» »

Microsoft za Windows 8 Server razvil nov datotečni sistem: ReFS

Microsoft za Windows 8 Server razvil nov datotečni sistem: ReFS

APIji za dostop do datotečnega sistema bodo ostali kompatibilni

vir: MSDN Blogs
MSDN Blogs - Na uradnem Windows 8 blogu so pri Microsoftu razkrili, da bo strežniška različica Windows 8 vključevala nov datotečni sistem z imenom ReFS (Resilient FileSystem).

ReFS je opazna nadgradnja zdaj že nekoliko osivelega NTFS-a, ki se z novostmi precej spogleduje z Solarisovim ZFSom. Glavne novosti so striktno preverjanje konsistence zapisanih datotek in metapodatkov, shranjevanje vseh metapodatkov v B+ drevesa ter zapisovanje vsega po metodi Copy-on-Write.

Copy-on-Write zapisovanje poskrbi, da so vse spremembe metapodatkov vedno zapisane na novo mesto, poleg zapisovanja pa se jasno uporablja tudi dnevnik. Tako se za razliko od NTFS-a podatki nikoli ne spremenijo na istem mestu in se lahko v primeru težav pri zapisu spremembe brez težav razveljavijo. Pri tem se tudi hvalijo z dejstvom, da je s pomočjo hiearhičnega alokatorja ReFS sposoben združevati pisanje metapodatkov na disk in s tem opazno pospešiti pisanje tako na navadnih trdih diskih kot na bliskovnih pomnilnikih.

Metapodatki v B+ drevesih bi naj močno poenostavili zasnovo datotečnega sistema, saj so sedaj vse informacije (vključno z MFT) shranjene v eni sami podatkovni strukturi, ki vključuje preverjanje integritete s pomočjo kontrolne vsote (checksum-a). Kontrolne vsote strani B+ dreves so shranjene ločeno, da zmanjšajo verjetnost okvare skupaj z drevesom. Prav tako omenjajo, da sprememba strukture metapodatkov sedaj močno pospeši delo z velikimi direktoriji in datotekami, kar je bila opazna težava pri NTFS. Nova alokacijska strategija bi naj tudi močno pospešila delovanje datotečnega sistema na velikih diskih, saj so sedaj metapodatki blizu datotek in direktorijev, ki jih predstavljajo.

Naslednja večja novost so t.i. integritetni tokovi (integrity streams), ki so namenjeni zaščiti podatkov posameznih datotek. Privzeto imajo vse datoteke na zrcaljenih nosilcih (mirrored drives) te tokove omogočene, kar pomeni, da se vse spremembe datotek prav tako zapisujejo ločeno in lahko v primeru odklopa nosilca med zapisovanjem ReFS razveljavi spremembe in obdrži datoteko nepoškodovano. Jasno so poleg tega datoteke še zaščitene s kontrolno vsoto. V primeru, da to predstavlja oviro pri hitrem delovanju aplikacije oz. hoče aplikacija za integriteto podatkov skrbeti sama, se dajo ti tokovi izklopiti na nivoju datotek ali direktorijev.

ReFS bi naj tudi znal priklopiti datotečni sistem v primeru, da je le-ta pokvarjen. Ko pride do okvare, se pri Microsoftu hvalijo, da zna ReFS avtomatično rešiti metapodatke in priklopiti datotečni sistem brez okvarjenih datotek in jasno označiti okvare za lažje obnavljanje z varnostnih kopij.



ReFS pa ne bo vključeval podpore za redundanco - za to bo v Windows 8 skrbel že razkrit Storage Spaces sistem, ki bo zamenjal do sedaj znano RAID funkcionalnost. Če se spomnimo, SS podsistem bo deloval podobno kot je deloval Drive Extender v Windows Home Server - v eno enoto bo lahko povezal več različnih diskov in samodejno skrbel za podvajanje in pariteto. Storage Spaces bodo sicer delovali tudi z NTFS diski, bodo pa ReFSu dodatno pomagali: ReFS bo periodično preverjal integriteto datotek v storage poolu in jih v primeru napak avtomatično obnavljal z redundančne kopije.

