» »

Apple bojda pripravlja nove macbooke pro z visoko ločljivostjo Retina

««
7 / 7
»
»»

BlueRunner ::

antonija je izjavil:

Bistvo trenutne debate je, ali je visji DPI sploh uporaben ali je marketinski nateg. "Tabor" ki trdi da je uporaben zagovarja, da z visanjem DPIja (ob isti razdalji gledanja in isti diagonali ekrana) se vedno pridobimo, ker na trenutnih ekranih se vedno opazimo "voglate" crke (en primer) in to kljub SW glajenju texta.

Vsak uč ima svojga malarja in mekdo pri 25 ima zagotovo boljši vid, kot pa ga bo imel pri 45. Zame osebno pa definitivno še vedno velja, da več kot bo, boljše bo.

antonija je izjavil:

Zagovorniki "marketinskega natega" nas pa zelijo prepricat da tega ne vidimo in da so crke najlepse kar jih lahko clovesko oko zazna, kot argument pa prilagajo tisto steviljko o kotni locljivosti cloveskega ocesa, ki opisuje pri kateri sirini crt se vzorec vzporednih belih crnih crt "prelije" v sivo barvo.

Aha... to pa se strinjam, da je slaba metrika. Ker je informacija prisotna tudi potem še, ko več ne moreš jasno razločiti obliko ali velikost. Dva črna piksla na beli podlagi se ti bosta morda res počasi zlila v enega malo sivega, kar pomeni, da več ne bosta "berljiva". Zagotovo pa bosta vplivala na celotno sliko in njeno dojemanje. Če je slika dinamična fotografija bo "napaka" manj opazna, če pa imaš opravka s statičnim kontrastnim tekstom... pa zna razlika že postati moteča.

antonija je izjavil:

Jaz recimo na mojem 1920x1080 (24") monitorju iz razdalje ~90cm se vedno opazim da krivulje od texta niso krivulje, ampak so stopnicaste (pa je vklopljeno glajenje). Se huje je ce rises ravne crte ki niso vzporedne s stranicami ekrana, kjer vedno opazis "prelom" crte (sploh ce je kot crte cisto blizu navpicnice oz. vodoravnice).

Heh. Aliasing, pa četudi vedno bolj fin. Nekaj, kar marsikdo pozablja. Matrika LCD-ja. Dot-pitch je (pri večini LCD-jev) po horizontali dejansko 1/3 izračunane širine. Torej je tehnično gledano horizontalen DPI 3x toliko, kot vertikalen oziroma običajno naveden. Klasičen 96DPI monitor ima tako po horizontali 280+ DPI.

Sedaj pa naj pomislim... Sub-pixel rendering? Jep. Tudi tako majhen fizičen R, G ali B element, da ga redko kdo vidi kot samostojno barvo (temveč razmazanega v "pravilno" barvo), še vedno pripomore k boljši berljivosti. Kdor ne verjame, naj si pač izključi ClearType, pa uživa naprej v nazobčani sliki. Torej ko govorimo o 300 DPI so tudi tako majhni elementi tudi na običajni razdalji za LCD zaslon za namizen računalnik še vedno bonus. Tudi če jih posamične ne razločiš.

antonija je izjavil:

Z visanjem DPIja bi se vse te "napake" odpravile in picajzlji kot sem jaz nebi vec imeli izgovorov za visanje DPIja. Zdaj ga pa se vedno imamo :P Teznja je pac da pridemo cim blizje "tapravi" sliki ki jo gledamo vsak dan. Z barvami smo ze zdavnaj tam (OK, crna nas se malo jebe 8-)), z DPI na niti ne. Ampak gremo v pravo smer.

