ne. Bi prej treba poostrit zadevo. Najprej pa seveda zadeve dodelat na višjih inštancah, ne pa da je vse prepuščeno samoiniciativi praktikanta.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Aston_11 ::

Blinder je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Ogorčen... nimaš kaj biti ogorčen. Če se že kot študent tako mastno izražaš, potem te ne bo noben maral.


itak da ima zakaj bit. če mu niti odpišejo ne.



Se bo treba navaditi še na kaj drugega. Kar jih jaz poznam, so bili vedno ogorčeni taki, ki niso poznali, kako stvari funkcionirajo. Na vseh področjih, jasno, ne samo pri iskanju prakse.

gruntfürmich ::

LuGi je izjavil:

Firme le izkoriščajo to prakso ker si poceni delovna sila in težko najdeš koga ki je dobil več kot mizernih 172 EUR na mesec. Ukinit obvezno prakso ker ni NOBENE koristi od nje

če ti na vidiš koristi še ne pomeni da je ni.

da pa ne odpišejo pa se kar navadi...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Aston_11 ::

Uvesti bi morali nazaj vajeništvo. Od večine teoretikov s faksa ali SŠ ni nobene koristi prvih nekaj let.

Blinder ::

Aston_11 je izjavil:

Blinder je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Ogorčen... nimaš kaj biti ogorčen. Če se že kot študent tako mastno izražaš, potem te ne bo noben maral.


itak da ima zakaj bit. če mu niti odpišejo ne.



Se bo treba navaditi še na kaj drugega. Kar jih jaz poznam, so bili vedno ogorčeni taki, ki niso poznali, kako stvari funkcionirajo. Na vseh področjih, jasno, ne samo pri iskanju prakse.


Njihovo delo je da tudi odpišejo na emaile. Sej so plačani za to.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

francek1 ::

Saj vajeništvo še je...žal le na triletnih poklicnih šolah. Poznam pa fanta, ki se je namerno vpisal v tako šolo za mehanika, čeprav ima za cilj postati strojni inženir. To pa ravno zato, da bo spoznal vse faze dela in ga kot bodočega šefa nihče ne bo mogel motat okoli. V tujini je normalno, da tudi vodilni kader obvlada dela svojih podrejenih, pri nas pa ravno zaradi visokoletečih študentekov (ki mislijo, da je faks vse) to fali. In to je velika napaka. Mladini manjka skromnost, žal...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Aston_11 ::

Blinder je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Blinder je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Ogorčen... nimaš kaj biti ogorčen. Če se že kot študent tako mastno izražaš, potem te ne bo noben maral.


itak da ima zakaj bit. če mu niti odpišejo ne.



Se bo treba navaditi še na kaj drugega. Kar jih jaz poznam, so bili vedno ogorčeni taki, ki niso poznali, kako stvari funkcionirajo. Na vseh področjih, jasno, ne samo pri iskanju prakse.


Njihovo delo je da tudi odpišejo na emaile. Sej so plačani za to.



Niso ne.

francek1 ::

Blinder je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Blinder je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Ogorčen... nimaš kaj biti ogorčen. Če se že kot študent tako mastno izražaš, potem te ne bo noben maral.


itak da ima zakaj bit. če mu niti odpišejo ne.



Se bo treba navaditi še na kaj drugega. Kar jih jaz poznam, so bili vedno ogorčeni taki, ki niso poznali, kako stvari funkcionirajo. Na vseh področjih, jasno, ne samo pri iskanju prakse.


Njihovo delo je da tudi odpišejo na emaile. Sej so plačani za to.

He, he, kakšna trditev. Delo tistih, ki v podjetjih berejo maile, je ločevanje nekoristnih od koristnih mailov za podjetje. Kam gredo nekoristni se ve...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Aston_11 ::

francek1 je izjavil:

Saj vajeništvo še je...žal le na triletnih poklicnih šolah. Poznam pa fanta, ki se je namerno vpisal v tako šolo za mehanika, čeprav ima za cilj postati strojni inženir. To pa ravno zato, da bo spoznal vse faze dela in ga kot bodočega šefa nihče ne bo mogel motat okoli. V tujini je normalno, da tudi vodilni kader obvlada dela svojih podrejenih, pri nas pa ravno zaradi visokoletečih študentekov (ki mislijo, da je faks vse) to fali. In to je velika napaka. Mladini manjka skromnost, žal...