ReFS prav tako ne bo vključeval sistema za delanje posnetkov, saj za to na Windows sistemih že dolgo skrbi Volume Shadow Copy. Ne bo podpiral niti deduplikacije, saj bo za to v Windows 8 skrbel ločen podsistem, ki bo deloval tudi z NTFS.

Bo pa imel nekaj precej opaznih pomanjkljivosti - na seznamu lastnosti manjka podpora t.i. sparse datotek, razširjenim atributom, kratkim (DOS) imenom, stiskanju ter EFS ekripciji datotek in kvotam. Na voljo bo samo na Windows 8 Server in se z njega ne bo dalo pognati sistema. So pa pri Microsoftu omenjali, da imajo namen najprej datotečni sistem prenesti na ne-strežniške operacijske sisteme in zatem podpreti tudi zagon.

44 komentarjev

enadvatri ::

Ko bo Windows 13 na obzorju, bo zadeva že uporabna ... :))

LuiIII ::

Škoda ker so bili že na 1/4 poti. Torej ZFS za me še kar ostaja edina izbira. Ni panike!

Dr_M ::

Vazno, da se pri Microsoftu hvalijo... :|

Mavrik ::

*cough*

Nazaj na topic.
The truth is rarely pure and never simple.

Spc ::

Se že da kje dobiti kakšen Windows 8 Server preview ?
 

darkolord ::

enadvatri je izjavil:

Ko bo Windows 13 na obzorju, bo zadeva že uporabna ... :))
Ko bo Server 8 zunaj, bo tole že production-ready. Glede na to, da je nadgradnja NTFSja, ni razloga, da ne bi že v štartu bila uporabna (z izjemo bootanja, kar pa ni nek zelo hud problem)

trnvpeti ::

winFS je tudi ze nekaj casa ready

od leta 2006?
WinFS @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

pegasus ::

BeFS še vedno rula za desktop usage ...

Looooooka ::

podpora t.i. sparse datotek, razširjenim atributom, kratkim (DOS) imenom, stiskanju ter EFS ekripciji datotek in kvotam

Cak...kaj to pomen.Da ne bo mozno userjem nastavljat kvote ce bo disk uporablu ta FS?

aja...pa se
ReFS prav tako ne bo vključeval sistema za delanje posnetkov
.Delanje?...seriously? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Bistri007 ::

Bo pa imel nekaj precej opaznih pomanjkljivosti - na seznamu lastnosti manjka podpora t.i. sparse datotek, razširjenim atributom, kratkim (DOS) imenom, stiskanju ter EFS ekripciji datotek in kvotam.

Očitno je ReFS bolj namenjen arhiviranju datotek na strežniku kot za poganjanje programov. Kompresija bi sicer prav prišla...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Mavrik ::

Očitno je ReFS bolj namenjen arhiviranju datotek na strežniku kot za poganjanje programov. Kompresija bi sicer prav prišla...


Ja vse kaže na to, da je primarni namen kot storage FS, ne kot nekaj s kod bi se poganjale aplikacije. Verjetno bo skupaj z deduplikacijo tudi precej dober FS za shranjevanje Hyper-V virtualcev, na katere se MS zadnji čas zelo osredotoča. Pomanjkanje sparse fileov pa kvot pa je vseeno malo fail :)

Cak...kaj to pomen.Da ne bo mozno userjem nastavljat kvote ce bo disk uporablu ta FS?


Tako je :)

.Delanje?...seriously? :D

Se mi je mal prekmurščina prikradla v novico, se opravičujem ;)
The truth is rarely pure and never simple.