Definitivno. Kar se tiče pa marketinških nategov, pa še vedno vabim vse, da pokažejo te "vseprisotne" zaslone z visokimi DPI. Očitno jih imajo že leta v vsaki bolje založeni trafiki, pa jih še vedno nisem opazil, da bi si kakšnega poceni odnesel domov. Ko odpišeš marketinško navlako pač še vedno ostane golo dejstvo, da zaslonov z visokimi DPI v rangu 200+ preprosto ni v široki prodaji. Če bo Apple to spremenil, tem boljše.

antonija ::

Sedaj pa naj pomislim... Sub-pixel rendering?
Tole mi je dalo mislit... a ze imamo konfiguracijo LCD matrike, kjer posamezni "pixli" niso fiksni? Nekkao tako, da bi tiste RGB diode niso staticno vezane vsaka na svoj pixel, ampak da bi se lahko sproti odlocale s katerimi sosedi bojo tvorile pixel? Ne vem sicer kaksna geometrija bi za to bila najbolj primerna, ampak na tak način bi vsak pixel imel kar nekaj tolerance pri svoji poziciji... Ce tega se ni morm hitr patentirat 8-)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

BlueRunner ::

Je bilo že na veliko patentirano. :|

win64 ::

PS: tale je tudi dobra: http://farm1.staticflickr.com/54/120671...


Vidim sivo piko na sliki iz več kot enega metra, na 20" monitorju, resolucija 1680x1050.

Truga ::

M-XXXX je izjavil:

Trenutno imam v roki tablico z isto resolucijo pri 10" ter pri 5.3" (1280x800). Pri normalni uporabi razlike pač ne vidim.

Vidis, ti razmisljas v napacno smer. Ce ima 5.3" tablica 1280x800 bi morala imet 10" tablica 2560x1600. Potem bi pa videl razliko. Razumes zdej?

kuglvinkl ::

Truga je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

Trenutno imam v roki tablico z isto resolucijo pri 10" ter pri 5.3" (1280x800). Pri normalni uporabi razlike pač ne vidim.

Vidis, ti razmisljas v napacno smer. Ce ima 5.3" tablica 1280x800 bi morala imet 10" tablica 2560x1600. Potem bi pa videl razliko. Razumes zdej?


Sej bo imela.

nekikr ::

Ne bo, ker tega ne rabimo, ker je to samo marketinška fora. Baje.

Pyr0Beast ::

win64 je izjavil:

PS: tale je tudi dobra: http://farm1.staticflickr.com/54/120671...


Vidim sivo piko na sliki iz več kot enega metra, na 20" monitorju, resolucija 1680x1050.



Not sure if dust or dot :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Furbo ::

Jaz sem moral povečati sliko, da sem dobil drsnik, sicer nisem bil ziher če ni prah. Videl sem jo pa le na 24" 1920x1200
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

technolog ::

Moj zaslon je tok svinski, da take naloge nimajo pomena.

MrStein ::

M-XXXX je izjavil:


PS: tale je tudi dobra: http://farm1.staticflickr.com/54/120671...

Glede na to, da boš zgornjo sliko gledal na ekranu z dpi 100 (ali tam nekje- zeloo verjetno), boš moral v isti sekundi opazit nepravilnost ki kar kriči iz slike...

Ja.

Sicer na monitorju za 200 EUR, ki še povrh ni bil brisan pol leta, se skoraj nič ne vidi. Na drugem boljšem pa takoj. Ampak to z DPI nima nič. (razen če razložiš, ampak sem že trikrat vprašal, to pa vemo kaj pomeni)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SuperVeloce ::

Tale pika na sliki je razmazana še na vse okoliške pike okoli "glavnega" piksla. antialiasing jpeg :))

Furbo ::

Ne vem zakaj ne bi mogla biti pika v rdeči barvi npr.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

modicr ::

Še ena analiza Apple Retina:
http://www.tuaw.com/2012/03/01/retina-d...
"I need to address a surpisingly common point of view. Some people say that as "Retina display" was a term Apple made up, it can mean whatever it wants it to mean. If Apple wanted to, the theory goes, it could just declare the current iPad to be a Retina display and be done with it.
I think this argument is asinine."
(c) nisem patentiran

Furbo ::

No zdajle ko igram Magic 2013 na novem iPad-u (retina ekran), sem damo vesel, da nisem poslušal idiotov, ki trdijo, da visoke ločljivosti niso potrebne, oziroma, da so samo finta za lovljenje kupcev.