Mislil sem na vajeništvo po končani šoli. Ene dve leti bi npr. vajenec pri mehaniku za minimalko delal in se učil, nato naredil vajeniški izpit. Utopija sicer, ne bi pa škodilo. Sistem je funkcioniral, po mojem se že fajn čuti pomanjkanje izučenih kadrov.

gruntfürmich ::

škodilo nebi, vendar je to danes na plečih vajencev da za vse to poskrbijo sami.
a nismo tega želeli? da sami odločamo o vsem in nam ni vsiljeno?
pametni vedo da bodo vsake počitnice nabirali izkušnje iz svojega področja in na koncu izbirali službo, neumni pa bodo žurali med počitnicami in na koncu bili na zavodu.
sami odločamo o vsem, ne več država.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Aston_11 ::

Trg torej.

Blinder ::

francek1 je izjavil:

Blinder je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Blinder je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Ogorčen... nimaš kaj biti ogorčen. Če se že kot študent tako mastno izražaš, potem te ne bo noben maral.


itak da ima zakaj bit. če mu niti odpišejo ne.



Se bo treba navaditi še na kaj drugega. Kar jih jaz poznam, so bili vedno ogorčeni taki, ki niso poznali, kako stvari funkcionirajo. Na vseh področjih, jasno, ne samo pri iskanju prakse.


Njihovo delo je da tudi odpišejo na emaile. Sej so plačani za to.

He, he, kakšna trditev. Delo tistih, ki v podjetjih berejo maile, je ločevanje nekoristnih od koristnih mailov za podjetje. Kam gredo nekoristni se ve...


Bomo vidli če boš tako govoril ko bojo tvoji otroci pošiljali po 2334432 prošenj za job in ne bojo dobili odgovora nanje.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Bananovec ::

Otroci so v tem primeru samo izgovor, tako kot vedno.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

francek1 ::

Moji otroci ali že imajo svoje firme ali pa delajo v moji. Za vnuke bomo pa tudi poskrbeli....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Arto ::

francek1 je izjavil:

V tujini je normalno, da tudi vodilni kader obvlada dela svojih podrejenih, pri nas pa ravno zaradi visokoletečih študentekov (ki mislijo, da je faks vse) to fali. In to je velika napaka. Mladini manjka skromnost, žal...

Ne vem, če je to sploh res. A ni (v ZDA naprimer) specializacija pri izobraževanju še večja, kot pri nas? In elektrotehniški inženir bi se moral potemtakem najprej izšolati za električarja? Če mene vprašaš, ve elektrotehnik ravno toliko kot električar + veliko več. In kaj bi bila potem podizobrazba za računalničarja? Računalniški serviser? To so popolnoma različni poklici.

francek1 ::

Če boš kadarkoli delal na kakšnem resnem projektu (kot naprimer gradnja HE ali distribucijskega centra) boš spoznal, kakšna obširna znanja imajo sposobni (in iskani, posledično tudi odlično plačani) inženirji. Če pa si zadovoljen s povprečjem v pisarni, bo pa faks dovolj....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Mavrik ::

Seveda tudi firme, ki laufajo resne projekte, hudo dobro vejo da se jim splača take inženirje izšolat in nimajo nekih idej o tem da bi študenti direkt s faksa to vedeli ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Smurf ::

Mavrik je izjavil:

Seveda tudi firme, ki laufajo resne projekte, hudo dobro vejo da se jim splača take inženirje izšolat in nimajo nekih idej o tem da bi študenti direkt s faksa to vedeli ;)

Exactly, ko prideš iz faksa ni toliko pomembno, da imaš izkušnje na nekem specifičnem področju ampak predvsem, da imaš kakšne reference s katerimi lahko pokažeš, da imaš potencial. Npr. dobre ocene na faksu, kakšna končan projekt (niti ni važno če je na drugem področju), priporočilo ljudi (profesorjev, vodij projekta na katerem si delal,...) itd. Dobra podjetja (ki jih imamo nekaj v Sloveniji) bodo z veseljem izšolale take ljudi.