MrStein ::

Koliko pa se v praksi rabi sparse fajlov?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

stegy ::

Sem šel pogledat, kaj je to sparse file (ker sem neznalec ;-):

Sparse file @ Wikipedia

Slabost je, da je prikaz free space na disku lahko zelo varljiv (odviseno pa je od podatkov v datoteki)

Bistri007 ::

MrStein je izjavil:

Koliko pa se v praksi rabi sparse fajlov?

Programi za delo z velikimi datotekami (500MB+) so gotovo optimizirani za sparse datoteke. To se uporablja na delovnem / temp disku, ampak pri arhiviranju zagotovo ne potrebuješ. Pač, potrebno bo počakati na v2.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Jst ::

MS, lahko bi se malo bolj potrudil. Sicer pozdravljam novosti, ampak lahko bi šli all the way. Pa kot berem novice, bodo spet servisi skrbeli za FS....

MSju bi bilo potrebno zakonsko omejiti uporabo servisov (me spominja na RPM dependency hell) in registry-ja.

Aplikacije ne bi smele nič iskati v registru ampak bi register uporabljal samo OS. Tako bi se znebili milijon vnosov, ki ostanejo, če program odinštaliraš ali nadgradiš.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Mavrik ::

Koliko pa se v praksi rabi sparse fajlov?


En primer - Steam vse igre alocira kot sparse fajle. Na FAT32 (ki tega ne podpira) dela veliko počasneje.

MSju bi bilo potrebno zakonsko omejiti uporabo servisov (me spominja na RPM dependency hell) in registry-ja.

Kaj točno pa je razlika če ti dela eno stvar nek daemon zapečen v kernel ali pa nek daemon v user-spacu? Windows kernel pač ni monoliten blob kot je recimo Linux.

Aplikacije ne bi smele nič iskati v registru ampak bi register uporabljal samo OS. Tako bi se znebili milijon vnosov, ki ostanejo, če program odinštaliraš ali nadgradiš.


Cel namen registra je to, da aplikacije shranjujejo svoje nastavitve to. To kar si izjavil je ista neumnost kot bi rekel "Aplikacije ne bi smele nič iskati v /etc in /home/.*! Tisto bi lahko uporabljal sam OS!".
The truth is rarely pure and never simple.

Mitja358 ::

Jst je izjavil:



Aplikacije ne bi smele nič iskati v registru ampak bi register uporabljal samo OS. Tako bi se znebili milijon vnosov, ki ostanejo, če program odinštaliraš ali nadgradiš.


Poženeš CCleaner in počistiš register, sicer nisem siguren če res vse počisti, kar je ostalo od programa.

enadvatri ::

darkolord je izjavil:

enadvatri je izjavil:

Ko bo Windows 13 na obzorju, bo zadeva že uporabna ... :))
Ko bo Server 8 zunaj, bo tole že production-ready. Glede na to, da je nadgradnja NTFSja, ni razloga, da ne bi že v štartu bila uporabna (z izjemo bootanja, kar pa ni nek zelo hud problem)


Če ne znaš brati nasmeškov, žalostno (:(). Hotel sem malo karikirati, da so lovili konkurenco, privezano na svoj rep (kot z Visto), a tu ZFS. Saj potem se je Sedmica super odrezala in verjamem, da bo pri Trinajstici podobno s FS. Dokler ne bo preizkušeno, MS ne gre hvaliti ...

Resna prednost, ki jo MS produkti nudijo, je odlična podpora za pretekle različice (z nekaj izjem, kot je npr. Sharepoint). Tu konkretno, pri ReFS, gre za API-je, pa morda še kaj.

amigo_no1 ::

Poženeš CCleaner in počistiš register, sicer nisem siguren če res vse počisti, kar je ostalo od programa.

Newsflash: programi puščajo za seboj svinjarijo po registru.Njihov Uninstall gor ali dol.Tudi CCleaner ni vsemogočen.
Poženi regsnap pred prvim začetkom programa (kot tudi pred instalom & na novo nameščenega) & ko ga zapreš in naredi primerjavo sprememb.

