» »

Menjava glavnih varovalk na hiši

Menjava glavnih varovalk na hiši

mirch ::

Koliko stane menjava s strani Elektra (npr. Maribor:) ), glavnih varovalk na hiši?

Namreč peč na elektriko, keramična plošča, bojler, ... se nabere v glavnem in potem tu pa tam ob preveliki obremenitvi glavno varovalko vrže ven:)

borut_p ::

Načeloma ti nebi smelo ven metati, če bi imel znotraj v hišnem razdelilcu še FID. Sicer pa menjava varovalk slednje nebi rešila, potem potrebuješ povečanje moči. SLednje pomeni vlogo za soglasje, soglasje, ter pogodbo z večjo močjo. SLednje pa kar nekaj časa traja. Sama menjava varovalk več kot ene 100€ nebi smela biti
LP

Pyr0Beast ::

se mi zdi da prideš skoraj ceneje čez če bolje izoliraš bajto :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Voluharr ::

@borut_p: Sploh veš kaj je FID? FID je stikalo ki ob primeru da vsota vseh tokov (L1,L2,L3,N) skozi stikalo ni enaka 0 (dovoljeno odstopanje je napisano na stikalu) loči inštalacijo v hiši od dovoda. Lep primer je naprimer, ko ti otroci kaj vtaknejo v vtičnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Voluharr ()

Fave ::

Tako kot je napisal Voluhar91. S FID stikalom nebi v tvojem primeru rešil ničesar. Predvidevam, da gre za starejšo hišo, ki ima PEN vodnik in ne ločeno PE in N. Torej vgradnja FID stikala sploh ni možna.

Tvoj problem je v neselektivni zaščiti. Po domače povedano imaš v hišnem razdelilcu prevelike varovalke in namesto, da bi ti pregorele te, ti pregorijo glavne.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

thor24 ::

Za Elektro Lj. ti lahko povem ko dobim naslednji račun.

Je šla prejšnji teden, ko se je fotr neki "igral" (sicer v bloku, ampak pomoje to ni pomembno).

Me pa zanima če lahko glavno varovalko zamenjam sam (sprašujem samo hipotetično; če imaš tisti ključ od omarice seveda :))?

Npr. če jo zamenjam sam, ali bo, ko naslednjič pride štromar in jo zamenja, vedel da sem prejšnjo sam menjal? Pač, če ima kako označeno no.

Pa saj ni neke razlike med glavnimi in temi v hiši (glede "težavnosti" menjave mislim). Ali pač?

Hvala za odgovore, pa opravičilo avtorju za "sposojo" teme. ;)

francek1 ::

Če je priklop trifazen preveri, če so porabniki enakomerno porazdeljeni. Če ti ven meče le eno varovalko je namreč možno, da je več močnih porabnikov na eni fazi. Potem pač narediš prevezavo na manj obremenjeno fazo.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Voluharr ::

@thor24: Kot prvo v omarico lahko vstopa izključno in samo dalavec Elektra, ki je zadolžen za vaše območje.
Jah no če imaš ključ... Ne nebi smel zamenjati...vendar jaz bi jih vseeno. More biti pa notri natanko taka kot je bila prej.

feryz ::

Pa če že imaš ključ, ki ga nebi smel imeti in če že odpreš omarico, ki jo nebi smel odpreti in če že menjaš eno varovalko, ki jo nebi smel menjati, potem bodi kerlc do konca in zamenjaj vse tri za močnejše. Tudi če kdo kdaj odpre itak ne kontrolira, kakšna moč bi morala biti.
Če pa že ugotovi, ti itak nimaš ključa, dovoljenja za odpiranje in menjavo, zato ne moreš biti kriv. Pa še štroma se bojiš kot hudič križa. Kao.

thor24 ::

Kot sem napisal, to je samo hipotetično.
Sicer pa se glavne varovalke ne menja ravno pogosto (zdaj je bila prva menjava odkar pomnim), tako da to ni ravno ne vem kak strošek.
-
Še eno (bolj resno) vprašanje. Koliko stane menjava varovalk v hiši (komplet menjava stare omarice in varovalk z novimi)? Vse skupaj z delom in materijalom.
Pač tistih 8 starih varovalk ki jih "zašravfaš" bi zamenjal, da imaš samo stikala (ta terminologija mi ravno ne gre, ampak upam da sem razumljivo napisal).

darkolord ::

Pač tistih 8 starih varovalk ki jih "zašravfaš" bi zamenjal, da imaš samo stikala (ta terminologija mi ravno ne gre, ampak upam da sem razumljivo napisal).
Taljive (talilne vložke) bi zamenjal z avtomatskimi. 8-)

thor24 ::

Pa to ja, ti si car! Hvala!!!:))

Opkow ::

Teden dni nazaj nam je elektricar menjal staro elektricno plosco s taljivimi varovalkami (8 varovalk), za eno malo plasticno skatlico z avtomatskimi varovalkami (8 v. + 4 rezervne). Za vse skupaj (material + delo) je fotr dal 100 EUR.

mirch ::

Fave ... gre za povsem novo hišo, inštalacije pa je delalo pooblaščeno elektroinštalacijsko podjetje (ne kr en na "fuš"). Glavno varovalko pa ko "vrže" ven, gre do zunanje omarice in je zunaj tista tipka, s katero to varovalko ponovno preklopiš v delujočo stanje.

thor24 ... ti si kar sposodi temo, saj nisem zakupil placa na forumu, da bi bila samo moja tema;)

francek1 ... to z eno preobremenjeno fazo sem že imel jaz v mislih, vendar več glav več ve, pa sem se obrnil na vas:) Hvala! Torej nevem kje dobit ampermeter, ki meri 30A, ter zmerit posamezne faze? V mislim imam tudi tiste klešče, s katerimi okleneš vodnik, ter ti poda različne informacije (upam da tudi tok) :)

thor24 ::

@Killer

Hvala za odgovor!

