» »

Na Facebooku še vedno dostopne pred štirimi leti izbrisane fotografije

Na Facebooku še vedno dostopne pred štirimi leti izbrisane fotografije

Ars Technica - Ponovno se dokazuje, da je potrebno biti pri objavljanju podatkov na internetu sila pazljiv, saj internet ne pozablja. Prav tako pa ne pozablja niti Facebook, četudi to od njega izrecno zahtevamo. Leta 2009 smo pisali o slikah, ki jih uporabnik izbriše s Facebooka, a so po poldrugem letu s poznavanjem neposrednega naslova še vedno dostopne. Leta 2012 se ni spremenilo nič, ugotavlja Ars Technica. Facebook se že tri leta ukvarja s problemom sprotnega in pravočasnega brisanja slik, a rešitve še vedno ni.

Facebookov predstavnik za stike z javnostmi Frederic Wolens je v petek v elektronskem sporočilu priznal, da "starejši sistemi za nalaganje slik niso vedno odstranili izbrisanih slik v razumnem času". Dodal je, da trenutno pripravljajo prenovljen sistem, ki bo omogočal hitro odstranjevanje izbrisanih slik. Toda dokler to ni urejeno, stare slike ostajajo v vicah, kjer jih je z direktnim naslovom še vedno mogoče videti. Na ArsTehnici so preverili dostopnost slike, ki je bila izbrisana maja 2008, in presenečeno ugotovili, da jo je leta 2012 s poznavanjem naslova še vedno mogoče videti.

Zanimivo je, da je Facebook (očitno ročno) odstranil slike, s katerimi je ArsTechnica to testirala, a vse ostale stare slike drugih uporabnikov so ostale nedotaknjene. Facebook zatrjuje, da je rešitev že praktično dokončana in da bo po njeni implementaciji sistem samodejno odstranjeval pobrisane slike po največ 45 dneh. Do takrat pa na njihovih strežniki za nedoločen čas ostajajo vse naložene fotografije, četudi smo jih pobrisali sekundo po objavi.

29 komentarjev

nUUb ::

Ah daj no! Imam dober feeling, da to počnejo namenoma...
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

gumby ::

Tole pa je pravi programerski izziv... pobrisat vse slike, ki so označene za brisanje. Tega programa še 10 let ne bo uspelo napisat nobenemu.
my brain hurts

NorK ::

Z novim sistemom bodo pa pred navadnimi uporabniki skrili izbrisane slike.

digitalcek ::

FB je en tak klošarček, ki zbira vse živo, kkr najde okoli sebe: papirje, časopise, plastične vrečke, vrvice... Nekaj takega. Čez 10 let vse prav pride, a ne?

Chymera ::

gumby je izjavil:

Tole pa je pravi programerski izziv... pobrisat vse slike, ki so označene za brisanje. Tega programa še 10 let ne bo uspelo napisat nobenemu.


Mejbi se noben ni pogruntov da je taprav ukaz unlink() in ne delete_file() :D

antonija ::

FB je en tak klošarček, ki zbira vse živo, kkr najde okoli sebe
Ja... priblizno 100 milijard USD tezek klosarcek. BTW digitalcek, kolk tebi kej nanese tvoja klosarija? Pa kako kej tvoja fovsarija do ne-avtorjev? ;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

CyberPunk ::

nUUb je izjavil:

Ah daj no! Imam dober feeling, da to počnejo namenoma...

Meni se tudi zdi, da je tako. Namrec, v mojih FB "vicah" ostaja edina slika, na kateri se vsaj priblizno vidi obraz, ceprav sem jo ze vsaj leto dni nazaj pobrisal. Najhuje pri tem je, da v Photos sekciji te slike ni (ker je seveda bila "pobrisana"), ampak sem jo nasel sele potem, ko sem dal Download your data (in je v downloadanem paketu, kjer tako ali tako 90% stvari ni).

Afo ::

CyberPunk je izjavil:

nUUb je izjavil:

Ah daj no! Imam dober feeling, da to počnejo namenoma...

Meni se tudi zdi, da je tako. Namrec, v mojih FB "vicah" ostaja edina slika, na kateri se vsaj priblizno vidi obraz, ceprav sem jo ze vsaj leto dni nazaj pobrisal. Najhuje pri tem je, da v Photos sekciji te slike ni (ker je seveda bila "pobrisana"), ampak sem jo nasel sele potem, ko sem dal Download your data (in je v downloadanem paketu, kjer tako ali tako 90% stvari ni).

V razmislek: mogoče se to dogaja zaradi kakšnih neimenovanih ameriških agencij, ki ravno iščejo takšne objave? Sej nočem zvenet kot da vidim zaroto vsepovsod, ampak mogoče jim pa res prav pride kaka "ponesreči objavljena slika" kakih posameznikov...
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

Gandalfar ::

Une agencije so si itak prinesele svoje serverje in sproti kopirajo vse. Ne rabis salabajzarsko programirat zaradi njih.

CyberPunk ::

Satira vcasih najbolj elegantno prikaze stvari... >:D

mrJan95 ::

Hrepenim po socialnem omrežju, ki bi stvari brisalo ko jih izbrišeš, spoštovalo in ščitilo zasebnost, imelo veliko uporabnikov.