Cold1 ::

Newsflash: puščanje nastavitev ob odstranitvi (v registru v podključu \Software, v datotečnem sistemu pa v mapi \AppData) je namensko - omogoča namreč da uporabniki po ponovni namestitvi programa nadaljujejo delo s svojimi starimi nastavitvami.

amigo_no1 ::

i (v registru v podključu \Software, v datotečnem sistemu pa v mapi \AppData)

Ko bi bilo samo tam ...

Cold1 ::

Eh?

...

Generalno je čisto vseeno kje so zapisane nastavitve, dokler so na voljo po ponovni namestitvi programa.

win64 ::

To je sicer že OT, vendar velikost registra že dolgo ni več problem. Imate kakšen test, ki pokaže pohitritve po "čiščenju" registra?

Da se ne bom skliceval samo nase, je tukaj nekaj virov, ki potrjujejo moj prav.
http://lifehacker.com/5482701/whats-the...
http://home.comcast.net/~SupportCD/XPMy...

WhiteAngel ::

Lepo. Upam, da bodo specifikacije objavljene, tako da bo hitro podprt tudi v ostalih OS.

Jst ::

Meh, napisal sem odgovor, pa sem popomotoma nek mouse gesture naredil...

Cel point reinstall programa je, ker ti je začel čudno delati in bi rad clean install brez prejšnjih nastavitev... tako moraš pa v akcijo z Process Monitorjem in drugimi utilsi, kje ima program vse svoje nastavitve in podatke.

O registru smo se že tolikokrat skregali, da bom raje prvi nehal.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

jype ::

To je po moje najboljša novica od Microsofta letos. Končno bo na izbiro datotečni sistem, ki ni popolnoma zastarel, ali pa obsceno drag.

poweroff ::

Mene pa zanima kako bo zadeva podprta v Linuxu - če kod ve...
sudo poweroff

jype ::

Glede na to, da Microsoft s prostoprogramsko skupnostjo vedno tesneje sodeluje, me to ne skrbi.

Bolj me skrbi, kako bo v Linuxu podprt btrfs, ki še vedno ni :)

Mavrik ::

poweroff je izjavil:

Mene pa zanima kako bo zadeva podprta v Linuxu - če kod ve...


Na začetku verjetno ne bo. Je pa dobra novica to, da so močno poenostavili strukturo FSa. Po drugi strani pa je tale FS zelo očitno namenjen strežniškemu storagu in arhiviranju in ne vem če bi si upal ene Linuxe pustit štorat po datotečnemu sistemu, ki se tako močno trudi skrbeti za integriteto podatkov - moduli za podporo NTFSa so dolgo bili (in so do neke mere še vedno) hudo šlampasti.
The truth is rarely pure and never simple.

poweroff ::

Saj ne sprašujem zato. Zanima me zato, ker je zadeva zanimiva iz stališča forenzike.
sudo poweroff

Jst ::

Tukaj se pa strinjam z Mavrikom. To je očitno storage/database FS in dostopanje iz linuxa se mi ne zdi racionalna rešitev. Kaj šele, da bi pisal po njemu. Auch.

Me je pa Microsoft začel prijetno presenečati ene 4 leta nazaj, ko so začeli sodelovati z odprtokodno skupnostjo. Če se ne motim, je v Linux Kernelu tudi nekaj kode, ki je prišlo iz Redmonda. Sedaj me straši Google...

>Saj ne sprašujem zato. Zanima me zato, ker je zadeva zanimiva iz stališča forenzike.

Hehe, oba sva pisala post, tako da nisem videl tvojega. Pomoje bo Read kar hitro implementiran. (In forenziki itak ne rabite drugega.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Mavrik ::

poweroff je izjavil:

Saj ne sprašujem zato. Zanima me zato, ker je zadeva zanimiva iz stališča forenzike.