Mavrik ::

Tako je :)
The truth is rarely pure and never simple.

gruntfürmich ::

Arto je izjavil:

francek1 je izjavil:

V tujini je normalno, da tudi vodilni kader obvlada dela svojih podrejenih, pri nas pa ravno zaradi visokoletečih študentekov (ki mislijo, da je faks vse) to fali. In to je velika napaka. Mladini manjka skromnost, žal...

Ne vem, če je to sploh res. A ni (v ZDA naprimer) specializacija pri izobraževanju še večja, kot pri nas? In elektrotehniški inženir bi se moral potemtakem najprej izšolati za električarja? Če mene vprašaš, ve elektrotehnik ravno toliko kot električar + veliko več. In kaj bi bila potem podizobrazba za računalničarja? Računalniški serviser? To so popolnoma različni poklici.

v sloveniji je specifika da je vodilni kader ekonomski, ki pa ne ve NIČ o delu podrejenih.
v tujini je to ravno obratno.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Smurf ::

gruntfürmich je izjavil:


v sloveniji je specifika da je vodilni kader ekonomski, ki pa ne ve NIČ o delu podrejenih.
v tujini je to ravno obratno.

Hmmm... ravno ogromno vrhunskih podjetij majo ponavadi tehnično vodstvo npr. Boscaroli, Akrapovič, Dewesoft, (Seaway tudi se mi zdi?), verjetno pa še mnogo drugih.

francek1 ::

gruntfürmich je imel zagotovo v mislih državna podjetja.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

gruntfürmich ::

ja, smurf, nisi me razumel. dobra podjetja v slo imajo tehnično vodstvo, vsa ostala ki životarijo in so v večini (~90%) pa ekonomsko.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Smurf ::

gruntfürmich je izjavil:

ja, smurf, nisi me razumel. dobra podjetja v slo imajo tehnično vodstvo, vsa ostala ki životarijo in so v večini (~90%) pa ekonomsko.

Mea culpa :D

BlueRunner ::

gruntfürmich je izjavil:

ja, smurf, nisi me razumel. dobra podjetja v slo imajo tehnično vodstvo, vsa ostala ki životarijo in so v večini (~90%) pa ekonomsko.

Ali si notri prištel še tisoče tistih malih d.o.o. in s.p. "podjetij", ki so že propadla, ker "tehnično vodstvo" ni imelo pojma niti o ekonomiki (da bi bili sami sposobni voditi podjetje), niti o poslovanju (da bi vsaj vedeli, da so nesposobni sami voditi podjetje)?

Verjetno ne, ker bi to potem tvojo "statistiko" postavilo na glavo.

V tujini in v Sloveniji velja, da imaš podjetja, ki so bolj top-down in podjetja, ki so bolj bottom-up. Ena izmed razlik med njimi je tudi zahtevano znanje srednjega in vrhovnega managementa, da zadeva sploh špila. V vseh primerih pa potrebuješ managerje, ki se spoznajo na management. Brez tega so samo napačen kader na napačnem delovnem mestu.

gruntfürmich ::

hmm, ok. malo sem karikiral, malo pa si zgrešil moj point.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

igor0203 ::

To, da nazaj ne dobiš nobenega odgovora, me sploh ne preseneča. Sem že bivši absolvent FE in leto in pol nazaj, ko sem pošiljal prošnje, sem dobil 4 odgovore. Poslal pa sem najmanj 50 prošenj.
Je pa res zelo odvisno na kako firmo naletiš, če dobiš prakso. Par sošolcev je dobilo prakso v Telefoniji Bizjan in so po 12ur/dan "štemal" in kopal, dobili pa plačano 172€ + malica cca. 150€. Po 3 mesecih so se vsi pritožili in jim je samo podpisal prakso in so končali s prakso. Jaz sem recimo dobil na Debitelu, prve 4 mesece plačano cca. 330€, zadnja dva meseca pa mi je šef (prostovoljno !) zrihtal plačano prakso + preko študenta za 5€/h, tako da sem zadnja dva meseca dobil cca. 1100€.