Pred pol leta si ne bi nikoli mislil, da bo se bo dalo igrati MTG na malem ekranu iPada, zdaj gre to brez težav, tekst na kartah se lepo bere tudi brez povečevanja.

Še malce večja ločljivost bi lahko bila. :P
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MrStein ::

Itak. Boljše je vedno boljše, in ne slabše. Izjeme so zelo redke.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

panteist ::

Super! A na FB si že povedal to? :)

modicr ::

Zanimivo nadaljevanje zgodbe o pomembnosti resolucije.
http://microsoft-news.com/microsoft-sci...

To me malo spominja na stare CRT monitorje, ki so imeli veliko ločljivost, a so imeli veliko "piko" (pitch).
Tale je recimo izstopal po kvaliteti (Sony F520): http://hardforum.com/showthread.php?p=1...
(c) nisem patentiran

Furbo ::

Presneto, jaz sem pa vsa leta kupoval monitorje z vse boljšo in boljšo ločljivostjo, namesto da bi ostal na 1280x800 ali kaj podobnega in užival v boljši sliki.

Imam pa močan občutek, da bo MS v naslednji verziji povečal ločljivost in s tem sam povozil svoj argument.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Truga ::

Jaz nevem kaj je jedu ta tip ki je pisal ta clanek. Upam da ma na recept, jest droge kr tko mal je v vecini drzav proti zakonu.

modicr ::

Upam, da bodo Linusove želje izpolnjene:
https://plus.google.com/+LinusTorvalds/...
(c) nisem patentiran

kuglvinkl ::

fin post, ni kej.

Se pa strinjam z njim. Obstoječa standardna ločljuvost naj spizdi v čisti low-end segment.

Pol čem met pa še desktop monitor z vsaj 200ppi.

Zgodovina sprememb…

Zheegec ::

Heh, saj 7 let nazaj je bilo v prodaji več prenosnikov z dobrimi ločljivostmi in IPS ekrani... Samo so se slabo prodajali in zato je visoka ločljivost dosedaj bila samo za "biznis" segment. Žalostno sicer.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

darkolord ::

Samo so se slabo prodajali
Joj to je vse čist premičkn sej nč nam vidl(a)

antonija ::

Moj pra stari Dell je imel stlacenih 1920x1200 pixlov v 15-pa-se-malo-colski ekran. Nekaj najlepsega za gledat na laptopu do zdaj. Lepi, ostri fonti, ogromno prostora za delo s fotkami, filmi v najvisji obstojeci locljivosti... ah, the good old days.

Samo upam lahko da bosta apple in google dovolj zbila ceno izelave vecjih reasonable-res ekranov da se zacnejo bolj mnozicno pojavljati se pri laptopih, laptopih, potem pa se v ogromnih TV ekranih.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

kuglvinkl ::

darkolord je izjavil:

Samo so se slabo prodajali
Joj to je vse čist premičkn sej nč nam vidl(a)


Potrošnik nej se to miskoncepcijo ne obremenjuje. Zagotovit mu je treba proper scaling in to je to.

Kurchev zaslon je tut razlog, da bo v moji torbi namesto minija N7.

modicr ::

Končno en retina prenosnik z normalnim razmerjem zaslona (3:2)! :)

http://betanews.com/2013/02/21/chromebo...

12.85-inch touchscreen, 2560 x 1700 resolution, 239 pixels per inch
(c) nisem patentiran
««
7 / 7
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LG-jev QHD zaslon za mobilne telefone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
6323277 (21332) kpkp
»

Apple bojda pripravlja nove macbooke pro z visoko ločljivostjo Retina (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
32680484 (65150) modicr
»

Novi Macbook Pro 15 (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
8611572 (9539) JayKay
»

Applov WWDC 2012 poln novosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
13438507 (33863) dejanslo

Več podobnih tem