Copy-on-write pisanje praktično vsega bo verjetno poskrbelo, da se bo dalo najti ogromno podatkov s forenziko, verjetno tudi kar zgodovino spreminjanja datotek. Boste imeli prelahko delo če ljudje ne bodo varno brisali serverjev ;)
The truth is rarely pure and never simple.

poweroff ::

Hehe, se pravi gre spet za zaroto Microsofta, ki hoče to prenesti na desktop. Ob tem je pomenljivo dejstvo, da EFS enkripcije ne bodo podpirali... (irony off)

:))
sudo poweroff

Mavrik ::

Roko na srce, EFS verjetno ne podpirajo zato ker je prišla BitLocker podpora pred kratkim.
The truth is rarely pure and never simple.

Dami ::

Sej fajn da se premika naprej, vendar še vedno ni 2+ parity & automated check (kok sn razbral bo ta samo za mirrored diske) variante, tak da bo še vedno ZFS aktualn.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

enadvatri ::

poweroff je izjavil:

Mene pa zanima kako bo zadeva podprta v Linuxu - če kod ve...


Glede na trend potez MS v odnosu do OK programja, se lahko pustimo presenetiti.

Jst ::

Malo smo se programerji pogovarjali, ob dejstvu, da noben ni prebral specifikacije, ampak samo novice in razlag v novicah.

Resilient File System se bo avtomatsko popravljal. Je "Live" FS, kar pomeni, da je namenjen "always on" in v primeru napake, zagotavlja dostop do drugih, nepoškodovanih podatkov, medtem, ko ti rešuješ težavo. Shared Storage Pools med računalniki za load balancing in dodatno zaščito pred korupcijo. (lol, korupcija podatkov. Kako je smešen prevod.) Potem transakcijski model alokacije pri pisanju - copy on write.

MS ima v mislih, da bo ta FS namenjen tako najmanjšim napravam, kot največjim.

Pa še zanimivo branje - sem po pisanju posta prek googla našel na msdn strani opis: blogs.msdn.com


edit: meni je najboljši del redundanca, shared storage pools in FS, ki je v bistvu B+ baza.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Blisk ::

techfreak :) ::

Samo za ARM ... btw na iPadu mi Android ne dela, kaj če bi šli tožit Apple? Niti ne razumem, zakaj ne bi uspelo, saj ima večinski delež med tableti.

Jst ::

blisk: to bo itak samo za tablice, za kar pa ne vidim problema. (WP7 in W8 nista tako kot Android, kot vsak, ki ima 5min časa, naredi svoj ROM. :) )
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

KTr1sk ::

torej Refs ne bo prisoten v Pro različici?
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

techfreak :) ::

Če prav razumem, bo na voljo samo na Windows 8 Server.

KTr1sk ::

KTr1sk je izjavil:

torej Refs ne bo prisoten v Pro različici?

obstaja rešitev, da tudi v pro deluje Refs datotečni sistem
http://www.firstever.eu/en/refs-vs-ntfs...
ampak vprašanje če bo enako delovalo v končni različici, ter če se bo sploh splačalo
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

MrStein ::

Hmm, a dedup bo ilegalen, če gre za shrambo za storitve ala amazon music vallet (al kak se ze imenuje)? (imetniki pravic zahtevajo, da se ista pesem ločeno hrani za vsakega uporabnika)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Strestirate nov HDD pred uporabo?

Oddelek: Strojna oprema
301965 (1135) MrStein
»

Pokvarjeni podatki pri kopiranju čez mrežo

Oddelek: Pomoč in nasveti
474574 (3180) MrStein
»

3tb diski na p45 matičnih ploščah

Oddelek: Strojna oprema
91331 (1108) Spc
»

programi za reševanje podatkov so totalno neučinkoviti

Oddelek: Pomoč in nasveti
314600 (3793) AC_DC
»

Microsoft za Windows 8 Server razvil nov datotečni sistem: ReFS

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
449873 (5837) MrStein

Več podobnih tem