» »

Program za pridobitev izbrisanih datotek

Program za pridobitev izbrisanih datotek

T_F_7 ::

Pozdrav.

Po nesreči sem izbrisal sistemsko sliko. Ne sprašujte me kako, ker ni pomembno ;(( Poizkusil sem program Data Recovery Pro (od ParetoLogic) vendar z njim ne uspem dobiti slike nazaj.
Kateri program je najboljši za takovrstne reči?
Kaj mi priporočate?

Hvala.

Duhec ::

Pri Win98 si bootnil sistem z disketo, napisal sys c: , vzel disketo iz enote in restartal.
Zdaj se pa prosim razpiši za kateri sistem gre, kaj si do sedaj mutil z reševanjem in še kako važno je, kako si izbrisal "sistemsko sliko".

T_F_7 ::

Sistem: Windows 7 Ultimate
Imam svojo standardno sistemsko sliko, ki jo uporabljam vsak dan in na kateri so vsi programi, moji dokumenti itd. Potem imam še eno sistemsko sliko, ki jo uporabljam samo za določene stvari. Naloženo sem imel drugo sistemsko sliko in ko sem hotel naložiti standardno sistemsko sliko sem v programu EaseUs Togo Backup namesto recovery system image dal create system image. Vem ja, idiot! Sistemski sliki sta na tretji particiji. Mislim da bi morala biti izgubljena sistemska slika okoli 30 Gb, če se ne motim.

Duhec ::

Še potrdi, če mislim prav:
Disk si imel razdeljen na 3 particije, C:, D: in E:, ker govoriš o tretji particiji.
Torej na C: particiji si imel Win7 inštalacijo, na E: pa dve backup sliki celotnega C: diska. Ena slika je bila standardna, ena malce drugačna?
Torej imaš na E: particiji dve sliki, ne samo sistema Win7 ampak celotne C: particije (sistem + vsi podatki)? Torej si backup naredil preko izbora "Disk and Partition Backup" ?

Če je zgornje res, in če sliki še obstajata na E: particiji, potem še 1x bootni sistem iz DVDja, na novo naloži Win7 na C: particijo, odstrani Win7DVD, pusti, da se Win7 prvič poberejo.
Nato inštaliraj (po potrebi restartaj, če program to zahteva) in poženi EaseUS Todo Backup, v programu izberi zavihek "Recovery", izberi "Disk and Partition Recovery", izberi "Browse", na E: particiji najdi mapo slike, ki jo hočeš restavrirati (Restore), navadno ima obliko "Disk and Partition backup xx-xx-2012 xx-xx AM/PM" , najdi sliko, ki ima končnico .PBD , jo izberi in naredi Restore.

Po spominu mislim, da se restore izvede v dveh korakih, ker mora EaseUS TB vmes restartati sistem, ker ne more kar direktno prepisati sistemskih datotek.
Vsekakor poročaj.

T_F_7 ::

1. Da
2. Da
3. Da, System BackUp

Sedaj je naložena tista malce drugačna slika. Imam dostop do vseh particij (sklepam da misliš da ne). Prvo hočem pridobit mapo my documents/pictures/music iz C: particije preden naložim Win7 na novo, ker bi če ne samo povečal možnost da se ti podatki izgubijo z overwriteom. Na E: particiji ni sistemske slike, ker je bila izbrisana oz. povožena z drugo in sm na sredi kreacije te druge slike vse skupaj prekinil, a je bilo prepozno. Skušam dobiti nazaj ta božji .PBD, EaseUs pa sem že večkrat uporabljal, le da sem tokrat naredil napako iz površnosti. Še vedno vidim edino rešitev s kakšnim primernim Data Recovery programom. Mar ne?

Duhec ::

Aha, torej želiš obnoviti povoženi .PBD na E: particiji diska ?
Poizkusi z Recuvo:
http://www.filehippo.com/download_recuv...

T_F_7 ::

Recuvo sem pravkar poizkusil in morem reči da je v primerjavi z DataRecovery Pro demencialen program. Se opravičujem za moje izražanje ampak imam pošteno najete živce. Hvala za vso pomoč, ki mi jo nudiš.

fosil ::

Probaj GetDataBack.
Tako je!

T_F_7 ::

fosil je izjavil:

Probaj GetDataBack.

Nič ne dobim nazaj s tem programom :'(

Kaj TestDisk mi lahko kako pomaga?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T_F_7 ()

Voluharr ::

Ena od variant je še R-Studio - ni zastonj.

T_F_7 ::

Voluharr je izjavil:

Ena od variant je še R-Studio - ni zastonj.

sprobau bom to varianto. optimizma itak ni več.