CyberPunk ::

Saj ga imaš: Outlook/Evolution + telefon + kafič. :D

SmeskoSnezak ::

Kaj pa hramba podatkov v Evropi in po evropski zakonodaji pravi? A ni dovoljeno le hraniti do 3 leta ali nekaj takega? Facebook bi moral vse , kar uporabnik briše in s tem mislim tudi na statuse in linke, odstraniti iz njihove baze ali karkoli že imajo po tej dobi!!!
@ Pusti soncu v srce... @

jype ::

Sej ne prodajajo ničesar v EU.

SmeskoSnezak ::

A si ziher?
@ Pusti soncu v srce... @

Zmajc ::

jype je izjavil:

Sej ne prodajajo ničesar v EU.


Fizično so prisotni v evropi v vseh večjih evropskih državah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

Gandalfar ::

Vir?

para! ::

Sicer pa FBju verjetno ni težko slik prenest nekam drugam, kjer ne bojo javne. Da bi jih dejansko odstranili pa dvomim, s temi podatki, ki jih folk tala fbju, se da marsikaj počet.

lp
Death before dishonor!

Zmajc ::

Gandalfar je izjavil:

Vir?


KLIK

SmeskoSnezak ::

Glavne štabe majo v Dublinu. Zakaj bi pol Evropska komisija preiskovala incidente o fejsu, o katerih včasih tu pišete?!?
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

Zmajc ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Glavne štabe majo v Dublinu. Zakaj bi pol Evropska komisija preiskovala incidente o fejsu, o katerih včasih tu pišete?!?


Stvari niso takšne kot si ti misliš. Če je tvoja stran vidna v EU se mora, če je namenjena državljanom EU držati tudi njenih zakonov, v nasprotnem primeru jim EU lahko naložo kazen ali celo uvede blokado strani na področju EU.

Sicer pa imajo pisarne (in verjetno tudi strežnike) v vseh večjih državah EU.

SmeskoSnezak ::

Zmajc, novice o katerih tu včasih pišejo, govorijo drugače.
@ Pusti soncu v srce... @

Seljak ::

Uf in kaj zaj,če so slike še vedno dostopne?? Ali bo konec sveta?? Tisti,ki na spletu objavi svoje slike popolnoma sam odgovarja za to!

mikimisek ::

Kaj pa ce jaz objavim slike svoje zurke na katerih si totalno pijan in te oznacim?

Se mi je zdelo....

gruntfürmich ::

ja, zdaj se židi še bašejo z informacijami. FB & Gugl itd.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

CaqKa ::

antonija ::

Zmajc, novice o katerih tu včasih pišejo, govorijo drugače.
Kako drugace? Prva povezana novica:
Irska preiskuje Facebook
Guardian - Irski komisar za zaščito osebnih podatkov, ki opravlja podobno funkcijo kot naša informacijska pooblaščenka, bo prihodnji teden izvedel svojo prvo preiskavo Facebooka...

Ce so prisotni v EU (ponavadi na Irskem, davki pa to), potem se morajo drzat EU zakonov. Ce s ejih ne, lahko kdorkoli uporabi vsa pravna sredstva proti njim (kot jih tistile nadobudno avstrijski student prava).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

SmeskoSnezak ::

antonija je izjavil:

Zmajc, novice o katerih tu včasih pišejo, govorijo drugače.
Kako drugace? Prva povezana novica:
Irska preiskuje Facebook
Guardian - Irski komisar za zaščito osebnih podatkov, ki opravlja podobno funkcijo kot naša informacijska pooblaščenka, bo prihodnji teden izvedel svojo prvo preiskavo Facebooka...

Ce so prisotni v EU (ponavadi na Irskem, davki pa to), potem se morajo drzat EU zakonov. Ce s ejih ne, lahko kdorkoli uporabi vsa pravna sredstva proti njim (kot jih tistile nadobudno avstrijski student prava).

Pa kaj vam manjka analitičnih sposobnosti, lepo vas prosim? Jaz sem odgovarjal Gandalfu, vmes pa se zmajc vmešal in vse pomešal s stavkom "Stvari niso takšne kot si ti misliš." ... pa lep pozdrav, ampak z zmajcem sma na isti strani, le da je zmajc meni odgovoril za prazn nic, ker ISTO mislima :))

antonija ::

Se pravi si ti odgovoril na odgovor ki itak ni imel smisla?? 8-O
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WolframAlpha lahko analizira vaš Facebookov profil

Oddelek: Novice / Zasebnost
146525 (4731) Perotnik
»

Facebook končno spoštuje brisanje slik

Oddelek: Novice / Zasebnost
106304 (4121) Jst
»

Na Facebooku še vedno dostopne pred štirimi leti izbrisane fotografije

Oddelek: Novice / Zasebnost
2910369 (7878) antonija
»

Facebook hrani izbrisane slike več kot poldrugo leto (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5119737 (16625) Ziga Dolhar
»

Pazljivo pri brisanju slik s Facebooka in MySpacea

Oddelek: Novice / Zasebnost
187228 (5266) njok

Več podobnih tem