@mirch

Dobra. :))

Malajlo ::

menjava glavne varovalke me je koštala okoli 3000 SIT. Zdaj bo najbrž 50 €. Prišli so pa v desetih minutah :)

;-) ::

Prvo sem pogledla datum in datum na kompu kdaj sploh smoo ko sem videl SIT:D

Nevem kako imate pri vas amapak pri nas ima sosed ključ od omarce pa sami menjamo. Ključe imamo vsi iste komot bi si jih cela ulica naredila.

Malajlo ::

Ja ne vem. Tiste rdeče rokavice, pa škornji in dolge izolirane klešče so rekviziti, ki jih nimam, pa četudi omarico sam odprem.

Voluharr ::

@feyz: Če te kdo prijave brez skrbi bodo šli preverjat ali so prave varovalke in še nekaj, če imaš elektronski števec ga rajši ne preveč pihat, ker se da videt vse možne podatke. Če pa imaš analognega pa imaš malo več svobode.

Edit: @Malajlo: Tudi, ko ti pride od Elektra menjat varovalke, vse kar ima je trezna glava in ročka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Voluharr ()

win64 ::

Pri nas so že najmanj dvakrat prišli zamenjat glavno varovalko in strošek za nas je bil natako 0€

;-) ::

kerega ponudnika pa mate ?

Fave ::

mirch je izjavil:

Fave ... gre za povsem novo hišo, inštalacije pa je delalo pooblaščeno elektroinštalacijsko podjetje (ne kr en na "fuš"). Glavno varovalko pa ko "vrže" ven, gre do zunanje omarice in je zunaj tista tipka, s katero to varovalko ponovno preklopiš v delujočo stanje.


Torej, če prav razumem imaš ti v priključni omarici tarifni odklopnik. Potem preveri kolikšna je asimetrija bremen. Če je vsaka faza obremenjena približno enako, boš moral povečati priključno moč. Mogoče veš na koliko je sedaj nastavljen tarifni odklopnik? 20A?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

win64 ::

Elektro primorska

mirch ::

Fave .. mislim da so 20A, nisem pa 100%. Posamezne faze pa bi moral izmerit, kako s obremenjene.


Kolko pa stanejo takšni merilniki, s katerimi bi bilo moč izmeriti tok na posamezni fazi, po možnosti brezkontaktni merilniki (merilne klešče)? Imate kakšne informacije

int47 ::

mirch je izjavil:

Kolko pa stanejo takšni merilniki, s katerimi bi bilo moč izmeriti tok na posamezni fazi, po možnosti brezkontaktni merilniki (merilne klešče)? Imate kakšne informacije


Ne e-bay-u so AC klešče. smešno poceni.
V SLO trgovinah za podobne no-name klešče hočejo od cca 30€ naprej.

Fave ::

int47 je izjavil:

mirch je izjavil:

Kolko pa stanejo takšni merilniki, s katerimi bi bilo moč izmeriti tok na posamezni fazi, po možnosti brezkontaktni merilniki (merilne klešče)? Imate kakšne informacije


Ne e-bay-u so AC klešče. smešno poceni.
V SLO trgovinah za podobne no-name klešče hočejo od cca 30€ naprej.


Takšne klešče lahko precej odstopajo od dejanskega toka. Lastne izkušnje.

To naj ti preveri kak električar.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Pyr0Beast ::

Odvisno od kvalitete klešč
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

int47 ::

Fave je izjavil:

Takšne klešče lahko precej odstopajo od dejanskega toka. Lastne izkušnje.

Imam dvoje točno takšne klešče.
Oboje sem preveril s Fluke true-RMS instrumentom. Pri sinusnem toku je bila razlika obeh meritev manjša, kot bi lahko bila glede na razred točnosti obeh instrumentov.

Fave ::

int47 je izjavil:

Fave je izjavil:

Takšne klešče lahko precej odstopajo od dejanskega toka. Lastne izkušnje.

Imam dvoje točno takšne klešče.
Oboje sem preveril s Fluke true-RMS instrumentom. Pri sinusnem toku je bila razlika obeh meritev manjša, kot bi lahko bila glede na razred točnosti obeh instrumentov.


Čisto možno, ampak sam imam osem tokovnih klešč od spodnjega pa do zgornjega konca in ko jih postavim na isto tokovno zanko so odstopanja osupljiva. Sploh pri dvojih.
My mind's a hyper tool that fixes everything.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka in težave z glavnimi varovalkami (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8728492 (9948) energetik
»

Elektriko mece ven, kaj preveriti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1710705 (8984) floyd1
»

Težave z glavnimi varovalkami zaradi preobremenitve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
328685 (7707) anzy4
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812490 (9818) perci

Več podobnih tem