Duhec ::

Kolk velika pa je bila ta E: particija kamor si shranil .PBD sliko ? Je bilo prostora vsaj še 1x toliko kolikor zasede obstoječa backup slika ?
Ker če je velikost E: približno toliko kot zasede eno slika in če si jo prepisal z drugo, ki gre praktično po istih sektorjih, potem nimaš prav veliko možnosti.

T_F_7 ::

povožena Slika cca 30Gb
slika s katero sem povozil cca 13Gb vendar sem prekinil na 60%-80%
particija 248Gb
teoretično bi šanse morale biti velike, teoretično.

fosil ::

Ah kje, nimaš šans.
Če posamezne datoteke ne uspeš rešit cele, torej 100%, bo zelo verjetno neuporabna.
Tukaj pa gre za eno veliko datoteko, ki je bila delno prepisana.
Tudi če jo uspeš rešit 90% bo zelo verjetno neuporabna, odvisno sicer kako je datoteka strukturirana, ampak po moje se tukaj zadeva ne bo dala rešit.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

T_F_7 ::

@fosil:
ti dam prav, totalno prav. to sem že v začetku ugotovil. niti mi ni preveč panike glede tega, ker sem pred kratkim na novo windowse dal in nisem imel neki dosti programov, bi pa prišel prav spisek programov, ki sem jih imel naložene. sedaj skušam s pomočjo R-Studia pridobiti čim več iz mape Users na C: particiji. Potem bom še pogledal kaj se da iz E: dobit...
Kaj ta TestDisk bi mi prišel prav? Ni neki user-friendly...

Duhec ::

T_F_7 je izjavil:

povožena Slika cca 30Gb
slika s katero sem povozil cca 13Gb vendar sem prekinil na 60%-80%
particija 248Gb
teoretično bi šanse morale biti velike, teoretično.

Hm, še nekaj mi ni jasno.
EaseUS TB v bistvu ne pusti skreirati istega imena backup slike, tako tudi nisi mogel povoziti obstoječo. Razen, če si jo prej izbrisal, kar je neumnost pri tako veliki particiji. Druga neumnost je, da backup delaš na istem fizičnem disku. Delaš ga vedno na fizično drugem/zunanjem disku.

Če prekineš izvajanje Backupa, ti ostane samo mapa z imenom, vsebino mape pa EaseUS TB za seboj lepo pobriše, ker si pač stisnil Cancel.
Torej rešuješ delni .PBD, ki je v bistvu samo neke vrste stisnjena datoteka v enem kosu in uspešno skreirano .PBD datoteko lahko odzipaš tudi v Raziskovalcu (ne rabiš EaseUS TB programa).

Reševanje z Recuvo je sicer preprosto, če izbereš kot vrsto datoteke "drugo", izbereš F: particijo in odkljukaš "Omogoči globoko pregledovanje", ki sicer traja ampak ok, izgubiti nimaš več kaj, samo dobiti. Ko Recuva konča, odkljukaš samo iskano mapo/datoteko, ki ima zelen krogec; le ta se da obnoviti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

T_F_7 ::

Duhec je izjavil:

EaseUS TB v bistvu ne pusti skreirati istega imena backup slike, tako tudi nisi mogel povoziti obstoječo. Razen, če si jo prej izbrisal, kar je neumnost pri tako veliki particiji.

Ni tako. Vsako sliko imam v svoji mapi, dal sem System Backup namesto Recovery. Morda me je celo vprašalo, če hočem overwriteat, ne vem, itak sem mislil da sem dal recovery, mudilo se mi je in nisem bil pazljiv. Mislim da se to lahko zgodi vsakomur, čeprav sem prej mislil da se to meni ne more zgodit. Za zunanji disk pa ni denarja.

Duhec je izjavil:

Torej rešuješ delni .PBD, ki je v bistvu samo neke vrste stisnjena datoteka v enem kosu in uspešno skreirano .PBD datoteko lahko odzipaš tudi v Raziskovalcu (ne rabiš EaseUS TB programa).

O tem .PBDju ni zaenkrat ne duha ne sluha.

Duhec je izjavil:

Reševanje z Recuvo je sicer preprosto, če izbereš kot vrsto datoteke "drugo", izbereš F: particijo in odkljukaš "Omogoči globoko pregledovanje", ki sicer traja ampak ok, izgubiti nimaš več kaj, samo dobiti. Ko Recuva konča, odkljukaš samo iskano mapo/datoteko, ki ima zelen krogec; le ta se da obnoviti.