Smo pa vsi bili še po starem programu, torej 6 mesecev obvezne prakse. Svetujem ti, da se ne drži tistega seznama firm, ampak pogooglaj it podjetja po SLO in pošiljaj prošnje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igor0203 ()

Gandalfar ::

Saj z druge strani je podobno. Dobis prosnjo, odpises naj pride na kavo in se potem ne javi.

GrimReaper ::

Ne zastopim, obvezna praksa in da ne dobiš mi ne gre skupaj.
Ker jest sem šel samo do profesorja za praktično izobraževanje, in mi je zrihtal. Ne na tej šoli, ampak tko bi moral bit povsod za tiste, ki ne morjo dobit sami.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

mojsterleo ::

prakso bos v bananistanu slovenija tezko dobil. probaj erasmus pa te fore.

Ramon dekers ::

potem pa v foxxconu jokajo...

BlueRunner ::

gruntfürmich je izjavil:

hmm, ok. malo sem karikiral, malo pa si zgrešil moj point.

Tvoj point je bil jasen (kaj je znanje "tipičnega šefa" v Sloveniji vs. tujini) in popolnoma zgrešen (vrhunskost podjetja ne korelira s tehničnim znanjem vodstva). Ravno tako tudi tvoja karikirana statistika, ki naj bi to oceno podkrepila, nima zveze z dejanskim stanjem - ne v Sloveniji, ne izven nje.

igor0203 je izjavil:

To, da nazaj ne dobiš nobenega odgovora, me sploh ne preseneča. Sem že bivši absolvent FE in leto in pol nazaj, ko sem pošiljal prošnje, sem dobil 4 odgovore. Poslal pa sem najmanj 50 prošenj.

Podjetje niti na slepo poslano prošnjo za delo (unsolicited CV) ni dolžno odgovoriti, kaj šele na prošnjo za prakso. Bi si pa na tvojem mestu zapomnil tista 4, ki so storila mnogo več, kot pa jim kakršen koli zakon ali norma nalagajo.

igor0203 je izjavil:

Je pa res zelo odvisno na kako firmo naletiš, če dobiš prakso. Par sošolcev je dobilo prakso v Telefoniji Bizjan in so po 12ur/dan "štemal" in kopal, dobili pa plačano 172€ + malica cca. 150€. Po 3 mesecih so se vsi pritožili in jim je samo podpisal prakso in so končali s prakso.

Pritožili nad čim točno? Nazadnje, ko sem preverjal, si bil srečen, če si v okviru obvezne prakse dobil povrnjen strošek malice/kosila oziroma zastonj malico/kosilo, ker je to bilo "obvezno izobraževanje" in ne ravno "plačano delo".

Če se bi lahko nad čim pritožili, bi to bilo izkoriščanje, saj je praksa izrecno namenjena zbiranju primernih delovnih izkušenj, kar za prihodnjega diplomanta zagotovo ni kopanje jarkov. Pa ne zaradi "vihanja nosu" ampak predvsem zaradi tega, ker se na ta način verjetno ne naučijo ničesar o svoji stroki.

igor0203 je izjavil:

Jaz sem recimo dobil na Debitelu, prve 4 mesece plačano cca. 330€, zadnja dva meseca pa mi je šef (prostovoljno !) zrihtal plačano prakso + preko študenta za 5€/h, tako da sem zadnja dva meseca dobil cca. 1100€.

Česar niso bili niti pod razno dolžni storiti - je pa očitno, da so potrebovali nekoga, da bo delal in ne nekoga, da bo odbivakiral 3 mesece in šel naprej. Moraš pa razumeti, da večina podjetij prostora za bivakiranje preprosto nima, včasih pa se ne brani neplačanega sužnja.

igor0203 je izjavil:

Smo pa vsi bili še po starem programu, torej 6 mesecev obvezne prakse. Svetujem ti, da se ne drži tistega seznama firm, ampak pogooglaj it podjetja po SLO in pošiljaj prošnje.