Ko končam R-Studio recovery bom probal spet Recuvo kot si rekel, čeprav sem že, samo ni bilo sreče.
Ko enkrat končam bom rabil program, ki totalno zbriše vse iz diska, ker mam namen naredit čistko enkrat ko dobim nazaj podatke in jih premaknem na varno, čeprav še ne vem kam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T_F_7 ()

T_F_7 ::

Mislim da kar sem lahko sem pridobil. Bore malo sicer.
Sedaj bom namestil vse na novo in hočem zbrisati čisto vse smeti, ki so ostale gor.
Kakšen Wipe Disk program mi priporočate?


ps: Hvala vsem za vso dozdajšnjo pomoč :))

solatko ::

Navaden format je čisto dovolj.
Za slike diska je izredno pomembno, da so nepoškodovane, saj recovery ne gre, če je backup poškodovan. Tudi mount ne gre, ti takoj javi, da je datoteka okvarjena. Pri izdelavi backup-a moraš biti previden in če to delaš velikokrat, vedno preveri narejeno sliko.

Osebno imam posneto samo sliko ob namestitvi vseh potrebnih programov, potem pa uporabljam restore point, ki v visti in w7 deluje perfektno (v xp je bilo ob večini problemov, to neuporaben del diska, zato je takrat bolj prišlo v poštev izdelovanje slik).

Za slike si v računalnik namesti dovolj velik disk in ga uporabljaj samo za varnostne kopije, če jih boš še delal. Slike na zunanjem disku, znajo biti ob recovery-u, neuporabne. USB povezave pač niso tako sigurne kot direktni priklop na IDE ali SATA.

To trdim iz prakse, da se ne bo spet kakšna glavca usajala. Slike sodijo na drugi disk v računalniku in nikamor drugam - vse ostalo je tombola.
Delo krepa človeka

T_F_7 ::

solatko je izjavil:

Navaden format je čisto dovolj.

Mogoče zate, zame trenutno ni.

solatko ::

Potem pa vzemi dopust in daj 12x-ni prepis diska. Sata diski imajo precej natančno pisanje in je 1x ali 2x-ni format popolnoma dovolj, da z navadnimi orodji obnovitve, vrneš kakšno zadevo. Prejšnji diski so imeli širše zapise in je bilo vračanje otročja igra, na novih diskih je tudi enkratni format dovolj, da razen res profi orodja, ne boš vrnil nič.
Delo krepa človeka

T_F_7 ::

Vprašal sem nasvet za kak dober Wipe program brez dopusta. Raje kot da bi filozofiral, bi mi dal odgovor, če ga seveda poznaš. Nočem bit nesramen, ampak imam pošteno najete živce, ker se že 3 dni ubadam s tem in če mi ne odgovoriš na moje vprašanje potem mi nisi v pomoč in to me še dodatno najeda ;((, upam da me razumeš.

solatko ::

Vsak program za urejanje diskov ima tudi wipe in ne filozofiram, 12x no brisanje na 500GB pomeni cca 80 ur obdelave, če na silo prekineš, je lahko disk za v smeti. Lahko uporabiš tovarniški program proizvajalca tvojega diska.
Verjemi, da 2x-ni prepis, onemogoči normalno vračanje vsebine diska (razen če je govora o zelo starem Sata disku), novi imajo izredno tanek zapis, ki se ob normalnem formatiranju zbriše (amater ne bo našel niti enega uporabnega faila), seveda normalni ne quick format.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Duhec ::

Format (ne quick format!) je popolnoma dovolj glede osnovnega izbrisa podatkov in pregleda površine, razen, če cvikaš, da ti bodo forenziki v bodočnosti brskali po disku.
Dobrega Wipe programa brez nekajdnevnega dopusta ni. :P
Lahko probaš CCleaner in 35-kratno Gutmann metodo (čitaj Wiki). Čez kak dan poročaj.
Drug program nudi prav Recuva, ki je sicer namenjen v prvi vrsti iskanju izbrisanih datotek, istočasno pa z desnim klikom na poljubno najdeno datoteko lahko izbereš prepis po metodi, ki si jo prej v možnostih izbral (1x, 3x, 7x, 35x. Vsak ima svoje lastnosti izbrisa.

solatko ::

Za današnjo širino zapisov, take drastične metode niso več potrebne, forenziki pa najdejo tudi na popolnoma uničenem disku, še kakšen podatek, pa še to samo CIA-ini.
Delo krepa človeka

fosil ::

Za brisat imaš dban, ki je boot cd ali pa earser, ki deluje v win.

Kar pa se brisanja tiče, tudi če disk prepišeš samo z ničlami, ne boš s programskimi orodji nič nazaj dobil.
Tako je!

solatko ::

Pri starejših diskih, je mala malica dobiti nazaj večino tudi ob večkratnem prepisu z 0-lami, pri novih diskih, pa je zapis kato ozek in stabilen, da na robovih zapisa ne ostane nič, forenziki pa pač uporabljajo druge načine, vključno z mikroskopi).
Delo krepa človeka

Voluharr ::

Če hočeš da nebo nihče našel nič se lahko zmeniva razdreva disk in plate zbrusiva v prah in je problem rešen.

Drugače pa ne fantaziraj preveč s tem, da kdo kaj potegne z diska dol.

solatko ::

Voluhar91 - tisti, ki imajo kaj skriti in službeni diski, se po navadi komisijsko uničijo v kakšni talilni peči, ampak tega je izredno malo.
Osebno sem nekemu fantu, ki je prodajal rabljene diske (na njih so bili grafični izdelki oblikovalskega studija), pokazal, kaj vse je bilo na njegovem zbrisanem disku - praktično vsi njegovi izdelki so bili na voljo, v dobre pol ure.
Po tistem diskov ni več prodajal, jih je nosil prijatlu pod štanco in v peč.
Delo krepa človeka

fosil ::

Tudi pri starejših diskih ne boš s prepisanega diska samo s programsko opremo dobil nič.
Elektronski mikroskop je pa seveda druga zgodba, ampak to je pa v domeni samo največjih tajnih služb.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

solatko ::

Na starejših diskih, bo vsak restavrator podatkov tipa Kotar in podobni, dobil ven vse, oziroma večino podatkov, brez problemov. Praktično s pravim SW, boš dobil skoraj vse faile, ki so bili na disku v njegovi zgodovini (slike, dokumente), ne boš pa obnovil raznih video in audio datotek, do te mere, da bi bili uporabni. Tudi programov obnovljenih na ta način ne boš poganjal), na novih diskih pa zaradi natančnosti pisalnih glav in ozkih sledi, pa je reševanje podatkov, v komercialne namene, skoraj misija nemogoče, zaradi stroškov restavriranja.
Delo krepa človeka

T_F_7 ::

Ste se pa razpisali :)
Ne gre se mi zato da bi mi nekdo ukradel disk in pridobil ne vem kakšne podatke z njega, ker nimam kaj skrivat ;)
Fora je v temu, da hočem preprosto to, da je disk oz. želena particija ali 2 na disku prazna. Ja, sej vem, zdaj boste rekli da kaj fantaziram z nepotrebnimi stvarmi. Če je res da za 100Gb porabim 15 ur potem se seveda tega ne bom lotil.

fosil ::

solatko je izjavil:

Na starejših diskih, bo vsak restavrator podatkov tipa Kotar in podobni, dobil ven vse, oziroma večino podatkov, brez problemov. Praktično s pravim SW, boš dobil skoraj vse faile, ki so bili na disku v njegovi zgodovini (slike, dokumente), ne boš pa obnovil raznih video in audio datotek, do te mere, da bi bili uporabni. Tudi programov obnovljenih na ta način ne boš poganjal), na novih diskih pa zaradi natančnosti pisalnih glav in ozkih sledi, pa je reševanje podatkov, v komercialne namene, skoraj misija nemogoče, zaradi stroškov restavriranja.

Kotar in podobni ne bodo dobil ven nič.
Če citiram tole stran, ki pravi da je bilo včasih možno dobil podatke nazaj z disket, vendar samo s forenzično analizo, česar Kotar in podobni ne izvajajo.
Za vse diske mlajše od 10 let in večje od 15G pa je z analizo dokazano da je en prepis dovolj, da se ne da podatkov rešit niti v laboratoriju. Starejših diskov pa niti niso testirali.
Tako je!

solatko ::

fosil - Stopi do Kotarja z IDE diskom in povprašaj, če ti lahko rešijo slike in dokumente, ki so bili prepisani, potem pa še za ceno vprašaj. Nima se smisla prepirat s teboj.
Delo krepa človeka

fosil ::

Je precejšnja razlika med prepisom zaradi redne uporabe, kjer večina podatkov dejansko ni prepisanih in načrtnim prepisom celega diska z ničlami.
Tako je!

T_F_7 ::

Neki me je zanimalo pa sem naložil na novo XPje. C particijo sem skrajšal iz 100Gb na 10Gb, ker sem potem hotel dat windowse na USB ključ. Ko sem nato v XPjih preostalih 90Gb dodelil novi particiji se mi je magično prejšnja tretja particija 'razparticirala', če lahko tako rečem. Sedaj ta prostor ni dodeljen nobeni particiji! WTF?! Kaj se da to particijo dobit nazaj?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows backup in restore - prosim za pomoč

Oddelek: Operacijski sistemi
202009 (871) BorutK-73
»

Kloniran disk "večji" od originala

Oddelek: Pomoč in nasveti
141587 (1056) broken/link
»

SSD je crknil. Kako do podatkov?

Oddelek: Strojna oprema
264058 (2466) diler515
»

SSD vgrajen, kaj pa zdaj? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
10621035 (13744) MrStein
»

System Backup sploh ne

Oddelek: Programska oprema
51163 (1088) SmeskoSnezak

Več podobnih tem