Je pa še vedno hecno, če ne kar čudno, kako se FE za to ne briga. Kolikor vem so na FRI koncu bajte te stvari mnogo bolje poštimane in ga praktično ni takšnega, ki se bi s tem vprašanjem čohal po glavi. Če si ne najdeš sam, ti koordinator zelo hitro najde nekaj namesto tebe.

GrimReaper je izjavil:

Ne zastopim, obvezna praksa in da ne dobiš mi ne gre skupaj.

Se zgodi. Na socialnem delu je bila cela panika zaradi tega - kako je lahko v programu predpisano nekaj, česar šola na koncu niti ne more zagotoviti, ti pa s tem pogojuje priznanje akademskega znanja.

Bolj čudno je kako tega ne dobiti na FE. To je pa menda tehničen študij in bojda imamo podjetja, ki bi lahko študentu FE pokazala kaj iz praktičnega dela dipl. ing. FE.

Zgodovina sprememb…

Boone ::

BlueRunner je izjavil:


Je pa še vedno hecno, če ne kar čudno, kako se FE za to ne briga. Kolikor vem so na FRI koncu bajte te stvari mnogo bolje poštimane in ga praktično ni takšnega, ki se bi s tem vprašanjem čohal po glavi. Če si ne najdeš sam, ti koordinator zelo hitro najde nekaj namesto tebe.


V kolikor se zadeve zadnja leta niso spremenile, veš narobe. Sam sem bil za prakso dogovorjen praktično celo leto v naprej, potem pa si je podjetje dober teden pred podpisom pogodbe o praktičnem izobraževanju preprosto premislilo. Koordinatorka mi je sicer bila pripravljena rok za podpis podaljšati za kak teden ali dva, hkrati pa mi je jasno dala vedeti, da mi podjetja ne bodo pomagali iskati in da v kolikor ne podpišem pogodbe do (podaljšanega) roka, naj se oglasim čez eno leto.

BlueRunner ::

Koordinatorka mi je sicer bila pripravljena rok za podpis podaljšati za kak teden ali dva, hkrati pa mi je jasno dala vedeti, da mi podjetja ne bodo pomagali iskati in da v kolikor ne podpišem pogodbe do (podaljšanega) roka, naj se oglasim čez eno leto.

Hm, če je temu res tako, potem se lahko opravičim, ker sem očitno živel pod napačnim vtisom. Na zunaj stvar izgleda bolje organizirana in izpeljana.

gruntfürmich ::

BlueRunner je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

hmm, ok. malo sem karikiral, malo pa si zgrešil moj point.

Tvoj point je bil jasen (kaj je znanje "tipičnega šefa" v Sloveniji vs. tujini) in popolnoma zgrešen (vrhunskost podjetja ne korelira s tehničnim znanjem vodstva). Ravno tako tudi tvoja karikirana statistika, ki naj bi to oceno podkrepila, nima zveze z dejanskim stanjem - ne v Sloveniji, ne izven nje.


vidim da nimaš blage veze...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

IceIceBaby ::

Hmmm... ravno ogromno vrhunskih podjetij majo ponavadi tehnično vodstvo npr. Boscaroli, Akrapovič, Dewesoft, (Seaway tudi se mi zdi?), verjetno pa še mnogo drugih.


Razen Pipistrela imajo vsi zaposlene direktorje, ki niso tehnični kadri. Pa tudi Boscarol ni sam za vse v firmi.

Naravoslovci so dobri za tehnične direktorje, vodje razvoja itd. Slej ko prej pa vsako uspešno podjetje rabi profesionalnega managerja.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Praksa in plačilo?

Oddelek: Šola
349262 (4039) MadMicka
»

Oglas: Plačam za prakso (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5614695 (11464) r3dkv1c4
»

Prisilna praksa na proizvodnih linijah za iPhone 5 v Foxconnu

Oddelek: Novice / NWO
4115622 (12833) antonija
»

Imet diplomo in biti brezposelen (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18133137 (27766) BALAST

Več podobnih tem